ALS DE LIEFDE RIJPT Staten-Generaal F E U I L LETO N Uit de Provincie. reizen ten behoeve van studie voor uni versitaire, middelbare en daarmee gelijk te stellen examens, 3. Het afzonderlijk tarief voor kinderen van grensbewoners, die f 10 verschuldigd zouden zijn, vervalt. v 4. Verlaging van de tarieven voor grens bewoners in het bijzonder voor gehuwden. Aan een algeheele vrijstelling voor Zeeuwsch-Vlaanderen kan de minister niet denken. Ook de inwoners van dit landsgedeelte maken in het bui tenland verteringen. Hij is echter bereid geheel Zeeuwsch-Vlaanderen aan te wij zen als strook, bedoeld in artikel 2 onder „grensbewoners". Ten aanzien van het voor grensbewo ners geldend tarief zijn de volgende ver zachtingen aangebracht. In de eerste plaats zijn de bedragen der tarieven, be houdens handhaving van het minimum, met 50 pet. en meer verminderd. Boven dien zijn de belastbare sommen verhoogd, bij de gehuwden mede uit overweging, dat meermalen twee personen naar het gestel de tarief moeten betalen. Vervolgens is de uitzonderlijke regeling voor de bij gehuw den inwonende kinderen vervallen. Voorts worden vrijgesteld personen, die van een plaats binnen het rijk langs de gebruikelijke, over buitenlandsch gebied loopende route een andere plaats binnen het rijk willen bereiken, en grensbewoners voor zoover zij voor het vervullen van hun godsdienstplichten een in 't buitenland in de nabijheid van hun woonplaats gelegen kerk, waarop zij zijn aangewezen, of een daarmede gelijk te stellen gebouw, bezoe ken. TWEEDE KAMER. VERLAGING VASTE LASTEN EN HUREN. De heer De Geer ontwikkelt ernstige bezwaren. Het ver trouwen wordt ondermijnd. Dan nog liever muntcorrectie. Gistermiddag heeft de Tweede Kamer een aanvang gemaakt met de behandeling van de wetsontwerpen betreffende bijzon dere maatregelen t.a.v. loopende land- bouwhypotheken en pachtovereenkomsten en ter verkrijging van verlaging van som mige vaste lasten en huren. In de Kamer zelf en op de tribunes be stond vrij veel belangstelling voor de be handeling. De heer D r e e s (S. D.) betoogt, dat de voorstellen uitermate beperkt zijn en onvoldoende; bovendien bevatten zij. ge vaarlijke elementen. De suggestieve huur- verlaging tot fabrieksgebouwen uit te strekken, wordt afgewezen. De gemeenten worden voor onoverkomelijke moeilijkhe den gesteld. De houding van de regeering bevreemdt spr., vooral de houding van minister Ge- lissen, die, vlak voordat hij minister werd erop aandrong, dat het kosten- en lasten niveau moest worden verlaagd, omdat de aanpassing anders niet te bereiken is. Hermeting van waarde, of devaluatie, dat is het dilemma, zei de heer Gelissen, en nu hij minister is staat hij nog op dit standpunt. Toch wil hij blijkens deze ont werpen van aantasting van de hoofdsom men niet weten. Hij heeft kort geleden verklaard verlaging van vaste lasten niet van bijzondere beteekenis te achten voor het bedrijfsleven. Het voorgestelde gaat niet ver genoeg, o.a. ten opzichte van huurverlaging, voor spr.'s fractie het voornaamste punt van deze ontwerpen. Zij heeft dan ook ernsti ge bedenkingen tegen het vaste lasten- ontwerp. De soc. dem. zullen eerst nadat het ont werp ingrijpende wijzigingen heeft onder gaan daaraan hun stem kunnen geven. De heer Vervoorn (PI. B.) zegt, dat de boeren de maatregelen t.a.v. loo pende landbouwhypotheken en pachtover eenkomsten niet willen. Het zal slechts enkelen voordeel brengen, den velen an deren schade. Het is nu al niet meer mo gelijk geld te leenen in hypothecair ver band, en dit zal nog erger worden als dit ontwerp wordt aangenomen. Spr. meent, dat devaluatie voor den landbouw te prefereeren is. D'e heer v. d. Sluis (S. D.) bepleit de belangen van de hypotheekboeren, die in Uit het Engelsch. 