volg de M.S5» gewoonte DONDERDAG 4 JUNI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG Nu. 2GG Verlaging van vaste lasten. Buitenland. Binnenland De heffing van een reisbelasting. Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van hot blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque 'en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon 10.20. -= Losse nummers 5 cont. Advortontiön 80 cent por regol. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. De Tweede Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met de openbare be handeling van de wetsontwerpen: le. bijzondere maatregelen ter verkrijging van verlaging van sommige vaste las ten en van huren (No. 74) en 2e. bijzon dere maatregelen t.a.v. loopende land- bouwhypotheek- en pachtovereenkomsten, afgekort het Vastelas tenon twerp en de Crisislandbouwhypotheekwet. (No. 59). De inhoud van het eerstgenoemde ont werp, betreffende de vaste lasten komt in het kort hierop neer: De hypotheekrente wordt ver laagd tot 4% pet. per jaar voor eerste hypotheken en tot 5Yz pet. voor hypo theken van lageren rang. De rente voet voor pandbrieven wordt 4 pet. per jaar. Hypotheekbanken, die in een jaar aan verplichte aflossingen op hypotheken min der ontvingen dan zij in het daarop vol gende jaar noodig hebben voor aflossing van pandbrieven, kunnen onder zekere voorwaarden hun aflossing beperken tot eerstbedoeld bedrag. De Kroon kan Gemeenten aanwijzen, waarin de verordeningen vervallen, wel ke heffingen op onroerend goed behelzen (bijv. Grond- en Straatbelasting). Hier tegenover mogen die Gemeenten dan 10 opcenten heffen op de Gemeentefonds belasting boven het maximum, dat de Gemeentewet toestaat. Voorts kan in door de Kroon aan te wijzen Gemeenten een huurder van een gebouw, verhuurd tegen een prijs, door de Kroon voor iedere Gemeente vastgesteld, bij de huurkamer van het Kantongerecht huurverlaging aanvragen. Het verzoek wordt ingewilligd, tenzij in de Gemeente een ander gebouw voor lageren huurprijs beschikbaar is, dat aan zekere eischen voldoet; het wordt mede afgewezen, indien er bijzondere omstan digheden zijn, welke inwilliging onrede lijk zouden maken. De huur mag, bij in williging, niet lager worden bepaald dan op 80 pet. van de huurwaarde, gerekend naar het huurpeil van 1 Januari 1931. Voor erfpachters is een gelijk soortige regeling opgenomen. Wat de Crisislandbouwhypo- thee'kwet betreft, deze brengt ver lichting van lasten aan den hypotheek- boer individueel. Hij moet met executie bedreigd worden of zijn borg moet aan gesproken worden, wil hij bij de kamer voor crisis-landbouwzaken bij het Kan tongerecht vermindering van zijn ver plichting tot betaling van rente en/of tusschentijdsche aflossing kunnen aan vragen, waarbij de wet steun uitsluit, indien hij niet in staat is 5 pet. 's jaars van de volle gebruikswaarde van zijn land op te brengen. De werking van het ontwerp beperkt zich tot vermindering van het bedrag van den eerst vervallenden rentetermijn, ontheffing van de betaling van achter stallige rente en wijziging van de ver plichting tot tussentijdsche aflossing, zoo dat nóch van een blijvende renteverla ging nóch van vermindering der hoofd som sprake is. Ook kan hij onder dezelfde omstandig heden uitstel van betaling ver zoeken van een rentedragende hoofdsom. In beide gevallen mag inwilliging niet plaats hebben, indien de crediteur daar door in zijn belangen méér zou worden benadeeld dan de schuldenaar bij wei gering van zijn verzoek, of indien inwil liging van het verzoek om andere rede nen onredelijk zou zijn. Uit het Kamerverslag blijkt, dat van verschillende zijden bezwaren tegen deze ontwerpen zijn ontwikkeld. Met name door Mr de Geer werd scherpe critiek uitgeoefend. In