I G EERSTE BLAD WOENSDAG 3 JUNI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG 205 :erbericht Hollandsche nuchterheid. Buitenland. Belangrijkste Nieuws Een zomerjurk 'ost is vertrouwdste adres reparaties is: Rij- ENTRUM", Krom- Middelburg. Rij- it. 50 ct per K.G. 50 70 40 ct. per pond. J. DE PAGTER. COOP: WAGENS luchtbanden, voor van 150, bij W. t 172, Westkapelle. 1: 4GE OF PAND schikt is, liefst te ider letters R. B., w" te Goes. MOOI HUIS, zes uken, zolder, tuin, fietsen, goed on- stand. Te bevra- Goes. jAGERS. een GERSBEDIENDE, ia Vakschool en P. VAN IJSSEL- Tel. 12. d: een •ILDERSKNECHT, 3N, Schilder, Drie- en Advertenties ivworden aan- de verschillende der Posterijen. ming bestond. Dit on. Olie. Amster- Handel Mij. en lenz der vreemde lak van de vaste s nog vrij gering mmarkt, hoewel indervond eenige erhooging. 4 pet. n de koers van in 98Vs pet. kon n. sen. 2 Juni, 2.30 u. 2. ond van 3 Juni: idelijke tot Ooste tot half bewolkt, en in 't Noorden, aar bewolkt, met of onweer. Iets ïiddag 8 Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" tor exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraut 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque cn Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcntlön 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcelingen CO cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. •gen 10 u.: 758. fietsen: Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In verband met de moedgevende en tot blijheid stemmende mededeelingen van Minister Siingenberg omtrent de vermin derde werkloosheid, maakt het „Vader land" enkele opmerkingen, die zeker volle overweging verdienen. Na melding gemaakt te hebben van de door den Minister genoemde cijfers, ver volgt het blad: „Juist omdat het nu eens niet somber, niet pessimistisch is, moet het in wijden kring naar buiten worden uitgedragen, moet heel ons land er zich aan verkwik ken. Het heeft dat noodig. Vooral in dezen tijd van altijd maar durend gejammer over de misère, in een periode waarin 't klaaglied onze volkszang dreigt te wor den, een klaaglied, dat alle optimisme verstikt, de durf en ondernemingslust ondermijnt. Men stelle zich eens voor, hoe Enge land zou hebben gereageerd, wanneer een dergelijke verklaring omtrent afneming van werkeloosheid in het Lagerhuis zou zijn gelanceerdl Draadloos zou het bericht over de heele wereld zijn weg hebben gevonden. Men zou, niet het minst in Nederland, dit prachtige resultaat heb ben benut om er den toestand in het eigen land des te donkerder mee te teekenen. Op welk een suggestieve wijze zou men in Duitschland zulk een gunstige veran dering hebben gepubliceerd en met veel vertoon hebben gevierd! Zoo is men in Nederland niet. Wij slaan niet op de tamtam, hier hoort men geen bazuingeschal en steekt men de trompet niet. Maar als in Engeland een groot aan tal werkeloozen is verdwenen niet om dat zij arbeid hebben gekregen, doch om dat zij zijn weggeboekt naar armenzorg: als in Duitschland de werkeloosheid op papier vermindert, omdat de werkeloozen worden ondergebracht bij den arbeids dienst (of omdat de arbeiders slechts halve dagen mogen werken), dan laat men zich hier door deze camouflage van de wijs brengen en klaagt men des te harder over den miserabelen toestand in het eigen land. Menschen, die in Duitschland hebben gereisd, komen terug, diep onder den in druk van wat bij onze buren gebeurt op het gebied der werkverschaffing, omdat er geen pui kan worden verbouwd of men vindt er een groot bord bij met de mede- deeling: Diese Arbeit verdanken wir dem Führer. Dat in Nederland naar verhouding werkverschaffing op veel grooter schaal plaats heeft, is