Gemengd Nieuws Rechtszaken Het Vrouwenhoekje Voor de jeugd. gesteld op 50 pet. van het te ontvangen weegloon. Als weger werd herbenoemd dhr H. van Leerdam, als reserve-weger Joh. van der Werff. Aagtekerke. Donderdagavond kwam de brandstoffenvereeniging in buitengewone vergadering bijeen, onder leiding van haar voorzitter den heer J. Jobse. De heer L. P. van Oorschot van Vlissingen sprak over,jDe moeilijkheden en wan toestanden op het gebied van het Kolen- vraagstuk. Met alg. stemmen werd be sloten de kolenvereeniging in een coöpe ratieve vereeniging om te zetten. Gapinge. Donderdagavond hield de Ko lenvereeniging in de consistorie der Ned. Herv. Kerk onder voorzitterschap van den heer Jac. Suurmond eene algemeens ver gadering, waarop 36 leden tegenwoordig waren. Na behandeling van eenige huis houdelijke zaken, werd na bespreking en nadere toelichting van den voorzitter met 32 tegen 4 stemmen besloten de ver eeniging in een coöperatieve vereeniging U.A. om te zetten, tengevolge waarvan het bestuur met een lid moest worden aangevuld. Als 5e bestuurslid werd ge kozen de heer P. van den Bosse. Zaamslag. Door B. en W. zijn op de voordracht geplaatst voor de betrekking van klerk-bode-concierge (alphabetisch) J. A. van Dixhoorn, v. d. Hooft (volon tair ter gem.-secretarie), Jac. Leunis, L. de Putter, A. Wilhem en Jac. Willemsen. Een worstelpartij aan de grens. De Nieuwstraat te Kerk- rade behoort uitsluitend tot het Duitsch grondgebied. Even voorbij het Nederland- sche douanekantoor Holz loopt echter een smalle strook van 1.52 m., die binnen de grenspalen valt en diensvolgens nog tot Nederland behoort. Nu fietste Donderdagmorgen in de Nieuwstraat de Nederlander G. L., die door een D'uitsche douane-beambte en een Duitsch politieagent in burger werd aan gehouden. L. achtte het echter voorzichtiger de wijk te nemen naar Nederlandsch gebied en vluchtte in de heg, die op bovenbedoeld strookje staat. De Duitschers stonden nu machteloos toe te zien. De inmiddels gewaarschuwde Kerkeraadsche politie wees L. erop, dat hij zich gerust over de smalle strook naar huis kon begeven. De D'uitsche agent in burger trachtte evenwel L. den weg te versperren. Toen werd L. door de Kerke raadsche politie gelast zijn weg te ver volgen. L. deed dit, kwam in botsing met den Duitschen agent in burger en er ontstond een hevige worstelpartij, waarbij beiden in de modder rolden. Aan de eene zijde trok de Duitsche douane aan het rijwiel van L., aan den anderen kant de Neder- landsche rijksambtenaren. De Kerkraad- sehe politie greep ook in een wees den Duitschen agent in burger met een for- schen zwaai naar zijn vaderland terug. L. kon nu ongestoord zijn weg vervolgen en kwam via het café B. weer op Neder lands vrijen bodem. De Duitsche douane beambten hadden echter zijn rijwiel be machtigd, dat ze evenwel later weer voor het café neerzetten. Een gemeente-ontvan ger voortvluchtig. Zooals reeds gemeld, is de ontvanger van de gemeente Hindeloopen, de 24-jarige P. van V., sinds eenige dagen voortvluchtig. Vermoed wordt, dat hij een aanzienlijk bedrag uit de gemeentekas heeft verduis terd. Voorzoover men tot nu toe heeft kun nen nagaan, bedraagt dit ongeveer f 4000. Van V. was voor een week met verlof gegaan en moest Dinsdag j.l. in zijn func tie terugkeeren. Toen dit niet gebeurde, kreeg men argwaan en deed de burge meester een onderzoek instellen, hetwelk uitwees, dat de kas der gemeente geheel leeg was. Men heeft