EERSTE BLAD Indrukwekkende Oranje-hulde op den Dam te Amsterdam. Een te kras vonnis? Buitenland. De verkiezingen in België. Belangrijkste Nieuws DINSDAG 26 MEI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 198 Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Einorgo" tor cxploitatio van hot blad „Do Zcouw". Bureaux Lango Vorststraat 70, Goos. Telefoonnummer 11. Postchèquo en Girorekening 44455 Bijkantoor Middeiburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, wcokabonnomcnton voor Middolburg, Goes on Vllssingcn f0.20. Losso nummers 5 cent. Advortcntiön 30 cent por regel. Ingczondon mcdcdcelingen CO cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Het j.l. Vrijdag uit de „Standaard" overgenomen artikel over revolütionaire actie tegen luchtbescherming, heeft ons van de zijde der aanhangers van „Kerk en Vrede" enkele brieven bezorgd. Met name werd daarin bezwaar ge maakt tegen de uitspraak, dat wat van de zijde van „saamwerkenden uit de vre desbeweging" tegen de luchtbescherming, dat wil dus zeggen, tegen de beveiliging van de bevolking bi} eventueel oorlogsge vaar, gedaan wordt, erger dan gifgas zou zijln. Het adres voor deze bezwaren is na tuurlijk de' „Standaard", maar dit be hoeft ons niet te verhinderen aan de aan gevoerde bedenkingen volle aandacht te schenken. Nu zitten we hier met één moeilijkheid. Deze: dat bedoelde opponenten wel hun afkeuring uitspreken over het door ons overgenomen artikel en met name over de gebezigde uitdrukking: „erger dan gif gas", maar dat zij geen poging doen om het artikel zelf te weerleggen en het op treden van de „saamwerkenden uit de vredesbeweging" te verdedigen. Wat is de zaak? Als bekend ma.g worden verondersteld dat voor ons land leger en vloot uitsluit tend bedoeld zijn als vredesinstrument, om eventueele aanvallen te keeren. Zoo is het geweest in 1914. Over de waarde van de toenmalige weermacht wordt zeer verschillend geoor deeld. Maar allen die op dit gebied ook maar eenigszins deskundig zijin, zijn het hierover eens, dat de snelle mobilisatie en het op oorlogssterkte houden van ons le ger, onder den zegen des Heeren, een der middelen is geweest, die er toe hebben ge leid dat ons land buiten den oorlog is ge bleven. Wanneer de oorlogvoerende mogendhe den toen niet de absolute zekerheid had den gehad, dat Nederland het uiterste zou doen om zijn neutraliteit te handhaven, dan zou ons land in minder dan geen tijd in een slagveld zijn herschapen. Daaromtrent kan geen verschil van meening zijin. Onze weermacht heeft in 1914 en volgende jaren gediend tot be houd van den vrede. Daaruit volgt, dat allen die actie voeren om onze weermacht te ondergraven, hoe eerbiedwaardige bedoelingen zij daarbiji overigens ook mogen hebben een zeer gevaarlijk werk doen. Hetzelfde geldt maar dan in ver sterkte mate van de houding ten op1- zichte van de luchtbescherming aange nomen. Er dreigen hier ontzettende gevaren ook voor de burgerbevolking. Nu neemt de Overheid, geheel overeen komstig haar roepin" maatregelen om de burgerbevolking tegen die gevaren zoo veel mogelijk te beschermen. Dat is niet zoo gemakkelijk. En het kan in geen geval zonder voorafgaande oefening. De midde len tot afweer zijn betrekkelijk weinig. Maar wat er gedaan^&aw worden, mag niet worden nagelaten. De bevolking moet de dreigende gevaren leeren kennen, zij' moet weten wat zij in bepaalde omstan digheden kan en moet doen. Heel de luchtbeschermingsdienst heeft geen andere bedoeling, dan om als eventueel een oorlog mocht uitbreken wat God genadig moge verhoeden het gevaar te verminderen en waar noodig zoo snel en zoo goed mogelijk hulp te verleenen. Maar wat doen nu de „saamwerkenden voor den vrede"? Zij ontzien zich niet om in strijd met de waarheid in een pamflet neer te schrij ven: „dat de ware zin der luchtbescher mingsoefeningen deze is, dat de regee ring, gebruik makende van den begrijpe- lij'ken angst der burgerij, deze tracht mee te sleepen in den roes van den oorlog De oefeningen zouden militaire oefeningen zijn en de burgerij zou ongemerkt wo'rden ingeschakeld