Rapport grondwetswijziging DINSDAG 2 JUNI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 500 JAARGANG No. 204 Komt er eenige opleving? Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws Koopt allen een Zomerpostzegel (Jit de Provincie. et eens flink Gefeliciteerd it ook in B.7 eens naar verder wordt achten. Kun jen heerlijke het ook een n dag naar je Vrijdag iit te rusten jhrijfstertje". kwensch met dat je dan ook vrien- slechte weer- Pinkster. Ja, ien. „Babbel- it zoo'n erge de nummers ewezen. Zoo >r dat woord, it, tenminste irs. Oudste". Dat n jullie alle- Itijd jammer st is nog wel vast geluk- Jullie hebt ,and een ge- Een echte ,al op de foto en keer. Zijn ze nog niet En is het toen Oom en fel een groote log wel eens >ent ga je er toe. Ik weet gedaan heb- n jullie veel t hè, al dat ,1 flink? Zijn ikster? Felici- op zijn ver- ffel". Ja, die nen tocht ge- jaartjes mag s mee en dat jen altijd zoo- ,t het meestal, ii boek bezig e houden. Als nog beter loo- plannen voor er zijn door m in de war kig maar, dat is. En de prijs n? an sfTE DOLLIE1 /ERDIENDE IC WAS. ïmetje voelde lauw keek hij niet. zoldertrap af, pak. jtig hier, dan even gedag lar de anderen, nu naar het heel erg zijn, hem zijn? vragen, maar nmers gezegd, t, maar straks, en zeggen, ja snikken toen ito hoorde. Brammet je bij dan gaan we in ze staan, uisterde Bram- willen." Even r was om Moe engen. gebleven, en Bram nog riep. de buitendeur loor de andere wenkte ze. trammetje ver te kijken en gedag. Vader it het koffertje, nu moest hij spijt had van oe een kus gaf, voornemen, en over z'n wang goed oppassen kon hij alleen rouw ging Moe ammetje liepen bleven ze de ot hij om den sen beetje spij- nd Mien, haar Iroogd. d nog. Nu pas mee naar bui- i Moe niet eens Bald trok met sen naar boven, zolder, dat van Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van liet blad „Do Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcntiiin 30 cent per regel. Ingezonden mededcelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. MOEDGEVENDE CIJFERS. Eenigen tijd geleden heeft minister Ge- lissen aan de Kamer meegedeeld, dat er in de laatste maanden in de industrie in het algemeen eenige opleving valt waar te nemen. Deze mededeeling is de vorige wi ek door Minister Slingenberg hij de behau deling van het wetsontwerp betreffende mechanisatie in de sigaren-industrie op gelukkige wijze aangevuld. Gewezen werd o.a. op het feit, da-, de werkloosheidscijfers zich in dalende lijn bewegen. „Wij zijn nu eindelijk, aldus de Mi nister, na vele maanden, na jaren geko men tot een aantal mannelijke werkloozen, dat nog wel bui tengewoon hoog is, maar dat nu voor het eerst in Mei 1936 beneden de 400000 is! Het cijfer, dat in de Memorie van Antwoord wordt vermeld en dat ook in het Voorloopig Ver slag staat aangegeven als zijnde 470.000 werkloozen, is op het oogenblik. als men de vrouwen erbij telt, nog even boven de 400.000, maar wanneer men de mannen alleen neemt, dan is het op het oogenblik gedaald tot 393.252. Dat is op zichzelf een verheugend verschijnsel.'' Er zijn ook andere teekenen die er op wijzen, dat een zekere opleving merk baar is. „Het merkwaardige verschijnsel valt te constateeren, dat aan rentezegels is ver kocht in 1934 voor f 37.256.000 en in 1935 voor f 37.337.000. hetgeen met ma thematische zekerheid dit beteekent, dat, terwijl de algemeene werkloosheid geste gen is, omdat er nieuwe menschen zich voor den arbeid komen aanmelden, om dat de rationalisatie en de mechanisatie toenemen, omdat de handel en het ver keer in het algemeen niet in een