VOLKENBONDSDAG. EERSTE BLAD MAANDAG 18 MEI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 193 Buitenland. Binnenland Luchtschipverbinding tus schen Nederland en Indië. Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie CJitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Eincrgo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortcntiün 30 cent por regel. Ingezonden medcdcelingen CO cent per regel. Kleine Advcrtcnticn Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Vandaag Volkenbondsdag. Herdacht word* het feit, dat nu 37 jaar geleden, de Haagsohe Vredesconferentie werd geopend. Heden om te roemen en te juichen over wat op dit gebied tot stand kwam is er niet. Van het ideaal: het vestigen van een internationale rechtsorde is nog zeer wei nig verwezenlijkt. Nog altijd wordt door velen, die aan het internationale leven leiding heeten te geven aan het geweld een eereplaats toegekend boven het recht. De geweldpolitiek van Italië tegenover het weerlooze Abessynië is van dit stre ven een sprekend 'bewijs. En nog de vori ge week hebben we kunnen lezen hoe deze geweldpolitiek door een belangrijke groep van ons volk wordt verheerlijkt. Mussert had voor Mussolini niets dan lof en iemand die het waagde een zwak protest te laten hooren, werd beloond met het bevel van den leider: „Trapt dien vent er uit!" De geweldpolitiek vindt nog altijd vele aanhangèrs, en de Volkenbond zelf heeft nog weinig kunnen doen om hierin ver andering te brengen. Wij vergeten op dezen dag trouwens niet, wat in 1899 gebeurde, toen het mach tige Albion het wist klaar te spelen, dat Transvaal en de Oranje-Vrijstaat niet tot de Vredesconferentie werden toegelaten. Het optreden van Engeland tegenover de Zuid-Afrikaansc'he republieken lokte geen officieel protest uit. Nu zijn we zoover gevorderd, dat Italië door den Volkenbond als aanvaller werd aangewezen. De onrechtmatige daad werd officieel vastgesteld en tegen den aanval ler werden officieele sanctie-maatregelen toegepast. Dat deze maatregelen niet 't gewenscb- te effect hebben gehad en dat het niet tot volledige toepassing kwam verandert niets aan de heteekenis van het feit, dat althans een poging - en 't was niet de eerste po* ging gedaan werd om het recht te stel len boven het geweld. En zoo is er dan toch nog wèl reden om te herdenken den dag, waarop de eer ste grondslagen voor den Volkenbond ge legd werden. Ook van Christelijk standpunt. Wij willen niet ontkennen, dat in het streven naar een internationale rechts orde humanistische tendenzen openbaar zijn geworden. Wij zien niet over het hoofd, dat de Volkenbond tegen de gruwelen van het Communisme niets heeft ondernomen en dat het de verdrukte Christenen in Rus land stilletjes aan hun lot heeft overgela ten. Maar wij sluiten ook niet de oogen voor het feit, dat het bevorderen van recht en gerechtigheid ook in het internationale leven ©en echt Christelijk ideaal is, en dat alles, wat gedaan kan worden om het recht te stellen boven het geweld, aan spraak heeft op onze warme belangstel ling. KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Zending onder de Joden mag niet meer geschieden. De Duitsche autoriteiten zijn een ver volging begonnen tegen de vereeniging voor 'het verspreiden van het christelijk geloof onder de Joden. De politie-presi- dent van Berlijn heeft de eisch gesteld, dat de vereeniging zichzelf zal ontbin den. De vereeniging heeft evenwel geant woord, dat zij dit niet van plan is. Een dergelijke weigering heeft de evangelische parochie van Offenbach gegeven op het verzoek der politie, een lijst te krijgen van de parochianen, die vroeger de Jood sche godsdienst hebben aangehangen. De strijd in de Duitsche evangelische kerk wordt onverzwakt voortgezet. De nationaal-socialistische partij-organisa ties trachten zich met volledige goedkeu ring van minister Kerrl te mengen in in wendige kerkzaken en in het godsdienst onderwijs der schoolkinderen. De synode der