Strijd tegen de Kerk. IVO Ü@L JfWlÈjOb EERSTE BLAD cWooêe unite tonden, ZATERDAG 6 JUNI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANS Nü. 208 Bevordering Buitenland. DOOS 20CT. T.UBE 40 EN 60 CT. Belangrijkste Nieuws Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Eincrgo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lunge Vorststraut 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 26. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertenticn 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Bevordering van vreemdelingenverkeer is een nuttige zaak. Gaarne steunen wij dan ook wat ge daan wordt om den trek van vreemdelin gen naar onze schoone provincie te be vorderen, Het is in het belang van vele nering doenden en dus een algemeen belang. Evenwel niet elk middel tot bereiking van dit doel is aanvaardbaar en verdedig baar. Wij denken hierbij aan de actie die den laatsten tijd gevoerd wordt voor het ge ven van gelegenheid tot het houden van kansspelen in daartoe aangewezen bad plaatsen, onder controle van de Overheid. Deze actie wordt gesteund door de in dertijd benoemde commissie-Krayenhoff, die in meerderheid van oordeel is, dat het kansspel behoort te worden toegela ten, omdat het zal kunnen meewerken het toerisme naar ons land te lokken. Als nu eenmaal blijkt, zoo wordt ge redeneerd dat de menschen toch willen spelen, dan moet men ze niet afstooten door het spel te verbieden, maar integen deel, de vreemdelingen naar hier trachten te trekken, door gelegenheid te geven, hier hun speellust bot te vieren. Ook de „Vlissingsche Courant" rede neert in dezen geest. Wanneer men aldus dit blad door een verbod 't moreele peil van ons Neder- landsche volk zou verhoogen, dan zou men er vrede mee kunnen hebben. Dan zou de geestelijke verhooging opwegen te gen de materieele nadeelen, welke er het gevolg van zijn. Maar dat is echter niet het geval. Integendeel. Wij' gaan er door achteruit, want men voedt de huichelarij'. Hoevelen keuren het „spelen" met den mond niet af doch haasten zich naar het buitenland. Men bestrijdt nu eenmaal geen kwaad door de gelegenheid tot het doen van kwaad te verbieden. Daardoor prikkelt men juist, om aan dit kwaad toe te ge ven. Men denke aan het alcoholverbod in Amerika, waardoor menschonteerende verhoudingen zijn ontstaan, terwijl juist in de Westersche landen het alcoholver- hruik is afgenomen, niettegenstaande men er het Amerikaansche drankverbod niet kende. Het verbieden van het kansspel prikkelt de behoefte om er aan mede te doen. Het toestaan ervan onder strenge controle zou juist kunnen leiden tot het wegnemen van dien prikkel. In den eersten tijd zal het trekken; geleidelijk aan zal men er minder voor gaan voelen, want de sensa tie verdwij-nt. D'at is psychologisch juist. Degenen, die er niet huiten kunnen, zul len natuurlijk blijven spelen, maar men zou dat toch niet kunnen verhinderen, ge tuige de tallooze geheime speelgelegenhe- den die er in ons land bestaan. Wat door het toestaan van het kansspel in speciale toeristenoorden echter wel zal geschieden, is een toevloed van toeristen, die in wer kelijkheid geen spelers zijn, maar die de sfeer in een dergelijk toeristenoord aan trekkelijker vinden dan zonder de rou lette. Eh deze toevloed brengt geld in het laadje van bedrijven, die het van enkele maanden moeten hebben en die sterk werkverruimend zijn! Dit is toch wel een hoogst gevaarlijke redeneering. Als de menschen nu eenmaal verkeerde dingen willen doen, dan behoort de Over heid daartoe de gelegenheid te geven. Doet zij dat niet, dan prikkelt zij1 de be hoefte en dan is zij' door haar verbod fei telijk de oorzaak dat het kwaad bedreven wordt. Met hetzelfde argument is indertijd ook de strijd tegen de gereglementeerde on tucht gevoerd. Door de publieke huizen te verbieden zou de ontucht toeuemen. Geeft ze de ruimte, want ze doen het toch! Het is dezelfde redeneering die helaas zooveel slappe ouders houden als ze hun kinderen stilletjes hun gang laten