in de oorlogsmachinerie." Daarop volgt dan de uitroep, geen man, geen cent, geen hamerslag, geen luchtbeschermingsoefeningen voor het militairisme. Is dat nu een verderfelijke en hoogst gevaarlijke actie of niet? Gifgas is gevaarlijk. Maar erger en ge vaarlijker is een beweging die probeert de afweermaatregelen te doen mislukken en ons volk in tijd van nood zonder middel van verweer te laten. Het door de „Standaard" gestreken vonnis,, was dan ook volstrekt niet te kras. BUIZENDEN PERSONEN UIT ALLE KRINGEN DER BURGERIJ NAMEN AAN DE HULDIGING DEEL. N. S. B.crs trachtten door hou-zee-geroep de orde te verstoren. Een zeldzaam indrukwekkende hulde heeft gisteravond de Amsterdamsche bur gerij haar Koningin gebracht. Een onge kende geestdrift had zich van de menigte meester gemaakt. Duizenden en nog eens duizenden Amsterdammers waren opge trokken naar den Dam, waar zij, toen de Koningin en de Prinses op het balcon van haar paleis verschenen, een luide en lang- durigen jubel aanhieven, een feestelijke verklanking van de diepe genegenheid en de door de tijdsstormen ongeschonden bewaard gebleven Oranjegezindheid van de hoofdstad. Bij deze enthousiaste toejuichingen wuifde men Koningin en Prinses met vlaggen, met Oranje en de driekleur, on vermoeid toe, men wuifde met de Oranje- programma's, men zette steeds opnieuw en krachtiger de hoezee's in, het werd een grootsch, spontaan betoog, waarvoor de Koningin niet moede werd haar dank kenbaar te maken. Toen, na deze eerste begroeting, zong men gemeenschappelijk het Wilhelmus, een zuivere samenzang, waarin tusschen de strophen de korte, indrukwekkende stilten in de onafzien bare scharen zinnebeeldig werden voor de diepere waarden van de eenheid, waarin Vorst en volk hun kracht verankerd we ten. En na dezen overtuigden zang, steeg opnieuw de ju'bel hoog op, klonken onop houdelijk van allen kant de gloedvolle toe juichingen Koningin en Prinses tegemoet. Amsterdam heeft op schoone wijze haar verknochtheid en aanhankelijkheid aan Oranje vorm en klank gegeven. Was het bij een vorige hulde in het bij zonder de jeugd, die op een verblijdende wijze haar aanhankelijkheid aan ons Vor stenhuis uiting gaf, thans aldus het „Hdbl." was het contingent volwasse nen overwegend, en kreeg daardoor deze overweldigende opkomst zoo groote wezenlijke beteekenis. Het is uiterst moeilijk hun aantal bij benadering te schatten, doch men mag aannemen, dat, toen allen hun plaatsen op het midden terrein hadden ingenomen, welhaast 18.000 Amsterdammers daar waren sa mengestroomd om hun Vorstin te huldi gen, nog ongeacht de duizenden, die zich overal achter de politieafzettingen ver drongen. Op een teeken van den heer Van Laar die den massazang zou dirigeeren, trad een oogenblik stilte in. Toen zag men H. M. de Koningin ver schijnen en onmiddellijk begon men haar toe te juichen. En deze toejuichingen wer den door de duizenden meegejubeld, toen de Koningin en de Prinses op het balcon waren getreden en wuivend voor deze geestdriftige ontvangst dankten. Sponta ner steeds werden de juichkreten bij her haling ingezet. Deze begroeting alleen was reeds een grootsche hulde. Maar nog treffender werd dit hulde betoon voor Oranje, toen men na het ge meenschappelijk zingen van het Wilhel mus, dat indrukwekkend klonk op dezen prachtigen lenteavond, deze toejuichingen opnieuw inzetten. Geen einde soheen er te zullen komen aan de groote geestdrift, die zich van allen meester maakte, men hield niet op Koningin en Prinses toe te wuiven, en deze, getroffen door dit geest driftig betoon, groetten ten dank naar alle richtingen van het ruime plein, waar op de duizenden schouder aan schouder stonden, juichend en zwaaiend met vlag gen. Toen kwam het oogenblik, waarop de dirigent het teeken moest geven voor het begin van den zang en eindelijk kwam er stilte in de onmetelijke menigte, die toen met begeleiding van muziek, Koningin en Prinses 'n zanghulde bracht, die wellicht het best als kernachtig is aan te geven. Want men zong allen uit volle borst, stoer en krachtig, luide en enthousiast en toch niettemin