Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws Laatste Berichten In zeven andere gemeenten in Zeeland, van dezelfde grootte als Ierseke, wordt veel minder aan bewaarschoolonderwijs uitgegeven dan hier, mede een gevolg var het groote aantal schooltjes (4) in onze gemeente. Een zelïde beeld geeft het ge wone onderwijs te zien. Dat kost in onze gemeente (met 5 scholenl), per leerling f 12.07, in de andere zeven ge meenten bedraagt de hoogste f 12.42, dan f 10.04, maar de meeste slechts f7 en de laagste f 5,77. De heer J. C. Cornelisse voelt niets voor belastingverhooging. Daar wordt de kleine middenstand ook weer door getrof fen. Het voorstel van den heer Mol wcrdt aangenomen met 5 tegen 4 st. (voor dhrn Bom, Mol, Hirdes, Daane en Cornelisse, blanco Verboom, tegen de Koeyer, Schee- Ie, de Jager en Ossewaarde). Het voorstel van den heer Ossewaarde cm de Fonds belasting 10 pet. te verhoogen, wcrdt ver worpen met 7 tegen 3 st. (voor de heeren Ossewaarde, Hirdes en de Jager). Ten slotte wcrdt het voorstel van dhr Mol cm Gedep. Staten te verzoeken om de sala rissen die dat college vaststelt ook met 5 pet. te verlagen, aangenomen met 8 voor (tegen de wethouders de Koeyer en Scheele.) Dan komen er een heeleboel kleine postjes waarop f 10 en f 25 wordt be zuinigd. Een uitzondering werd gemaakt biji het voorbereidend onderwijs. Daarop moest f 670 worden bezuinigd, waartegen de heeren Ossewaarde en Cornelisse be zwaren hadden. H.i. komt dit onderwijs leelijik in 't gedrang. De voorz. kan op dit punt weinig toegeven. De vroedvrouw zal 10 pet. worden gekort. Te zamen wordt bezuinigd f 4800. Ten slotte werd besloten om op het voorbereidend onderwijs slechts f 335 te bezuinigen. Besloten werd om voor het nieuwe pand aan de Vierstraat de prijs van f 10 per vierk. Meter te handhaven. Hierna geheime zitting. Ovezand. Vergadering van Ingelanden van het Waterschap Ovezand. D'e reke ning over 'het dienstjaar 1935-'36 wordt vastgesteld in ontvang op f 10.620 en in uitgaaf op f 8664,94, goed slot van f 1955,06. De begrooting voor het dienstjaar 1936-'37 wordt vastgesteld op f 9695,52 i i ontvang en uitgaaf. Het dijkgeschot wordt bepaald op het zelfde bedrag als het vorig jaar, n.l. voor de schotbare gronden op f 11 per H.A en voor de vroonen op f 9 per H.A. Ter vergadering bleek, dat voor 1 Mol 1936 vergaderd had moeten worden, om voor het dienstjaar 1936-'37 de gebouwde eigendommen te kunnen aanslaan. Op een verzoek tot het verharden van een gedeelte weg in de Blazekop wordt besloten genoemd wegsgedeelte eerst in eigendom te bekomen, om daarna dit te verharden onder voorwaarde, dat het af- delven en onder profiel brengen door de belanghebbende zal geschieden, In de vacature L. W. B. A. Mulder wordt tot afgevaardigde naar den dijkraad be noemd de heer L. de Winter. Bicoekerke. Loop der bevolking over de maand Mei: Ingekomen: Anthonie Provoost B 30 van Aagtekerke; Pieter Lampert en gezin B 66 van Middelburg; Janis Yerhage B 66 van Middelburg; Jan Jacobus Jakob- sen B 75 van St. Laurens; Paulus Dekker, B 51, van Zoutelande; Adr. de Witte B 99 van Zoutelande; Lourus de Bree A 46 van Zoutelande; Jozina Hollebrandse B 66 van Koudekerke; Cornelis Koole A 27, van 's H. Arendskerke, Kornelia Jasperse B 18 van Meliskerke; Jerina Suurmond A 42 van O. en W. Souburg; Johanna Sturm B 29 van Domburg; Hendrika Maas B' 93 van Utrecht; George Edw. Barth, van Vlissingen. Vertrokken: Lein Jacobus Cevaal B 99, naar Medemblik, Leunis Krijger A 96 naar Aagtekerke, Willem Jobse A 27 naar Koudekerke, Dingeman Blok B 51 naar