kunnen nagaan, dat v. V. een treinkaartje naar Amsterdam heeft genomen, doch het vermoeden bestaat, dat hij zich vandaar naar het buitenland heeft begeven. v. V. was sinds anderhalf jaar gemeente ontvanger en stond bij zijn superieuren goed aangeschreven. Het bleek, dat ook de sleutels van de brandkast verdwenen waren, zoodat er een smid uit Sneek moest komen. Toen bleek, dat de geheele inhoud was verdwe nen. v. V., die vrijgezel en 24 jaar oud is, is uit Utrecht afkomstig en werd 20 Sep tember 1934, toen hij' volontair was ter secretarie van Hindeloopen, tot ontvan ger benoemd. Door een trein dood gereden. Gisterenmorgen is op de spoorbaan AlkmaarHeilo het lijk van een 44-jarigen man uit Alkmaar gevon den. D'e man is waarschijnlijk door de duisternis misleid door den laatsten trein overreden en gedood. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 5 Juni 1936. Oplichting. J. J. J.. 42 j., brievenbesteller te Vlis singen, thans in voorarrest te Middel burg, had zich te verantwoorden wegens oplichting. Hij was n.l. op 5 en 6 Juli 1935 te Vlissingen bij een inwoner geko men en had dezen verzocht hem een be drag aan geld te leenen, voorgevende dat geld dringend noodig te hebben tot het betalen van een rekening voor het doen inbalkon van zijn woning, staando te Borgvliet bij Bergen op Zoom. Hij toonde daarbij een rekening van f 297. eenige pet- pieren en een blauwdruk van een woning daarbij zeggende dat de notaris zijn huif zou verkoopen als hij den volgenden dag niet zou betalen. Door een en ander be wogen heeft de betrokkene aan verdachte f 150 geleend. In September 1935 heeft verdachte te Koudekerke dezelfde truc toegepast op een inwoner dier gemeente. Verdachte be zigde daarbij ongeveer dezelfde bedriege- lijke voorwendsels en verdichtsels die hij in Vlissingen had toegepast. Ook deze persoon heeft toen aan verdachte f 150 afgegeven, in het vertrouwen, dat deze hem de toegezegde 6 pet. rente van zijn geld zou betalen en iedere maand f 20 zou aflossen, zijnde de maandhuur die verdachte voorgaf uit zijn woning te Borgvliet te trekken. Verdachte was ter terechtzitting ver schenen en werd rechtskundig bijgestaan door Mr H. van der Beke Callenfels, ad vocaat te Middelburg. Beide benadeelden werden als getuige gehoord. Verdachte erkende de feiten en gaf toe nog al veel aan cafébezoek te hebben gedaan. De Officier van Justitie zegt in zijn re quisitoir. dat aan verdachte in de dag vaarding twee gevallen van oplichting zijn ten laste gelegd, doch dat in werke lijkheid wel 17 van dergelijke oplichtin gengen zijn gepleegd. Deze feiten geeft verdachte ook toe. Ook bij de posterijen kwamen er eenige jaren na zijn aanstel ling reeds moeilijkheden met verdachte. De R.K. reclasseering heeft verzocht ten opzichte van verdachte clementie te be trachten. De Officier eischt een gevange nisstraf van 1 jaar. De verdediger van verdachte, zegt de feiten niet te willen goed praten, hetgeen verdachte zelf ook niet doet. Wel vraagt verdediger zich af of hier oplichting is gepleegd. De verhalen van verdachte toch hebben de menschen niet tot afgifte be wogen, doch veeleer omdat de man post beambte is, dus een rijksbetrekking heeft en door zijn slachtoffers in staat werd geacht de ontvangen gelden te kunnen te rugbetalen. Mocht de rechtbank evenwel een andere zienswijze hebben, dan ver zoekt pleiter verdachte een voorwaarde lijke straf op te leggen, omdat het nog niet bekend is wat het posterijbestuur