met erkenning van de waarde van de sfeer als het „Wilt heden nu tre den" vraagt. Men zong met toewijding en het klonk voortreffelijk in dezen avond stond, waarin het duister nu langzaam begon te vallen. Deze samenzang werd besloten met het eendrachtig gezongen: Mijn schilt ende betrouwen Sijt ghij, o Godt, mijn Heer! Schoon en indrukwekkend was dit slot koor der duizenden. Toen, terwijl een bundel schijnwerpers de ruimte voor het paleis in een helder licht zette, zoodat Koningin en Prinses duidelijk de langstrekkende groepen kon den waarnemen, begon een défilé, dat ruim een uur duurde en dat besloten werd met een hulde van de padvinders. Snel werden toen de touwen die de af sluiting vormden weggenomen, waarna langzaam het publiek op het middenvak werd toegelaten. Onder de menigte bevond zich ook een vrij groote troep N. S. B.ers, die ook deze gelegenheid weer niet voorbij konden la ten gaan, zonder er gebruik van de ma ken voor een politieke demonstratie. Nau welijks was het publiek het paleis tot op enkele tientallen meters genaderd, of de N. S. B.-ers begonnen met gestrekten arm een telkens herhaald „hou-zee"-ge- roep uit te brullen. De politie maakte hieraan oogen'blikkelijk een krachtdadig einde. De bereden agenten stuurden hun paarden onmiddellijk in den hoop en sloe gen er met gummistokken en sabels op los. In een oogwenk was de groep uit el kaar geslagen en herstelde zich althans voorloopig de rust. Een groot gedeelte van de menigte, die zich afzijdig had gehouden, zette nu we derom uit volle borst het „Wilhelmus" in en bleef juichen in de hoop, dat H. M. de Koningin zich nog eenmaal op het balcon zou vertoonen. Deze wensc'h ging inder daad na enkele oogenblikken in vervul ling. D'e balcondeuren openden zich weer en Hare Majesteit de Koningin en Prin ses Juliana verschenen ten tweeden male op 'het balcon. Stormachtige toejuichingen barstten toen uit de geestdriftig gestemde menigte los en nauwelijks 'hadden H. M. en H. K. H. zich opnieuw in het paleis terug ge trokken of er vormden zich weer groepjes N. S. B.-ers, die hun frenetiek „houzee"- geroep aanhieven. Weer was de politie genoodzaakt charges uit te voeren, ten einde de orde-verstoorders uiteen te drij ven. Er ontstond daardoor op den Dam nogal eenige verwarring. Gelukkig heb ben, voor zoover bekend werd, geen aan de relletjes onschuldigen daarbij verwon dingen opgeloopen. Al heeft de politie, zoo lankmoedig als zij overigens ook is, wel harde klappen moeten uitdeelen. Nog eën viertal malen hebben de N. S. B.-ers getracht den boel op stelten te zetten, maar erven zooveel malen werd aan deze pogingen energiek den kop ingedrukt. Voor alle zekerheid werden nog enkele patrouilles bereden politie ontboden, die zich door de binnenstad verspreidden en er voor zorgden, dat het nergens tot ern stiger opstootjes kwam. Ondanks dezen wanklank, die deze ma nifestatie besloot, kan men toch zeggen, dat èn zanghulde èn défilé een geweldig succes zijn geworden. HET ONTSLAG VAN HET KABINET VAN ZEELAND. Na aloop van den ministerraad van heden zal minister-president van Zeeland het ontslag van het kabinet bij: den Ko ning indienen. Vóór de verkiezingen zijin de drie par tijen in de regeering, de socialisten, R.- Katholieken en liberalen overeengekomen onder leiding van Van Zeeland te blijven samenwerken, doch nu de socialisten ze ven zetels meer hebben in de nieuwe Ka mer dan de R.-Katholieken en dus de grootste partiji zijn geworden, moet de Koning, overeenkomstig parlementair ge bruik, de macht aan Van der Velde aan bieden. Onder de socialisten bestaat een sterke strooming van Zeeland, voor wien zij veel sympathie hebben, te handhaven; het is derhalve nog niet mogelijk om te zeg gen of van Zeeland, dan wel Van der Velde een nieuw kabinet zal vormen. In politieke kringen gelooft men dat van Zeeland premier zal blijven. Zeker is, dat ten aanzien van de oppositie van rexisten, communisten en frontisten, de regeering van de drie partijten zal blijven. Dit blok heeft 156 stemmen van de -202 in de Kamer. Men vreest, dat de rexisten een sterke obstructie in de Kamer zullen voeren. De uitgebrachte stemmen. In totaal zijn uitgebracht 2 335 203 geldige stemmen in 1932 tegen 2 360 021 in 1936. Hiervan behaalden: de R.