'n Juweeltje Uit de Provincie. WITKAM S GESCHENÜENHUIS1 """T", Kerl Predi Om Gemeni VMVAWG5N0 VAN mWAISSN ARBIJDRR8 npHR JEUGDIGE PERSONEN. U ImjrlJpen van Overheidswfife otwenicM in mogelijk? Naar we vernemen heeft de minister van Sociale Zaken een brief gericht tot den Hoogen Raad van Arbeid met betrek king tot het plaats maken van volwassen personeel vpor jeugdige arbeiders. Men herinnert zich de moeilijkheden, welke ten aanzien van dit punt o.a. bij de Kwatta- fabrieken te Breda zich hebben voorge daan tusschen de directie en de arbeiders. De minister verzoekt den Hoogen Raad van Arbeid de vraag, of op dit gebied van Overheidswege zou mogen en kunnen op getreden worden, en zoo ja, welke de meest geschikte middelen zouden zijn om practische resultaten te bereiken, in stu die te nemen. BISSCHOPPELIJK SCHRIJVEN TEGEN DE N. S. B. Zij, die de beweging in belang rijke mate steunen, zullen niet tut de Heilige Sacramenten kunnen worden toegelaten. Zondag a.s. wordt in alle R. K. kerken in Nederland een bisschoppelijk schrij ven voorgelezen, waarin o.m. wordt ge zegd: „Wij blijven heilig overtuigd, dat de Kerk in ons Vaderland in hooge mate geschaad, en dat zelfs haar heilzame wer. king grootendeels onmogelijk gemaakt zou worden, als de Beweging van het Natio naal Socialisme de overhand zou krijgen. Daarom verklaren wij als herders uwer zielen, die diep onze verantwoordelijkheid gevoelen, dat zij, die aan deze partij in belangrijke mate steun verleenen, niet tot de Heilige Sacramenten kunnen worden toegelaten". Notariaat. Bij Kon. Besluit van 19 Mei is aan C. Gipon op zijn verzoek ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Amster dam, met ingang van den dag van in diensttreding van zijn opvolger. Beursvacantie. De Minister van linancien heeft be paald, dat op 30 Mei, alle Zaterdagen in de maanden Juni, Juli en Augustus, als mede 31 Augustus 1936, de beurzen voor den geld- en fondsenhandel zullen zijn gesloten, alsmede dat die dagen voor de geldleeningen, als bedoeld in afdeeling V der Beursvoorschriften 1914, niet als werkdagen zullen worden beschouwd. HET ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND VERGADERT TE MIDDELBURG. Nadat Vrijdagmiddag in het gebouw St. Joris te Middelburg de algemeene vergadering was gehouden van de Groep Nederland van het Algemeen Neder- landsch Verbond, ving de groepsdag aan. Officiecle ontvangst. Deze werd begonnen met een officieele ontvangst ten Stadhuize bij monde van den burgemeester, den heer M. 1 ernhout, die de gasten hartelijk verwelkomde. Het was het gemeentebestuur recht aangenaam te vernemen, dat Groep .Ne derland van 'het A.N.V. ditmaal in Mid delburg haren groepsdag wenscbte te houden. Spr. verheugde er zich over, dat de plaatselijke afdeeling van den dreigenden ondergang is gered. Zij werd beïnvloed door het zooveel krachtiger leven van de Zeeuwsch - Vlaamsohe afdeelingen en vooral door* het voorbeeld van bet welge slaagde Zuid- en Noord-Beveiandsche initiatief. Spr. verheugt zich over de herleving van de Verbondsgedachte in Middelburg reeds op zichzelf, maar nu toch bijzon der, wijl groep Nederland zich over de goede Zeeuwsche berichten van het laat ste halfjaar verblijdend daarin te ge- reeder aanleiding heeft kunnen vinden, uitvoering te geven aan haar voornemen in Zeeland, op Walcheren, hare vergade ring te houden. Het A.N.V. beoogt naar haar wijdere doelstelling, verhooging van de geestelijke, zedelijke en stoffelijke kracht van Volken en Volksgroepen, die tot den Nederlandschen of Dietschen stam behooren, en versterking van hun bewust zijn van onderlinge verwantschap. Zij mengt zich daarbij niet in de in terne staalkundige zaken van andere Volkeren, ook niet in de verschillen, die de stamverwante