magg1s jus-tablet EERSTE BLAD VRIJDAG 12 JUNI 1938 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Algemeen of Christelijk? Buitenland. LIJDT NIET AAN RUGPIJN! smakelijke,bruine Jus van .y* PER TABLET VOOR 5 L.ö CT. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie. 50e mmm No. 213 uu ujy» Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „Do Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL ,T. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes on VUssingon f 0.20. Losse nummers 5 cent AdvortontKln 30 cent por rogol, Ingezonden mcdcdoollngcn 00 cent por rogoi, Kleine Advertentiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ZIJ, DIE ZICH THANS ABONNEE- REN, ONTVANGEN DE NOG IN JUNI VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS Bij het in sommige bladen gevoerde debat over de vraag of de oprichting van Christelijke Werkgeversorganisaties zoo veel doenlijk -moet worden bevorderd, heeft de „Nederlander" zich aan de zijde der tegenstanders geschaard. Zij ziet de Christelijke werkgeversorga nisatie niet als een eisch van het Chris telijk beginsel. Het is voor haar zuiver een vraag van doelmatigheid. Er kunnen omstandigheden zijn, dat organisatie naar eigen beginsel gewenscht is, maar op dit oogenblik acht het Ghr. Historische or gaan de door de Ghr. Werkgeversorgani satie gevoerde actie verkeerd. De „Nederlandsche Werkgever", het orgaan van den algemeenen bond, juicht dit optreden van de „Nederlander" toe. Breede citaten uit het betoog van het Ghr. Historische orgaan worden aangevoerd om de Christelijke Werkgeversorganisatie te bestrijden. De „Nederlander", die blijkbaar het pijnlijke van de situatie gevoelt, vindt deze belangstelling allesbehalve aangenaam. „Wij staan, aldus dit blad, eenigszins gereserveerd tegenover de belangstelling, die „De Nederlandsche Werkgever" aan den dag legt voor hetgeen wij schreven. Om te beginnen, achten wij het bestaan I van een christelijke werkgeversstandsor- ganisatie door de omstandigheden ge rechtvaardigd. Dit oordeel vindt mede hierin zijn grond, dat het Verbond van Nederlandsche Werkgevers ondanks zijn pretentie een algemeene organisatie te zijn, evenals zoovele z.g. algemeene ver- eenigingen, zich practisch doorgaans gedraagt als een liberale groepeering. De ietwat hautaine weerlegging van dit oordeel door de opmerking van „De Nederland sche Werkgever", dat het Verbond „zich uitsluitend op zakelijk standpunt stelt en de voorkomende problemen op hun eigen merites beoordeelt" vermag ook ons wei nig te stichten. Wij hebben een enkele uitdrukking on derstreept. De „Nederlander" verklaart, dat het Verbond van Nederlandsche Werkgevers evenals 'zoovele z.g. algemeene organisa ties, zich practisch doorgaans gedraagt als een liberale groepeering. En toch schreef zij in een vorig num mer het verkeerd te achten over de ge- heele linie Christelijke werkgeversvakor ganisaties in het leven te roepen. Dat is ons niet duidelijk. De „Nederlander" is bevreesd voor verdere verbijzondering van het maat schappelijk leven en beroept zich daarbij op het beginselprogram der G. H. Unie, hetwelk zich krachtens de overweging, dat het geheele volk aan de autoriteit Gods is onderworpen, tegen een groepee ring des volks in twee deelen naar gods dienstige onderscheiding. Het geheele volk aan de autoriteit Gods onderworpen! Dan moeten ook de organisaties op Christelijken grondslag in een land als het onze, als de normale, de alge meene worden beschouwd. En het „bijzondere" is dan, dat men zich stelt op een z.g. neutraal standpunt. En wie strijdt tegen de verbijzondering, behoort dus te ijveren voor organisatie op Christelijke basis. Maar dan moet dat ook gelden voor onze maatschappelijke organisaties. DE STAKINGSTOESTAND IN FRANKRIJK. Hier werkhervatting, daar nieuwe conflicten. Uit den stroom van stakingsberichten uit Frankrijk blijkt, dat weliswaar hier en i daar het werk is hervat, doch dat in vele streken nieuwe arbeidsconflicten zijn ont staan, of de oude