Koudekerke, Jakobus Jacobsen B 78 naar Ritthem; Marinus Koets en gezin B 119 naar Middelburg; Pieternella Louws B 73 naar Aagtekerke; Jan Schreijenberg A 70 naar Meliskerke; Leunt je Janna Dingemanse B 79 naar Veere; Antonie de Moor A 55 naar Vlis singen; Adriaan Janse B 47 naar Melis kerke; Adriana Kluyffhout B 110 naar Westkapelle; Wilhelmina Maria Barent- sen B 54 naar Koudekerke; Johannes Si- monse B 70 naar Koudekerke. Ie prijls A. Reijnierse met 18 r.; 2e J. Koole 17 r.; 3. D. v. d. Noorde 16 r.; 4. Jo Flipse 15 r.; 5. J. Reijnierse Cz. 15 r. (n. k.); 6. Js. Kluijfhout 13 r.; 7. L. Jobse 12 r.; 8. P. Jobse 11 r.; 9. A. Ver- hage 11 r. (n. k.)10 W. Koole 10 r.; 11. D. Kluyfh-out 10 r. (n. k.); 12 J. de Witte 9 r.; 13 A. de Lange 9 r.; 14 A. v. d. Heij'de 9 r. (n. k.); 15. J. Harthoorn 8 r.; 16. W. Roelse 8 r. (n. k.); 17 J. Cyvat 6 r.; 18. P. Brasser 6 r. (n. k.); 19. A. Cijvat 5 r.; 10. G. Verstraate 5 r.; 21. 5. de Pagter 5 r.; 22 J. Reijinierse 5 r. (n. k.); 23 A. Melis 4 r.; 24 J. Verhage 4 r. (n. k.); 25. J. de Wijze 3 r.; 26 D. Jobse 3 r.; 27. G. de Wijze 3 r. (n.k.) De wisselbeker van den heer A. Bak ker, werd gewonnen door A. Reijinierse met vier van de zes ringen. Het wisselstuk van baron H. P. van der Borch tot Verwolde werd voor de tweede maal gewonnen door J. Koole. Medaille, welke beschikbaar was ge steld, werd gewonnen door J. Koole. Potlepel na kamp werd gewonnen door J. Koole. Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Mij. In aansluiting op het reeds vermelde ontleenen wij nog het volgende aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer: Eenige leden hadden met voldoening uit de Memorie van Toelichting vernomen dat de in het uitzicht gestelde reorgani satie aan samenwerking met de N. V. Stoomtram Bres- kens-Maldeghem niet in den weg staat. Zij drongen er op aan, dat de Regeering bij voortduring zal streven naar fusie van of samenwerking tusschen deze N. V. en de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Maatschappij, op overeen'kom- stigen grondslag als in andere streken des lands. Met de Regeering betreurden zij, dat pogingen in deze richting tot dusver hebben gefaald. Nieuwe pogingen zullen niet achterwege mogen blijven, indien ver wacht mag worden, dat het welslagen daarvan voor alle daarbij betrokken par tijen voordeel zal kunnen opleveren. Eenige leden meenden, dat de beheers kosten van de N. V. Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Mij. zonder schade voor het be drijf zouden kunnen worden verminderd. Zij achtten deze thans nog te hoog, mede omdat de post salarissen onder het hoofd directie en administratie, ondanks den sterken teruggang van het bedrijf, blijkens de ter Griffie nedergelegde jaar verslagen nagenoeg onveranderd gehand haafd bleef op f 28f29.000. Enkele leden verklaarden, niet te kun nen inzien, waarom afschrijving op de obligaties op het oogenblik niet uitvoer baar zou zijn. Waar het aandeelenkapi taal met 85 pet. is verminderd en -Staat en Provincie hun vordering wegens ren- telooze voorschotten in dezelfde verhou ding hebben prijsgegeven (de Provincie nog niet. Red. Z.) achtten deze leden het alleszins billijk, niet slechts de rente der obligatieleening tot de helft terug te bren gen, maar ook de hoofdsom der leening- schuld met 50 pet. te verminderen. Naar hun meening zijn de lasten thans te veel afgewenteld op de aandeelhouders, die voor het meerendeel kleine bezitters zijn. Gevraagd werd, of bij de winst- en ver liesrekening, die als bijlage aan de Me morie van toelichting is toegevoegd, reke ning is gehouden met