Vlamingen verdeelen. Van wat wij eenmaal waren en nog zijn mogen, van de taak waartoe wij eens werden geroepen en die. welke wij ons nog hier en in de Indiën zien toe vertrouwd; van dat alles wil het A.N.V. ons meer en meer bewust maken. Het wil de kennis verbreiden en de waardeering aankweeken van wat Neder landsche kunstenaars op welk gebied dan ook en Nederlandsche letterkundigen, in oudere en nieuwe tijden, aan schoons en waardevols hebben geschapen en voort gebracht. Spr. mag allen hier begroeten in Zee land, het gewest, dat zich met Holland in de geschiedenis nationaal en cultureel gezien, eene zoo belangrijke rol zag toe bedeeld. Op het eiland Walcheren, dat met name bij monde van Vllssingen en Veere, op 1 April 1572, wel genoemd de geboor tedag van ons onafhankelijk volksbestaan, zoo voortreffelijk heeft gereageerd op de Geuzen-daad, door zich voor den Prins van Oranje te verklaren. Spr. mag allen begroeten in Middel burg, stad van roemrijk geworden on- (Jerngwlsgïïtü e? van daaruit geboren handelsglorie, stad van sfeer en van tra ditie, die nog een klein centrum is van Nederlandsche geestesbeschaving en kunstuiting. Als het verbond zich ergens recht kan thuis gevoelen, dan moet het b.v. te Mid delburg zijn, In de oudheidskamer zal men twee re lieken aantreffen van groot historisch en meer dan plaatselijk belang. Ie. De oudste oorkonde gesteld in het Nederlandscb, het stadsprivilege, dat „in zinte Gregorius amende", dus 11 Maart 1254, door Graaf Willem II, Roomsch- Koning aan Middelburg werd geschon ken. Het was een bevestiging en uitbrei ding van het privilege, dat in 1217 door zijn voorgangers was verleend. Middel burg, dat omstreeks bet midden van de 13e eeuw was gegroeid, had buiten de oude kern een nieuw stadsdeel zien ont staan, waarin oja. bet iBagijnhof, dat in hetzelfde jaar 1254 binnen de stad werd getrokken, die sindsdien door de tegenwoordige binnengrachten werd be grensd. Het privilege bevat in 100 arti kelen, als alle dergelijke oorkonden, be palingen van materieel en formeel pri vaat- en strafrecht en bergt de kern van het stadsbestuur, zooals dat tot het einde van de 18e eeuw heeft bestaan: 13 sche penen, waaronder een of twee burge meesters en „poorters, die zij er bij raad plegen" de latere 12 raden. 2e. Het tochtportaal, omstreeks 1520 door onbekende hand gemaakt voor het fraaie Renaissance hotel, dat Adolf Har- dinck, rentmeester van Zeeland, onder Karei V zich in den Langedelft, op den hoek der St. Janstraat liet bouwen. In 1576 wat dit huis eigendom van den Prins van Oranje, wiens dochter Char lotte er in Maart 1577 geboren werd. Tot 1582 toen in Vlissingen het Prinsenhuis werd gebouwd, woonde de Prins hier van tijt tot tijd. Door dit portaal, 't eenige wat er van dit fraaie huis over is, schreed de Prins als hij zijne woning verliet, om zich naar de statenvergade ring te hegeven. En om nog een derde historische bij zonderheid te noemen, herinnerde spr. er aan, dat Jacob Gats, geb. te Brou wershaven, 20 jaren van zijn le' en, n I. van 1603 tot 1623 te Middelburg heeft doorgebracht. Met genoegen dacht hij steeds aan zijn Middelburgsche jaren terug. Toen hij in 1655 een exemplaar van zijn werken vereerde aan de verschillende steden, op welke hij betrekking had, kreeg Midd d burg er ook een, vergezeld van een lan' gedicht, aldus beginnend: „Ik heb ook overlang in Uwen Raad geseten En dat en wil ik noyt, ja sal het niet vergeten. De gunst mij daer getoont, en d'eere mij geschiet, En gaet tot heden toe uijt mijn gedachten nijet." En verder: Ontvangt het kleyn geschenk, het is een gunstig plant Want ick noem Uwe stadt, mijn tweede Nederlandt. Dit laatste zeggen er nog heden ten dage velen Cats na. Behalve door zijn ambtelijke