De luchtbeschermingsoefening van Zaterdag De liberale Staatspartij en Grondwetsherziening. Wat in de verschillende Gemeenten te doen was. Branden, gewonden, mosterdgas. *- raad sïoenleü niet naar do 'vuilnisbelt te brengen, doo'h voor een luttel bedrag be schikbaar te stellen voor de werkloozen, mag dankbaar worden vermeld, Verder worden nog genoemd de huur- toeslag voor gesteunde gezinnen, de op heffing van het Crisis-Comité, het ver strekken van goedkoop gehakt aan werk loozen, het Werkfonds 1934 en de oplos sing inzake stopzetting van de werkver schaffing gedurende de weken van Kerst dag en Nieuwjaar worden nog bespraken, om dat ten slotte te wijzen op het zegen rijke wertk der vacantiedagen voor do vrouwen der werklooze leden. Thans zijn dit jaar 350 dezer vrouwen voor één week met vacantie geweest. De besprekingen die hierop volgden ge tuigden van waardeering voor het werk van het G. N. V. O.m. besprak de afge vaardigde van Bergen op Zoom nog de mogelijkheid van emigratie voor de min derbedeelden door het geven van steun door het C. N. V., alsmede door het Rijk. Nadat de heer De Jong nog het rouleer systeem had besproken verklaarde hij, dat het Bondsbestuur geen behoefte 'had om daarvoor de groote trom te roeren, zooals door anderen werd gedaan, dooh dat het C. N. V. zich heeft gewend naar het adres, waar zulks behoort. Wij hopen daardoor op meer en beter succes. Hierna sloot de heer Hofman deze zeer goed geslaagde vergadering. VlieQveld te Breskens. Naar wij vernemen is door de N. V. van Melle'3 Confectionery Works een vlieg veld aangelegd in de onmiddellijke nabij heid van Breskens, dat door de afdeeling Luchtvaartdienst van 'het Departement van Waterstaat goedgekeurd werd. Dit vliegveld is echter voorloopig te be schouwen als particulier vliegveld, waai' alleen de „Dubbele Arend" van de firma mag landen. Door de Vereeniging voor Luchtvaart, afd. Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk deel worden echter pogingen in het werk ge steld om dit vliegveld te vergrooten, waar door het dan aan alle eischen voor bin- nenlandsch luchtverkeer zal voldoen. Afdeeling Zeeland der Chr. Mulo-Vereen. Op initiatief van eenige onderwijzers der Chr. ULÜ-schoul te Goes kwamen Za terdagmiddag, 16 Mei, bijna alle onder wijzers aan de Chr. ULO-scholen in Zee land te Middelburg bijeen, om tot oprich ting eener afdeeling te komen. Staande de vergadering traden aiie aanwezigen toe, werd een reglement vastgesteld, dat o.a. bepaalt, dat beurtelings te Goes en Mid delburg zal vergaderd worden en dat alle reiskosten uit de contributie vergoed wor den, zoodat een deel der bezwaren voor de collega's uit Zierikzee en Terneuzen, die alle aanwezig waren, weggenomen werd. Daarna werd bet bestuur gekozen en wel de heeren H. G. van Donk, Goes, voor zitter; J. IJsselstein, Middelburg, secre taris; S. Brouwer, Middelburg, penning meester; G. Missu, Terneuzen en C. van Alten, Vlissingen. Besloten werd eind Juni in Goes te vergaderen ter bespre king van 'het schriftelijk werk, de correc tiemodellen en de waardeeringslijsten van het Mulo-examen 1936. Nadat nog een enkel punt betreffende dit examen bespro ken was, sloot de voorzitter de vergade ring, nadat dhr Brouwer in dankgebed was voorgegaan. Benoemd tot tijdelijk betonopziohter aan den polder Borssele dhr J. J. de Regt te Heinkenszand, leerling van 't Zeeuwsch Technisch Instituut te Goes. Middelburg. Was bet Zaterdag voor de brandweer dlechts een deelnemen aan schijnaanvallen, Zondagavond stond een deel van deze gemeentelijke instelling voor werkelijke