oppositioneele kerk, welke onlangs in Hessen is gehouden, heeft een krachtige resolutie aangenomen, waarin deze po- Een aanzienlijk aantal dominé's is on langs uit hun parochiën verdreven, daar gingen worden veroordeeld, zij de bevelen der kerkelijke autoriteiten niet hadden opgevolgd. Hevige schietpartij te Jeruzalem. Zaterdagavond heeft een onbekende zijn revolver leeggeschoten op een Jood- sche menigte, die een bioscoop verliet. Twee Joden werden onmiddellijk gedood, terwijl een derde op de operatietafel over leed. De dader kon ontsnappen. Als ge volg van deze overval heerscht groote op winding in de geheele stad. Een afdee- ling Britsche 'troepen heeft vandaag om de gemoederen gerust te stellen, een marsc'h door de stad gehouden, terwijl niemand zioh tusschen acht uur 's avonds en zes uur 's morgens buitenshuis mag hegeven. Soldaten en politie bewaken de wegen en voorbijgangers worden gefouil leerd. Zaterdagnacht zijn te Jaffa bij. on geregeldheden drie Joden gedood en twee gewond. De Joodsche bladen wijzen met be zorgdheid op de algemeene onveiligheid, welke niet alleen geldt voor de Joodsche bevolking, maar ook voor de andere Europeanen, de Engelschen niet uitge sloten. Vier journalisten uit Addis Abeba verbannen. D'e Italiaansche autoriteiten hebben 4 journalisten uitgewezen, onder het motief, dat zij zich aan anti-Italiaansche propa ganda en spionnage schuldig zouden heb* hen gemaakt. Het zijn George Steer, de correspondent van de „Times", Nebenzahl, de correspondent van Havas, Angelopoe- los, de Grieksche correspondent van de Amerikaansche bladen der Hearst-pers, en De Robillard, de Fransche directeur van de „Courrier d'Ethiopië". Voorts zijn nog drie andere Europeanen uitgewezen. Allen zijn reeds per trein vertrokken. Oostenrijk en Italië. Mussolini heeft in hartelijke bewoor dingen geantwoord op het telegram, waarin de Oostenrijksche bondskanselier dr Schuschnigg hem de kabinetswijziging mededeelde. Het ontslag van Starhemberg heeft blijkbaar geen verkoeling gebracht in de Italiaansch-Oostenrijksche betrekkingen. „Ik geef U opnieuw de verzekering", aldus de duce, „van mijn gevoelens van eerlijke vriendschap en bied U mijn op rechte wenschen aan voor het welslagen van uw werk Dte trouw, die gij hebt betuigd aan den geest van het pact van Rome, is een der hoeksteenen van de politiek der fascisti sche regeering". Prins Starhemberg, die naar Rome is gekomen, als leider van de Oostenrijksche sportorganisaties, is door Mussolini ont vangen. Het is wel zeker, dat het ontslag van Starhemberg als vice-kanselier in de Oostenrijksche regeering en vooral zijn ontslag als chef der Heimwehren voor Rome geen prettig nieuws is geweest. Starhemberg was immers zooveel als de bemiddelaar tusschen Rome en Weenen Maar anderzijds is het óók zeker dat de tegenwoordige bondskanselier van Oos tenrijk, dr Schuschnigg te Rome volko men vertrouwen geniet. Streeft Japan naar nieuwe expansie? De toenemnede spanning tusschen China en Japan alsmede de versterking van de Japansche garnizoenen in Noord- China, hebben in buitenlandsche, en spe ciaal in Britsche kringen te Shanghai gioote onrust veioorzaakt. Speciaal het voortdurend aanrukken van nieuwe Ja pansche troepen in Noord-China wordt als de voorbode beschouwd van een nieuwe Japansche expansie-manoeuvre. In Tientsin zijn reeds aanzienlijke Ja pansche versterkingen aangekomen en men verwacht nog een brigade infanterie, eenige afdeelingen artillerie en andere troepen, welke veimoedelijk reeds in aan tocht zijn, Duitsche exportcampagne gaat beginnen. Vrijdag hebben, naar de Telegr. meldt, te Berlijn besprekingen plaats gehad on der leiding van dr Schacht en generaal Göring, waaraan talrijke vooraanstaande persoonlijkheden uit de Duitsche grootin dustrie hebben deelgenomen. Biji deze ge legenheid zijn de richtsnoeren vastge legd voor de economische politiek, welke Duitschland in de komende maanden zal voeren. In de eerste plaats betreffen