EERSTE BLAD Wat België leerde. VRIJDAG 29 MEI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 202 Ieerbericht. Buitenland. Binnenland Beperking gemeentelijk belastinggebied. Belangrijkste Nieuws Groote bestelling van de Ned. Spoorwegen. ont een goeden -Gelderland en stand raatig ie. stand ia goed, iland, Oost-N n N.-Overijsel, onder glas als ieden stand. In 'est-Friesland grond matig. [as is zeer goed id. Op den vol- e Over-Betuwe ,nd en de om lig, elders goed. [Westland is de rd; matig in de slecht in de waar veel krop- vollen grond den stand, wel- •dbrabant, Wal- sr glas is de [in Gelderland, waar de stand sijn matig, boe- jvormd zijn. In ag door luis en grond vertoont Ltigen stand. De Issen is beter. |lge van het kou rossen slecht ge- s. De stand is [k van Nijmegen, m m e r s. De |m de Venen is i'burg komt het mvankelijk ma- ?ewas thans een pelen ver- fen stand, die in is zeer goed. jassen. Da an der verschil- schade ondër- aer en nachtvor- Ide is de vrucht- de variëteiten al- verloopen. Ook rde aan blad en is in de hooger Is matig geweest oed. llefleurs hebben elen vertoonden IJsselstreek en de bloei in het I was. pelen was matig Igemeen bloeiden ruchtzetting vër- pnne, Précoce de 3ei£nour d'Espe- Jeurré Glairgeau het algemeen is en slecht tot ma- Winkel en N.- iind is matig. El- ït een slechten Ir is de stand van Ine Claude d'Oul- loruitzichten van Gelderland goed In op Zuid-Beve- kt thans een goe- Echtzetting bevre- fd der Meikersen vertoonen een on- is goed in Zee- |uitgezonderd de Overijssel, doch [recht, Limburg en Je b e s s e n. De |y's Pralific 'heeft iden door nacht- iëteiten vertonnen ■stand. 1 n vertoonen een k, Noord-Holland, nnd, Overijssel en len stand in Gro- Utrecht, Noord- i stand is over het lond van 29 Mei: tot W. wellicht |wind, gedeeltelijk regen, kans op overdag. liddag 3 u. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van hol blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque cn Girorekening 44495 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL ,T. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes cn Vllssingen f0,20. -=■ Losse nummers 5 cent. Advcrtcntiën 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcclingen CO cent per regel. Kleine Advcrtcntiën Dinsdags cn Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. MAAANDAG 1 JUNI (TWEEDEN PINKSTERDAG) ZAL „DE ZEEUW" NIET VERSCHIJNEN. De verkiezingen in België, waarbij de R.K. Staatspartij zware verliezen leed en de Sociaal-Democraten zich niet wisten te handhaven, terwijl de extremistische partijen van links en rechts belangrijke winst boekten, heeft tot verschillende be schouwingen aanleiding gegeven. Gepoogd is de sprake van deze verkie zingen te verstaan. En dat is een goed werk. Het kan zeer verstandig zijn zich aan een ander te spiegelen. Nu is dit laatste nog niet zoo gemak kelijk. Hier past «enige voorzichtigheid. Wij moeten b.v. niet vergelijken wat niet voor vergelijking vatbaar is, zooals dat b.v. het geval is met de verhoudin gen in België en ons land. Verschillende factoren hebben op den uitslag in België invloed gehad. Een daarvan is ongetwijfeld, dat in deze troebele tijden de partijen, die voor de leiding der landspolitiek in de eerste plaats verantwoordelijk zijn, de zwaarste slagen hebben te verduren. Zoo is het in België gegaan en in ons land zal het straks waarschijnlijk niet anders zijn. Daarbij komt, dat er in België zekere financieele schandalen hebben plaats ge vonden, die niet hebben meegewerkt om de positie van de R.K. Staatspartij te versterken en die bij de Rexisten den wind in de zeilen hebben geblazen. Dan is ook de tegenstelling tusschen Vlamin gen en Walen niet zonder invloed geble ven. Zonder meer te concludeeren, dat bij deze stembus de samenwerking tus schen R.