ZEEDW Bondsdagen Jeugd-Organisaties. DE ALS DE LIEFDE RIJPT Wreef in één dag RHEUMATIEK weg KLOOSTERBALSEM EDE BLAD TWE Voor den Zondag Wordt de luchtpost voor NecUndië goedkooper? mei den Kloosterbalsem Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Uit de Provincie Wat er deze week voorviel SPRUTOL Er was voor de op Hemelvaartsdag gehouden Bondsvergaderingen van Jongelings-Vereenl- gingen enorme belangstelling. Wat zijn wij toch een bevoorrecht volk. »Ja." Had een pijn In z'n schouder om tureluursch van te worden AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE Zom er- sproeten verdwijnen spoedig door een pot VAN AG 23 MEI 1936, Nr 197. HEILSVERWACHTING. En zij keerden weder naar Je ruzalem met groote blijdschap. Lucas 14: 52. De hemelvaart van Jezus, zijn zegenend heengaan van deze aarde, vervulde de eerst verbaasde discipelen met groote blijdschap. Als Jezus vroeger van heengaan sprak, werd hun ziel met groote droefheid ver vuld. Dan kromp hun hart ineen bij de gedachte, dat met Jezus' heengaan al hun hoop voorbij was en hun verwachting ver gaan. Maar nu bij Zijn heengaan ten hemel hebben de discipelen iets verstaan van de gioote blijdschap, die in Christus' komst in het vleesch bereid werd allen, die in Hem gelooven. Als ze nu naar Jeruzalem weerkeeren, missen ze Jezus niet. Ze weten zich aan Hem verbonden. Ze zijn niet van Hem gescheiden. Ze zijn geen weezen geworden. Ze hebben voor een geopenden hemel gestaan en geen donder van toorn en geen bliksem van j wraak heeft hen verteerd, want Jezus voer ten hemel met uitgebreide zegenende han den. Ze hebben er iets van verstaan, dat ze in Hem die ten hemel voer, gemeenschap hadden met een hemelschen Vader. En zoo is het Evangelie van den hemel vaartsdag blijde boodschap, die het hart der discipelen vervult met blijde heilsver wachting. Ze hebben begrepen, dat het eigenlijke leven nu eerst aanvangt. Nu Jezus weg is, is het niet afgeloopen. Neen, het begint pas. Ze hebben een roeping te vervullen. Ze hebben een taak. Ze zullen Jezus' getuigen moeten zijn in de wereld. Voor Zijn heengaan was Zijn verkee± op aarde wonderlijk groot van teekenen, maar de Heere heeft voorspeld, dat zij nog giooter teekenen zullen doen. Zoo komt er perspectief in hun leven en zoo wachten ze in den tempel op de vervulling van de belofte des Geestes, lo vende en dankende God. Binnenkort mondeling overleg. In het vorige najaar zijn tussclien de Nederlandsche en de Ned.-Indische post administraties onderhandelingen aange vangen ten einde te geraken tot de vooral dezerzijds noodzakelijk geachte verlaging van de luchtposttarieven op Indië, met name voor brieven. Verscheidene malen is hierover schriftelijk van gedachten ge wisseld, aangevuld met eenige telefoon gesprekken. Geleidelijk zijn de beide standpunten, welke aanvankelijk ver uitéén lagen, tot elkaar gekomen, zoodat thans deze zaak rijp geacht wordt voor definitieve mon delinge besprekingen. Deze zullen in het einde van den zomer te 's-Gravenhage gevoerd worden tusschen den directeur-generaal der P.T.T. ir H. M. Damme en het hoofd van den Indi- schen P.T.T.-dienst ir C. Hillen. Deze ver trekt in den loop van de volgende maand met acht maanden Europeesch verlof en wordt ongeveer eind Augustus hier te lande verwacht. Van verdere besprekingen met de Fran- sche en Engelsche postadministratie ten einde een meer uniform tarief te berei ken, wordt gezien vroegere ervaring weinig succes verwacht. De hoofdzaak is echter, dat Nederland en Indië het thans eens worden, dit zal de lijn AmsterdamBatavia ook voor postvervoer weer sterker maken in een eventueelen concurrentiestrijd. FEUILLETON. Uit het Engelsch. 