DINSDAG 19 MEI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG No. 194 Wonderlijke bevredigingsplannen. Buitenland. Binnenland De jongste salarisverlaging voor de Rijksambtenaren. Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van hot blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losso nummers 5 cent. AdvcrtcntiOn 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcelingcn CO cent per regel. Kleine Advcrtcntiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. In verband met den beperkten post dienst op a.s. Donderdag (Hemelvaarts dag) moet „De Zeeuw'" Woensdag vroe ger verschijnen. Advertentiën en berichten voor het nummer van Woensdag moeten uiterlijk half tien 's morgens in ons bezit zijn. Onbevredigend noemden wij de bevre- digings-voorstellen van de door de Ver- eeniging „Volksonderwijs" benoemde be vredigingscommissie. Dit onbevredigend geldt in nog sterkere mate van het gesprokene bij de behande ling van het rapport der commissie in de Zaterdag gehouden algemeene vergade ring. De rapporteur stelde op den voorgrond, dat met alle kracht gepoogd moet worden de positie van de openbare school te ver sterken. Naast de openbare overheids- school die de eerste plaats en een bevoor rechte positie behoort in te nemen, wilde hij dan onder zekere voorwaarden nog plaats laten voor bijzondere scholen. Een van die voorwaarden is, blijkens het verslag in de „N. R. Crt.", „dat de Staat op dat niet-openbaar onderwijs toe zicht uitoefent, omdat de Staat, de ge meenschap groot belang heeft bij een goede opleiding van de geheele jeugd. De openbare kassen zullen voor dit onder wijs, zij het dan onder andere voor waarden en betere controle ge opend moeten zijn." Wat hiermede precies bedoeld wordt blijkt uit het verslag niet. Wel is het dui delijk dat een verscherpt toezicht op het bijzonder onderwijs gewenschl wordt. Dat men bedoelt de vrijheid van onderwijs aan te tasten. Maar dat niet alleen. „Dte voorwaarden, waaraan bij de stichting van een bijzondere school vol daan moet worden, dienen verzwaard te worden. Spr. noemde er eenige; zoo moe ten volgens de commissie de ouders der leerlingen van bijzondere scholen, niet alleen bij de stichting, maar ook later lid van de schoolverteniging zijn. De hand- teekeningen op de „lijst" moeten geplaatst worden op een door de wet aan te geven plaats, b.v. het raadhuis, en onder toe zicht van een door de wet aan te wijzen autoriteit of zijn gemachtigde. In gemeen ten met meer dan 100.000 inwoners mo gen geen bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs opgericht worden, dan die waaraan bij de opening ten minste 6 leer krachten voor rijksrekening verbonden kunnen zijn; in kleinere gemeenten geen bijzondere scholen dan voor ten minste drie leerkrachten." In overeenstemming met dit betoog werd een conclusie aangenomen waarin wordt aangedrongen op wijziging van de wet, waardoor de voorwaarden waaron der de stichting en instandhou ding van bijzondere scholen mogelijk is, verzwaard worden. Bij wijze van troostprijs werd echter tevens uitgesproken, dat het principe der financieele gelijkstelling voorloopig niet gewijzigd dient te worden. Zeer vriendelijk. Men wil alvast beginnen met de vrij ■heid van het bijzonder onderwijs aan te tasten en de stichting en instandhouding van bijzondere scholen te bemoeilijken, maar voorloopig kan het beginsel der financieele gelijkstelling gehandhaafd blijven. In hooge mate onbevredigend zijn deze bevredigingsplannen. Gelukkig dat wij van de richting hier aan het woord nog niet afhankelijk zijn in ons goede land. FRANKRIJK MAAKT ZICH ZORGEN. Italië werpt begserige blikken naar den sleutel van de Roode Zee. Onze V. P. B.