-Katholieken en Sociaal-Demo craten gericht is, gaat o.i. niet op. Even min als we deze stemming kunnen zien als een veroordeeling van de devaluatie- politiek. Was niet gedevalueerd, dan zou dat misschien juist een wapen zijn ge weest' om de regeeringspartijen met suc ces te bestoken. Wel is dit duidelijk geworden, dat in dezen benauwden tijd de extremistische partijen, die alleen maar weten te criti- seeren en die zich richten op het gevoel van de massa, gemakkelijk spel hebben. Iets daarvan hebben wij hier gezien bij de het vorig jaar gehouden Staten verkiezingen. En bij de verkiezingen in 1937 zal wel hetzelfde blijken. Voorts is ook hier weer gebleken, dat tegen de „uitersten" op politiek gebied aan de eene zijde de Communisten en aan den anderen kant de Nationaal- Socialisten alleen principieel verweer kracht kan uitoefenen. Dat mogen ten onzent vooral de R.- Katholieken in het oog houden. Zij kun nen de extremisten geen betere dienst be wijzen dan door te gaan in de richting van de' Sociaal-Democraten, dié in ons land gelukkig beginnen te begrijpen, dat zij maar liefst uit de buurt van de Com munisten moeten blijven. Maar dat moet ook door ons geen oogenblik worden vergeten. Wij zullen sterk staan wanneer en zoolang wij vasthouden aan de leuze van Groen: tegen de revolutie het Evangelie. Tegen de revolutie-beginselen, zooals die door de N.S.B. worden gepropageerd, evengoed als tegen die door de Commu nisten worden gepredikt. f.dag 3 u.: 765. fietsen: DE STAKINGEN IN NOORD FRANKRIJK. Gisteren is een delegatie der stakende metaalbewerkers door minister-president Sarraut in tegenwoordigheid van den mi nister van ar'beid Frossard ontvangen. Na het onderhoud verklaarden de leden der delegatie slechts, dat „een basis voor onderhandelingen" was gelegd. Ook Léon Blum heeft een delegatie der metaalbewerkers ontvangen. Het stakingscomité, dat in de Renault- fabrieken is gevormd, heeft een commu niqué gepubliceerd, waarin wordt mede gedeeld, dat 33.000 arbeiders staken. Zij maken zich gereed den nacht in de fa brieken door te brengen; wagens met le vensmiddelen en bier arriveeren voor de poorten van de fabriek en worden met vreugdekreten door de stakers gelost. De stakers zijn vastbesloten de fabrie ken niet te verlaten. Men schat het aan tal arbeiders, dat vannacht op de plaats van hun dagelijksch werk zouden blijven op 42.000. De toestand is nog steeds, kalm, sterke posten der stakers bewaken de ingangen van de fabrieken, ordebewaarders zijn er nergens te zien. Herhaaldelijk weerklinkt de „Interna tionale". Soms ziet men roode vanen bo ven den muur uitkomen, terwijl revolutio naire liederen worden gezongen. De gemeenschappelijke metaalindustrie- en en aanverwante groepen in het gebied van Parijs verklaren in een communiqué, dat de stakingen in de metaalindustrie meer een politiek dan een beroepsconflict vormen. De werkgevers hebben steeds getoond verzoeningsgezind te zijn, doch ten aan zien van de huidige conflicten kan een dergelijke houding niet worden bewaard. De terreinen van de fabriek bieden een merkwaardigen aanblik. De werklieden blijven in de fabriek, doch werken niet, en hun vrouwen komen hen 'bezoeken be laden met etenswaren. ■Ook de arbeiders van de Citroënfabrie- ken te Grenelle zijn in staking gegaan. De stakingsbeweging heeft zich ook tot de Fiat-fabrieken uitgebreid. (De bestuursraad van den 'bond van metaal-indsutrieelen in het Parijsche ge bied heeft vergaderd ter bespreking van den toestand, geschapen door het bezet houden van de fabrieken door