vuurbestrijding en wel van een door onbekende oorzaak in brand geraakte hooiklamp van den melkveehou der Vader aan den Veerschen weg. Met twee slangen op de burgerij'spuit is bet vuur met succes bestreden. Goes. De openbare bewaar school. De afdeeling Goes van „Volks onderwijs" besloot tot stichting van een fonds, waaruit de meerdere kosten be taald zullen worden die ontstaan door het bezoeken van kinderen beneden de 4 jaar aan de openbare bewaarschool. Op de gehouden voorkeuring van Politiehonden van de K. N. P. V. op 16 Mei te Koudekerke, aldeeling Zeeland, behaalde dhr C. Kole, Ossenhoofdstraat Goes, lid van de Goesche Dresseerclub D. O. V., met zijn B. H. Oscar 215 punten. Dit is het hoogste aantal punten. De loopgraven in de Leliestraat zijn voor belangstellenden te zien tot en met Woensdag 20 Mei, van n.m. 2 uur tot 5 uur en van n.m. 7 uur tot 9 uur. Wolphaartsdijk. Gevaarlijk speel goed. Zaterdagmiddag greep de 12- jarige J. Reinhout spelenderwijze een windbuks. Hij wist niet dat het wapen ge laden was. Hij richtte dit op zijn even eens 12-jarige speelmakker de Fouw, met bet gevolg dat het wapen afging en ge noemde de Fouw in zijn voorhoofd trof. Door Dr Meijnen werd het kogeltje ver wijderd. Hansweert. Het ledige motorschip Hoop op Welvaart van Biervliet is op de Molenplaat omhooggevaren en blijVen zitten, Sleepbooten zijn in de nabijheid om te trachten het schip met hoog water vlot te brengen. Westkapelle. Vrijdagavond is door den burgemeester alhier in de openbare school een vergadering belegd met het doel tot een organisatie van den luchtbescher mingsdienst te komen. Op uitnoodiging van den burgeméester gaven zich staande de vergadering een 20-tal leden op voor een op te richten ver- eepiging voor luchtbescherming. i Geen visschersl&tijn, De kreeftenvis3Cher H. A. van Stee, zijr kreeftenkorven lichtende aan den Noord- Bevelaudschen wal had het geluk een groote paling te visschen lang 1,53 Meter Tot op heden hadden oude schippers nog zoo'n reuzenexemplaar niet gezien. Sic Transit Gloria Mun- d i. De oesterkorboot „De Schelp", mei een 60 P.K. ruwoliemotor, eigendom van de N.V. „Do Schelp", is aangekocht door den heer C. van Damme alhier voor de som van een duizend gulden. Dezelfde boot heeft niet lang geleden aan repa raties, vernieuwing en motor ruim 15 maal dat bedrag gekost. De boot zal nu in de mosselbranche worden benut. De mosselkweekers georganiseerd in de Visscherijcentrale, zullen 21 Mei a.s. vergaderen te Bergen op Zoom. De nieu we koers zal worden bekend gemaakt. (Vervolg van het bijblad.) Wij geven hieronder een aantal berich ten van de oefeningen, die Zaterdag in verschillende gemeenten hebben plaats gehad en die in het algemeene overzicht nog niet zijn vermeld. Middelburg. Voor de middagoefening was de regeling alhier zoo, dat veronder steld werd, dat op vier plaatsen, en wel op het gemeentelijk sportterrein, op de weide aan den Seissingel, naast het ge bouw van de Radiodistributie, aan den Poelendalesingel en aan de Loskade brandbommen en gasbommen waren ge worpen. Dit beteekende werk voor de brandweer, de mannen van de reiniging en gemeentewerken, de politie en burger wacht en het Roode Kruis. Deze laatste dienst beschikte over drie noodziekenhui zen, in lokaal den Boer, Giststraat, school Nieuwe Haven en Gemeentelijk Sport terrein, dit laatste speciaal voor gaszie- ken, en bovendien twee noodverbandin richtingen, n.l, in de Ambachtsschool en in de Chr. Kweekschool. Verschillende leden van de damesafdee- lingen stonden in de lokalen gereed om binnen gebrachte zieken en