-correspondent meldt uit Dzjiboeti: Wat zal er worden van Dtojiboeti, de groote hoofd- en havenstad van Fransoh Somaliland, nu Italië de alg'theele an nexatie van het naburige Abessynië heeft geproclameerd? Deze vraag houdt niet slechts de bevol king van Dzjiboeti bezig, doch raakt bo vendien het geheele Fransche koloniale probleem. Want Dzjiboeti is niet slechts het meest belangrijke handelscentrum van Oost-Afrika, doch ook de hoofdverbin dingsplaats tussohen Noord- en Zuid- Afrika, in 'het bijzonder tusschen Mada gascar eenerzijds en den Oriënt ander zijds. Met angst in het hart leest men hier de voorspellingen van Italiaansche cou ranten, waarin gezegd wordt, dat de economische invloed van Fransch-So m a 1 i1 and in de toekomst tot een minimum zal worden beperkt. De eeni ge spoorweg-verbinding, die Abessynië bezit, loopt van Dzjiboeti naar Addis Abeba. En de „Tribuna", het officieele orgaan van de Italiaansche regeering, spreekt al sedert dagen over het „provi sorische" karakter van deze spoorweg verbinding. Wat is Italië hier van plau? Voor Dzjiboeti is de handel met Abes synië van bet allergrootste belang. Dzji boeti, dat kan men zonder overdrijving zeggen, speelt voor Abessynië dezelfde rol als Marseille voor Frankrijk. Het geheele economische leven van Dzjiboeti is op het goederenverkeer met Abessynië aangewe zen. Van deze havenplaats uit worden er jaarlijks groote hoeveelheden zout, katoen, zijde, suiker, petroleum, bouwmaterialen, koffie enz. naar Abessynië uitgevoerd. Anderzijds worden ook de A'bessijnsche exportartikelen met den spoorweg naar Dzjiboeti vervoerd en deze uitvoer heeft eveneens een betrekkelijk grooten omvang Het betreft hier in hoofdzaak koffie, hui den, was, runderen en schapen. De totale handel, zoowel in- als uitvoer, vertegen woordigt ongeveer een waarde van 260 300 millioen Fransche francs. Er bestaat dus geen twijfel aan, dat do toekomstige betrekkingen van Dzjiboeti met Abessynië van het allergrootste be lang zijn en dat het de dood van de bloeiende haven plaats met haar moderne havenwerken en ruime op slagplaatsen zou zijn, in dien de Italianen aan de zen handel een einde maak- ten n beslag op den spoor weg legden. Op het oogenblik is Dzjiboeti werkelijk een klein Marseille, hoewel het slechts 10.000 inwoners telt, waarvan er slechts 500 Franschen zijn. Het verkeer in de stad is uiterst levendig; men vindt er bioscopen, talrijke café's en restaurants en in de haven heerscht dag en nacht be drijvigheid. Hoewel het klimaat op deze breedtegraad in Afrika het grootste ge deelte van het jaar bijna ondragelijk heet is, waait in Dzjiboeti bijna altijd een zee wind, die het den blanken mogelijk maakt met uitzondering van de middaguren tus schen 12 en 4 uur, hun zaken na te gaan. De huizen en kantoren van de blanke be volking liggen ook voor het grootste ge deelte aan zee, terwijl de inboorlingenwijk ongeveer een kilometer daarvan verwij derd aan den rand van de woestijn ligt. D'zjiboeti is weliswaar klein, maar toch een van de meest moderne en mooie kolo niale steden van de wereld. Vanzelfspre kend vindt men er electrisch licht, water leiding, telefoon en radio. Het is niet verwonderlijk dat de Italianen thans hun blikken op Dzjiboeti richten. Daarbij hebben zij ongetwij feld niet slechts economische voordcelen op het oog, doch ook zuiver strategische. Want Dzjiboeti, hoewel enkel en alleen handelshaven, ligt aan de zuidelijke uii- gangspoort van de Roode Zee. De afstand van Dzjiboeti uit naar Aden bedraagt slechts 100 zeemijlen. Van Dzjiboeti uil kan men deze uitgangspoort even gemak kelijk sluiten als van Aden uit en wie de Roode Zee kan afsluiten heeft zooals he kend ook het Suezkanaal in zijn macht. Na de verovering van Abessynië omsingelt Ita lië 'bijna het geheele wes- telijke gedeelte van de Roode Zee en de Golf van Aden. Van Erithrea uit, de Italiaansche ko lonie aan de Roode Zee, is de afstand naar Dzjiboeti niet ver en het valt gemak kelijk te begrijpen, dat het Italiaansche streven er naar gericht is, zijn invloed sfeer in dit gebied nog verder uit te brei den. Wat zal er dus van Dzjiboeti worden? Zal Italië den handel vernietigen en be slag leggen op den spoorweg? Zal de ge heele export van Abessynië van nu af over de Italiaansche kolonie Erythrea geleid worden? Zal Italië Dzjiboeti dan slechts economisch uithongeren of heeft het ook politieke plannen? Dit alles vraagt men zich sinds 14 da gen in de hoofdstad van Fransoh Somali land af. (Nadruk verboden.) Wat