Gratis. Het Vaste Lasten-ontwerp verworpen. Buitenland. Binnenland Indische stemmen over den nieuwen landvoogd. Belangrijkste Nieuws Staten-Generaal WOENSDAG 10 JUNI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAAR0AN5 No. 211 Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" tor exploitatie van het blad „Do Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèquo en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, wcokabonncmcntcn voor Middolburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 80 cent por regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. ZIJ, DIE ZICH THANS ABONNEE- REN, ONTVANGEN DE NOG IN JUNI VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS De Tweede Kamer heeft gisteren zoo wel het Vaste Lasten-ontwerp als het ont werp Crisis Landbouwhypotheekwet ver worpen. Politieke gevolgen zal deze verwerping niet hebben. De Regeering heeft haar lot niet aan deze wetsontwerpen gebonden. Zij heeft, hoewel zij verklaarde de aan neming op prijs te stellen, de Kamer vol komen vrij gelaten. Het is met deze wetsontwerpen eigen aardig geloopen. Niet, dan op sterken aandrang uit de Kamers en vooral van R.K. zijde, is de Regeering met deze voorstellen gekomen. En het eenige resultaat van de indiening is geweest, vermeerdering van verwar ring en verdere ondermijning van het toch reeds sterk geschokte vertrouwen. De verwerping zal geen politieke ge volgen hebben. Althans niet in dien zin, dat de Regeering daarin ziet een afkeu ring van het door haar gevoerde beleid. Dit neemt niet weg, dat de positie van het Kabinet door dezen loop van zaken niet is versterkt. Evenmin trouwens als de positie van de Kamer. Want-in nor male gevallen behoort het toch zoo te zijn, dat de Kamer niet alleen uitspreekt wat zij' niet wil, maar ook wat zij w e 1 wil. En daarvan is op dit oogenblik geen sprake. Vandaar dat de meerderheid die het met de politiek van dit Kabinet niet eens is. toch niet den moed heeft, daarvan b.v. bij' de behandeling van de begrooting blijk te geven. Met het gevolg dat de Regeering toch nog de leiding behoudt. Het Vaste Lasten-ontwerp is verwor pen. Maar en dat is het voornaamste op monetair gebied houdt de Regee ring de touwtjes in handen. Met nadruk is gisteren opnieuw ver klaard, dat zoolang dit Kabinet aan het bewind is, niet te verwachten is dat de Regeering vrijwillig tot devaluatie zal overgaan. DE KABINETSVORMING IN BELGIE. Van Zeeland hoopt reeds heden te slagen. De conferentie, die de heer Van Zee land gistermiddag met de vertegenwoor digers van de drie groote partijen neeft gehouden, heeft een vlot verloop gehad. Naar de kabinetsformateur na afloop van de vergadering aan de pers mededeel de, zijn er tot dusver geen onoverkomen- lijke moeilijkheden gerezen en zijn alge- meene indruk van den toestand was, dan ook gunstig. Vanmorgen zal de heer Van Zeeland zich opnieuw naar het pa leis begeven om den koning verslag uit te brengen over zijn bemoeiingen. Van Zeeland heeft zich gisteravond over beide zenders, den Franschen en den Vlaamschen, tot het volk gewend met een korte toespraak, waarin hij verklaarde, dat hij' met het oog op den ernst van deu politieken toestand besloten had, het mi nister-presidentschap opnieuw te aan vaarden. Spreker deed een dringend be roep op het geheele volk om de regeering van morgen onvoorwaardelijk te steunen, en haar het vertrouwen te schenken, dat zij noodig heeft om haar zware taak tot een goed einde te brengen. De grondslag van de regeeringspolitiek zal een breed opgezet constructief en stoutmoedig programma zijn, dat naast de algemeene richtlijnen, ook practische concrete ontwerpen zal bevatten en dat eerlang bekend zal worden gemaakt. De 'heer Van Zeeland verzocht alle critiek het zwijgen op te leggen tot men kennis van dit program zal hebben verkregen. TOESTAND IN ANTWERPEN ONVERANDERD. De toestand in de haven van Antwer pen is nog hetzelfde. Noch van de zijde der werkgevers, noch van de zijde der ar beiders zijn stappen tot toenadering on dernomen. Dte haven wordt thans zeer streng bewaakt. Gisteren pleegden de sta kers aanvallen op vrachtauto's. Een paar wagens werden omver geworpen. De po litie was echter spoedig den toestand meester. Bij de stakers zijn de gemoederen ten zeerste gespannen. Stakers hebben getracht, arbeiders in andere takken van bedrijf werkzaam, het werk te doen neerleggen, doch zij zijn hierin niet geslaagd. De arbeiders van twee diamantslijpe rijen zijn in staking gegaan, ofschoon de kwestie van de verhooging der loonen op het oogenblik door de werkgevers wordt overwogen. De diamantbewerkersbond stelt alles in het werk, om deze staking te bestrijden. