EERSTE BLAD Organisatie op Christelijken grondslag. Verkeerd begrepen. Buitenland. Het wetsontwerp Vaste Lasten in gevaar? MAGGF Belangrijkste Nieuws VRIJDAG 5 JUNI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 2C7 Advortcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. JUSTABLETTEN (Jitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emorgo" ter exploitatie van hot blad „Do Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL .T. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vllssingon f 0.80. Losse nummors 5 cent, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De discussie in verschillende organen gevoerd over de vraag of de Prot. Chris telijke werkgevers zich allereerst naar eigen beginsel hebben te organiseeren, heeft ook in R.K. kring de aandacht ge trokken. Zoo schrijft b.v. Mr Kortenhorst in „De Kath. Werkgever": „Op grond van een meer dan twintig jaren ervaring kunnen wij getuigen, dat ondanks een menigte tekortkomingen en fouten het bestaan van Katholieke werk- geversvakvereenigingen voor land en volk een zegen is geweest. Juist in dezen tijd, waarin de groote vraagstukken omtrent vrijheid of meer gebondenheid en ordening in het econo- misch-sociale leven op den voorgrond staan, ia het niet meer mogelijk de be ginselkwestie op den achtergrond te hou den. Wie de ontwikkeling van het Chris tendom in het buitenland heeft gevolgd i en wij zijn beter dan menigeen in staat, om dat te doen weet, dat een der oorzaken van den neteligen toestand m den vreemde gelegen is in het gebrek aan solide principieele organisaties van vak gen ooten. Zeker er bestaan ook in vele andere landen Christelijke of Katholieke sociale vereenigingen, maar gewoonlijk loopen die organisaties maar zoo'n beetje ach ter de z.g.n. neutrale vereenigingen aan. D'e werkgevers beschouwen veelal hun confessioneele vereeniging als een vroom en goed werk zonder veel invloed op het economisch en sociale gebeuren van el- ken dag. Een daadwerkelijk pogen om den klas senstrijd principieel uit te bannen, om een nieuwe maatschappij' op Christelijke grondslagen te vestigen, is slechts tot en kele landen beperkt. Een krachtige Christelijke werkgevers vereniging moet het aandurven uit te spreken, dat zij haar leden op elk ter rein van activiteit een volledige „ser vice" wil bieden en dat haar leden geen ander lidmaatschap noodig hebben dan het hare. In dat opzicht moet de overtuigd-prin- cipieele werkgeversorganisatie precies de zelfde aspiraties hebben als de Christe lijke pers, de Christelijke radio en de Christelijke politiek. De totaliteitsgedachte van het christendom kan met minder geen genoegen nemen." Deze opmerkingen van Mr Kortenhorst verdienen onze volle belangstelling. De juistheid van zijn betoog is met name bij onze Oosterburen bevestigd. In Duitschland hebben de Christusbe lijders1 nagelaten zich naar eigen beginsel te organiseeren. Op staatkundig- zoowel als op maatschappelijk gebied. Men bevond zich altijd in de achter hoede van een of andere groep of partij. Invloed van beteekenis werd daardoor niet uitgeoefend. En bet gevolg is geweest, dat toen het er op aankwam, alle weerkracht ontbrak en dat nu in dezen tijd bet nationaal- socialisme met zijn miskenning van den eisch van het Christelijk beginsel vrij spel kreeg. Zij wat in Duitschland gebeurde ons tot een waarschuwing! „D'e Nederlandsche Werkgever'' meent met een beroep op Dr Colijn het streven naar organisatie onder eigen banier, door de Christelijke werkgevers te mogen af wijzen. Een beschouwing van dit orgaan ein digt aldus: „Wij besluiten met als ons gevoelen uit te spreken, dat in een moeilijken tijd, als wij thans beleven, aansluiting van alle krachten noodig is en dat wij den oproep daartoe van Minister Colijn dan ook steeds hebben begrepen in