arbeiders, die weigeren te werken. Algemeen was men van oordeel, dat de actie van een omvang dreigt te wor den, dat regeeringsingrij- pen onvermijdelijk wordt. De patroons zijn nog steeds bereid, over de eischen van hun personeel van ge dachten te wisselen, mits de fabrieken worden ontruimd. Gebeurt dit niet, dan zullen ze de reg'eering moeten verzoeken, handelend op te treden en de wet te doen eerbiedigen. NAAR EEN VERZOENING TUSSCHEN ENGELAND EN ITALIë? De Italiaansche ambassadeur te Lon den, Grandi, heeft een bezoek gebracht aan 'het Foreign Office en daar een on derhoud gehad met Minister Eden. Dit bezoek is een defini tieve stap van Italië om een einde te maken aan de spanning tusschen beide landen. Men heeft goede redenen om aan te nemen, dat Grandi uiting heeft gegeven aan het verlangen van Italië tot toenadering. De D'uce hqeft onlangs in een interview gezegd, dat het voor Italië onmogelijk is het initiatief te nemen tot een Middellandsche Zee-overeenkomst, zoolang de sancties worden gehandhaafd. DE ONRUST IN PALESTINA. Uit Jeruzalem wordt gemeld De onrust in het geheele land blijft aanhouden. Er zijn weer dynamietaan- siagen op spoorbruggen en wegen ge pleegd. In de laatste weken zijn minstens tien duizend ooflboomen en wijnstokken uit gerukt. De staking der Arabieren neemt op de eene plaats toe en op de andere af. De Arabische journalisten besloten met ingang van morgen het verschijnen van de Arabische kranten te staken. De Seaforth-ihooglanders zijn slaags ge raakt met een bende Arabieren, 8 km. bezuiden Jinin, tijdens een verkennings tocht. Twee Arabieren werden gedood en vier gewon'd, waarvan één ernstig. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat het gisternacht tot nieuwe botsingen is ge komen. Een geregeld 'vuurgevecht heeft plaats gehad tusschen de politie en Ara bieren. Ook in Jaffa is het weer tot schiet partijen gekomen. In de noordelijke districten richten de Arabieren steeds grootere verwoestingen in de aanplanting aan. Uit Jeruzalem wordt gemeldt, dat veer tig Arabische leiders naar andere steden zijn uitgewezen en daar onder toezicht der politie zijn gesteld. Een officieel communiqué zegt, dat traangas in reserve gehouden wordt om gebruikt te Worden wanneer de omstan digheden het vereischen. Weekblad der Belijdeniskerk verboden. De Duitsche minister voor volksvoor lichting en propaganda heeft het week blad „Der Reichsbote" verboden. Het blad i aldus wordt officieus gezegd had reeds vroeger door onjuiste berichtgeving aanstoot gegeven. In liet laatste nummer had het in zijn hoofdartikel zuiver ker kelijke problemen in de politiek getrokken en tegelijkertijd door onware mededeelin- gen het kerkelijke facificatiewerk in ge vaar gebracht. Egypte heft de sancties gedeeltelijk op. 'De Egyptische minister van financiën heeft besloten 'bij wijze van uitzondering toe te staan, dat zekere Italiaansche arti kelen welke niet te vervangen zijn, zooals bepaalde geneesmiddelen, in Egypte wor den ingevoerd ingevolge verdragen, ge sloten voor de sancties in werking traden. Hongersnood dreigt in Anhoei. In de Chineesche provincie Anhoei zijn zeven millioen menschen den hongerdood nabij, tengevolge van een ernstigen hon gersnood, welke door periodieke droog ;e is veroorzaakt. Velen dezer ongelukkigen leven van boombladen, boomschors en zaad. Talloe- zen hebben hun huisraad verkocht, om geld te krijgen voor voedsel. Men zegt, dat ook kinderen op g 'oote schaal in het openbaar worden verkocht. Een Christus-standbeeld in Addis Abeba. Het dagelijksch bestuur van de Ver- eeniging tegen Godslastering, waarvan koning Victor Emanuel, keizer van Ethio pië, eere-voorzitter