Nieuwe Devaluatie-pogingen. EERSTE BLAD Buitenland. De leiding van de R. K. Kamerfractie. Binnenland Belangrijkste Nieuws Zorg voor de bloed* Het nieuwste ontwerp van Fokker. VRIJDAG 15 MEI 1936 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANS No. 191 filtreerende organen. i Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van het blad „Do Zeeuw". Bureaux Lango Vorststraat 70, Goos. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortcntiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Naar „De Tijd" verneemt, heeft een groot aantal leiders van het bedrijfsleven in Nederland een adres gericht aan Mi nister Colijn oin dezen met aandrang te verzoeken, dat de regeering niet langer zal aarzelen om onverwijld tot geldcor- rectie over te gaan, teneinde herstel vein het economisch leven in Nederland en Nederlandsoh-Indië mogelijk te maken. Het adres herinnert aan het feit, dat sinds Juli 1933 reeds talrijke dikwerf uitvoerig gemotiveerde adressen zijn gezonden aan Minister Colijn, waarin de urgentie van een geldcorrectie in het licht werd gesteld. •De onderteekenaars, waaronder voor aanstaande ondernemers uit geheel Nederland en verschillende hoofdbe stuurders van groote vakorganisaties voorkomen, verklaren aan eigen verant woordelijkheid verplicht te zijn den Mi nister-President duidelijk te doen blijken, dat Nederland zonder geldcorrectie niet uit het crisismoeras kan worden gered. De gedetailleerde overwegingen, op grond waarvan bovenbedoelde bedrijfs leiders zich tot Minister Colijn hebben gewend, luiden als volgt: „In scherpe tegenstelling tot het alge meen economisch wereldbeeld staat het economisch beeld van Nederland. De werkloosheid staat hier op een on gekend 'hoog peil en vertoont een onrust barend stijgende tendenz. Het bedrijfsleven kwijnt, het werkt, als geheel beschouwd, met verlies en steeds onder minder te ontwarren kunstmatige verhoudingen. De outillage onzer industrie veroudert en kan niet op peil gehouden worden. De vakbekwaamheid onzer arbeiders gaat verloren in lediggang. De steunmaatregelen vormen een on- dragelijken last voor de overheidskassen. Evenwicht in de overheidsbudgetten is niet bereikbaar zoolang deflatie leidt tot dalende inkomsten. Het hypotheekwezen is ontwricht. De financieele spanningen zön groot en drei gen nog toe te nemen. De tegenstelling tusschen Nederland en Nederlandsoh-Indië wordt door het uit blijven van geldcorrectie geaccentueerd. De bevolking in Nederlandsoh-Indië vooral op Java en Madoera ondervindt in toenemende mate dë gevolgen der steeds dieper doorwerkende depressie, haar re serves zijn opgeteerd". Terecht merkt het „Hbld" hierbij o.m. op: „De overwegingen, waarop het betoog is gegrond, zijn niet bepaald overtuigend. De uitdrukking „scherpe tegenstelling" tusschen den toestand hier en elders, wekt den indruk alsof in andere landen de cri sis tot het verleden behoort. Toch is het werkloosheidsvraagstuk daar nog altijd niet minder acuut dan bij ons. „Kunst matige verhoudingen", ongetwijfeld juist helaas. Gelukkig kent men die niet in landen met een ontwrichte valuta? Ziet maar eens naar de Britsche scheepvaart subsidies. „D'e outillage van onze indu strie veroudert". Wij dachten, dat na een devaluatie, die aan de export-industrie een tijdelijke kunstmatige winst doet toe vallen, de prikkel om die outillage te ver beteren, juist zou verminderen. Het hy potheekwezen is ontwricht. Inderdaad, zoolang het proces zich nog niet voltrok ken heeft. In Amerika devalueerde men, maar het proces van de waardevermin dering der onroerende goederen moest toch zijn gewone verloop hebben. Een stij ging van de prijzen van 'huizen is ook in België uitgebleven. Vanzelfsprekend. En waarom zouden zij stijgen bij een groot overschot van leegstaande woningen?" Voor 'het overige verdient hierbij de aandacht hetgeen Minister Gelissen en kele dagen geleden in de Tweede Kamer opmerkte: Ik geloof, dat men beter deed, indien men over devaluatie spreekt, te zeggen, dat men vooral met de devaluatie twee 'dingen wil her eiken: in de eerste plaats een verlaging van