EERST E BLAD HET ADRES A. WELKS ZATERDAG 30 MEI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 203 mgen Pinkstervreugde en -vrucht Buitenland. aJIi/d en aUeén y\T*x- dan u/ordt je een goede Legkip Binnenland Belangrijkste Nieuws 0.22.70 Oele, H.A. 2.56.70 Koeyer 0.37.00 Noord- Noord- H.A., 20 H.A., ster mej. 0.80 H. 0.56.17 425. 0.44.29 0.70.23 ■4425. 20 H.A. 0.12.83 shterweg Koo- en Ach- mej. M. bij' den Spruit 0.20.86 r waar- Kooper 0. ■weg na- >per Jac. 1CHT. van 30 licht toe- etrokken schij'nlijk g veran- licht iets /A rS" Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" tor exploitatie van hot blad „Do Zcouw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goos. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, wookabonnomenton voor Middelburg, Goes en Vlissingon 10.20. Losse nuromors 5 cent. Advortcntiën 30 cent per regel. Ingezonden medcdcelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. MAAANDAG 1 JUNI (TWEEDEN PINKSTERDAG) ZAL DE ZEEUW" NIET VERSCHIJNEN. 767. Toen de eerste Christengemeente de gave des Heiligen Geestes ontving was daar Pinkster vreugde, geestelijke blijdschap, die tot uiting kwam in het spreken en profeteeren. Kaar dat niet alleen. Er werden ook gezien de Pinkster vruchten. De gave des Heiligen Geestes bleef niet beperkt tot het geestelijke leven, maar zij bleek van reformatorischen invloed op alle levensuitingen en levensverhoudin gen. Die het woord gaarna aannamen wa ren volhardende in de leer der Aposte len en in de breking des broods en in de gebeden. Dat in de eerste plaats. Zij waren volhardende in de 1 e e r. Maar de uitstorting van den Geest open baarde zich óók in ootmoedig gebed en in bezielend getuigenis. Ook in bet leven werd de Pinkster vreugde en werden de Pinkster vruchten openbaar. Allen die geloofden waren een drachtig bijeen. Tezamen aten zij met verheuging en eenvoudigheid des harten en zij hadden alle dingen gemeen. D'at sprak niet vanzelf. Wel degelijk zien we bier de gevolgen van de aanra king des Geestes. Daar waren bijeen de visschers uit Galilea; daar waren de gebate en ver achte tollenaren, de menschen die door een ieder met den nek werden aangezien. Maar daar waren ook de rijken en machtigen, de eersten in Israël, mannen van stand als een Jozef van Arimathea. Een bonte menigte. Verschillend van positie en ontwikke ling en toch: eendrachtelijk bijeen. Saam- gesnoerd door banden van liefde en gods vrucht. Eén van hart en één van ziel. Het was een heerlijke tijd, die tijd van de eerste openbaring der liefde. Het was feest in de zielen en daardoor ook in de huizen, omdat de Heiland met al zijn liefde en luister was ingekomen. D'at is niet zoo gebleven. Het duurde niet lang of het gewone leven stelde weer zijn eischen en dreef als het ware de menschen uit de bruiloftszaal naar buiten. Maar dat behoeft voor ons geen ver hindering te zijn, om als we herdenken de uitstorting van den Heiligen Geest, na te gaan of die Pinkstervruchten ook bij ons worden gevonden. Is er bij1 ons het volharden in de 1 e e i der Apostelen, bet vasthouden aan Gods Woord als kompas voor ons leven? En zien we in ons leven de vruch ten van het Pinksterfeest. ZJen wij zelf die vruchten en kan ook de we reld bet zien, dat de gemeente van Christus gedoopt werd met den doop des Geestes? Wordt ook bij ons iets gezien van dat eendrachtig bijeen zijn, dat de wereld tot jaloerschheid kan verwekken Zóó behoorde het toch te zijn. Eendrachtig in het vasthouden aan de leer, aan het getuigenis der apostelen en profeten, in gebed en