-Kath. 675 483 (in 1932 819 817); de liberalen 292 399 (in 1932 333 568); de socialisten 757 537 (in 1932 860 817); Vlaamsch-nat. 160 427 (in 1932 120 113); communisten: 143234 (in 1932 65 905); Rexistxen 271 347; andere partijen 53 954 (in 1932 31 204). De leider der socialisten VanderVel- de legde de volgende verklaring af: „Het is mijn overtuiging" zoo zei- de hij dat de dag van gisteren een pe riode van zwaren strijd inluidt. Ook de liberalen en vooral de R.-Kath. werden zwaar getroffen. Wij van onzen kant zijn vast besloten aan de fascistische demagogie van de Rex-beweging te toonen, dat alle sociaal democraten morgen gereed staan om de democratie te verdedigen. Wijl wachten thans de gebeurtenissen af. De socialistische fractie is nu de sterkste in het parlement. Zijl zal haar plicht niet verzaken. België is nog niet rijp om een tweede Oostenrijk te worden. GEEN CHINEESCH-RUSSISCH VERBOND. Toenadering tot Japan. D'e Qhineesche minister van buiten- landsche zeiken Tsjang Tsjoeng verklaarde in een rede, gehouden ter gelegenheid van de herdenking van Hu Han Min, den voorzitter van het centraal uitvoerend comité, die 12 Mei te Kanton is overleden dat China zijn herleving met eigen kracht zal volbrengen. Nanking denkt er niet aan een politiek verbond te sluiten met Rusland en even min verlangt China de hulp van een an der land tegen een derde. Verder verklaarde hij, dat binnenkort het communisme uit China zal worden verdreven. China zal geen activiteit dul den, welke de huidige politiek wil omver werpen. Tsjang Tsjoeng toonde 'zich zeer tege moetkomend tegenover Japan. Hij deed een beroep op Jap'an onmiddellijk bespre kingen met China aan te willen knoopen tot het herordenen van de Japansch-Chi- neesche betrekkingen. MASSA-PROCES IN ESTLAND. 11 personen veroordeeld. De krijgsraad te Reval heeft vonnis ge wezen in de zaak tegen de organisatoren der poging tot opstand van 8 December 1935. Van de 156 beklaagden, die voor het grootste deel tot de beweging der vrij heidsstrijders behoorden, werden er 117 tot dwangarbeid veroordeeld, waarvan 9 hoofdschuldigen tot 20 jaar. Twintig an deren, onder wie generaal Larka en de vroegere perschef van den generalen staf gen. Teerwand, kregen 15 jaar dwang arbeid. Acht beklaagden zijn vrijgespro ken, o.a. Prof. Waabel, voorts de vroege re minister van Buitenlandsche Zaken, Puta, en de perschef van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, Sammul. DE BRITSCH-RUSSISCHE VLOOT- BESPREKINGEN. Reuter meldde gisteren uit Londen: Do Britsch-Russische vlootbesprekingen zijn gistermiddag op het Foreign Office her vat. In officieele kringen wordt vernomen, dat de Russen in de Oostzee een vloot willen bezitten, welke in evenwicht is met de Duitsche vloot. In het Oosten willen zij de beschikking hebben over een vloot, Wblke niet onderworpen is aan een rege ling, aangezien Japan de clausules van het verdrag van 1936 niet heeft onder- teekend. Men hoopt op deze wijze tot een over eenstemming te komen. DE AANVAL OP DE „WAXENBERG". Duitsche zenders gaven een onware voorstelling van de feiten. De „Amtliche Nachrichtenstelle" deelt het volgende mede: „Duitsche zenders hebben het bericht verspreid, dat de aanslag op het kasteel Waxehberg het werk was van Heim- wehren, die, ontevreden over de politiek van Star'hemberg, uit wraak deze daad zouden hebben gepleegd. Deze voorstelling der feiten is niet juist. Allen, die aan den overval deelnamen, waren leden van de illegale S. A.-forma- tie van Oberneunkirchen, nabij Waxen- berg, welker chef wist te ontvluchten. Volgens bekentenis van de gearresteer den moest de .aanslag eigenlijk, volgens de ter zake opgestelde plannen, op een lateren datum plaats hebben. De datum werd ec'hter vervroegd, wijl het op het oogenblik gemakkelijker was, het te doen voorkomen, alsof de aanslag het werk was van ontevreden Heimwehren. In welingelichte kringen in Opper-Oos- tenrijk wordt nog vernomen, dat de aan val op Waxenberg werd uitgevoerd door groep no. 2 van de „brandweer van Ober neunkirchen", welke een geheime S. A.