zal doen, doch vermoedelijk zal zijn ontslag volgen als hij gevangenisstraf krijgt, ter wijl bij een voorwaardelijke veroordeeling dat wel niet het geval zal zijn. In het eerste geval zijn de crediteuren gedupeerd en krijgen zij geen cent terug. In ieder geval roept pleiter met het oog op de be langen van het gezin, verdachte zelf en de benadeelden, clementie voor verdach te in. De Officier van Justitie repliceerende zegt, dat men jarenlang bij de post ellen de met verdachte heeft gehad, en spre ker vraagt of het dan wel rechtvaardig is dat deze man zou worden gesauveerd, in wiens plaats bij de post gaarne hon- derde menschen zouden staan. Ook heeft de Officier in dit geval bezwaar tegen een voorwaardelijke straf. Verdachte nader gehoord, zegt diep bi- rouw te hebben en voornemens te zijn geen café's meer te zullen bezoeken. Oplichting. N. J. A. S., slager, 22 jaar, wonende te Haarlem, thans in voor arrest, is op 5 April 1.1. te Middelburg ten huize van den voorzitter van de St. Jozef Gezellenstichting aldaar gekomen, zeggende dat hij de 'hulp van die stich ting in kwam roepen, omdat hij in finan- cieele moeilijkheden zat. Hij gaf voor te Vlissingen autopech te hebben gekregen, geen geld te hebben zijn auto te doen repareeren en zonder die reparatie niet verder te kunnen reizen. Hij vroeg daar om eenig geld ter leen, om de onkosten voor zijn auto te kunnen dekken, hetgeen hem na eenig overleg, werd ter hand ge steld. Achteraf bleek het verhaal onwaar te zijn geweest en verdachte het opzet te hebben gehad oplichting te plegen. Hij had in het geheel geen auto bezeten. Verdachte erkende de feiten, zooals hem deze ten laste waren gelegd. De Officier van Justitie eischte 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger van verdachte Mr H. van der Beke Cal lenfels, bepleitte clementie. De rechtbank deed bij vervroeging uit spraak in deze zaak en veroordeelde S. tot 4 maanden gevangenisstraf. J. J. S., 23 jaar, dienstbode te Vlis singen heeft op 3 Maart 1.1. te Vlissin gen bij den pensionhouder Schutz een gemeubileerde kamer met keuken ge huurd voor zich zelf en haar echtgenoot, die zij voorgaf fotograaf te zijn en werk zaam voor het fotobureau Panorama. Zij verzocht een en ander per week te mogen huren en betalen. Haar man zou den volgenden dag komen kijken. Den daar- op volgenden dag is verdachte weer bij S. gekomen voorgevende, dat haar man met de huur accoord ging, waarop zij S. heeft bewogen aan verdachte en den man met wien zij toen samenleefde, doch niet gehuwd was, een gemeubileerde kamer te Verhullen. Achteraf bleek, dat het ge heele verhaal dat verdachte aan S. deed verzonnen was, en het er alleen om te doen was een week te logeeren zonder te betalen. Verdachte was niet verschenen. De Officier van Justitie eischte een geld boete van f25 of 10 d. h. en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk. Diefstal. J. R., 19 jaar, koopman te Zierikzee, had zich te verantwoorden wegens diefstal van eenige hoeveelheden oesters, ten nadeele van J. van der Plasse. Eisch f25 b. of 10 d. h. en 1 maan gev. straf voorwaardelijk. A. L. K., 47 jaar, koopman te Zierik- zoo, had op 4 Dec. 1935 ton nadeele van L. v. d. Bijl te Duivendijke, een paard, dat zich in een weide bevond, weggeno men. De Officier van Justitie eischte vrij spraak tegen dezen verdachte. De gewezen burgemeester van Ambt 'Hardenberg. Voor het gerechtshof te Arnhem zal op 25 dezer worden behandeld do