is, heeft aan de Ita liaansche regeering een voorstel overge legd, om in Addis Abeba een groot stand beeld van Christus op te richten. Dit standbeeld moet het begin van een nieuw Christelijk tijdperk in Ethiopië symboliseeren. Dat tijdperk is dus ingeluid met gif gassen enz.l Korte Berichten. Officieel wordt medegedeeld, dat Ormsby Gore is benoemd tot minister van koloniën in Engeland ter vervanging van Thomas. De datum der kroning van den Ko ning van Engeland is vastgesteld op 12 Mei van het volgend jaar. D'r Schacht, de president van de Duitsche Rijksbank, zal op 15 Juni te Boedapest aankomen voor het houden van besprekingen op bankgebied. De Valera heeft in de D'ail voorge steld den Senaat af te schaffen, daar deze geweigerd heeft het voorstel tot zijn eigen opheffing aan te nemen. D'e maatregel is reeds door de Dail aangenomen en zal nu kracht van wet krijgen na een een voudige nieuwe stemming. De gemiddelde snelheid van de „Queen Mary" sedert het vertrek uit Cherbourg bedraagt 28.73 knoopen. De gemiddelde snelheid van de „Norman die" bedroeg echter bijna 30 knoopen. Majoor Mulligan, directeur van den Britsch-Indischen gezondheidsdienst heeft verklaard, dat in Britsch-Indië jaarlijks een millioen menschen aan malaria ster ven. Ras Nassiboe, de vroegere Abessy- nische commandant in O-gaden, is te Mar seille aangekomen. Hij1 verklaarde, dat hij naar Frankrijk is gekomen voor het her stel van zijn zeer geschokte gezondheid. Uit Innsbruck wordt gemeld, dat sedert de roekelooze onderneming van Waxenberg, het steeds grooter wordend aantal pogingen der nationaal socialisten om zich van wapens, welke aan leden der Heimwehr toebehooren. meester te maken, in Tirol tot een zeker aantal ar restaties heeft geleid. D'e Zwitsersche regeering heeft een deel van het terrein aangekocht waar Ko ningin Astrid den dood vond. Het gebied is gelegen tegenover de plaats waar een kapel wordt gebouwd, en zal ter beschik king van de Belgische koninklijke familie worden gesteld. KONINKLIJK BEZOEK AAN DEN BOSCH. Geen officieel karakter. Naar wij vernemen zullen H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana op 16 en 17 Juni a.s. een bezoek aan Den Bosch brengen. Zij zullen de gasten zijn van den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, Mr Dr A. B. G. M. van Rijckevorsel. Daar het bezoek geen offi ciéél karakter draagt, zullen de Hooge gasten incognito reizen. HET ONTWERP VASTE LASTEN. Spreektijd verlengd. Op voorstel van den heer De Geer (C.H.) heeft de Tweede Kamer gistermid dag besloten den spreektijd t.o.v. de wets ontwerpen tot verlaging van vaste lasten e.a. in eersten termijn te verlengen van 1 uur tot 1 uur 15 min. DE 25 MILLIOEN VOOR INDIë. De commissie, onder voorzitterschap van het lid van den Raad van Indië, den heer van den Bussche, aan welke is op gedragen voorstellen te doen inzake de bbSteding van de 25 millioen voor In dië, heeft na uitvoerig overleg een voor loopig plan ingediend, waarin o.m. voor zieningen zijn getroffen voor kolonisatie en enkele belangrijke irrigatiewerken. Een vrij hoog bedrag is uitgetrokken voor werkverruiming bij' het boschwezen; voorzieningen zijn getroffen voor den in- landschen boschbcuw, nijverheid en vis- Voorloopig Verslag der Tweede Kamer. Aan het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer over het wetsontwerp tot ver lenging van den geldigheidsduur en wij ziging van de wet van 4 Maart 1935 en wijziging van de slotbepaling van de wet van 4 Maart 1935 is het volgende ont leend Nu de Regeering voorstelt, den geldig heidsduur van deze als zeer tijdelijk be doelde wet drie jaren te verlengen, acht ten verscheidene leden de vraag gewet