de loonen en in de tweede plaats een verk1 ining van de marge tusschen groot- en kleinhandelsprijzen en, wel ten bate van de groothandelsprijzen. Als wij het Belgische voorbeeld bezien, dan blijkt, dat de loonen daar van 1929 ai tot 'het begin der devaluatie niet zoo veel verlaagd zijn als gedurende de deva luatie zelf; ik meen, dat in de eerste pe riode, rekening houdende met het index cijfer, een verlaging van 10 pet. heeft plaats gehad en in de tweede periode een verlaging van 12 pet. Laat men dan ook eerlijk tegen onze mensohen zeggen: het is te doen om de loonen; wij willen de loonen omlaag krijgen en dat willen wij door devaluatie hereiken. Hetzelfde geldt ook ten aanzien van den middenstand: laten wij dan tegen den middenstand zeggen: straks wordt voor u de marge lager, zie maar naar België". ANNEXATIE VAN ABESSYNIë DOOR DE ITALIAANSCHE KAMER GOED GEKEURD. De Italiaansche Kamer is gisteren in buitengewone zitting bijeen gekomen voor de ratificatie van de decreten betreffen de de annexatie van Abessynië en de in stelling van het keizerrijk. Alle afgevaar digden en het publiek op de tribune had den zich in zwarte hemden gekleed. Fas cistische liederen werden gezongen, ter wijl men op de aankomst van den Duce wachtte. De Duce werd met luide toejuichingen ontvangen. Hij sprak de formule uit, waarmede het eerste decreet, betreffende de instelling van het imperium werd in gediend. Vervolgens las de voorzitter der Kamer den tekst van het decreet voor, waarna onmiddellijk een commissie werd benoemd om rapport uit te brengen. In afwachting van dit rapport werd de zit ting geschorst. Na de hervatting zeide de rapporteur Delcroix, dat de definitieve en plechtige daad, die het gevolg is van de overwinning, door geen enkel voorbe houd verzwakt kan worden. De Duce diende daarop het tweede de creet, dat de benoeming van Badoglio tot onderkoning van Abessynië bevat, in. Een nieuwe schorsing volgde, waarna op nieuw door Delcroix een kort rapport werd uitgebracht. De voorzitter stelde voor, in de zaal van de Kamer een ge- denkteeken aan te doen brengen met het inschrift: „Op den 9den Mei van het jaar 1936, van het jaar 14 van het fascisti sche tijdperk, stichtte Benito Mussolini het imperium". Dit voorstel werd met stormachtig ge juich begroet. De stemming over de decreten had tot resultaat, dat alle 308 afgevaardigden zich voor goedkeuring uitspraken. De toestand te Addis Abeba. De Italianen moderniseeren de stad. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat de Italianen ernstig werken aan de moder nisatie van de Abessynsche hoofdstad, om haar het middelpunt te maken voor hun nieuwgeschapen Oost-Afrikaansche rijk. Bottai, de civiele gouverneur, werkt in de eerste plaats aan de reorganisatie van den gezondheidstoestand, waarna het verkeer zal volgen. Daarna zal men de rioleering ter hand nemen. Voorts wordt een betrouwbare politie gevormd. Naar Stefani meldt, is de taak, waar voor Bottai zich geplaatst ziet, verre van gemakkelijk. De stad moet als het ware geheel herbouwd worden. Archieven zijn er niet of zijn onvindbaar. Het personeel van de secretarie is verdwenen. Boven dien was het bestuur toch al vrij primi tief. Men is thans bezig geschikte inland- sche elementen uit te zoeken voor het her stel van het kadaster en den belasting dienst. Voorts zullen er weldra autobus lijnen voor het verkeer in de stad worden ingesteld, ter vervanging van de oude taxi's, die het eenige moderne vervoer middel vormen. Ook heeft men een programma opgesteld tot herstel van het bedrijfsleven en den koophandel door middel van het instel len van markten en een bank. DE POLITIEKE TOESTAND IN OOSTENRIJK. Starhemberg naar Rome. Prins Starhemberg trok gisteravond naar Rome. In sommige kringen te Wee- nen is men van oordeel, dat de toekomst van de Heimwehr zal afhangen van de besprekingen welke 'hij ongetwijfeld met Mussolini voeren zal. De Oostenrijksche crisis wordt in po litieke kringen te Londen druk bespro ken en in sommige diplomatieke mil- Iieu's is men niet zonder bezorgdheid ten aanzien van de verdere ontwikke