j4miMa MAANDAG 8 JUNI 1938 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 209 Het hypothecaire crediet. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „Do Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telofoonnummor 11. Postchèque en Girorekening 44155 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, wcokabonnomcnton voor Middelburg, Goes en Vlissingon i 0,20. =- Losse nummers 5 cont. Advcrtcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. of de lang- voort- s graag veel bijl het maar wel een maar beker buurt, gezin, ig toen zal ik jongsaf ie vaak vond ze bij de maar buur- akelig; zonder zag ze lant er zolder- Den kon eg; hoe iet niet vreemd ïald het ;1 groot rvolgd.) Algemeen wordt verwacht, dat het Vaste Lasten-ontwerp zal worden ver worpen. De Regeering heeft trouwens reeds bij voorbaat, bij monde van Minister Oud, verklaard, dat verwerping geen politieke gevolgen met zich zal brengen. De vraag komt op, wat er dan na ver werping van het ontwerp, dient te gebeu ren. Het kan niet worden ontkend, dat door de indiening en nog meer door de on zekerheid omtrent het lot van dit ont werp het hypothecaire crediet is geschokt. Er is onzekerheid en onrust en niet wei nigen verkeeren daardoor in meer of minder groote moeilijkheden. Deze moeilijkheden zijn echter door een verwerping van het Vaste Lasten-ontwerp niet opgelost. Zooals bekend, is aan de behandeling van dit ontwerp voorafgegaan het z.g. Executie-wetje, hetwelk bedoelde de ge dwongen aflossing van hypotheken te remmen en onredelijke executies te ver hinderen. Terecht echter, naar het ons voorkomt, is er o.a. in de „Maasbode" op gewezen, dat in verband daarmede verwerping van het aanhangige ontwerp een onaange name beteekenis kan krijgen. „Tal van hypotheekbanken hebben hun bedrijf opgebouwd op een systeem van financiering, dat ongetwijfeld tenslotte zal moeten falen, indien de toestand blijft bestendigd die aan aanvaarding van het executie-ontwerp en na verwerping van het Vaste Lasten-ontwerp zal ontstaan. Eenerzijds hebben zij tegenover hun geld gevers (de houders hunner pandbrieven) de verplichting op zich genomen, jaar lijks volgens een bepaald daartoe opge steld plan hun schulden af te lossen, doch anderzijds wordt 't hun debiteuren mogelijk gemaakt om van het oorspron kelijke plan van aflossing der hypothe caire credieten af te wijken. Als gevolg daarvan zal er een onevenwichtigheid in de financieele structuur van tal van hy potheekbanken ontstaan, doordien name lijk de uit hoofde van aflossing jaarlijks binnen komende bedragen niet langer voldoende zullen zijn om daaruit te vol doen aan de jaarlijksche verplichtingen tot uitloting en aflossing van pandbrie ven." Nu kan men het Executiewetje intrek ken, maar dat zal ook weer tal van onaangenaamheden met zich brengen. Vandaar dat er reeds op aangedrongen is, dat maatregelen worden genomen tot verlichting van de lasten, die uit de con tractueels verplichting tot uitloting en af lossing van pandbrieven van de hypo theekbanken mochten voortvloeien. Zooals men ziet, de zaak. is niet ge makkelijk. Zoowel bij aanvaarding als bij; ver werping van het Vaste Lasten-ontwerp, zal er heel wat wijsheid noodig zijn, om het hypothecaire crediet in zijn vroegere waardigheid te herstellen. DE TOESTAND IN FRANKRIJK. De regeeringsverklaring. Motie van vertrouwen aangenomen. Overeenstemming inzake de sta kingen bereikt. Zaterdag nam de nervositeit te Parijs nog steeds toe. De voorraden in sommige winkels begonnen op te raken en de stakingen bleven zich maar uitbreiden. Met spanning wachtte men op de zitting van Kamer en Senaat, waarin het nieu we kabinet zijn program zou ontwikke len. Aan de regeeringsverklaring ontleenen wij het volgende: Het regeeringsprogram zal bestaan in het verwezenlijken van het program van het volksfront. De volgende week zullen reeds voor stellen worden ingediend betreffende: 40-urige werkweek; collectieve arbeids overeenkomst; vacantie met behoud van loon; een plan voor groote openbare wer ken; nationalisatie der wapenfabricage; een g^aanbureg-u, dat tot voorbeeld zal dienen voor de revalorisatie van de an dere landbouwproducten, zooals wij'n, vleesch, melk; verhooging