r. Hake Schoon chip ZONDAG CACHETS :g vood den EERSTE BLAD DONDERDAG 28 MEI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. SÜ1 rganisatie voor jhebbenden op |1935", volgens erkenning als |>ij voornoemde per dag fe Zeeuw" taal f 2.50 f 0.20 lerichten Geen gunst, maar recht. De Sociale Wetgeving. Buitenland. De toestand in Italië. Eenige opleving in de industrie? Binnenland Koningin en Prinses uit de hoofdstad vertrokken. Belangrijkste Nieuws ■N GEVESTIGD IERSPATROON. doc Uw geld krijgt. Belegd. E SCHILDERS- .DERD. ÏHTEN. lAmsterdainsche Idegedeeld door |.V. te Goes. Irige koei s lieden 220V2 113 182 y, 112 llöVa 260 212 45}4 95 357/s 206/s 4 30l/2 4 27/s 27% IOV2 225/s 224 U3V2 184V2 112 V» 11454 263 212V2 45 983/8 94% 367s-7 207/s 4Vi8 3lV8 43/8 215/t8 277/s 107/ie 22 Vs 616/i8 21 97/s 12 39 'A 147/p 207s 97/s 12 39 147/e 37/s 4 (vermindering der lederl. Bank in de Izaakte wat aan- Lrkt. It was wat koop- lie shares, terwijl paren in verband valuta's. H.V.A. gevraagd. |sen. 1, 27 Mei. 2.30 u. 1%. (Jitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter cxploitatio van liet blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststruut 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL .T. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f 0.20. Losso nummers 5 cont Advcrtcnticn 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdceiingen CO cent per regel. Kleine Advertcnticn Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het door de Veieeniging „Volksonder wijs" aanbevolen plan om de stichting en instandhouding van bijzondere scholen te bemoeilijken, o.a. door te eischen, dat de vereischte handteekeningen van ouders op het raadhuis onder toezicht van een door de wet aan ie wijzen autoriteit gezet moe ten worden, vindt bij „Het Volk" warme instemming. „Het valt niet in te zien aldus het Soc. D'em. orgaan wat er voor ver keerds in het voorstel steekt. Het is toch bekend genoeg, dat met het verzamelen van handteekeningen voor de stichting van bijzondere scholen vaak op groote schaal gezwendeld wordt. Bij onderzoek blijken dan telkens tal van ouders getee- kend te hebben, zonder dat zij er aan denken ooit hun kinderen naar de op te richten school te zenden. Intusschen moet de gemeente voor een geheel overbodige school dokken. Verzekering van de waar achtigheid der handteekeningen moeten de voorstanders van hijzonder onderwijs niet afwijzen, doch toejuichen. Met bedrog mag hun zaak niet gediend worden". Wij merken hierbij op, dat niet valt in te zien, waarom dergelijke bezwarende be palingen gemaakt moeten worden. Het is toch algemeen bekend, dat de zwendelver'halen inzake het inzamelen van handteekeningen als regel op kwaad aardige fantasie bleken te berusten. Het is wel eens een enkele maal voorgekomen, dat iemand bij latere „bewerking" zijn handteekening terug nam, maar dat was de uitzondering die de regel bevestigde. Trouwens wat heeft een schoolvereeni- ging aan handteekeningen van ouders die tóch niet voornemens zijn hun kinderen te zenden? Als het verhaal van „Het Volk" op waarheid gegrond was, dan moesten er tal van bijzondere scholen gebouwd zijn, waarvoor geen kinderen aanwezig bleken te wezen. Het zal echter niet ge makkelijk vallen om ook maar één zulk een school aan te wijzen. Er is dan ook geen enkele reden, waar om, zooals „Het Volk" meent, de voor standers van bijzonder onderwijs zouden moeten toejuichen, dat hen allerlei on- noodige 'hinderpalen in den weg worden gelegd. D'e zaak is natuurlijk, dat 't tot „Volks onderwijs" en de haar steunende pers nog nooit recht is doorgedrongen, dat de voor standers van bijzonder onderwijs zekere rechten hebben en dat zij bij de stich ting van een school niet om een gunst komen bedelen. Als men meent, dat recht te moeten aantasten, laat men het dan maar duide lijk zeggen. D'at is beter dan te