16) o- Zij hoorde hem niet naderen, totdat hij vlak naast haar stond. In haar oogen blonk een vreemd licht. Nooit te voren had zij zoo schoon geleken in de oogen van den man, die haar zielslief had. Hij verlangde met zijn geheele ziel haar in zijn sterke armen te nemen en te kussen haar lieve, maar door pijn vertrokken mond. Maar hij wist niet of hij het wel durfde. Hij was immers niet over het zachte gras en in de schemering komen aansluipen om misbruik te maken van haar alleen zijn en van haar smart. Maar toen Sylvia naar hem opkeek, toen ze zic'h halverwege oprichtte uit haar gebogen houding en ongedwongen haar hand naar hem uitstrekte als om hulp, toen vergat Paul plotseling alles, behalve dat zij bedroefd was en dat hij haar liefhad. Hij. boog zich naast haar neer en strekte zijn armen naar haar uit. Zij schoof dichter naar hem toe en een krul van haar haar streek over zijn wang. Het volgend oogenbük waren zijn armen om ons land zeer talrijk zijn en die hun ver plichtingen niet meer kunnen nakomen. Er zijn vele stille executies die zich af spelen in de notariskantoren. Spr. zal vóór het ontwerp betreffende den landbouw stemmen, want iets is toch altijd beter dan niets. De heer A r t s (R. K. V. P.) betoogt, dat de deflatiepolitiek niet tot het doel ge leid heeft en alleen den arbeiders loons verlaging heeft gebracht. De heer De G e e r (G. H.) zegt, dat zijn hoofdbezwaar tegen ontwerp 74 ligt in het voorstel nopens hypotheken en pandbrieven. Het ondermijnt de rechts zekerheid. De regeering schrijft, dat de contracten moeten worden uitgevoerd onder geheel andere omstandigheden, dan waaronder zij zijn gesloten. Maar dit komt in geen enkel opzicht tot uiting in het wetsont werp. De gemiddelde rente is altijd wis selvallig geweest. Tusschen 3.5 en 6 pet. heeft zij hier gefluctueerd in de laatste 40 jaar. Er is geen grond om wegens gewijzigde omstandigheden in te grijpen in gecon tracteerde rentes. Voorts is onjuist, dat in tijden van hoogconjunctuur de rente steeds hoog zou zijn. De regeering denkt niet aan rentefluctuatie, maar aan de waardevermeerdering van het geld tegen over de goederen. Daardoor zijn velen in moeilijkheden geraakt. Maar om daaraan tegemoet te komen, had de regeering aan tasting van de hoofdsom moeten voorstel len. Wat de regeering nu voorstelt, is, ge zien haar argumenten, irrelevant. De minst solvente schuldenaren profi- teeren het meest van het regeeringsvoor- stel. Hoe lag^r hun credietwaardigheid door het publiek wordt aangeslagen, des te grooter is de douceur, die zij door de nieuwe wet genieten. Dit is hgt gevolg van de gelijkschakeling der rente aan debi teurszijde. Spr. wenscht overigens geen aantasting van de hoofdsom. Spr.'s hoofdbezwaar gaat tegen de on- d ermijning van het vertrou wen, dat wij juist in dezen tijd zoo broodnoodig hebben, tegen den schok, die het crediet wordt toegebracht. Spr. ziet in het ontwerp niet veel meer dan een sanee- ringswetje voor hypotheekbanken. Het voordeel ervan is slechts klein, maar groot de schok dien het vertrou wen krijgt. Voortaan weet men bij het geven van crediet niet meer, hoe in de toekomst de wederzijdsche verbintenis luiden zal. Een vreemde macht zal bepa len, wat van de verbintenis zal blijven be staan. Vandaar de