deze richt snoeren de wij'ze, waarop met de subsi dies uit het exportfonds van 800 millioen Mark zal worden geopereerd. Vervolgens is de door generaal Göring in zijn hoe danigheid van deviezen- en grondstoffen- commissaris ingeluide propaganda-cam- pagne ten bate van den Duitschen uitvoer ter sprake gebracht. De Duitsche industrie zal in nauwe sa menwerking met de regeering in de ko mende weken alles in het werk stellen, om de Duitsche exportmogelijkheden te vergrooten en bet exportanimo van het Duitsche bedrijfsleven te versterken. De oorlogsmarine van Duitschland. Volgens een mededeeling van het opper commando der oorlogsmarine van het Duitsche Rijk bevat de lijst van eenheden der Duitsche oorlogsmarine de volgende schepen: 5 pantserkruisers, waarvan er 2 op stapel staan, 3 linieschepen, 9 krui sers, waarvan 3 op stapel, 16 torpedoboo ten, 36 onderzeeërs, waarvan 17 op sta pel en een 15-tal kleinere eenheden. D-trein ParijsRome ontspoord. D'e D-trein ParijsRome is Zaterdag even na middernacht nabij het station Laroche ontspoord, tengevolge waarvan de locomotief kantelde. De machinist en de stoker werden gedood, doch verder zijn er geen slachtoffers te betreuren. Ook de dreiging tusschen Tokio en Moskou neemt toe. Uit tal van berichten blijkt, dat de spanning in het Verre Oosten weer toe neemt. Naar men verneemt, heeft Tokio beslo ten tot: 1. Versterking der Japansche strijd krachten in Mandsjoekwo, te beginnen met het volgende jaar. 2. Uitbreiding der Japansche militaire luchtmacht in Mandsjoekwo. 3. Permanente handhaving der Japan sche garnizoenen in Mandsjoekwo, in- plaats van deze van tijd tot tijd te ver vangen. 4. Het zenden van een millioen Japan sche families naar Mandsjoekwo in twin tig jaar tijds. 5. Afbakening van de grens tusschen Sovjet-Rusland en Mandsjoekwo, teneinde conflicten te vermijden. Ook door de talrijke grensincidenten is de spanning tusschen Rusland en Japan meer dreigender geworden. Korte Berichten. i De gemeentelijke vuilnislieden te Je rusalem zijn in staking gegaan. In ver band hiermede maakt men zioh bezorgd over de gevolgen 'hiervan voor de gezond heid in de stad. De bisschop van Münster heeft bij den officier van justitie een aanklacht ingediend tegen de redactie van 'het mo- dern-heidensch strijdorgaan „Deutsche Volksschöpfung" wegens Godslastering. Zoodra de toestand te Addis Abeba het toelaat, zal de gezant der Vereenigde Staten, van Engert met vacantie gaan. Op deze wijze meent het ministerie van bui tenlandsche zaken te Washington een op lossing te hebben gevonden voor de kwes tie der erkenning van de Italiaansche overwinning over Abessynië. D'e gezant kan immers zijn standplaats niet offici eel verlaten zonder een beleefdheidsbezoek aan den Italiaanschen gouverneur te brengen, en dit zou vrijwel gelijk staan met erkenning van het nieuwe regime. De vroegere Grieksche minister-pre sident Tsaldaris' is overleden. NEDERLAND EN BELGIE. Onderstand en terugleiding van behoeftigen. Vrijdag heeft op het departement van buitenlandsche zaken de onderteekenmg plaats gehad van een verdrag met België betreffende den onderstand en de terug leiding van behoeftigen. De leiding van het Werkfonds. Naar het „Hdbl." vernam, staat thans vast, dat de directeur-generaal van den Arbeid ir Hacke, voorloopig met de da- gclijksche leiding van het Werkfonds, af- deeling Openbare Werken, belast zal blij ven. Over zes maanden ongeveer zal men een en ander nog eens nader bezien. De Liberale Staatspartij. In het Zaterdag gehouden congres van de Liberale Staatspartij werd Mr W. C. Wendelaar bij acclamatie als voorzitter herkozen. Als bestuursleden werden geko zen mevrouw mr G. C. Bakkervan Bosse, Dten Haag, de heer S. van den Bergh te Wassenaar (aftr.) en mr H. P. G. M. de Witt Wijnen te Gouda. Nederl. smaldeel bezoekt Stockholm. Een Nederlandsch smaldeel, bestaande uit H.M.'s pantserschip Hertog Hendrik, drie duikbooten en een torpedoboot, is te Stockholm