van den leer plichtigen leeftijd; hervorming van het statuut van de Bank van Frankrijk, waardoor overwicht van de nationale be langen wordt gewaarborgd, hervorming van de wetsdecreten. Wanneer deze maatregelen zullen zijtn aangenomen, zal de regeering een tweede reeks voorstellen indienen, met name be trekking hebbend op een nationaal werk- Icosheidsfonds, pensioenregeling voor oude arbeiders en tenslotte een breed sy steem voorstellen, strekkende tot een doen herleven van de algemeene bedrijvigheid met name door een fiscale ontspanning en een onderdrukking van fraude. Nadat het debat gesloten was, las Har riot de eenige motie voor, die namens de meerderheid ingediend was: „De Kamer, rekenend op de regeering om zoo spoedig mogelijk, binnen het ka der van de orde en de republikeinsche wettigheid de hervormingen te verwezen lijken, die opgenomen zijn in het pro gram van het Volksfront en opgesomd in de regeeringsverklaring, in het bijzonder de verklaring van den president van den ministerraad goedkeurend om de rege ling van de stakingen te bespoedigen, ver trouwend in de regeering, gaat over tot de orde van den dag." Deze motie van vertrouwen werd door de Kamer aangenomen met 384 tegen 210 stemmen. Het door ons gecursiveerde was vooral voor de arbeiders stakende, zoowel als niet-stakende van belang. Al spoedig koesterde men de hoop, dat op deze basis met de stakers wel tot overeenstemming zou zajn te komen. Vannacht werd dan ook uit Parijs ge meld: Er is overeenstemming bereikt in zake de stakingen. Het tusschen de vertegenwoordigers van den algem. bond van Fransche voort brenging en die der G. G. T. tot stand ge komen accoord omvat het volgende: Het recht van vereeniging, erkenning der fabrieks-afgevaardigden, verhooging der salarissen, varieerend van 7 tot 15 pet., voorwaarden en wijze van hervatting van het werk, en toepassing door de werkgevers van de wetsontwerpen, die bij het bureau van de Kamer zullen wor den ingediend, met betrekking tot de in voering van een werkweek van 40 uren en betaalde vacanties. Invoering van arbeidsraden uit alle bedrijven met meer dan 10 arbeiders, en geen represaillemaatregelen tegen de stakers. Minister Salengro hoopte, dat de sta kingen binnen 48 uur zouden zijn opge heven. De staking te Antwerpen duurt voort. T'en aanzien van de staking in de ha ven van Antwerpen hebben geen wijzi gingen zich voorgedaan. Het werk ligt nog zoo goed als volledig stil. Eb is nog geen teeken, dat op een spoedige bijleg ging van het conflict duidt. Inmiddels hebben weder verschillendo voor Antwerpen bestemde schepen, andere Belgische of buitenlandsche havens aan gedaan. De stakers hebben te kennen gegeven, dat, als zij geen volledige voldoening be komen, zij bereid zijn de staking zeven of acht weken lang te laten duren, totdat alle kasmiddelen hunner organisatie zul len zijn uitgeput. Wel is de staking van het tram- en autobus-personeel geëindigd. D'e eischen der arbeiders zijn ingewilligd. D'e gedeeltelijke staking te Gent is ge ëindigd, dank zij' het krachtig optreden van de rijkswacht en de politie. Den com munisten werd door de beambten belet, propaganda te maken voor de staking. PROVINCIALE VERKIEZING IN BELGIE. Gister zijn in België de verkiezin gen voor de Prov. Staten gehouden. De algemeene indruk is deze, dat Rex, de Vlaamsch-Nationalisten en Communisten in vergelijking tot de Kamerverkiezingen van 24 Mei, nog belangrijk vooruit ge gaan zijn, terwijl de drie groote partijen, bijzonder de katholieke partij, een nog gevoeliger verlies geleden hebben. Van de 696 zetels hebben verkregen: Socialisten 221 (verlies 20), katholie ken 224 (verlies 94), liberalen 89 (ver lies 6), Rexisten 78 (winst 78), Vlaamsch- nationalisten 55 (winst 19), communisten 27 (winst 20), De rest is verdeeld over kleine partijtjes. De kabinetsvorming in België. De leider der socialisten, Vandervelde, heeft de opdracht tot vorming eener nieu we regeering, aanvaard. Met gelooft echter, dat hij de opdracht aan den koning zal moeten teruggeven, omdat hij niet zal slagen. Het moet geheel in den geest van Van dervelde zijn, dat wederom een kabinet- Van Zeeland zou optreden. In socialisti sche kringen is er echter verzet tegen