De Gruyter's £q l0 f£Z£t 2«W voedt Uqpedl 8P8F" Het beste adres voor MANUFACTUREN is dat van L. E. RIVIERE, Grcote Markt, Hoek Gravenstraat MIDDELBURG """•H MATZIJDEN Adverteert in dit Blad Crisisbekendmakingen. Zuivelproducten zijn zoo gemakkelijk Finantiëele Berichten Land- en Tuinbouw MELK - NATUURBOTER - KAAS - MELKBROOD M. H. BOASSON ZONEN MIDDELBURG De kleine advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" kosten slechts f 0.75 a contant. Ond r letter of nummer f 0.85 Klaar voor het gebruik in kamer of keuken wordt alles bij U thuis bezorgd. Niets te schrappen of te schillen, schoon te maken of te wasschen. In een ommezien te verwerken voor ontbijt of middagmaal. Dit is ook één der redenen, waar. om met Zuivel bereide gerechten zoo goedkoop uitkomen I 4* is y Donderss Woaiudag Kaas is de allerbeste eiwitbron. Verloofd: JO M. LOMMERS en J. CHR. KRAM Jr., Cand.-Nots. Steenwij k, Tramlaan 15. Kapelle (bij Goes). Gevraagd SMIDSKNECHT, bekend met boerenwerk en hoef beslag. Adres: P. VAN ELSACKER, Krabbendijke. BIJ INSCHRIJVING TE KOOP OF TE PACHTEN VOOR 3 JAAR: HOFSTEDE MET BOUW- EN WEILAND TE HIGGEKERKE, b. d. Ouden Tol, B no. 02, totaal groot 1.8484 H.A. (4 G. 212ya R.), thans in gebruik bij den heer L. Wijkhuijs Lz. Aanvaarding der Gebouwen 1 Juli en de landen terstond. Inschrijvingen vóór 11 Juni bij Notaris Mr P. LOEFF te Koude- kerke. ERWTEN. DE NEDERLANDSCHE AKKER- BOUWCENTRALE maakt bekend, dat van 1 Juni tot en met 30 Juni 1936 de gelegenheid zal worden opengesteld om groene erwten, welke voldoen aan kwaliteitsklasse B tegen een nader vast te stellen vergoeding te denatureeren. 's-Gravenhage, 2 Juni 1936. Door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst is het fail lissement van M. L. DEKKER, Tim merman te 's-Gravenpolder, geëin digd. De Curator: Mr A. L. W. VAN HEEL. Goes, 2 Juni 1936. Gevraagd met half Juli EEN NET MEISJE, 25 k 30 jaar, of weduwe, als hulp in de huishouding, P.G., bij A. DE j ri:.-kp KOEIJER, Annet sur Marne, Frank- J rijk. TE KOOP: 10.000 Roode Bewaar- koolplanten k ƒ2 per 1000; 5000 Boerekoolplanten ƒ2 per 1000. N.V. VREDEHOF, Tel. 14, Krabben- PUBLICATIES. STEUNVERGOEDING ERWTEN. DE NEDERLANDSCHE AKKER- BOUWCENTRALE maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedena tureerd in het tijdvak van 17 Mei tot en met 23 Mei 1936 voor de kwaliteitsklassen C en D respec tievelijk ƒ3,70 en ƒ3,20 per 100 K.G. zal bedragen. Voor erwten van kwa liteitsklasse B, welke worden gede natureerd door hen, met wie een j z.g.n. B-contract was afgesloten en welke behooren tot de hoeveelheid ten aanzien waarvan bedoeld con tract is geannuleerd, wordt, voor zoover zij zijn gedenatureerd in ge noemd tijdvak, een denaturatiever- goeding van ƒ4,20 per 100 K.G. ge geven. DENATURATIE GROENE Overleden: 2. P. M. v. d. Broecke, 71 j.. wednr. van P. Tuytjes. Geboren: 2, Henriëtte, d. v. P. J. Go os sen en J. v. D'riel. 8, Jacoba. d. v. Chr. Schot en W. Jansen; 10, Jozine Hen- drine, d. v. A. Remeyn en J. Vermue. 