gaan, omdat ze het „toch doen", maar dan in stilte. Met de taak en de roeping der Over heid wordt eenvoudig geen rekening ge houden. Dat de Overheid verantwoorde lijk is voor wat zij: doet en voor wat zij nalaat, wordt uit het oog verloren. „De roulette brengt geld in het laadje", zegt men. Er zijn nu eenmaal menschen die zich bij voorkeur aan de speeltafel ophouden om daar hun „geluk" te be proeven en het openen van speelgelegen- heden zou ongetwijfeld zekere financieele voordeelen geven. Maar er zijln nog andere en hoogere dingen dan „het geld in het laadje". Wij twijfelen dan ook geen oogenblik of de Regeering zal alle medewerking om in ons land te komen tot het openen van speelzalen weigeren niet alleen, maar zij zal integendeel alle maatregelen nemen die noodig zijn om dergelijke verderfelijke gelegenheden te weren. In de eerste plaats reeds omdat zijl bij haar optreden verklaard heeft, alle pun ten die de prinoipieele tegenstellingen zou den kunnen versoherpen, te zullen laten rusten. Maar voorts ook, omdat onze Minister president evenals verschillende Ministers op het standpunt staat, dat op de Over heid, als dienaresse Gods, de plicht rust om te waken voor de publieke eerbaar heid, wat met zich brengt de plicht om spel en weddenschap te beteugelen. Voor bevordering van het vreemdelin genverkeer zal naar andere meer oor bare middelen moeten worden uitge zien. DE STAKING TE ANTWERPEN. De toestand nogi steeds gespannen. De toestand in de haven van Antwer pen was gisteren nog steeds zeer gespan nen. Reeds hebben zich ernstige incidenten enl bloedige hotsingen voorgedaan tus- schen stakers en gendarmes, toen de sta kers de werkwilligen molesteerden. De overheid heeft thans gendarmen naar Antwerpen gezonden, die de gevaar lijke punten bezetten en o.m. ook de groote sluizen en de petroleumtanks be waken. Er is gemeld, dat twee Nederlandsche communisten als stakingsraddraaiers te Antwerpen zdjta. gearresteerd. Achteraf blijkt het, clat het hier twee Nederland sche schippers betreft, die m een vecht partij waren betrokken, die niets met de staking te maken had. De havenautoriteiten van Gent vreezen dat de staking ook op deze haven zou kunnen overslaan. De Dienst voor Arbeidsbemiddeling heeft hekend gemaakt, dat de stakers niet mogen stempelen, zoodat zij alleen aan gewezen zijln op de gelden, die door de syndicaten verstrekt zullen worden als steun. De staking van de haven, zoo schrijft het Handelsblad van Antwerpen, kan een leelijken deuk geven aan de welvaart van Antwerpen, zdji geeft een nog leelijkeren deuk aan de zoo hoog geroemde tucht in de organisaties der socialistische partij1. Het staat vast dat deze staking is ont staan buiten het weten en buiten het ge zag van den Transporarbeidersbond. De Neptune maakt er den havenarbei ders een verwijt van, dat zij' contractbreuk hebben gepleegd. Indien de havenarbei ders hun verplichtingen waren nageko men, wat betreft het opzeggen van hun contracten, dan zou er niemand zijn, die hun iets zou verwijten. Maar nu is het iets geheel anders. De Commissie voor de haven van Ant werpen heeft gisteravond tot tien uur vergaderd in tegenwoordigheid van den minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, Delattre, den gouverneur der provincie en den burgemeester van Antwerpen. De besprekingen hebben geen resultaat op geleverd, daar de beide partijen haar standpunt volledig handhaafden. Men blijkt van hooger hand op alles voorbereid te zijn en heeft dan ook nieu we detachementen bereden en onbereden gendarmerie uit de niet-industrieele ge bieden naar Antwerpen doen vertrekken. Het is ook geen kleinigheid voor de be waking te zorgen van de kaden, de lood sen en andere opslagplaatsen, die zich over een lengte van ongeveer 46 kg uit- I strekken! DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. DE SITUATIE IN PARIJS. In Parijs heerschte gisteren een onna- tuurlijke rust en stilte. Het verkeer was belangrijk beperkt, daar de automobilisten spaarzaam wil len zijn met de