kopschuwheid om nieuwe contracten te sluiten. Het voorloopig vrij laten van nieuw-gesloten contracten zal geen middel blijken om dit verkeerde ver schijnsel te bezweren. Wie een oud Locar no geschonden ziet, heeft in een nieuw Locarno niet voldoende vertrouwen. Wie een huis heeft, moet dit verhuren. Wie land heeft, moet dit verpachten. Maar wie geld heeft behoeft dit niet te be steden aan hypotheek. Men kan het op andere wijze beleggen, b.v. in het buiten land. Wie hypotheek behoe ven, visschen achter het net. Als men hypotheekcredietgeving aan bepaalde regelen wil binden, zal men zich aan die regelen willen houden. Maar hier weet men heelemaal niet meer, wat er ge beuren zal. Een der beste vor men onzer credietgeving wordt zoo kapot gemaakt. Het ontwerp heeft zijn verdienste, slechts als saneering voor niet al te kapitaal krachtige hypotheekbanken. Evenmin als men het crediet van pu blieke lichamen mag aantasten, mag men het crediet van maatschappelijke licha men aantasten. De Matsten moeten de eer sten voeden. Het crediet van publieke lichamen heeft profijt van den bloei van het particulier crediet. Wat betreft wetsontwerp 59, zijn eerste fout is, dat het als norm van wat een de biteur betalen kan, 5 pet. van de ver- bruikswaarde stelt. De gebruikswaarde komt tot dusver in de wetgeving niet voor Dit is een handwijzer naar wanbetaling. Die gebruikswaarde is vaak minder dan de hoofdsom. De tweede fout is de rege ling van kwijtschelding van achterstallige rente. De crediteur, die den boer het vel over de ooren heeft gehaald, wordt be- haar middel geslagen, zijn handen druk ten de hare en hij kuste haar lippen. Alle vrees, alle verbijstering gleed weg in een omhelzing. Zij; was bij Paul, zij' was nu de zijne voor immer en niemand kon of zou hen scheiden, wat er ook mocht gebeuren. Hij' richtte zich eindelijk op en boog zich over haar heen. „Lieveling," fluis terde hij. „O, Sylvia, je bent mijn lieve, kleine Sylvia." Sylvia, ik heb je reeds liefgehad vanaf dien dag te Oxford. Ik heb zoo lang moe ten wachten. Sylvia, ik heb zoo erg naar je verlangd". „Toen reeds?" „Reeds eerder, geloof ik. Vanaf dien dag, dat ik je voor het eerst zag met je pracht van kastanjebruin haar. Jij was een schoolmeisje en ik was een kwa jongen. O Sylvia, ik ben maar een zoon van een eenvoudigen boer, maar toch, ik wensch jou als mijn vrouw. Jij alleen, jij heelemaal voor mij alleen. HOOFDSTUK V. Om vier uur dienzelfden namiddag was 'het in de fabrieken van Riohard Farren, in het centrum van Leathergate nog een en al bedrijvigheid. Een zwart kanaaltje zooht zijn weg tusschen vunzige oevers, en geweldige, vierkante, sombere gebou- voordeeld boven wie barmhartigheid heeft i betracht. Gestraft wordt de debiteur, die ernst heeft gemaakt met de betaling van zijn schuld. Het bekende adagium, dat wie zijn schuld 'betaalt, niet verarmt, wordt hier beschaamd. Verreweg het voornaamste bezwaar te gen het wetsontwerp betreft de ontheffing van de borgen. Het groote bezwaar van de boerenleenbanken zit niet in de hypo theken, maar in de losse voorschotten. Eerst moet de rente van de hypotheken worden betaald; daarna komen de losse schulden aan de beurt. Hier zal in vele gevallen niets van overblijven. Omdat, wanneer de debiteur in déconfiture ge raakt, de waarborg terzijde wordt gesteld die in de borgen school. Wat zou men zeggen van een nooduitgang, die automa tisch onklaar wordt, als er brand uit breekt? De Kamer zal deze absurditeit niet kunnen goedkeuren, maar, voor zoo ver spr. ziet, kan zij niet uit het wetsont werp worden weggenomen. 