lasteren over zwendelpractijken. VEELZEGGENDE CIJFERS. In de Provinciale Diaconale Conferen tie der Geref. Kerken in Zuid-Holland, heeft de 'heer W. Strijbis in een door hem gehouden referaat o.m. gewezen op de vruchten van de verzekeringswetten. Spr. wees er op, dat als gevolg van deze wetten, de taak der diaconieën be langrijk is verlicht, getuige de volgende cijfers Krachtens de Invaliditeitswet wordt jaarlijks rond 31V2 millioen gulden uitgekeerd; krachtens de Ongevallenwet rond I8V2 miillioen; Ziektewet 15 a 16 millioen; en Werkloozenverzekering 21V2 millioen gulden. Van de zijde der Staatkundig Gerefor meerden wordt nog steeds op intrekking van de verzekeringswetten aangedrongen. De kerkelijke en particuliere armenzorg zoo heet het dan, zal zich dan over de hulpbehoevenden hebben te ontfermen. Nu behoeft het geen betoog, dat een uitkeering bij ouderdom, ziekte of invali diteit als vrucht van den arbeid, te ver kiezen is hoven een steunbijdrage van de diaconie of armbestuur, hoe hooge plaats met name de diaconale zorg ook moge innemen. Maar het is eveneens duidelijk, dat door intrekking van de verzekeringswet ten de organen voor verzorging der armen, zich voor een onmogelijke taak zouden zien geplaatst en dat bittere el lende voor tienduizenden daarvan het go- volg zou zijn. DE EERSTE REIS VAN DE QUEEN MARY. Overweldigende belangstelling. Gistermiddag 16.34 is de Queen Mary uit Southampton voor haar eerste reis naar de Vereenigde Staten vertrokken. Er waren 20 extra treinen met nieuws gierigen uit Londen alleen aangekomen om het vertrek te aanschouwen. In de haven lagen honderden stoombootjes en particuliere jachten en een leger vliegtui gen seinden uit de lucht wensohen voor een goede reis. Klokslag half vijf moesten allen, die niet meegingen, het schip verlaten en de familieleden en vrienden van de meer dan 2000 passagiers verlieten de hutten, salons en dekken. Een jubel brak los op de kade toen het schip in beweging kwam. Getrokken door zes sleepbooten verliet het schip de haven van Southampton. Vliegtuigen van alle typen begeleidden het schip nog een eindweegs. Aan boord was natuurlijk alles tot in de puntjes verzorgd. Er lagen speciale stukken „Queen-Mary"-zeep in de bad kamers en op de aschbakjes lagen „Queen Mary'Mucifers. Velen staken deze ge bruiksvoorwerpen onmiddellijk in den zak als souvenirs of boden ze aan hun vrienden aan, die hun uitgeleide waren komen doen. Behalve een luxueuze kennel, bevinden zich ook een paar postduiven aan boord, die reeds eenmaal over den Atlantisohen Oceaan gebracht zijn en die zullen wor den 'losgelaten, wanneer het schip in de nabijheid van Nantucket is aangekomen. Zij zullen dan persfoto's meenemen van het schip tijdens zijn eerste reis. Reeds vroeg in den raiddag was het geheele keukenpersoneel op volle kracht aan het werk ter bereiding van de over weldigende diners, die de opvarenden in de verschillende klassen zouden voorgezet krijgen. Er bevinden -zich niet minder dan 63 journalisten aan boord, waarvan 35 Ame rikanen, voorts Franschen, Duitschers en uiteraard EngeLsc'hen. Arbeiders weigeren de fabrieken te ver laten om looneischen ingewilligd te krijgen. Het broeide al de laatste dagen in eenige metaalfabrieken in de buurt van Parijs. De arbeiders hadden loonsver- hooging en wijziging in de arbeidsvoor waarden gevraagd. Op vele plaatsen tegelijk is de bewe ging uitgebroken. Gisternacht zijn eenige ploegen binnen de muren gebleven. Vrouwen en kinderen hebben hun voedsel gebracht. Van buiten was er niets bijzonders te 'bemerken. Gisteravond ging het in de fabrieken heel gemoedelijk toe. De mannen lieten niemand binnen, maar van buiten af hoorde men harmonica spelen. Een nieuw gekozen communistisch kamerlid heeft hen toegesproken. De mannen hebben zich verbonden het materiaal niet te beschadigen. Een com missaris van politie