EÏS3S3E «tv. Bus AinoCeren, *f\£V 9°ede L&9kip EERSTE BLAD Mr Groen van Prinsterer. Buitenland. Einde verlengden dienstplicht. Binnenland Belangrijkste Nieuws HET ADRES A. WILKING ZATERDAG 16 MEI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 192 Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van hot blad „Do Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losso nummers 5 cent. Advortontiün 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Ingezonden Mededeeling. addya en aJléen dan wordt je een Vr> - -,^ir AMSTERDAM.0. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In een vorig nummer hebben wij er op gewez-en dat Bilderdijk, hij moge dan de eerste geweest zijn, die de revolutie toe kende in haar heilloos beginsel, toch niet als anti-revolutionair kan worden be schouwd. Hetzelfde geldt ook van Da Costa, al thans van diens eerste periode, toen hij blijk gaf zeer sterk onder den invloed van Bilderdijk te staan. Kunnen Bilderdijk en Da Costa als voorloopers van de antirevolutio naire richting worden aangemerkt, Mr Groen van Prinsterer, wiens sterfdag nu 60 jaar geleden wij vandaag herdenken, kan zonder vrees voor tegen spraak als de grondlegger van die rich ting worden aangewezen. Groen van Prinsterer is terecht ge noemd een van de merkwaardigste figu ren van zijn tijd. Hij was een man die voorbestemd scheen in de eerste kringen van ons volk een leidende positie te vervullen. Zijn buitengewone aanleg nog geen 23 jaar promoveerde hij op één dag tot doctor in de rechtswetenschap en in de classieke letteren zijn invloedrijke po sitie, de gunst van den Koning, alles scheen mee te werken om hem een schit terende positie te openen. Hij kon op goe den grond hopen tot de allerhoogste be trekkingen te zullen geraken. Ook zijn godsdienstige richting vormde daartoe geen beletsel. Als student was hij! wat den godsdienst betreft, gematigd on verschillig en in politiek opzicht was hij conservatief-lüberaal of liberaal-conserva tief, al naar 'het uitkwam. En wel had hij gedurende zijn studietijd de lessen van Mr Bilderdijk gevolgd, maar hij was daar door allerminst tot een volgeling van de zen onstuimigen ijveraar gevormd. Maar God had hem tot een andere taak geroepen: grondlegger van de anti-revo lutionaire richting, banierdrager in het leger van Koning Jezus. Gedurende zijn verblijf te Brussel leer de hij de revolutie in haar ware ge daante kennen. Het was daar, dat zijn ziel zich tot den Christus keerde, dat hij van .uhnleg en door studie een staatsman zich tot een Christen- staatsman ontwikkelde, en dat hij het als zijn levenstaak ging zien om de werking van den Christus-vijandigen geest ook in het staatkundige leven tegen te staan. Als een andere Mozes heeft hij de hoog ste eere-ambten versmaad; en verkozen liever dan de eer en de waardeering van de wereld te ontvangen, met het volk van God smaadheid te lijden. Aan tegenstand heeft het Groen in ziju werkzaam leven nooit ontbroken. Zijh beginselvastheid bracht hem meer malen in conflict met zijn naaste geest verwanten, die, inplaats van hem te steu nen, hem tegenstonden, of wat voor Groen nog pijnlijker was hem eenvou dig lieten praten en die niet de moeite deden van zijh geschriften kennis te ne men. En daarbij! kwam de felle tegenstand van vrijzinnige zijde. Zijn beginsel dreef hem hoe pijnlijk hem dit ook viel zich te plaatsen tegenover zij'n jeugd vriend Thorbecke, de leider van de libe- rale partij. Scherp stonden de vroegere academie vrienden, dragers van tegengestelde be ginselen, tegenover elkaar. Maar dit be lette Thorbecke niet te schrijiven: „Ik kan vele dingen niet zien met uw oog. Ik ben niet van uw geloof; doch ik wenschte dat allen voor het hunne zooveel deden als gij\ voor het uwe. We hadden dan wat meer groeikracht in de Nederlandsche natuur." De politieke strijd van die dagen was in Groen en Thorbecke als geconcen treerd. Bij: een vergelijking van beide figuren teekende Dr Cohen Stuart deze mannen aldus: „De één (Thorbecke) man van den dag, doch aan den eigenlijken volksaard vreemd, meer Duitscher misschien dan Nederlander, kosmopoliet meer dan va derlander van aanleg en zin; de ander (Groen) geen man van zijn tijd, doch Ne derlander in merg en been. Waar de een aan Oldenbarnevelt herinnert, roept de ander een Marnix voor onzen geest. Maar waarom Groen met anderen vergeleken? Groen is Groen, zichzelf geheel, een man uit één stuk, een persoonlijkheid in den hoogsten, edelsten zin van het woord. Zijh wetenschap, talent, hart, krachten waren gewijld aan één doel, dienstbaar aan ééne overtuiging. Hij was een man en een karakter, het volkomenst, het nobelst type van den oud-Nederlandschen Calvinist." Groen van Prinsterer, zooals gezegd, door zijn medestanders vaak niet begre pen, door zijn tegenstanders gehaat, stond voor een moeilijke taak. Hij1 had niet naast en achter zich een hechte organisatie, terwijl zoo ongeveer de geheele pers van die dagen zich tegen hem keerde. En op niet zachtzinnige wijze, Hij werd gescholden als een gevaarlijk sujet, een bedrieger van het volk, een be derver van de jeugd, een protestantsche Jezuïet, een man die een weifelende, fac- tiezuchtige, huichelachtige, machiavellis tische, verachtelijke politiek voerde. En in dien geweldigen strijd stond Groen vrijwel alleen. Aan het einde van zijn loopbaan scheen het dan ook alsof al zijh arbeid vruchte loos was geweest. Maar meer dan schijn was het ook niet. Zijn arbeid heeft rijke vruchten gedra gen. De beginselen door hem gepredikt hebben doorgewerkt. Stond Groen vaak als een eenling, thans zijn er de Antirevolutionaire en de Chris- telijk-Historische partij1, die het werk van dezen Christen-staatsman wenschen voort te zetten en die door God in staat zijn gesteld op het leven van land en volk grooten invloed uit te oefenen. Groen van Prinsterer heeft niet ver geefs geleefd. Hij heeft niet tevergeefs gehoopt. Zijn leven was rijk aan teleurstellingen. Maar hij wist op Wien hij bouwde. Enkele dagen voor zijn sterven schreef hij1 met bevende hand op de laatste druk proef van zijh Nederlandsche gedachten: Het Lam voor ons op aard geslacht, Is eeuwig waard te ontvangen. De wijsheid, rijkdom, eer en kracht, En dankbre lofgezangen. MUSSOLINI AAN HET WOORD. Tegen verscherping van de sancties. „De Matin" publiceert een interview met Mussolini. Niemand ter wereld, zoo verklaarde de Duce, moet eraan twijfelen, dat het Italiaansche volk thans niets anders dan den vrede wenscht. Het heeft dit noodig om het zoo juist voltooide werk te bestendigen. Het Italiaansche volk wenscht den vrede en ik zal al mijn krachten in het werk stellen om hem te handhaven, maar wanneer men zou trachten ons de vruchten te ontrukken van een overwin ning, die wij ten koste van zoo veel offers hebben behaald, zal men ons gereed vinden om ons met al onze krachten hier- tegenteverweren. Mussolini kwam verder met kracht op tegen de critiek, die wordt uitgeoefend op de maatregelen, door de Italianen in Abessynië genomen en protesteerde heftig tegen het hand haven der sanctiemaatregelen. Ik beklaag me thans niet over die sanctie-maatrege len, die het Italiaansche volk weliswaar gegalvaniseerd hebben, maar die ons niet