zaak tegen den ge wezen burgemeester van Ambt-Harden- berg, H. H. W., die in hooger beroep is gekomen van het vonnis der rechtbank te Almelo, waarbij hij tot IV2 jaar gevan genisstraf is veroordeeld. Zooals bekend is, heeft W. terecht gestaan, omdat hij f 16.000 zou hebben aangenomen van den gewezen ontvanger B., wetende dat dit geld van misdrijf afkomstig was. B., die veroordeeld is tot een jaar ge vangenisstraf (met aftrek van vier maan den voorloopige hechtenis), heeft in zijn vonnis berust. HET STELSEL „LANDBOUW EN MAATSCHAPPIJ". Conclusies van het hoofdbestuur van de Hcllandsche Maatschappij van Landbouw. In de vergadering der Holl. Mij. van Landbouw zijn mededeelingen gedaan over het resultaat van de besprekingen, gevoerd in de commissie, aangewezen door het hoofdbestuur van de afdeeling Noord-Holland van „Landbouw en Maat schappij" en door het hoofdbestuur der Holl. Mij. van Landbouw. In dit verband moge dienen, dat in deze comm. samen- sprekingen zijn gevoerd over de vraag, of samenwerking wenschelijk en mogelijk is. Naar van de zijde van het hoofdbestuur te dier zake werd medegedeeld, is geble ken, dat het verschil in opvatting over het stelsel der hooge invoerrechten slechts gering is. "Wat betreft de Holl. Mij. van Landbouw, acht de meerderheid van het hoofdbestuur een verhooging van invoer rechten alléén wenschelijk, indien de re geering de noodzakelijkheid onderschrijft, om den (dan wat hoogeren)j> roduc- t i e p r ij s voor vleesch, eieren en melk aan de veehouders te .vergoeden. Echter, de regeering is hiervan nog geenszins over tuigd en zij werkt juist doorloopend in de richting van verlaging der prijzen. De politieke toestand in ons land is thans niet zoo, dat aanhangers van hooge in voerrechten veel kans hebben, om verwe zenlijkt te krijgen wat zij willen. Het hoofdbestuur meent, dat het moeilijk is, zijn werkzaamheid te concentreeren op een niet direct uitvoerbaar stelsel. Ofschoon het hoofdbestuur der Holl. Mij. van Landbouw het niet onmogelijk acht, dat Landbouw en Maatschappij een aanvullende functie naast de stands-orga nisaties vervult, moet zij geen stands-or ganisatie worden. Eendrachtig optreden zou hierdoor niet bevorderd worden. Het hoofdbestuur meent, dat eventueele besprekingen met Landbouw en Maat schappij voor beide organisaties weinig zin hebben, daar haar doelstellingen uit- eenloopen. Iets anders is, dat de Holl. Mij de aandacht zou kunnen vestigen op de door haar bij de regeering en de volksver tegenwoordiging gevoerde acties, terwijl Landbouw en Maatschappij harerzijds de practische uitwerking van door deze orga nisatie behandelde vraagstukken aan de Holl. Mij. van Landbouw in handen geeft. Deze conclusie van het hoofdbestuur is, nadat te dezen aanzien uit de vergade ring verscheidene opmerkingen waren ge maakt, naar de 'afdeelingen verwezen, op dat deze gelegenheid krijgen, om zich er nader over te beraden. Bestrijdt de motten. D'e maand. Juni is de mottenmaand, waarin deze gevreesde vernielers dus krachtig moeten worden bestreden. Het „Hbld.'' noemt de volgende middelen: Zeven deelen spiritus vermengen met één deel kamfer, die in het vocht moc.t oplossen. Hierbij flink wat Spaanschen peper voegen en de vloeistof eenige da gen laten trekken. Ze daarna door een fijne zeef gieten en er de weg te bergen winterkleeren, alsook het bont, goed mee besprenkelen. Daarna alles in sterk lin nen wikkelen, dat met kleine steekjes wordt dichtgenaaid. Alles