dankzegging. Maar ook in het pogen om het leven met de leer, de levenspractijk met het Christelijk ideaal in overeenstemming te brengen. Ja, zoo moest het zijn. Maar nu de werkelijkheid. Wij geven geen voorbeelden, waaruit zoo vaak bet tegendeel blijkt. Moeten we bet niet met schaamte be kennen vaak, dat we van bet kenmerkende van de eerste Christengemeente zoo heel ver verwijderd zijn Waar dat zoo is, laten wij ons dan ook over de gevolgen niet verbazen. De discipelen waren bijeen: eendrach tig, lovende en dankende God. En daarom en daardoor vonden ze genade bij al het volk en werd in en door hen de Naam des Heeren geprezen, Verwarring. Ook de „Standaard" is er op gewezen, dat „Kerk en Vrede" voor het pamflet „Mobilisatie voor den vrede'' niet ver antwoordelijk mag worden gesteld. De „Standaard" merkt echter op. dat onder bedoeld pamflet de woorden staan: Mobilisatie voor de(n) vrede. Verspreid over geheel Nederland door samenwer- kenden uit de Vredesbeweging van aller lei richting. „D'an volgt een streep. Maar daaronde- staat dan nog met vette letters het vol gende gedrukt: Aan de(n) vooravond dei luchtbeschermingsoefeningen roept Kerk en Vrede (afd. Hilversum) allen op tot een Bezinningsavond op Woensdag 22 April 's avonds 8.15 uur, in het Kerk gebouw Boomberglaan 14. Spreker o.a D's J. W. B. Cohen, van Dokkum. Wat blijkt hieruit dus? D'it, dat de afd. Hilversum den inhoud van bet bedoeld pamflet geheel voor haar rekening neemt, ja. bet gebruikt voor de eigen propaganda. De secretaris van „Kerk en Vrede' heeft dit allicht geweten, omdat hij er zoo den nadruk op legt, dat het hoofdbesiuur niet verantwoordelijk is. Wij zijn dat nog niet met hem eens. Wat heeft, zoo zouden wij willen vra gen, dat hoofdbestuur gedaan tegenover de actie die van de afdeeling Hilversum uitging? Heeft het kwaad, dat zij stichtte, ook deel uitgemaakt van de bezinning op dien genoemden bezinningsavond of is bet hoofdbestuur, toen het kennis kreeg van betgeen was geschied, later opge treden?" Het blad wijst er dan verder op, dat een door „Kerk en Vrede" zelf uitgegeven pamflet waarlijk niet van nobeler ge halte is. „Wij nemen, om dit te doen zien. slechts één zin daaruit. Dé voorbereiding en oefening ten dien ste der luchtbescherming wordt afge keurd, omdat daardoor valsche gerust heid zou worden gewekt iets wat zeer absurd is, omdat juist het keeren van valsche gerustheid wordt bedoeld en deze voorbereiding zou ons volk ver trouwd willen maken met „den hoog- sten trap van gemeenheid, welke het mo derne oorlogsbedrijf in zijn steeds voort gaande climax op bet oogenblik heeft bereikt.'' Terecht zegt de „Standaard", dat dit een beleediging van een verplichte over heidszorg is, die toch wel zeer ver gaat. Toch ziet men bet merkwaardige ver schijnsel. dat zelfs door voorgangers op godsdienstig gebied o.a. in de „Zie- rikzeesche Nieuwsbode'' dergelijke ver dachtmaking van de bedoelingen der Overheid in bescherming wordt genomen, terwijl een scherpe veroordeeling daar van als on-christelijk wordt afgewezen. D'e verwarring in velerlei opzicht is wel groot in onze dagen. ARGENTINIë VRAAGT EEN BUITEN GEWONE VOLKENBONDS VERGADERING. Sensatie te Londen. De Argentijnsche regeering verzoekt om de volkenbondsassemblée in buiten gewone zitting bijeen te roepen tegelijk met den volkenbondsraad, of onmiddel lijk na de raadszitting van 16 Juni. De Argentijnsche regeering stelt als agenda-punten van de assemblée de vol gende kwesties voor: 1. De sancties tegen Italië. 2. De kwestie van de erkenning van de annexatie van Abessynië door Italië. 