gunstige conditie zijn terwijl het algemeene werk loosheidscijfer hooger is gesteld, d e werkgelegenheid in 1935 groo- ter is geweest dan in 1934 h e t geval was." Van niet minder belang is een door den Minister gemaakte vergelijking op grond van de cijfers der R.V.B. met betrekking tot de werkgelegenheid in de eerste 4 maanden van 1935 en de overeenkomstige periode van dit jaar. „In de eerste 4 maanden van 1936 zijn er verkocht f 12.835.000 aan rentezegels, welk cijfer in de eerste 4 maanden van 1935 f 12.437.200 was, dat is rond in de eerste 4 maanden van 1936 voor f 400.000 meer verkochte zegels dan in de overeen komstige periode van 1935. Dht betee kent, aangezien de premie voor de In validiteitswet een bedrag van rond 50 cent per week en per arbeider uit maakt, dat gezegd kan worden dat, als voor f 400.000 meer rentezegels zijn ver kocht in de eerste 4 maanden van 1936, over 800.000 meer werkwe ken is gewerkt dan in de eerste 4 maanden van 1935 het geval was. D'at is van groote beteekenis.'' Dat zijn moedgevende cijfers. In een tijd dat we bijna niet anders hooren dan klachten over achteruitgang en sombere voorspellingen voor de toe komst. is het een verkwikking ook een andere meer opgewekte tonen te mogen beluisteren. EEN NIEUW ADDIS ABEBA. Het wordt een uitgestrekte tuinstad. Onder voorzitterschap van Mussolini is de Italiaansche ministerraad bijeenge komen en heeft eenige maatregelen ge nomen tot de organisatie van Abessynië. Allereerst werd een geheel nieuw bouw plan voor Addis Abeba aangenomen even als een reeks decreten betreffende den verkoop van terreinen, zulks om de spe culatie hierin onmogelijk te maken. Be sloten werd, dat de nieuwe stad een uit gestrekte tuinstad zal zijn. waarin o.a. een speciale wijk voor ambtenaren zal worden gereserveerd. Vliegtuigen hebben over geheel Abes synië duizenden vlugschriften verspreid met een bekendmaking van maarschalk Graziani, die de bevolking meedeelt op last van den D'uce het regentschap te hebben aanvaard en hen verzoekt rustig weer aan het werk te gaan, daar Italië in Ethiopië slechts één doel heeft: de al gemeene bloei te bevorderen. Militaire opstand in Paraguay. Volgens berichten uit Montevideo en van de grens tusschen Paraguay en Ar gentinië trékken revolutionaire troepen op naar Asuncion. De opstandelingen hebben naar verluidt de regeeringstroepen omsingeld. Er wordt een scherpe censuur uitgeoefend. De Negus te Gibraltar. De correspondent van de „Daily Ex press te Gibraltar heeft een onderhoud gehad met den Negus, waarin hij ver klaarde zich er over te verheugen naar Engeland te gaan. De welwillendheid, waarmede hij is ontvangen door de mili taire- en marine-autoriteiten zijn hem een bewijs voor de sympathie van het Britsche volk. Op de vraag met welk doel hij naar Engeland ging, antwoordde de Negus: „Ik ga Abessynië verdedigen voor de wereld". „Hoe lang denkt uwe majesteit in En geland te blijven?" „Zoolang ik noodig heb". „Gaat uwe majesteit 16 Juni naar Ge- nève?" „De Abessijnsche kwestie kan alleen te Genève rechtvaardig worden geregeld". „Zal uwe majesteit zelf vragen de sanc ties te handhaven?" „Ik hoop, dat men de principes van den bond zal handhaven". „Zal uwe majesteit te Londen of Jeru zalem blijven wonen?" „Ik ben op bezoek zoowel te Londen als te Jeruzalem". „Hoopt uwe majesteit naar Abessynië terug te keeren?" „Ik heb absoluut vertrouwen in den Volkenbond". „Welke zijn uwe onmiddellijke plan nen?" „De zaak van Abessynië aan de wereld uiteenzetten". Van Zeeland weiger! de opdracht tot Kabinetsvorming. Na een onderhoud met den