26, Machelina Adriana. d. v. M. G. Moerland en G. Anthonisse. BEURSBERICHTEN. Slotkoprsen van de Amslerdainsclie Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes. vorige koeis heden H. V. A. 247 246 Ned. Ind. Hdbk. 120 118 Philips 193 192 Unilever llöVs 115 Amsterd. Rubber 119 119 Koninkl. Petroleum 278 278 Deli Mij. 214 216 Ned. Scheepv. Unie 49 Va 48* 4 pet. Nederland 975/s 973/s 4 pet Nederl. Indië 937/s 93 U. S. Steel 38Vis 375/s Anaconda 207/e 209/l6 U.S. Leather 4* Bethlehem Steel 323/ie 315/s Adj. Chic. Milwaukee 45/s 4 5/e Cities Service 215/l8 27/s Intern. Nickel 28 28Vs Shell Union 10V18 lOVa Kennecott Copper 23 23 Radio Corp. 6"/16 7 Car Foundry 21 21 Tidewater 9* 9 y Midcont. Petrol 12 12Vs Gen. Motors 39 39 American Enka 15 United Corporation 4V8 37/s De markt verkeerde heden in een wei felende stemming, hetgeen vooral tot uit drukking kwam in het koersverloop van aandeelen Kon. Petroleum. Deze werden in de morgenuren verhandeld tegen 274— 277 pet. Om 1 uur was de koers reeds opgeloopen tot 280 pet., om echter tijdens de beurs terug te loopen tot 276 pet. Ook de andere lokale fondsen vertoonden een zelfde beeld. Amerikanen waren goed prijshoudend echter zonder noemenswaardige handel. De Staatsleeningen waren iets beter ge disponeerd dan gisteren en tegen het ein de der beurs kwam er zelfs wat vraag. Wisselkoersen. Amsterdam, 3 Juni, 2.30 u. Londen 7.427.43Va. Berlijn 59.58—59.62. Parijs 9.739.76. Brussel 24.9825.06. New-York 1.47Va—1.48* DE NEDERLANDSCHE BANK IN 1935—1936. Een tijdperk van verwarring en tegenstrijdigheid. In het verslag van den president van De Nederlandsche Bank wordt verklaard, dat het laatst verstreken boekjaar een tijdperk vormt van verwarring en tegen strijdigheid. Het valt niet te ontkennen, dat in na genoeg alle landen de budgetaire positie reden tot zorg geeft. De openbare mach ten blijken buiten staat de tering naar de nering te zetten. De wereld blijft verdeeld in afgesloten gebieden, waar niet meer wordt toegela ten dan onmisbaar is, hetzij voor de eigen behoefte, hetzij voor het afdingen van eenigen afzet naar een der andere ge bieden. Het oogenbli'k schijnt echter te naderen, waarop ook de landen mat de naar omvang en koopkracht belangrijkste binnenlandsche markten door de feiten gedwongen zullen worden tot de erken tenis, dat verdere verbetering van hun economische en financieele ipositie af hankelijk is van een verruiming van het internationale kapitaal- en goederenver keer. Dat ten aanzien van den goederen- ruil de Vereenigde Staten blijk geven tot deze erkentenis te zijn gekomen, stemt tot voldoening. In monetair opzicht bracht bet afge- loopen jaar niet de zoozeer gewenschte rust en zekerheid. De overgebleven lan den van het z.g. goudblok waren gedwon gen tot het nemen van krachtige maat regelen tot afweer van bewegingen, die zich in binnen- en buitenland tegen de handhaving van de goudpariteit hunner geldeenheden deden gevoelen. De aanhou dende daling van het pond sterling, welke zich sinds 1931 voordeed, kwam tot staan. Tevens bleek, dat de monetaire ontwikkeling in Engeland en de Ver eenigde Staten heeft opgehouden, een druk op de wereldmarktprijzen uit te oefenen en ook dat in de richting van onderlinge aanpassing gegaan wordt. Wat den toestand in Nederland betreft, valt niet te ontkennen, dat in ons land nog slechts in zeer geringe mate een verbetering te be speuren is. Overziet men hetgeen se dert 1929 bereikt werd en de mate van aanpassing die verkregen is in de jaren sedert het doordringen tot Nederland van de wereldcrisis met al haar uiterst diep ingrijpende gevolgen, dan bestaat geen reden tot twijfelen aan de mogelijkheid om het econo misch en financieel even wicht van ons land te herstel len. Slechts kan het strekken ter ver sterking van de overtuiging, dat het vast houden aan de monetaire politiek gebo den is in het welbegrepen en duurzaam belang van ons land en zijn bevolking. Devaluatie of depreciatie van