3. De hervorming van het volkenbonds pact. Ruiz Guinazu, de vertegenwoordiger van Argentinië te Genève, heeft het ver zoek zijner regeering mondeling bij Ave nol toegelicht: „De Argentijnsche regeering", zoo ver klaarde hij, „is van oordeel, dat de pro blemen, welke door de verovering van Abessynië aan den bond der volken wor den gesteld, te belangrijk zijn, dan dat het onderzoek er van alleen aan den vol kenbondsraad kan worden overgelaten, om dan wederom verdaagd te worden tot de buitengewone zitting der assem blee, in September a.s." Dit bericht heeft een enorme sensatie veroorzaakt in diplomatieke kringen te Londen, waar men van dit initiatief het einde verwacht van de politiek van tal men en toezien, door den volkenbond tot dusver ten aanzien van de Ethiopi sche kwestie gevoerd. Ingezonden Mededeellng. I:lT n OLIEFABftlEKEM AMSTERDAM.O. Naar van invloedrijke personen verno men wordt, heeft Argentinië voor zijn demarche te Genève geen overleg ge pleegd met Londen, dat door dit optre den ten zeerste verrast is. Het voorstel van Argentinië heeft in Britsche kringen, ofschoon het tenslotte wel overeenstemt met het verlangen van Londen om een einde te maken aan de diplomatieke passiviteit, den indruk ge wekt, wel eenigszins op de gebeurtenis sen vooruit te loopen. Intusschen is de stap van Argentinië een feit. DE ROODE DWINGELANDIJ IN FRANKRIJK. De afgevaardigden van de verschillen de metaalfabrieken zijn gisteren te Parijs bijeengekomen. Na afloop van de vergadering werd een communiqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de stakers den strijd zullen voortzetten, tot dat zij1 bun eischen inzake een collectief contract zien inge willigd. De werkgevers van hun kant zijn niet voornemens, besprekingen te voeren, zoo lang de werklieden de fabrieken bezet houden en niet werken. In den loop van den ochtend hebben ook de arbeiders van Salmson te Bilan- court, Chausson te Asnieres en Coudron te Vanves, in totaal 'bijna 4000 man, be sloten in staking te gaan. Ook bet personeel van de vliegtuigen en motorenfabriek „Gnome et 'Rhone" is in staking gegaan. Het schijnt bovendien, dat de stakings beweging in de metaal-industrie zich gaat uitbreiden tot de fabrieken voor chemi sche producten. Het personeel van verschillende andere firma's daarentegen zou niet voornemens zijn, de staking af te kondigen voor Dins dagmorgen, dus eerst na de feestdagen. Tusschen een delegatie van arbeiders en de directie van de „Renault" automobielfa brieken is een accoord tot stand gekomen. Het aantal stakers, dat was .geschat op 90.000, is door dit accoord teruggeloopen tot 50.000. Om 19.10 gistermiddag werden de roe de vlaggen, welke boven de Renault- fabrieken gewapperd hadden, neergehaald ten teeken, dat het accoord tusschen werkgevers en werknemers was ondertee kend en verlieten de stakers rustig de fabrieken. 'Ook op de fabrieken „Gnome et Rhone" is inmiddels een accoord tot stand ge komen. De negus te Gibraltar. De negus is te Gibraltar aangekomen, ficieel ontvangen. D'e negus en zijn gevolg cieel ontvangen. D'e negus en zijn gevolg hebben hun intrek genomen in bet Roek- hotel, waar alle Italiaansche bedienden vrijaf' hebben gekregen gedurende 's kei zers verblijf. De gezondheidstoestand van den keizer is uitstekend. Het verluidt, dat de negus vandaag aan boord van het slagschip „Rodney" zal lunchen met admiraal Backhouse, den commandant van de Britsche Homefleet, welke in de Middellandsche Zee is gesta tioneerd. Gisteren heeft de negus