goed kloppen en schuieren voor dat het bovenstaande behandeling onder gaat en plekjes, die den indruk maken, reeds door de mot te zijn aangetast, met terpentijn begieten. Voordat men straks met vacantie gaat, alle meubelen goed nagaan, de gordijnen kloppen en schuieren, ook de niet in ge bruik zijnde kleeden. wollen en flanellen kleedingstukken even opspoelen, ook het jaeger goed. Al wat men in doozen bergt met nafthaline-schubben bestrooien, on der in de doos ook een laagje strooien. De doozen sluiten en langs de naden stevige, vrij breede reepen papier plakken, opdat de nafthaline-lucht erin blijft en de mot ten buiten gehouden worden. Bij' het was- schen van wollen goederen, die motvrij moeten worden weggeborgen, een scheut terpentijn-spiritus in het water doen. Allo vlekken uit de winterkleeren verwijderen, daar deze de motten schijnen aan te trek ken. Motvrije zakken zijn aan te bevelen, als al wat erin geborgen wordt, ook wer kelijk motvrij is. Bij bekleede meubelen helpt herhaaldelijk spuiten met een mot- werende vloeistof, terwijl men tusschen de zittingen en in holtes en plooien naf- thalineballetjes of -poeder legt. Groote meubelen (fauteuils, banken) kan men ook „uitrooken". door er zwavel of in sectenpoeder onder te branden. Dit moet natuurlijk met overleg en op oordeelkun dige wijze geschieden. Is eon tapijt door mot aangetast, dan legt men aan de achterzijde een doek, ge doopt in een mengsel van water en am moniac en strijkt daarna uit met een goed heet ijzer. Voor de keuken. Croquetten. Half pond vleesch- of vischresten, 2 gewone theekopjes verdund bruin van jus of melk, 2 eetl. boter of vet van jus. 20 gram bloem, wat peper, zout, nootmuskaat, wat gehakte peterselie. Voor het paneeren en bakken: 1 eetl. sla olie, paar eetl. paneermeel, pannetje fri tuurvet (slaolie of Delf rite). Verwarm al roerende, de boter met de bloem, voeg er de verdunde magere jus en de melk bij en laat alles samen even dooi- koken tot een stevig gebonden massa; roer daardoor de gehakte vleeschresten, de kruiden en de peterselie. Spreid het mengsel op een schotel uit en laat het be koelen tot het stevig genoeg is. Meng in- tusschen do voor paneeren bestemde bloem met de lepel slaolie en wat watei tot een volkomen glad papje, iets dikker dan pannekoekbeslag. Verdeel de force iu ongeveer 12 gelijke deelen, geef daaraan de croquettenvorm, dompel ze in het bloempapje, wentel ze door 't paneermeel en herhaal deze beide bewerkingen nog eens. Bak dan de croquetten in dampend heet vet bruin en knappend, laat ze op grauw papier uitlekken en presenteer ze met tafelzout. Snijbiet (voor 4 personen). 1 K.G. snijbiet, 2 afgestreken eetlepels bo ter, 2 afgestreken eetlepels bloem. 2 kop jes kookwater, 2 theelepels Maggi's Aro ma, zout en nootmuskaat. Wasch de snijbiet goed schoon van de eene emmer water in de andere. Zet ze dan op zonder water en 1 afgestreken eetlepel zout en kook ze eenige minuten. Laat ze uitlekken op een vergiet en be waar het afkookwater. Hak ze fijn, strooi ei de bloem over, doe ze weer in de pan, voeg het afkookwater toe (2 theekopjes), de Aroma en de boter en een beetje ge raspte nootmuskaat. Breng alles aan do kook en stoof de groente nog eenige mi nuten na. Gestoofde asperges (6 pers.). 