'Ook tegen dit ontwerp zijn spr.'s be zwaren overwegend. In een adres wordt gezegd, dat bet reeds nu bezwaarlijk is om op zeer soliede onderpanden geld te krij gen. Dat dit na de totstandkoming van de wet verbeteren zal, valt niet aan te ne men. Spr. is geen voorstander van muntcor rectie, maar als hij de keuze heeft tus schen dit wetsontwerp en muntcorrectie, kiest hij muntcorrectie. KUSTLICHT UIT ELKAAR GESPRONGEN. Twee kinderen gewond. Met een hevigen knal, welke tot ver in den omtrek hoorbaar was, vloog Woens dagavond te ongeveer kwart voor zeven het kustlicht onder Brouwershaven, ge naamd het „Osselichtje" naar het ge hucht Oase in de lucht. De vermoede lijke oorzaak is het springen van 'n flesch gecomprimeerd blauwgas, waarop 't licht brandt. Twee in de nabijheid aanwezige jongens werden gewond, waarvan één ta melijk ernstig. De licht gewonde, zekere Van der Panne uit Scharendijke, kon naar huis worden vervoerd. De andere, de 12- jarige Padmos, uit Eikerzee, werd in een in de nabijheid zijnde woning binnen ge dragen, waar dokter Itman de eerste hulp verleende. De jongen had vleeschwonden aan de beenen bekomen, doch er bestond geen le vensgevaar. Het slachtoffer is overge bracht naar het ziekenhuis te Noordgou- we. Het ongeluk is betrekkelijk goed afge- loopen, want de ontploffing was van ern- stigen aard. Het draailicht, dat boven op den dijk staat, is geheel uit elkaar gesla gen. Het steenen voetstuk is versplinterd. De ruiten van een belendende 'boerderij zijn door de luchtverplaatsing gesprongen. Toen het ongeluk gebeurde, liepen de jon gens op den dijk te wandelen. De textiel-industrie in Z.-Vlaanderen. In St Jansteen zijn cursussen begonnen in textielvakken. Deze cursussen zijn bestemd en toegan kelijk voor allen in Zeeuwsch-Vlaanderen, die zich willen bekwamen in textielvak ken. Er bestaan in Z.-Vl. reeds een 25-tal textielfabrieken, waaronder een tiental grootere 'bedrijven. Deze zijn gelegen in de gemeenten Sint Jansteen, Hulst, Glinge, Westdorpe, Sas van Gent en Terneuzen. Vooral in het ge bied van eerstgenoemde gemeente zijn vele fabrieken gevestigd. Behoudens enkele uitzonderingen moe ten deze fabrieken grootendeels nog met vreemde krachten werken, omdat in deze streek voor de mechanische weverij, noch voor lager, noch voor hooger personeel vak'kundigen bestaan en er ook in de me chanische breierij een groot te kort is aan geschoolde krachten. Door deze cursussen wil men verkrij gen, dat mettertijd dit tekort aan vakkun dig personeel wordt opgeheven. De loonen in den landbouw. De rijks arbiter zal beide partijen hooren. De door den Minister aangewezen ar biter, de beer J. Schouten, zal op 16 Juni a.s. ten Stadbuize te Goes aan de beide partijen in het loonconflict in den Zuid-Bevelandschen landbouw de gele wen, die zwaar dreunden van reusachtige machines, naar een grooter vuil kanaal. Hier en daar vervolgde een kolenschuit traag zijn weg; een slonzige vrouw met een helrood katoenen muts op stuurde bet door de sluizen. Rij naast rij stonden de met grijze lei bedekte buisjes langs de steil oploopende, ruw-uitziende straten rondom de fabrieken. In een groote, goed verlichte, doch iet wat bedompte kamer op den beganen grond van de fabriek vlak bij de kanaal zijde, waar de hooge vensterluiken geslo ten waren, waren nog de weefgetouwen in vol bedrijf. Twee lange touwen er van pauzeerden maar zelden, terwijl de gewel dige schietspoelen in en uitschoven