wil Japan in Noord-China? Japan is voornemens zijn effectieven in Noord-China te verdrievoudigen. Normaal liggen in Tientsin en andere Noord-Chineesche garnizoens ongeveer tweeduizend man. Reeds voor het begin der groote Japansche troepenbewegingen de vorige week was het aantal bezettings troepen daar echter tot 3500 man ver hoogd. In den loop van Donderdag 1.1. zijn in Tientsin nog 1500 tot 2000 man gearri veerd. Dë intensieve Japansche troepenver sterkingen in Noord-China hebben bij dè Nankingregeering ernstige bezorgdheid gewekt. Men ziet in deze militaire opera ties het voornemen van Japan, de vijf Noord-Ghineesohe provincies Hopei, Shansi, Sjantoeng, Tsjahar en Sqei Yoean te annexeeren en met Mandsjoekooo sa men te voegen. Honderden Abessijnen terechtgesteld. 1 Volgens personen, die uit Addis Abeba komen, zijn verscheidene honderden Abes- syniërs door de Italianen ter dood ge bracht voor het verkoopen van geplunder- le waren en het niet inleveren van wa penen. Bij groepen van 40 en 50 zijn, naar vernomen wordt, de ter dood veroordeel den met mitrailleurs terecht gesteld. De a.s. vlostbespreklngen tusschen Engeland en Rusland. In den loop dezer week zullen de Britsc'h-Russische vlootbesprekingen aan vangen. In tegenstelling met hetgeen in sommi ge persorganen is gezegd, stellen de Rus sen geen enkele voorwaarde voor het ope nen van onderhandelingen, doch er zijn twee punten, waarop zij staan, en waar van zij de onderteekening van elk ver drag afhankelijk willen stellen: pariteit met de Duitsche vloot in de Oostzee, en de afwezigheid van iedere kwantitatieve beperking van hun vloot in de Stille Zuid zee, zoolang Japan geen kwantitatieve be perking zal hebben aanvaard. De onlusten in Palestina. Sedert het begin van de onlusten zijn 25 Joden gedood. Twee leiders van de Arabische staking zijn gearresteerd, be schuldigd van het verspreiden van pam fletten, waarin wordt aangespoord tot hel niet-betalen van de belastingen. D'e Engelsche minister van Koloniën, Thomas, heeft in het Lagerhuis aange kondigd, dat de Britsche regeering besloot een commissie in te stellen, welke een on derzoek zal instellen naar de redenen van de agitatie in dat land en naar de grieven van Joden en Arabieren. Volgens de berichten uit Noord-Pales- tina is daar op 163 huizen in Arabische dorpen beslag gelegd, omdat de eigenaars weigerden belasting te betalen. Korte Berichten. Het Italiaansch Staatsblad publi ceert een decreet, waarbij met ingang van heden het officieel bankdisconto in Ita lië wordt verlaagd van 5 tot 4V2 pet. Reuter meldde gisteren uit New- York, dat de „Hindenburg" tengevolge van slecht weer en hevigen tegenwind niet voor Woensdag te Lakehurst zal kun nen zijn. Men schat de vertraging op 24 uur. Door geheel Britsch-Indië wordt een sterke agitatie aangewakkerd om te komen tot opzegging van het lidmaat schap van den Volkenbond. Het motief is het falen van den Volkenbond in het Oost-Afrikaansche geschil. Naar de zitting van de opium-com missie te Genève heeft Italië geen gede legeerde gezonden. Gedurende het weekeinde is in ver schillende deelen van Engeland veel re gen gevallen, nadat het drie weken lang zeer droog was geweest. In sommige streken heeft deze regen, welke met onweersbuien gepaard ging, overstroomingen veroorzaakt. De negus zal, naar men meent, op Woensdag of Donderdag uit Jerusalem naar Europa vertrekken, met een talrijk gevolg. Aangezien de tabaksfabrikanten te Philippopel de eischen hunner arbeiders met betrekking tot een loonsverhooging van de hand hebben gewezen, heeft de algemeene federatie van arbeiders in de tabaksindustrie gisteren de staking gepro clameerd. Volgens de eerste mededeelin- gen zijn meer dan 20.000 arbeiders bij de staking betrokken; te Philippopel alleen reeds 8000. NORMALISATIE INDISCHE PENSIOENEN. Commissie-Rutgers gereed met haar rapport. Naar men verneemt heeft de commis- sie-Rutgers, welke eind Januari is inge steld ten einde voorstellen betreffende de normalisatie van de Indische pensioenen voor te bereiden, het resultaat van drie maanden gestagen, moeilijken