Binnenland Uit de Provincie Electriciteltsmeters onder de ijkwet. DE GRONDWETSHERZIENING IN RUSLAND. De „Daily Herald" ziet in de invoering van geheim en algemeen kiesrecht in de nieuwe grondwet geen bewijs, dat de Sow- jet-Unie democratisch zal worden of de dictatuur ook maar zal worden gematigd. De eenige proefsteen daarvoor zou zijn, indien er oppositiepartijen zouden kun nen bestaan, die zichzelf als alternatieve regeering zouden kunnen aandienen. Deze vrijheid sluit weer de vrijheid van druk pers, vereeniging en het woord in. Zonder deze vrijheden is geheim en al gemeen kiesrecht een leege vorm, zooals het ook in Duitschiand een leege vorm is. Felle koude in Spanje. In heel Spanje is de temperatuur ge daald. De toppen van het Cabrera ge bergte zijn met sneeuw bedekt. In ver schillende provincies heeft de oogst on der nachtvorst geleden. Te Madrid moest een vergadering worden beëindigd, om dat het te koud was voor de aanwezigen. Crisis in Zwitsersche socialistische partij. Het congres van de Zwitsersche socia listische partij heeft met een meerderheid van acht stemmen, tegen het voorstel van het hoofdbestuur in, besloten geen steun te verleenen aan de voorstellen voor mi litaire credieten, die thans aan het par lement worden voorgelegd. Als gevolg van dit besluit is het meerendeel van het hoofdbestuur uit zijn functie getreden. Het congres sprak zich voorts vrijwel een stemmig uit tegen devaluatie. Korte Berichten. Bij een brand in een hotel, dat ge legen is in een volkswijk te San Fran cisco, zijn zeven personen om het leven gekomen. Er werden twintig anderen ern stig gewond. De Braziliaansche regeering heeft medegedeeld, dat de politie 638 personen onder wie 212 militairen of oud-militai ren, wegens communistische activiteit heeft gearresteerd. Naar Reuter uit Athene meldt, heeft de regeering de ontbinding gelast van de vereenigingen van openbare amb tenaren. In Mei is het aantal werkloozen in Duitschiand verminderd met 272.000. Aan het eind van deze maand bedroeg het totale aantal 1.491.201. Tengevolge van den hevigen storm, welke de laatste dagen in de buurt van Siderno (Italië) heeft gewoed, zijn vijf opvarenden van een visschersboot ver dronken. In de staten van Kansas en Okla homa heeft een cycloon gewoed, die ge paard ging met wolkhreukachtige regens. Negen mensohen zijn om het leven ge komen. Aan de te velde staande gewas sen is groote schade aangericht. DE BESTEDING VAN DE GELDEN VOOR EXTRA-VERSTREKKING AAN WERKLOOZEN. Minister Slingenberg geeft Inlichtingen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Steinmetz: 1. Kan de minister mededeelen hoe het thans staat met de besteding van de gel den, welke zijn toegestaan voor extra-ver strekking aan werkloozen ter voorziening van kleeding, dekking, huisraad, waar omtrent gebleken is uit de toelichting op het ontwerp van wet tot wijziging van het tiende hoofdstuk A der Rijksbegrooting 1934, dat van de oorspronkelijk toegestane f 2 millioen slechts ongeveer 2 ton ver bruikt was? 2. Kan de minister mededeelen, waar om tot op heden, ruim vier maanden na de behandeling van het wetsontwerp, nog niet de toegezegde aanschrijving aan de gemeentebesturen is verzonden, mededee- lende, „dat er in dit opzicht iets gedaan kan worden?" heeft de minister van sociale zaken ge antwoord: Ad 1. Uit deze vraag blijkt, dat een mis vatting is ontstaan inzake de tijdvakken, waarin de hierbedoelde f 2 millioen wer den besteed. Hiervan werd ruim f 200.000 gebruikt in December 1934 ter verhooging van de Kerstgave 1934 aan werkloozen. Daarop had de mededeeling van