De Kamen I i Land- en Tuinbouw Rechtszaken Finantiëele Berichten Het Vrouwenhoekje Voor de jeugd. B MAANDAG I •f -J, ii ii MIDDELBURGSCHE BRIEVEN. Amice, Het geboortecijfer van de laatste jaren ligt voor onze stad bedenkelijk dicht bij de 14 per 1000 inwoners. Vergelijken we hiermee de gemiddelde cijfers van het rijk of van diverse provincies, dan is er reden om met eenige denkrimpeltjes de vraag te stellen: waar moet dat naar toe? Het geboortecijfer voor het geheele rijk is 20 per duizend, voor onze buurprovin cie N.-Brabant 26, voor de provincie Zee land slechts 17, en voor Middelburg 14. "Wat slaan we hier een droevig figuur. Waar ligt dit aan? Werken hier econo mische factoren? Is ons stedelijk inge zonken welvaartspeil daarvan de schul dige? Of wordt er hier een speciale pro paganda gemaakt voor geboortebeper king? Ik meen van niet. En de tegenwoordige rasverbeteraars door geboortebeperking hebben hier toch nog niet zooveel vat op de Zeeuwsche bevolking. Ik weet hier geen antwoord. Alleen kan geconstateerd dat de geboortecijfers en sterftecijfers voor onze stad dichter bij elkaar komen, waardoor de geboorteover schotten verminderen. Wat dit op den duur beteekent, hebt U dezer dagen kun nen lezen in beschouwingen over deze cij fers in Frankrijk. Voor onze provincie heeft het in ieder geval tot gevolg: straks de minst bevolkte, en voor onze stad: een slinkend inwonertal. Bij een vergelijking met 10 jaar ge leden, toen het gemiddelde geboortecijfer nog 19 per 1000 was, hollen we dus wel in een verkeerde richting. En waar zal dit ophouden. En welke gevolgen heeft dit op den duur voor de werkloosheidscijfers, die thans nog steeds op een zeer ongun- stigen toestand wij'zen. Dit cijfer schommelt den laatsten tijd nog steeds om de 900, terwijl dit in het grootere Vlissingen thans bijna 200 lager ligt. Bestaat er wel eenige geringe kans dat het gemiddelde van 1000 werkloozen voor onze stad, sterk gereduceerd kan worden? Gezien de geringe mogelijkheid van industrieele ontwikkeling, is er hier weinig hoopvol perspectief. Tot heden hebben we het nog niet verder kunnen staren dan ongeëxploiteerde industrie terreinen. Vanwege de ligging, leenen deze terreinen zich niet eens voor bouw terrein. Al het geschikte bouwterrein voor arbeiders en middenstandswoningen ligt juist buiten onze gemeente, of in de uithoeken daarvan. Met eenig ceremonieel is het plaatselijk crisis-comité ontbonden. Wie de by! die gelegenheid verstrekte cijfers over ont vangsten en ondersteuningen heeft gele zen, komt wel onder den indruk van het vele goede in de laatste 5 jaar door ge noemd comité tot stand gebracht. Door collecten en inzamelingen heeft het eene deel der burgerij", waaronder vaak ook crisisslachtoffers voorkwamen, voor het andere deel, dat nog zwaarder werd ge troffen, iets van de crisislast gedragen. Mij: is niet duidelijk geworden, waarom men hier iets ging ontbinden, wat feitelijk in eenigszins gewijzigden vorm, in wezen toch blijft bestaan, en ook dringend noo- dig blijkt. Of betrof het hier de naam, cri- siscomitó, die men weg wilde hebben. Maar we zitten toch nog volop in de cri- siswetten en maatregelen, en in den crisistijd. Of duidt dit op het begin van het einde van den crisistijd? Van liever lee beginnen om alles waar de naam crisis in voorkomt te doen verdwijnen, zoodat op den duur ook de werkelijke crisis verdwijnt. Ik mag U bijl dezen ook zeker nog wel eens herinneren aan de vraag van den secr. onzer kiesvereen., gedaan in „De Zeeuw" van j.l. Woensdag om mee te hel pen aan het welslagen van de tentoonstel - ling die bij gelegenheid van de herden