en het oorverdoovend geraas der machines nooit verstomde of verstommen zou, aleer de groote bel op de entreebinnenplaats met luid alarm den tijd van zes uur aan kondigde. Hier en daar stond een enkel weefge touw stil, omdat een vrouw, die op stuk werk wachtte, even naar 'huis geslipt was om haar kookvuur op te rakelen, en 'het avondeten voor haar man in den oven te zetten. Maar de meeste van die enorme gevaarten, die wel monsters geleken, raasden heel den dag meedoogenloos door. Voor vele weefstoelen stonden vrouwen, die gebogen en verschrompeld waren door het harde werken in de bedompte atmos- genheid geven hun standpunt toe te t lichten. D'eze partijen zijn: de vertegenwoordi gers van de landarbeidersorganisaties en alle werkgevers op geheel Zuid- Beveland met wie geen overeenstemming is bereikt. De „Scheldemusch" op vliegveld de „Teuge''. Gistermiddag landde op het vliegveld „De Teuge", komende van Delden de „Scheldemusch". De heer Slot had het traject EeldeTeuge in vijf kwartier ge vlogen met een benzineverbruik van 10 liter, 's Middags demonstreerde hij het toestel voor belangstellenden. Een vlieg-jubileum. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat de aviateur Adr. Mulder, thans te Nijmegen, met zijn collega Lütge in den Wilhelminapolder bij Goes voor het eerst in het publiek vliegdemonstraties gaf. Er was voor deze demonstraties des tijds veel belangstelling. Het eerste Zeeuwsehe vliegcomité (secretaris de heer A. F. de Pauw) organiseerde deze vlieg- week, terwijl schoolkinderen voor de avia- teurs een lied zongen. De kruisbessen. Naar aanleiding van een bericht in ons nummer van gisteren vestigt men er onze aandacht op, dat inmiddels door de vei lingen te Goes en Kapelle reeds groote kwantums kruisbessen zijn verzonden. Naar schatting wel 120.000 k.g. De prijs is inmiddels gedaald tot 78,5 ct. Dat Engeland met zijn kruisbessen nn nog niet aan de markt komt, is geen bij1- zonderheid. Elk jaar heeft Nederland hier een voorsprong. Worden de Engelsche kruisbessen leverbaar, dan zakt hier te lande de prijs meestal in tot enkele centen per kg. Waar in het bericht van gisteren van rijpe kruisbessen wordt gesproken, mer ken wij op, dat hier bedoeld is: wel lever bare, maar toch nog harde, groene bes sen, daar ze over 56 weken pas rijp zij'n. Van een afname door het buitenland is dan geen sprake meer. Tot lid van den capitulantenraad bed. bij art. 2 v. h. Capitulantenbesluit is o.a. benoemd de heer G. A. van Woel- deren, burgemeester van Vlissingen. Middelburg. Het Middelburgseh Muziekkorps. Gisterenavond verga derde in een der zalen van de Verge noeging de Vereeniging tol instandhou ding van het Middelburgsch Muziekkorps onder voorzitterschap van den heer P. W. M. Hoegen van Hoogelande. De secretaris-penningmeester, de hee. P. Luteijn, bracht het verslag over 1935 uit, waaraan het volgende is ontleend: Het aantal werkende leden van het korps bedroeg op 31 December 38 mot inbegrip van de beide bodes. Nieuwe leerlingen traden niet toe en zouden trouwens voorloopig ook niet aangeuo- men kunnen worden, daar geen inslru- menten beschikbaar zijn. een toestand, die naar de meening van den secretaris niet te lang mag voortduren. Gedurende het afgeloopen jaar werden 18 concerten gegeven en medewerking verleend bij den fakkeloptocht en het zanguurtje op du Markt ter eere van den verjaardag der Koningin. Wat betreft den financieelen toestand vermeldt het verslag, dat, nadat in 1934 de gemeentelijke subsidie tot f 1000 was