dien zin, dat thans niet slechts op staatkundig, maar evenzeer op maatschappelijk terrein niet wat ons scheidt, maar wat ons vereenigt op den voorgrond dient te worden gesteld. Vandaar, dat wij de actie van de Chr. Werkgeversvereniging betreuren en haar niet in het belang kunnen achten van bet Nederlandsche bedrijfsleven." Dit beroep op Minister Colijn is niet ter zake. D'e isolements-gedachte door Groen van Prinsterer gepropageerd, bedoelde niet samenwerking met andersdenkenden tegen te gaan. Integendeel. Juist omdat Groen samen werking in bepaalde gevallen noodig achtte, waarschuwde hij, kracht te zoe ken in isolement, in het vasthouden aan het eigen beginsel. Zoo is het ook altijd door Dr Kuyper verstaan. Van Groen is het woord dat alleen wie partij durft kiezen, onpartijdig kan zijn. Zoo zou men ook kunnen zeggen, dat voor een vruchtbare samenwerking, isole ment een eerste voorwaarde is. i VEILIGE ZONES IN TIJD VAN OORLOG. Een Fransch denkbeeld. D'r Saint Paul, de leider van den medi- schen dienst in het Fransche leger, heeft te Genève een lezing gehouden over de humaniseering van gewapende conflicten. Hij bepleitte in elk land zones in te stellen die in geval van oorlog van elke militaire activiteit vrij zouden zijn en een schuil plaats zouden kunnen bieden voor moe ders, kinderen, grijsaards, gebrekkigen en onvolwaardigen. Deze zones zouden on der controle moeten staan van neutrale commissarissen, die door de bij bet con flict betrokken partijen zijn aanvaard. Er is thans een vereeniging opgericht, die zich de uitwerking van het plan ten doel stelt. ITALIË BESTRIJDT DE WERKLOOSHEID IN ETHIOPIE. Uitvoering van apenbare werken. In de Abessynische hoofdstad is een aanvang gemaakt met de uitvoering van verschillende openbare werken, waarvan het doel is werk te verschaffen aan alle werkloozen zonder onderscheid van na tionaliteit. De straten van Addis Abeba worden geplaveid. Ook de reinigingsdiensten zijn gereorganiseerd en verbeterd, terwijl bet aantal apotheken is uitgebreid. De treinen van en naar Dijiboeti rijden met de gewone regelmaat. Zoo gaat het leven in de hoofdstad weer in alle opzichten zijn gewonen gang. Maarschalk Graziani heeft de gezanten der buitenlandsche mogendheden ontvan gen en met hen een zeer hartelijk onder houd gehad. Doch de reorganisatie der Italianen be perkt zicb niet uitsluitend tot Addis Abe ba. Zij strekt zicb uit over het geheele land. Er wordt ijverig gewerkt aan de ver betering van de postdiensten. In alle ste den van eenig belang worden postkan toren ingericht, die binnenkort ook voor zien zullen zijn van inrichtingen voor te legrafisch en telefonisch verkeer. DE NEGUS IN ENGELAND. Moeilij'ke positie der Britsche regeering. De Engelsche pers wijdt aan de aan komst van den Negus in Engeland eenige hartelijke, 'hoewel min of meer geresei- veerde woorden. De „Daily Telegraph'' schrijft, dat de Negus tijdens zijn verblijf in Engeland een moeilijke rol beeft te 1 spelen. De waardigheid, waarmede hij iut dusverre zijn lot heeft aanvaard en die het respect van het volk voor hem heeft verhoogd, is echter waarborg, dat bij geen moeilijkheden zal veroorzaken. Hij zal de uitingen van sympathie niet verkeerd interpreteeren. De „News Chronicle" schrijft, dat het begrijpelijk is, dat de aankomst van den Negus de officieele wereld eenigszins in verlegenheid brengt. Het publiek heeft echter zijn achting hartelijk tot uiting ge bracht. DE VOLKENBONDSVERGADERING ZAL WELDRA BIJEENKOMEN. Het Volkenbondssecretariaat heeft offi cieel bekend gemaakt, dat Benesj, die voorzitter is van de 16de Volkenbonds vergadering, na raadpleging van den voorzitter van den Volkenbondsraad, Eden, en van den secretaris-generaal, Avenol, besloten beeft gevolg te geven aan het verzoek van de regeering van Argentinië, om