verband hiermede loopen reeds ge ruchten over de mogelijkheid van een Kabinetscrisis. Deze geruchten worden echter op de meest stellige wijze tegengesproken. Er schijnt geen sprake van te zijn, dat door het Kabinet aan een eventueele ver werping eenige consequentie zal worden verbonden. DE STAKING IN DE ANTWERPSCHE HAVEN. Over de door communisten in de ha ven van Antwerpen uitgelokte zoo goed als algemeene staking kan nog nader worden gemeld, dat de katholieke federa tie van havenarbeiders tegen deze staking is, aangezien momenteel reeds besprekin gen werden gevoerd. Volgens de katholieke federatie komt een loonsverhooging van tien francs in plaats van de door de stakers geëischte vermeerdering van veertien francs beter met de werkelijkheid overeen. Deze loonsverhooging van tien frs. had bovendien kans door de werkgevers te worden aanvaard. De katholieke havenarbeiders hebben echter tezamen met de anderen het werk neergelegd, omdat zich anders incidenten met socialistische en communistische sta kers zouden hebben voorgedaan. Het werk ligt overal stil. De burgemeester van Antwerpen heeft in een interview verklaard, dat de loo- nen lang niet meer toereikend waren. Er zijn dokwerkers, die minder verdienen dan de door den staat ondersteunde werkloozen. In de paritaire commissie der haven, welke gistermiddag heeft vergaderd, heb ben de werkgevers medegedeeld, dat zij slechts over loonswijzigingen willen spre ken, wanneer de arbeiders het werk zul len hebben hervat. Het aantal stakers wordt geschat op 10.000. Dó stakers hebben echter besloten, geen gevolg te geven aan den eisch der pa troons, dat zij eerst het werk moeten hervatten, aleer besprekingen over de loonen zullen kunnen worden gevoerd. De staking duurt dus voort. DE STAKINGSBEWEGING FRANKRIJK. IN Gevaar voor levensmiddelen-, gas- en watervoorziening. Gisteren, den achtsten dag van de sta kingen met bezetting van de fabrieken, kon tegen 12 uur geraamd worden, dat 230 fabrieken bij de stakingsbeweging be trokken waren. Het feit, dat de stakingsbeweging zich uitbreidt tot andere industrieën, met nam tot de levensmiddelen-industrie, vormt urn zoodanig ernstige omstandigheid, dat men in officieele kringen een zekere ongerust heid niet verheelt. Reeds hebben alle Parijsche ijsfabrie ken het werk moeten stilleggen, zoodat de melkdepo-ts niet meer van ijs kunnen worden voorzien. Meer dan de helft van de voor Parijs bestemde melk wordt voor het gebruik geconserveerd met behulp van ijs. Het gerucht gaat, dat de staking zich zou uitbreiden tot de besteldiensten, die belast zijn met het vervoer van dagbla den, waardoor geen enkel Parijsch dag blad verzonden zou kunnen worden. Dte stakingsbeweging heeft zich thans ook naar Nantes uitgebreid. Genève en de Abessynsche kwestie. In de besprekingen tusschen het vol- k»,nbondssecretariaat en de verschillende regeeringen over den datum van de bij eenkomst van de volkenbondsvergadering voor de behandeling van de Abessynische kwestie schijnt een denkbeeld in over weging te zijn, dat hierop neerkomt, dat de volkenbondsraad en de volkenbonds vergadering niet reeds half Juni zullen bijeenkomen, doch eerst aan het eind van deze maand na afloop van de op 22 Juni beginnende conferentie van Mon- treux over de herziening van het ver drag van Lausanne betreffende de de militariseering van de D'ardanellen. Op deze wijze zouden de ministers van buitenlandsche zaken van de groote mogendheden de gelegenheid verkrijgen, tevoren buiten de vergaderzaal van de conferentie van Montreux onderlinge be sprekingen over de volkenbondsvraag stukken te houden ter voorbereiding van de bijeenkomsten van den volkenbonds raad en van de volkenbondsvergade ring. De groote oomes zullen dus de zaak