teruggebracht, de Vereeniging met in gang van 1935 o'ok dit bedrag moest mis sen. Nog meer offers moesten dienten gevolge gevergd worden van directeur on werkende leden, en, hoewel het niet me - viel, ze werden gebracht. Slechts één wet kend lid verliet de vereeniging. Een ander lid vroeg en kreeg een paar maanden verlof. Over de trouw der werkende le den kon het bestuur dus hoogst tevreden zijn. Gelukkig kwam er steun uit de bur gerij zelve. Spr. herinnerde dan aan de uitvoering van de P.T.T. Achilles. Wil- helmina en Funnyband in Januari 1935 en aan den Veteranen voetbalwedstrijd bij kunstlicht. Beiden leverden een aar dige bate en daaraan is bet dan ook naast de offers van directeur en wecken de leden te danken, dat de rekening een tekort van slechts f 76 oplevert. De inkomsten bedroegen f 3716 en de uitgaven f 3798. Bovendien heeft het be stuur in de laatste maand van 1935 een feer. Andere waren jonge meisjes, slanke figuren. In een hoek van de groote loods be vond zich een half-geopende deur, waar uit een flauwer, onregelmatiger geluid werd vernomen. Het was een klein, zon nig vertrek, waartoe de geopende deur toegang verschafte en in een der hoeken stond een ouderwetsche 'houten hand- weefstoel. Dit propere, schoone toestel had geen plaats in de bedrijvige werkplaatsen van Richard Farren. Het was nu reeds gedurende tientallen van jaren buiten werking gesteld, maar vroeger ijverig ge bruikt geweest door de toenmalige we vers, die nu reeds lang waren toever trouwd aan het groot St Andrew's kerk hof. Doch zelfs nu is de 'handweefstoel on misbaar in de fabriek. Elk nieuw dessin, elk populair patroon wordt eerst lang zaam en zorgvuldig uitgewerkt op de an tieke Jiandweefstoel, alvorens het verdui- zendvoudigd wordt, temidden van het oor verdoovend geraas in de wijde fabrieks- zalen. Over de mooie oude weefstoel in het rustige hoekje boog zich een man van bijna veertig jaar. Zijn oogen waren van achter zware brilleglazen, met inspanning gericht op den arbeid, daar hij geheel op- 1 ging in het ontwerpen van een nieuw pa troon. actie op touw gezet voor maandcontri- buanten. Deze actie heeft een aardig suc ces gehad. Een verblijdend teeken is ook, dat dit jaar de daling der jaarlijksche contributie tot staan is gebracht. Door al deze belangstelling gesteund hoopt het bestuur er in te slagen het muziekkorps op den bestaanden voet in stand te hou den. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. P. Baron van Ittersum en P. Blauw. Besloten is, dat de eerste muzikale wandeling zal plaats hebben na de eerste of daarop volgende uitvoering op het Molenwater, die dan maar een half con cert zal zijn en dan ook nog eenmaal bij het laatste concert. Vlissingen. Onze haven.. Gister avond te ongeveer 7 uur arriveerde alhier in de buitenhaven het eerste schip in dit seizoen van den geregelden dienst Ham burgVlissingen Southampton Z. Af rika, van de Woermann-Linie, het stoom schip „Ubena", komende van Hamburg. Na inscheping van 74 passagiers en post vertrok de „Ubena" om 9 uur via Sou thampton naar Zuid-Afrika. „Groene Krui s". In de gis teravond gehouden jaarvergadering werd het jaarverslag uitgebracht, waaraan bet volgende is ontleend: Het ledental der afdeeling Vlissingen bedroeg op 31 December 1935: 1874; op 31 December 1934: 1975. Voor den ijver en toewijding waarmede de zusters de wijkverpleging uitoefenden, komt hun een woord van dank toe; 9291 bezoeken werden afgelegd; in 1934: 9685. Artikelen werden in 1935, 1528 maal iD bruikleen