de op 11 October ge schorste 16 de Volkenbondsvergadering weer bijeen te roepen. De datum is nog niet vastgesteld, doch vermoedelijk zal de Volkenbondsvergadering op 29 Juni be ginnen. Te Londen actht men bet waarschijnlijk dat Benesj, nu hij president van Tsjecho- slowatije is geworden de a.s. Assemble niet zal presideeren. In de openingszit- ting zal dan een nieuwe president moe ten worden gekozen. Voor die verkiezing zal naar verluidt, Eden als Raadsvoor zitter het presidium waarnemen. DE KABINETSCRISIS IN BELGIE. Van Zeeland weer formateur In verband met de kabinetscrisis in België wordt steeds meer de naam Van Zeeland genoemd, als samensteller van het nieuwe kabinet. Na een onderhoud met VanderVelde heeft de christen-democraat, oud-minis ter Tschoffen verklaard: „Naar mijn Bezie maar steeds de etalages bij A. C. VAN DER REST. Lange Kerk straat, Goes. U vindt altijd iets wat U noodig hebt (Adv.) meening zal Vandervelde tot Van Zee land het verzoek richten een nieuwe re geering te vormen." STAKING IN DE BRITSCHE SLEEPVAART. Vijftig sleepbooten kunnen niet uitvaren. In verband met het niet door de direc tie inwilligen van een aantal looneischen hebben de schepelingen, havenarbeiders en het personeel der opslagplaatsen van een groote sleepvaartmaatschappij het werk neergelegd. Als gevolg van deze sta king kunnen ruim 50 sleepbooten, die het eigendom der onderneming zijn, niet uit varen. Vooral Hull, Nottingham en Shardlow alle aan de Engelsche Oost kust gelegen worden door de staking getroffen. DE STAKINGSBEWEGING TE ANTWERPEN BREIDT ZICH UIT. Onder invloed van de Nederlandsche communisten? De Antwerpsche stakende havenarbei ders hebben thans hun eischen duidelijk geformuleerd. Deze komen o.m. hierop neer: verhoo ging van de dagloonen met 14,25 francs, welke som ongeveer gelijk moet zijn met de koopwaarde, waarmede de loonen van de dokwerkers verminderd zijn sedert de devaluatie van den franc; afschaffing van de over-uren en strenge naleving van de reglementaire „shifes" van 6 tot 14, van 14 tot 22 en van 22 tot 6 uur; verbetering van het arbeidstoezicht, waarvoor op het G'ogenblik slechts één persoon is aange steld; betaling van een bijzonder loon voor bet verrichten van bijzonder werk, alsmede voor het behandelen van bepaal de soorten koopwaren; vergoedingen voor verplaatsingen naar afgelegen punten van de haven Deze en nog meer technische eischen zijn aan de werkgevers ter goedkeuring voorgelegd. De patroons hebben echter te kennen gegeven, dat zijl weigeren te onderhandelen, zoolang het werk niet is hervat. Intussehen breidt de stakingsbeweging zich nog steeds uit. In officieele kringen is men van mee ning, dat de Nederlandsche communisten hier een groote rol spelen. De politie te Antwerpen heeft twee Ne derlandsche communisten gearresteerd, die de havenarbeiders tot verzet aan spoorden. Het zijn: Willem Keelen, oud 34 jaar, afkomstig uit Den Haag, en Antoon Ko- reman, oud 24 jaar, woonachtig te Rot terdam. Men vreest, dat de stakingsbeweging zich eveneens zal uitbreiden over het Bel gische mijngebied. Thans zijn 15.000 havenarbeiders in staking, buiten de met havenarbeid ver wante vakbonden. De verwarring is zeer groot, vooral bijl de socialistische federa ties, die heelemaal de leiding over hun le den hebben verloren. Huysmans zelf schijnt alle gezag op de socialistische stakers verloren te heb ben en totaal het hoofd kwijt te zijn. Regeeringsbemiddelaars zijn naar Ant werpen vertrokken. Over den duur der staking durft nie mand zich met eenige zekerheid uitlaten Als gevolg van de staking hebben reeds verschillende schepen de haven van Ant werpen verlaten. Woensdag na den middag en ook gis teren is geen enkel zeeschip naar Antwer pen opgevaren. Te meeste Antwerpsche bladen vesti- een de aandacht op