zijn verscherpt. Zoo wordt een verscherping gemeld in ■de metaalindustrie, en in de textielindu strie, terwijl ook in de schoenen-industrie op tal van plaatsen het werk is neerge legd. Stakingen zijn verder uitgebroken: bij1 de tramwegen te Boulogne sur' Mer, in de haven van Rouaan, te Parijs in ver schillende takken van industrie, in de ka toenindustrie, de chemische industrie, de binnenscheepvaart, de bekleedingsindu- strie, in de chemische industrie in hel Noorden, in het taxi-bedrijf te Marseille en bijl de reederijen te Le Havre. Te Parijs hebben 8000 slagersknechts het werk neergelegd, terwijl het hotel-, café- en restaurantspersoneel een algemeene sta king heeft afgekondigd. Tegen den middag vonden de duizenden en nog eens duizenden, die gewoon zijn het middagmaal in een volksrestaurant te gebruiken, slechts door het personeel be zette eetzalen. Overal zag men de men- schen naar de bakkers en de kleine var kensslagers, die zonder personeel werken, loopen, om brood en worst te koopen en uit het vuistje hun twaalfuurtje te nutti gen. Alle groote restaurants waren geslo ten en bezet natuurlijk. In de hotels, zelfs in de meest luxieuse, werden de gasten niet meer bediend, zelfs al waren zij1 vaste gasten. Alles bijeengenomen moet men conclu- deeren, dat de spanning eerder toe- dan afneemt. De stakers gehoorzamen niet meer aan de vakbanden. Het economisch leven te Parijs ligt volslagen stil. In de wandelgangen van de Kamer verluidde gisteravond, dat een delegatie van afgevaardigen van links vandaag bijl een zal komen om te beraadslagen, of niet de regeering een actie in kan stellen teneinde van de vakvereenigingen gedaan te krij'gen, dat deze een algemeene her vatting van het werk gelasten. Hedenmorgen wordt gemeld: Behalve in het hotel en restaurantbe drijf zijn ook in verscheidene andere branche's accoorden tot stand gekomen, zoodat in ongeveer 60 Parijsche fabrieken vandaag het werk zou worden hervat. In Parijs blijft een zekere spanning heerschen. Gistermiddag trokken stakers door de binnenstad met roode vlaggen en opge heven vuist. Op vele hoeken van straten hielden straatredenaars opgewonden toe spraken. In de Kamer is de opwinding ook merk baar geworden. De communisten raden thans ook tot zekere gematigdheid aan. De Antwerpsche havenstaking. In verband met de staking in de Bel- g'isclm havens heeft de „Norddeutscher Lloyd'' te Bremen aan zijn schepen in structie gegeven, de Belgische havens tot nader order niet meer aan te loopen en het verkeer op Antwerpen naar Rotter dam te dirigeeren. Intusschen duurt de staking te Ant werpen onverminderd voort. Over het al gemeen genomen hebben zich de laatste 24 uur .geen noemenswaardige inciden ten voorgedaan. D'e staking in de Antwerpsche dia mantnijverheid heeft zich nog een wei nig uitgebreid. Dé mijnwerkers in het Waalsche land zullen Zondag een buitengewoon congres houden. Het ligt in hun voornemen op een nog nader te bepalen datum het werk neer te leggen, indien zij inmiddels geen loonsverhooging van tien procent zullen hebben gekregen. In het Luiksche gebied is in vijf mijn bedrijven reeds het werk neergelegd. Dé recherche heeft in een koffiehuis drie Nederlanders gearresteerd, die se dert eenige dagen te Antwerpen vertoef den, waar zij arbeiders tot staking zou den aansporen. Zij zijn door manschap pen der Rijkswacht over de grens geleid. D'e uitgewezenen Bouman en Lang- kemper zijn leidende figuren in de com munistisch georiënteerde Federatie van Transportarbeiders. DE KABINETSCRISIS IN BELGIë Waarom van Zeeland faalde. Het zijn de overdreven eischen der socialisten, die van Zeeland het besluit hebben doen nemen, zijn opdracht tot hel samenstellen van een nieuwe regeering van nationale unie aan den koning te rug te geven. In den gedachtengang van den kabi netsformateur, die zooals bekend katho liek is, zouden de socialisten vijf, de ka- tholieken vier en de liberalen twee por- tefeuilles hebben bekomen. De overige portefeuilles zouden worden