onderge- teekende op 17 December 1935 in de 2de Kamer betrekking. In het voorjaar van 1935 werd door den ambtsvoorganger van ondergeteekende aan het Nationaal Crisis-Comité medege deeld, dat het restant van f 2 millioen beschikbaar zou worden gesteld. Dit res tant is in den loop van 1935 vrijwel geheel verbruikt. Op 5 Maart 1936 deelde ondergeteeken de in de Tweede Kamer mee, dat van de f2 millioen nog iets over was. Thans kan worden medegedeeld, dat dit overschot plm. f 113.500 bedraagt. Ad 2. Een mededeeling, als in deze vraag wordt bedoeld, is achterwege ge bleven, omdat aan ondergeteekende is ge bleken, dat het den gemeentebesturen be kend was, dat zij een bijdrage bij het Na tionaal Crisis-Comité konden aanvragen. TRANSFEROVEREENKOMST MET DUITSCHLAND GETEEKEND. Tevens de nieuwe reisregellng. Het transferprotocol en reisovereen- komst tussohen Nederland en Duitsch iand is dezer dagen te Berlijn ondertee kend. Van Nederlandsche zijde had de teekening plaats door Hr. Ms. gezant, Mr J. P. graaf van Limburg 'Stirum, en van Duitsche zijde door den Ministeraldirec- tor van het ministerie van 'Buitenland- sche Zaken, Dr Ritter. STIJGENDE PACHTPRIJZEN VAN BOERDERIJEN. Concurrentie tusschen het groot aantal gegadigden de voornaamste oorzaak. Op de vragen van den heer van der Sluis betreffende stijgende pachtprijzen van boerderijen en los land hebben de ministers van Landbouw en Visscherij ge antwoord, dat inderdaad bij eenige ver pachtingen in 1935 de pachtprijzen van boerderijen en los land een stijging ver toond hebben. De mate van stijging der hierbedoelde verpachtingen is zeer onge lijk door de werking van verschillende zeer uiteenloopende oorzaken, waaronder wellicht ook het inzicht, dat zich de op tredende pachters vormden van het ver loop der industriemelkprijzen. Als voornaamste oorzaak beschouwen de ministers evenwel de concurrentie tusschen het groot aantal gegadigden, die thans nog sterker is doordat de afvloeiing naar andere beroepen of vestiging in het buitenland zeer bezwaarlijk of zoo goed als onmogelijk is geworden, verschillen de pachters door de moeilijke tijdsom standigheden langer het bedrijf aanhou den, dan onder normale omstandigheden het geval zou zijn geweest en hier en daar ten plattelande de werkloozen, door grond te pachten, zich van arbeid willen verzekeren. DE ACTIE DER GODLOOZEN IN ONS LAND. Op de vragen van den heer de Mar- chant et d'Ansembourg betreffende het nemen van maatregelen ter bescherming van den christelijken godsdienst in ver band met de actie van den wereldbond der Godloozen heeft de minister van jus titie geantwoord, dat volgens bekend ge worden gegevens op het inmiddels te Praag gehouden internationaal vrijden kerscongres inderdaad een fusie tot stand gekomen is tusschen de internationale unie van vrijdenkers en de internationale van proletarische vrijdenkers. Bij die fusie zou sterk naar voren zijn gekomen het vormen van een gemeenschappelijk front tegen het fascisme. Behoudens een samenspreking tusschen een tweetal ver tegenwoordigers van de beide betrokken Nederlandsche organisaties, gevolgd door een gedachtenwisseling in het blad van een der organisaties, 'hebben, volgens ont vangen inlichtingen, in verband met het congres geen voorbereidende besprekin gen in ons land plaats gehad. Tot het treffen van speciale maatrege len naar aanleiding van hetgeen gebleken is, bestaat voor de regeering geen aan leiding. Voor de jeugdige werkloozen. Aan de eerste kampperiode, die dezer dagen afloopt, van het kamp voor jeug dige werkloozen te Ghaam (N.