gewonden bij te staan. Evenals bij de voorloopige oefeningen was de stad in vier wijken verdeeld. Maar dit alles had een centrum en dat was het kantoor van den commandant van den Luchtbeschermingsdienst, welke func tie de heer J. H. Voorthuijzen feitelijk hoofd van den alarmeeringsdienst dit maal waarnam. Dit kantoor is gevestigd in de kamer van den Commissaris van Politie. Er is bij de oefening gebleken, dat er op enkele deelen der organisatie wat haperde. Zoo bestond bij den dienst te Middelburg de vaste overtuiging, dat ook der middags een K.L.M.-vliegtuig een heel eskader moest voorstellen. Toen nu een radiobericht werd verstaan als „Lucht- gevaar voor Middelburg", wat waarschijn lijk was voor „Limburg", werd terstond het was toen 2 u. 45, gealarmeerd en klonken de syrenes over de stad. Toen enkele minuten later een K.L.M.-vliegtuig ten zuiden van de stad gezien werd, dacht men, dat dit de verwachte aanval was en de padvinders op het sportterrein ont staken hun vuur, wat natuurlijk aan den man van den alarmeeringspost aanleiding gaf om den wijkcommandant te waar schuwen. De jongens bij de posten op den Seissingel en den Poelendalesingel had den het vliegtuig niet opgemerkt en sta ken eerst later aan toen zij een bezoek van majoor Berghuijs en anderen kregen. Toen werd ook voor hen alarm gemaakt. Bij de Loskade deed zich een zeer eigen aardige, maar leerzame vergissing voor. Op een aan de mannen van de alarmeer- afdeeling verstrekte voorschriften, stond o.a. bijv.; Londensche kade. Nu kwam het bericht binnen, dat er brand was op de Londensche kade, in plaats van Loskade. De brandwper veronderstelde nu maar brand en begon op de Londensche kade te werken, doch het Roode Kruis, dat wist van de Loskade kwam daaraan en vond werkelijk brand en twee quasie ge wonden. Zij stond nu echter zonder af zetting door burgerwachters, die ook naar de Londensche Kade waren gegaan. Toen wij op de Loskade bij deze twee gewon den waren, werd het esquadrille van 7 militaire vliegtuigen keurig in V-vorm vliegende waargenomen!! Deze vliegtui gen wierpen lichtbommen boven de stad uit en dit was dus, het was toen onge veer half vier, de eigenlijke luchtaanval. Men was te Middelburg dus te voorbarig geweest. Te ongeveer kwart over tien klonken de syrenes door de stad, ten teeken, dat een vliegtuig op weg was naar Middel burg. Er waren reeds bommen bij West kapelle gevallen. Er waren nog verschillenden, die bijv. bovenramen en ramen boven een voor deur niet of verre van voldoende hadden afgeschermd. Schepen in het kanaal had den o.i. ongeoorloofde lichten. Er reden nog wielrijders met gewone lantaarns. Er waren verschillende personen, die eerst op telefonische of andere waarschuwing, hun verduistering volmaakten. Maar over het algemeen kan men tevreden zijn. Een groote vergissing is echter gemaakt ten opzichte van het eindigen van de ver duistering. Aangegeven was, dat de klokken zou den luiden als het directe luchtgevaar geweken was, en men dus kelders en andere schuilplaatsen kon verlaten, doch dat de oefening in haar geheel eerst te kwart over elf was afgeloopen en dus eerst dan de gewone verlichting weer alom kon branden. Nu zijn er velen ge weest, die direct of kort na het luiden der klokken de lichten weer ontstaken en ook onder hen, die met uitvoering van de voorschriften belast waren, heerschte tan deze opzichte geen eenstemmigheid. Het K.L.M.