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. Nog weinig animo tot hervatting van hel werk. Hoewel de onderhandelingen betreffen de de eischen van het personeel der ver zekeringsmaatschappijen worden voortge zet, heeft de stakingsbeweging Zich in deze branche gisteren zeer uitgebreid. In Toulouse is bijna iedere arbeid ge staakt. Men schat het aantal stakers hier op 15.000. Het meerendeel der arbeiders in de transport-ondernemingen heeft zich eveneens bij de staking aangesloten. De haven van Duinkerken is vandaag gesloten gebleven. D'e stakingsbeweging breidt zich nog steeds uit. Waarschijnlijk zal de bevolking van gas-, water en elec- triciteit verstoken blijven. Groote textiel-ondernemingen te Rou- baix en Tourcoing, waar tot dusver nog werd gewerkt, liggen thans eveneens stil. Gisternacht is de stad Rouaan versto ken gebleven van gas en electriciteit. Gis teren is intusschen een accoord tot stand gekomen. D'e reinigingsdienst te Rouaan functionneerde gisteren niet. Inmiddels is overeenstemming bereikt tusschen de gedelegeerden der werkgevers in de steenkolen-industrie en de vertegen woordigers van den mijnwerkersbond. Ondanks de principieels overeenstem ming welke ten aanzien van de eischen der stakers is bereikt, neemt toch, zooals uit de berichten blijkt, de stakingsbewe ging niet overal geleidelijk af. Weliswaar is vooral te Parijs een ontspanning ont staan, maar de arbeiders keeren toch nog slechts langzaam naar hun werk terug. Men heeft dan ook den indruk, dat het nog wel tot het einde van de week zal duren, alvorens de beweging geheel ten einde zal zijn. In Parijs is in een aantal groote café's bet bedrijf stilgelegd. Voor de groote magazijnen kon men het no'g niets eens worden over de loonrege ling, over welke nog steeds besprekingen worden voortgezet. DE „LAPPLAND" BIJ MALMOE VERONGELUKT. Nadere bijzonderheden. Omtrent het verongelukken van de Fokker 22 „Lapland" van de Zweedsche Luchtvaartmaatschappij! A.B.A. wordt nog nader gemeld: De machine is op Schiphol een goede bekende en Zaterdag nog trok zij' de be langstelling van de vele honderdenge- noodigden van het Fokkerfeest, toen zij' groot en indrukwekkend op het platform voor het nieuwe restaurant stond en in den namiddag met machtig 1 geronk van haar motoren en voor het eerst met de vlag der Zweedsche Maat schappij op den romp, de vlucht naar Malmoe aanvaardde. Kort na den start van het vliegveld Bulltofta stortte het lijnvliegtuig van een geringe hoogte neer op een veld. Vijrf passagiers werden deels zwaar ge wond. Zij! moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd. Hun toestand is ern stig. Het vliegtuig, dat via Kopenhagen en Amsterdam naar Londen zou gaan, startte als gewoon. Volgens een mededee- ling van den piloot, Oglund, hielden de motoren echter reeds kort na den start op te werken of functionneerden althans on regelmatig. Oglund zag zich genoodzaakt een nood landing te maken, doch hij slaagde niet meer erin, naar het vliegveld terug te keeren, daar hij1 zich op een te geringe hoogte bevond. Even beschreef het toestel nog 'n flau we bocht, de piloot trachtte het neer te zetten tusschen de huisjes, wel ke als buitenwijk van Malmoe dicht bij' het vliegveld staan en daarbij kwam bet toestel met een zwaren slag neer op het dak van een plm. 3 M. hoog loodsje, dat bij een der huizen behoorde. Door den schok werd de bodem van de vliegtuigcabine ingedrukt en omhoogge duwd en het landingsgestel werd door den