king van het 50-jarig bestaan dezer kies vereen. wordt gehouden. Dat deze ten toonstelling niet alleen op den herden kingsavond 10 Juni, maar ook den vol genden dag gratis te bezoeken is, zal voor vele marktdagbezoekers zeer welkom zij'n. Wie hier iets van belang in te zenden heeft, stelle zich in verbinding met den heer J. S. Hoek, aan den Veersche Singel. Een halve eeuw geleden. Wat is er sindsdien niet veranderd. Ook in de be grippen. Wie had er ooit kunnen den ken, dat het ons kwalijk genomen zou worden, dat we in 1936 (Zeeuwsche luchtbeschermingsdag) nog geen bolle- boozen in het verduisteren zijn. Groetend, STENTOR. PRIJSDALING OP DE AARDAPPEL- MARKT. De aardappelprijzen zijn in de laatste week met een gulden per 100 kg gedaald. De oorzaak daarvan is in hoofdzaak, dat de export naar Engeland vrijwel is ge ëindigd. Tot voor kort, zegt het H d b 1., waren, den regeeringsbijislag van f 1 per 100 kg voor Mei-aardappelen inbegrepen, onze prijzen vrijwel in pariteit met de Engel- sche en Belgische. In April is daaraan een eind gekomen, toen in Polen uitvoer en transport van aardappelen, die 's win ters wegens het koude klimaat moeten worden gestaakt, werden hervat. Ook door Nederlandsche expediteurs zijn in Polen aardappelen gekocht voor Engeland. Er worden daar veel aardappe len geteeld voor de bereiding van spiri- 'tualia. De fabrieken die deze aardappelen koopen, besteden lagere prijzen dan die voor consumptieaardappelen gelden. De verkoopers zijn tegen een kleine verhoo ging gaarne bereid de beste partijen aard appelen uit te zoeken, die dan als con sumptieaardappelen worden uitgevoerd. Polen voorziet nu de Engelsche markt Daar er anders geen exportgelegenheió is, zal de verwachting, die eenige maan den geleden bestand, dat door den export naar Engeland Nederland van overtollige oude aardappelen zou worden bevrijd, niet in vervulling gaan. Wij houden een overschot van oude aardappelen. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 22 Mei '36. Overtreding Vuurwapen- wet. Door H. A. N., 61 j., fruitkweeker, wonende te Kapelle, was hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den Kantonrechter te Middelburg waarbij' hij wegens een vuurwapen voorhanden heb ben werd veroordeeld tot een geldboete van f 10 of 10 d. h. met verbeurdverkla ring van de inbeslaggenomen jachtgewe ren. De Off. van Justitie eischte bevesti ging van het vonnis met uitzondering van de straf. Geen strafoplegging en terug gave van de geweren. Niet bijhouden regis ter. J. D., 29 j., opkooper te Wemeldinge, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Middel burg waarbij hij wegens, het als opkooper zij1nde, geen register houden, werd ver oordeeld tot een geldboete van f 25 of 15 d. h. De Off. van Justitie requisitoir ne mende, meent de verdachte als opkooper te moeten aanmerken en eischte bevesti ging van het vonnis waarvan beroep. De verdediger van verdachte Mr A. H. Kui pers, is van oordeel dat hier geen sprake is van „opkooper" en vroeg vrijspraak. Veiligheid van het ver keer in gevaar brengen. G. A. B., 26 j., machinist ter koopvaardij, had hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den Kantonrechter te Middel burg, waarbiii hij wegens het als bestuur der van een rijwiel daarmede rijden over een rijwielpad op zoodanige wijze en met zoodanige snelheid, dat de vrijheid en de veiligheid van het verkeer wordt belem merd en in gevaar gebracht, werd ver oordeeld tot een geldboete van f 10 of 5 d. h. De Off. van Justitie eischte beves tiging van het vonnis waarvan hooger beroep. Oplichting. A. A. R., 37 j., land bouwer te Cadzand had zich