werkzaamheden heeft Cats in zijn Middelburgsche periode ook als dich ter ziöh verdienstelijk gemaakt. Met zijn ambtgenoot Van Beaumont, de gebroe ders Scotte, 'Hofferus, Philibert van Bors- sele en anderen, vormde hij om de kunst zinnige gebroeders Van de Venne Jan Pietersz. v. d. Venne, graveur en kunst- koo'per op de Korte Burg, en Adriaen v. d. Venne, schilder van naam en dichter een krinig, die in 1623 een verzame ling hunner gedichten uitgaf „De Zeeuw sche Nachtegaal'' genoemd. Zij waren a.h.w. voor Zeeland, wat de Muiderkring is geweest voor onze letter kunde in Holland. Herinneringen van historische betee- kenis liggen 'hier voor het grijpen, terwijl men ook thans nog op Walcheren te kust en te keur „Zeeuwsche nachtegalen" van allerlei aard kan hooren zingen! Mogen de Zeeuwsche afdeelingen van dezen Groepsdag in belangrijke mate het profijt hebben. En mogen onze gasten van elders, aan gename herinneringen bewaren aan de dagen hier doorgebracht. Moge Uw werk onder Gods zegen, in rijke mate ten goede komen aan ons goede Volk, dat zich nóg altijd in de bekwame, bezielende, onbaat zuchtige en fiere leiding van wat ons van Oranje overbleef, verheugen mag. De woorden van den burgemeester wer den met applaus bezegeld. De voorzitter van het Verbond, de heer J. N. P a 11 i s t, uit Den Haag, herinner de aan de benoeming van den heer Fern- hout, destijds burgemeester van Kampen en toen reeds lid van van verbondsbe- stuur tot 'burgemeester van Middelburg. Het heeft niet lang geduurd of de 'heer Fernhout heeft aan de afdeeling Middel burg nieuw leven gegeven en zijn aanwe zigheid hier is een der redenen om dezen groepsdag te Middelburg te houden. Men is daarbij op echt Nederlandsche bodem, want uit de groep van Zeeuwsche eilan den zijn bijna alle personen voortgekomen, die op het gebied van (het Nederlandsch zeewezen iets te beteekenen hebben ge had. Die glorietijd is voorbij en men heeft er alleen nog de schaduwen van giste ren, nu vooral scheepvaart en handel zich naar elders hebben verplaatst. Maar on danks den achteruitgang weet spr., dat hier Nederlandsche harten kloppen. Spr. hoopt, dat Middelburg niet al te veel van de schaduwen van morgen zal bemerken. Spr. dankte Middelburg voor de gMtvrijheid en hoopte, dat de Mid delburgers het A.N.V. krachtig zullen steunen. Na het aanbieden van verfrisschingen werd een bezoek gebracht aan de oud heidskamer en daarna aan de Abdijge bouwen. In de Abdij werd geluisterd naar de carillonbespeling door den beiaardier, den heer Th. G. Ferwerda, gegeven op den Lange Jan. Tegen zeven uur was intusschen ook de Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr J. A. de Wilde, te Middelburg aan gekomen. Hij sloot zich in hotel de Abdij bij de congressisten aan. Te 7 uur vereenigde men zich in het hotel de Abdij aan een gemeenschappe lijke tafel. De voorzitter, Ds J. N. Pattist, heette in het bijzonder welkom &&n tafel den Mi nister, den Commissaris der Koningin, de militaire en andere autoriteiten. Spr. stel de den eersten dronk iu op Koningin Wilhelmina. Dit werd met het zingen van het Wilhelmus bezegeld. De voorzitter van de afdeeling Middel burg, J'hr F. Beelaerts van Blokland, hield een rede, waarin hij zeiJe behoefte te hebben met een enkel woord te vertol ken hoezeer de afdeeling het op prijs stelt dat deze bijeenkomst dit jaar te Middel burg gehouden wordt. Spr. betuigde dankbaarheid aan hen, die tot de verjonging der afdeeling het initiatief hebben genomen. In de eerste plaats denkt spr. aan het Groensbestuurs- lid, den burgemeester van Middelburg en dan dadelijk daarna aan de heeren de Casembroot, Dieleman en Schorer, die de propaganda-commissie vormden. Ook mag spr. niet vergeten den naam te noemen van Z.E. Dr van