aangekomen voor een bezoek, dat zes dagen zal duren. De commandant, kapitein ter zee A C. Waekerlin, heeft zijn opwachting ge maakt bij den minister van Defensie en den gouverneur van Stockholm. DE LUSTSCHIPVERBINDING TUSSCHEN NEDERLAND EN INDIE. Mededeelingen van dr Eckener. Uit Friedrichshafen werd Zaterdag ge meld: D'r Hugo Eckener is na zijn vlucht met de Hindenburg over den Atlantischen Oceaan te Friedrichshafen teruggekeerd. In een onderhoud verklaarde dr Eckener zich zeer tevreden over den vliegtocht naar en van de Ver. Staten. Wat betreft de luchtschipverbinding tusschen Nederland en Indië zeide dr Eckener, dat reeds eenige jaren onder handelingen worden gevoerd over de op richting van een dergelijken dienst. Tot een definitief resultaat hebben deze onder handelingen nog niet geleid. Eenige maanden geleden heeft dr Eckener be sprekingen gehad met den vertegenwoor diger van het Nederlandsche luchtschip- syndicaat. Met dezen heeft hij afgespro ken dat de onderhandelingen zullen wor den voortgezet, zoodra de Hindenburg 10 reizen over den Noordelijken Atlantischen Oceaan heeft volbracht. Het Nederland sche Luchtschipsyndicaat zal de af te leg gen route bepalen evenals de vertrektij den. D'r E'ckener heeft bij zijn bezoek aan Nederlandsch-Indië, eenige jaren geleden het landingsterrein bij Batavia bezocht. Hij berekent den afstand van ongeveer 12.000 K.M. met de Hindenburg in onge veer 4V2 a 5 dagen te kunnen afleggen. De Nederlandsche gezant heeft overste Waekerlin en den anderen officieren een banket aangeboden. De Zweedsch-Neder- landsche vereeniging richtte voor de 23 onder-officieren en 108 manschappen epn maaltijd aan. AANTAL WERKLOOZEN EINDE APRIL 1936. Bijna 14.0C0 minder dan eind Maart. Het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekt de volgende cijfers 'betreffende het aantal geheel werkloozen, bij alle or ganen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoekende ingeschreven. Hierbij zij opgemerkt, dat niet alle werkloozen in Nederland zich als werkzoekende bij de openbare arbeidsbemiddeling laten in schrijven. Eind Apr. '36 Apr. '35. Mannen. Jonger dan 18 jaar 15.337 10.260 18 jaar en ouder 381.660 344.865 Totaal 396.997 355.125 Vrouwen. 18 jaar en ouder 12.372 9.036 Jonger dan 18 jaar 6.377 4.022 Totaal 18.749 13.058 Algemeen totaal 415.746 368.183 Eind Maart was het aantal ingeschre ven werkloozen 429.046, maar ruim 47.000 meer dan een jaar geleden. De staking in de Wieringermeer. Zaterdagmiddag werden ter arbeids beurs te Wieringen een 80-tal namen ge publiceerd van personen, die behoorden tot de stakers op de werkverschaffing in de Wieringermeer. Deze 80 ex-stakers kunnen vandaag en D'insdag wederom op de oude' voorwaarden aan het werk gaan. Bedrijfsraad in tuinbouwbedrijf. Namens den minister van sociale za ken heeft de heer G. P. van der Valk te Poelwijk de eerste bedrijfsraad voor het land- en tuinbouwbedrijf en wel die voor het tuinbouwbedrijf in Zuid-Holland, ge ïnstalleerd. In dezen bedrijfsraad hebben zitting vertegenwoordigers van den L. T B., C. B. T. B. en Ned. Thindersbond en van den Ned. R.K. Chr. en Ned. Land- arbeidesbonden. D'e bedrijfsraad wees den heer G. P. van der Valle als voorzittet aan en den heer J. Solman te Haarlem als tweeden voorzitter. Bond Geref. Jeugdorganisaties. In verband met het feit, dat de Bond van Geref. Jeugdorganisatie in 1937 zijn zilveren jubileum hoopt te vieren, heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt gelden in te zamelen, om deza als feestgave den jubileerenden Bond te kunnen aanbieden. In dit comité hebben zitting genomen de heeren L. Kooijman, voorz., J. Th. Plomp, secr., P. Koelmans, penningm., Giro no. 109187; E. J. Anne- veldt, S. J. Hoorntje, A. J. Montsma, E. H. Timmerman, J. Jansen, P. Gornelisse, J. Heijstek. Dr J. B. L. C. Ch. baron de Wykerslooth de Weerdesteyn t Op 62-jarigen leeftijd is in Den Haag overleden oud-staatsraad Dr J. B. L. G. Ch. baron de