gedejeuneerd met Harrington, den Britschen gouver neur van Gibraltar. Dé negus en zijn familie verschenen op bet balcon en groetten de talrijke menigte, welke zich voor bet hotel verzameld had en hem hartelijk toejuichte. D'e komst van den negus in Engeland wordt door de Engelsche publieke opinie met spanning verwacht. In bet lagerhuis stellen steeds meer leden vragen omtrent bet karakter van dit bezoek. E'en afgevaardigde vroeg of de kosten van de reis van Haile Selassie van Pales tina naar Gibraltar aan boord van een Britsch oorlogsschip uit openbare mid delen zullen bestieden worden. Lord Stanley bevestigde deze vraag en verklaarde, dat het de Koninklijke Ma rine steeds een genoegen is. dergelijke hoffelijkheden te bewijzen. Toestand in Palestina thans kalm. Op verscheidene plaatsen in Palestina zijn weder bommen ontploft. Doch slechts één doode is bierbij te betreuren. Eén Arabier werd voorts gedood door een bom, welke hij bij zich droeg. Een aantal dagbladen is verboden we gens bet verspreiden van onjuiste be richten. In Joodsche kringen zijn de gebeurte nissen der laatste weken aanleiding tot groote bezorgdheid. Over bet algemeen is de toestand in Palestina thans weer kalm. Vermindering werkloosheid in Amerika. 'De president der Amerikaansche ar beiders-federatie, William Green, beeft verklaard, dat de vorige maand 750.000 Amerikanen weer aan bet werk zijn ge gaan. De vermindering van bet aantal werk- loozen is bet gevolg van de opmerkelijke toeneming der productie en de activiteit van het zakenleven. Ook Schacht acht koloniën voor Duitsch- land noodzakelijk. D'e „D'aily Telegraph" meldt uit Berlijn, dat met toestemming van hoogerhand een boekje is gepubliceerd: „Koloniën of niet?", waarin rijksminister dr Schacht een voorwoord 'heeft geschreven. Br Schacht verklaart, dat Duitschland in zijn oude koloniën een kostbare uit breiding vond van zijn grondstofbron nen, zijn handel en kolonisatie-behoefte. B'e latere ontwikkeling van den toe stand heeft aangetoond, dat deze absoluut noodzakelijk zijn voor een overbevolkt in dustrieland. Daarom acht dr Schacht het economisch en politiek onmogelijk Duitschland bet bestuur over zijn oude koloniale bezittingen te onthouden. Tegen de Nederlandsche garnalen. In visscherskringen te Oostende is een nieuwe campagne op touw gezet tegen den invoer van Nederlandsche garnalen. Een commissie gekozen uit de vertegen woordigers van de garnalenvisschers, welke tot taak heeft de belangen der gar nalen visscherij te behartigen, heeft er te bevoegder plaats op aangedrongen, dat de invoer van Nederlandsche garnalen zal worden verboden of toch ten minste drastisch beperkt zal worden. Korte Berichten. D'e gepensionneerde generaal Karl von Litzmann is gisteren op 86-jarigen leeftijd te Neu Glossow gestorven. Generaal Litzmann is de eerste gene raal van het oude leger geweest, die zich bij de nationaal-socialisten aansloot. Von Litzmann was ook lid vp.n den Rijksdag en beeft als oudste in jaren herhaaldelijk openingszittingen geleid. Gisteren hebben in de Kielsche wateren vlootoefeningen plaats gehad, die gevolgd werden door een vlootsehouw voor rijkskanselier Hitier. HET VASTE LASTEN-ONTWERP. Een amendement strekkende tot het mogelijk maken van hooger beroep. D'e heer van Dijken c.s. heeft een amen dement ingediend op het wetsontwerp in zake de vaste lasten. De voorstellers mer ken op: De belangen, betrokken bij huur- verlaging, welke bovendien huurverlen- ging kan medebrengen, kunnen zoo groot zijn, dat het onredelijk is, hooger beroep uit te