liters benzine, die ze nog hebben kunnen bemachtigen. Ieder heeft voorraden levensmiddelen opgeslagen uit vrees, dat de staking alge meen zou worden. In sommige kwartieren zijn tal van winkels gesloten gebleven. Ook zijn door een aantal groote maga zijnen de leveranties opgeschort. Nergens was een sterveling -in de win kels te bekennen, uitgenomen in sommige levensmiddelenzaken. Ook de café's waren bijzonder stil. In de groote automobielfabriek van Re nault, waarin eergisteren het werk her vat werd, zijn de 35.000 werklieden op nieuw in stéking gegaan. D'e kleedingindustrie is thans ook in het conflict betrokken. Uit een toenemend aantal provincie plaatsen komen berichten van het uitbre ken van stakingen, overal met bezetting van de werkplaatsen. De toegestane loonsverhoogingen va- rieeren van 0 pet. tot 20 pot. voor de uur-, dag- en weekloonen. Gemiddeld worden de loonsverhoogingen op ongeveer 15 pet. geschat. Die plotselinge zeer sterke loonsverhoo- ging moet natuurlijk haar weerslag heb ben op de kostprijzen en daardoor op do levensduurte en men meldt nu reeds een algemeene prijsverhooging van artikelen voor noodzakelijk levensonderhoud. Ook is er groote beroering bij' de poste rijen, waar de communisten onmiddellijk voorstellen zullen indianen, om oen aan tal van de wetsbesluiten betreffende de 10 pet, loonsinkorting van verleden jaar te doen intrekken. Ook zullen de communisten aan do Kamer voorstellen, de oudstrijders en oorlogsslachtoffers weer volkomen te her stellen in de rechten, die zij vóór 1 Juni 1932 hadden. In Parijs zelf heeft zich het aantal sta kingen nog behoorlijk uitgebreid, doordat ook zeer groote magazijnen 'bij de staking zijn betrokken. Dit is o.a. het geval bij de „Printemps", La Fayette en de bazar l'hotel de ville. Ook zijn verschillende groote hotels ge sloten. Te Parijs zelf is de levensmiddelenvoor- raad nog bevredigend. Sommige artikelen zooals suiker, beginnen in de winkels te ontbreken, tengevolge van de wilde aan- koopen van het publiek. In de voorsteden daarentegen wordt de proviandeering reeds zeer moeilijk. Om een enkel voorbeeld te noemen. Gisteren morgen waren de aardappelen zoo moei lijk verkrijgbaar, dat de prijzen opliepen tot 16 cent per kg. D'e bakkerijen hebben voor tien dagen meel in voorraad. Veel hoop wordt gekoesterd van de ver klaringen welke de nieuwe premier Blum vandaag in de kamer zal afleggen, waar mede men hoopt de arbeidersmassa ver trouwen te geven in de legale actie van het volksfront door middel van het parle ment om aan de wilde staking een eind te maken. vr- De regeeringsverklaring kondigt o.a. aan, dat Dinsdag a.s. door de regeering wetsontwerpen zullen worden ingediend strekkende tot invoering van de 40-urige werkweek, betaalde vacanties in de parti culiere industrie en collectieve arbeids contracten. De gouden standaard. Tusschen Londen en Washington is een formeele overeenkomst tot stand geko men, tot gemeenschappelijke actie met betrekking tot de Fransche „valutacrisis", zulks in geval van een verlaten van den gouden standaard. D'e egalisatiefondse'i der beide staten zouden naar verluidt ge bruikt worden om overdreven schomme lingen zooveel mogelijk te verhinderen. Het verluidt tevens, dat dit zou geschie den in samenwerking met de Fransche regeering. Vandervelde kabinetsformateur in België. D'e socialistische partijleider Vander velde, die gister aan den koning rapport van zijn Besprekingen uitbracht,, werd gistermiddag weer naar het paleis ont boden. Koning Leopold heeft hem op dracht gegeven een nationale regeering samen te stellen. D'e socialistische partij leider heeft den koning een bedenkfijd ge vraagd. Sneltrein WeenenParijs ontspoord. Twee dooden, tien zwaar gewonden. Bij het station E'belsberg bij Linz is gisteravond de sneltrein WeenenParijs ontspoord. D'e locomotief en verscheidene wagons vielen om en werden vernield. Het aantal slachtoffers bedraagt volgens niet-officieele berichten twee dooden en tien gewonden. Een officieel bericht is nog