4 bos asperges, eetl. zout, 4 d.L. melk, 1 'd.L. aspergewater, half ons boter, 3 eetl. maizena. Verwijder van de asperges de kopjes, deze behoeven niet geschild te worden, breek het houterige deel er af en verdeel de rest van de asperges in kleine gelijke stukjes, nadat ze eerst geschild zijn. Kook ze gaar in zoo weinig mogelijk water met zout, een half uur, maak van de overige ingrediënten een gebonden saus en stoof hierin de uitgelekte asperges een half uur. Enkele wenken. Eén goedkoope mondspoeling kan men zelf maken door 5 gr. zuiver salicylzuur, 200 gram gerectificeerde spiritus en 20 druppels pepermuntolie te vermengen. Ge bruik hiervan ca. 100 druppels op een glas water. Voor het gebruik goed schud den. Als vensterglas erg vuil is, kan men het op de volgende manier reinigen. Men vult een linnenzakje met gemalen krijt, bevochtig 'het met een weinig spiritus en wrijft hiermee het glas af. Nawrijven met een zachte zeemen lap. Beste Nichtjes en Neefjes, Het is weer de beurt van de prijsraad sels. Nu allen maar flink je best gedaan, dan zal de oplossing wel te vinden zijn. Ik geloof niet, dat het deze keer zoo erg moeilijk is. Wat blijft het toch koud hé; echt weer om bij! de kachel te kruipen in plaats van te zwemmen b.v. Ik heb gehoord dat het tot St. Jan dat is tot 24 Juni zoo blij'ft, dus hebben we nog een paar koude weekjes in het vooruitzicht. Met Pinksteren viel het ook niet mee; zijn jullie nog uit geweest en werden er nog tochtjes gemaakt? Hier volgen de prijsraadsels: 1. Voor de grooteren. Het geheel bestaat uit 44 letters. 30. 7. 3. 35. 20. 1. 10. 22 is een plaats In een mooie steek in N.-B. Men vindt er ook 29. 5. 44. 24. 34. 6. Een 32. 2. 42. 19. 11. is in een kust plaats van veel belang. Een 26. 14. 28. 21. is bij1 den handel onmisbaar. Een 36. 5. 17. 7. 19 groeit niet altijd op het land. De 9. 13. 8. 16. 23. 32 verspreidt veel nieuws door de wereld. Van een 15. 40. 30. 27. 16 straalt hitte uit. Men zegt wel eens: het is er 25. 12. 31. 22 vol. Eén 4. 43. 18. 39. 3 is een gemeente- weide. 38. 37. 41. 32 is een metaal. 2. Voor de kleineren: Het geheel bestaat uit 29 letters. Van 26. 17. 2. 9. wordt vaak een om heining gemaakt. Een 10. 22. 3. 25. 5 moet ook goed ver zorgd worden. 4. 10. 27. 21. 23. 14. 7 is al gauw. Sommige streken van ons land zijn 20. 18. 25. 29. 6. 26. Eén 4. 16. 11. 28. 15 is een verzinsel. Een 1. 17. 19. 10 is een muziekinstru ment. Een 7. 24. 13. 8. 12. 22. 5. 21 is geen ge heel. Allen hartelijk gegroet van TANTE DODLIE. HOE BALD DE PLANT VERDIENDE TOEN MOEDER ZIEK WAS. IV. Door het dakraampje zag hij uit over de verre velden. Daar, je kon bet goed zien aan de boomen, die er langs stonden, was de weg naar de stad. Nog even, dan zou hij de auto wel kunnen zien. Druk was het er niet. Was dat em? Nee een vrachtauto. Bald tuurde en tuurde, hè wat duurde dat lang. Toch waren ze nog niet voor bij, zoo gauw ging het niet. Nu dacht hij weer aan Moe, die naar het ziekenhuis moest. Laatst was er ook iemand geopereerd, en die was gestor ven. Bald had er teen wel over hooren praten; als Moe nu ook eens... dan ging Moe naar den hemel, en zij, o, dan zou Moe nooit meer hier terug komen. Nu, alleen, snikte Bald het uit; het was ook zóó vreeselijk. o, als Moe toch maar beter werd. „Eén is er aan Wien je alles vragen mag", had meester vanmorgen onder Bijbelsche geschiedenis nog gezegd, schoot hem ineens te binnen. Dat zou Bald ook doen, bidden of de Heere Moe weer beter wilde maken. Daar had je ze! Duidelijk zag hij de auto, die zich lang zaam tusschen de rijen boomen voort bewoog. Als Moe nu dezen kant op keek, kon ze het dak van hun