te verant woorden wegens oplichting. Op 27 Febr. 1.1. was een opzichter van de Landbouw crisisorganisatie bij' verdachte gekomen ten einde de opbrengst te controleeren van de dorsching van een partij' veldboo- nen. Bij die controleering toonde ver dachte aan den opzichter een partij van 36 zakken, daarbij te kennen gevende, dat deze hoeveelheid de opbrengst was. Toen echter de opzichter een vorige dorsching controleerde bleek hem dat van die partij een 13-(al zakken waren weggehaald, en op een vraag van dezen aan verdachte, deelde laatstgenoemde den opzichter me de, dat hij die partij veldboonen bestaan de uit 13 zakken had verkocht, welke be wering bij onderzoek niet waar bleek te zijn, en hij de 13 zakken van de eerste dorsching gevoegd had bijl die van de tweede, tereinde de crisisorganisatie te doen voorkomen, dat hij. een dergelijke hoeveelheid boonen van de tweede dor sching bad verkregen. Nadat een tweetal getuigen in deze zaak waren gehoord en verdachte de fei ten had toegegeven, vorderde de Off. van Justitie „vrijspraak" voor verdachte, van meening zijnde dat bier geen oplichting is gepleegd. De verdediger van verdachte Mr Eras mus refereerde zich aan het requisitoir van den Officier. Oplichting. P. H. v. S., 21 j„ elec- trotechnicus, wonende te Tiel, tiad op 13 April 1.1. te Ouwerkerk, bij' een cafébe zoek aldaar aan een van de keil tiers een glas bier besteld, wat hij wilde betalen met een vijf franc-stuk en deed het voor komen dat hij, verdachte, aan dien kell- ner een gulden ter betaling van zijn con sumptie had gegeven, waarom hij ver zocht 85 cent terug te mogen ontvangen. Verdachte was verschenen en erkende het Belgische geldstuk ter betaling te heb ben afgegeven en met de bedoeling liet te doen voorkomen dat dit een gulden was, De Officier van Justitie eischte 14 d, gev.-straf. Uitspraak in alle zaken 13 Juni a.s. Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 22 Mei. Overtr. Motor- en Rijwielwet: A. B. V., 29 j., arts te Terneuzen. Bevestiging von nis waarvan hooger beroep met uitzonde ring van de straf, f 100 of 20 d. h. en ontzegging van de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen voor den tijd van 6 maanden. Ontucht: J. E., 46 j., arbeider te Axel. 6 mnd. gev.straf onvoorwaardelijk en 4 mnd. id. voorwaardelijk. Diefstal met braak: J. H. L., 36 j., boekbinder en B. P. 24 j., leurder, bei den zonder vaste woon- of verblijfplaats. Voor ieder: vrijspraak. Overtr. Jachtwet: P. L. v. d. B 57 j vlasser; K. I. 55 j., koopman en F. T 27 j., chauffeur, allen wonende te St. Jan steen. Voor allen bevestiging van het von nis waarvan hooger beroep, nr l f 40 of 20 d. h., nr 2 f 40 en f 20 of 20 en 15 d. h.; nr 3 f 20 of 10 d, h., met verbeurdverkla ring van het inbeslaggenomen wild. Huisvredebreuk: L, A. L„ 29 j,, arbei der te Stoppeldijk. Deze zaak is door de Rechtbank verwezen naar den Rechter commissaris. DE R.V.S. IN 1935. Het winstsaldo gestegen van f2.069.801 tot f 2.364.200. In de gisteren gehouden vergadering van de Levensverz. Mij N.V. Rott. Ver- zekerings Sociëteiten (R.V.S.) te Rotter dam, kon worden geconstateerd, dat 1935 in financieel opzicht een zeer gunstig jaar was. Besloten werd h8t winstsaldo ad f2.364.200 als volgt te verdeelen: Extra Reserve f 1.948.610.68 (1.433.767); Reserve voor Bijzondere Doeleinden f 100.750.64 (326.991); Aandeelhouders 5% over f597.175 f29.858.75 (29.062); Winst gratificatie Personeel f 125.000 (120.000); Tantièmes Directie en Commissarissen f44.794.40 (41.861); Houders van Winst bewijzen f 19.997.50 (onv.)Restant f95.188.10; en van dit Restant: aan aan deelhouders