de loonen, die vol gens het door den Minister goedgekeurde Reglement D'ienstvoorwaarden voor 100 of 95 pet. zullen worden uitbetaald. Tenslotte vestigde men er de aandacht op, dat in den laataten tijd bij deze maatschappij.tal van per sonen zijn ontslagen zon der eenige uitkeering te on t v a n g e n. Men verwonderde zich over deze handelwijze, omdat thans blijkt, dat de onderneming geldelijk niet zoo zwak staat, dat van eenige uitkeering bij ontslag geen sprake zou kunnen zijn. Ge vraagd werd, of de Regeering wil bevor deren, dat zulk een uitkeering alsnog ge daan wordt. Geref. Kerken (H. V.) Beroepen te Oudemirdum, P. G. v. d. Hooff te Zaandam. Wemeldinge. Loop der bevolking over de maand Mei 1936. Ingekomen: J. L. Cok van Goningen, O. Ebbingestr. 67 naar Dorpsstr. B 187; L. Cijsouw van Malinau (N.l.) naar Wilhelminastr. B 158; M. Verges van Koudekerke, A 72 naar Noor del. Achterweg A 112 a; D. Dieleman van Terneuzen, Javastr. 8 naar Oosthoek C 3c; A. J. Roos van 's Gravenhage, Pluvier- str. 62 naar Ruisweg A 15; J. W. v. Weelo van Wissenkerke (Kamperland B 261), naar Dorpsstr. B 25; J. Dane en gezin van Stavenisse a.b. naar a.b.; Anth. Verdonk van Hoedekenskerke naar Binnendijk A 107; Th. L. Wissink van Rotterdam, Hil- ledijfc 194b naar Brouwerijweg A 49b; M. Lobbezo'O van Krabbendijike, Dorpsstr. B 193. Vertrokken: W. J. Adriaanse van Wil helminastr. B 107 naar Benthuizen, Dorpsstr. 167; G. M. Wemelsfelder van Bonzijweg G 22 c naar Rotterdam, Oude- dijk 297; R. Leunis van a.b. naar Vrees wijk, Prins Hendriklaan; J. van Parijs en gezin a.b. naar Rotterdam, Feijienoordtstr. 10c; J. J. Meij'aard van Sluisplateau G 70a naar Goes, Wilhelminastr.; J. de Rijke van Westelijke Kanaalweg naar Katten- dijike, Dorpsstr, A 46 a; P. M. de Kunder en gezin van Oosthoek G 3 s naar Terneu zen, Javastr. 8; E. E. Litzel van Nieu- wendijk C 104 naar Biebrich a. Rhein (D.); J, de Mul van Westel. Kanaaldijk G 42 naar Goes, v. d. Boutstr. 14; G. M. I. Overbeeke van Brouwerijweg A 49 a naar Schore, Dorpsstr.; S. van Oosten van Wes tel. Kanaaldijk B 126, naar Eindhoven, Franklinstr. 16. Woensdag bracht het muziekgezel schap O.K.K. het echtpaar J. van Harn N. van Oosten, ter gelegenheid van de her denking van hun 50-jarige echtvereeni ging een serenade. Er was veel belangstel" ling. Ierseke. G e m e e n t e.r a a d. Be zuiniging en salarisver laging. Gisteren vergaderde de Raad, Afwezig met kennisgeving de heer A. Kooman. Gedep. Staten hebben tot 31 Dce. 1937 vrijstelling verleend van het geven van on derwijs in het vak: lichamelijke oefening op de O.L. scholen. De heer G. Hirdes verzocht bouwvergun ning te verleenen aan mej. N. Servaas voor het winkelhuis hoek VierstraatLepel straat. Hem is geantwoord dat hiervoor nog geen bouwpan is ingediend, doch dat. de burgemeester deze zaak reeds zooveel mogelijk heeft bevorderd. Het reglement van bouwgrondexploita tie dat de vorige maal door den raad werd vastgesteld, is teruggekomen uit Den Haag met verschillende opmerkingen. Het bouwen is feitelijk iets gemakkelijker geworden. De opmerkingen van Gedep. Staten in zake de gasfabriek hebben geleid tot een nieuwe regeling inzake de prij's van ver- warmings- en industriegas. Men hoopt dat deze nieuwe regeling zal leiden tot grooter gasverbuik. Het gas, dat meer zal worden afgenomen dan in dezelfde maand van het vorige jaar, zal 2 cent per meter minder worden berekend. Bij groote afname voor industrieel gebruik zal de prijis worden verminderd. De heer Mol meent dat vermindering over de ge heels linie beter ware, ten eerste voor