koning deel de de afgetreden Belgischen ministerpre sident van Zeeland het volgende mede: De koning heeft mij gevraagd de nieuwe re geering samen te stellen. Ik heb gemeend dit vereerende aanbod niet te kunnen aan vaarden en den koning dan ook beleefd gevraagd deze opdracht te willen terug nemen. Ik ben geen politiek man. Dé toestand is thans niet meer dezelfde als veertien maanden geleden. Toen heb ik het eerste ministerschap aanvaard voor een bepaal den tijd en met het oog op de vervulling van een bepaalde taak. Deze taak acht ik vervuld te hebben. Op de vraag of de koning Dinsdag nog iemand anders zou ontbieden, antwoordde de heer van Zeeland: Ja, den socialisti- schen leider Vandervelde, denk ik. Frankrijk schept zich een sterke oorlogsvloot. In een rede ter gelegenheid van de in wijding der zeevaartschool te Brest heeft de Fransche minister van Marine, Piétri, een uiteenzetting van Frankrijks vlootpo- litiek gegeven. Op bet oogenblik, aldus de Minister, bevinden zich vier slagschepen in aan bouw, met een totalen inhoud van 115.000 ton, die samen met de gemoderniseerde bodems der „Lorraine''-klasse een uiterst sterke vloot van linieschepen zullen vor men. Voorts staan 20 kleine schepen op stapel. Bijzondere aandacht, vervolgde Piétri, wijdt de regeering aan het vraagstuk der voorraden oorlogsmaterieel. Dé reserve- voorraad aan vloeibare brandstof is bijna verdubbeld. Duitschland bouwt ondergrondsche forten aan de grens langs Tsjecho-Slowakije. De „Daily Telegraph" meldt uit Praag, dat de Duitschers de Beiersc'h-Tsjechische grens met koortsachtige haast militair versterken. Van Landshut af worden alle autowegen, welke naar de grens leiden, verbreed. Veel nieuwe wegen zijn in aanleg. Wan neer deze gereed zijn, zal het geheele Noord-Oostelijk deel van Beieren, dat langs de Tsjechische gTens is gelegen, voorzien zijn van een militair wegennet. Van Landshut af wordt een aantal on dergrondsche forten aangelegd, welke spoedig gereed zullen zijn. De oppositie-kerk in Duitschland. De kerkeraad van de confessioneels (oppositioneele) kerk te Berlijn heeft een verklaring opgesteld, welke op den eer sten Pinksterdag tijdens alle diensten werd voorgelezen en waarin in krachtige termen de onafhankelijkheid van de kerk wordt vastgelegd. „De wereld maakt zich meester van de gemeenschap van Jezus Christus", aldus de verklaring. „Onze kinderen worden overgeleverd aan een anti-christelijk bij geloof. Met zulk een bedreiging voor oogen mag niet gezwegen worden. Laat geen menschelijke bedreiging of menschelijke macht u uw overtuiging ontnemen.'' Een geheimzinnige reis van Schuschnigg. Een plotselinge reis van den Oosten- rijkschen bondskanselier dr Schuschnigg trekt in politieke kringen sterk de aan dacht. Tweeden Pinksterdag werd gemeld, dat de bondskanselier per vliegtuig naar Ro me zou zijn vertrokken. Het was niet uit gesloten, dat de kansélier in een of ander deel van Italië een ontmoeting zou heb ben met Mussolini. Later wordt gemeld, dat de reis niet kon doorgaan, omdat het vliegtuig we gens de weersomstandigheden niet over de Alpen kon komen en dat de reis was uitgesteld. Gisteravond werd officieel bevestigd, dat Schuschnigg nog dien avond of he denmorgen naar Italië zou vertrekken, om eenigen tijd rust te nemen. Hij zal, aldus wordt gemeld, niet naar Rome gaan. Wel zal hij een ontmoeting hebben met den Italiaanscben onderstaatssecretaris Su- vich, doch men weet nog niet in welke plaats. Verergerde toestand in Palestina. De Arabieren volharden in hun hou ding. Zondag hebben de burgemeesters van Jaffa, Nabloes, Ramleb, Lydda