gegeven, in 1934: 1485 maal. IJs werd 121 maal verstrekt; in 1934: 104 maal. Het aantal kraamverplegingen, door de Groene Kruis-bakers verricht, vermeer derde niet onaanzienlijk, n.l. van 130 in 1934 tot 170 in 1935. De diensten dér bakers staan voor iedereen beschikbaar. Na het vertrek van zuster Algra kwam de kraamverpleging onder leiding van zuster J. de Goeyer. Er bestaat gelegenheid tot opleiding voor Groene Kruis-baker. Het aantal Groene Kruis-bakers bedroeg aan het ein de van 1935: 4. Van het aan de afdeeling Kraamver pleging en zuigelingenzorg verbonden con sultatiebureau voor zuigelingen, dat on der leiding staat van den districts-kinder- arts, Dt J. van Maren Bentz van den Berg, blijft een goed en nuttig werk uit gaan. In 1935 bedroeg het aantal der gehou den zittingen: 98, waarop 1493 consulten werden verstrekt. Het aantal nieuw inge schreven kinderen was in 1935: 157, n.l. 152 uit de gemeente Vlissingen en 5 uit andere gemeenten. De afdeeling verzorgt, in samenwerking met de Prov. Zeeuwsehe vereeniging „Het Groene Kruis" de ontsmettingsdienst voor de provincie. Er hadden in 1935, 40 oven ontsmettingen plaats, waarvan 14 buiten Vlissingen en 9 huisontsmettingen, waar van 4 buiten deze gemeente. De verleden jaar in uitzicht gestelde op richting van een nieuwe ontsmettings-in- richting kwam dit jaar tot stand; zij is gelegen aan de Paardestraat. Door de oprichting van een afdeeling van het „Wit-Gele Kruis" alhier, verloor de afdeeling een aantal leden. Heinkenszand. Gisteren vergaderden alhier de ingelanden van het waterschap 's H. Arendskerke onder leiding van den dijkgraaf D'. W. Lindenbergh. De rekening over 19351936 werd vastgesteld in ont vang op f 21.930,74^ en in uitgaaf op f 19.764,06V2 met een goed slot van f 2166.68. De begrooting 19361937 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 23.593.66 met een post voor onvoorzien van f 1377.66. Met 51 van de 60 stemmen werd tot dijkgraaf herbenoemd de heer D. W. Lindenbergh. Negen stemmen werden blanco uitgebracht. Machtiging werd verleend tot het aan gaan van een geldleening ten behoeve van het Waterschap „De Piet" groot f 15.000. Het bedrag van bet dijkgeschot van het vorig jaar werd gehandhaafd op f 10,50 per H.A., voor vroonen f 9,50 per H.A. Daardoor blijft het bedrag .van den be bouwden eigendom op 4 pet gehandhaafd. Jacob Oldershow gaf steeds zijn hart en ziel aan hetgeen zijn aandacht vast hield en zijn handwerk was niet iets, waarvan hij zich door een zekere handig heid afmaakte. De handwever was tenger van gestalte, en zijn rug, die hij nu en dan onder het werk trachtte op te heffen, was gekromd en misvormd. Zijn hoofdhaar vertoonde hier en daar reeds bedenkelijke hiaten en begon al te grijzen. Maar er was iets in zijln fijnbesneden gelaat, in zijn lange, fijne, welgevormde handen, en in de voor naamheid van zijn voorkomen, dat me nig bezoeker van Farren's fabrieken hem met klimmende belangstelling deed gadeslaan. Hij neuriede juist een wijsje onder zijn werk met een klankrijke tenorstem, toen plotseling een der vrouwen, die een uur tje naar huis was geweest om haar huis houding op orde te stellen, hem op den schouder tikte. Hij: blikte haastig op met een vriendelijke glans in zijn diep-bruine oogenterwijl de vrouw hem een geel avondblad in de handen duwde. Haar oogwimpers trilden en haar oogen zagen verschrikt. „Het Avondblad", fluisterde zij haastig. „Lees maar eens wat nieuws het brengt, Jacob." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2