nooit werkelijk tot deze Nederlanders doorgedrongen. Er staan ook geen borden bij! Hollandsche nuchterheid tegenover reclame in het buitenland. Laten wij op die nuchterheid niet al te zeer prat gaan en de macht van de reclame niet onderschatten. Het feit is niet te loochenen, dat èn in Engeland èn in Duitschland de geest heel wat beter is dan bij ons, dat men daar meer blij moedigheid en vertrouwen in de toekomst ontmoet onder menschen, wier maatschap pelijke welstand zeker niet beter is dan die waaronder ons volk leeft in zwart galligheid. Dat is een gevolg van de suggestie, die van bovenaf wordt uitgeoefend; van de pushing power, welke het volk kunstmatig wordt toegevoerd. Als men de resultaten ziet, kan men deze beïnvloeding niet eenvoudig veroor- deelen. Maar hier heeft men ze in elk geval niet. Wij houden ons aan de nuchter heid. Goed. Maar laten wij deze niet in die mate overdrijven, dat wij geen acht zouden slaan op verblijdende verschijn selen." Ja, wij zijn een nuchter volk. Dat heeft vooral in crisisdagen zijn goede zijde. Maar een bijkomstige fout van die deugd is of kan zijn, dat we vervallen in een verlammend pessimisme, hetwelk alle vertrouwen in een betere toekomst neerslaat. Wij moeten de oogen niet sluiten voor de harde werkelijkheid. Maar wij moeten ook niet blind zijn voor de moedgevende verschijnselen. Wij moeten ook niet de ooren sluiten voor een blij geluid als Minister Siingenberg in de Tweede Kamer liet hooren. Alle hoop is nog niet verloren. Er zijn nog lichtpunten. Er zijn verschijnselen, die wijzen op een betere toekomst. Daarom, de hoofden niet moedeloos laten hangen, maar onder beding van Gods genade moedig voorwaarts! BEZWAREN TEGEN LUCHT BESCHERMING. Van den heer L. Janse te Biggekerke ontvingen wij een schrijven, dat wij hier in zijn geheel laten volgen: „Het is toch eigenlijk bedroevend wan neer we als Christenen elkaar niet meer kunnen of willen begrijpen, Dat blijkt me weer uit Uw artikeltje „Verwarring", in het no. van 30 Mei j.l. De „Kerk en Vrede"-menschen zien in de burgerlijke luchtbescherming, zooals die nu overal wordt georganiseerd, een aanhangsel en verlengstuk van het mili taire apparaat. Dit nader uiteen te zetten, zou te veel plaatsruimte vragen en kunt U beter nalezen in de uitgegeven ge- schriftjes.) Van het militaire apparaat, wat ons in tijd van oorlog met geweld van wape nen wil verdedigen. En het is juist dit moderne oorlogsbedrijf wat ons als vol gelingen van Jezus Christus, zoo vreemd ligt. Iedere oorlog, ook de z.g.n. verdedi gingsoorlog, zal immers toch weer nood wendig moeten uitloopen op het dood- gassen van vrouwen en kinderen, het platbranden van dorpen en steden, het vermoorden van die menschen, welke ons niet dit hebben aangedaan en die we eigenlijk verplicht zijn de broeder hand in Christus toe te steken. En het zijn deze, naakt-goddelooze dingen, welke we voor Christenen verboden weten. Wij, die gedoopt zijn, die openbare belijdenis des geloofs hebben afgelegd en die regelmatig aan het Heilig Avondmaal deelnemen, kunnen en willen deze din- gem niet *hieer doen of steunen. Wanneer we iedere week weer in de kerk hooren voorlezen: „Gij zult niet doo- den", de naastenliefde hooren prediken en het bijbelwoord kennen, „het is beter onrecht te lijden dan onrecht te doen", meenen we geen deel meer te mogen hebben aan dit bedrijf. Ook de „Kerk en Vrede"-menschen zijn voor luchtbescherming. Inderdaad!, maar dan de eenigst doeltreffende lucht bescherming, en die een Christen alleen maar past, n.l. niet vechten. Geachte Redactie, het doet ons leed deze dingen maar steeds weer te moeten herhalen. Als medestrijders in de „Militia Christi" vragen we