RTS lusteloos i Politieke vrijage. BOOL !G DONDERDAG 14 MEI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 190 tram Walcheren. /ERKOOPING oote partij Kinderkleeding. Buitenland. Binnenland Beëindiging distributie blikvleesch. Gezondheids- en voedings toestand van de werkloozen Staten-Generaai. Uit de Provincie Uw ETEN SMAAKT U NIET.., Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20, Losse nummors 5 cont. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezondon mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. «I li ier op 15 Mei a.s. lende dienstregeling len gratis verkrijg- kantoor te Kou de- conducteurs en de Mei 1936. DE DIRECTEUR. an Oranje, traat, Goes. RRITZEN, zal ver- of Regenjas 20.25.enz. stume vanaf f5.50 goederen, i, Vitrages, Over- ode-artikelen, een ceuze in prachtige )amesmantels en orte Damesman- ele artikelen, ïeeft plaats 3, Donderdag 14, Saterdag 16 Mei a.s. 10—8 uur. Augustus a.s. rs geen opgeld. es-chreven door: EL •e f 3050; Albr. Wil- f 3025; J. Griep te r. Kosten, Wemel- Hansweert f 2808; |S9. an de Klooster te Tarns-e Go-es f257; 229. Leijs, Krabbendijke Dh. Lagendijk, We- i, Kruiningen f 285; f235. ehouden. WEERBERICHT. avond van 14 Mei: iderlijke wind, half inig of geen regen, overdag iets zach- pelziekte. 1112 Mei is in ten Hoorn en Enk- eldheid gunstig ge len van aardappel- nmiddag 3 u. liddag 3 u.: 765. or fietsen n. Van de zijde der S.D.A.P. wordt met toenemende spanning uitgezien naar blij ken van toenadering van de R.-K. Staatspartij, met wie men gaarne tot het vormen van een Rood-Roomsch Kabinet zou samenwerken. De S.D.A.P. heeft reeds een en ander gedaan wat de toenadering kan verge makkelijken. Zij is bereid de nationale vlag uit te steken en het volkslied te zingen, terwijl ook inzake het defensie- vraagstuk reeds een tegemoetkomende houding werd aangenomen. Maar wat zal nu de R.-K partij doen? „Het Volk" meent hoopvolle verschijn selen waar te nemen. „Die beschouwing over ons Paasehcon- gres in het officieele maandblad der R.K. Staatspartij is, met de omzichtigheid, ge boden jegens tegenstanders in eigen rijen, toch geheel gedrenkt van het streven om een regeeringssamengaan met de S.D.A.P. voor te bereiden. Elk woord tegen ons Plan van den Arbeid ontbreekt, integen deel meent de redactie het Plan zelfs, overbodigerwijze, tegen ons „leuren" er mee in bescherming te moeten nemen! Over de „innerlijke gaafheid" der bij ons onderstelde ontwikkeling naar den goe den kant zwijgt de redactie opzettelijk; zq „neemt de feiten, zooals zij zijn", vei- standiglijk. Van v. d. Bergh's resolutie omtrent de democratie en van de benoe ming der com missie inzake ontwapening wordt met vriendelijke belangstelling keu nis genomen." Men ziet: vol verwachting klopt he: reo-de hart. Een verwachting die versterkt is dooi de benoeming van Mr Goseling tot leider van de R.K. Kamerfractie welke benoe ming door „Het Volk" met blijde ingeno menheid was begroet. Jammer genoeg echter, komt nu „De Tijd" weer roet in het eten gooien. Naar aanleiding van wat „Het Volk" over de verkiezing van Mr Goseling op merkte zegt „De Tijd": „Indien deze uitlating een speculatie is op de groo-ter geneigdheid van mr Go seling, om te beproeven uitsluitend met de S.D.A.P. een nieuwe regeering te vor men, dan is dit een nieuwe editie van de vergissingen, welke het blad bet jongste jaar herhaaldelijk in po- liticis heeft begaan. Er kan in de katho lieke fractie een nuance bestaan over het politieke tempo tot oplossing der oecono- misdhe crisis in ons land, maar er is geen verschil over de voorwaarden, waar op eventueel met andere partijen moet worden saamgewerkt." Eén zoo besliste afwijzing is wel een bittere tegenvaller voor de S.D.A.P. Maar een afwijzing waarover wij ons slechts kunnen verblijden. Uit een rood-roomsche samenwerking kan vo-or land en volk niets- goeds gebo ren worden. Slechts de fascistische elementen zou den reden hebben om te juichen. DE ZITTING VAN DEN VOLKEN BONDSRAAD VERDAAGD TOT 16 JUNI De verdere beraadslagingen van den volkenbondsraad werden gisteren natuur lijk in afwezigheid der Italianen gevoerd. Deze beraadslagingen waren echter van weinig beteekenis. Punt negentien, dat op het verdrag van Locarno betrekking heeft, werd, evenals punt achttien inzake het geschil tussöhen Abessynië en Italië, tot de tweede bijeenkomst van de 92ste raadszitting verdaagd, welke op 16 Junizal aanvan gen. D'e annexatie van Abessynië door Italië en het vertrek van de Italiaansche dele gatie uit Genève waren gistermiddag in het Engels-che lagerhuis aanleiding tot talrijke interpellaties. De labour-afgevaardigde Cooks vroeg o.a. of de Britscbe regeering niet zou voorstellen, Italië uit den volkenbond te stooten, en of Engeland den volkenbond, indien deze Italië niet uitsloot, te ver staan zou willen geven, dat Groot-Brit- tannië zich dan zelf uit Genève zal te- rugtrèkken en zijn vrijheid van handelen hernemen. Want indien Italië, na zijn optreden in Abessynië