Oe Kamerverkiezing in België. MAANDAG 25 MEI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANS No. 193 Buitenland. Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Zomerpostzegels brengen Hulp in Nood. Binnenland Belangrijkste Nieuws Snel mooi bruin Uit de Provincie. (Jitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorslstruat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20, Losso nummers 5 cent. Advcrtcntlün 30 cent por regel, Ingezonden medcdcelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentien Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. GROOTE WINST VOOR DE KATHO LIEK-FASCISTEN, DE COMMUNISTEN EN VLAAMSCH NATIONALISTEN, TEN KOSTE VAN SOCIALISTEN EN VOOR AL VAN KATHOLIEKEN. Het was gisteren Kamerverkiezing in België. Ze is een succes voor het radica lisme geworden. Den uitersten partijen van links en rechts is de winst in den schoot gevallen, terwijl bijlzonder de R.- Kath. partij' in het Waalsche gedeelte van België het gelag moet betalen. De Rex-beweging van Leon Degrelle, den R.-Katholiek-fascist, heeft voor de R.-K. partij' in het Walenland een groot verlies gebracht. In het algemeen heeft Rex in Wallonië meer stemmen behaald dan de R.-Katholieke partij. Het lijkt ech ter ook, dat Rex hier en daar stemmen van de socialisten moet veroverd hebben. De socialisten handhaven slechts met moeite hun positie. Neemt men de ver meerdering van het aantal kiezers in acht, dan zijn zij' zelfs achteruit gegaan. Zijl verliezen een beduidend aantal stem men aan de communisten. Voor de Vlaamsch-nationalisten zijn de verkiezingen zeer succesvol. De liberalen lijden lichte verliezen. De R.-Katholieken verhezen ongeveer een derde van hun stemmenaantal, welk verlies geheel ten goede komt aan de Rex-fascisten. De socialisten verliezen ongeveer Hen procent van hun stemmenaantal, n.l. ruw geschat -15 procent in Walenland en 5 procent in Vlaanderen. Deze verliezen komen hoofdzakelijk ten voordeele van de communisten. De socialist Vandervelde noemde in een redevoering in het Volkshuis te Brussel de uitslag voor de B.W.P. teleurstellend, niettemin, zei hij1, zal de partij in de regeering blijven. De Katholiek-fascist Degrelle had ge hoopt op 25 zetels. Anderen daarente gen meenden, dat 10 reeds een hooge schatting zou zijn. Het aantal Rexisten zal ongeveer 21 bedragen. In het Vlaam- sche land heeft Rex geen wortel kunnen schieten. In het Walenland was het ge heel anders. De socialisten zijn nu door den terug gang der R.-Kath. partij1 de grootste partij1 van België geworden. Dit zal tot gevolg kunnen hebben, dat een socialist als ka binetsformateur zal optreden. Ongetwij feld komt er weer een driepartijenregee- ring. Door de ingewikkelde regeling van het kiesstelsel kon de minister v. binnenl. Za ken hedenmorgen nog slechts 'n gedeelte lijken uitslag meedeelen. Het totaal aan tal der door iedere partij behaalde stem men is nog niet bekend, evenmin een juiste verdeeling der zetels. De partijen van uiterst rechts en uiterst links behaalden groote successen, voor namelijk een gevolg van de ontevreden heid bij' het volk over de lange duur van de crisis, de devaluatie van den franc en eenige financieele schandalen, waarbij vooraanstaande politici betrokken zijn. De Rexisten zullen 15 a 20 zetels in de nieuwe Kamer verkrijgen, ook de commu nisten en de Vlaamsch-Nationalisten hebben een stembus-overwinning behaald. De R.-Katholieken verliezen de meeste zetels aan de Rexisten, de Socialisten en kele zetels aan de Rexisten doch de meeste aan de Communisten. De samenstelling van de nieuwe Kamer zal vermoedelijk zijn: 70 Socialisten. Verlies 3 63 R.-Katholieken. 16 23 Liberalen. 