9) -o- „Dat geloof ik zeker niet'', antwoordde Paul treurig. „Maar het zou mij kunnen gaan als dat melkmeisje, dat naar de markt ging met een mand vol eieren op haar hoofd één rukwind, en al haar droomen waren weg. D'e mijne ontgaan mij reeds, bij wat ik hoor, vanavond. Ik kan moeder toch ook niet teleurstellen, PMlippa." „Natuurlijk niet", zei Philippa, weer zacht, en haar gelaat was zeer schoon, terwijl ze in het vuur staarde. Maar weer zag Paul het niet, somber staarde hij voor zich uit, terwijl een be nauwende stilte tusschen hen viel. Toen mj weer begon te praten was zijn stem ^ei'anderd, en een klank, die Philippa aarin nog nooit had beluisterd, vernam er nu in. Haar hart klopte snel, en ze zat zwijgend, wachtend, maar niets aan aar verried Paul, dat ook zij nerveus was. del'ijk 0ntv*ng mDn brief?" vroeg hij ein- Onlangs schreef iemand: Wat zijn wij toch een wonderlijk-bevoorrecht volk. En dat is ook zoo. Wij zien dat niet altijd, omdat we steeds neiging hebben om meer te letten op de schaduwen dan op het licht, omdat j we er zoo weinig toe komen om de zege ningen, die God ons ook in ons volksle ven schenkt te tellen, maar als we eens meer nauwkeurig letten op de voorrech ten, die God ons geeft, dan staan we verbaasd over de vele heerlijke dingen welke wij bezitten. Iets daarvan hebben we op Hemel vaartsdag mogen zien, toen verschillende bonden van Christelijke jeugdverenigin gen hun jaarvergadering hielden. Onze ruimte laat niet toe, van deze ver gaderingen ook maar een kort verslag te geven, waarom we moeten volstaan met het noemen van enkele hoofdpunten. Het Nederlandsch Jcngelings Verbond, de oudste van onze jeugdbonden, hield zijn algemeene vergadering te 's-Gra ve n h a g e. Vier duizend jonge menschen kwamen uit alle deelen van het land bijeen om hun 83ste bondsvergadering te houden. Niet één gebouw in de Residentie is groot genoeg om een dergelijke schare te bevat ten, vandaar dat in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen en in de Juliana- kerk werd vergaderd. De bondsdag stond onder leiding van D s P. Veen, die een openingsrede uit sprak en meedeelde, dat niet minder dan 500 afdeelingen vertegenwoordigd waren. Een tot nu toe niet bereikt aantall 'Door de algemeen secretarissen, de hee- ren Doorschodt, Tabak en Gordeau, wer den opwekkende toespraken gehouden. De dag werd besloten met een samenkomst in de Groote Kerk, waar Ds Veen het woord voerde. De Nederl. Bond van Jcngelingsvereeni- ginfien op Geref. Grondslag hield zijn bondsdag te Leeuwarden. Er was enorme belangstelling, zoodat op vier plaatsen: de Harmonie, de Pellkaankerk, de Koepelkerk en de Huizumerkerk moest worden vergaderd. De hoofdbijeenkomst werd gepresideerd door den nieuwen bondsvoorzitter D r K. Dijk. In de morgenvergadering werd be handeld het onderwerp: „De lectuur dp" jongeren". In de middagvergaderingen werd o.a. het woord gevoerd door Prof. D r K. S c h i 1 d e r, die een rede hield over: „Band aan de belijde- n i s". Deze rede werd per radio uitgezon den. Voor deze omgeving verdient voorts vermelding, dat de volgende Bondsdag te Middelburg zal worden gehouden. En dan moeten we nog melding maken van het zilveren feest van den Bond van Hervormd Geref. Jongellngsvereenlgiingen Deze bond vergaderde onder leiding van Ds G. Lans te Utrecht in „Tivoli", wel ke zaal geheel gevuld was. In de plaats van Ds G. Lans, die zich niet meer besohikbaar stelde, werd tot voorzitter gekozen Ds R. Bartlema. De eigenlijke jubileum-bijeenkomst stond onder leiding van Prof. Dr Severijn die de ontwikkeling van den bond schetste. Daarna werd de vergadering verrast met de komst van Minister Colijn die, met geestdriftig applaus