uit te keeren f 54.863.25 (54.319); te reserveeren voor dividend- en tantièmebelasting f 15.026.15 (13.144); aan de Extra Reserve toe te voegen f 25.298.70 (30.657). Het dividend is bepaald 20 (onv.) op de verplicht en 8 (onv.) op de onverplicht gestorte bedragen en de uit- keering op Winstbewijzen f 79.99 per stuk (onv.) Koninkl. Petroleum. In de gehouden vergadering van com missarissen van de N.V. Koninklijke Ne derlandsche Maatschappij tot Exploitatie van Petroleumbi onnen in Nederlandsch- Indië, werd besloten aan de algemeens vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1935 een divi dend uit te keeren van lOVa procent. Over 1934 werd 7Y procent uitgekeerd. Ziekte van de dienstbode. (Slot.) Uit hetgeen we de vorige week uit „De Christenvrouw" overnamen blijkt wel, dat vooral bij ernstige ziektegevallen, de werkgeefster voor booge uitgaven kan ko men te staan. We kunnen dan ook niet anders, dan met de grootste klem wijzen op bet nut zich aan te sluiten bij een be trouwbare verzekeringsmaatschappij. Voor gewone geneeskundige behande ling, kan men voor 't meisje in een zie kenfonds gaan. Voor de ziekenhuisverple- ging sluite men zich aan bij een vereeni- ging voor dit doel. Alles te zamen betaalt men dan nog niet zoo heel veel en men is van een groot risico af. Ten slotte willen wij er nog op wijzen, dat noch de ziektewet, noch de ongevallenwet van toepassing zijn op het huispersoneel. Wel de Invali diteitswet. Degenen, voor wie tenminste 150 zegels geplakt zijn, die dus pl.m. 3 jaar in be- tiekking waren, hebben recht op een uitkeering ter voorkoming van inva liditeit. Men heeft b.v. een geval van dreigende t.b.c. waardoor de betrokkene niet meer haar gewone arbeid zal kunnen doen. Door 't zenden naar een sanatorium, kan deze dreigende invaliditeit nog worden afgewend. D'eze onkosten kunnen dan worden uitgekeerd. D'at hiervoor zeer nauwkeurig medisch onderzoek noodig is en dat men hiertoe niet zoo heel gemak kelijk overgaat, is vanzelfsprekend. Een lastige maand voor de huisvrouw. Mei kan de liefelijkste maand van het jaar zijn; zonneschijn, groen, bloemen, vogelgezang, ze wekken dankbare, blijde gevoelens. Grasboter en versche jonge groenten vormen het smakelijke mate- rieele deel van de vreugden die de lente maand ons biedt. De meer of mindere overvloed, waarin ons deze laatste gebo den worden, is echter sterk afhankelijk van de mildheid van het weer van de maand April, en deze is dit jaar grilliger dan ooit geweest en heeft bepaald win- tersche berinneringen nagelaten. De huisvrouw, die op groenten uit eigen moestuin is aangewezen, staart dan ook verlangend op de bedjes, die wel I veel beloven, maar nog weinig geven. Een f paar rabarberstelen is alles. De snij'biet geeft in bet voorjaar als dit, vaak uit- j komst. Het gewas wordt in den nazomer gezaaid, de daaruit gegroeide wortels overwinteren goed en bet daaruit al in April ontspruitende jonge groen levert een smakelijke groente die in smaak aan spinazie doet denken en ook als deze wordt toebereid. Met eieren gecombineerd geeft spinazie een gezonden, smakelijken maaltijd. Het klaarmaken van een degelijk goedkoop maal vormt slechts een kwestie van wei nig moeite en is daarom geschikt om er een soepje bij' te geven, een beetje pikant, dat met behulp van soeptabletten in een kwartier klaar kan zijn. Daaraan kan dan tevens worden toegevoegd het weinige af- gietwater der spinazie, waarvan het ver loren gaan zonde zou zijn, om den rijk dom aan voedin gezouten en vitaminen, die het bevat. In dit geval moet de spina zie worden gekookt zonder zout en wordt dit later bij het stoven toegevoegd. Voor het overige zijn we aangewezen op de groenten van het vorige jaar, maar daarvan is weinig meer over. Alleen de uien houden zich nog uitstekend. Een smakelijke soort zijn de sjalotjes; deze zijn kleiner, fijner van vleesch en beter van smaak dan de groote ui. Sjalottenschotel (4 pers.). 