Broekhuizen, die door zijn lezing te Middelburg op 1 April j.l. zooveel bijdroeg tot dezen onge- kenden groei. Het noemen van de namen Middelburg, Vlissingen en Veere roept de herinnering op aan hetgeen hun inwoners in lang vervlogen eeuwen bijdroegen tot de op komst en de verbreiding van den Neder landschen stam. Waren het niet-Vlissin gen en Veere, die als eersten na den gedenkwaardigen 1 April 1572 de zij'e van den Prins kozen en was liet n'et al leen tengevolge 'an de Spaansche b ze' ting, dat Middelburg eerst in 1574 vol •gen mocht? Danken de Vereenigde Nederlanden hun groei en bloei niet voor een "root gedeelte aan de eens zoo machtige Oost- Indische Com agnie en zijn het n'et ook Zeeuwsche handelshuizen geweest, die in ■delaatste jaren der 16 eeuw ontstaan, medegewerkt hebben tot de opricht'ng van de roemruchte V.O.C.? Was het niet de Middelburger Joris van Spilbergen, die, toen hij op zijn reis naar Indië in 1601 op een der schepen van Balthazar de Moucheron de Kaap de Goede Hoop aandeed, de baai aldaar, die toen nóg den naam van een der Portu'-eesche pioniers droeg, verdoopte in Tafelbaai. De Mou cheron en Ten Haeff, dat zijn de man nen, die door hun durf en koopmanschap gemaakt hebben, dat, toen in 1602 de V.O.C. tot stand kwam, Zeeland daar zulk een voorname rol in zoude spelen. En met den groei der V.O.C. en later met dien der West-Indische Compagnie, de stich ting van Willem Usselincx, vele jaren te Middelburg woonachtig, groeide Mid delburg tot een der machtigste steden van het gemeene best. Steeds waren Zeeiands zonen daar om den naam der Republiek op alle zeeën geëerd en geducht te doen zijn. Spr. noemt den naam de Ruyter, Vlissinger Michiel, verder Abraham Krijnssen, die in 1666 uit Veere uitvoer en op 27 Febr. 1667 het Willoughby-fort bij Paramaribo neemt en daarmede Suriname voor Zee land opeischt. Vervolgens Cornelis Evertsen, de man, die in 1673 New-York herovert. Bij den vrede van Westminster ging deze ver overing van Keesje den Duivel helaas we der verloren. Spr. meent, dat Groot-Nederland Zee land veel verschuldigd is, maar omge keerd gevoelen de Zeeuwen, gedachtig het „Noblesse Oblige", dat op hen de plicht rust op waardige wijze de vaan met den worstelenden Leeuw, die hunne voor ouders ben toevertrouwden, hoog te hou den. Nog voerde het woord de Commissaris der Koningin, J h r M r J. W. Q u a r 1 e s van U f f o r d, die in de eerste plaats dank bracht voor de hem geworden uit- noodiging. Tot zijn leedwezen kon Spr. de vergadering en ook niet de rijtoer mee maken. De Minister is gewoon een maal per jaar een ambtelijk bezoek aan Zeeland te brengen. Spr. hoopte, dat dit bezoek daarvoor nu niet in de plaats zal zijn gekomen. Spr. verheugde zich ook over de komst van velen van buiten Zee land en gaf blijk van zijn groote belang stelling in het werk van het verbond. Spoedig daarop ging men naar de ach terzaal van St Joris, waar reeds velen bijeen waren om de avondbijeenkomt bij te wonen en waar ook het wakkere West- kapelsche dameskoor aanwezig was onder leiding van dhr P. de Rooij. Dhr Pattist opende ook deze bijeen komst en zeide, dat het bestuur het op hoogen prijs stelde toen het vernam, dat de minister bereid was te spreken op deze vergadering. Minister de Wilde is een oud-verbondslid, oud-Zeeuw, geboren te Tholen en hij heeft te Goes gewoond. Het is een groote eer voor het verbond, dat de Minister zich beschikbaar stelde. Daar de uitzending van de rede door de V. P. R, O. plaats had, moest precies te 9 uur worden begonnen. Daarom liet het zangkoor het „Zeeuw sche Volkslied eerst hooren, en late; op den avond o.a, 't Zeeuwsch-Vlaamsohe Volks lied, de Vlaamche Leeuw, e.a. Rede Minister de Wilde. Daarna hield de Minister van Binnen