begroet, meedeelde, dat het H. M. de Koningin had behaagd D s H. A. d e G e u s, secre taris van den Bond te benoemen tot Rid der in de Orde van Oranje-Nassau. Verder werd nog door verschillende sprekers het woord gevoerd. Er wordt veel geklaagd in onze dagen oök, en niet het minst, over de opgroeien de jeugd. En dat niet altijd zonder reden. Maar laat er dan ook dankbaarheid zijn als blijkt, dat duizenden en duizenden jongelingen door hun komen naar derge lijke bondsvergaderingen mede namens de tienduizenden die thuis bleven het uitspreken, dat zij wenschen te dienen onder de banier van Jezus Christus. Terecht verklaarde Minister Colijn in zijn toespraak te Utrecht: als de arbeid onder de rijpere jeugd gedragen wordt door het gehoorzaamheidsbeginsel aan de Goddelijke Schriften, dan krijgt die jeugd- arbeid bijzondere 'beteekenis, want in on zen tijd van verwarring en verwording is er niet veel dat zekerheid kan geven. Maar één ding is er: onze Bijbel, die staat als een rots, waartegen de stormen van den tijd vergeefs aanloopen. Die Bij bel staat nog altijd midden in ons volks leven. En het is een niet geringe zegen dat er zooals op Hemelvaartsdag bleek in ons land duizenden jonge menschen zijn, die zich opmaken om dien Bijbel meer en meer vat te doen krijgen op ons volksleven Koningin en Prinses zeer hartelijk verwelkomd. Indrukwekkende kinderhulde op bet Damrak. I tion waar zij officieel waren verwel komd verlieten steeg een onstuimig hoera uit de menschenmenigte op. En dat gejuich namen de duizenden kinderen langs het Damrak met groote uitbundig heid over, toen de Koningin en de Prin ses bijna stapvoets voorbijreden in haar mooie, met twee paarden bespannen sta tiekaros, die van den met rood laken ge- drapeerden bok door den witgepruikten koetsier met driekanten steek, gemend werd. Het was 'n haast oorverdoovend ge jubel, waarbij de kinderen vol vreugde met hun kleurige vlaggen zwaaiden; de wijze waarop de Koningin en de Prinses deze alleraardigste hulde minzaam wui vend en lachend beantwoordden toonde duidelijk hoe prettig-verrast zij erdoor ge troffen waren. Het voorbijtrekken van den vorstelijken stoet tusschen de vele duizenden juichen de kinderen en volwassenen, was een in drukwekkend schouwspel. De Dam was als gewoonlijk geheel in genomen door een dichte menigte, die tot aan den rand van het trottoir was toe gelaten. D'e eerewaoht was betrokken idoor Jantjes van de „Gelderland". De stemming onder de duizenden wachten den was feestelijk. Men zong telkens weer vaderlandsche liederen, en toen de kop van den stoet tot aan den Dam genaderd was, zette het publiek, begeleid door het carillon van den paleistoren, de oude klokken van Hemony, het Wilhelmus in, weldra overgaande in luide toejuichingen, terwijl de vaandels neigden. De Koningin en Prinses Juliana groet ten onafgebroken naar alle zijden. Voor het paleis aangekomen, waar de pijpers en de tamboers der marine den eere- marsch bliezen en sloegen, bleven Zij even in het rijtuig staan om wuivend voor het geestdriftig welkom te danken. Eh nau welijks waren zij- het paleis binnen getreden, of de deuren gingen weer open, en de vorstin met haar dochter versche nen overeenkomstig de traditie, op het balcon, om nogmaals een grootsche hulde van Jemstel's burgerij in ontvangst te nemen. Slot haalt z'n brevet op de „Scheldemusch". Woensdag werd door den heer Slot het vliegbrevet behaald op de „Schelde musch'' op het vliegterrein van Vlissin- gen. Dit is de eerste keer dat het brevet op Zeeuwsch grondgebied werd afgelegd en dat nog wel op een bij „D'e Schelde" ge bouwd vliegtuig. In de eerste plaats heeft de „Schelde musch'' nu zijn officieele luchtwaardig