-vliegtuig, dat nu werkelijk een eskader oorlogvliegtuigen voorstelde, kwam boven de omgeving van het sta tion en wierp enkele bommen uit. Hierop ontstond op het spoorwegemplacement een flinke brand en bleek, dat er ook gas en andere bommen bij waren ge weest. De alarmeeringsdienst werkte o.i. nu ook niet zooals het behoorde en het duurde vrij geruimen tijd voor de eerste hulpdienst, in casu de brandweer aan wezig was met de magirus. Dat er aan den brand toen spoedig een einde kwam, sprak wel van zelf. Intusschen kwamen in plaats van het wijkpersoneel, twee wagens met reserve hulppersoneel en het bleek, dat er toen in het commando wel wat haperde, maar dit zal ook wel in orde te brengen zijn evenals het feit, dat het nog veel langer duurde eer het Roode Kruis kwam om niet minder dan zes ernstige gewonden te verbinden en per vrachtauto naar het ziekenhuis aan de Nieuwe Haven over te brengen. Er haperde dus te Middelburg nogal wat, ondanks de langdurige voorbereiding, de vele publicaties en gehouden voor oefeningen. Vlissingen. Hier heeft de luchtbescher- mingsoeiening een vlot verloop gehad. De verschillende hulpdiensten stonden toen des middags de syrenes weerklonken, spoedig gereed. Op verschillende plaatsen in de stad kwamen, toen de vliegtuigen verschenen, bommen neer. Bij' de groote keersluis viel een groote bom, die veel schade aanrichtte en vier gewonden tot gevolg had; bil school D viel een bom met mosterdgas; een verkeersongeval viel voor en dergelijke voorvallen brachten met na me het Roode Kruis in volle actie. Ook te Vlissingen culmineerde de oefe ning zich in den avond, roen bleek hoe goed de vooroefening in verduistering was geweest, want deze was hier volko men „af". Om maar een voorbeeld te noe men, zelfs uit het groote gebouw van het ziekenhuis Bethesda kwam geen straaltje licht naar buiten. Wel echter reden en kele auto's zonder lichtdemping, maar dan bleken het vreemde te zijn. Reeds om 10 voor 10 klonken de sy renes doch aanvankelijk was geen vlieg tuig boven de stad te bemerken. Te ruim 11 uur kwam het bericht, dat een vlieg tuig verschillende bommen op Souburg had geworpen en branden had veroor zaakt. Hierop rukte de autospuit en een vrachtauto met reserves uit om assisten tie te verleenen, terwijl later ook de transportcolonne van het Roode Kruis naar Souburg ging, omdat bij' den lucht aanval verschillende personen zouden gewond zijn. Te 11.18 uur klonken de klokken als teeken, dat alle gevaar geweken was en behoorde de oefening tot het verleden. Goes. Te Goes was de leiding van de 1 luchtbescherming in handen van het w.n. hoofd, den inspecteur van politie, den heer Reneman. Bij' een bezoek op de kamer van den heer Reneman, bleek ons, dat hier alles perfect was ingericht. Radio, telephoon, ordonnansen, zorgden er voor, dat dhr Reneman precies wist, wat er in Zeeland en ook in Goes gebeurde en met enkele woorden commandeerde hij Roode Kruis, brandweer, gemeente-werklieden, enz. naar de plaatsen, waar ze noodig waren. Des middags te 4,16 vloog het escadrille vijiandelijke vliegtuigen boven Goes, dat de sirenes tevoren gewaarschuwd hadden en werden bommen geworpen, die een huis je op de markt, een waterleidingbuis in de Zaagmolenstraat en de gasbuis op den Stationsweg troffen. Onmiddellijk kwa men alle diensten in actie en reeds 5 mi nuten nadat er op de Markt brand was ontstaan, gaf de brandweer er water en waren ook op de andere getroffen plaat sen alle diensten in actie. Dadelijk wer den gewonden verbonden en weggevoerd, een plaats, waar mosterdgas was geval len, werd ontsmet, personeel van water leiding en gasfabriek zorgden voor repa raties en toen ruim 20 minuten later de klokken vertelden, dat het luchtgevaar geweken was, toen