is zich komen over tuigen, dat zij' niemand gevangen hou den. Bij Hotchkiss hebben de arbeiders hun zin gekregen. Daar in de drie fabrieken o.a. oorlogs tuig vervaardigd weid, zou de staking stelselmatige sabotage van de landsver dediging zijn. De bladen betreuren de zwakte van de overheid tegenover wat zij de groote manoeuvre van de revolution- r.airen noemen. Van Ribbentrop naar Ierland. D'e speciale ambassadeur van Hitier, v. Ribbentrop, zal, naar men gelooft, van daag of morgen te Londen aankomen, op doorreis naar Noord Ierland, waar hij de Pinksterdagen zal doorbrengen in gezel schap van lord Londonderry, die onlangs in Diiitschland zijn gast was Natuurlijk oppert men de veronderstel ling, dat v. Ribbentrop van de gelegen heid gebruik zal maken om met de Bril- sche regeering het Duitsche antwoord op de onlangs ingediende Britsche vragenlijst te bespreken, doch hiervan is geen enkele bevestiging te verkrijgen. De kabinetscrisis in België. Koning Leopold heeft zijn consultaties in verband met het samenstellen eener nieuwe regeering onafgebroken voortge zet. Er bestaat goede hoop, dat de regee- ringscrisis binn.en een week zal zijn opge lost. D'e oud-minister van landsverdediging, D'evèze, deelde echter mede, dat hij geen deel meer wenscht uit te maken van het nieuwe kabinet. Korte Berichten. Het Belgische staatsblad publiceert thans de resultaten van de volkstelling, welke per 31 December 1935 gehouden werd. Deze komt op een totaal bevolkings cijfer van 8.299.940 zielen. Gistermorgen is te Patna in Br.-In- dië een sterke aardbeving waargenomen, die 5 seconden aanhield. De huizen schud den op hun grondvesten, de ïuiten klapperden hevig. De verschrikte bewo ners liepen naar buiten. Van schado wordt geen melding gemaakt. In het noorden en noordoosten van Bohemen heeft een hevig noodweer ge woed. In de streek van Nieuw-Paka zijn de beken tengevolge van ontzettende re gen- en hagelbuien gezwollen tot bruisen de stroomen, die enorme schade hebben aangericht. Een 70-jarige vrouw en drie kinderen zijn om het leven gekomen. D'e parlementaire secretaris van de E'ngelsche admiraliteit verklaarde in het Lagerhuis dat in het onderzoek naar de sabotage aan boord van de oorlogsvloot niets is gebleken van een politiek motief, noch van deelnemen van een politieke or ganisatie. In de streek van Stalinabad zijn de rivieren buiten haar oevers getreden, waardoor talrijke dorpjes geteisterd zijn. Spoorwegbruggen zijn vernield, de verbin dingswegen verbroken. Duizenden gezin nen zijn dakloos. Bij het bergingswerk te Thaya zijn nog twee lijken van verdronken school kinderen gevonden. Gisteravond werden nog 22 kinderen vermist. De bergings werkzaamheden worden ononderbroken voortgezet. Wie mag het gelag betalen? Een correspondent van de Manchester Guardian is reeds eenigen tijd bezig in dit hlad indrukken weer te geven van den tegenwoordigen toestand in Italië. „De eerste dagen van het imperium" noemt hij zijn artikelenreeks. Hieraan is het volgende ontleend: Hoe nationaal men ook gevoelt en hoe zeer men ook geneigd is om het meeste te gelooven van wat er van de rijkdom men van Abessynië verteld wordt, toch voorzien de zakenlieden groote moeilijk heden voor den tijd, die er, nu de oorlog is afgeloopen, komt. De Fiat- automobiel- en motorenfabrie- ken te Turijn hebben, naar men zegt, op het oogenhlik 40.000 arbeiders in dienst. Het vorige jaar hadden zij precies de helft daarvan aan het werk. De geheele productie is op oorlogsmaterialen inge richt. Wat moeten deze fabrieken met dit geweldige aantal arbeiders doen, als de vrede weer merkbaar is, of wat moe ten, ingeval de helft van het personeel weer ontslagen is, deze werkloozen doen? De middenstanders denken; De oorlog is afgeloopen en hij heeft twee jaar kor ter geduurd dan wij gedacht hadden. De belastingen zullen ons dus niet van alles