arbeid aan minister Colijn aangeboden. Verwacht wordt, dat de voorstellen der regeering nog aan het einde van deze maand zullen kunnen worden ingediend. BLIJFT „LEERDAM" WERKEN? Een nieuwe poging van de directie. Gemeld wordt dat de directie der glas fabriek „Leerdam'' de mogelijkheid ziet, om nieuw kapitaal aan te trekken ter f 1Vi millioen meer opgebracht dan de raming. Op de vragen van den heer Maller be treffende de tewerkstelling van werklooze onderwijzers en leeraren in verband met de opbrengst van de laatste salarisverla ging der Rijksambtenaren, heeft Minister Oud, mede namens zijn ambtgenoot van Onderwijs, K. en W. o.m. geantwoord, dat de ongeveer anderhalf millioen gul den, welke de 5 pet. salarisverlaging meer heeft opgebracht dan aanvankelijk ge raamd werd, reeds grootendeels voor een ander doel zijn aangewend. Afgezien daarvan, zou moeilijk van een beschikbaar zijn van deze gelden kunnen worden gesproken, daar ze voor het dek ken van het tekort op de Rijksbegrooting niet kunnen warden gemist. Iedere maatregel in de richting van te werkstelling van werklooze leerkrachten zou, ook bij' besteding van een betrekke lijk lage vergoeding per persoon, over de geheele linie aanstonds zoodanige bedra gen van de overheid vergen, dat, zelfs in dien de bedoelde anderhalf millioen nog beschikbaar was, deze bedragen thaus niet kunnen worden gevonde,,. Bij volledige erkenning, dat maatrege len als bedoeld zeer wenschelijk zouden zijn, kan met het oog op het vorenstaan de de regeering niet verder gaan dan de verzekering, dat zij aan de materie haar ernstige aandacht geeft. voortzetting van het bedrijf. Daartoe zal o.a. een nieuwe loonsverlaging noodig zijn. Ten einde de gevolgen van die ver laging te verzachten of geheel weg te ne men, heeft de directie een beroep gedaan op de huiseigenaren en den handeldrij- venden middenstand om te komen tot huur- en prijsverlaging voor de perso neelsleden van de glasfabriek. Ten aan zien van de voorgestelde loonsverlaging zal heden een bespreking worden gevoerd met de hoofdbesturen der contracteerende vakorganisaties. BELANGRIJKE BESTELLING VOOR DEN NEDERLANDSCHEN SCHEEPSBOUW. Een tankschip van 12.000 ton bij Wilton-Fijenoord De Standard Oil Company of California te San Francisco heeft door bemiddeling van haar dochtermaatschappij, de Neder- landsche Pacific Petroleum Mij. te 's Gra- venhage, aan de werf Wilton-Feijenoord te Schiedam den bouw van een tankschip van 12.000 ton laadvermogen opgedra gen. 'O'ok de motor-installatie voor dit schip zal door Wilton-Feijenoord worden vervaardigd, zoodat deze bestelling in be langrijke mate tot verruiming van de werkgelegenheid in het Rotterdamscbe industriegebied zal bijdragen. DE VERSTREKKING VAN BLIK- VLEESCH AAN WERKLOOZEN. Een verzoek om de Veehouderij-Centrale uit te schakelen. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen bond van varkenshandelaren heeft in een telegram aan de regeering meege deeld, dat het uit de dagbladen kennis heeft genomen van het voornemen tot verstrekking van blikvleesch aan werk- loozen, waarhij de Veehouderijcentrale de benoodigde varkens zal verstrekken. Daar het een binnenlandsche voorzie ning betreft, verzoekt het bestuur in ver band met de eens gegeven toezegging', dat de Vêehouderijcentrale zich van het terrein van de binnenlandsche voorzienin gen met varkens zou onthouden. Den ministers van Sociale Zaken en van Landbouw en Visscherij wordt gevraagd, om den aankoop van die varkens te doen plaats hebben op de gewone wijze via do bestaande varkensmarkten in het vrije handelsverkeer. De betrokken fabriek kan zelf de benoodigde varkens aankoopen, waarbij de regeering eventueel een bij slagregeling zou kunnen instellen. PROPAGANDA VOOR DE N.S.B. DOOR JUSTITIEEL AMBTENAAR? Het Eerste Kamerlid de heer Hermans heeft tot den minister van Justitie de volgende vragen gericht; 1. Heeft de minister kennis genomen van een artikel in „Het Volk" van 15 Mei 1.1., getiteld: „Justitie en N.S.B.", ont leend aan „De Standaard" van 14 Mei 1.1., waarin wordt beschreven een procedure voor het Hoornsche