1 kg. sjalotten, Yi kokend water, 2 Mag- gi's Bouillonblokjes, 2 theelepels zout, een stukje boter, 2 afgestreken eetlepels bloem V2 eetlepel azijn, 1 theelepel suiker. Schil de sjalotjes, wasch ze, kook ze goed gaar in het water met zout. Neem ze met een schuimspaan uit 'het vocht. Los in dit vocht de Maggiblokjes op. Smelt de boter, doe er de bloem bij en vervolgens de uienbouillon. Laat dit sausje, onder roeren even doorkoken, voeg de suiker en de azijn toe en stoof hierin de sjalotten nog plm. 10 minuten. Resten vleesch met spek en uien (4 pers.): Vs pond gezouten spek, Vs pond resten vleesch, 1 pond uien, Y\ L. kokend water, 2 a 3 theelepels Mag gi's Aroma, zout, peper, 4 afgestreken eetlepels bloem. Snijd het spek en het vleesch in dob belsteentjes, snipper de geschilde uien fijn, bak spek en uien dan samen in een diepe pan, onder af en toe roeren tot ze lichtbruin zijn, voeg dan het in dobbel steentjes gesneden vleesch toe en laat ook dit bruin worden, doe er vervolgens de bloem in en laat deze lichtbruin braden. Voeg nu onder roeren bet water toe en wat peper en stoof het vleesch, onder af en toe roeren nog plm. 1 uur. Roer er dan de Maggi's Aroma door en proef of het zout genoeg is. Geef bij dit gerecht gekookte aardappelen en ingemaakte augurken of bieten. Snijbiet (4 pers.): 1 K.G. snijbiet, 2 afgestreken eetlepels boter, 2 afgestre ken eetlepels bloem, 2 kleine kopjes kook water, 2 theelepels Maggi's Aroma, zout, nootmuskaat. Wasch de snijbiet schoon van de eene emmer water in de andere. Zet ze dan op zonder water en 1 afgestreken eetlepel zout en kook ze eenige minuten. Laat ze uitlekken op een vergiet en be waar het afkookwater. Hak ze fijn, strooi er de bloem over, doe ze weer in de pan, voeg 2 kopjes van het afkookwater toe, de Maggi's Aroma, de boter en een beetje geraspte nootmuskaat. Breng ze aan de kook en stoof ze, onder af en toe roeren nog eenige minuten. Spinazie (4 pers.): i kg. spinazie, 2 a 3 fijngestampte beschuiten, K L. melk, zout, nootmuskaat, 2 theelepels Maggi's Aroma, een stukje boter. Wasch de spinazie goed schoon van de eene emmer in de andere. Zet ze dan op zonder water en 1 afgestreken eetlepel ■zout en kook ze eenige minuten. Laat ze uitlekken op een vergiet en bewaar het afkookwater voor soep. Hak ze fijn. Kook de melk met de beschuit tot een dikke pap, voeg de gehakte spinazie toe, de ■boter, de Maggi's Aroma, en een beetje nootmuskaat en stoof de spinazie nog eenige minuten onder af en toe roeren. Beste Nichtjes en Neefjes I Het was wel een erge tegenvaller na al de zomersche dagen dat bet juist D'onder- da,g zoo regende. Maar de middag maakte het weer goed al stormde het wel hard op deze hooge dijken.Toen zagen we weer de blauwe lucht en was er de zon die alles zoo fees telijk maakt. Als bet zoo koud is en je voor de regen thuis moet blijven is het een gezellig werkje om raadsels op te lossen en een brief te schrijven, wat deze week weer aan de beurt is. Met het mooie weer zooals we het be gin van de week hadden kan ik best be grijpen dat je het eens uitsteld, maar vau uistel komt vaak afstel en dat mag nietl Hier volgen de prijsraadsels. 1. Voor de grooteren. Het geheel bestaat uit 54 letters. 22. 36. 46. 46. 51. 10. 7. -. 49. 12. 27. 53. is een plaatsje op Zuid-Beveland 25. 16. 42. 52. 21. 