1 21 Rexisten. Winst 21 16 Vlaamsch Nat. 8 9 Comm. 6 Totaal 202 zetels, de oude Kamer telde 187 zetels. Nog nooit heeft de groote massa der kiezers met minder belangstelling het re sultaat der verkiezingen tegemoet gezien dan nu; nog nooit is het kiezersvolk zoo onverschillig gebleven bij den verkiezings strijd. De verkiezingsstrijd zelf was weinig boeiend. Alleen de Rexisten brachten wat bewe ging, dank zij de finantieele schandalen, waarbij leidende parlementsleden betrok ken waren. POLITIEKE TWIST TE ANTWERPEN. Twee personen doodgeschoten. Zaterdagmorgen vroeg zijn te Antwer pen twee personen door de (fascistische) „realisten" van Janssens doodgeschoten. In het begin der week waren transpa ranten, welke voor het gebouw van den Transportarbeidersbond hingen, door rea listen in brand gestoken. D'e socialisten besloten daarop hun gebouw ook des nachts te laten bewaken. Zaterdagmorgen om vijf uur werd de bewaking er van ver wittigd, dat een auto met „realisten" op weg was naar het gebouw. Twee vrouwen en twee mannen sprongen uit den wagen en trachtten het gebouw binnen te drin gen. Hierop ontstond een woordenwisseling tusschen de socialisten en de realisten, waarbij een der fascistische vrouwen met peper gooide in de richting van de socia listen. Op zeker oogenblik trok een realist zijn revolver en schoot daarmede op zijn politieke tegenstanders, van wie de 19- jarige A. Wouters in de hartstreek werd getroffen. De jonge man viel dood neer Dte aanvallers sloegen hierna op de vlucht, achterna gezet door de socialisten Een der vluchtenden schoot blindelings op zijn achtervolgers, waardoor een 38- jarige man, zoo ernstig werd getroffen, dat hij bij aankomst in een ziekenhuis bleek te zijn overleden. DE ALGEMEENE ONRUST IN PALESTINA NEEMT TOE. De onrust in Palestina blijft voortduren. De steden Jeruzalem en Jaffa lijken een legerkamp. Britsche troepen houden de wacht en Britsche bommenwerpers krui sen boven de steden. De Arabieren hebben gepoogd betoogin gen te houden te Jaffa en Nabloes. In de laatste plaats moesten de betoogers door de politie uiteen gedreven worden. Er ontstond een handgemeen, waarbij een Engelsch politieman werd gewond en een Arabisch politieman gedood. In verschei dene streken in het Noorden hebben overvallen op den openbaren weg plaats gehad en in geheel Palestina heerscht dientengevolge een algemeene onrust. Eenige minuten vóór het vertrek van den Negus uit Jeruzalem, is een bom geworpen in een openlucht-bioscöop-thea- ter, dat bij de haven is gelegen. Twee personen werden gewond. Het is geble ken, dat de aanslag niets uitstaande had met het vertrek van den Negus. Benden gewapende Arabische terroris ten doorkruisen op het oogenblik het land en vuren op de politie, de militairen en zelfs op de gepantserde automobielen. Bovendien vernielen zij de oogsten, snij den de telefoonverbindingen door en wer pen met groote driestheid bommen. De mandaatsregeering gaat thans over tot nieuwe en scherpere maatregelen ter onderdrukking van de stakingsonlusten. Deze maatregelen zijn niet alleen van algemeenen aard, maar worden ook ge richt tegen afzonderlijke Arabische sta kingsleiders, die naar andere steden of afgelegen dorpen verbannen worden dan wel onder politiecontrole worden ge plaatst. DE NEGUS NAAR ENGELAND. De Negus heeft zich Zaterdag inge scheept op den Britschen kruiser „Cape town", om daarmede naar Engeland te vertrekken. Bij zijn vertrek naar Engeland is den negus één voorwaarde gesteld. De keizer heeft zich moeten verplichten, om zich tijdens zijn verblijf op Engelsch gebied, te onthouden van elke anti-Italiaansche actie. Een later bericht meldt: Vergezeld van zijn beide zoons, prin ses Tsahai en eenige hovelingen is de Negus van Abessynië uit Jeruzalem ver trokken. De Keizerin blijft voorloopig nog te Jeruzalem. Het uur van vertrek was geheim gehouden. De autoriteiten hadden een specialen wagon ter beschikking van den Negus gesteld. Te Haifa heeft hij zich aan boord be geven van de „Capetown". De Negus zal te Londen wonen in het huis, dat namens hem door de Abessyn- sche legatie is gekocht. Het is een huis van 5 verdiepingen. RICHTLIJNEN VAN GRAZIANI VOOR ABESSYNIë. Het leger op volle sterkte gehandhaafd. Maarschalk Graziani heeft een aantal i richtlijnen gegeven voor de politieke, mi litaire, economische en administratieve organisatie van Abessynië. Van bizonder belang is zijn verklaring, dat de in Oost-Afrika