bodem naar de cabineruimte gesla gen. De passagiers, die vooraan in de ca bine zaten, geraakten bekneld tusschen het naar binnen gebogen landingsgestel (waarboven hun zitplaatsen waren) en de wand tusschen cabine en cockpit. Deze beide passagiers zijn aan hun wonden bezweken. De negen overige passagiers en de leden der bemanning Kwamen met den schrik en enkele schrammen en ont vellingen vrij Gelukkig vloog het toestel niet in brand en ook ontstond er onder de passagiers geen paniek. Even voordat de machine het gebouw tje raakte, was de piloot er in geslaagd alle electrische geleidingen kort te sluiten. TOESTAND IN PALESTINA STEEDS ERNSTIGER. In het Lagerhuis heeft de minister van koloniën, Ormsby Gore, doen uitkomen, dat de toestand in Palestina voortdurend ernstiger wordt. „De autoriteiten in Palestina hebben in verschillende deelen van het land met een opeenvolging van gewelddaden te doen. D'e regeering van Palestina doet al les wat in haar vermogen is om levens, bezittingen en verkeersmiddelen te be schermen en de troepenmacht is inmid dels versterkt." Een auto-karavaan, die op weg was van Jericho naar Jeruzalem werd onder weg opgehouden door een barricade va a steenen. Toen de wagens stilhielden, wer den zij onder geweervuur genomen. D'e chauffeurs slaagden er echter in, met bun auto's te ontkomen. Ook de Joodsche kolonie te Hatikwan is wederom, ditmaal van drie kanten, aan gevallen. Met machine-geweren bewa pende politie kon de aanvallers echter afslaan. Algemeen doet zich thans een krachti ger doortasten van de Britsche troepen gevoelen. Het Arabische comité is door de ver banning van het meerendeel der leden vrijwel tot werkloosheid gedoemd. Het 2e bataljon van het „Cheshire re giment" is in Palestina aangekomen. Dit is het vijfde, dat sedert het uit breken van de onlusten naar Palestina is gezonden. De Britsche effectieven in Palestina zijn 'hiermede aangegroeid tot zeven ba taljons. DREIGENDE TOESTAND IN CHINA. In de Zuid-Chineesche provincies Kwantoeng en Kwangsi is de algemeene mobilisatie bevolen van alle land-, zee- en luchtstrijdkrachten. De troepensterkte zal van 150.000 in Kwantoeng en 100.000 in Kwangsi wor den gebracht op 500.000 man in het ge heel. Officiëel wordt de inval van vier divi sies van het Kwangsi-leger in Hoenan bevestigd. Volgens een bericht uit TSang- tsja zou de voorhoede reeds de stad Hoengtsjau hebben bereikt. Onrust in West-Abessynië. Lord Granborne heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat uit Westelijk Abessynië ontvangen berichten melden, dat er een groote agitatie heerscht onder de Galla's en Amhari's. De onveiligheid is algemeen, en met het oog op de mogelijkheid van ongere geldheden in dit deel des lands zijn de twee Britsche consulaten voorloopig ge sloten, omdat het onmogelijk zou zijn, in te staan voor de veiligheid van het per soneel. Korte Berichten. De Armeensche stad Etzeroem is door wolkbreuken en hagelbuien geteis terd. Dertig huizen stortten in, waardoor eenige honderden menschen dakloos zijn geworden. Naar Stefani uit Gorki meldt, wordt ook midden-Rusland geteisterd door zware slagregens en uit het Poolgebied afkomstige wervelwinden, gepaard gaande met een buitengewoon hevige koudegolf. D'e telegraaf- en telefoonverbindingen met Siberië, het Verre Oosten en Cen- traal-Azië zijn verbroken. Verscheidene huizen zijn ingestort. DO oogst is ver nield. WIJZIGING VAN DE ZEGELWET. Aan veel geopperde bezwaren tegemoet gekomen. Ingediend is bij' de Tweede Kamer een wetsontwerp tot wijziging van de Zegel wet 1917. Het zegelrecht, geregeld in hoofdstuk 9 der Zegelwet heeft op eenige punten aanleiding gegeven tot moeilijkheden, welke naar de meening van den minister van Financiën slechts door wetswijziging kunnen worden opgelost. De minister heeft gemeend, nu het hoofdstuk over beurszegel toch moest worden gewijzigd, ook de overige bepa lingen der zegelwet aan een herziening te moeten onderwerpen. Deze herziening is in hoofdzaak van technischen aard. Aangezien het bedrijfsleven herhaalde lijk met de Zegelwet in aanraking