vóóraf, buiten om den Volkenbond, be kokstoven. De kleine mogendheden moe ten dit maar goedvinden. De Negus te Londen. De negus is gisteren op het Waterloo- station te Londen aangekomen om 4 u. 55. Een groote menigte stond bij het sta tion, toen de negus arriveerde en be reidde hem een enthousiaste ontvangst. Onder de wachtenden bevonden zich de leden der Abessynische kolonie te Londen. Haile Selassie werd door den particu lieren secretaris van minister Eden ont vangen, in overeenstemming met het ge- biuik bij incognito-bezoeken van buiten landsche vorstelijke personen. De menigte juichte den negus geest driftig toe, toen hij zich naar zijn resi dentie in het West End begaf, waar hij tijdens zijn verblijf te Londen zijn intrek zal nemen. Deze residentie is, zooals men weet, naast de Abessynsche legatie gelegen. Weer een drie-partijen-regeering in België? De socialistische leider Vandervelde heeft zijn besprekingen in verband met de Belgische kabinetscrisis voortgezet. Hij verklaarde dat de door hem geraadpleeg de politici zich hebben uitgesproken voor een drie-ledige regeering en dit in den ruimsten zin van het woord. De meening, dat de heer Van Zeeland tenslotte opnieuw geroepen zal worden een regeering samen te stellen, wint on- dertusschen meer en meer veld. Het schijnt reeds vast te staan, dat de heer Vandervelde geen deel zal uitmaken van de nieuwe regeering. Onder de socia listen gaan stemmen op om den socialis- tischen oud-minister de Man als minis ter-president aan het bewind te doen ko men. Oostenrijk en Italië. In welingelichte kringen te Weenen meent men te weten, dat het onderhoud tusschen Mussolini en Schuschnigg Don derdag of Vrijdag zal plaats vinden in de omgeving van Bologna. Uit goede bron wordt gemeld, dat Schuschnigg het initiatief tot de reis heeft genomen, om in contact te komen met Mussolini na de recente gebeurte nissen in Oostenrijk en om klaarheid te verkrijgen over den juisten stand der tegenwoordige betrekkingen tusschen Rome en Berlijn. Men hecht geen geloof aan het ge rucht van een onderhoud tusschen bondskanselier Schuschnigg en den pre tendent voor den Oostenrijkschen troon, Otto van Habsburg, te Via Reggio. De „Katholieke Wereldpost" verneemt uit Weenen: Naar wij vernemen is de aanleiding van het jongste conflict tusschen dr Schuschnigg en Starhemberg gelegen in de uitwijzing van den voormaligen Duit- schen Rijkskanselier Dlr Wirth. Tijden® het voorlaatste bezoek van Schuschnigg aan Italië eischte Vice-Kanselier Star hemberg, dat Dr Wirth uit het land zou worden gezet, wijl Dr Wirth aanmerking zou hebben gemaakt op het onzedelijk levensgedrag van Vorst Starhemberg. Het hoofd van politie Skubl durfde dit bevel echter op eigen gezag niet te do-en uitvoeren. Daarom werd dr Schuschnigg in Rome opgebeld en de Bondskanselier verzette zich heftig tegen de uitwijzing van Dr Wirth en eischte dat men zou wachten tot hij terug in Weenen was. Star-hemberg heeft zijn zin toch doorge dreven en dr Wirth een bevel tot uit- wijziging laten beteekenen. Dit optreden heeft de maat doen over- loopen. De toestand in China. Naar het agentschap Domei meldt, schenkt men in Japansohe militaire krin gen groote aandacht aan de spanning tusschen Nanking en Kanton. Men wijst erop, dat het hier weliswaar een binnenlandsche aangelegenheid van China betreft, doch dat deze wrijving toch zorgvuldig dient te worden geobserveerd met het oog op eventueele reacties op de JapanschChineesche betrekkingen. Hjet Japansche agentschap maakt ver der melding van persberichten uit Kan ton, waarin gesproken wordt van mili taire voorbereidingen. Zoo zouden, naar beweerd wordt, Dinsdagnamiddag vijftien bombardementsvliegtuigen in noordelijke richting vertrokken zijn. Korte