het feit, dat de sta king zeker de Nederlandsche havens zal bevoordeelen. DE ONRUST IN PALESTINA. Vechtpartijen aan het Meer van Genezareth. Opnieuw hebben zich in Palestina ex cessen voorgedaan. Zoo zijn op zes ver schillende plaatsen de telefoonleidingen doorgesneden. In vele plaatsen, zooals te Gaza, op het postkantoor te Haifa en te Nabloes zijn bommen geworpen. Hier en daar hadden schietpartijen plaats, o.a. nabij Atlit, een plaatsje op pl.m. 20 K.M. ten zuiden van Haifa. Té Tiberias, aan het meer van Genezareth ontstond een vechtpartij, waarbij! twee joden werden gewond. Verscheidene sinaasappelplan tages werden gedeeltelijk vernield. Naar verklaard wordt, komen groote boeveelheden wapenen thans Palestina binnen over de grens van Transjordanië. Het blijkt, dat de Arabieren beschikken over ruime geldmiddelen. Dé stakingsleiders1 verklaren, dat zij in staat zijn nog wel een maand en langer met hun actie voort te gaan. De prijs van een revolver in Trans-Jordanië, welke ge- Verwerping brengt geen politieke gevolgen met zich. Omtrent de kansen van bet wetsont werp inzake verlaging Vaste Lasten, schrijft „Het Vaderland" (en andere bla den spreken zicb in denzelfden geest uit) Na twee dagen van strijd om de vaste lasten lijkt de voorspelling niet te ge waagd: 'Het wetsontwerp op de Vaste Lasten wordt zoo 'goed als zeker met groote meerderheid ver worpen, de 'Crisislandbouwhypotlheek- wet waarschijnlijk ook, zij het met ge ringer meerderheid. De voorloopige balans ziet er thans als volgt uit: Tegen het Vaste-Lastenontwerp stemmen de Katholieken (28 leden), Libe ralen (7), bijna zeker daar verscher ping in hun geest uitgesloten schijnt de S.D.A.P. '(21), Christelijk-Historischen (10), de A.R. fractieleider Schouten, die wel niet geheel alleen in zijn groep zal staan, al liet diens partijgenoot Van den Heuvel een veel welwillender geluid hoo- ren, voorts da Lingbeak en waarschijnlijk nog enkele anderen. Ook indien alle sociaal-democraten onder het motto „liever iets dan niets" de Crisislandbouwlhypotheek zouden aan vaarden, ziet het er zeer twijfelachtig uit, of deze wet wel een meerderheid zal be halen. Het resultaat van veel voorbereidend werk zal dus vermoedelijk negatief zijn. Onder deze omstandigheden >zou men de Kamer willen toeroepen: maak bet kort. De tijd van onze Ministers is 'kostbaar en de onzekerheid voor ons credietwezen heeft reeds lang geduurd en reeds kwaad genoeg gedaan. Teekenen wij nog aan, dat wij in onze meening bevestigd zijn, dat verwer ping van het Vaste-Lastenontwerp geen politieke gevolgen zal hebben, al is het meeningsverschil op economisch gebied tusschen het Kabinet en de grootste re- geeringspartij door de redevoering, gis teren namens haar gehouden, scherper belicht, waardoor moeilijkheden in de toekomst niet uitgesloten zijn. woonlijk 75 piaster bedraagt, is nu ge stegen tot meer dan 3 pond, en toch kun nen de Arabieren dat betalen. Het is dui delijk, dat zij kort geleden geld uit het buitenland moeten hebben ontvangen. In verband met de agitatie der Arabie ren is de immigratie der Joden in Pa lestina in den loop van de maand Mei aanzienlijk verminderd. In deze maand bedroeg het aantal Joden, dat zich in Palestina heeft gevestigd, slechts 2158 personen tegenover 3095 in April en 3646 in Maart. RECORD-CIJFER VOOR BRITSCHE VLIEGTUIGEXPORT. 