niet verstrekt. Het ongeluk zou te wijten zijn aan het feit, dat de machinist door een sein, dat op onveilig stond, is gereden. Moet de bijzondere school in Duitschland verdwijnen? D'e gemeentelijke inspecteur van het onderwijs te München, Bauer, die een der felste bestrijders is van de bijzondere school, heeft tijdens een vergadering van nationaal-socialistische onderwijzers ver klaard, dat er een rijkswet in voorbereiding is, waar- fa ij alle bijzondere scholen zullen worden opgeheven. Het nationaal socialisme blijft dezen eisch stellen,, omdat zij de bijzondere school als een ernstig beletsel beschouwt voor het verwezenlijken van de volksge meenschap bij het onderwijs. Hoogwater en vorst in Noord-ltalië. Een hevig noodweer heerscht reeds eenige dagen boven Noord-ltalië. Op den Simplon-pas ligt een laag versch gevallen sneeuw van 40 centime ter dikte. j In Novara is de temperatuur gedaald 1 tot het vriespunt, in dezen tijd van het i jaar een zeer ongewoon verschijnsel voor Italië. De „Nederlander" vestigt de aandacht op een uitspraak van den heer Mussert te Lunteren, naar aanleiding van het her derlijk schrijven der r.k. bisschoppen be treffende steunverleening aan de N.S.B.: „Nooit hebben wij; kerkstrijd gewild of veroorzaakt, Maar indien de kerken in Nederland den kerkstrijd tegen de Bewe ging beginnen, zullen wij' dien aanvaar den." „Hier kwam wel zeer duidelijk het ware karakter der N.S.B. tot uiting. Want bij de geciteerde verklaring van Ir Mussert past onverbrekelijk één vraag: Welke instantie bepaalt in den nationaal- socialistischen staat wat kerkstrijd is en wanneer deze geacht wordt door de Ker ken te zijn begonnen? Het antwoord kan niet twijfelachtig zijn. De Leider bepaalt dat. Maar dan is ook door Ir Mussert er kend, dat in „zijin" staat de Kerk vol strekt ondergeschikt) zal zijn aan den Staat. Deze zal bepalen hoe en wat de Kerk mag en kan. Legt de Kerk zich daarbij niet neder, dan „is zij1 den kerk strijd begonnen". Het is alles heel duidelijk en het be vreemdt ons in geenen deele, dat Ir Mus sert in een onbewaakt oogenblik zoo dui delijk heeft gesproken.' Deze uitspraak moest vroeg of laat komen." Wij voegen hieraan toe, dat de heer Mussert hier niets nieuws gezegd heeft. Uit het beginselprogram van de N.S.B. en uit verdere publicaties van deze bewe ging blijkt overduidelijk, dat zij' de vrij heid van de Kerk slechts wenscht te eer biedigen, indien en voorzoover dit met 't belang van den Staat is overeen te bren gen. In het systeem van de N.S.B. heerscht de Staat over de Kerk. Overwinning van de N.S.B'. heteekent: opening van den Kerkstrijd. Bij Pesaro is een visschersboot door den storm verrast. Een visscher is om het leven gekomen. Door het stijgende water zijn de buiten wijken van Milaan overstroomd. Tengevolge van verscheidene aardver schuivingen is het verkeer gestremd. Te San Pietro heeft een storm ge woed waardoor twintig menschen ernstig werden gewond en een honderdtal hui zen werd beschadigd. De toestand in China. In de laatste berichten, welke uit Kan ton zijn ontvangen, wordt bevestigd, dat groote Zuid-Chineesche troepen-contin genten in noordelijke richting oprukken. Een formeele oorlogsverklaring van de Kantonneesche regeering aan Japan heeft echter nog niet plaats gehad. Volgens nog niet bevestigde berichten zouden in totaal twee honderd duizend man naar het noorden opmarcheeren. Schuschnigg bij Mussolini. De Oostenrijksche bondskanselier Schuschnigg heeft gistermorgen, komen de van Florence, een bezoek gebracht aan Mussolini in de villa van den duce te Rocca della Caminata. Omtrent het besprokene is nog niets uitgelekt, dan alleen de officieele mede- deeling, dat Schuschnigg op zijn terug reis Mussolini heeft bezocht en dat ze een onderhoud hebben gehad van meer dan twee uur. Nog steeds de geestelijken onder censuur. Volgens een bericht in de „Frankfurter Zeitung" van 27 Mei is kapelaan Miinch uit Offenbach tot vier maanden gevange nisstraf veroordeeld, omdat hij op den kansel beweerd