Berichten. Met 1200 man nieuwe troepen, die in Palestina zijn gearriveerd, staan thans in totaal ongeveer 7000 man in het Ein- gelsche mandaatgebied. "Badoglio, de onderkoning van Abes- synië, is te Rome aangekomen. Zoodra Badoglio uit den trein stapte, liep de duce hem tegemoet en omhelsde hem, terwijl de onderkoning luide werd toegejuicht. Ofschoon de Italiaansohe regeering twee weken geleden aan het Internatio nale Arbeidsbureau de namen had opge geven van de gedelegeerden der regee ring, der werkgevers en der arbeiders, die Italië op de morgen beginnende 20ste Internationale Arbeidsconferentie zouden vertegenwoordigen werd gisteren plotseling bekend, dat Italië ook op de Internationale Arbeidsconferentie in het geheel niet vertegenwoordigd zal zijn - De stakingsbeweging in Spanje breidt zich steeds meer uit. Heden zullen ongeveer 27000 mijnwerkers in Asturië het werk neerleggen. - De Fransche socialisten-leider' Leon Blum zal hedenavond met de vorming van een nieuwe regeering worden belast. Gisteren is op het vliegveld van Dresden het onder het rijksministerie van luchtvaart resso-rteerende vliegtuig D-Uzon onmiddellijk na den start neer gestort. De bemanning van het vliegtuig, bestaande uit den chef van den genera- len staf van het luchtwapen, luitenant- generaal Wever als piloot en diens met gezel Kraus, kwamen om het leven. Tijdens een proefvlucht boven de Apennijnen is een Italiaansch bombarde mentsvliegtuig tengevolge van de mist omlaag gestort. Drie aviateurs kwamen om het leven, twee anderen bleven on gedeerd. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Een motie tegen het landbouwcrisis- beleid der regeering. In de gisteren te Amsterdam gehouden 142e algemeene vergadering der Hol- landsehe Maatschappij van Landbouw kwam in behandeling een motie van de afdeeling Wassenaar, welke, met eenige wijziging van de redactie, door het hoofd bestuur overgenomen, als volgt luidt: „De algemeene vergadering van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, van oordeel, dat de regeering meermalen blijk heeft gegeven, de adviezen van den georganiseerden landbouw voorbij te gaan, besluit hierover haar teleurstelling uit te spreken; besluit verder aan de centrale land bouworganisaties voor te stellen, aan de regeering mede te deelen. dat het hun niet mogelijk zal zijn mede te werken aan maatregelen, welke het levenspeil op het platteland omlaag drukken." Aangezien over de redactie geen over eenstemming in de vergadering bestond, werd de motie in stemming gebracht, waarvan de uitslag was, dat zij met 83 tegen 37 stemmen werd aangenomen. GEHAKT IN BLIK VOOR WERK LOOZEN. Naar men verneemt, zal aanstaanden Maandag een aanvang worden gemaakt met de verstrekking aan werkloozen, van het nieuwe gehakt in blik, dat, gelijk is gemeld, te IJmuiden wordt gefabriceerd. SPIONNAGE VOOR DE N. S. B. Betrokken ambtenaar ontslagen. Zooals gemeld, is een ambtenaar van de afd. Werkloosheids-verzekering en Ar beidsbemiddeling van het departement van Sociale Zaken erop betrapt, dat hij afschriften maakte van dienststukken en deze doorzond aan een kringhuis der N. S. B. te Rotterdam. Werd hem reeds terstond de toegaog tot het departement ontzegd, thans is de man -die op arbeidscontract werkzaam was, ontslagen „wegens dringende rede nen, op grond van het onbevoegdelijk doen van mededeelingen, den dienst be treffende, aan derden". Verstrekking van vleesch aan werkloozen? In een gisteren ten departemente van Sociale Zaken gehouden conferentie in zake de eventueele verstrekking van versch vleesch aan werkloozen, is beslo ten, dit vraagstuk nader te bestudeeren. Indien een dergelijke distributie practisoh uitvoerbaar bevonden wordt, zal waar schijnlijk in het najaar te 's