verdeeld over extra-parlementaire persoonlijkhe den. Vandervelde was met deze verdeeling evenwel niet tevreden en eischte zes por tefeuilles voor de socialisten op, o.a. de portefeuille van buitenlandsche zaken. Bovendien wilden de socialisten van Zeeland verplichten, katholieke minis- ter-candidaten, die hij had aangezocht, te doen vervangen door andere persoon lijkheden. Vervolgens eischten de socia listen, dat -de lijst van ministers, die van Zeeland zich had gedacht, eerst aan den socialistischen partijraad zou worden voorgelegd. Van Zeeland was nu terecht van oor deel, dat dit beneden zijn waardigheid was. Dé koning heeft gistermiddag katho lieke, socialistische en liberale politieke leiders ten paleize te Brussel ontboden. Hij heeft hen gewezen op de dringende noodzakelijkheid, dat België zoo spoedig mogelijk een regeering van nationale unie zou hebben, en dat het bijgevolg noodig is, dat spoedig een overeenkomst zou tot stand komen. Het resultaat van deze conferentie is geweest, dat de koning andermaal een beroep op den heer van Zeeland moet Lebben gedaan. Ook loopen er geruchten, dat het oude kabinet-Van Zeeland voorloopig aan hel .bewind zal blijven. ERNSTIG SCHEEPSONGELUK OP DE DONAU. Vermoedelijk acht dooden. Het passagierschip Wien, is gister middag te Weenen tegen een pijler van een brug gebotst. Het schip voer op volle kracht, zoodat de botsing zoo hevig aan kwam, dat het in tweeën brak. Na eenige oogenblikken waren de beide stukke a van het schip in de diepte verdwenen. Twee leden van de bemanning sprongen tijdig over boord en konden gered wor den, doch de rest van de bemanning verdween met het schip in de diepte. Er waren geen passagiers aan boord. Nader wordt gemeld: Het blijkt, dat zich 32 personen aan boord van 'de Wien bevonden. Het mee- rendeel hiervan kon gered worden. Gis teravond werden er nog acht personen vermist. Het is waarschijnlijk, dat het keukenpersoneel, bestaande uit vijf vrou wen, is omgekomen. GRAZIANI BENOEMD TOT ONDER KONING VAN ABESSYNIë. Maarschalk Badoglio heeft Mussolini verzocht, hem te ontheffen van zijn func tie als onderkoning van Abessynië opdat hij onverwijld zijn geheele activiteit weer zal kunnen wijden aan zijn functie van chef van den generalen staf. De D'uce heeft dit verzoek ingewilligd en bekend gemaakt, dat de koning Ba doglio benoemd heeft tot hertog van Ad dis Abeba. Maarschalk Giaziani is tot onderko ning benoemd. Arabieren verscherpen hun actie in Palestina. In het algemeen is de toestand in Pa lestina niet verbeterd. De Arabische lei ders verhelen niet, dat zij niet tot toege ven bereid zijn. Na geïsoleerde aanslagen zijn de Ara bieren overgegaan tot aanvallen op groo- ter schaal op patrouilles en Joodscho vestingen, zij het ook zonder succes. Dé benden beschikken over een groot aantal patronen en bieden ernstigen te genstand aan de militaire strijdkrachten Er zijn tanks gezonden naar het spoorwegstation T'oelkarem, waar rebel len een trein tot ontsporing hebben ge bracht, waarmede een patrouille werd vervoerd. Te Jericho is een Joodsch tehuis in biand gestoken. Vier personen zijn gear resteerd. Het verkeer tusschen Jeruzalem en Hebron is onderbroken, daar de rebel len een brug hebben vernield. Ingezonden Mededeeling. Het leven wordt ondraaglijk, als gij voort» durend lijdt aan rugpijn, duizeligheid, pijn ln de gewrichten, hoofdpijn, rheumatiek ol Ischias. Het gestel behoeft dan onmiddellijk verzorging. Immers de organen voor het flltreeren van het bloed kunnen verstopt zijn en dit wordt het best hersteld door een dluretlsch middel. Poster's Rugpijn Nieren Pillen dienen alleen voor dit doel. Gedurende 50 jaren hebben zij duizenden dankbare gebruikers van hun pijn bevrijd. 1.—. 1.75 en t 3.