-B.), uit gaande van de Centrale voor Werkloo- zenzorg, (Jong Holland snakt naar werk) namen ongeveer 25 jongens uit Zeeland deel. Voor de tweede achtweeksche peri ode zijn naar wij vernemen, wederom 25 Zeeuwsche jongens ingeschreven, wo nende in verschillende deelen der pro vincie. Nederl. Chr. Landarbcidersbond. De Ned. Chr. Landarbeidersbond telde op 1 April j.l. 26060 leden tegen 25267 op 1 Jan. 1936. Het ledental ging in alle pro vincies vooruit, uitgezonderd in Drenthe. Het grootste ledental heeft Friesland (5129); daarop volgen Groningen (4480); Zuid-Holland (4177); Zeeland (4001); Overijsel (1975); Drente (1840); Noord- Holland (1532); Gelderland (1474); Noord- Brabant (1055) en Utrecht (397). VEREEN. VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. Afdeeling Zeeland. (Vervolg.) Het jaarverslag werd goedgekeurd en dit zelfde geschiedde met de rekening over 1935. Voor het nazien der rekening over 1936 werden aangewezen de gemeenten Zierikzee, Brouwershaven en Haamstede. Aan de orde was de verkiezing van een lid van 'het bestuur in de vacature-J. Huizinga. De voorzitter deelt den wensch dat dit weer iemand uit Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen zal zijn. Gekozen werd de heer F. Blok, burge meester van Axel met 55 van de 75 gel dige st. Bij acclamatie werd herkozen de heer F. Bisschop. Bij' de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat de vereeniging van Nederland sche gemeenten op 27 Februari 1937 25 jaren zal bestaan. Men besloot te trach ten, dat op dien dag 100 pet. lid zijn Nu is men daar nog ver af. Met Limburg spant Zeeland de verliezende kroon, door dat 28 gemeenten geen lid zijn. De vereeniging heeft zich tot de niet- aangesloten gemeenten gewend en heeft het bestuur van de afdeelingen verzocht, alles te doen om die gemeenten tot toe treding op te wekken. Spr. heeft nage gaan, dat van de 28 gemeenten er slechts iets meer dan 25 de minimum-contri butie zouden moeten betalen. Zij die z,ich met 1 Januari 1937 aanmelden, zullen vrij zijn van entreegeld en vanaf 1 Juli a.s. alle uitgaven ontvangen. Spr. riep aller medewerking in om een vriendelijke, maar vooral hartelijke op wekking bij de achterblijvers te doen. Spr. herinnerde aan de gedachte van J'hr van Karnebeek, dat deze vereeni ging er is, omdat zij er moet zijn. De eere-voorzitter sprak deze woordon in 1930 bij de oprichting van het gebouw der vereeniging. Uit het stilzwijgen der aanwezigen pul- te spr. de overtuiging dat allen moeite zullen doen in de gewenschte richting. Spr. deed nog enkele mededeelingen in zake de capitulantenwet en de landarbei- derswet. Hierna sloot de voorz. de ochtendzit ting. Om half twee had een gemeenschap pelijke lunch plaats. Nadat de tafelvoorzitter, burgemeester Fernhout, een dronk op de Koningin had uitgebracht, werd gezamenlijk het door de muziek ingezette „Wilhelmus" gezon gen. Later heeft de heer Fernhout speciaal als gast verwelkomd den heer A. J. P. Spiesz, den inleider voor de middagver gadering. Daarna wees spr. er op, dat da gemeente Vlissingen zeker een mooie ge dachte heeft gehad, toen zij voor ieder;: aan de vergadering verschijnende ge meente een herinnering bij het bord had geplaatst en wel een keurig lucifersstan daardje, waarop het wapen van iedere betrokken gemeente. Spr. bracht daarvoor oprechte hulde en dank aan het gemeen tebestuur, verder aan den uitvoerder, den heer Wim Abeleven, aan de heeren Bis schop en van D'ijck Soerewijn voor do goede zorgen aan de tafel besteed. Spr. eindigde met een dronk op de afdeeling Zeeland. Dé heer P. G. Laernoes, wethouder en loco-burgemeester