heidspapieren en daarmede dus bewezen aan alle Nederlandsche eischen van lucht waardigheid te voldoen en in de tweede plaats is in de praktijk aangetoond, dat dit toestel voor het behalen van een bre vet geschikt is. De havenwerken. Het is be grijpelijk, dat, waar de aanbesteding voor de havenwerken reeds eenige dagen gr leden heeft plaats gehad, door sommigen gevraagd wordt, wanneer begonnen zal worden met den aanleg van den nieuwen havenarm. Wij moeten helaas meedeelen. dat dit nog wel geruimen tijd kan duren. Was de Ned. Heide Maatschappij destijds belast geworden met de uitvoering, dan had men in Februari reeds kunnen begin nen. Maar doordat aanbesteed moest worden, is een aanmerkelijke vertraging ontstaan. Van de gehouden aanbesteding moet door B. en W. rapport aan den Mi nister worden uitgebracht, die dan beslist of een aannemer het werk al dan niet zal uitvoeren. Dit zal o.m. hiervan afhangen, of de laagste inschrijving belangrijk hoo- ger is dan het bedrag, dat de Ned. Hulde Mij. heeft geraamd. Met belangstelling wordt de beslissing van den Minister, die nog wel eenigen tijd op zich kan laten wachten, tegemoet gezien. Voor de werkloozen is dit uitstel wel zeer te betreuren. Biervliet. D'ezen winter ontving de O.L. School A een album uit Canada van de juniores Roode Kruisvereeniging te Aylmer. Door de kinderen en de onder wijzers werd een antwoordalbum samen gesteld. Dit geeft een indruk van land bouwend Zeeland en de typische kleeder- stemde, maar Rupert heeft ontzetten! veel invloed op zijn vader, behalve dan in zaken. En was het Romney nu, maar Romney is een dichter.'' Paul haalde zijn schouders verachte lijk op. Philippa lachte. „Mij lijkt Romney wel", zei ze. „Hij zal nog een groot man worden, indien hij nu reeds dichter is, en ik geloof, dat ik weet, wie het bezig is te worden wat hij is." „Je bedoelt dat meisje uit de fabriek van zijn vader, dat zoo mooi zingt. Hij behoorde toch anders te doen. Ik zou wel eens willen weten, wat Rupert daar nu van zegt." Philippa lei haar hand op zijn arm. „Ik wensch je toe, dat je zult krijgen, wat je hart begeert", zei ze. „En als jullie elkander liefhebben dan zal het zeker in orde komen." „Dank je wel", was het haastig ant woord. „Ik wist wel, dat je zoo zou den ken. Vindt je haar ook niet lief, Phi lippa?" .„Lief? Allerliefst. Ik heb haar altijd be wonderd, Paul." „Zoo mag ik het hooren", zei Paul stralend. Ongeveer een half uur later, hielp Phi lippa hem zijn jas aan te trekken in de vestibule, voor hij weer vertrok. D'e hoofdonderwijzer wu inmiddels ook Zoo heeft dan ook Zeeland Zaterdag j.l. zijn luohtbeschermingsoefening in grooten stijl gehad. Het is helaas te vree zen we hebben er een voorproefje van gezien in Abessynië dat het in oor logstijd noodig zal zijn, gezien de bestia liteiten die men zich zal veroorloven, dat de bevolking op de hoogte moet zijn van de maatregelen tegen het gevaar uit de lucht. Over de verduisteringsoefening in de avonduren kan men over het algemeen tevreden zijn, maar verder bleek er bij andere onderdeelen nog wel het een en ander te verbeteren te zijn. Voortdurende oefening en stevige organisatie zullen hier noodig zijn. De leden der Nederlandsche ambulan ce, die getracht heeft in Abessynië het lot der gewonden te verzachten (de zending dezer ambulance is volgens ir Mussert zulk een misdaad, dat de Minister var. Buitenlandsche Zaken de kosten uit eigen zak zou moeten betalen, terwijl nota bene het Roode Kruis onder leiding van Prin ses Juliana de schuldige isl) zijn nu allen teruggekeerd. We mogen wel bijzonder dankbaar zijn, dat zij allen er het leven hebben afgebracht. Immers van de En gelsche en Scandinavische