ook van Uwe zijde als 't kan waardeering en anders, billijke beoor deeling." Ons antwoord kan kort zijn. Het is inderdaad bedroevend, dat er Christenen zijn, die maar niet willen of kunnen begrijpen, dat onze Regeering niets anders beoogt, dan ons land voor de gruwelen van den oorlog te bewaren. Het is toch voor een ieder, die even rustig nadenkt, duidelijk, dat de lucht bescherming juist niet een verlengstuk is van het militaire apparaat in zooverre, dat het op den aanval bedacht zou zijn, evenmin als onze weermacht ten doel heeft een oorlog uit te lokken. Een Overheid, die aan roovers en dood slagers vrij spel geeft, maakt zich schul dig aan doodslag. En eveneens een Over heid, die door de weermacht te verwaar- loozen den oorlog tot zich trekt en de bevolking zonder middel van ver weer aan den gruwel van den oorlog overgeeft. Juist op grond van Gods Woord en het gebod Gods, mogen wij van de Over heid eischen, dat zij, ook door het vor men van een weermacht, het mogelijke doet om als in 1914 den oorlog buiten onze grenzen te houden en dat zij, reke ning houdend met de mogelijkheid van gasaanvallen bij een eventueelen oor log, de bevolking daartegen zooveel mo gelijk tracht te beschermen. En een groote verantwoordelijkheid laden op zich zij, die niet ophouden het optreden van de Overheid ten dezen ver dacht te maken en daardoor de bevolking in de eerste plaats de vrouwen en kinderen aan de grootste gevaren bloot te stellen. MUITERIJ IN ANTWERPSCHE KAZERNES. Nadat er kort geleden, als gevolg van de verlenging van den diensttijd voor een groot aantal dienstplichtigen, in het kamp van Beverlo relletjes hadden plaats ge had, zijn thans de soldaten van het zesde linie-regiment te Antwerpen in verzet ge komen. Naar de „Volksgazet" mededeelt, zou den de soldaten geweigerd hebben des morgens op het appel te verschijnen. En ondanks alle pogingen van de officieren om hun manschappen tot de orde te roe pen, bleven er ca. 30 man bij hun weige ring. De soldaten hebben zich met een open brief tot de regeering gewend, waar in zij er tegen protesteeren, dat zij langer onder de wapenen moeten blijven en uit leg vragen, waartoe deze verlenging van den diensttijd noodig is. Volgens andere berichten zou de ver- zetbeweging te Antwerpen een aanzien lijk grooteren omvang hebben gehad dan uit het bericht van de „Volksgazet" blijkt. Tal van soldaten zouden in arrest zijn gesteld en zullen zich eerlang voor den krijgsraad te verantwoorden hebben. SCHUSCHNIGG'S GEHEIMZINNIGE REIS NAAR ITALIë. De Oostenrijksohe Bondskanselier Schuschnigg is gistermorgen te 11 uur te Venetië aangekomen en onmiddellijk van daar in een te zijner beschikking gesteld vliegtuig naar een zorgvuldig geheim ge houden bestemming vertrokken. (Stefani meldt intusschen, dat Schuschnigg per vliegtuig te Florence is aangekomen, waar hij door verschillende autoriteiten en den Oostenrijkschen consul werd ver welkomd en vanwaar hij onmiddellijk per auto is doorgereisd naar de omgeving van Lucca, waar hij enkele dagen als tourist zal doorbrengen.) Te Rome verklaart men, dat hij in een der Italiaansche steden tot Zaterdag met vacantie zou blijven en in dien tijd in ieder geval met Suvich een bespreking zou hebben. Volgens andere geruchten zou hij zich naar Via Reggio begeven, waar ook Otto von Habsburg verblijf zou houden. Het schijnt, dat óf de binnenlandsdho toestand van Oostenrijk, óf de merkbare ontspanning in de betrekkingen tusschen Italië en Duitschland de reden is voor deze onverwachte reis. Volgens een later Reuter-bericht zou hij naar Via Reggio zijn doorgereisd. In tegenstelling met anders luidende berich ten, is daar de villa van ex-keizerin Zita