ling der dingen in het Donau-land. Sommigen zien in de gebeurtenissen een bewijs, dat de hondskanselier zich in zekeren zin aan de Romeinsche voog dij wil onttrekken, ofschoon Schusch- nigg's boodschap aan den duce duidelijk doet blijken, dat er van een breuk met Rome geen sprake is. In officieele Italiaansche kringen ver klaart men, dat de kabinetswijziging in Oostenrijk in Italië geen ongerustheid heeft gewekt. De aanwezigheid in de nieuwe regeering van drie ministers van de Heimwehr, die op advies van Star hemberg hun medewerking hebben toe gezegd, wordt in dezelfde kringen als een bewijs aangevoerd, dat de tot dus ver door de regeering gevoerde politiek zal worden voortgezet. Japans opdringen In Noord-Chlna. Van Ghineesche zijde wordt medege deeld, dat Japansch-Mandsjoekwosche troepen oprukken van Fengning, in Je- hol, naar de grens van Tsjahar. Deze maatregel wordt beschouwd als een wenk aan prins Tëh Wang, om de onafhankelijkheid van Tsjahar uit te roepen. De Japansche civiele autoriteiten in Noord-Ghina hebben den buitenland- schen diplomaten medegedeeld, dat bin nenkort het Japansche garnizoen in Noord-Ghina aanzienlijk zal worden versterkt. Dit garnizoen telt thans 3000 man en zal vermoedelijk op 28 Mei, tot 5000 man worden verhoogd. Volkenbondspacthervorming? De besprekingen, die de Britsche mi nister van buitenlandsche zaken giste ren met den secretaris-generaal van den volkenbond, Avenol en den Spaanschen gedelegeerde de Madariaga voerde, heb ben, naar verluidt, betrekking op de kwestie van de hervorming van den vol kenbond. Het gaat blijkbaar nog niet om het uitwerken van concrete plannen, doch slechts om voorbesprekingen over de richting, waarin naar hervorming van den bond zal worden gestreefd, in het bijzonder met betrekking tot art. 16, dat sommigen versterken, anderen echter verzwakken willen. De correspondent van „De Maasbode'' moet Duitschland verlaten. „De Maasbode"-correspondent te Ber lijn, de heer G. Ridder de van der Schue- ren, heeft van de autoriteiten aanzeg ging gekregen om binnen tien dagen Duitschland te verlaten, „omdat hij door onzakelijke berichtgeving in staatsvijan- digen zin jegens het Duitsche Rijk werk zaam is geweest". Van der Schueren is de veertiende buitenlandsche journalist, die sinds het aan de macht komen van de nazi-regee ring uit het land is gezet. De maatregel heeft groote verrassing gewekt in buiten landsche kringen te Berlijn, des te meer, daar deze zoo kort voor de opening der Olympische Spelen is genomen. Commentaar overbodig! Fransche communisten willen niet mee regoeren. De Fransche communistische partij heeft de uitnoodiging van de socialisti sche partij tot deelneming aan een regee ring van de hand gewezen. De belangrijkste passages uit dit ant woord luiden als volgt; „Wij zijn ervan overtuigd, dat de com munisten de zaak van het volk beter kun nen dienen door de regeering zonder re serve te steunen in de richting van het socialisme, dan door er zitting in te ne men en zoodoende de vijanden van het volk aanleiding te geven tot het openen van een campagne, die tot doel heeft een paniek en radeloosheid te verwekken. Wij geven de verzekering van onze zeer nauwe en broederlijke samenwerking". Hef „theelek" in Engeland. Gister heeft de Britsche minister Tho mas een verklaring afgelegd in het pro ces inzake het uitlekken van de begroo- tingsgeheimen. D'e minister verklaarde absoluut niets te 'hebben uitgelaten ovei de begrooting. Hij had anonieme brieven ontvangen en is naar Baldwin gegaan om een onder zoek aan te vragen. Hij heeft er over ge dacht af te treden, doch een vriend van hem zeide, dat men dan van alles zou zeggen. Hij is daarom niet afgetreden. Een der getuigen verklaarde tijdens het onderzoek inzake het „begrootings-lek", dat aan den vooravond van den dag, waarop de begrooting zou worden inge diend, de financier Waterton hem had meegedeeld, dat hij door Eves, een nota ris van Alfred Bates, had vernomen, dat er een verhooging van de inkomstenbe lasting van 3 pence per pd. st. zou ko men. De voorzitter van het tribunaal vroeg Waterton