'De export van Britsche vliegtuigen had in 1935 een totale waarde van 2.721.441 pond, hetgeen het hoogste tot dusver be haalde cijfer is en dat van 1934 over treft met niet minder dan 800.339 po'nd, terwijl het record van 1929 overtroffen wordt met 562.774 pond. Drie vooraanstaande maatschappijen maken bekend, dat zij van bijna 12 ver schillende landen orders hebben voor een totaal bedrag van eenige honderdduizen den ponden sterling. De „Avro"-maatsclhappij levert vlieg tuigen aan Griekenland, Oostenrijk, Australië, Finland en Egypte. Het be langrijkste afgesloten contract betreft de levering van 38 dubbelmoorige eendek- ■kers voor Australië. De Havillandfabriek, die verleden jaar vliegtuigen heeft ver kocht aan 25 landen, heeft onlangs or ders ontvangen van Uruguay, Nieuw- Zeeland, Turkije en Irak. Ook de ,,'Haw- keri'-maatschappij heeft groote export orders. DE KABINETSWISSELING IN FRANKRIJK. De ministers en onderstaatssecretariseu kwamen des middags in het kabinet van Albert Sarraut bijeen, vanwaar zij zich naar het Elysée hebben begeven om hun ontslag aan te bieden aan president Le brun. D'e leden van bet kabinet Sarraut, heb ben ongeveer een half uur bij president Lebrun vertoefd. Tijdens deze bijeenkomst heeft president Lebrun Sarraut en zijn medewerkers hartelijk dank gebracht en hun verzocht zich met de afwikkeling der loopende zaken te willen bezig houden. President Lebrun heeft ook Herriot, den nieuw gekozen president der Kamer, in audiëntie ontvangen. Herriot heeft te genover de journalisten geen enkele ver klaring afgelegd. Leon Blum werd direct bij aankomst op het Elysée toegelaten tot het kabinet van den president der republiek. Ingezonden Mededeeling. maakt U In 5 minuten met een Maggi» Jus-tablet en wat boter of vet. Maggi' Jus is even lekker en even goed als zelfge maakte jus, maar goedkoper. Bij een tekort aan jus of bij vleesloze maaltijden, is dit nieuwe, smakelijke Maggi- product een uitkomst I Let op de naam "Maggi", de geel-rode etiketten en het fabrieksmerk "Kruisster"-^+i»- Voor H.H. Winkeliers verkrijgbaar bij Firma GEBRs. DUVEKOT, Goes. Binnenland. De Tweede Kamer over de wetsontwerpen inzake verlaging vaste lasten. Do Industrie-financiering. Misstanden bij hechtenis in gemeenschap. Protesten tegen de druiven-regeling. D'e behendigheidsspelen in badplaatsen. Buitenland. De stakingen in België en Frankrijk. Het nieuwe Fransche kabinet. De Kabinetscrisis in België. Hij 'heeft tijdens het onderhoud mot president Lebrun de lijst zijner medewer kers voorgelegd, welke officieel is gepu bliceerd, nadat Blum de nieuwe func- tionnarissen aan den president der repu bliek had voorgesteld. De stakingsepidemie in Frankrijk. Uit Parijis werd gisteren gemeld: De stakingsepidemie breidt zich nog steeds uit. Biji het publiek gaat de onge rustheid in stijgende lijn. Met name be stond heden vrees voor een stillegging der transportmiddelen. Of deze vrees gewet tigd is, kan niet worden uitgemaakt, daar het onmogelijk is in de kringen der arbei ders eenige aanwijzing met betrekking tot de te volgen gedragslijn te krijgen. In ieder geval bestaat gevaar, dat de taxi's weldra niet meer zullen kunnen rijden, omdat de benzinevoorziening van de hoofdstad zoo goed als geheel stop staat. Het meest was de bevolking echter verontrust door de mogelijkheid, dat de voedselvoorziening gevaar zal loopen. Reeds in den nacht van Woensdag op Donderdag was een staking uitgebroken onder de chauffeurs der vrachtauto's die het vervoer der levensmiddelen van en naar de Hallen, waar zich de geheele voedselvoorziening van Parijs concen treert plegen te verzekeren. Dit had nog geen ernstige gevolgen gehad, omdat in de Centrale Hallen nog voldoende reser ves aanwezig waren die door de klein handelaars konden worden weggehaald. Intussehen is de vrees voor een vood- selschaarschte ongegrond gebleken. Tus schen de chauffeurs der vrachtauto's van de Hallen en hun patroons is een accoord bereikt, o.m. inhoudende een salarisver- hooging en de betaling van de vacantie. Onder deze omstandigheden is een nor maal verloop van de voedselvoorziening verzekerd. De Parijzenaars hebben het gisteren vrijwel zonder dagbladen moeten stellen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1