berooven. Maar dan moesten zij' tot de ont dekking komen, dat de regeering veel meer troepen naar Oost-Afrika heeft ge stuurd, dan men in het begin dacht, dat noodzakelijk was. Zou het militair moge lijk zijn om een groot gedeelte van deze troepen naar Italië terug te zenden, dan zouden deze soldaten aan werk geholpen moeten worden. De betaling van de troe pen in Oost-Afrika en Libyë gaat thans door en de kosten hiervan zijn zeer hoog. Twee jaar geleden heeft de Duce ver klaard, dat de lasten voor den Italiaan- schen belastingbetaler niet meer mochten verzwaard worden. Thans moet de belas tingbetaler tenminste nog den interest op brengen van 10 milliard aan nieuwe schulden en waarschijnlijk nog voor be langrijk 'hoogere bedragen, die noodig zul len blijken om den veldtocht te voltooien en het imperium te organiseeren, voor dat 'het zelf iets oplevert. Reeds nu be taalt men een nieuwe belasting van 10 pet. op alle dividenden, wat men nog niet voelt, omdat deze ongewoon hoog zijn, dank zij de oorlogsorders van de indu strie. D'e middenstanders beseffen dan ook, dat zij een periode van verarming tege moet gaan, zoodra de regeering haar uit gaven zal gaan 'beperken. Deze verarming en dat is reeds nu het geval ver mindert de vraag naar artikelen van eer ste kwaliteit en treft dus ook weer den loondienaar. Het loon van den werkman in Italië is over het algemeen al ellendig genoeg. Het bedraagt in tal van streken, zoowel op 'het land als in de fabrieken niet meer dan ongeveer 10 lire per dag. Het bestaan wordt hun tegenwoordig in hoofdzaak nog dragelijk gemaakt door het vertrouwen op de betere vooruitzichten van het im perium. Intusschen zal iedere Italiaan, hetzij kapitalist, middenstander of loon dienaar, er zich op dienen voo. te berei den, dat hij moet betalen voor het wel geslaagde avontuur, totdat dit inderdaad baten zal opleveren. Zal dat mogelijk zijn zonder buitenlandsch kapitaal? Wie moet Bij' de verdediging van het wetsontwerp betreffende mechanisatie in de sigaren- industrie, stelde minister Slingenberg te genover het defaitistische geroep, veelal door oppositiezucht tegen het beleid van het Kabinet-Colijn ingegeven, als zou de aanpassingspolitiek van de Regeering een volslagen mislukking zijn, dat een zekere opleving onmiskenbaar is. Toonde de opbrengst van zegels, voor arbeiders geplakt, in 1935, vergeleken bij 1934 reeds eenigen vooruitgang, het geen op toeneming van werkgelegenheid wij1st, de eerste vier maanden van 1936 leverden bijna 4 ton meer op aan zegels dan in dezelfde maanden van het vorige jaar. dat buitenlandsche kapitaal verstrekken? De hoop op een oplossing is gevestigd op den eene, die geen gelijke of mededinger of mogelijk opvolger naast zich duldt, den man, die, in navolging van den Corsi- caansehen stichter van een ander wereld rijk een eeuw geleden, er thans toe is ge komen zijn proclamaties te teekenen met een enkel initiaal „M'\ EEN HARTELIJK UITGELEIDE. Gisternamiddag zijn H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana met den trein van 17.12 uit Amsterdam vertrok ken. Op den Dam was het ditmaal wel bij zonder druk; duizenden waren hier sa mengekomen om de Vorstelijke bezoek sters hartelijk uitgeleide te doen op hun korten rit naar het Centraal Station. Lui de klonken de toejuichingen over het oude plein, toen de Koningin en de Prinses het paleis verlieten. Statig daalde de Konink lijke standaard van den koepel van het Paleis, ten teeken, dat de Vorstelijke be zoeksters waren vertrokken. Voorafgegaan door het militair escor te bestaande uit een detachement politie- troepen, reed de stoet naar het station. Langs beide kanten van het Damrak stond het publiek rijen dik, om de vertrekkende hooge bezoeksters hartelijke ovaties te brengen. Na eenige oogenblikken in de Koninklijke wachtkamer te hebben ver toefd, betraden de Koningin