was ook nergens meer te zien, dat er bommen op Goes waren gevallen. Alle diensten hadden schitte rend gefunctionneerd Des avonds moest de vijand te half elf boven Goes verschijnen, maar hoe men ook wachtte, er verscheen niets. Toen werd toch het vallen van bommen geïmi teerd en evenals 's middags had ook nu alles een vlot verloop. Alleen vragen we ons af, of het uit een oogpunt van brand veiligheid wel geraden was, een houten huisje op de Markt in brand te steken. Vooral des avonds was de vonkenregen enorm. Toen we informeerden waar de vijnnd bleef, vernamen we, dat deze Goes blijkbaar niet had kunnen vinden. Het vliegtuig was wel In de omgeving gesig naleerd, vandaar de de sirenes geloeid hadden, maar daarna was het vliegtuig weer afgedwaald. De verduistering van Goes en omliggende dorpen was dan ook hoewel niet volmaakt, toch behoorlijk ge weest. Voor Goes en omgeving is deze oefening buitengewoon goed verloopen. Sommige bewoners zullen bij verduistering nog meer aandacht aan de achter zijde van hun huizen moeten schenken. 'sH. H. kinderen. Een doodelijk ongeluk. Aan het eind van de lucht beschermingsoefeningen vond hier een ernstig ongeluk plaats. De ordonnans B., die een bericht overbracht op zijn rijwiel met de voorgeschreven verlichting kwam in botsing met den voetganger K. alhier. Deze kwaim zoodanig te vallen, dat hij in bewusteloozen toestand werd opgenomen. Hoewel Dr v. d. Made spoedig aanwezig was, kon deze niet anders dan den dood constateeren. De deernis met de nagela ten betrekkingen van K. is groot. 's-Gravenpolder. Ook hier heeft een oefening plaats gehad. Een brand brak uit en de spuit was spoedig ter plaatse. Twee gewonden werden per draagbaar naar de school vervoerd. Des avonds kwam een vliegtuig over. De verduistering liet in sommige huizen wel iets te wen- schen over. 's-Heer Arendskerke. Te vier uur wer den hier vliegtuigen waargenomen. In de vier deelen der gemeente werd brand ge alarmeerd. De brandweren rukten uit en blusohten het vuur spoedig. Te Lewedorp werden „gewonden" vervoerd. De ver duistering werd 's avonds in de geheele gemeente persoonlijk door den burge meester geïnspecteerd en bleek geheel in orde te zijn. Borssele. Ongeveer te 4 uur verschenen bier zeven vliegtuigen en schoten drie licbtkogels af. De bevolking werd gewaar schuwd door sirenengeloei. Bij de avond oefening wederom waarschuwing door sirenen. Alle lichten waren toen gedoofd. De brandweer was in actie. Bij de avondoefening cirkelde een vlieg tuig op eenigen aistand in 't Noorden en koerste later in Westelijke richting van ons dorp. Rilland Bath. Omstreeks 2.50 uur ver schenen 7 vliegtuigen boven deze gemeen te. De bevolking werd door middel van een sirene, welke geplaatst was op de uit laatpijp van een rondrijdende auto ge waarschuwd voor luchtgevaar. Zij koers ten echter naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Om 4.30 uur verschenen de zeven vlieg tuigen weer boven de gemeente, waarop bommen werden uitgeworpen welke een brand veroorzaakten. Door de transport colonne werden drie gewonden spoedig en op doelmatige wijze vervoerd naar bet wijkgebouw van het Groene Kruis. 