ambulances vielen er slachtoffers. Nederland heeft ook nu weer getoond den plicht der naas tenliefde te verstaan. We hadden deze week Volkenbondsdag. Somberder Volkenbondsdag i3 wel niet beleefd. Het is volop crisis in den Vol kenbond. Hij' is niet in staat gebleken te voorkomen, dat een van zijn leden door een ander lid werd aangevallen, onder den voet geloopen en eenvoudig als vol dongen feit geannexeerd. En het verweer van den bond is machteloos gebleken om de macht van het geweld te breken. Ook tegenover de voldongen feiten uit Duitschland heeft Genève geen afdoende verdediging kunnen vinden. Zoowel de herbewapening van het vorige jaar, als de I remilitariseering van de Rijnland-zone en de eenzijdige buitenwerkingstelling van het Locarno-verdrag zijn na een aller- slapst protest aanvaard. Bedenkt men voorts, dat de ontwape ningsconferentie en de economische con ferenties, welke in den loop der jaren gehouden zij'n, geen enkel resultaat heb ben afgeworpen; dat het bolsjewistische Rusland als een triomfator en rechter over de rechtsorde den bond is binnen gehaald; dat zeer belangrijke landen als de Vereenigde Staten, Japan en Duitsch land geweigerd hebben tot den bond toe te treden of hem verlaten hebben; dat an dere naties overwegen hem prijs te geven, dan is het begrijpelijk, dat de volken zich de vraag stellen, wat men aan een der gelijke instelling heeft. Baldwin heeft nog de vorige week ver klaard, dat men zoo noodig in het uiterste geval tot de militaire sancties moet kun nen en durven besluiten. Het klinkt hard, maar het is waar. Het is in een wereld, welke alleen en uitsluitend het eigen be lang kent, het eenige middel om het recht te handhaven. Intusschen schijnt Mussolini pogingen aan te wenden het met Engeland op een accoordje te gooien. Wijist de reis van den kersverschen onderkoning van Abessynië, Badoglio, naar Rome, ook in deze rich ting? drachten. Het is Vrijdag verzonden naar het H. B. van het Ned. Roode Kruis, dat voor doorzending naar Aylmer in Canada zal zorgen, t Eigenaardige broedplaats. In de pomphuis van de pomp achter het gemeentehuis hebben een paar koolmee- zen bun nest gebouwd. Om de vogels rus tig te laten broeden is de zwengel vast gebonden en wordt voorloopig geen water uit deze pomp gebruikt. thuis gekomen en had zijn boeken verla ten en met z'n drieën hadden ze nog knus zitten babbelen over Paul's toekomst en Paul's plannen en de naam Sylvia was zelfs door niemand genoemd. Nu stond Philippa met baar handen op de rug, haar lange dunne japon sleepte achter haar aan over de geblokte mar meren vloer en 't zachte lamplicht scheen op haar gelaat. Maar Paul zag niet hoe schoon ze was. „Ik zal nooit vergeten, wat je mij ver teld hebt", zei ze. Ze deed een stap nader naar haar ouden vriend, terwijl ze de deur opende. „Paul", zei ze ernstig. „Je zult toch geen dwaze dingen gaan doen?" Hij keerde zich nogmaals om naar hét licht en zag haar in de oogen. „Als i'k het doe", zei hij, „dan geef ik jou permissie om me weer op het goede pad te brengen". „Dank je", zeide ze ernstig. Toen liet ze hem uit en keerde terug naar haar eigen kamer. Ze sloot de deur achter zich en liep naar het open venster waar ze zich neerzette op een laag stoel tje. Ze gevoelde, dat er iets in haar ver anderd was dezen avond. (Wordt vervolgd.) mEn zoo in eens! Ik kon niet meer heen ot' weer. Ik houd niet van tabletjes en liet mijn vrouw mij wrijven met Kloosterbalsem. Niet te hard, zeg ik, want alles, ook de geheele omgeving, deed me zeer. Zij wreef mij zachtjes om te beginner., naderhand wat harder en het was of er een wonder gebeurde. Onver 't wrijven verminderde de pijn al en toen het 's avonds