huisje zien, maar ze wist niet, dat h ij hier was. Zou Moe het ook onaardig van hem gevonden hebben, dat hij niet buiten gekomen was, toen hij wegging. Maar hij kón het niet, dan was hij vast gaan huilen, waar buur vrouw en Mien bij waren. Als ze hem nu eens zag? Wacht, met twee sprongen was hij bij het wasch taf eitje, griste den handdoek weg, hing er mee uit het raampje en zwaaide, zwaaide! Langzaam was de auto met Vader en Moedor het dorp uitgereden, verwonderd nagestaard door enkele voorbijgangers. Brandsma en z'n vrouw zoo netjes met den dokter mee, midden in de week, dan was er vast iets bijzonders. Op den straatweg buiten het dorp keek Moe strak uit het raampje, nog niet, nog even geduld, ja daar was het. Fel stak het roode dak van de beide huisjes af tusschen het groen van de boomen en weilanden en de diepblauwe hemelkoepel. Zou ze er weer terug komen? „Man... Béid!" Recht overeind zat ze, daar langs het roode dak, wuifde iets wits heen en weer, dat móést Bald zijn! Haar zakdoek zwaaide al terug. „Laat mij maar doen", vond Vader, bang dat ze zich te veel vermoeide. Een glimlach kwam op Moe's gelaat. Bald haar oudste, die vanmorgen de plant gebroken had. Ze had wel het verdriet in z'n oogen gezien. Jammer, dat ze er nog niet iets van gezegd had. En in stilte bad ze: „Heere wilt Gij mij sparen voor mijn man en kinderen". Tot de auto ver achter de boomen ver dween flapte Balds witte vlag heen en weer. Aan de auto had hij ook iets wits zien verschijnen. Haast vroolijk ging Bald even later naar beneden, het was net of hij Moe nog even gesproken had, of ze gezegd had, stil maar Bald, Moe is niet meer boos op je. Dien avond aten ze hun boterham bij buurvrouw Glas. Mientje vond het wel fijn; ze was graag bijl buurvrouwalles was er veel mooier dan thuis; zelf hadden ze biji het eten een gewoon wit zeiltje op tafel, maar hier was een tafelkleed. Het was wel een beetje angstig, als Brammetje nu maar geen vlekken maakte; wacht, z'n beker melk zette ze maar vast wat uit de buurt. „Wat hebben we nu een groot gezin, vrouw," praatte baas Glas gezellig toen ze allemaal om de tafel zaten. „Ja, zoolang buurvrouw weg is zal ik maar een beetje over ze moederen." Ze kende de kinderen a.1 van jongsaf aan en hield veel van Mientje, die vaak bij buurvrouw kwam. Brammetje vond ze een schat, en daarom werd hiji bijt de buren ook veel te veel verwend, maar Bald kwam er niet zoo vaak, en buur vrouw vond hem ook wel wat stil. „Nu eerst bidden, jongens," en toen bad buurman ook voor het herstel van Moe. Bald bad mee en Mientje schoten de tranen weer in de oogen. Toen buurman amen gezegd had zat ze te snikken; Brammetje keek verlegen van den een naar den ander. 's Avonds kon Bald maar niet in slaap komen. Vader was nog steeds niet thuis; telkens moest hij weer aan de plant den ken en dan gingen z'n gedachten vanzelf weer naar Moe. Het zou wel lang duren eer ze thuis kwam had buurvrouw ge zegd. O, wat was alles nu toch ineens akelig; hoe konden ze het nu zoolang zonder Moe doen. En als ze thuis kwam zag ze natuurlijk direct weer dat de plant er niet was. Even later hing Bald uit het zolder raampje; hiji had het warm en slapen kon hij toch niet. Wat bleef vader toch lang weg; hoe zou het nu met Moe zijn; zou ze het niet naar vinden om alleen in zoo'n vreemd huis te blijven? Van buiten had Bald het wel eens gezien, het was een heel groot gebouw. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 6