van Vlissingen, bracht dank voor de vriendelijke woorden van den voorzitter, hij hoopte dat ieder trotsch zal blijven op eigen wapen. Spr. wijdde een dronk aan den heer Bisschop, als se cretaris der afdeeling. Aan het einde der tafel heeft de heer Bisschop dank gebracht voor de tot hem gerichte woorden en o.a. medegedeeld, dat meer wapentjes door zijn tussc'hen- komst waren te verkrijgen. Men had bij de schikking der tafel zoo veel mogelijk de gemeenten alphabetisch geplaatst. Dat niet alleen de tafel, maar ook de spijzen goed verzorgd waren, zal wel niet nader behoeven te worden be toogd. De luciferstandaards, waarop de lucifers niet ontbraken, deden op tafel dienst als menustandaard. In de mid dagvergadering hield de heer A. J. P. Spiesz, hoofdambt tenaar ter Provinciale griffie van Zuid- Holland een causerie over de practische beteekenis van de gewijzigde regeling der schoolgeldheffing voor het L.O. Spr. wees er op, dat de nieuwe regeling dateert van 22 Februari 1936. De oude regeling had als hoofdmotieven, dat de gemeenten ver plicht waren schoolgeld te heffen, dat zij dit moesten doen naar het belastbare in komen, en dat de opbrengst ten goede moest komen aan de bestrijding der kos ten voor de openbare school. Dte maatstaf is thans veranderd en men mag niet meer aanslaan volgens het belastbare in komen, maar volgens de geldelijke draag kracht. Er zijn drie wegen om die vast te stellen, voor twee ervan worden door de Rijksadministratie de gegevens ver strekt en wel door de vermengde hoofd som, dat is die van de inkomsten- en de vermogensbelasting, dus zonder de ver schillende opcenten; de tweede is die vol gens de personeele belasting, de derde mogelijkheid is het vaststellen door de ge meente zelve aan de hand van verschil lende bijzondere omstandigheden. Ook is thans gezinsreductie weer mogelijk. Men kan bij een en ander ook rekening hou den met de kinderen uit het betrokken gezin, die bij het ulo zijn. Spr. heeft in de wet geen aanwijzing gevonden hoe te handelen met schoolgeld- plichtigen, die bijv. in Indië wonen en wier inkomen niet zoo gemakkelijk is vast te stellen. Dte gemeenten moeten dus zelf weten, hoe daarmede te handelen. Het is in sommige gevallen ,bv. na echtscheidin gen, niet gemakkelijk uit te maken wie betalen moet. Nu is er een aanwijzing, dat men kan laten betalen wien men wil. Dit mag men natuurlijk niet al te letter lijk opvatten, maar toch kan men b.v. de stiefvader der schoolgaande kinderen er voor aanspreken. Dit alles hangt echter zeer veel van het inzicht van het gemeen tebestuur af. Eén bezwaar ziet spr. in het nemen van de cijfers van de personeele belasting tot grondslag, omdat tegenwoordig velen in huizen wonen met voor hen veel te groote huurwaarde. Van belang is het ook, rekening te kunnen houden met de samenstelling van een- gezin. Het komt voor, dat een vader werkloos is, terwijl er toch een gezinsinkomen van f 80 tot f 100 per week is. Maar ook kan het voorko men, dat een patroon, die reeds enkele jaren met verlies werkt geen schoolgeld zou moeten betalen, maar zijn arbeider, die hij toch geregeld betaald heeft, wel. De reductiebepalingen voor gevallen van verschillende kinderen uit één gezin zijin toegejuicht en gemakkelijk uit te voeren, als het één school betreft, maar niet als de kinderen verschillende scholen bezoe ken, er zijn gevallen van 4 tot 5 toe. Spr. zeide, dat er een hulpbruggetje is gevonden om verschillende moeilijkhe den te omzeilen. Hij liet daarop volgen, dat het niet meer voorgeschreven is aan slagbiljetten uit te reiken, daarover moet de