Van Zeeland omdat deze „Rexistische neigin gen" zou hebben. Oneenigheid in het Britsche kabinet. Naar verluidt, heerscht er groote on eenigheid in het Britsche kabinet over het al of niet handhaven der sancties tegen Italië. „Cetem" verneemt zelfs in dit verband, dat de minister van buitenlandsche zaken Eden van plan zou zijn als zoodanig af te treden. Belangrijke conferentie te Boekarest. De regent van Joego-Slavië, prins Paul, en de president van de Tsjecho-Slowaak- sche republiek, Dr Benes, zijn in Boeka rest gearriveerd, waar zij zullen deelne men aan een belangrijke conferentie. De beide staatshoofden werden door de bevolking met enthousiasme ontvangen. De geheele stad is gepavoiseerd. Een groote militaire parade is gehou den. Na afloop van de parade keerden de drie staatshoofden terug naar het konink lijk paleis, waar koning Carol zijn hoogen gasten een lunch aanbood. Koning Carol hield bij deze gelegenheid een rede, waarin hij den nadruk er op legde, dat een van de eerste belangen der Kleine Entente de eerbiediging is van de tegenwoordige grenzen en van de vredes verdragen. De toestand in Palestina zeer gespannen. In Haifa is momenteel de toestand we der zeer gespannen. Troepen met de ba jonet op het geweer moesten door de stra ten patrouilleeren. In de ochtenduren werden politioneele strijdkrachten uit hinderlagen beschoten. De troepen beantwoordden het vuur. De schietpartijen duurden tot in den namid dag voort. Over het aantal dooden en gewonden zijn nog geen betrouwbare berichten voor handen. Vrijwel overal rondom Jerusalem wordt geschoten. Zelfs de Joodsche universiteit op den berg Scopus, het krankzinnigen gesticht te Jerusalem en de stedelijke slachthuizen hebben te lijden gehad van het vuur der Arabische franc-tireurs. Bijna overal zijn de telefoondraden tus schen Jericho en Bethlehem doorgesneden Een Joodsche fabriek, gelegen bij het klooster van St Eli op den weg naar Beth lehem is door een groep Arabieren vol komen vernield. Korte Berichten. Bij een brand in een hotel, dat gele gen is in een volkswijk van San Francisco, zijn zeven personen om het leven geko men. Twintig anderen werden ernstig ge wond. De reis van dr Schacht naar Bulga rije is thans vastgesteld op 15 dezer. Schacht zal twee dagen te Sofia vertoe ven. In de Chineesche provincie Kansoe heerscht hongersnood. In de hoofdstad der provincie, Lang-tsjaoe, zijn geduren de de laatste 14 dagen 1000 menschen van gebrek gestorven. DE MOEILIJKHEDEN BIJ DE „LEERDAM". Aan alle arbeiders ontslag aangezegd. Door de bewindvoerders der N.V. Glas fabriek „Leerdam", v.h. Jeekel Mijnssen en Co., is aan het personeel medegedeeld, dat de meerderheid van commissarissen en houders van prioriteitsaandeelen nog geen beslissing hebben willen nemen over het door de directie aan de aandeelhou dersvergadering medegedeelde reorgani satievoorstel. Behalve dit reorganisatie plan is geen ander plan ter kennis van bewindvoerders gekomen. Bewindvoerders meenen daarom net personeel erop te moeten wijzen, dat de kansen, dat de fabriek na 15 Juni open zal blijven, wel zeer gering zijn geworden Tenzij voor dezen datum een reorganisa tieplan doorgevoerd zal zijn of aan be windvoerders het verlies door doorwer ken veroorzaakt, gegarandeerd wordt, zooals in 't reorganisatievoorstel van de directie was voorzien, zal na 15 Juni do fabriek gesloten en de ovens gedoofd rnoo - ten worden met alle gevolgen van dien. Voor zoover noodig, wordt hierbij dus aan alle arbeiders de dienstbetrekking op gezegd per 13 Juni 1936. UITKEERINGEN AAN WERKLOOZEN WEGENS ONGELUKKEN. Een beroepsinstantie ingesteld. D'e minister van sociale zaken heeft een beroepsinstantie in het leven geroe pen, welke zal hebben te beslissen bij ge schillen betreffende het voorstellen of weigeren van een blijvende rente, terzake van ongelukken, overkomen aan werkloo- zen, die deelnemen aan vakcursussen en werkloozenkampen voor jeugdige werkloo- zen, resp. te werk zijn gesteld aan z.g werkobjecten voor jonge werkloozen en die niet ingevolge eenige wettelijke rege ling verzekerd zijn tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken. In dit verband is als alleensprekend rechter aangewezen mr J. Westhof f, lid