sluiten. Daarom wordt voorgesteld, hooger be roep mogelijk te maken. D'e voorgestelde regeling sluit zich aan bij die van de cri- sis-hyptheek-aflossingswet 1936. Binnenland. De Ned. Bank verhoogt 'het disconto tot SVs pot. Bezoek van de ministers Deckers en Van Lith de Jeude aan Zeeland. D'e excessen van het bad- en strandleven. Bé opening van de Pier te Vlissingen. Beperking werktijd chauffeurs. Buitenland. Toestand in Palestina gisteren kalm. Argentinië wil een buitengewone Volken bondsvergadering. De roode stakingen in Frankrijk. Ingezonden Mededeeling. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST LANDBOUWHYPOTHEKEN De Tweede Kamerleden Van Dijk, Schwartz, Lovink, Bierema, Schiltbuis en van den Heuvel hebben een amendement ingediend op het wetsontwerp bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende landbouwhypot'heek- en pachtovereen komsten. Ter toelichting wordt opgemerkt: Dé voorstellers zijn van oordeel, dat het wetsontwerp zich behoort te beperken tot die landbouwers, wier hypothecaire eD andere schulden zijn ontstaan, althans na genoeg geheel zijn ontstaan, in verband met de verkrijging of de uitoefening van bun landbouwbedrijf en die deze schulden tengevolge van de in het landbouwbedrijf bestaande huidige omstandigheden niei volledig kunnen betalen. Wie uit anderen hoofde schulden gemaakt heeft, behoort zich niet op de regeling van dit ontwerp te kunnen beroepen. DE SLOOPING VAN VISSCHERSVAARTUIGEN. Het uit het Landbouwcrisis fonds beschikbaar gestelde be drag tot f50.000 verhoogd. Bij beschikking van 28 Februari had de minister van landbouw en visscherij uit het Landbouwcrisisfonds een bedrag van f 20.000 beschikbaar gesteld om bet sloo- pen van zee- en kustvissc'bersvaartuigen te bevorderen. Naar wij van 'bevoegde zijde vernemen, is onder leiding van de daartoe ingestelde sloopcommissie bet sloopen krachtig aan gevat, zoodat bet ter beschikking gesteide bedrag van f20.000 thans vrijwel geheel is uitgeput. Aangezien nog veel aanvra gen om een slooppremie bij de commissie in behandeling zijn, is het bedrag van f20.000 dezer dagen verhoogd tot 50.000 gulden. HET ONTWERP REISBELASTING. Memorie van Antwoord spoedig te wachten. Naar gemeld wordt, kan de Memorie van Antwoord op bet ontwerp tot heffing van een reisbelasting spoedig worden te gemoet gezien. Uit het feit, dat bet minis- terieele antwoord binnenkort zal ver schijnen, kan men afleiden, dat minister Oud aan het ontwerp vasthoudt. Natuurlijk hangt het intusschen van de Kamer af, of bet ontwerp nog voor dit zomerreces zal worden behandeld. Maar ook al is dat het geval, en al wordt het ontwerp door de Kamer aan genomen, dan is het toc'h nog zeer twij felachtig, dat de reisbelasting nog gedu rende dit zomerseizoen zal worden gehe ven, daar de Eerste Kamer het ontwerp toch ook nog zal hebben te 'behandelen. DE R.-K. KERK EN DE N.S.B. Verklaring van den partijleider der N.S.B. In het orgaan van de N.S.B. deelt de partijleider mede, dat bij in verband met den herderlijken brief van het roomsch- katholiek episcopaat in Nederland, krach tens hetwelk zij, die aan de N.S.B. in belangrijke mate steun verleenen, van de ontvangst der Sacramenten worden uitge sloten, het geheel aan de r.-k. leden der N.S.B. overlaat om te doen, wat bun geweten hun voorschrijft. Onder deze verklaring is een mededee ling afgedrukt van 9 leden, waaronder bet Eerste Kamerlid graaf de Marchant et d'Ansembourg, die verklaren, dat zij lid van de partij blijven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1