echter gesloten en is thans geen enkel lid der Habsburg-familie aanwezig. Men acht het wel waarschijnlijk, dat Mussolini een ontmoeting met hem zal hebben. Het schijnt dat Italië en Honga rije bij Oostenrijk er op aan dringen ten spoedigste tot een ontspanning in de betrekkin gen met Duitschland te komen. In de laatste dagen vooral, moeten spe ciale afgezanten van Mussolini, Bonds kanselier Dr Sdhuschnigg op den ernst van den internationalen toestand en de noodzakelijk eener goede verstandhou- i ding met Duitschland gewezen hebhen. De man achter de schermen is wel de Duitsc'he Gezant te Weenen Ven Papen. Deze is ten aanzien van Oostenrijk steeds de opvatting toegedaan geweest, dat men hier met langzame uithollingsactie meer bereiken kan, dan met bruut optreden. DE ZUID-CHINEESCHE REGEERING TE KANTON HEEFT„DEN OORLOG VERKLAARD" AAN DE CENTRALE REGEERING TE NANKING. Volgens het Japansche persagentschap Domei hebben de autoriteiten van Zuid- Ghina te Kanton „den oorlog verklaard" aan de centrale regeering te Nanking. Naar Domei voorts meldt, zouden de troe pen in Zuid-China bevel hebben ontvan gen op te rukken naar Koenan en Kaing- si om de troepen der centrale regeering aan te vallen op de grens tusschen Koe- taoeng en Joe Kiangsi. In gezaghebbende Chineesohe kringen wordt echter het bericht omtrent te ver wachten vijandelijkheden tusschen Nan king en Kanton fantastisch genoemd. Tsjoeloe. een der vooraanstaande per sonen van de universiteit te Kanton, heeft bij zijn vertrek naar Europa ver klaard, dat het een noodzakelijkheid is voor China oorlog te voeren tegen Japan, niet alleen ter redding van China, maar ook van de wereld. Sokken in den Franschen Senaat. Tijdens de zitting van den Franschen senaat hebben suffragettes strooibiljetten in de zaal geworpen, met als tekst: „Onze beste wenschen voor de nieuwe zittings periode, doch vergeet ons niet". Voorts wierpen zij van de tribune pak jes naar beneden, welke sokken bevatten, waaraan briefjes waren gehecht met de woorden: „Indien gij ons het kiesrecht geeft, zullen uw sokken toch gestopt wor den". Nog steeds geen rust in Palestina. Nog steeds duurt de guerrilla over heel Palestina onverminderd voort. Ook in den loop van den dag overvielen Arabi sche benden in alle deelen des lands En--- gelsche militairen en Joodsche nederzet tingen. Vuurgevechten hadden voortdurend plaats, terwijl tengevolge van het werpen van bommen groote schade werd. aange richt. In de morgenschemering werd door Arabieren een aanslag gepleegd op de politiekazerne te Nazareth. Alle vensters van het gebouw werden vernield. Op het districtsgebouw der mandaats- regeering in Hebron werd het vuur ge opend. De daders slaagden er evenwel in, zonder herkend te zijn, te ontkomen. Op den spoorweg van Jeruzalem naar Lydda is bij een belangrijken tweesprong een aanslag op de lijn gepleegd, tenge volge waarvan een locomotief ontspoorde. De Italiaansche verliezen In Ethiopië. De Italiaansche bladen publiceeren het oorlogsbulletin omtrent de verliezen in Oost-Afrika, volgens hetwelk van het be gin tot het einde der operaties 1.148 mili tairen zijn gesneuveld en 125 aan hun verwondingen zijn overleden; van 31 heeft men niets meer gehoord. Gedood door oorzaken, verband houdende met den dienst zijn 1000 man. Van het begin tot het einde der militaire operaties zijn 1.086 inboorlingen uit Eritrea en 507 uit Somaliland, dus 1.593 in totaal, gesneu veld. Nog steeds geen kabinet In België. De socialistische leider Vandervelde zet zijn besprekingen voort in aansluiting op de hem door den koning verstrekte op dracht. Officieus schijnen de socialisten démar ches te hebben ondernomen bij de R.K. Democraten voor