Wykerslooth de Weerde* steyn. Van 1903 tot 1921 was baron de Wy kerslooth lid van Ged. Staten van Utrecht Binnenland. De luchtbeschermingsoefening van Zater dag. Congres van den Vrijheidsbond. Dreigend conflict in de textielindustrie. Buitenland. De kerkstrijd in Duitschland. D'e toestand in Palestina. en van 1909 tot 1921 tevens lid der Twee de Kamer. In laatstgenoemd jaar werd hij benoemd tot lid van den Raad van State, welk ambt hij tot 1934 bleef beklee- den, toen 'hem op zijn verzoek eervol ont slag als zoodanig werd verleend. DE AANLEGHAVENS TE HANSWEERT EN WALSOORDEN WORDEN VERVANGEN DOOR INLOOPHAVENS. Het „Comité tot Behoud van de Aan legplaatsen te Hansweert en Walsoor den" heeft van den Minister van Water staat bericht ontvangen, dat het voorne men om de aanlegplaatsen Hansweert en Walsoorden van den Provincialen Stoom- bootdienst op de Wester-Schelde te doen vervangen door inloophavens, respectie velijk gelegen aan den dijkshoek van den Perkpolder, gemeente Hontenisse, en aan de andere zijde van de Schelde, ten Zui den van Kruiningen, zal worden uitge voerd. Aan den wensch van bovengenoemd Comité om de inloophavens te graven respectievelijk in den Noorddijkpolder, onmiddellijk ten Noord-Westen van het z.g.n. Oude Hoofd, gemeente Hontenisse, en aan de andere zijde ten Westen van het kanaal in het haventje van de oude scheepswerf te Hansweert, wordt dus met voldaan. De „Hindenburg" boven Zeeland. Gistermorgen tusschen half 9 en 9 uur heeft het nieuwe Duitsche luchtschip Von Hindenburg, dat de reis van Friedrichs- haven naar Amerika maakte, boven Zee land gezweefd. In tal van plaatsen is het op dezen mooien Zondagmorgen waar genomen. Overal was de belangstelling groot Chr. Besturenbonden in Zeeland. Zaterdagmiddag vergaderden de afge vaardigden van Ghr. Besturenbonden in Zeeland te Goes onder leiding van een tweetal bestuurders van het Ghr. Nat. Vakverbond. Opgekomen waren vertegen woordigers van 12 Ghr. Besturenbonden. Afwezig waren Vlissingen en Serooskerke (W.). Van het C. N. V. waren aanwezig de heeren De Jong, penningmeester en J. Hofman, 2e voorzitter, alsmede dhr Vin gerling, vrijgestelde van do N. G. L. B. Dhr D'e Jong presideerde deze vergade ring en stelde eerst aan de orde: „De ar beid in de studieclubs". Aan de bespre king werd door velen deelgenomen. Over het algemeen was men dankbaar voor de werkwijze van het Verbondsbestuur, wat betreft de aan de orde gestelde onderwer pen, doch 'het werd betreurd, dat de leidraden, schetsen en verder studiemate riaal dikwijls en dat betreft hoofdza kelijk de laatste onderwerpen wat laat de clubs bereikten. De voorzitter spoorde verder de B. B aan dit werk vooral onder de jongere leden krachtig voort te zetten. Daarna volgde een inleiding over: „Het crisiswerk van ons Verbond", weder door dhr De Jong. Spr. besprak achtereenvol gens het kampwerk, de bestrijding en de leniging van de jeugdwerkloosheid. Spe ciaal ook het werk der Centrale. Met zeer groote dankbaarheid kon hij meedeelen, dat de collecte voor „Jong Holland snakt naar werk", boven alle verwachting is ge slaagd en dat afgezien van de gift van f 10.000 ruim het geraamde bedrag is bijeengebracht. Door de vier Gentrales zijn in 'het le kwartaal 1936 in werking ge steld 15 'werkkampen, waaraan in totaal 1150 jeugdigen per kampperiode deelna men. Het N. G. V.-aandeel hierin is 7 kampen (met nog 1 in voorbereiding) met een deelnemersaantal van 525. In totaal bedraagt het gezamenlijke aantal deelne mers reeds in 'het le kwartaal rond 2000. Verder releveerde spr. het cursuswerk (zoowel practische als theoretische cur sussen). Ook het dienstbodenvraagstuk vraagt thans inzonderheid de aandacht van het N. G. V.-bestuur. Het werk van de Contact-Commissie, waarin de Verbondsvoorzitter zulk een be langrijke taak vervult, vraagt steeds de volle aandacht van het C. N. V.-bestuur. Vooral de actie om de overgroote voor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1