herhaald was, stond ik den volgenden morgen weer even frisch op als altijd." Fr. D. te O. „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard ais vvrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 et. Potten: 62'/j ct. en f 1.04 WWWWWWWWWAMMWWWt „Ik schreef je, dat ik je iets te zeggeu had. Weet je ,wat het is?" „Neen, ik geloof het niet", antwoordde ze langzaam. „Wel, Philippa, het moest komen, maar ik ben er niet geheel zeker van, dat is het ergste,en ik weet niet, of ik durf ho pen, of moet wachten. Ik wilde, dat je een arme kerel wilde helpen." Philippa keek hem recht in de ooger. Ze had in het geheel niet gedacht, dat hij zoo zou beginnen, en haar hart werd rustig. „Wat bedoel je, Paul?" vroeg ze kalm. 1 „Ik ben verliefd geworden, en dat op een meisje, dat ver, ver boven mij staat. Maar niemand anders wensch ik. Ik wensch haar, o, je weet niet, hoe lief ik haar heb, Philippa. Ik kan niet leven, ik kan niet werken, voor ik weet, of ze mij lief heeft." „Wie is het?" vroeg Philippa vriendc- delijk. Dbch op dat oogenblik eindigde ze, diep in haar hart een zoete droom ver bergend, daar waar de wereld het nooit zou kunnen aanraken. „Sylvia Farren", antwoordde Paul schor. Hij stond op en wandelde de ka mer op en neer. „Sylvia Farren", riep Philippa uit. „Ja! O, ik weet, dat ik een dwaas ben. Ik weet, dat ik nauwelijks iets bezit, of schoon ik binnenkort veel zal bezitten, of H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zijn gisteravond voor haar jaar- lijksch bezoek in de hoofdstad gearri veerd. Reeds anderhalf uur tevoren waren op het Damrak uit alle deelen van de stad groote groepen van kinderen bijeen ge komen die zich in afwachting van de Koningin en Prinses Juliana langs het trottoir schaarden, allen feestelijk met oranje getooid. Het waren er duizenden en nog eens duizenden, die zich aan weerskanten van het D'amrak opstelden, terwijl een groote vrachtauto langs dia hagen van kinderen reed en vlaggen, rood-wit-blauwe en oranje, onder hen uit deelde, zoodat zij weldra langs de heele breede straat twee breede banen in ouzo nationale kleuren vormden. Dit gaf in het late zonlicht een buitengewoon feestelij- ken aanblik. Achter al die kinderen, die zingend den tijd verdreven verzamelden zich hoe langer hoe meer de volwassenen, zoodat het weldra van het Stationsplein af tot den D'am toe een woelige menschen- zee was. Toen de Vorstelijke personen het sta- althans in staat zal zijn te verdienen. Ik weet, dat ik van heel gewone afkomst ben, en dat haar vader eigenaar is van de helft van alle fabrieken van Leather- gate." „Jij bent van betere afkomst dan zij", viel Philippa eenigszins verontwaardigd in, maar je zult %aar toch niet kunnen onderhouden, Paul. Je hebt er niet de flauwste notie van, wat een vrouw, die zoo opgevoed is als zij, wel kost." „Maar als ze mij dan liefheeft", zei Paul. „En soms denk ik bet te mogen ge looven zou ze zich dan niet met iets minder willen tevreden stellen?" Philippa schudde het hoofd. „Ze zou het niet kunnen. Maar heb je haar reeds gevraagd, Paul?" „Niet 'met woorden", antwoordde Paul droomend. „Ik zag haar vaak te Oxford, weet je. Ze kwam daar haar broeder Ru pert bezoeken. En onlangs logeerde zij bij een tante te Kensington. Het vorige jaar Juni, ontmoette ik baar nog in het Park te Kensington. Philippa peinsde en lachte niet, terwijl Paul doorredeneerde, nu zijn tong een maal los was. „Maar betreffende Farren ben ik nog niet geheel zeker, ik bedoel Rupert, n.iet de oude. D'e oude baas mag me wel en ik geloof zeker, dat ik hem wel zou kun- nen overhalen, al* Sylvia alachta toe Bij alle drogisten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 6