de gasverbruikers, maar ook voor de ver meerdering van gasafname. Gedep. Staten hebben de begrooting te ruggezonden met veel opmerkingen. Er moet worden overgegaan tot aanzienlijke belastingverhooging. Als het zoo door gaat, zal deze gemeente, meenden Ged. Staten, noodlijdend worden. Nu heerscht deze meening niet in B. en W. Wel is de toestand ernstig, maar bij belastingver hooging zal de burgerij nog meer worden getroffen. Daarom hebben B. en W. do begrooting aanmerkelijk verlaagd, waar door belastingverhooging is voorkomen. De heer Mol is niets verwonderd over de terugzending der begrooting. Z.i. was niet genoeg bezuinigd. Beter ware een salarisvermindering van 5 pet. met het verzoek aan Ged. Staten om ook de sala- sissen van Burgemeester en Secretaris te willen verlagen met 5 pet. Waarom moet nu -de vroedjuffrouw wel 10 pet. worden verlaagd en de rest niet? De heer Hirdes sluit zich geheel aan bij den heer Mol. Aan den heer Ossewaarde antwoordt de voorz., dat belastingverhooging tot hel maximum f 5000 meer zou opbrengen. Een 5 pet. salarisverlaging zou alles te zamen per jaar f 750 beteekenen. Boven dien vindt de voorz. -dat salarisverlaging niet wenschelijk is, gezien de arbeids prestaties. Wat de salarisvermindering van burgem. en secr. aangaat, spr. meent dat zulks toch niet veel uit zou halen. De heer Ossewaarde zou maar eens willen probeeren om de belasting te ver hoogen. Wellicht ware dan de zaak verre gezond en kon die kleine beknibbeling op diverse posten achterwege blijven. De heer Mol heeft veel lof voor de arbeidsprestaties van het gemeenteperso- neel. 5 pet salarisverlaging over de ge- heele linie zou f 1300 opbrengen Wat heeft de middenstand, wat hebben de steuntrekkers voor inkomen? De heer Hirdes wil de kleine inkomens (beneden f 1000) uitschakelen. Maar wel wil hij de secretaris van het Burg. Arm bestuur daarbijl betrekken. Nogmaals raadt de voorz. uitvoerig de methode van B- en W. aan, en stelt die boven die van 6e heeren Ossewaarde en Mol. De wijzi ging der begroeting gelijk voorgesteld is ïnjha niet anders dan een verwerkelijking der feiten. Er wordt niet meer uitgegeven. Alleen het bewaarschoolonderwijls moet een veer laten. Dat zal van f3170 op f2500 komen. Ook Gedep. Staten hebben daarop uitdrukkelijk gewezen. Woensdagmorgen had alhier op de hofstede van dhr K. de Witte de jaarlijik- sclhe geitenkeuring plaats. De jury be stond uit de heeren Sietema en Versluis. Aangevoerd waren 32 geiten en 9 lam meren. De voorz. der vereen, dhr G. Cla- risse deelde mede, dat door de welwil lendheid van verschillende ingezetenen een bed. ag van ruim f 8 als prij'zen be schikbaar was. De gevers dankte hij voor deze medewerking. Prijswinnaars waren: groep lammeren: 1. L. van Keulen, 2. J. Caljé, 3. G. Jobse; 4. J. Wijkhuijis; groep éénjarige geiten, aangevoerd 6 stuks: 1. A. de Witte, 2. J. Wijkhuijis en 3. K. de Witte; groep overloopers, aangevoerd 3 stuks: 1. G. Schout en 2. P. de Lange; groep tweejarige geiten, aangevoerd 9 stuks: 1. J. Wijkhuijis, 2. A. B-rasser, 3. J. Simpelaar en 4 L. van Keulen; groep oudere geiten, aangevoerd 11 stuks: 1. P. Vlieger, 2 J. Galjé; 3. Z. Roelse, 4. C. Jobse en 5 P. Francke. Stamboekgeiten, aanwezig 3 stuks: 1. A. de Buck, 2. A. de Witte. Bij loting viel een gratis-abon nement op „De Geit" ten deel aan J. Simpelaar. Koudekerke. Uitslag der gehouden ringrijderij op den derden Pinksterdag. Vakschool voor Meisjes te Goes. Hierbij vestigen wij de aandacht op twee in ons blad voorkomende adverten ties van de Vakschool voor Meis jes. In de eeiste plaats