zou hebben, dat er in in D'uitschland een kerkvervolging heerschte. Voor de rechtbank trachtte kapelaan Münch zich te rechtvaardigen, door er op te wijzen, dat hij als zielzorger ver plicht was om te waarschuwen tegen de heidensche en anti-christelijke stroomin gen van onzen modernen tijd, die in Duitschland officieel worden toegelaten en beschermd. Korte Berichten. De „Queen Mary" is gisteren om vier minuten voor elf plaatselij'ken tij'd uit New York vertrokken. In de Beiersche Alpen is gisternacht sneeuw gevallen; op de Zugspitze was het gistermorgen een flinke sneeuwjacht bij een temperatuur van 8V2 graad vorst. Ook in de Allgau is veel sneeuw gevallen; in de dalen regent bet daar. Binnenland. Dit jaar nog geen reisbelasting. De Tweede Kamer over de vaste lasten. Verwerping voor de regeering geen bals zaak. Buitenland. Vandervelde kabinetsformateur in België. Spoorwegongeluk in Oostenrijk, He stakingen in België en Frankrijk duren voort. Schuschnigg en Mussolini confereeron. ZONNEBRUINCRËME Flacon 90ct,Tube 60ct, pops 50en 25ct REISBELASTING WORDT DIT JAAR NIET INGEVOERD. In verband met de behandeling in het Parlement niet meer mogelijk. Naar uit goede bron vernomen wordt, schijnt het niet in de bedoeling van de regeering te liggen om de reisbelasting dit jaar nog in te voeren, aangezien dit in verband met de behandeling in het parlement niet meer mogelijk zou zijn. STAATSCOMMISSIE LAGER ONDERWIJS. Bij Koninklijk besluit van 3 Juni is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan mr P. J. M. Aalberse, Minister van Staat, lid, tevens voorzitter van de Twee de Kamer der Staten-Generaal, als lid van de bij Koninklijk besluit van 11 Fe bruari 1936, no. 15, ingestelde Staats commissie betreffende het lager onder wijs en is als zoodanig benoemd de heer mr G. M. J. F. Goseling, lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal. VARKENSCENTRALE GEDAGVAARD. Door „Neprova" ten behoeve van zeven zijner leden. D'e Nederlandsche 'bond van Groothan delaren in varkensvleesch en groothande laren, tevens producenten van spek en reuzel („Neprova") is thans overgegaan tot dagvaarding van de Nederlandsche Varkenscentrale en het eischen van scha devergoeding ten behoeve van zeven zij ner leden, allen grossiers in varkens vleesch, die deze schade zouden hebben geleden ten gevolge van verschillende on rechtmatige daden, die de Varkenscen trale zou hebben begaan en wel door in te grijpen in den handel in varkens en varkensvleesch, bestemd voor de binnen- landsche markt. De Rotterdamsche tram maakt slechte zaken. 'Gedurende de maand Mei werden ver voerd door de Rotterdamsche Electrisohe Train in totaal 4.461.011 reizigers, tegen een opbrengst van f415.432,71. Voor de gelijkluidende maand van het vorig jaar gelden de cijfers respectievelijk 4.737.598 en f 440.436,38. Van Januari tot en met Mei werden vervoerd 22.657.791 reizigers tegen een opbrengst van f2.115.767,53 (vorig jaar 23.540.205 reizigers tegen f2.210.691,93). Over de eerste vijf maanden werden dus in vergelijking met het vorig jaar 882.414 reizigers minder yervoerd. Christelijke Middenstandsbond. Het hoofdbestuur van den Chr. Mid denstandsbond heeft in zijn laatst gehou den vergadering, met ingang van 15 Juni a.s. tot Directeur van het Centraal Bu reau te Utrecht benoemd, Mr J. van Wol- feren van 's Gravenhage. Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Te Amsterdam is nu reeds door den burgemeester Dr W. de Vlugt een comité geïnstalleerd, ter voorbereiding van de viering van het 40-jarig regeeringsjubi leum van H. M. de Koningin in 1938. Nederiandsch eskader te Kopenhagen. Het Nederlandsche vlooteskader, Hr. Ms. „Hertog Hendrik" is gisteren in de haven van Kopenhagen aangekomen. De vlootafdeeling legde aan aan Kopenha- gens beroemde havenpromenade, de z.g. Langenlinie, waar begonnen werd met het innemen van kolen. De commandant zal vandaag aan de Deensche autoriteiten een officieel bezoek brengen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1