- Binnenland. Indische begrooting voor 1937. Verlaging vaste lasten en huren. Bestrijding van de jeugdwerkloosheid, Vergadering van de veilingsvereeniging Zuid-Beveland. Buitenland. De verkiezingen in België. De Negus onderweg naar Engeland. De aanslag op Starhemberg. groep vormde, die elke week geheime mili taire oefeningen hield in een bosch in de omgeving. In dat bosch waren ook wa pendepots aangelegd. Bij' de huiszoekingen is een aantal wa penen en nationaal-socialistisch propa- ganda-materiaal in beslag genomen. DE NEGUS INCOGNITO TE LONDEN. Geen officieele ontvangst. Het bezoek van den Negus aan Enge land zal incognito zijn, zoodat de moei lijkheden inzake het ceremonieel van zijn ontvangst worden vermeden. Ook zijn be zoek aan Gibraltar zal een particulier karakter hebben. Hoe lang de Negus in Engeland zal blijven, is niet bekend. Hij: zal zich in ieder geval van alle politieke of officieele activiteit onthouden en er wordt voorts op gewezen, dat er geen sprake zal zijn van gedachtenwisseling van diplomatie- ken aard tusschen den Negus en de lei dende Britsohe instanties. Wat de mogelijkheid 'betreft, dat de kei zer wellicht in openbare vergaderingen of door middel van de pers de Abessynische zaak zal willen bepleiten, wordt opge merkt, dat het moeilijk zal zijn, den Ne gus van officieele zijde te dien aanzien beperkingen op te leggen. Men heeft ech ter reden om aan te nemen, dat de hooge gast zal vermijden, aan zijn verblijf in Engeland het karakter te geven van een soort „kruistocht" bij de Britsche open bare meening. Tegengesproken wordt, dat de Britsche regeering den keizer, officieel een resi dentie zal aanwijzen. Zijn ontvangst zal geen officieel karakter dragen, immers, zooals gezegd, de Negus reist incognito. Gistermiddag heeft de Britsche minis ter van buitenlandsche zaken, Eden, op een vraag in het Lagerhuis verklaard, dat er bij de regeering geen enkel direct voornemen bestaat, om den Britschen ge zant te Addis Abeba terug te trekken, maar dat deze waarschijnlijk spoedig voor een langdurig verlof naar Engeland zal terugkeeren. In antwoord op een vraag inzake het gebruik van den spoorweg Djiboeli-Addis Abeba door de Italianen, verklaarde Eden, dat de Italianen bij zijn weten geen wapenen of munitie langs dezen weg mochten vervoeren. De Franschen staan alleen het vervoer van levensmiddelen en kleeding toe. Mac Donald treedt niet af. In de wandelgangen van het parlement ging het gerucht, dat Ramsay Mac Do nald zijn functie van lord-president van den raad zou neerleggen aangezien zijn gezondheidstoestand te wenschen over liet. Mac Donald heeft deze geruchten evenwel persoonlijk tegengesproken. In tegenstelling met het bovenstaande meldt Reuter nader: In parlementaire kringen blijft men ge- looven, dat Mac D'onald binnenkort zal aftreden; hij zou het gewenscht kunnen oordeelen thans het kabinet te verlaten, om aan Baldwin toe te staan aan de ver vanging van Thomas den vorm te geven van een hervorming van het kabinet. In elk geval schijnt het vast te staan, dat de samenstelling van het kabinet binnenkort grondige wijzigingen zal on dergaan. Internationaal Politie-congres te Belgrado. De 12e conferentie van de internatio nale commissie der crimineele politie is gisteren te Belgrado met haar werkzaam heden aangevangen. Dte slotzitting zal op 4 Juni te Ljoebljana worden gehouden. Tot de 27 landen, welke vertegenwoor digd zijn, behoort ook Nederland. De kroning van Koning Edward. Koning Edward zal Donderdag a.s. in Buckingham Palace een Privy Council houden. Verwacht wordt, dat daarna de datum van 's konings kroning bekend zal worden gemaakt. In dit geval zal deze da tum denzelfden dag in het parlement worden medegedeeld en door „Kings of Arms" in het land worden omgeroepen. Zooals gemeld, verluidt, dat de kro ning van den koning is vastgesteld op 27 Mei 1937.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1