die, waarin op 9 Juni een „openbare les'' aangekondigd wordt. Be doeling van -deze openbare les is om de resultaten van het onderwijs te laten zien en om de ouders en familie van leerlingen, en ook die van toekomstige leerlingen, gelegenheid te geven de school te bezichtigen en met de leer krachten te spreken over de leerlingen. Om tot de Vakschool toegelaten te kun nen worden, moet de leerling op 1 Sep tember 12 jaar en 8 maanden oud zijn óf 'het zevende leerjaar van de lagere school geheel doorloopen hebben. In 'het laatste geval kan de leerling nog iets jonger zijn. Voor meisjes, die enkele jaren voort gezet onderwijs genoten hebben, bestaat er gelegenheid in twee jaar opgeleid te worden tot hulp in de huishouding of tot huisnaaister. Ellewoutsdijk. Op de voordracht voor hoofd der O.L. school alhier zijn ge plaatst: 1. H. J. Pauw. wachtgelder te Werken en Sleeuwijk; 2. K. de Vries, hoofd der school te Rotstergaast; 8. L. den Ouden, hoofd der school te Bles- kensgraaf. OOSTENRIJKSCH SPORTVLIEGTUIG BIJ SCHIPHOL NEERGESTORT. Twee dooden. Gisteravond omstreeks half 8 is een Oostenrijksch sportvliegtuig, O.-D.E.V.H., dat uit Basei kwam en op Schiphol wilde landen, even voordat het toestel de lan dingsmanoeuvre zou beginnen, op onge veer veertig èi vijftig meter hoogte in een vrille geraakt en neergestort. De twee inzittenden, Dr A. J. van Hengel, direc teur van de Oesterreichische Kreditan- stalt te Weenen, en de heer Godewin Brinoswki, werden op slag gedood. Het schijnt, dat de bestuurder zich eenigszins in het landingsterrein heeft vergist en te laat bemerkte, dat het ter rein onder hem niet het gewone vlieg veld was, maar een groote lap omge ploegd land, dat deel uitmaakt van de in uitvoering zijnde uitbreiding van het vliegterrein. Dit terrein is allerminst vlak en zit vol voren en gaten. Vrijwel op het laatste moment, toen het toestel reeds veel van zijn snelheid had verloren, schijnt de bestuurder bemerkt te hebben, dat het eigenlijke vliegveld eerst honderd vijftig meter verder begon. Hij heeft toen vol gas gegeven en deze manoeuvre is het vliegtuig en den beiden inzittenden noodlottig geworden. Het toestel geraakte in een zoogenaamde vlakke vrille en kwam pijlsnel op den grond terecht. De motor boorde zich diep in de aarde. De inzittenden zijn ongeveer op het zelfde moment, dat het vliegtuig den grond met een klap, die verre hoorbaar was, raakte, gedood. Een tragische bijzonderheid van het ongeval is, dat verschillende familieleden van de inzittenden van het vliegtuig op Schiphol aanwezig waren, toen het on geluk gebeurde. De inzittenden hadden aan hun familieleden in Amsterdam ken nis gegeven van het uur van aankomst en deze hadden zich opgemaakt om hen te verwelkomen. Op het terras van Schiphol zaten een broer van Dr van Hengel, de heer Van Hengel, directeur van de Stoomvaart-Mij „Nederland", met zijn echtgenoote en ver schillende andere familieleden op de aan komst van het vliegtuig te wachten. Het terras is echter zoo ver van de plek des onheils verwijderd, dat zij niet hebben kunnen zien, wat er precies gebeurd is. Spoedig echter was de treurige waarheid bekend geworden en heeft de haven meester hen in kennis gesteld met het gebeurde. Bij beide slachtoffers was de borstkas ingedrukt en beiden hadden ook een schedelbasisfractuur opgeloopen. De heer Fokker gaf als zijn meening over het ongeluk te kennen, dat de Miles Hawktoestellen voor de meeste sportvlie gers veel te snel zijn. Men was op Schiphol van oordeel, dat het ongeluk moest worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat de piloot de snelheid te veel had verminderd. Hier door moet hij zijn afgegleden en in een vlakke vrille zijn geraakt. Dit is wel het gevaarlijkste wat een vliegmachine kan overkomen. Dr A. J. van Hengel werd in 1916 be noemd tot directeur van de Amsterdam- sche Bank. Toen in 1924 de Rotterdam- sche Bankvereeniging behoefte had aan een reorganisatie, werd de heer Van Hen gel benoemd tot directeur dezer bank instelling. Van 1927 tot 1932 bekleedde hij wederom de functie van directeur der Amsterdamsche Bank. In 1931 werd hij geroepen om zijn financiëele deskundig heid aan te wenden als reorganisator en raadgever van de Oesterreichische Credit Anstalt-Wiener Bankverein, waarvan hij de functie van directeur-generaal tot heden bekleedde. In 1932 trad hij af als directeur van de Amsterdamsche Bank. Brug ingestort. De ijzeren brug over de Rotte, te Terbregge. is gis termiddag onder daverend geraas, inge stort. E'én der pilasters van deze brug, waarop de balans rust, beeft het begeven. Juist was een T.O.D'.-bus gepasseerd, toen bet ongeval gebeurde. De brug is eigendom van den polder Scbieland en verbindt de kom van Ter bregge met bet Noorden van Hillegers- berg. Er is een vrij druk verkeer over de brug. In den schafttijd van de werklie den is het ongeluk gebeurd, waardoor wonder boven wonder niemand getroffen werd. Slechts kreeg een 4-jarig meisje een stuk ijzer tegen het hoofd, waardoor zij een bloedende wonde aan 'het gezicht opliep en haar eenige tanden werden uit geslagen. Het zedenschandaal. Nog zijn twee personen gearresteerd, die ver dacht worden betrokken te zijn bijl het Haagsche zedenschandaal. Het zijn een Hagenaar en een Amsterdammer. Mr L. A. R. is gisteren in vrijheid ge steld. Goederentrein uit de rails g e I o o> p e n. Bij het rangeeren is gistermorgen op het emplacement der N.S. te Tilburg een goederentrein uit de rails geloopen. Eén der hoofdsporen tus schen Tilburg en Breda was daardoor tot ongeveer 1 uur in -den namiddag ver sperd. De dienst van Tilburg naar Breda werd tot Gilze-Rijien toe op enkel spoor onder houden, waardoor enkele treinen een ver traging van gemiddeld 15 minuten had den. Wonderdokter gearres teerd. De laatste maanden heeft op het platteland van Westfriesland een Vlaar- dingsche wonderdokter geopereerd, die over het algemeen meer interesse voor de portemonnaies dan voor de kwalen van zijn patiënten had, en wiens opspo ring en aanhouding deswege door de po- litie-autoriteiten werd verzocht. De man die van een schier onbegrensde serie op lichtingen wordt verdacht, is ter beschik king van de Justitie te Alkmaar gesteld. (Telegr.) Inval in een clandes tien margarinebedrijf. Na reeds lang te hebben vermoed, dat zich te Hilversum een clandestiene bereidplaats van margarine moest bevinden, hebben gisteren rechercheurs der landbouwcrisis- wet uit Amsterdam met groot succes een inval gedaan in een perceel te Hilversum, bewoond door een boterhandelaar. In de woning werden duizenden mar garinewikkels in een divan aangetroffen. In de garage en in den kelder daarvan werd een geheime bereidplaats van mar garine gevonden, waar zich een groote partij bakkersvet en verpakte margarine bevond. Op een groote paktafel had men een mengapparaat aangebracht. De geheele tafel was besmeerd met margarine. Door middel van boterkleursel, zout en water had men goed gelijkende margarine ver vaardigd, welke bij onderzoek echter zet meel bleek te bevatten. De hygiëne liet zeer veel te wenschen over en het bedrijf bleek verre van zin delijk. Uit het onderzoek bleek, dat reeds lan ger