en de Prin ses het perron, om ook daar door het pu bliek, dat zich achter de afsluiting be vond, de_ worden begroet met gejuich. Vriendelijk groetend schreden de Ko ningin en haar Dochter naar het konink lijke salonrijtuig, dat voor in den trein was gehaakt. Burgemeester De Vlugt geleidde de Landsvrouwe en de Prinses naar het sa lonrijtuig. Voor het geopend portierraam onderhield H. M. zich met den burge meester tot het sein van vertrek te 17.12 uur werd gegeven. Luid weerklonk onder de hooge kap van het station het gejuich der menigte. Terwijl de Koningin en de Prinses vriendelijk groetten, stoomde de trein langzaam het station uit. Van de „Gel derland" daverden de saluutschoten. Tot grootte verrassing van velen arri veerden gisteravond ongeveer kwart voor zes H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana aan het station Naarden Bussum. De Vorstinnen verlieten door een speci- alen uitgang het perron en begaven zich naar de wachtende auto's. Hoewel de aankomst niet bekend was gemaakt, stond een groote menigte voor 't slation, die 'het Wilhelmus aanhief en de Vorstinnen luide toejuichte. Hartelijk wuivend dankten H. M. en de Prinses voor deze hulde. De Koningin en de Prinses zijn gister avond om 7.20 uur per auto van haar be zoek aan Amsterdam op het Loo terug gekeerd. MEER BEDRIJVIGHEID IN DEN SCHEEPSBOUW. In het district der Rotterdamsche Ka mer van Koophandel is de bouw van zee schepen in het eerste kwartaal levendiger geworden. Er zijn op stapel gezet (cijfers tusschen haakjes zijn van hetzelfde kwar taal vorig jaar): 10 (2) motorschepen, metende tezamen 37.090 (800) ton bruto; op 31 Maart 1936 waren in aanbouw 15 (6) motorschepen, metende tezamen 61.140 (26.360) tor. bruto, en 2 stoomschepen, metende tezamen 36.100 ton bruto. Gij kunt met gezond blijven, als van dag tot dag zich ln Uw Ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen. want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U „zoo moe", „zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert 1 Neem eiken Vrijdag en Zaterdag een M.S.S.-cachet ter inwendige zuivering De M.S.S.-cachets zullen Uw haperende spijs vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel len, Uw met vergiftigde afvalstoffen gevulds darmen zacht ledigen, Uw gestel opfrisschen. Ge gaat U 'n ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker frischen opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want: M-S.S.-cacheta Maken „Schoon Schip" Per 12 stuks ln koker slechts 60 cent. Binnenland. De Tweede Kamer over de mechanisatie in de sigarenindustrie en de land en tuinbouwongevallenwet. Korting op de Indische pensioenen. De werkloosheid daalt. Het communisme in Indië. Het vaste-lasten-ontwerp een week uit gesteld. De stand van groenten en fruit. Zedenschandaal in Den Haag. Buitenland. De kabinetscrisis in België. De eerste reis van de Queen Mary. DE WERKLOOSHEID DAALT. Dë directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 4 tot en met 9 Mei 1936 het aantal le den van ingevolge het Werkloosheidsbe sluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 536.700, waarvan 75600 landar beiders. De werkloosheid onder de overige ver zekerden bedroeg in de week van 4 tot en met 9 Mei 1936 31.6 pet. In de vorige verslagweek (20 tot en met 25 April 1936) 32.1 pet. In de overeenkomstige verslagweek van 1934 25.1 pet. Bij 1062 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 9 Mei 1936 in totaal 428.944 werkzoekenden ingeschre ven, onder wie 405.921 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 411.176 werk loos, onder wie 393.252 mannen. GEHAKT IN BLIK. De oude voorraad uitgeput. De minister van binnenlandsche zaken heeft in een circulaire aan de gemeente besturen medegedeeld, dat hij van den minister van landbouw en visscherij be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1