komt, heeft de minister gemeend op een voor ontwerp het advies te mogen vragen van de Kamers van Kooph. te Amsterdam, 's Gravenhage en Rotterdam, alsmede van een aantal lichamen, die de belangen van bepaalde 'groepen der bevolking voor staan. Al kon uiteraard niet aan alle geuite De Indische bladen geven uitvoerige beschouwingen over de benoeming van jhr mr A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer tot gouverneur-generaal „De Locomotief" constateert, dat deze benoeming een bewijs vormt voor de instemming met het gevoerde beleid. Men heeft duidelijk gezocht naar een figuur die eenigszins verwant is aan den aftre- dendeni landvoogd. Men streefde zicht baar naar een congruente benoeming, zoowel wat persoonlijkheid als wat uiter lijke omstandigheden betreft. Men be noemde wederom een hooggeplaatst Ne derlander buiten het politiek partijver band, die in zijn loopbaan niet in aan raking kwam met Indische problemen. Hier is wel gebleken, dat gezonde begin selen omtrent bestuursvoering en gezags uitoefening stevig en forsch gehandhaafd kunnen blijven zonder koloniale detail kennis. Het „A. I. D. de P r e a n g e r b o d e" (Bandoeng) merkt op, dat deze nieuwe gouverneur Indië niet kent. „Indië nam van de benoeming kennis zonder enthou siasme. Daarvoor weten wijl te weinig van den nieuwen gouverneur-generaal, maar wij hebben het volste vertrouwen, dat hij zijn zal de drager van de beste tradities van een Hollandsch magistraten-ge slacht." De ,.D e 1 i Courant" meent, dat In dië met de benoeming van jhr. Tjarda mag worden gelukgewenscht.. Het blad meent, dat in deze tijden een gebied, dat onder economische zorgen gebukt gaat. geen politicus en misschien zelfs in de eerste plaats geen kolonialen specialist noodig heeft, maar „een man", zooals jhr. De Jonge bleek te zijn. „De Sumatra Post" schrijft dat het feit, dat jhr. Tjarda Indië niet kent, geen vrees inboezemt, „want wij weten dat hij! het instinct van groote regenten in zich draagt. Bovendien heeft hij de kostelijke eigenschap van nog betrekke lijk jong te zijn." Het blad acht het van groot belang, dat de zetel te Buitenzorg zal worden in genomen door een man van kracht en tra ditie, nu in Holland de moeilijkheden, o.a. de communistische pestilentie, de grenzen weer naderen. De „Indische Courant" consta teert, dat uit de carrière van jhr. Tjarda te bewijzen valt, dat hij! de kunst van re- geeren verstaat, hetgeen voornamelijk blijkt uit zijn periode als Commissaris der Koningin in Groningen, zoodat de verwachting gewettigd is dat zijn verhui zing van Brussel naar Buitenzorg voor Indië haar goede zijden zal hebben. wenschen worden voldaan, zoo is toch van vele waardevolle opmerkingen een dankbaar gebruik gemaakt, waarbij ge tracht is aan geopperde bezwaren zooveel mogelijk tegemoet te komen. BOND VAN BRANDSTOFFENINKO'OP- VEREENIGINGEN. Protest tegien de kolenconventie. Dezer dagen heeft de Bond van brand stof feninkoopvereenigingen in Nederland in Den Haag zijn eerste nationale bijeen komst gehouden. Aanwezig waren een groot aantal af gevaardigden van verscheidene vereeni- gingen uit het geheele land. Uit de gevoerde besprekingen bleek de groote verbittering, die bestaat ten op zichte van de maatregelen van de kolen- conventie, doordat die maatregelen het koopen in vereenigingsverband niet meer aantrekkelijk maken. Besloten is een krachtige actie te ontwikkelen tegen die maatregelen en voor de vereenigingen het recht op te eischen hun brandstoffen te kunnen inkoopen zooals zij dat zelf wenschen. REORGANISATIE VAN KAMERS VAN KOOPHANDEL. Naar wij' vernemen heeft de z.g. con tactcommissie, die aan minister Gelissen op diens verzoek rapporteert, omtrent mogelijke reorganisatie van de Kamers van Koophandel haar rapport aan den minister uitgebracht. GEEN VREEMD PERSONEEL ZONDER VERGUNNING. Bij Kon. 