46. 8. 23. 39. is een lekkernij. 47. 1. 34. 54. 26. 17. 20. 50. 13. wordt dikwijls met Venetië vergeleken. 11. 2. 18. 19. 38. 22. 1. 10. 37. 30. 40. is een plaats in Gelderland. Een 9 41. 46. 24. 14. wordt bij de Aardrijkskunde gebruikt. Het kwaad moet 5. 29. 4. 3. 22'. 45. 31. 32. De 44. 48. 15. 28. 43. is een rivier in Utrecht. Sommige wegen worden met 25. 6. 33. 2. 35. 54. verhard. 35. 42. 5. 12. is erg taai. 2. Voor de kleineren. Het geheel bestaat uit 25 letters. Een 1. 8. 18. 4. 2. 23. 21. 15. is een in sect. In Zeeland groeit veel 13. 5. 15. 21. 10. In een 23. 11. 25. wordt iets bewaard. Een 23. 7. 24. 1. is heet. 20. 11. 17. 19. 3. is een meisjesnaam. De 4. 7. 14. 13. mag nooit stilstaan. 12. 6. 9. 22. 16. 17. worden nu weer voor woon- en slaapplaats gebruikt. Allen hartelijk gegroet van TANTE DOLLIE. HOE BALD DE PLANT VERDIENDE TOEN MOEDER ZIEK WAS. II. Klos, klos, klos, 0 wat gaat het lang zaam. De druppels maken een donkere vlek op Balds blauwe kieltje. Het schreide in hem. Dat dit ook juist nü moest gebeuren, na vanmorgen. Waarom had hij het ook gedaan, Moe had het immers al zoo vaak verboden. Hoe het eigenlijk gekomen was, dat begreep hij zelf niet. Achter op het plaatsje, waar juist een paar matjes bij den muur lagen, had hij geprobeerd op z'n hoofd te staan, de azalea, die Moe pas bespoten had, stond er vlak naast en Moe had nog geroepen: „niet doen Bald, straks gebeuren er on gelukken". Maar Brammetje had volgehouden. „Je kunt het toch niet, met je beenen recht omhoog." Dat liet hij er niet opzitten, zoo erg was het toch niet, hij zou heusch wel oppassen, nog één keer, daar ging hij al, mét z'n beenen recht omhoog! Even had hij het volgehouden, en toen ineens... hoe het kwam dat wist hij nog niet, maar hij was omgetuimeld, boven op de azalea, met z'n kroon van fijne knopjes. Brammetje had een schreeuw gegeven. Bald hoefde eigenlijk niet eens naar de plant te zien om het vreeselijke te weten, hij, had den stengel immers vóélen knakken. Vóór hij overeind gekomen was, waren Moe en Mien al buiten; even had hij Moe's verschrikte gezicht gezien, toen had hij niet meer op durven kijken. Het was ook zóó vreeselijk geweest! O, waarom had Moe hem niet geslagen, héél hard desnoods, maar dat deed ze niet, alleen had ze geschreeuwd: „Maar Béid!" „Valscherd!" had Mien gehuild. Bald zag het nóg, hoe Moe heel voor zichtig de plant optilde, terwijl de tranen over haar gezicht liepen, maar er was niets meer aan te doen, de sterke sten gel, die de kroon droeg, was geknakt. Radeloos was Bald geweest; hij had wel alles willen doen, als die plant maar weer heel werd, doch dat gebeurde niet. Wddrom moest hij ook op zijn hoofd gaan staan, terwijl Moe het verboden had; hij wist toch, dat de plant er vlak naast stond? Op school was het geen oogenblik uit z'n gedachten geweest. Telkens weer zag hij Moe met de plant, waar ze altijd zoo voorzichtig mee was, in haar arm. Het was al drie jaar geleden, dat Moe haar gekregen had, het was toen nog maar een klein plantje. Heel zorgvuldig had Moe haar opge kweekt, al twee winters hadden ze haar over gehouden, het was al zoo'n groote; er zaten weer veel knoppen in, en nu o, ze zouden nooit meer bloeien. Bald kloste nog harder met z'n klom pen op de keien. Hij kon het wel uit schreeuwen: wat wds hij toch een ake- ligerd. Moe was er altijd zoo blij mee geweest. En nu was Moe nog ziek ook, het moest wel erg zijn, anders waren ze niet uit school gehaald. Nieuwe angst deed hem weer harder loopen. Na den dijk, die langs de binnenhaven liep, kwamen ze aan een zijweggetje, waaraan twee huisjes stonden, allebij met