van den centralen raad van beroep te Utrecht en als secretaris mr R. van Heijst advocaat en procureur te Utrecht. KANS OP RUSSISCHE ORDER VOOR ONZEN SCHEEPSBOUW? Naar aan de Telegraaf ter oore kwam, worden momenteel inleidende besprekin gen gevoerd over den bouw van vijf sche- DE A. N. W. B. EN DE REISBELASTING. De bezwaren gehandhaafd. Naar aanleiding van de memorie van antwoord inzake het ontwerp-reisbelas- ting, schrijft de A. N. W. B. onder meer; „Het is wel zeer teleurstellend, dat in deze memorie wel tegemoet gekomen wordt aan vele bezwaren van onderge schikten aard maar dat de hoofdzaak onveranderd is gebleven en de 'klemmende betoogen daarentegen vrijwel onbeant woord blijven. Wij wijzen o.a. op de tegemoetkoming voor gezondheidsreizen, welke thans zon der meer wordt ingevoerd. Ook uit het feit, dat de belastingopbrengst geraamd blijft op twee millioen gulden, ondanks halveering en verlaging der tarieven, in voering van vele vrijstellingen en maxima, instelling van een uitgebreid en duur con troleapparaat, blijkt wel, dat aan den eer sten opzet veel ontbroken heeft. Intusschen maken o.i. al deze conces sies w e 1 den administratieven romp slomp ingewikkelder en duurder, zonder omdat ze slechts detailpunten betref fen i de geopperde principieele bezwa ren aan te tasten. De ontwerpen geven blijk van een totale miskenning van den aard van het Nederlandsche reiswezen door bij herhaling een heffing van f 0.50 a f 1 per dag niet prohibitief te noemen. Op het oogenblik, dat men in tal van landen bezig is om deze Nederlandsche wet met tegenmaatregelen te beantwoor den, volstaat de minister met de mede- deeling, dat represaille-maatregelen „een miskenning van het fiscale karakter van deze heffing" zouden zijn. Kennisneming van deze memorie van antwoord heeft ons dan ook gesterkt in onze overtuiging, dat de Tweede Kamer in het belang van ons volk zal handelen, als zij dit ontwerp niet zal aanvaarden. pen voor de Russische handelsvloot. Het vorige jaar heeft de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. zooals bekend, drie groote houtschepen, elk van 3000 ton, voor Rusland gebouwd en de resultaten welke met deze booten, de Korsarew, Meshlauk en Andrejew werden bereikt, moeten zeer gunstig zijn. D'e nieuw te bouwen schepen zouden van hetzelfde type zijn. Elén dezer dagen zal een directeur van een der Nederlandsche werven zich naar Moskou begeven en het vermoeden ligt voor de hand, dat deze reis met genoem de besprekingen in nauw verband staat. NEDERLANDSCHE CHRISTELIJKE RADIO-VEREENIG ING. Algemeene Vergadering. In het Palace-hotel te Hilversum hield Vrijdag de Ned. Chr. Radio-Vereeniging een drukbezochte algemeene vergadering. De voorzitter, Mr A. van der D'eure te Bennekom, herdacht in zijn openings woord D's L. J. van Leeuwen, den in het afgeloopen jaar overleden tweeden voor zitter, welke 'herdenking staande werd aangehoord. Bij de behandeling van verschillende Omroepzaken stond de voorzitter stil bij de oprichting van de Nozema, de instel ling van de Commissie voor den draad omroep en de regeling, welke getroffen is tusschen de pers en de Omroepvereeni- gingen. Het Dag. Bestuur heeft besloten, dat de N. C. R. V. ook den wereldomroep zal aanvangen, vooral met het oog op Indië, en de Nederlanders in Noord-Amerika. Het contact met de Regeering eischt nog steeds veel tijd. Met genoegen con stateert spr., dat er al sinds lang in da vereeniging geen moeilijkheden meer zijn vanwege kerkelijke verschillen. Onder groote instemming der vergade ring werd besloten een telegram van hul de te zenden aan H. M. de Koningin en telegrammen van medeleven aan mevr. Ds van Leeuwen, Ds Wallien en Prof. v. Veldhuizen. Een voorstel van het A. B., waarbij het houden van reisjes onder auspiciën der Nederl. Chr. Radio-Vereen, gebonden werd aan de bijzondere toestemming van het Bestuur, lokte een uitvoerige discus sie uit. Deze bespreking gaf het bestuur aanleiding, den inhoud van het voorstel iets te verzachten, waarna het door de vergadering met algemeene stemmen werd geaccepteerd. D'e provinciale vergadering van Zee land had een voorstel ingediend, be treffende het vragen van de voorbede en het houden van een collecte alsmede "het spreken van een aanbevelend woord in de kerkdiensten, welke door de N.C. R. V. worden uitgezonden. Tegen dit voorstel rezen nogal bezwa ren. Nadat door redactiewijziging deze bezwaren ondervangen waren, werd ook dit voorstel met alg. st. geaccepteerd. In de middagvergadering kwamen aan de orde de jaarverslagen van den secre taris-penningmeester, van de afdeeling Binnenland. De nieuwe gouverneur-generaal vein Ned. Oost Indië. De dreigende stopzetting van „de Leer dam". Kans op Russische order voor onzen scheepsbouw? Buitenland. Het eind der stakingen in Frankrijk. Toestand in Palestina zeer gespannen. Politieke conferentie te Boekarest. Provinciale verkiezingen in België. ZONNEBRUIN voorkonrt zonnebrand en bronst en bruint Uw huid prachtig. Doos 25 en 50ct.Tube 60cL Flacon 90ct Doet Uw huiskleur spoedig wijken. Omroep en van de afdeeling Propaganda. Daaruit bleek o.m. dat de toestand der vereeniging in alle opzichten gunstig is. D'e reserves voor diverse doeleinden be dragen f 589.125.53. Deze reserves zijn bestemd voor zen der- en studio-bouw, toestellen voor zie ken, uitzendingen voor Indië, reserve ziekteverzekering en koersreserve effec ten.. DO winst der N.G.R.V. op de Om- roepgids bedroeg f248.174.07. Dat ook de N.G.R.V. haar deel te dra gen heeft in den nood van het leven, spreekt vanzelf. Het topcijfer van 1934 kon niet worden gehandhaafd, maar de teruggang is gering, want ook in 1935 konden duizenden nieuwe leden worden ingeschreven. Uitvoerige besprekingen werden gehou den over de vraag, wat de N.G.R.V. zou kunnen en moeten doen voor degenen, die in bizondere mate door de huidige maat schappelijke moeilijkheden getroffen zijn. Als conclusie vereenigde de vergadering zich met de volgende uitspraak: „Hoezeer ook begaan met het lot van ben, die door de crisis in moeilijke finan- ciëele omstandigheden zijn gekomen, is de Vereenigingsraad van oordeel, dat om der gevolgen wil en in verband met den financiëelen toestand der vereeniging, niet kan worden overgegaan tot een spe ciale regeling der contributie voor deze gevallen. Hij machtigt echter bet mode- ramen in bijzondere gevallen uitzonde ringen op dezen regel te maken. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden bij enkele candidaatstelling als leden van het A. B. herkozen verklaard de beeren Mr A. van der Deure; K. Kruit hof; J. M. Krijger Jr en J. J. Wallien. In de vacature Ds K. H. Wallien, die zich niet herkiesbaar stelde, werd bij en kele candidaatstelling gekozen Ds A. Klin kenberg J.Azn, Herst. Evang. Lutb. pre dikant te Amsterdam. In de vacature, ontstaan door bet overlijden van Ds L. J. van Leeuwen, Ned. Herv. predikant to 's Gravenhage, werd bij schriftelijke stem ming gekozen DS Jac. Poort, Ned. Herv. predikant te 's Gravenhage. Na gehouden rondvraag eindigde Db Klinkenberg met dankzegging. Nederlandsche Spoorwegen. De algemeene vergaderingen van aan deelhouders der N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en de N.V. Hollandsche IJzeren Spoorweg Mij. hebben in de vacature-jhr mr Gb. J. M. Ruys de Beerenbrouck als lid van de ra den van commissarissen gekozen mr dr D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State. Hooge Raad. Bij Kon. Besluit van 3 Juni is benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden mr J. E. van der Meulen, thans vice-president van de rechtbank te Utrecht. Adjunct-inspecteur voor de luchtbescherming. Binnenkort kan de benoeming worden tegemoet gezien van kapitein J. H. van Riesen, thans verbonden aan het 'bureau Luchtbescherming van den generalen staf, tot adjunct-inspecteur van den onlangs ingestelden dienst tot bescherming der burgerbevolking tegen luchtgevaar, welke ressorteert onder het departement van Binnenlandsche Zaken en onder leiding staat van den inspecteur voor de luchtbe scherming, den ou'd-luitenant-generaal De Ridder. Binnen de gemeente wonen. Door het gemeentebestuur van Amster dam is thans een definitief besluit geno men inzake het buiten-wonen van bet ge- meentepersoneel. Het verlof daartoe zal in de toekomst slechts gegeven worden, indien vaststaat, dat dit wegens gezond heidsredenen noodzakelijk is.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1