Gravenhage, Eindhoven, Hengelo en Utrecht een proef genomen worden. Binnenscheepvaartcongres. Tot voorzitter van de vereeniging Bin nenscheepvaartcongres is in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr H Smeenge, gekozen de heer J. J. G. van Dijk, te 's-Gravenhage, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Wettelijke regeling van personeelfondsen D'e minister van sociale zaken heeft aan -de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij bij den Hoogen Raad van Arbeid een voorontwerp van een wettelijke regeling inzake perso-neelfondsen aanhangig heeft gemaakt. Samenwerking Nederland Nederlandsch-lndië. D'e commissie van advies nopens con crete uitbreiding van de economische samenwerking tusschen Nederland en Nederlandsch-lndië zal Vrijdag 5 Juni des namiddags half drie door den mi nister van Koloniën, dr Colijn, worden geïnstalleerd. Het ontwerp op verschillende punten gewijzigd. De belangen van de grensbewoners, speci aal in Zeeuwsch-Vlaanderen. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorlo-opig Verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tót heffing van een reisbelasting. Daaruit blijkt, dat de ernstige bezwaren welke uit de Tweede Kamer tegen dit ont werp zijn gerezen, -de regeering aanlei ding hebben gegeven een aantal belang rijke wijzigingen in het ontwerp aan te brengen. 'Deze zijn: Het tarief van 75 cent vervalt; de be lasting zal dus worden 50 cent per dag gedurende de eerste twaalf dagen en ver volgens een gulden per dag. Een maximum-tarief van f 24 wordt in gevoerd voor: a. zakenreizen (reizen „ondernomen jk^tKlNDSIISlEDEREtf M VRUDACi EN /ZATERDAG) Iof2IW CACGIET5 f1 NEErW Gij kunt met gezond blijven, als van dag tot dag zich in Uw ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U „zoo moe", „zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert I Neem eiken Vrijdag en Zaterdag een JVLS.S.-cachet ter inwendige zuivering De M.S.S.-cachets zullen Uw haperende spijs vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel len, Uw met vergiftigde afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen. Uw gestel opf risschen. Ge gaat U 'n ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want: M.S.S.-cachets Maken „Schoon Schip" Per 12 stuks ln koker slechts 60 cent. Binnenland. Memorie van Antwoord o-ver de reisbelas ting. Disconto N-ed. Bank wederom verhoogd. Gehakt in hlik en vleesch aan werkloozen. Ernstig vliegongeluk te Schiphol. Twee -do-oden. De Tweede Kamer over de verlaging van vaste lasten en huren. Buitenland. De staking in de Antwerpsche haven. De Negus te Londen. De stakingen in Frankrijk beginnen ge vaar op te leveren voor de levensmidde- lenvoorziening. De verhouding tusschen Oostenrijk en Italië. uitsluitend uit hoofde van een beroep of een bedrijf"); b. gezondheidsreizen. Ook begeleiders en verplegers behoeven slechts het maxi mum te betalen; c. reizen voor familiebezoek. Duren deze reizen dus langer dan der tig dagen, dan is voor dien verderen duur geen belasting verschuldigd. Studiereizen van kunstenaars e.d. zullen in vele geval len als beroepsreizen kunnen worden be schouwd. D'e bepaling omtrent vrijstelling voor reizen aan boord van een Nederlandsch zeeschip, wordt teruggenomen. De minister is bereid, onder nader te stellen voorwaarden een vrijstelling in de wet op te nemen, zoowel voor het verblijf in de overzeesche gebiedsdeelen als voor den normalen duur van de rechtstreek- sche uit- en thuisreis. Ten behoeve van het gezin komt de me morie op vier punten aan bezwaren tege moet: 1. Vermindering van het tarief tot de helft voor jeugdreizen georganiseerd door bepaalde vereenigingen; 2. Een maximum tarief van f 12 voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1