— per doos. Voor H.H. Winkeliers verkrijgbaar bl] Firma GEBRs. DUVEKOT, GOES. Korte Berichten. Dertig mijnwerkers zijn gedood en 28 gewond tengevolge van een gasont ploffing, welke zich heeft voorgedaan in de kolenmijn te Ohtani in Japan. - In Letland heerscht een ongekend hevige hittegolf. De temperatuur steeg tot 42 graden Celsius. Dr Schacht, de Duitsche Rijksminis ter van economische zaken, is gisteren per vliegtuig te Belgrado aangekomen. Hij verklaarde aan de pers, dat zijn be zoek in het geheel geen politieke of eco- nomisch-politieke beteekenis heeft, wat natuurlijk niemand gelooft. Het Duitsche antwoord aan Enge land komt volgende week. De Engelsch-Duitsche vlootbesprekin- gen zijn gistermiddag hervat. Men meent te weten; dat zij in een gevorderd sta dium zijn, zulks als gevolg van den voort gang, welke is bereikt bij de Engelsch- Russische vlootbesprekingen. ROTTERDAM VERLAAGT DE HAVEN TARIEVEN. Dé gemeenteraad van Rotterdam heeft gistermiddag na uitvoerige debatten, zonder hoofdelijke stemming besloten tot verlaging van het havengeld voor zee schepen en het verschuldigd kadegeld over het tijdvak 15 Juni tot 31 D'ecem- ber 1936 met 28 pet. Voorts tot verlaging .over hetzelfde tijdvak van de huren en erf pachtcanons van gemeenteterreinen, welke worden gebruikt voor een scheep vaartbedrijf of daarmede verband hou dende bedrijven met 28 pet. en tot toe passing van een reductie van gemiddeld 15 pet. op de loodshuren, op de tarieven van de gemeentelijke handelsinrichtin gen' en de huren der gemeentekranen, tippen en andere hefwerktuigen. De door de Regeering gestelde voor waarde, dat de particuliere havenkosten een aanpassing zullen vertonnen van ten minste gemiddeld 15 pet., is aanvaard, na de toezegging uit het bedrijfsleven, dat medewerking zal worden verleend tot verlaging van 15 pet. van de particu liere tarieven voor zoover dat in rede lijkheid nog kan worden geëischt. DE WERKLOOZEN-STEUNREGEL1NG IN ONS LAND. Gisteren heeft de heer F. W. v. d. Hoe ve, referendaris aan het departement van Sociale Zaken te Amersfoort, voor een aantal burgemeesters en ambtenaren, be last met de uitvoering van de steunrege ling in het centrum des lands, een lezing over deze regeling gehouden. Hij wees er o.a. op, dat bij het verleenen van steun rekening moet worden gehou den met drie factoren: de noodzakelijkheid de toelaatbaarheid en de mogelijkheid Het steunbedrag moet worden berekend naar het standaardloon. D'aalt het loon in een bepaald vak, dan moet het steunbe drag voor ben, die in dat vak werkzaam zijn, eveneens worden verminderd. Anders zou het kweeken van beroepswerkloozen door de overheid in de hand worden ge werkt. Spr. zeide ten slotte, dat hij krach tig zal optreden tegen de „slampampers", die de steunregeling in discrediet trachten te brengen. DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN Nadeelig saldo f32.732.342. Uit de rekening van gemeenschappelijke baten en lasten S. S. en H. S. blijkt, dat het saldo van de exploitatierekening, sal do afrekening huur van rollend materi eel, vergoeding wegens medegebruik van spoorwegen en stations en de diverse ba ten te zamen opleverden f 7.146.253. De uitkeeringen wegens huur en mede gebruik van spoorwegen, stations enz. saldo interestrekening (f 21.297.454), af schrijvingen, verschillende verliezen en bijdragen vereischten f 39.878.595, zoodat een nadeelig saldo moest worden opgetee- kend groot f 32.732.342, waarvan ten laste van de Mij. f 14.547.708. Door de bijbeta ling van den Staat de Nederlanden ingevolge overeenkomst 1920 S.S. ad f 15.267.708, kon een winstsaldo worden verkregen van f 720.000, waaruit 4 pet. wordt uitgekeerd. Van het nadeelig saldo kwam ten laste van de H. IJ. S. M. f 18.184.635. Door de bijbetaling van den Staat der Nederlanden ingevolge overeenkomst 1923 H.S. ad f 19.084.635, kon een winstsaldo worden opgevoerd van f 900.000, waaruit weder 4 pet. wordt uitgekeerd. Prof. Aalberse neemt ontslag als rijksbemiddelaar. Naar men verneemt is Prof. Mr P. J. M. Aalberse, voorzitter van de Tweede Kamer, bij nader beraad tot bet besluit gekomen, dat het gelijktijdig vervullen van de functie van rijksbemiddelaar eventueel tot moeilijkheden zou kunnen leiden. Hij heeft daarom tot H.M. de Koningin het eerbiedig verzoek gericht, hem als rijksbemiddelaar in het 4e dis trict eervol ontslag te willen verleenen. Burgemeesters. Met ingang van 15 Juni is tot burge meester der gemeente Wormerveer be noemd de heer A. Slager te Soest, oud hoofdambtenaar bij' de Délispoorweg- maatschappij in Ned.