gemeenteraad beslissen. Die heeft ook de bevoegdheid, om het onderwijzend personeel in te schakelen bij de inning der schoolgelden. Het is een voordeel, dat men zoo makkelijk het geld int, maar eeu nadeel is, dat de kinderen dan van elkaar weten, wat ieder betalen moet. Er is geen bepaalde tijd waarbinnen nieuwe veror deningen moeten zijn vastgesteld, maar er staat toch een stok achter de deur. Dte Minister heeft er op gewezen, dat hij recht heeft bestaande verordeningen te vernietigen. Dte gemeentebesturen zullen dan toch ook zeker wel aan de voorschrif ten voldoen. Bij nadere nota heeft de minister van handel, nijverheid en scheepvaart ver schillende wijzigingen gebracht in het wetsvoorstel tot nieuwe regeling betref fende de maten, gewichten, meet- en weegwerktuigen. De strekking van de voorgestelde wij zigingen is in hoofdzaak, de mogelijkheid te openen, ook de electriciteitsmeters on der de werkingssfeer van de nieuwe ijkwet te brengen. De minister stelt zich voor, dat bij het toezicht gebruik zal kunnen worden ge maakt van hetgeen van particuliere zijde ter zake reeds werd tot stand gebracht en dat in verband hiermede, zoo mogelijk, aan reeds bestaande instellingen, welke op dit gebied werkzaam zijn, in de uitvoering der wet een taak zou zijn op te dragen. Het is gewenscht, als het schooljaar op 1 September begint, dan rekening te hou den met de nieuwe regeling, maar men kan dan nog gebruik maken van de be lastbare som en daarover met de Rijks- administratief onderhandelen. Het mi nimum aan schoolgeld is f 3. Verschillende der aanwezigen hebben den inleider vragen gesteld, waarop deze min of meer uitvoerig antwoordde. Daarna heeft de voorzitter den heer Spiesz hartelijk dank gebracht voor zijn duidelijke uiteenzetting en ook hen, die met den spreker van gedachten wisselden. De heer Fernhout sloot hierop de ver gadering. Na afloop gingen de meeste aanwezi gen op uitnoodiging van de N.V. Wan- delhoofd Vlissingen een bezoek brengen aan de pier om bij het nu werkelijk zon nig voorjaarsweer te genieten van hel mooie uitzicht. Middelburg. Vaststelling nieu we verkeersregeling. B. en W. hebben aan den Raad overgelegd het rapport dd. 17 Febr. 1936 met bijlagen van de z.g. Verkeerscommissie, aan welke door den Raad werd opgedragen de be- studeering der verkeers-situatie der ge meente in verband met haar positie in het algemeen alsmede een onderzoek in het bijzonder hoe een grootere verkeers- vrij'heid en -veiligheid op de veelal nauwe weggedeelten in de binnenstad zou kun nen worden verkregen. In de allereerste plaats meenen B. en W. bijzondere woor den van dank te mogen spreken voor den arbeid, dien de commissie heeft willen verrichten ter bereiking van een oplos sing van vele vragen, die daaraan reeds lang behoefte hebben. Naar het oordeel van B. en W. is zij daarin zeer goed geslaagd. Blijkens haar rapport heeft de commissie zich beperkt tot het voorstel len van die maatregelen, welke financieel uitvoerbaar zijn te achten, en daarnevens het zwaartepunt gezocht in een beperkte regeling van éénzijdig verkeer voor die straten, waar zulks beslist noodzakelijk is. Speciaal heeft de Commissie in aan merking genomen, dat het verkeer met de verschillende buitengemeenten niet even intensief is en b.v. in de richting Goes en de richting Vlissingen van meer belang en omvang is dan in de richting Grijpskerke, weshalve ook andere voorzieningen die nen te worden getroffen. Zij1 heeft zich voorts laten leiden door de alleszins juiste gedachte, dat het centrum van de ge meente als hoedanig zij de Markt be schouwt van alle