landsche Zaken, Mr J. A. de Wilde, een toespraak, waarin hij allereerst er op wees, dat de doelstelling van het verbond van ideëelen aard is, al wordt er ook ge sproken van verhooging van de stoffelijke kracht. Geeft acht op de stem van het bloedt Dat is feitelijk de leuze, die het verbond opheft. Dat is de klank, dien het in onze vermeöhaniseerde samenleving met kracht •doet hooren. Alles wat in gezonden zin er op gericht is, liefde te wekken voor ideëele goederen, mag op onze waar deering aanspraak maken. Gelukkig is er nog veel, dat in die richting wenkt en werkt. Wie er oog voor heeft, ziet in den arbeid der kerken, in liet werk der barmhartigheid, in het so ciale streven op maatschappelijk gebied de sprekende symptomen. Zulk een symptoom is ook de arbeid van hot A'lg. Ned. Verbond. Geeft acht op de stem van het bloedl Wie daarop acht geeft, vraagt niet naar materieel gewin, maar is tot het offer bereid. Uitgangspunt moet daarbij zijn de volksgemeenschap, zooals die leeft en werkt binnen de grenzen van het Neder landsche rijk. Wie aan den anderen kant zou begin nen, zou dwars tegen de natuur ingaan en bekaaid uitkomen. Het is niet zoo, dat er eerst een gevoel van saamhoorig- heid gewekt moet worden jegens de stam verwanten, die in Amerika, Zuid-Afrika of Vlaanderen wonen, om dan zoo af te dalen tot het eigen Nederlandsche volk. Neen, met het Nederlandsche volk moet men beginnen. In het midden daar van spreekt immers voor ons reeds van zelf de stem van het bloed. Wie die stem niet hoort of weigert er naar te luisteren, stelt zich buiten onze volksgemeenschap. De minister wees er vervolgens op, dat in de laatste jaren de liefde voor land en nationaal bestaan eer sterker dan zwak ker is geworden. Met alle kracht moet positie worden genomen tegen allen, die de kracht en de beteekenis der geschiedenis loochenen en het doen voorkomen alsof ieder geslacht opnieuw begint, alsof het verleden ons niet aangaat, alsof alleen het heden en de toekomst voor ons iets beteekenen. Zoo is het niet. Dat is een leugen die, zoo zij ingang vindt, zich, schrikkelijk zal wre ken. Het verleden is voor ieder van ons in dividueel en is voor ons volk in 't alge meen van alles beheerschende waarde. Dat verleden heeft ons één gemaakt, beeft onze plaats onder de andere volken bepaald, heeft ons een naam gem en in de wereld, is ook thans nog van over wegenden invloed op onze positie in het heden en heeft ons op het nauwst ver bonden met Oost- en West-Indië. Aan dat verleden danken wij het, dat we een vrij volk zijn met een traditie van eeuwen. Vervolgens wees de minister er on, dal wij als natie een gemeenschappelijk bezit hebben. Het is de godsdienst, het is onze cultuur, onze staatkundige onafhankelijk heid, >het zijn onze volksvrijheden en rechten, ons Koninklijk huis, onze relatie meit Indië, Suriname en de Nederland sche Antillen. Wie 'zijn eigen volk liefheeft, zal zijn genegenheid ook uitstrekken tot anderen, die aan dat volk verwant zijn. Laat ons volk aldus besloot minister de Wilde in al zijn geledingen begrij pen, dat het, voortbouwend aan zijn na tionaal bestaan, tevens moet vasthouden aan zijn traditie. Na het zingen van de Viaamsche leeuw, trad Mr Louis de Smet, uit Kortrijk, naar voren en verzekerde zeer te zijn getrof fen, nu hij als eenig aanwezig Vlaamsch lid van het verbond, de rede van den minister heeft mogen aanhooren en nu hij. zijn lied door koor en publiek zoo mooi heeft hooren zingen. Spr. bracht een groet van de Viaamsche stamgenooten over. Aan het slot van den avond heeft de heer Pattist dank gebracht aan verschil lende aanwezigen, maar ook aan de af deeling voor de uitstekende voorberei ding, ook aan den algemeenen secretaris, aan het dameskoor, maar bovenal