bet ruilmiddel blijft bet karakter dragen van een nood sprong, die een tijdelijke ver lichting kan brengen, maar zooals in de rede ligt en door de ervaring geleerd wordt, na korteren of langeren duur zijn uitwerking verliest. Niet min der duidelijk toont de erva ring, dat deze noodsprong ge daan wordt ten koste van de minst dra agkrachtige n van bet volk. In tegenstelling tot hetgeen voor het boekjaar 1934-'35 geldt, bracht het laatst verstreken jaar voor De Nederlandsche Bank hevige schokken op het gebied van de haar opgedragen monetaire politiek. Die schokken hebben intusschen aan het welslagen van die politiek, gericht op de handhaving van de goudwaarde van den gulden, niets kunnen afdoen. Een zeer omvangrijke speculatie ont wikkelde zich tegen den gulden. In sa menwerking met het particuliere bankwe zen en de centrale banken in andere lan den werden beperkende maatregelen te gen de valutaspeculatie genomen. De rust kon in den aanvang van Juni 1935 her steld worden. Nederland zal in sneller tempo moe ten voortgaan met de aanpassing. Hier toe lis het eersite vereisc'hte, dat een ieder, hetzij openhaar lichaam, hetzij particulier bedrijf, op korten termijn door bezuiniging en versobering zijn eigen huishouding in orde brengt en houdt. Daarnaast ware met de meeste kracht en voortvarendheid over te gaan tot het in perken, met als uiteindelijk doel 'het af schaffen, van die maatregelen, welke de overheid genomen heeft om te groote schokken te voorkomen, doch die tevens tot vertraging van de noodige aanpassing leiden. Deze inperking en afschaffing is de taak bij uitnemendheid, waarvoor Ne derland gesteld is. Dat de steunverleening steeds geschiedt in zoodanigen vorm, dat de aanpassing aan een lager niveau daardoor wordt be vorderd, kan bezwaarlijk worden volge houden. Veeleer wordt het element van aanpassing in vele gevallen geheel ge mist en maakt de steunverleening den indruk, doel in plaats van middel te zijn. Om door de ongunst der tijden heen te komen zal niet noodig zijn het nemen van maatregelen, welke strekken tot het aantasten, over de geheele lijn en onge acht de omstandigheden van elk geval, van contractueele rechten. Een volledig stel van zoodanige maatregelen wordt wel als „consequente deflatie" bestempeld en dan als het eenig alternatief van deva luatie gesteld. In werkelijkheid kan als consequente deflatie slechts aangemerkt worden het zich onthouden van maatregelen, die de doorwerking van het natuurlijke aanpas singsproces tegenhouden en vertragen. Maar wanneer een dergelijke onthou dingspolitiek, om voor de hand liggende redenen, niet tot haar volle consequenties kan gevolgd worden, dan mag dit geen reden zijn voor het proclameeren van de mislukking der gevolgde politiek. Het verloop van de crisis heeft boven eiken twijfel gesteld, dat reorganisaties met daaraan gepaard gaande, vaak zeer belangrijke, opofferingen van aandeelhou ders en schuldeischers, als door de om standigheden gewettigd, aanvaard wor den. Zij schokken het vertrouwen niet. Zulks geschiedt echter in sterke mate en met ernstige gevolgen wanneer een aan tasting bij de wet, als zooeven bedoeld, plaats vindt. Teenen en veerenpikken bij kuikens. Deze week ontving ik twee brieven omtrent een zeer leeiijke gewoonte van kuikens, n.l. het teenenpikken. Deze brie ven luiden: „Ik heb 70 kuikens, ze zijn drie weken oud. Ik voer opfokvoer en kuikenzaad, ze krijgen volop groen en hebben een hok van 4 bij 2 M. en nog een flinken loop er