dan een jaar frauduleus margarine werd gemaakt en te Hilversum uitge vent. Mishandeling in de dui nen. De 46-jarige P. uit Egmond aan Zee is gisterochtend in alle vroegte in de duinen door een onbekend gebleven persoon aangevallen en zwaar gewond. P. was er met twee kameraden op uit getrokken om meeuweneieren te zoeken. Op een gegeven oogenblik bevond P. zich alleen en werd hij aangehouden door iemand, die voorgaf van de politie te zijn. Daar P. dit niet geloofde, verzocht hij den onbekende, zijn politiepenning te too- nen. Deze gaf daaraan geen gevolg, doch ging onverhoeds P. met een knuppel te lijf. Voordat hij op tegenweer bedacht was, werd P. tegen den grond geslagen en bleef bewusteloos liggen. Toen hij' weer bijkwam wist hij, hoewel hevig bloe dende, zijn kameraden te bereiken, die hem naar een dokter vervoerden. Het bleek, dat de onverlaat, die P. aanviel, zijn slachtoffer dusdanig bewerkt had, dat zijh jukbeen verbrijzeld was en zijn oog bijna uit de kas puilde. Omtrent de motieven van dezen aanslag tast men geheel in het duister. P. had zijn aanvaller nooit eerder gezien, zoodat van wraakneming geen sprake kan zijn. Middelburg. Gunstige uitkom- steta der gemeentebedrijven. B. en W. hebben aan den Gemeenteraad ter voorloopige vaststelling aangeboden de jaarrekening van de gemeentebedrijven, Volgens de rekening van het gasbedrijf bedroeg het nettoverlies f 5886,11, zijnde f 9718,53y2 lager dan waarop bij de vast stelling der begrooting was gerekend. Dit verlies zal uit de reserve worden gedekt. Waar bij de vaststelling van de begroo ting gerekend was op een onttrekking van maximum f 15000 aan de reserve, ter dekking van het geraamde verlies en bij de saneering van het bedrijf per 1 Jan. 1936 er op gerekend is, dat dit bedrag in derdaad aan de reserve zou worden ont trokken, achten B. en W. het met de commissie van Bijstand, die hen daartoe het voorstel deed, wenschelijk om het ver- Schil tusschen de geraamde f 15000 en het werkelijke verlies, zijnde f9113,89 te be nutten voor een extra-afschrijving, welke dan op den dienst 1936 kan plaats vin den. De rekening van het waterleidingbedrijf geeft een nettowinst van f 13.626,80% aan, welk bedrag de raming met f 4947,52% overschrijdt. Deze winst wordt gebracht ten bate van de gemeenterekening 1935. De rekening van het electriciteitsbedrijf geeft een netto-winst aan van f70.070,415, welk bedrag de raming met f 21.231,00% overschrijdt. B. en W. stellen voor de vol ledige winst in de gemeentekas te stor ten. De extra-afschrijving op „Pand B 109", waartoe de Commissie van Bijstand adviseert, achten B. en W. wel wensche lijk doch voor 1935 niet wel mogelijk nu de rekeningen zijn afgesloten en gecon troleerd door het Verificatiebureau. B. en W. zijn echter voornemens ter zijnertijd tot deze afschrijving te advi- seeren, wanneer de uitkomst van het jaar 1936 voor het bedrijf daartoe mogelijkheid biedt. Grijpskerke. Woensdagmiddag werd al hier de jaarlijksche keuring der Geiten- fokvereeniging gehouden, waarvoor groote belangstelling was. Aangevoerd 38 stuks. Uitslag: Categ. 1, geboren in 1936, 11 stuks: A. de Wolf en Jn. Jacobse le pr.; Jn de Groot en Joh. de Wolf 2e pr.; T. Jakobse, M. Riemens, A. de Visser, Wed. Jac. Francke, Js de Groot 3e pr. Categ. 2, Jarige geiten, 4 stuks: Joh. de Wolf le pr.; I. Marinussen en M. Rie mens 2e pr. Categ. 3, overloopers, 3 stuks: C. Huis man le pr.; A. de Visser en Jn Jacobse 2e pr. Categ. 4 2-jarige, 6 stuks: Joh. Geertse en C. Huisman le pr.; J. Huisman en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 3