hebben kunnen beletten een volledige overwinning te behalen en een Italiaansch keizerrijk te stichten. Abessynië is thans onherroepelijk Italiaansch grondgebied. Toen de vertegenwoordiger van „De Ma- tin" Mussolini herinnerde aan zijn woor den, die hij in September van het vorige jaar heeft uitgesproken, n.l., dat mili taire sancties het gevaar met zich mee brengen, dat de heele kaart van Europa zal worden herzien, zeide Mussolini: „He tg een ik toen over de mili taire sancties zeide, zeg ik thans met betrekking tot een mogelijke verscherping der oeconomische sancties. HITLER'S ANTWOORD UITGESTELD. Hitier heeft besloten, zijn antwoord op de Britscbe vragenlijst uit te stellen, in verband met den internationalen toe stand, die momenteel te weinig doorzich tig is. De Führer moet aan Phipps, bij het bezoek van den ambassadeur aan de Wil- helmstrasse, verklaard hebben, dat hij zou trachten zoo snel mogelijk zijn ant woord te formuleeren, maar dat de inter- nationale situatie, in het bijzonder te Ge- nève, Duitschland noodzaakte, te wach ten tot een begin van ontspanning zich afteekent. Het zou dus mogelijk zijn, dat men het Dnitscho antwoord nog niet vernomen beeft, als de a.s. zitting van den volken bondsraad, midden-Juni bijeenkomt. DE TROEBELEN IN PALESTINA. Arabieren dreigen met bloedwraak. De opwinding onder de Mohammedaan- sche bevolking van Palestina die ontstaan is door den dood van een Arabier te He- bron duurt voort. Te Jerusalem zijn vele stamverwanten van den doode aangekomen, om, volgens hun zeden, bloedwraak te nemen. Alle straten der hoofdstad werden door sterke politieafdeelingen en militairen be waakt. D'e uitzonderingstoestand blijft ge handhaafd. Een eskadron Engelsche bombarde mentsvliegtuigen kruiste boven Jeruza lem, hetgeen indruk op de bevolking maakte. Het Arabische stakingscomité heeft gisteren een manifest gepubliceerd, waar in de Arabieren worden aangespoord hun belastingen niet te betalen. D'it zou het begin zijn van -de -burgerlijke ongeho-or- zaamheidseampagne. Volgens zekere geruchten, welke even wel niet bevestigd werden, zou de regee ring voornemens zijn tijdelijk af te zien van 'het heffen van belastingen. Te Jaffa hebben zich bij het uitgaan van een moskee ernstige ongeregeldheden voorgedaan. D'e kerkgangers schoolden te samen en poogden een demonstratie-op tocht te vormen. Ondanks de waarschu wingen van de politie weigerden de de monstranten, die gewapend waren met steen-en en stokken, uiteen te gaan en na men zelfs een dreigende houding aan, zoo dat de agenten tenslotte gedwongen wa ren van hun vuurwapenen gebruik te maiken. In totaal werden vier salvo's af gevuurd, waarbij twee Arabieren werden gedood en acht gewond. Momenteel is de rust te Jaffa hersteld. In den loop van den dag werden te Haifa verschillende demonstraties gehou den, welke door de politie uiteen gejaagd werden. Tal van demonstranten liepen bij de botsingen lichte verwondingen op. Een aantal personen werd gearresteerd. Naar aanleiding van sommige geruch ten welke in de pers de ronde deden, heeft de Italiaansche consul-generaal alhier of ficieel tegengesproken -dat de jongste on lusten in Palestina door Italië gefinan cierd worden. Negus naar Genève. Uit Ankara wordt gemeld, dat de Ethio pische zaakgelastigde aldaar een speciale boodschap van den negus- heeft ontvan gen, waarin deze hem ervan in kennis stelt, dat hij zich in begin Juni naar Genève zal begeven, om de Ethiopische zaak persoonlijk te bepleiten en de bespre kingen op 15 Juni'b-ij te wonen. Korte Berichten. - Naar Reuter uit Jeruzalem meldt, zou -de negus met zijn gezin het hotel „Koning David'' verlaten en zijn intrek nemen in een villa. Naar men gelooft heeft de negus de villa voor drie maan den gehuurd en zal de straat, waarin de villa gelegen is, den naam des keizers krijgen. Van bevoegde Duitsche zijde wordt het bericht van -de „Daily Herald", vol gens hetwelk leden van de S. S. lijfwacht zouden hebben gemuit en in een con centratiekamp zouden -zijn op-gesloten en volgens, hetwelk -de -S.S.