gestationneerde Italiaansche troepeneffectieven in vol len omvang gehandhaafd zul len b 1 ij v e n. Het verlof om naar Italië terug te kee- ren wordt beperkt tot die vrijwilligers, die in Italië een politieke of corporatieve taak te vervullen hebben. Voor het ove rige zal slechts verlof gegeven worden voor korte familiebezoeken of voor het aangaan van een huwelijk. In bizondere opdracht van Mussolini zal onmiddellijk begonnen worden met den bouw van moderne woningen voor officieren en beambten met hun ge zinnen. Met de liquideering van de Bank van Abessynië en de opening van het filiaal van de Italiaansche staatsbank moet tevens de ontplooiing van een normaal economisch en financiëel leven in Abes synië vergemakkelijkt worden. Hitier zou persoonlijk de leiding van buitenl. zaken op zich nemen. Naar verluidt, wordt momenteel zeer ernstig de bezetting van den vacanten Duitschen gezantschapspost te Londen door den tegenwoordigen rijksminister van buitenlandsche zaken, von Neurath, en gelijktijdig daarmede de overneming van het departement van buitenlandsche zaken door Hitier overwogen. In dat geval zou de plaatsvervanger voor den Führer, Rudolf Hess, eveneens met de leiding ad interim van buitenland sche zaken worden belast. Indien het plan wordt doorgevoerd, zou volgens de verwachting van politieke waarnemers, Dieckhoff, een zwager van von Ribbentrop, als leider van een in het leven te roepen politieke afdeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken doorslaggevenden invloed op de Duitsche buitenlandsche politiek gaan oefenen. Protest tegen Duitsche methoden. Op de jaarlijksche conferentie van den Engelschen Bond van machine- en scheepsbouwbedrijven te Scarborough zijn felle protesten opgegaan tegen het feit, dat firma's, die noch reeders, noch scheepsbouwers zijn, gedwongen worden voor aan Duitschland geleverde goederen betaling aan te nemen, hetzij in goede ren, hetzij in schepen, welke in Duitsch land vervaardigd zijn. Een resolutie werd aangenomen, waar in de eisch gesteld werd, dat de Britsche regeering maatregelen zal nemen om een einde te maken aan deze methodes der Duitsche regeering. Mr Will Sherwood, van Hartlepool, zei- de dat op 5 Mei niet minder dan 134.000 •ton schepen in Duitschland in aanbouw waren, welke crediteuren onder dwang moesten aannemen als betaling voor hun verschuldigd geld. „Wij kunnen", zeide hij, „de grootste en mooiste schepen ter wereld bouwen, en ook de mooiste treilers en kleinere schepen, en toch worden op Duitsche werven 16 treilers door Duitschers ge bouwd ter afdoening van hun schulden. „Wij kanten ons op alle mogelijke ma nieren tegen oorlog. Wij hebben gepleit voor en gestreefd naar ontwapening, en toch kan Hitier, door gebruik te maken van bevroren credieten, het noodige geld voor herbewapening vinden. Het was voor ons een zware schok, dat dit geld onzen landgenooten ontnomen, en gebruikt kon worden voor het aanstoken van vijandige gevoelens tusschen de naties." Mislukte aanslag op Prins Starhemberg? Twee dooden zijn gevallen bij een ge wapende overrompelingspoging, door na- tionaal-socialisten ondernomen tegen de residentie van Prins Starhemberg te Wa- xemberg, in Boven-Oostenrijk. Het nazi-plan was op bet laatste oogen blik uitgelekt; althans de Oostenrijksche gendarmerie wist ervan. Zij trof baar maatregelen en bezette, in afwachting van den vijand, het kasteel. Inderdaad deed een troep gewapende nazi's korten tijd later een inval in bet eigendom van de familie Starhemberg. Zoodra de gendarmen de aanvallers opmerkten, openden zij het vuur. Twee nazi's werden doodelijk getroffen, 8 ande ren gearresteerd. Men veronderstelt, dat de aanvallers in de meening verkeerden, dat prins Star hemberg zich in zijn kasteel te Waxem- berg ophield. D'e prins vertoeft echter mo menteel te Weenen. De gearresteerde nazi's beweren, dat zij het niet gemunt hadden op bet leven van Starhemberg, doch van plan waren zien meester te maken van het wapendepot, dat, naar zij veronderstellen, in het kas teel moest aanwezig zijn. Deze aanslag