'besluit is bepaald, dat werk gevers in den zin van art. 1 der wet van 16 Mei 1934 geen arbeid mogen doen verrichten door vreemdelingen zonder dat daarvoor schriftelijke vergunning is ver leend. Het vorenstaande geldt niet ten aan zien van arbeid a. op zeeschepen, in den zin van de wet van 10 Juni 1926; b. op schepen of vaartuigen die den Rijn, de Lek en de "Waal en haar uit mondingen in zee of andere intern, wa- Binnenland. Tweede Kamer verwerpt het vaste lasten ontwerp. Zoolang dit kabinet aan het bewind is, geen vrijwillige devaluatie. Het rapport over de grondwetsherziening. Buitenland. Van Zeeland hoopt vandaag een kabinet te vormen. Stakingstoestand te Antwerpen onveran derd. Toestand in Palestina steeds ernstiger. Troepenbewegingen in China. teren bevaren of plegen te bevaren. Door dit Kon. besluit zijn dus, met uitzondering van de bovenvermelde groe pen, alle beroepen onder de werking der wet van den 16en Mei 1934, tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen gebracht. Voor bedrijven en beroepen, waarvoor tot nog toe geen werkvergunning noodig was, o.a. voor huiselijke diensten, treedt de wet in werking, voor werk- govora ten aanzien van vreemdelingen, die zij in dienst hadden op den 5en Juni 1936, met ingang van 1 October 1936, en voor werkgevers ten aanzien van alle overige vreemdelingen, die zij na 5 Juni 1936 in dienst hebben genomen, of wen schen te nemen, op den 26sten Juni 1936. 'De directeur voornoemd vestigt er de aandacht op, dat het voor een vlotte af werking der aanvragen gewenscht is, dat de werkgevers tijdig hun aanvragen bij hem inzenden. Van aanvragen, die hem niet tijdig bereiken, kan afdoening bin nen den door de wet voorgeschreven ter mijn niet worden gegarandeerd. Opening van de Moerdijkbrug. De A. N. W. B. heeft den burgemeester van Breda aangeboden, ter gelegenheid van de openstelling van de Moerdijkbrug, welke half November van dit jaar kan worden verwacht, een stertocht voor alle vormen van toerisme daarheen te orga- niseeren, op overeenkomstige wijze als op 16 Juni a.s. bijl de opening van de Waal brug te Nijlmegen zal geschieden. TWEEDE KAMER. HET VASTE LASTEN ONTWERP VERWORPEN. Zoolang dit kabinet aan het bewind is, geen vrijwillige devaluatie. D'e Tweede Kamer heeft gisteren voort gezet de behandeling van de wetsontwer pen, houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende landbouwhypo- theek- en pachtovereenkomsten en ter verkrijging van verlaging van sommige vaste lasten en van huren. De Minister van Financiën, de heer Oud, zegt, dat men de politiek der Regeering „deflatiepolitiek" noemt, maar dat dit niet juist is. Wel is er een deflatieproees, een waar- de-vermeerdering van het geld tegenover de goederen. Hierin grijpt de regeering in. De heer van Houten verweet de regeering een economisch-liberale politiek te voe ren, maar dit is ten eenenmale onjuist. Met uitzondering van den wereldoorlog, is er geen tijd geweest, waarin de regee ring zooveel ingreep, als de tegenwoor dige. Men verwijt der regeering een eenzij dige aanpassingspolitiek, ten koste van den arbeid, ten bate van het kapitaal. Hiervan isgeen woord waar. Men denke aan den werkloosheidssteun. Liet de regeering de deflatie haar gang gaan, dan zou zij aan werkloosheidssteu i niets doen, Menmoestzich eigenlijk schamen, der regeering zoo een verwijt tedoen. (Beweging en tegenspraak.) Voorts zegge men niet, dat het der re geering erom te doen is, alleen den land bouw te bevoordeelen, want vaak verbindt zij aan steun voorwaarden met betrekking tot de loonen. Wat contingenteering be treft, hierdoor vinden ook de arbeiders werk. Vaak worden voor steunmaatregelen offers van het kapitaal gevraagd. Het moeilijke probleem bij de aanpas sing is, dat der vaste lasten, omdat men hierbij contracten van langen duur heeft en omdat het contracten betreft, welke al leen beëindigd kunnen worden, als men het geld kan terugbetalen. Overal waar men werkt met aandeelen kapitaal, heeft dit offers moeten brengen. D'e heer Van der Sluis verwart aandeelen en obligaties en scheert ze over één kam. Hij zei, dat hypothecaire vorderingen worden verlaagd, daar 'het aandeelenka pitaal ook in waarde sterk is vermin derd. Maar het aandeelenkapitaal heeft

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1