's Avonds om ruim half tien werd we derom luchtgevaar gesignaleerd en werd de bevolging op dezelfde wijze gewaar schuwd. De verduistering werd onmiddel lijk toegepast, en de proef slaagde uitste kend. Vliegtuigen verschenen echter bo ven de gemeente niet meer. Waarde. Zaterdag werden om 15.25 u. 7 vliegtuigen waargenomen. De burgers waren van te voren door sirenegeloei ge waarschuwd. Aan de verduistering is algemeen mee gewerkt. Wemeldinge. In verband met de lucht beschermingsoefening op Zaterdag j.l. zijn des middags zeven vliegtuigen en is des avonds één vliegtuig boven en in den om trek van deze gemeente gesignaleerd. De bevolking werd door middel van een sire ne, geplaatst op een luxe auto, gewaar schuwd. Tijdens de beide oefeningen had inslag van hommen plaats. Zoowel bij de middag- als avondoefening werd brand veroorzaakt, waarvoor de brandweer ge- requireerd werd. Na afloop trad de op- ruimingsploeg op, die in korten tijd alles weer opgeruimd had. Alles is uitstekend verloopen. D'e verduistering van de ge meente en het kanaal bleek uitstekend te zijn geslaagd. Kapelle. Om 4.30 uur zijn zeven vlieg tuigen boven deze gemeente waargeno men. 'De bevolking werd gewaarschuwd door misthoorns en sirenes. Brandoefe ningen zijn gehouden. De verduisterings proef mag geslaagd genoemd worden. Al len werkten hieraan mee. Een vliegtuig in Z.O. richting van Kapelle is omstreeks 10.45 uur waargenomen. Krabbendijke. De vrijwillige luchtwacht en brandweer verleenden hun medewer king. Te omstreeks 3 uur verschenen bo ven de gemeente een 7-tal vliegtuigen, die een lichtbom lieten vallen. De brand weer rukte uit. Reeds te voren was de komst der vliegtuigen bekend gemaakt door het loeien der sirene van de conser- venfabriek en 'het geluid van claxons. Des avonds werden deze oefeningen, wa.arbij de gemeente geheel in duister ge huld was, herhaald. Hoewel toen geen vliegtuigen werden gezien werd aangeno men, dat er enkele bommen waren gewor pen, .die brand veroorzaakten. De brand weer, die geregeld in touw was zorgde di rect voor het blusschingswerk en noodigo 'hulp. Kruinlngen, Zaterdagmiddag versche nen 7 vliegtuigen boven Kruiningen. De be volking werd gewaarschuwd door een misthoorn op een auto. D'e vrijwillige brandweer bluschte drie banden zonder water. Dit verliep uitstekend. De verduis tering op Kruiningen was in orde. Ieder werkte mee, 's avonds was bij de mist hoorn een bel gevoegd. Toen voldeed het alarm beter. Met de beide brandspuiten werd een natte oefening gehouden om 7 uur, welke gedeeltelijk slaagde. Resolutie van het hoofdbestuur In hoofdzaak aanvaard. In het Zaterdag gehouden congres van de Liberale Staatspartij is o.m. behandeld het rapport der commissie tut herziening van de Grondwet. Het hoofdbestuur had ten aanzien van dit rapport aan de vergadering de vol gende resolutie voorgesteld: „De liberale staatspartij De Vrijheids- boud betuigt haar instemming met de onver zwakte handhaving van de drukpersvrij heid en derhalve ook van het verbod van preventieve censuur; spreekt zich uit voor de handhaving van bet algemeen kiesrecht; wijst de instelling van een economische kamer als wetgevend orgaan onvoorwaar delijk af, omdat aan een vertegenwoordi ging van groepsbelangen nimmer de be hartiging van het algemeen belang kan worden toevertrouwd; kant zich evenzeer tegen het toekennen van wetgevend gezag aan bedrijfsraden of andere corporaties van belanghebbenden; stelt als haar meening vast, dat bij' de voorgenomen Grondwetsherziening 1937 moet worden gestreefd naar: a. uitsluiting van het actief kiesrecht van maatschappelijk ongeschikten, van in staat van faillissement verkeerenden en van terzake van speciaal omschreven delicten veroordeelden; b. uitsluiting van het passief kiesrecht van bezoldigde vertegenwoordigers van van bepaalde groepsbelangen; c. bepalingen voor vervallenverklarin gen van het lidmaatschap van een ver tegenwoordigend lichaam van den revo lutionairen volksvertegenwoordiger; d. instelling