tigd, of zij niet een even duurzaam ka rakter dreigt te verkrijgen als de werke loosheid. Deze leden zouden gaarne vernemen, of de Regeering niet 'van meening is, dat thans reeds voorbereidende maatregelen moeten worden genomen om op 1 Jan. 1940 de in 1935 ingegane beperking van het gemeentelijk belastinggebied ongedaan te maken. Van de bij dit ontwerp geboden ge legenheid wilden deze leden (verschillen de andere leden sloten zich bij hen aan) gebruik maken, om zich op de uitkom sten van de wettelijke regeling in zake het werkloosheidssubsidiefonds te bezin nen .Het resultaat van de regeling van 1935 achtten de hier aan het woord zijn de leden wel zeer teleurstellend. Het offer, hetwelk de gezamenlijke gemeenten bren gen, heeft niet tot eenig herstel van de fiïiancieele zelfstandigheid van de ge meenten kunnen bijdragen. De hier aan het woord zijnde leden meenden, dat er alle aanleiding bestaat, alfhans de z.g. belastingbijdragen zooveel mogelijk volgens objectieve regelen toe te kennen. Intusschen is naar het oordeel van deze leden de ernstigste bron van onzekerheid de regeling van de z.g. subjectieve bijdra gen uit het Werkloosheidssubsidiefonds, de extra bijdrage en de belastingbijdrage. Verscheidene leden betoogden de wen- schelijkheid van de instelling van een commissie, die de regeering van advies zou hebben te dienen bij de uitvoering van de wet van 4 Maart 1935 in zake bet Werkloosheidssubsidiefonds. scherij. Er zullen enkele schepen worden gebouwd en eenige groote gebouwen in elk der drie hoofdplaatsen. Voorts zijn als werkverruiming eenige belangrijke sa- neeringswerken in het plan opgenomen. DE HAVEN VAN ROTTERDAM. Steun van het Rijk. De regeering heeft, na kennisneming van het eindrapport van de interdepar tementale commissie, aan B. en W. van de gemeente Rotterdam medegedeeld, dat zij met het oog op de zeer bijzondere omstandigheden, waarin de haven ver keert, in beginsel niet ongenegen is, de extra-bijdrage uit het Werkloosheids subsidiefonds aan de gemeente voor het jaar 1936 zoodanig te verhoogen, dat de gemeentelijke haventarieven met 28 pCt. verlaagd kunnen worden. De regeering heeft aan deze principiëele toezegging echter de voorwaarde verbon den, dat het gemeentebestuur op zich neemt, voor zoover eenigszins mogelijk te zullen doorzetten, dat de particulie re havenkosten met een gemiddel de van ten minste 15 pCt. worden ver laagd. Tenslotte heeft de regeering ook nog medegedeeld, dat het onderzoek van de vraag, of nog op andere wijze hulp kan worden verleend, nog niet is vol tooid. Dit onderzoek wordt door de regee ring voortgezet. De regeering meent ech ter, dat met het oog op de urgentie van de zaak de verlaging van de havenkosten niet moet wachten, totdat ook over laatst- gemelde vraag een beslissing is genomen. ALG. NED. CHR. AMBTENAARSBQND. Een lid der N.S.B. geroyeerd. In de voortgezette vergadering stelde de voorzitter voor om de vrijgestelden van den bond de eerste korting van 5 pet. te geven. Verder verdedigde het bondsbestuur het financieel beleid van het C. N. V. waarop enkele aanwezigen aanmerking hadden gemaakt. De heer Vermeulen vond het betreu renswaardig, dat men verschillende pos ten van het C. N. V. heeft aangevallen, waar de vergadering niet voldoende in zicht in heeft. Men schijnt niet voldoende te begrijpen dt de arbeid van het G.N.V. meer dan verdubbeld is, dat de achter uitgang van leden duizenden guldens minder inkomen meebrengt voor het C. N. V. en deze duizenden heeft men moeten bezuinigen om uit te komen. Verder ontvangt een vrijgestelde nim mer vergoeding voor een spreekbeurt. De begrooting werd aangenomen. Binnenland. De Minister van