kantongerecht, bo- ti effende overtreding van de motor- en rijwielwet door den Enkhuizer predikant, dj B. E'. J. Blik, waarbij, na afloop van het requisitoir van den ambtenaar van het openbaar ministerie, mr H. B. de Brueys Tack, het volgende zou zijn ge schied: Met nadruk verklaarde ds Bik het vol ste vertrouwen te hebben in de Neder- Binnenland. Blijft „Leerdam" werken? Prinses Juliana verwelkomt leden van de Abessynsche ambulance. De bestrijding van de kwakzalverij'. Minister Colijn over den Volkenbond. Buitenland. Vlootbesprekingen tusschen Engeland en Rusland. Terechtstellingen te Addis Abeba. De onlusten in Palestina. landsche rechterlijke macht in het alge meen en in den Hoornschen kantonrech ter in het bijzonder. Nu mr D'e Brueys Tack echter mededeelingen had gedaan uit een gesprek onder vier oogen, achtte ds Bik zich gerechtigd om mede te dee len, dat deze ambtenaar van het O. M. in datzelfde gesprek 'hem toegevoegd had: „Waarom kom je niet hij ons, bij de N. S. B.?" 2. Wil de minister een nauwkeurig on derzoek doen instellen? 3. Mochten de aangehaalde feiten juist zijn, acht de minister het dan oirbaar, dat een justitieel regeeringsambtenaar, in zijn functie, propaganda maakt voor toe treding tot de N.S.B.? 4. Is de minister niet van meening, dat deze manier van handelen ten hoogste schadelijk is voor het geloof in de on partijdigheid, de rechtvaardigheid en de waardigheid van de rechterlijke macht? 5. Zoo ja, welke maatregelen denkt de minister dan te nemen, opdat aan zulk optreden radicaal een einde wordt ge maakt? Over deze kwestie heeft het Tweede- Kamerlid de heer v. d. Heide eveneens vragen aan den minister van Justitie ge steld. DE NOOD IN DEN MARGARINE- KLEINHANDEL. De minister van Landbouw en Vissche rij, Mr Dr L. N. Deckers, heeft gisteren audiëntie verleend aan 'het hoofdbestuur van de Nederlandsche federatie van bo- terhandelaren, dat, vergezeld van zijn technisch adviseur, den heer A. Bos, een uiteenzetting gaf van den nood, welke in de branche van den margarinekleinhan del heerscht, als gevolg van de herhaalde lijk wisselende crisismaatregelen. Men betoogde, met name hoe welkom een verlaging van den groothandels- en kleinhandelsprijs van margarine zou zijn, en verzocht spoedig maatregelen ter ver zachting van de moeilijkheden. De minister nam met belangstelling kennis van de uiteenzettingen van de hee- ren en zegde zijn volle aandacht voor deze materie toe. H. M. ONTVANGT DR COLIJN. H. M. de Koningin heeft gisteren den minister-president dr H.' Colijn ten pa- leize Het Loo in audiëntie ontvangen. BESTRIJDING VAN KWAKZALVERIJ. Strengere bepaling in overweging. De ministers van Sociale Zaken en van Justitie hebben op de vragen van me vrouw de Vries-Bruins betreffende de bestrijding van de kwakzalverij en het we- deropnemen van de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de wet, re gelende de uitoefening der artsenijbereid- kunst geantwoord, dat moeilijk is te con- stateeren of de gevaren der kwakzalverij steeds toenemen. Zij betwijfelde inderdaad of met de tegenwoordige wettelijke bepa lingen in voldoende mate kan worden op getreden. Verzwaring van de bestaande strafbe palingen maakt bij lien een punt van overweging uit. De reeds vroeger toegezegde wijziging van de wet inzake de artsenijbereidkunst is in voorbereiding. Heffing op melkpoeder. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, ligt het in de bedoeling dat de heffing op melkpoeder, welke met ingang van 26 April j.l. van 15 cent verhoogd werd tot op 18 cent per kg., dit jaar onveranderd zal blijven gelden behoudens ingrijpende wijzigingen in de omstandigheden. DE ZEESLUIZEN TE TERNEUZEN. Een klacht van den burgemeester van Gent. De „N. R. Ct." meldt, dat de burgemees ter van Gent, ir Vanderstegen, in een persconferentie, nog eens geklaagd heeft over „de stiefmoederlijke behandeling" van de haven van deze stad. Bijna iedere week, zeide hij, doet zich het feit voor, dat groote schepen ten gevolge van de onvol doende afmetingen van de voornaamste

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1