van een adviseerenden rijksraad." Na een breedvoerige gedachtenwisse- ling werd de resolutie door de vergade ring aanvaard met uitzondering van bet punt: uitsluiting van in staat van faillis sement verkeerden, terwijl punt d werd teruggenomen. Hansweert. Om 4.30 u. passeerden 7 vliegtuigen. Des avonds om 22.55 ver scheen een vliegtuig, dat drie bommen wierp. Op verschillende punten in het dorp stonden wachters op post, die bij luchtgevaar met muziekinstrumenten het dorp inliepen en alarm bliezen. Brandweer oefeningen zijn goed geslaagd. Noemens waardige fouten zijn niet ontdekt. De ver duistering was zeer goed. Alleen de lich ten van den waterstaat waren niet alle maal weg. Evenmin die van de schepen. Driewegen. In den namiddag en in den avond zijn verschillende vliegtuigen waar genomen, die z.g. bommen wierpen. De bevolking werd door middel van syrene's gewaarschuwd. De oefeningen zijn gehou den met brand en gewonden. Nadat en kelen nog gewaarschuwd waren, was de verduisteringsproef in orde. Hoewel er enkele fouten zijn gemaakt, was het toch een leerzame oefening. Qudelande. Om 4 u. 10 verschenen 7 vliegtuigen boven de gemeente. De be volking werd gewaarschuwd door een syrene. Brand ontstond, waarbij een der manschappen werd „gewond", verbonden en per brancard vervoerd, 's Avonds loei de weer de sirene. Om 11 uur verscheen een vliegtuig noordelijk van ons dorp. Er was weer brand. De verduisteringsproef is geslaagd. De werking van de brand spuit liet te wenschen over. Wolphaartsdijk. Te ruim 4 u. verscheen een escadrille van 7 vliegtuigen boven deze gemeente. Door een sirene op de uitlaatpijp van een vrachtauto werden de bewoners gewaarschuwd. Brand ont stond in den Heerenpolder, die door de brandweer met een snelbluschapparaat werd gebluscht. Door uitgeworpen bom men werden 2 personen gewond, die per draagbrancard naar den hulpdienst wer den vervoerd. Des avonds te 8 u. 51 werd door hetzelfde sirne-geloei gewaarschuwd, dat luchtgevaar aanwezig was. Om 10 u. 34 verscheen een vliegtuig boven deze gemeente. Een tweetal brandjes werden door de brandweer gebluscht. Al deze oefeningen zijn volkomen tot hun recht gekomen. De verduisteringsproef is door de medewerking der inwoners volkomen geslaagd. Baarland. De controle geschiedde door de burgerwacht. Des namiddags om 4 uur zijn 7 vlieg tuigen gepasseerd. Des avonds zijn geen vliegtuigen overgekomen. Waarschuwing had plaats door de sirene op een auto. De post op den toren verrichtte goede diensten, ook bij het toezicht op het ver duisteren. Eenige personen moesten ge waarschuwd worden voor het niet ver duisteren. lerseke. Eerst te 4.27 u. naderden 7 vliegtuigen deze gemeente. Juist boven de Lange Viele werd een bom geworpen. Nabij het postkantoor werd een gasbom gefingeerd. Maatregelen dienaangaande werden door het opperbevel genomen. Des avonds slaagde de verduistering uitste kend. Het publiek werkte schitterend mede. De vliegtuigen konden lerseke niet ontdekken, hoewel ze tot aan den rand van het dorp brandfakkels uitwierpen. Een proef werd genomen met brand in het dorp, waarop de brandweer direct uitrukte ter blussching. Arnemuiden. De bewoners werden des middags zoowel als des avonds door mid del van autoclaxons gemonteerd op rij wielen gewaarschuwd, dat luchtgevaar 4 de te loop der ■dhr de wx we aci Kb 15 de wei bra de dig die ru nii tu: wond Licht der blusc langs we Sl( lijl ZOI die he! no der de lii oc pe Ti re de pl lei in nii wi; mi nii De on Be bo av en ge: 14 tu; wi en zij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2