-Indië en thans werkzaam als volontair ter secretarie van AbcoudeBaambrugge. Binnenland. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over vestiging middenstandsbedrijven. Rotterdam verlaagt de haventarieven. Buitenland. De staking legt te Parijs het economisch leven stil. Nog geen Belgisch kabinet. De Antwerpsche havenstaking duurt on verminderd voort. Scheepsongeluk te Weenen. Acht dooden. Gespannen toestand in Palestina. Graziani in plaats van Badoglio onder koning van Abessynië. Stadhuis te Middelburg. Het beeld van Karei V, dat 't Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen aan de gemeente Middelburg heeft geschonken en dat vervaardigd is door den beeldhouwer H. J. Etienne te Delft, zal morgenochtend door het gemeentebestuur worden ont huld in de nis van den Ghoertoren van het Stadhuis aan de zijde van de Noord- straat. Het zal dus aansluiten bij de beel- denrij aan de voorzijde van het beroemde bouwwerk, welke beelden de verschillende graven en gravinnen, die over Zeeland regeerden, voorstellen. Borgstellingsfonds voor den Middenstand. Donderdag hield het voorloopig Comité inzake de oprichting van een Borgstel lingsfonds voor den Middenstand in het gebied der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden, eene vergadering. Het concept voor de stichtingsacte werd vastgesteld evenals het Huishoudelijk Reglement. Besloten werd tot de gemeentebesturen binnen het gebied van het Fonds een verzoek te richten om eene bijdrage te verleenen, zoowel in het te vormen kapitaal als voor de exploitatie en wel in verhouding tot het aantal inwoners dier gemeenten. Ook aan de Provincie zal steun worden ge vraagd. Ten slotte werden de volgende leden van het Comité te weten de heeren: W. Berdenis van Berlekom, J. Onderdij'k en Mr F. B. Evers te Middelburg; P. G. Laernoes te Vlissingen; A. L. van Melle te Goes; Jhr Mr A. F. C. de Casembroot te Westkapelle; Mr Dr A. J. J. M. Mes te Heinkenszand en A. Menheerde te 's- Heerenhoek, gemachtigd de Stichtings acte notarieel te doen vastleggen. Een veerdienst Zeeuwsch-Vlaanderen Noord-Brabant. Eenige Zeeuwsch-Vlamingen zonden verschillende requesten in zee aan den Minister van Financiën en aan dien van Waterstaat en verzamelen thans hand- teekeningen voor een nieuw adres, in verband met hun actie ter verkrijging van een vaste boot- of veerverbinding van Zeeuwsch-Vlaanderen met het overige deel van Nederland over de Wester- Schelde ter hoogte van Ossendrecht, waardoor men zich, nadat de bruggen bouw aan den Moerdijk en Dordrecht zal zijn voltooid, zoowel des nachts als over dag in 2 a 21/z uur per motorfiets, auto, autobus of auto-vrachtwagen, van Z. Vlaanderen naar het hartje van ons land, b.v. naar Rotterdam, den Haag of naar een andere groote stad op ongeveer den zelfden afstand van Zeeuwsch-Vlaande ren gelegen, zal kunnen begeven! Tevens wordt actie gevoerd, ter verkrij ging van de indijking der schorgronden, gelegen in de Provincie Zeeland in de Verdronken Landen van Saaftingen en ten Oosten der Westerschelde, onder den rook van Ossendrecht en wel, omdat men na die indijking dier schorren eerst in staat zal zijn den gewenschten veerdienst tot stand te brengen. (Reeds meermalen is medegedeeld, dat bedoelde schorgronden nog niet rijp voor indijking zijn. Bovenstaand fantastisch plan zal o.i. des te minder kans hebben verwezenlijkt te worden, als straks de nieuwe veer dienst PerkpolderKruiningen er zal zijn. Red. Z.) Inspectie werkverschaffing. De inplaats van Ir. Stevens tot inspec teur van de werkverschaffing voor Zee land benoemde ingenieur, de heer Mark voort, heeft Middelburg als standplaats

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1