daarop: „Deelde hij u ook mede, waar hij zijn inlichtingen van daan had?" Waterton antwoordde hier op bevestigend. Hij verklaarde dat Eves de inlichting had ontvangen van één zij ner beste vrienden, die ook een goed vriend van iemand anders was. Op een vraag van den attorney-generaal, wie deze andere was, antwoordde Waterton: J. H. Thomas (de minister). De reis van de Hindenburg. Het luchtschip „Hindenburg", dat zijn terugreis gisternacht weer over Zeeland nam, is gistermorgen vroeg te Frie- drichshaven vlot geland. Voor het afleggen van het traject LakehustFrankfurt am Main, een af stand van 6670 K.M., heeft het lucht schip slechts negen-en-veertig uren en drie minuten noodig gehad. PROF. AALBERSE EN MR GOSELING. De Haagsche briefschrijver van „De Tijd" is het niet eens met hen, die zich bezorgd maken over de wisseling in de leiding van de R. K. Kamerfractie. „Na Nolens dood werd ook voorspeld, dat het nu met de eenheid der fractie bij haar optreden in gewichtige aangelegen heden en momenten onder de leiding van den, naar men althans meende veel zacht moediger Prof. Aalherse wel gedaan zou zijn. De ervaring gedurende vijf jaar heeft het tegendeel bewezen. Het tegendeel, want onder Prof. Aalherse is de eenheid in optreden van de fractie nog veel groo- ter geweest dan onder Nolens. Een uit eenvallen als bij de Vlootwet is er in de laatste vijf jaren niet geweest. Er is in deze fractie in den loop der jaren, ook omdat men geleerd heeft wel ke de droeve gevolgen waren van de ver deeldheid in vroeger tijd, een sterke tra ditie ontstaan. Men is zich bewust van zijn verantwoordelijkheid. En al moge er zoo nu en dan aanvankelijk meenings- verschil zijn geweest, door overleg en openhartige bespreking bleek men steeds over de te volgen gedragslijn het eens te kunnen worden. Ik zie nu geen enkele reden, waarom dit onder de ongetwijfeld even plooibare als krachtige leiding van den nieuwen voorzitter anders worden zou. En ik ben in die meening nog versterkt •door de wetenschap, dat even goed als Nolens voor zijn dood zeer duidelijk zijn opvolger had aangewezen, het ook nu be kend is, dat Prof. Aalherse in Mr Gose- ling sinds lang zijn opvolger heeft gezien". Korte Berichten. Veldmaarschalk lord Allenby, een bekende figuur uit den wereldoorlog, is te Londen op 75-jarigen leeftijd overle den. De „Daily Herald" meldt, dat Ernst Thaelmann, de leider der communisten in Duitschland, die reeds 3 jaren lang door de nationaal-socialisten wordt ge vangen gehouden, eerst zal terecht staan „wanneer de zaak voldoende zal zijn voorbereid". Men zegt, dat een nieuwe be schuldiging tegen Thaelmann is inge diend, n.l. zijn „intellectueele verantwoor delijkheid voor den moord op 40 natio naal-socialisten." Aan boord van het s.s. „Marechal Joffre" is Ras Nassiboe het Suezkanaal gepasseerd op weg naar Jerusalem, waar hij zich bij den Negus zal voegen. Ook ver schillende leden, der keizerlijke familie zijn daar aangekomen. JHR MR DE GRAEFF UIT GENEVE TERUG. Gistermorgen is uit Genève in de resi dentie teruggekeerd de minister van Bui tenlandsche Zaken jhr mr A. G. D. de Graeff in gezelschap van prof mr dr J. P. A. Francois, van het departement van Buitenlandsche Zaken, die aan de Vol kenbondsvergadering hebben deelgeno men. AMSTERDAMSCHE MEER-WERK- ACTIE. Een manifest inzake bestrijding der werkloosheid. Gisteren is te Amsterdam een zitting gehouden van de commissie van advies tot bestrijding van de werkloosheid, waar toe eveneens de raadsleden waren uitge- noodigd. In deze vergadering heeft bur gemeester, Dr W. de Vlugt, een manifest inzake de bestrijding van de werkloosheid aan de burgerij uitgevaardigd, waarin hij opwekt schouder aan schouder te staan in den strijd tegen de werkloosheid. „Besluit nog 'heden zoo eindigt het manifest tot die werkzaamheden, tot die vernieuwingen, tot die herstellingen, welke binnen het bereik van uw beurs vallen, en die u, om welke redenen dan ook, tot nu toe uitstelde". WERK VOOR N.O. POLDER BIJ URK GEGUND. Bakens worden reeds uitgezet. Dé voorbereidende werken voor den Noordoostpolder, bestaande