en Hebron besloten de openbare diensten als gas-, electriciteit en waterleiding te staken. Men wist Zondag nog niet, of Jeru zalem en Haifa zich bij dat besluit zou aansluiten. De toestand was Zondag zeer gespan nen. Er heerschte groote opgewondenheid te Jaffa, waar drie bommen waren ge worpen. De troepen beantwoordden met geweervuur, waardoor twee menschen werden gedood en een gewond. Overal werden de troepen met bommen en ge weerschoten aangevallen. Te Nabloes en JeniD| zijin de telefoonlijnen doorgesne den. Vele arrestaties zijn verricht. E'r moet sprake zijh van het uitroepen van een staking in alle Arabische plaat sen in het begin van deze maand. Onder de Britsche troepen te Jeruza lem zijn pamfletten verspreid, waarin de militairen worden aangespoord tot mui terij. Onder de Joden zijn eveneens com munistische pamfletten in 't Hebreeuwsch verspreid, waarin de Joodsehe arbeiders worden aangespoord de Arabische sta king te steunen tegen bet „Imperialisme en het Zionisme". Uit verscheidene districten wordt ge meld, dat op militairen is geschoten, de te velde staande gewassen werden ver nield, verbindingsmiddelen werden door gesneden, en er werden bommen gewor pen. Korte Berichten. Gisteren is te Weenen een regee- ringsbesluit afgekondigd nopens de uit voering van den bondsdienstplicbt. De duur wordt op een jaar bepaald, doch kan voor bepaalde dienstvakken verlengd worden. Volgens te Djiboeti in omloop zijn de, nog onbevestigde geruchten, zou de vroegere gouverneur van Wollo, Ras Kecede, met zijn troepen, wien het gelukt moet zijn, zich geruimen tijd voor de Ita lianen verborgen te houden, op 24 Mei een verrassenden aanval hebben onder nomen op Dessie. Hierbij! zou het den Abessijnen gelukt zijn drie Italiaansche bommenwerpers op het vliegveld van Dessie te vernielen. De Press Association publiceert het volgende telegram uit Morecambe (Lan cashire): Little, de president van de nationale organisatie van machinisten, verklaarde op de jaarvergadering van dit verbond, dat in Duitschland een geheime v a k v e r e e n i g i n g s o r - ganisatie is opgericht met het doel Hitier omver te wer pen. De douane te Aken is een belang rijke smokkelaffaire op het spoor geko men. De geldbedragen, welke op fraudu leuze wijze over de grens gesmokkeld zijin, zouden zeer aanzienlijk zijn. Een boot van de Saksische marine- S.A., welke van Dresden op weg was naar Kiel is bij! het sleepen door het N.- Oost-Zee-kanaal omgeslagen. Drie opva renden vonden hierbij! den dood. Door een hevige ontploffing is een jacht, dat op de Schelde lag, geheel ver nield. Een lid der bemanning werd ge dood; drie anderen kregen zware ver wondingen. VERVANGING VAN VOLWASSEN WERKKRACHTEN DOOR JEUGDIGE PERSONEN. De werkregeling op de Kwattafabriekcn. Vrijdag j.I. kwamen de directie van de Kwattafabrieken en de vertegenwoordi gers van de drie vakbonden in de cacao- cbocolade- en suikerwerkbedrij!ven, t.w. de Alg. Bond, de R.-K, Bond en de Chr. Bond te Breda bijeen. Met voldoening namen de beide partij en er kennis van, dat op verzoek van den Minister van Sociale Zaken, de Hooge Wetsontwerp begin Juli Ingediend? De Staatscommissie voor de grondwets- wijziging-1936 heeft, naar de „Telegr." vei neemt .overeenkomstig haar opgesteld werkschema, Vrijdag haar laatste verga dering gehouden en daarin de definitieve redactie van haar rapport ten geleide van haar ontwerp vastgesteld. Dit rapport met concept-wetsontwerp zal nu tinnen veertien dagen aan H. M. de Koningin worden aangeboden, waar na de regeering zich zal hebben te bera den of zij op