toegangswegen tot de gemeente uit rechtstreeks bereikbaar moet zijn, waarna vandaar de buitenwij ken kunnen worden bereikt. In grove trekken heeft de commissie zich verder bepaald tot een regeling voor het gedeelte van de gemeente, liggende binnen de kaden en grachten, en zij heeft volgens B. en W. volkomen terecht ge meend, dat een regeling, die voor slechts enkele dagen of uren geldt, niet doelmatig is, en dient plaats te maken voor een doorloopende regeling. Tenslotte stellen B. en W. voor te be sluiten tot: a. een eenzijdig verkeer in te voeren voor de door de commissie met name ge noemde straten; b. parkeerverbod voor te schrijven voor de door de commissie met name genoemde straten; c. op de Markt vischgraatgewijze te doen parkee ren en daarvoor witte lijnen te doen aan brengen, alsook de verschillende stand plaatsen aldaar door borden te laten aan duiden; d. witte verkeerslijnen te doen aanbrengen op alle daarvoor in aanmer king komende kruispunten; e. te bevorde ren, dat het tramverkeer in de Lange- viele aldus wordt geregeld, dat de tram wagens, komende van de Markt, het rechts gelegen spoor berijden; f. dat voet gangers in de Lange en Korte Delft zoo veel mogelijk rechts moeten loopen en een aantal, door de commissie met name genoemde wegen in een andere klasse in te deelen. Zoodra dit voorstel is aan vaard, vertrouwen B. en W. dat een ont werp eener algemeene verkeersverorde- ning, in hetwelk vorengenoemde beginse len zijn verwerkt, kan worden voorgelegd. Volgens globale becijfering zal het aan brengen van nieuwe en de wijziging van bestaande borden, welke uit de nieuwe verkeersregeling zullen voortvloeien een totaal uitgaaf van f 1200 vragen en ver zoeken B. en W. hen een crediet tot ge noemd bedrag voor het beoogde doel ter beschikking te stellen. Inrichting cursus voor uitgebreid lager nijver- h e i d s o n d e r w ij s. B. en W. stellen den raad naar aanleiding van besprekin gen en correspondentie met den directeur der A. v. N. O., de Comm. van toezicht en den Minister van 0., K. en W. voor aan die school een cursus voor Uitgebreid la ger N. O. in te voeren voor hout- en me taalbewerkers. De totaal kosten zullen f 240 bedragen, waarvan f 70 voor reke ning der gemeente blijven. Op wachtgeld. In verband met het opheffen van zijn betrekking stellen B. en W. voor aan den heer G. H. En- gelkens eervol ontslag te verleenen als vakonderwijzer in kennis der natuur aan school G. De heer Engelkens zal wacht geld kunnen aanvragen ten laste van hel Rijk. Rijwieldief. De Commissaris van politie te Vlissingen heeft ter beschik king van de politie te Middelburg gesteld J. R., die verdacht werd van diefstal van 2 rijwielen te Middelburg, en 1 te Kou- dekerke. R. heeft bekend, te Middelburg rijwielen uit de Helm te hebben weggeno men. De karretjes, die reeds verkocht wa ren, alsmede de afzonderlijk verkochte belastingplaatjes, zijn opgespoord en de koopers van een en ander zullen er ook nog wel iets van hooren. Vlissingen. Drukte in de haven. Gisteren is alhier in de buitenhaven aan gekomen het Duitsche stoomschip „Con sul Poppe", van Antwerpen om hier een lading hout te lossen. Hedenmorgen is op de haven aangeko men van New York het 16.000 ton groote Duitsche stoomschip „Pennland" om een lading stukgoed te lossen. Tevens debar- keerden een 150-tal passagiers. Het stoomschip „Geroldstein", evenals de „Pennland" van de Bernstein-lijn, heeft hier gebunkerd en is na het insche pen van een 60-tal passagiers naar New- York vertrokken. Werkloosheid. Sedert de laatste opgave is het aantal inge schreven werkloozen