aan den Minister voor zijn voortreffelijke rede. Daarna trok men naar de Markt tot het zien van de belichting van het Stadhuis, die ieders 'bewondering trok. Heden (Zaterdag) trok men met auto's Walcheren rond. Besmettelijke ziekten. In de week van 10 tot en met 16 Mei kwamen in onze provincie voor 5 geval len van roodvonk, n.l. 2 te Goes en 1 in ieder der gemeenten Biervliet, Kloetinge, Oudelande en 1 geval van paratyphus te Zaamslag. Middelburg. Naar wij vernemen zal de ter gelegenheid van den door de Z.L.M. to houden fokveedag voorgenomen étalage- wedstrijd, uitgaande van de vereeniging Handelsbelang wegens niet voldoende deelname niet doorgaan. Vlissingen. Jaarwedde chirurg en internist. Ingevolge wenschen van den Minister van Binnenlandsche Zaken en van Ged. Staten stellen B. en W. voor, voor een nieuw te benoemen in ternist of chirurg de jaarwedde te bepa len van f 30004000, inplaats van f 4000 —5000. Voor den in functie zijnden chi rurg zal het niet f 8600 mogen «tfn, doch f 4000 plus f 1500 persoonlijke toelage en voor den internist vanaf 1 Juli a.s. f 4760 en daarna f 4500. Verlaging bedrijfsbe- lasting. Naar aanleiding van een verzoek terzake gedaan door de N.V. Kon. Mij „De Schelde", stellen B. en W. voor de belasting op het bedrijf te verminderen voor alle belastingplichtigen van f 12 op f 9 per werkman, wat alleen voor „De Schelde" f4300 minder belasting zal be teekenen. Er is reeds zekerheid, dat van hoogerhand geen bedenking hiertegen zal worden ingebracht. B. en W. stellen voor niet meer te voorzien in de betrekking van een con troleur der gemeentebedrijven, waaraan een salaris van f 810 was verbonden, doch dit werk voor f 405 op te dragen aan het centraal bureau der vereeniging van Ne derlandsche gemeenten. De pier. B. en W. stellen voor hen op te dragen machtiging te vragen aan den Minister van Sociale Zaken om aan den exploitant van het Wandelhoofd Vlissingen, dhr J. Hardenberg, een ver gunning te verleenen boven het maximum omdat de pier is te beschouwen als een buitengewone inrichting voor maatschap pelijk verkeer. van een Schemerlampje. 't Kan zoowel staan als hangen. En dan maar voor 11,90 compleet. (Adv.; Goes. Aanrijding. Gistermiddag te ongeveer 12 uur is mej. J. de Dreu, wo nende aan den Westsingel, toen zij per fiets door de Wilhelminastraat reed, op den hoek van die straat en de Jacoba van Bmerenstraat aangereden door een vrachtauto van de firma Duvekot, be stuurd door den chauffeur P. R. uit Kloe tinge. Het ongeluk liep goed af. De fiets was deerlijk gehavend, terwijl mej. de D. er met eenige ontvellingen aan het rech- teibeen afkwam. De politie maakte pro ces-verbaal op. Zeer waarschijnlijk treft de wielrijdster geen schuld. Oudelande. Gemeenteraad. Vrij dagmiddag vergaderde de gemeenteraad, re rekening o er 1934 is door Ged. Sta ten goedgekeurd. Le schoolgelden zullen in deze gemeente met 1 Jan. in overeen stemming gebracht worden met de nieu we wet die op 1 Sept. in werking treedt. Het nieuw gekozen lid J- Wiskerke wordt beïedigd en door den voorzitter toege sproken. Beslolen wordt tot opheffing van de commissie van toezicht op het O.L. on derwijs. Le burgemeester wordt benoemd als vertegenwoordiger van de gemeente tot bijwoning van de vergadering der wa terleiding-Mij. Zuid-Be eland. Be loten wordt tot een kleine verbou wing van het gemeentehuis. Benoemd werd tot wethouder in de vacature-v. Wingen, A. Boonman (R.K.) Bij voorkomende zaken vraagt dhr J. Wiskerke of de raad zou kunnen steu nen een verzoekschrift aan den minis ter namens den Chr. Landarbeidersbord, teneinde deze gemeente voor den steun aan de werkloozen te brengen in klasse B. In een volgende vergadering zullen B. en W. hierover rapport uitbrengen. Dhr Goetheer