een eventueel door beide groepen samen te stellen volksfrontregee- ring. De R.K. democraten zouden een dergelijke samenwerking onmiddellijk van de hand hebben gewezen. Het meest van al wordt nog steeds ge sproken over den heer van Zeeland, op wien, indien de socialisten niet tot een concreet resultaat zouden kunnen komen, weer een beroep zou worden gedaan, om als kabinetsformateur op te treden. Inmiddels hebben verschillende Katho lieke en liberale organisaties in het land moties tegen een drie-partijen-regeering aangenomen, die door socialisten zou worden geleid. De toestand is op .het oogenblik nog zeer troebel. De stakingsbeweging bij Parijs breidt zich uit. Volgens een communiqué van werkge verszijde waren gistermiddag in totaal 70 metaalbedrijven door de arbeiders bezet. Om 12 uur waren bij de reeds bezette 51 nieuwe gekomen. Het is vrijwel zeker, dat de beweging zich nog zal uitbreiden. Voorts waren 10 belangrijke chemische fabrieken bezet. Het lijkt dus duidelijk, zoo wordt hieraan toegevoegd, dat de be weging niet meer ten doel heeft bijzon dere eischen betreffende de fabrieken, waar de beweging zich voordoet, door te zetten. Havas meldde nog uit Parijs: In den middag heeft de stakingsbeweging zich uitgebreid tot verschillende takken van industrie te Parijs en omgeving, met name tot de vliegtuig-, accumulatoren- en radiatorenfabrieken, zoomede tot de staal- gieterijen. Nadat Sarraut er gisteravond van in ken nis was gesteld, dat de stakers van eenige ondernemingen de directeuren in hun fa brieken hadden opgesloten, ontbood hij op het ministerie van Binnenlandsche Zaken het bestuur van C.G.T.. dat hij vroeg er bij de arbeiders op aan te drin gen geen aanslagen te plegen op de in- dividueele vrijheid en er voor te zorgen, dat zich geen incidenten zouden voor doen. D'e afgevaardigden beloofden on middellijk de noodige stappen te zullen doen Oud-minister Thomas schuldig verklaard. Uit Londen wordt gemeld: Het tribunaal, dat belast was met het instellen van een onderzoek naar de oor zaken van het z.g. „thee-lek", heeft thans rapport uitgebracht. Het gerechtshof concludeert, dat wit gezaghebbende bron onthullingen zijn ge daan aangaande de begroeting, en dat de oud-minister van koloniën, J. H. Thomas, voor deze indiscretie verantwoordelijk is- Volgens het gerechtshof neeft Thomas aan Bates staatsgeheimen onthuld. Het tribunaal verklaart, dat Bates van deze inlichtingen gebruik heeft gemaakt, om er zich persoonlijk voordeel van te verschaf fen. Thomas heeft hetzelfde geheim ont huld aan Sir Alfred Butt, die er eveneens persoonlijk voordeel van heeft getrokken. Het hof ziet daarentegen geen enkel verband tusschen de betaling aan Thomas van een bedrag van meer dan 15.000 pond door Bates voor zijn levensbeschrijvingen en voor de mededeelingen aangaande de begrooting, behalve dan dat deze betaling wijst op een groote intimiteit der beide «mannen en op het feit, dat Thomas ver plichtingen had jegens Bates. Oud-minister Thomas ontving uit han den van zijn zoon een copie van dit rap port. Haastig bladerde Thomas het rapport door en toen hij de uitspraak las, werd hij bleek en wankelde als gaf men hem een slag in het gelaat. „Het is een wreed vonnis", zeide de oud-minister, die diep bedrukt de uit spraak van het gerechtshof ging mede- 1 deelen aan zijn vrouw en andere familie- Binnenland. Amendementen op het vaste-lasten- ontwerp. Het wetsontwerp inzake versnelden brug genbouw door de Eerste Kamer aange nomen. De steun aan de garnalenvissohers. Buitenland. Vandervelde tracht een kabinet in België te vormen. De stakingen in Frankrijk breiden zich uit. Minister Thomas verantwoordelijk ge steld voor het theelek. Oostenrijk en Italië. Muiterij in Antwerpsche kazernes. ...een bleeke huiskleur, dat past niet bij elkaar. AMILDA-zonnebruincrême doet Uw huiskleur spoedig wijken. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Adv.) leden, die in een aangrenzend vertrek bij een waren. Tegenover een vertegenwoordiger van Reuter verklaarde de oud-minister: „Ik herhaal nog eens, wat ik vroeger reeds onder eede verklaard heb, n.l. dat ik geen enkel begrootingsgeheim heb be kend gemaakt aan wien dan ook. Mijn ge weten is zuiver." DE GODSDIENSTHAAT IN RUSLAND. Fijnere, doch gevaarlijker methode. De wijziging in de Sovjet-Russische godsdienstpolitiek, welke den laatsten tijd druk is besproken, en waarvan sommigen iets goeds verwachten, beteekent in wer kelijkheid geen verbetering van den toe stand, doch slechts een overgang naar fijnere en daarom des te gevaarlijker me thodes. Daar de godloozen tegen het einde van 1937 alle kerken verwoest willen hebben, of bestemd voor andere doeleinden, heeft men zijn toevlucht genomen tot een indi recte methode, waarmede hetzelfde doel wordt bereikt, doch welke uiterlijk min der opvalt. In dienst van de anti-godsdienstige po litiek zijn namelijk gesteld de fiscus, het gebruik van moreel geweld, „volksstem mingen" en het gelasten van onnoodige herstelwerkzaamheden aan de kerkgebou wen. 1. Iedere kerk wordt door de plaatse lijke sovjet belast met een grond- en ge bouwbelasting. Deze belasting wordt van jaar tot jaar verhoogd. Is zij, op den vast- gestelden termijn niet betaald, dan wordt een aanzienlijke toeslag geëischt. Indien aldus de betaling der belasting een onmo gelijkheid geworden is, dan wordt de kerk wegens „niet-betaling van belasting" ge sloten. 2. Daar in Rusland religieuss vereeni- gingen geen burgerrechten bezitten, is iedere kerk in handen van een commis sie van twintig personen, die voor de wet verantwoordelijk zijn en voor de finan- ciëele verplichtingen van de kerk moeten opkomen. Indien nu het motief „niet-be taling van belastingen" niet aangevoerd kan worden, onderneemt de Gepoe een grootsch opgezette intimidatie-campagne (verhooren, beschuldigingen van tegen- revolutionaire acties, enz.), tot ten slotte niemand meer bereid is, lid te blijven van de commissie van twintig. Dan wordt de kerk eveneens geconfisqueerd. 3. In eenige plaatsen organiseert de Ge- poe ook met de haar eigen middelen een soort „volksstemming", welke de sluiting der kerk eischt. 4. Even doeltreffend is het eischen van onnoodige herstelwerkzaamheden, d.w.z. de Gepoe treedt in het geweer ten behoe ve van de „openbare veiligheid" en laat door haar geschikt bevonden architecten enorme reparatieplannen ontwerpen. De Commissie van twintig blijft dan niets anders over dan de enorm hooge bedra gen voor de uitvoering van deze fantasti sche reparaties op te brengen, of de kerk op te geven. Gewoonlijk zal natuurlijk het laatste het geval wel zijn. Korie Berichten. De verklaring van den kerkeraad der confessioneels (oppositioneele) kerk te Berlijln, waarin de geloovigen worden aangespoord zich door geen menschelijke bedreiging hun overtuiging te laten ont nemen, is niet van de kansels voorgelezen, doch in, den vorm van een brochure in de kerkportalen aan de geloovigen uitge reikt. i De omgeving van Detroit is door een hevig noodweer geteisterd. Twee personen werden gedood en tien gewond. In vrijwel geheel Hongarije is groote schade aangericht door onweers- en ha gelbuien. Vooral de oogst heeft zeer ge leden. De stad Szekesfehervar staat blank. Te Oroshaza is de bliksem in een balzaal geslagen, waardoor drie menschen wer den gedood en 24 gewond.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1