gedaald van 661 tot 632, van wie 72 bij de werkverschaf fing in het werk zijn gesteld. Goes. Door allerlei omstandigheden, al dus het „Dagbl. v. Zeel.", is momenteel do hoek Wijngaardstraat-Agnesgang het ge vaarlijkste verkeerspuntje van de stad ge worden. Vlak bij elkaar zijn er n.l. twee garages en een motorherstelplaats geves tigd de twee eerste in de Wijngaard-- straat en de laatste in den Agnesgang. De aard van deze bedrijven brengt mee, dat er vaak auto's op straat voor de pan den staan. Behalve dat de smalle Wijn gaardstraat hierdoor half geblokkeerd is, wordt het uitzicht van hen, die van don Agnesgang, de Wijngaardstraat in willen, belemmerd door de situatie in den Agnes gang, temeer, omdat naast de Glasfabriek ook meestal enorme vrachtauto's staan. Daar in de Wijngaardstraat nog het twee richtingsverkeer is gehandhaafd, en de auto's vrij- den Agnesgang mogen inrijden, bevinden fietsers en voetgangers, waar onder des morgens en des middags hon derden schoolkinderen zijn, zich geregeld in levensgevaar. Veel lichtere ongevallen zijn er reeds gebeurd: laten we hopen, dat de autoriteiten niet met ingrijpen wachten tot er een doode gevallen is! De collecte voor het Comité voor Samenwerking bracht deze week een be drag van f 53.12 op. Kapelle. De vereeniging van Oud-leer lingen van de Tuinbouwcursussen in Ka pelle maakte een excursie naar de pro vincie Utrecht met twee autobussen, 46 deelnemers. Verschillende bedrijven tusschen Breu- kelen en Maarssen, werden bezichtigd: ook dat van den heer van den Brink, waar het doel was, de pruimencultuur te zien. Verschillende vroege soorten waren al geplukt, hier waren de pruimen te zien onder glas en een verscheidenheid van bloemen. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan den Proeftuin van de Ned. Pom. ver eeniging aan den Vleutenschen weg. Dit was voor de Zeeuwen weer eens iets an ders dan de proeftuin in den Wilhelmina- polder, hier worden veel bemestingsproe- ven genomen op vruchtboomen en hier is alles met gras begroeid. Verder ging het naar de Chrysanthumkweekerij van den heer W. Serton te Vleuten; met genot wer den de onderscheidene variëteiten bezich tigd. Nu werd de reis voortgezet naar Utrecht en Zeist om te Driebergen het landgoed „de Breul" te zien, waar men al veel goeds van gehoord had. Op dit buiten, 20 jaar geleden aangelegd, zijn zeldzame exemplaren zoowel in de war me kas, onder glas en in de vrije natuur te zien. D'it laatste bezoek vormde een prachtig slot van deze zoo welgeslaagde excursie, waar velen iets van hebben meegenomen naar Zeeland om in het verdere leven practisch uit te dragen. Hoek. De afd. Hoek van den N.C L.B. hield een ledenvergadering onder leiding van den voorzitter, dhr P. Allaart. Als spreker trad op dhr A. Vingerling uit Goes, met een rede over: „Bedrijfs organisatie". In verband hiermede werd er op ge wezen, dat men hier in O. Z.-Vlaanderen een bedrijfsraad krijgt voor den land bouw. Hij stond stil bij het werk, dat in dezen donkeren tijd door zulk een raad, be staande uit werkgevers en werknemers kan worden verricht. Van de gelegenheid tot gedachtenwisse ling werd door enkelen gebruik gemaakt. Zaamslag. De raad der gemeente ver gaderde Maandagmiddag voltallig. Mede deeling geschiedde van opname van boe ken en kas van den gemeente-ontvanger. Alles was in orde bevonden. Enkele in gekomen stukken werden voor kennisge ving aangenomen. Vastgesteld wordt het eerste suppletoir kohier hondenbelasting op een bedrag van f 11. Aan de gemeentebode-concierge werd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1