basis van den arbeid der commissie één ontwerp, dan wel voor ieder grondwetshoofdstuk een afzonder lijk wetsontwerp zal indienen. Verwacht wordt dat de regeering dezen laatsten weg zal kiezen en de ontwerpen dan begin Juli bij de Tweede Kamer zal inzenden. D'eze zal, gelijk reeds gemeld, vermoedelijk het afdeelingsonderzoek ter stond na het zomtrrecès houden. Raad van Arbeid met spoed zal prae- adviseeren in het acuut geworden vraag stuk van de vervanging van volwassen werkkrachten door jeugdige personen. Hoewel ten volle vertrouwen werd uit gesproken in het resultaat van deze be moeiingen, meende de directie der Kwat tafabrieken, dat het haar alleen moge lijk zal zijin, in verband met het groote financieele nadeel dat zij! ondervindt, de vervanging van volwassen door jeugdige personen nog een korten tijd op te schor ten, als de behandeling van overheids wege ook in een tempo geschiedt, dat in overeenstemming is met het acuut ge worden vraagstuk. Mocht blijken, dat de bemoeiingen van de regeering niet zonden gaan in de richting, zooals beide partijen die wen- schen, dan, zoo verklaarde de directie, moet zij! zich alle vrijheid van handelen voorbehouden. DE MARGARINEPRIJZEN. Het bestuur van den Nederl. Bond van den margarinehandel heeft het volgende telegram aan minister Deckers gezonden: „Vernomen hebbende, dat het de bedoe ling der vetproducenten is, de prijzen der spijsvetten te verhoogen, waardoor de margarine™rijzen niet zouden worden ver laagd, protesteeren wij ten sterkste tegen de aanstaande vet-overeenkomst, daar de toestand in den margarinehandel steeds onhoudbaarder wordt. Verder heeft de Alg. vetsmeltersvereen. 't volgende telegram aan minister Deckers gezonden: „Bestuur Alg. Vetsmeltersvereen. maakt ernstig bezwaar tegen voorgesteld concept vetcontract, ontworpen door de Unielever N. V. te Rotterdam en de Ned. Vetsmel tersvereen. Verzoeke gehoord te worden, alvorens door Uwe Excellentie een beslis sing wordt genomen". HET TELEFOONVERKEER MET BELGIë. Verlaging van het tarief in het grensverkeer. Van 1 Juni af worden de tarieven der telefoongesprekken in het grensverkeer Nederland-België verlaagd. Voor gesprek ken tusschen netten, gelegen op een he melsbreed gemeten afstand van 020 K.M., bedraagt het nieuwe tarief 20 ets. in de daguren en 15 ets. in de nachturen; voor netten op een hemelsbreed gemeten afstand van 2040 K.M. resp. 40 en 25 ets. Uitbreiding van den dienst der geluktelegrammen. Bij wijze van proef wordt de gelegen heid opengesteld om door den telegraaf dienst automatisch op een bepaalden da tum vooraf opgegeven binnenlandsche ge luktelegrammen te doen bestellen. Op bet telegraafkantoor kan een, voor een geheel jaar geldende, opgaaf worden ingeleverd, waarin data, adressen en teksten zijn aangegeven. De kosten van alle op de lijst voorko mende telegrammen moeten bij de aan bieding van de opgaaf worden voldaan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de aanbieder eventueel zelf moet zor gen voor tijdige opgaaf aan het telegraaf kantoor van eventueele wijzigingen in de lijst tengevolge van verhuizing, vertrek, overlijden, e.d. van afzender of geadres seerde. Rijksambtenaar tikt dienstbrieven over voor de N. S. B. Bij den rijksdienst van arbeidsbemidde ling en werkloosheidsverzekering is Vrij dag j.I. de ambtenaar BI. door zijn chefs betrapt, toen Hij bij den rijksdienst ingeko^ men stukken overtypte met de antwoorden welke er op gegeven werden van de zijde van den rijksdienst, en deze in dienst- enveloppen verzond naar een der kring huizen van de N. S. B. te Rotterdam. BI., Binnenland. Rapport grondwetswijziging gereed. De pier te Vlissingen geopend. Het ministeriëel bezoek aan Zeeland. Buitenland. De kabinetsformatie in België. Van Zee land weigert. Gespannen toestand in Palestina. Geheimzinnige reis van Schuschnigg. „Wie het kleine niet eert is het groote niet weert. en wij zijn tevreden," die deze spionnage ten behoeve van de N. S. B. reeds geruimen tijd bedreef, on- derteekende zijn brieven met „Hou zee BI., die geen N. S. B.