een kleinen tuin voor en achter. In het tweede huisje woonden ze zelf, in het eerste buurvrouw Glas. Er was niets bijzonders te zien. Onwillekeurig liepen ze wat minder hard. Mien had Brammetje een hand gegeven, „kom maar mee", troostte ze, meer nog om haar eigen angst weg te praten. Toen ze langs het raam kwamen, waar altijd de plant gestaan had, moest zij er ook ineens weer aan denken. Ze was echt kwaad op Bald. Zoo'n akelige jongen. Die mooie plant! maar nu had ze toch wel een beetje mede lijden met hem, schuw keek ze naar zijn gezicht, het stond zoo strak. Op hun teenen liepen ze achterom, de keuken binnen, waar niemand was; in de kamer hoorden ze stemmen. Heel zachtjes deden ze de deur open. Wat was dat nu? Moe zat in haar Zondagsche zwarte japon, in haar eigen stoeltje, buurvrouw was druk bezig een koffertje in te pakken. Beduusd bleven ze bij de deur staan. Moe was erg ziek had meester gezegd, en nu zat ze daar zoo gewoon, hoe kon dat nu? „Dag jongens", zei Moe zachtjes. „Dag" fluisterden Mien en Brammetje terug. Bald zag alleen maar het leege tafeltje, hij kón niets zeggen. „Ik dacht", begon Mien, maar buur vrouw duwde ze de kamer uit. „Kom maar mee", ze volgden haar alle drie naar de keuken. „Ik dacht, dat Moe ziek was"? vroeg Mien nu aan buurvrouw. „Is ze ook"; een beetje ruw kwam het er uit. Bald had wel gezien hoe akelig Moe er uit zag. „Ja luister eens", buurvrouw praatte gedempt, „straks komt er een auto, die Moe naar de stad brengt." „Mag ik dan mee?" Brammetje glun derde al bij het vooruitzicht, maar buur vrouw sloeg er geen acht op. „Moe moet naar het ziekenhuis om geopereerd te worden." „Ooooh...!" Naar het ziekenhuis, dat was heel erg. Brammetje wist wel niet precies wat het was, maar Bald wel, en Mien ook. Dat het iets heel ergs was, dat wisten ze alle drie. Uitg.: N.V. Ui Eincrgo" ter cx Bureaux 'I Postchèqi Bijkantoor IV J. J. FANOT Directeur-H GROOTE Wil LIEK-FASCIS] EN VLAAMSCI KOSTE VAN AL VAf Het was gid België. Ze is el lisme gewordeif van links en schoot gevaller Kath, partij1 in België het gele De Rex-bewl den R.-Kathol! R.-K. partij' in| verlies gebract Rex in Walloi dan de R.-Katl ter ook, dat rI van de socialisf De socialistel moeite hun pol meerdering va) acht, dan zijn Zij) verliezen ed men aan de col Voor de Vlaai verkiezingen ze| De liberalen De R.-Kathol een derde van verlies geheel Rex-fascisten. De socialistenI procent van huj geschat 15 pre procent in Vil komen hoofd zal] communisten. De socialist redevoering in de uitslag voor I niettemin, zei regeering blijve De Katholiekl hoopt op 25 z| gen meenden, schatting zou zal ongeveer 2l| sche land Heef tl schieten. In hef heel anders. De socialister. gang der R.-Kal| van België ge\ kunnen hebben,I binetsformateurf feld komt er wf ring. Door de inge-j kiesstelsel kon ken hedenmorgd lijken uitslag m| tal der door ied men is nog nil juiste verdeelinf De partijen va links behaalden| namelijk een gé heid bij het van de crisis, de| en eenige financ vooraanstaande De Rexisten z| nieuwe Kamer nisten en de T hebben een ster De R.-Katholil zetels aan de kele zetels aal meeste aan de Cl De samenstelli zal vermoedelijkl 70 Socialist) 63 R.-Kathq 23 Liberale! 21 Rexistenl 16 Vlaamscf 9 Comm. Totaal 202 zetl 187 zetels. Nog nooit bel kiezers met mimf sultaat der verkl dan nu; nog noif onverschillig gel strijd. De verkiezing boeiend. Alleen de Rexl ging, dank zij dl waarbij leidende| ken waren. POLITIEKE T\ Twee pers Zaterdagmorgë pen twee person) „realisten" van In het begin ranten, welke vq Transportarbeide I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 7