heeft een geweldige op winding veroorzaakt in gansch Boven- Oostenrijk. D'eze gewapende overval heeft veel meer dan een plaatselijke beteekenis. De overrompeling draagt alle kenmer ken van een door een centraal commando georganiseerde en met beslistheid uitge voerde actie. Twee feiten hebben de aandacht getrok ken: ten eerste bezitten de nationaal-so- cialisten wapenen, en ten tweede heeft de overval op Waxemberg aangetoond, dat de Oostenrijksche nazi's wanhopig trachten zich nog meer wapens te verschaffen. Men vreest een wederopleving van de nationaal-socialistische activiteit. Naar uit Linz gemeld wordt, is een tweede persoon, die bij den overval op Waxemberg door de gendarmerie gewond werd, overleden. Naar de Oranjekerk. Bezoek aan het Koloniaal Instituut. Zondagmorgen woonden de Koningin en de Prinses met klein gevolg de gods dienstoefening bij in de Oranje-kerk onder gehoor van Ds P. J. de Jong. Het kleine, eenvoudige kerkgebouw was geheel ge vuld, toen om tien uur de Vorstin en Hare dochter, begeleid door Burgemeester de Vlugt, binnentraden en plaats namen in de banken links van den kansel. De Ko ningin was gekleed in het wit met zwarte mantel en breedgeranden witten hoed met zwarten struisveer; de Prinses in een grijs mantelcostuum met boa en klein grijs hoedje. Ds de Jong had tot tekst gekozen Joh. 15 1527. De Gemeente gaf gehoor aan het verzoek van den voorganger, om bij het vertrek der Koninklijke bezoekers op de plaatsen te blijven staan en geen Wil helmus aan te heffen. In de gesloten auto waarmede zij gekomen waren, keerden de Koningin en de Prinses naar het Pa leis terug. Des middags werd onder groote belang stelling van het publiek, dat zich zeer geestdriftig toonde, een bezoek gebracht aan het Koloniaal Instituut. Vanavond zal op den Dam voor het Koninklijk Paleis, onder leiding van eeni- gen muziekcorpsen, een grootsche zang- hulde aan H. M. de Koningin worden gebracht, gevolgd door een défilé door alle deelnemers. Het défilé zal een interessant schouw spel te zien geven. Uit zeven schijnwerpers vallen scherpe stralenbundels op het terrein voor het paleis. In dit licht marcheeren de ver- eenigingen van den linkervleugel opko mende, langs het Paleis onder de tonen van de eigen medegebrachte muziek dan wel van de beide muziekkorpsen, welke zich reeds eerder lieten hooren. Groep na groep krijgt de gelegenheid haar groet aan Koningin en Prinses te brengen. Korie Berichten. Tot voorzitter van den mijnwerkers- bond van Zuid-Wales werd te Cardiff gekozen Arthur Horner, een leidende En- gelsche communist. Deze verkiezing heeft in politieke kringen groot opzien gebaard. Volgens de „Sunday Express" zou de datum van de kroning van koning Eduard vastgesteld zijin op 27 Mei 1937. De politieke staatspolitie te Sofia heeft de centrale drukkerij van de bij de wet verboden communistische partij ontdekt. Hier werd het verboden orgaan der partij gedrukt. Veertien arrestaties werden verricht. „Geen woorden maar daden! Koopt ze nu." BELANGRIJKE OPDRACHT AAN DE NEDERLANDSCHE ZENDER INDUSTRIE. Het groote Braziliaansche dagblad A Noite heeft aan de Philips-zenderindus- tiie opdracht gegeven tot het bouwen van een omroepzender met een vermogen van 20 K.W. Met de reeds bestaande omroepzenders te Buenos Aires en te Rio de Janeiro is dit de derde Philips-zenderinstallatie voor Zuid-Amerika- Dit nieuwe succes van onze zender industrie is, zooais de toekomstige eige naars van den zender verklaarden, te dan ken aan het feit, dat de P'hilips-zenders beter van kwaliteit zijn dan de inheem- sche, met het 'gevolg, dat de Zuid-Ameri- kaansche luisteraars bij voorkeur naar onze zenders te luisteren. TOERISTENVERKEER VAN BELG IE MET NEDERLAND. Naar uit Brussel wordt gemeld, is be sloten tot de instelling van een speciale commissie tot bevordering van het toe ristenverkeer met Nederland. Voorzitter van de Belgische delegatie in den schoot van deze commissie zal zijn de heer Du- chaine, president van de Touring-Club de Belgique. Een gedelegeerde van den mi nister van transportmiddelen en diverse personaliteiten uit toeristenkringen zullen er eveneens deel van uitmaken. DE TRANSFERONDERHANDELINGEN MET DUITSCHLAND. Overeenstemming bereikt, ook betreffende het reizigersverkeer. Dé onderhandelingen, die de vorige week te Berlijn nopens de regeling van do Binnenland. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Weer een groote brand te Eindhoven. Buitenland. De verkiezingen in België. Groote ver liezen voor de R.-Katholieken. De Negus naar Engeland. Mislukte aanslag op Starhemberg. Italiaansche maatregelen in Abessynië. Gaat Hitier persoonlijk de leiding van buitenlandsche zaken op zich nemen? De algemeene onrust in Palestina neemt toe. door AMILDiA-zonnebruincrême, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. transfer van Duitsche kapitaalrenten en dergelijke hebben plaatsgevonden, hebben tusschen de Nederlandsche en Duitsche delegaties tot een principieele overeen stemming' geleid, die alsnog de goedkeu ring van beide regeeringen behoeft. D'e uitwerking van de afspraken in bij zonderheden zal nog eenige dagen in be slag nemen. De nieuwe regeling zal voor den tijd van 1 Juli 1936 tot en met 30 Juni 1937 gelden. Tegelijkertijd is de met Juli a.s. afloo- pende overeenkomst nopens het reizigers verkeer eveneens voor den duur van één jaar, zij' het met kleine wijzigingen, ver lengd. In de nieuwe reisovereenkomst is met de belangen van de in Duitschland wonende Nederlandsche onderdanen, die naar Nederland willen reizen, rekening gehouden. HET VASTE LASTEN-ONTWERP. Verlaging van huren gevraagd. Het bestuur van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen heeft zich in verband met het ontwerp van wet, hou dende bijzondere maatregelen ter verkrij ging van verlaging van sommige vaste lasten en van huren, met een adres tot de Tweede Kamer gewend. In dit adres wordt verzocht het daar heen te willen leiden, dat in het onderha vige wetsontwerp a. een algemeene huurverlaging van 20 procent gerekend naar de huurwaarde van 1 Januari 1931, dwingend wordt voorgeschreven; b. een nog verder gaande verlaging van de huren in bepaalde deelen des lands mogelijk worde gemaakt; c. in elk geval de kosten, volgens art. 10, lid 5, van dit ontwerp verschuldigd bij indiening van een verzoek tot huurverla ging ad f 1 komen te vervallen; d. de rente voor eerste hypotheek op 4K procent en die voor volgende hypo theken op procent maximaal wordt vastgesteld; e. de huurder de mogelijkheid behoudt om ook gedurende het tijdvak, voor het welk hem huurverlaging is toegewezen, de huurovereenkomst op te zeggen; f. de behandeling van verzoeken tot huurverlaging niet wordt opgedragen aan den kantonrechter met twee bijzitters, doch aan speciaal tot dit doel in het leven te roepen huurcommissies, naar het voor beeld van de vroegere Huurcommissiewet. Mishandeling door een wachtmeester der marechaussee? Op de vragen van den heer Weitkamp betreffende het optreden van den wacht meester der marechaussee te Hardenberg, die op 18 April j.l. te omstreeks 19 uur in de kazerne aldaar een arbeider zou hebben mishandeld, heeft Minister Van Schaik o.m. geantwoord, dat een onder zoek is ingesteld. Daarbij is tot dusver het bewijs, dat die handelingen inderdaad zouden zijn gepleegd, niet verkregen kun nen worden. In verband hiermede is het tenzij alsnog bewezen mocht kunnen worden, dat eenige mishandeling heeft plaats ge had niet mogelijk ter zake eenigen maatregel te treffen. GROEPSDAG ALG. NED. VERBOND. Deze Groepsdag is Zaterdag voortgezet. Met twee autobussen en enkele gewone auto's werd de tocht aangevangen. De eerste halte was V e e r e. Op den Kamp- veerschen toren genoot men vanaf het dak van het mooie vergezicht over land en water. In de cafézaal vereenigden zich allen in een korte vergadering. Hier sprak mr P. Dieleman over de geschiedenis van de Zeeuwsche eilanden. De heer Dieleman getuigde van de lief de voor den Dietschen stam, voor Neder land, maar bovenal ook voor Zeeland. Het is van het groepsbestuur een schoone ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1