-er mag zijn". De zaak is aan het licht gekomen door dat BI. op zijn bureau een onafgewerkte brief in de machine liet zitten. Een ambtenaar ontdekte, dat stukken gedeeltelijk werden overgetikt met de door den dienst gegeven antwoorden. De Ministers van Sociale Zaken en Ju stitie zijn van het geval op de hoogte ge steld. Burgemeester van Breda. Onlangs is gemeld, dat de heer B. W F. van Slobbe, de afgetreden gouverneur van Curasao, ernstig in aanmerk'ng kwam om tot burgemeester van Breda te worden benoemd. Naar men thans ver neemt, zal de Staatscourant zeer bin nenkort bet bericht der benoeming van den heer Van Slobbe bevatten. BOND VAN MEISJES- VEREENIGINGEN OP GEREF. GRONDSLAG. Ongeveer acht duizend leden van den bond van Meisjesvereenigingen op Gere formeerden Grondslag waren met de Pinksterdagen naar de 'Residentie geko men, tot bet houden van den 18en bonds dag. De vergaderingen werden gelijktij dig gehouden in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te 's Gravehkage, in de Kurzaal en in het circusgebouw te Scheveningen. In het gebouw voor Kunsten en We tenschappen, waarvan bet podium met palmen was versierd, waren als gasten van het bondsbestuur o.m. aanwezig de minister-president en mevr. Coüjn, mi nister en mevrouw de Wilde. Voorts na men op het podium plaats de oud-minis ters mr J. Donner en J. J. G. van Dijk, staatsraad dr A. A. Rutgers, oud-gouver neur van Suriname en verschillende pre dikanten. De bondspresidente, mejuffrouw M. Parmentier, begroette in haar openings rede de aanwezige autoriteiten en dankte in het bijzonder de beide ministers voor hun tegenwoordigheid. Verschillende sprekers hebben op dezen bondsdag bet woord gevoerd. Minister 'Golijn hield een korte toe spraak waarin hij met hoogen ernst de meisjes opwekte, vast te houden aan het beginsel. DE PIER TE VLISSINGEN GEOPEND. Groote drukte. Veel belangstelling. Het heeft Zaterdag bij de opening van de pier niet aan drukte en feestbetoon ont broken. Dé stad was in vlaggentooi gesto ken, de muziekkorpsen waren ijverig in de weer en het publiek was in massa op de been en concentreerde zich tegen half drie op de Boulevard, aan weerszijden van de pier. De Vlissingsche jeugd koos zich zelfs een gevaarlijk plaatsje op een glib berig palenhoofd. dat evenwijdig met de pier in zee loopt. In een stad, waar Michiel de Ruyter zijn stoute streken uit haalde, mag dat wel. Het weer werkte in zooverre des mid dags mee al ontbrak het zonnetje dat het droog en stil was: een ideaal zee tje voor roei wedstrijden 1 Tegen half drie stond dan een dichte drom genoodigden vóór den ingang van de pier te wachten op de dingen, die ko men zouden. We merkten vele plaatselijke autoriteiten, maar ook burgemeesters van omliggende gemeenten op. Turnvereenigingen marcheerden de pier op, roei-, zeil- en motorbootjes voeren zacht heen en weer, vaandels werden op gesteld, er werd gekiekt en gefilmd, mu ziekkorpsen en de optocht van versierde, Walchersche „veerenwagens", gevuld met boerkens en boerinnekes van allerlei leef tijd arriveerden enz.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1