vraagt of B. en W. wel hun volle aandacht schenken aan de werkloo- zenzorg. De voorz. antwoordt bevestigend. Grijpskerke. Woensdagavond hield de kolenvereeniging een vergadering. Beslo ten werd om de vereeniging om te zetten in een coöp. vereeniging. Woensdagavond is alhier een mond harmonicaclub „Excelsior" gevormd, uit gaande van leden der G. J. V. met aan vankelijk 12 leden. Kortgene. Het muziekgezelschap „Een dracht Maakt Macht" bracht Vrijdag avond, onder leiding van den heer P. C. Schippers een serenade aan zijn leider, dhr A. B. Holster, welke dien dag in het huwelijk trad. Dhr Schippers, voorzitter, feliciteerde het bruidspaar. Het „Kortgeensch Kin derkoor" zong daarna eenige liederen. Eenige kleine meisjes boden daarna, namens 't koor, aan het bruidspaar een prachtige bloeiende plant aan. Stavenisse. In de gisteren gehouden raadsvergadering werd op voorstel van B. en W. de post werkverschaffing ver hoogd tot f 6400. Tot 1 Aug. is ontheffing verleend van de bepaling, dat slechts 25 ingeschreven werkloozen te werk gesteld mogen worden aan bet werkverschaffingsobject van het waterschap „Stavenisse". Op voorstel van B. en W. werd besloten in beroep te gaan bij Gedep. Staten be treffende den aanslag ten laste van de gemeente in de grondbelasting. De post voor werkloozenzorg ad f 15000 wordt teruggebracht op f 12000 en wel f 5500 voor ondersteuning en f 6500 voor werk verschaffing. Een verzoek van A. J. J. Tazelaar om een septic-tank aan te mogen sluiten op de gemeente-rioleering werd met 51 stem afgewezen. De transactie betreffende overname der bewaarschool en het in gebruik geven van het gebouw aan een daartoe opgerichte vereeniging, is door Gedep. Staten goed gekeurd. Te vergoeding voor deze gemeente voor advies van de Prov. Zeeuwsche Schoon heidscommissie is vastgesteld op f0,40 per f 1000 bouwkosten. Tholen. Op He het Thoolsohe Man recteur de heer Sc cours te Wijk en A 306 punten in de Door de R eenige winkeliers partijtje sigaretten men, welke niet va voorzien. Rilland-Bath. D de vastgestelde se Rilland gehouden, derden weg alhie: stige weer zijn stekend geslaagd, moeting kon echt omreden de roode niet waren versch De uitslagen als volgt: Rillanc singenDosko, I DomburgDosko gen 62. De prijzen wer< le prijs Rilland; prijs Domburg; 4 Ned. Beroepen te Ve Scheveningen. Gere Tweetal te Ui Graaf te Ommen Onstwedde. Zondag Ned. Goes, vm. ds v. d. av. ds Steinz. Willielminadorp, geen d. Biggekerke, vm. Reus. Westkapelle, nm. Chr. Ierseke, vm. en n Wemeldinge, vm. Mej. R. van linge met akte aar sekerke, is benoei| king aan de Chr. hoofd de heer M. I Ernstig! Op Hemelvaartsdf ren met hun leer| het Inn-dal. Op den terugwl een zeer steile hel] ling de reminricbj wagen met zeer bocht kwam. Le wagen sloeg werden eruit ges! De meeste schol| wond. Een hunr hekomen kwetsurj deren verkeeren Twee ki| leven gek om boerderij van J. gemeente Sevenur kinderen van dij meisje en een vijl leven gekomen. Omstreeks vijf brand in de hooij Toen men me wilde beginnen, ontdekking, dat klompjes van de zoodat de kleiner het spelen moetl werd in het werk] van den vuurdood geefs. Na een kwartiq ki nderlichaamp jes Door a u| en gedood. Dc 24-jarige landboi Winterswijk den steken om naar zij moment kwam e| den heer G. uit gereden en ten gegrepen en een In zorgwekkende! vervoerd naar hef wijk, waar hij er verwondingen is Oude m V riezenveenj 75-jarige H. uit Vriezenveen ter 'n auto overreden! oversteken op hetj bestuurd door J. snelle vaart nadel gegrepen en liep dingen op, dat hl bet ziekenhuis isf Trap v a jj kregen. De Ia terswijk was WoJ span van twee p| ploegen, toen hij een der paarden Ij ziekenhuis te Wir bij Donderdagmid

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 3