-leider Himmler in het geheim door -de politie zou worden gevolgd, volkomen verzonnen genoemd. In Polen trad het kabinet-Kascial- 'kowski af. Een generaal, Slawo Skla- do-owski, wer-d met de kabinetsformatie belast. Nog gisteravond is deze in zijn opdracht -geslaagd. Starhemberg is te Rome aangeko men. Men acht -het waarschijnlijk, dat hij door Mussolini aal worden ontvangen. Manschappen gaan per 16 Mei en 16 Juni met groot verlof. Bij K.B. van 13 Mei 1936 is het volgende bepaald: „Voor de dienstplichtingen, die inge volge K.B. van 11 Maart 1936, na het einde van de eerste oefening, in werke- lijken dienst zijn gebleven, eindigt deze verlengde werkelijke dienst: a. voor zoover zij behooren tot de 4e divisie, met ingang van 16 Mei 1936; b. voor zoover zij behooren tot een der divisies, tot het regiment wielrijders of tot het wapen der artillerie, met ingang van 16 Juni 1936." Dit geldt uit den aard der zaak even zeer voor degenen, die reeds met onbe paald verlof zijn vertrokken, als voor hen, die nog bij den troep aanwezig zijn. WERKVERRUIMING IN DRENTE. De regeering heeft 2.5 millioen beschik baar gesteld. Dezer dagen heeft de regeering de voor aankoop van het Ruiner-, Echtener-, Pes- ser- en Koekangerveld benoodigde gelden ter beschikking gesteld. De aankoop zal geschieden door den houtvester bij het Staatsboschbeheer te Assen. Het ligt in de bedoeling van de regeering om 1200 H.A. te bestemmen tot bosch en 600 H.A. tot,den aanleg van bouw- en grasland. Met den aanleg zijn 1.5 millioen gul den arbeidsloon gemoeid, terwijl het ge heele werk, met inbegrip van aankoop grond, bouw boerderijen en aanleg harde en andere wegen, rond 2,5 millioen gulden zal vorderen. Dit werk zal gedurende on geveer tien jaren aan een paar honderd werkloozen arbeid kunnen verschaffen. RADIO-UITZENDING DER LIBERALEN VERBODEN. Rad io-Conitrole-Com m issie te gen uitzending van de rede van mr. W. C. Wendelaar. De Radio-Omroep Controle-Commissie heeft bezwaar gemaakt tegen de uitzen ding van de rede, welke de partij-voor zitter van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond", Mr W. C. Wendelaar, voor nemens was op de jaariijksche algemeene vergadering van heden voor de microfoon uit te spreken. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft geen termen aanwezig geacht de beslissing van de Radio-Omroep Controle commissie, als zijnde in strijd met de wet.of het algemeen belang, te vernieti gen. Naar gemeld wordt, is de uitzending verboden omdat de rede niet alleen een uiteenzetting van positieve liberale begin selen inhoudt. DRUK VERKEER OP EUROPEESCHE LUCHTLIJNEN. K. L. M. vervoerde gisteren 350 passagiers. Gisteren is er een zeer levendig verkeer geweest o-p de Europeesche luchtlijnen. De K.L.M. heeft o-p haar binnenlandsche en Europeesche lijnen 350 passagiers ver voerd, tegen 276 in het vorige jaar op denzelfden dag. Het vervoer op de korte trajecten werd natuurlijk ook door gunstige weersom standigheden beïnvloed. Reclasseering. Aan mejuffrouw mr C. Frida Katz is op haar verzoek eervol ontslag verleend als lid van bet centraal college vo-o-r de reclasseering, met dankbetuiging voor de in deze functie bewezen diensten. Binnenland. D'e rijksmiddelen in April. Dreigende bakkersstaking in Amsterdam. D'e malversaties te Ambt-Hardenberg. Het einde van den verlengden dienstplicht Radio-uitzending der liberalen verboden. Buitenland. De Negus naar Genève? In Palestina is bet weer roerig. Hitiers antwoord uitgesteld. Ingezonden Mededeeling. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST III ll'IW Willi J|'II'"I I III Wil I DE MALVERSATIES TE AMBT HARDENBERG. Uiteenzetting van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid D's Van -der Heiden, in verband met de door den ontvanger van Ambt-Hardenberg gepleegde malversaties heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken het volgende geantwoord: Nadat in het najaar 1935 aan Ged. Staten van Overijs-e-l geruchten over mal versaties van den ontvanger van Ambt- Hardenberg ter oo-re waren gekomen, beeft 'dit college den provincialen verifi cateur opdracht gegeven tot het instellen van een onderzoek naar de administratie van den ontvanger. Bij het onderzoek is niet gebleken, ■dat de burgemeester den ontvanger de hand boven het hoofd wilde houden, ter wijl de 'burgemeester niet geweigerd heeft de hem gevraagde inlichtingen te verschaffen. Maatregelen tegen den ontvanger als zoodanig moesten aan den raad worden overgelaten, welk college daarna eerst tot schorsing en vervolgens tot ontslag van -den ontvanger is overgegaan. De ontvaner heeft nimmer verklaard, -dat zijn boeken niet in orde waren. Eerst uit de gepubliceerde verslagen van -de terechtzitting is de algemeene in druk verkregen, dat de burgemeester ge profiteerd heeft van de verduisterde gel den. Hieruit blijkt, dat dit n a het ontslag van den burgemeester bekend is gewor den, zoodat de vraag, of bet waar is, dat deze onthulling een ernstig conflict tus- sohen 'den gemeenteraad en den burge meester ten gevolge "had, en de gemeente raad eenstemmig schorsing van den bur gemeester geboden achtte, in ontkennen d-en zin wordt beantwoord. Van eenig besluit, motie of andere uit spraak van den raad is niets bekend. "Wèl heeft de Minister met verschillende personen uit Ambt-Hardenberg bespre kingen gevoerd, waarbij echter nimmer een beschuldiging als thans voor den rechter is behandeld, tegen -den burge meester is geuit. Daarbij was slechts sprake van het le-enen -door den burge meester van een bedrag van f 475, waar van voor den burgemeester een kwitan tie was afgegeven. De burgemeester heeft te dien aanzien de onmiddellijke terug betaling daarvan verzekerd. Op 5 D'ecember heeft -de burgemeester van Ambt-Hardenberg ontslag aange vraagd. D'it ontslag is niet aanstonds ver leend, omdat de burgemeester nader op zijn verzoek is terug gekomen met de vraag, in de gelegenheid te worden gesteld zijn lo-opende zesjarige ambtsperiode te mogen beëindigen. Mocht de aanvanke lijke ontslagaanvrage al ingegeven zijn door het feit, -dat de burgemeester zijn gezag betrokken achtte bij de onregelmar- tigheden, zijn nader verzoek wijst er o-p, dat 'hij zulks na regeling van zaken niet meer deed. De minister heeft den burgemeester, na hem er ernstig op te hebben gewezen, dat het leenen van geld door een burgemeester bij een ontvanger hoogst ontactisch en on voorzichtig was, medegedeeld, -dat, wan neer deze zich thans geheel vrij kon voe len van eenig verband met de onregelma tigheden, er zijns inziens geen reden was om, zoolang ten aanzien van 's burge meesters verzoeken geen beslissing was gevallen, niet het burgemeesterschap te blijven uitoefenen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1