bij. Ze beginnen nu met teenenpikken, meestal de achterste teen en ik heb er ook bij die beenzwakte hebben, die zak ken door de pooten. Wat is daar aan te doen?" „Ik heb 320 kuikens, 5 weken oud, goed gezond. De hanen heb ik er al van ver wijderd en ze zijn bezig teenen te pik ken, toen ze een week oud waren deden ze het ook zoo nu en dan. Als het zoo ver is, dat ze bij één bloed zien, dan wordt hij door de geheele koppel afge maakt. Gisteren hebben zij er twee ver scheurd en het derde heb ik er uit ge nomen, die had ook al een rauwen vleu gel. Ik heb laten broeden door mijn eigen kippen en er nooit last van gehad. Het voer is hetzelfde van andere jaren. Is er wat aan te doen?" Het is natuurlijk niet mogelijk om zon der een nauwkeurig onderzoek ter plaatse te beoordeelen wat de oorzaak van het teenenpikken is, doch ik kan wel een aantal oorzaken opgeven, .zoodat eige naars van kuikens daarop kunnen letten. Kuikens hebben over het algemeen de neiging aan van alles wat opvalt te pik ken, witte stukjes op den grond, veertjes en vooral ook de kuikenmerkjes van al- luminium, die in de vleugels gedaan wor den. Als het aangepikte niets eetbaars is, houden zij er spoedig mee op, doch als het aangepikte week is en vooral als er bloed bij het pikken los komt, dan wordt het pikken steeds erger. Zoo vallen ook de gele teenen der kuikens gauw op, vooral als er veel licht opvalt en worden aangepikt, evenals staartveeren en vleu- gelhoeken. Bij jonge nog ontwikkelende veeren komt al gauw bloed vrij, doch ook bij de teenen volgt gauw bloeding en als er eenmaal een bloederig plekje is, voor al bij een zwak kuiken, valt de geheele bende er op aan. Ik zou haast zeggen, dat pikken is een normaal verschijnsel, doch het wordt sterk in de hand ge werkt door twee oorzaken: le. overbevol king en 2e. onjuist voedsel. Als er te veel kuikens in een bepaalde ruimte bijeen zijn kan men haast altijd er op rekenen, dat ze elkaar gaan pik ken en dan is het uiterst gevaarlijk als er ergens bloed te zien komt. Het kwaad verspreidt zich dan uiterst snel en kui kens en kippen blijken dan ware kanni balen te zijn, die elkaar opeten. Men kan daartegen drie middelen toepassen. Meer ruimte te geven, de aangepikte plekken met teer aansmeren of het glas der ramen rood verven. Bij rood licht zien ze het bloed niet meer. Het pikken kan echter ook ontstaan door een gebrek aan bepaalde stoffen in het voer. De dieren zoeken dan bij in stinct deze stoffen op te sporen. Dit ziet men soms heel sterk in hokken waar de kuikens ruien. In sommige hokken vindt men geen enkel veertje, omdat deze di rect gretig door de kuikens opgegeten worden. In dat geval raad ik aan het kuikenvoer te mengen met levertraan, gist en mineralen, waarvan er verschil lende mengsels in den handel zijn. Ook groenvoer kan een gunstigen invloed hebben. Men moet verder nog op een andere oorzaak letten, n.l. parasieten. Als de kuikens luizen hebben gaan ze zich zelf vaak pikken en dat zien de anderen en beginnen dan ook te pikken. Ziedaar eenige oorzaken, die tot pik ken aanleiding geven. Ieder voor zich moet nu probeeren er achter te komen wat bij hem de oorzaak is en aan de hand daarvan een der beschreven mid delen toepassen. Dr B. J. G. TE HENNEPE. Nadruk verboden.) Vragen,- deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr B. J. C. Te Hennepe, Heemraad- singel 84, Rotterdam. Postzegel voor ant woord insluiten en blad vermeiden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 4