in het ma ken van de werkhavens en een sluisput bij Urk zijn gegund aan de laagste in- schrijfster, de firma E. J. Bakker, uit Gorinchem voor de som van f 659.768. Het op Urk vertoevende personeel van de Zui derzeewerken is onmiddellijk begonnen het werk uit te zetten door middel van bakens. Het materieel van de firma Bakker is reeds onderweg naar Urk en waarschijn lijk zal reeds Maandag een begin worden gemaakt. Binnenland. De Eerste Kamer keurde de Indische be grooting goed. Handelsbesprekingen tusschen Nederland en Duitschland. Buitenland. De annexatie van Abessynië door de Ita liaansche Kamer goedgekeurd. De toestand te Addis Abeba. De politieke toestand in Oostenrijk. Japans actie in Noord-Ghina. Ingezonden Mededeeling. Geen mensch verzuimt een laxeermiddel te gebruiken bij verstopping der Ingewanden. Nog noodzakelijker is het zorg te dragen, dat de bloedlllters niet verstopt raken en dus de nieren aangetast zouden worden. Neem derhalve een diuretlsch middel, als pU verschijnselen opmerkt als pijn ln de lendenen en gewrichten, duizeligheid, moe-, held enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn het speciaal hiervoor vervaardigde middel, reeds jaren met succes toegepast» I 1—t 1.75 en 9-per doos. Eén groot aantal Urkers zal geruimen tijd werk krijgen en zoodoende eenigszins schadeloos gesteld worden voor het ver lies van de opbrengsten uit de haring en ansjovisvisscherij van voor de afslui ting. PRINS EUGEN VAN ZWEDEN IN ONS LAND. Naar men verneemt vertoeft gedurende enkele dagen hier te lande Z.K.H. Prins Eugen van Zweden, jongste broer van Koning Gustaaf. Prins Eugen, die bekend is als een van de voornaamste Zweedsche schilders, is gisteren te Rotterdam aangekomen, waar hij een bezoek heeft gebracht o.a. aan het nieuwe Museum Boymans. Heden was de prins, wiens verblijf hier te lande een volkomen particulier karakter draagt, te 's Gravenhage. Tweede Kamerleden naar werkver schaffingen- De excursie van de leden der Tweede Kamer naar werkverschaffingen in de provincie Overijssel en Drenthe, welke was uitgesteld in verband met het over lijden van Jhr Ruijs de Beerenhrouck, zal thans worden gehouden Woensdag 20 Mei. Orders voor onze industrie. De Geldersche Tramwegmaatschappij te Doetinchem heeft twaalf groote auto bussen voor veertig personen besteld, waarvan chassis en motoren bij de N.V. Kromhout te Amsterdam en de carrosse rieën bij de firma Verheul te Waddinx- veen worden vervaardigd. Reeds eerder was bij laatstgenoemde firma besteld. D'e thans bestelde wagens zijn dus voor 100 pet. Nederlandsch fabrikaat. Onderhandelingen tusschen Nederland en Duitschland. 30 Juni a.s. wordt de z.g. Nederlandsch Duitsc'he contingenteeringsbalans opge maakt, en wordt van Nederlandsche en van Duitsche zijde nagegaan hoe de con- tingenteeringsregeling heeft gewerkt, waar 'het keurslijf der contingenten het meest knelde en waar een steekje moest worden losgetornd. Vermoedelijk zal dan in de eerste helft van Juli de z.g. groote contingentenonder- handeling tusschen Duitschland en Ne derland plaats hebben, hetzij in Berlijn, hetzij in D'en Haag, EEN VERKEERSVLIEGTUIG VOOR 56 PASSAGIERS. Hei bevat slaapcabines en heeft twee verdiepingen. De catalogus van de inzending der Ne derlandsche vliegtuigenfahriek te Am sterdam op de internationale luchtvaart tentoonstelling te Stockholm bevat gege vens omtrent 'het nieuwste ontwerp van Fokker, dat te Stockholm voor de eerste maal wordt geëxposeerd, de Fokker F 56. De F. 56 is een viermotorige vrijdra- gende middendekker, in staat om des daags 56 passagiers te vervoeren met een bemanning van vijf a zes man, over een afstand van 1000 km. Het merkwaardig ste van dit vliegtuig is, dat .het bestaat uit twee verdiepingen. Overdag heeft elk der vier afdeelingen, waaruit de 'boven verdieping bestaat^ acht zitplaatsen, en wel vier aan eiken kant van de gang, die midden door deze compartimenten loopt. Van de comfortabele en verstelbare tweepersoonzetels kunnen de rugleunin gen zoodanig verzet worden, dat de pas-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1