Waterstaat in Zeeland. De concentratie van het bijzonder onder wijs. De Tweede Kamer nam het wetsontwerp tot bestrijding der particuliere weer korpsen aan. Buitenland. Naar een verzoening tusschen Engeland en Italië? De revolutionaire stakingen in Noord- Frankrijk. De toestand in Palestina nog altijd ge spannen. Aardbevingen in Argentinië. Naar gemeld wordt, hebben de Ned. Spoorwegen, in verband met de electrfi- catie van de z.g. Diesellijnen de navol gende bestellingen gedaan: Bij de N.V. Werkspoor: 53 electrische tweewagen-treinstellen 2e en 3e klasse. Bij de firma Beijnes 74 stuks motorrijtui gen en bij de firma Allan 37 stuks aan- hangrij tuigen. Het electrische gedeelte van dit materiëel en 200 tractiemotoren zijn besteld bij de N.V. Heemaf te Hen gelo, terwijl 340 tractiemotoren door de Electrische Industrie zullen worden ge leverd. Aan de orde werd dan gesteld het be roep van den heer J. F. Bestebroer tegen zijin afvoering van de ledenlijst. De heer Bestebroer is N.S.B.-er geworden ën daarna eerst door de afdeeling Rotterdam afgevoerd, waarna het bondsbestuur dit heeft bekrachtigd. In een korte, scherp gestelde rede toon de de voorzitter aan, dat de beginselen van de N.S.B. anti-Christelijk zijn en dus in strijd met art. 2 der Statuten, waarom de heer Bestebroer op juiste gronden is geroyeerd. Nadat de heer Bestebroer zich verde digd had, werd gestemd over het roye ment. Alle afdeelingen waren er voor, uitge zonderd Almelo en Bergen oip: Zoom. Bergen op Zoom meende dat naast de N. S. B. ook de C. D. U. geplaatst moest zijin. Na een nadere toelichting Moor den Voorzitter, deelde Bergen op Zoom mede het volkomen eens te zijn met het roye ment, evenals Almelo. De aftredende bestuursleden de heeren G. Haverhoek, J. H. Straub en S. P. C. van Erk werden met groote meerderheid herkozen. In de vacature-E. Looyen werd gekozen de heer J. H. v. Wering te Groningen. Aan de orde was dan het rapport van de commissie inzake de oprichting van een werkloozenkas. De commissie stond, evenals het hoofd bestuur, afwijzend daartegenover. Na eenige bespreking werd het voor stel der commissie met algemeene stem men aangenomen. Een voorstel-Delft om een commissie te benoemen, welke de bestaande contribu tieregeling bestudeert en zoono-odig met gewijzigde voorstellen op de volgende ver gadering komt, werd na eenige discussie aangenomen. Het voorstel van Den Helder om het hoofdbestuur op te dragen de mogelijk heid te onderzoeken van pensioengrond slag-bevestiging werd op voorstel van het bestuur afgewezen. Besloten werd het volgend jaar te Zut- phen te vergaderen. BLIKVLEESCH VOOR WERKLOOZEN. Er wordt een zeer scherpe keuring toegepast. Gisteren is een begin gemaakt met de nieuwe inblikking van vleesch, dat be stemd is voor distributie onder werkloo- zen. De koeien worden geslacht in het slachthuis van Beverwijk, daar Velsen geen abattoir heeft en vervolgens wordt het vleesch naar de fabriek in het haven kwartier van IJmuiden vervoerd. Dit transport heeft een bijkomstig, maar toch belangrijk voordeel, namelijk dat het vleesch daardoor tweemaal wordt ge keurd: de eerste keer in het slachthuis bij' het slachten van de dieren en de tweede maal biji de aankomst in de fa briek. Gemeld wordt dat de keuring zeer streng is en dit schijnt ook wel noodza kelijk te zijn, want de kwaliteit van het vee is buitengewoon slecht. Het vee is niet ziek, maar kreupel of broodmager. De zeer scherpe keuring voorkomt ech ter, dat niet voor consumptie geschikt vleesch verwerkt zou worden. Het vleesch van deze runderen wordt vermengd met dat van varkens, die reeds enkele jaren

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1