en zijn 'hou-ding ten aanzien van het Geneefsche instituut, lid mag blijven van den Geneefscben bond, danisdezo bond der volken niets anders meer dan huichelarij en be drog. Baldwin antwoordde: Ik zie het nut niet in, dat er gelegen zou zijn in een voorstel tot uitsluiting van Italië te Ge nève. DENKT OM DEN ZOMERTIJD. Vannacht gaat de Zomertijd in. Men zal dus vanavond voor bet naar bed gaan de uurwerken een uur vooruit moeten zetten. Morgen begint bij de Spoorwegen te vens de Zomerdienstregeling. Men raad plege het nieuwe spoorboekje. WIJZIGING IN OOSTENRIJKS REGEERING. De hardnekkige, maar door de Oosten- rij-ksche regeering tegengesproken ge ruchten, dat er een wijziging in de regee ring zou plaats hebben, blijken, zooals wel meer gebeurt, op waarheid te berusten. Vannacht heeft bondskanselier Schus- schnigg de samenstelling van een nieuw kabinet meegedeeld. Schusschnigg zelf bekleedt in de nieu we regeering de functie van bondskanse lier, minister van buitenlandsche zaken, en minister van nationale verdediging. Van Barenfels wordt vice-kanselier in plaats van Starhemberg, die van het nieuwe kabinet is uitgesloten. Het uittreden van Starhemberg is vriendschappelijk gegaan, hetgeen blijkt uit het feit, dat hij zijn partijleden heeft aangespoord zitting te nemen in bet nieu we kabinet. Men behoeft dus niet te vreezen voor anti-regeeringspolitiek van de Heimwehr. UITSTERVEND FRANKRIJK. 1935 gaf een geboorte-tekort. D-e volgende vergelijkende statistiek der bevolkingscijfers voor 1935 en 1934 wordt gepubliceerd. 1935 1934 Huwelijken 284.604 298.142 Levend geborenen 638.881 677.365 Overleden 658.357 634.525 -Geboorte-tekort, resp. overschat 19476 +42.840 Er vallen weer dooden in Palestina. De toestand in Palestina blijft gespan nen. D'e staking der Arabieren duurt nog steeds voort. Ook gisteren, hebben nieuwe -daden van terreur plaats gevonden. In het oude gedeelte van Jerusalem is bet tot gevechten gekomen, in het verloop waarvan een Jood werd gedood. Later kwam het tot een vuurgevecht, waarbij een tweede Jood om het leven kwam. In verschillende deelen van het land zijn de oogst en talrijke eigendommen van Jo-den in brand gestoken. In verband met de toenemende onrust hebben -de autoriteiten den staat van alarm -afgekondigd over 'het oude gedeel te van Jerusalem, waar alle licht moet worden gedoofd, terwijl na zonsonder gang zich geen personen meer op straat mo-gen vertoonen. -De Arabische en anti-Joodsche agitatie -dreigt zich tot buiten Palestina uit te breiden. De opperste raad der Arabieren heeft n.l. naar Egypte, Syrië, Marokko en Irak agitatoren ge-zonden, die tot taak hebben, propaganda te maken voor de Arabieren in Palestina en betoogingen te organis-eeren tegen de Joden. Treedt het Belgisch Kabinet af? Naar verluidt, zou het de bedoeling zijn dat bet Belgisch kabinet-van Zeeland ont slag zou nemen op 8 of 9 Juli, onmiddel lijk na de verkiezing voor de Provinciale Staten, die een week na die voor de Ka mer zullen plaats hebben. Muiterij onder Belgische militairen? Volgens het Antwerpsche blad „De Schelde" zijn in het kamp van Beverloo soldaten aan het muiten gegaan als pro test tegen de verlenging van den militai ren -diensttijd van thans onder de wape nen zijnde miliciens. De soldaten zo-uden in opstand gekomen zijn tegen de officieren en het munitie depot hebben opengebroken. Het b-la-d voegt hieraan toe, dat de mi litaire autoriteiten alles in het werk stel len, o-m deze feiten verborgen te houden en het stelt de vraag, wat op 28 Mei zal geschieden, als de lichting 1935, die op -dien datum met onbepaald verlof mo-et gaan, en bestaat uit ruim 3000 manschap pen, in dienst zal worden gehouden. Naar verluidt, zouden gemotoriseerde afdeelingen gendarmerie worden gezon den, om bij eventueele onlusten in te grij pen. Korte Berichten. De „Daily Telegraph" meldt uit Ber lijn, dat het Duitsche arbeidsfront speciale cursussen heeft ingesteld te Keulen en te Aken voor de opleiding van militaire kleedermakers. Deze stap is noodzakelijk gebleken door het tekort aan coupeurs voor uniformkleeding. - De Italiaansche consul-generaal heeft hij de regeering van Palestina een protest ingediend wegens de officieele ontvangst, welke aan den keizer van Abessynië is bereid. PRINSES JULIANA. H. K. H. Prinses Juliana woonde gis termorgen, -vergezeld van mej. A. I.. Schoch, directrice van -de particuliere •zaken van H. M. en H. K. H., te Apel doorn in den „Julianato-ren" de alge- meene vergadering bij van den Bond van Oud-leerlingen van het Landbouwhuis- houdonderwijs in Gelderland. Conferentie met wethouders der grootste gemeenten. Gisteren -heeft een conferentie plaats gevonden van den minister van Sociale Zaken met de -desbetreffende wethouders van de zeven grootste gemeenten van ons lan-d, te weten, Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, U-trecht, Haarlem, Gro ningen en Eindhoven. De conferentie betrof de vraag, welke maatregelen wenschelijk worden geacht voor de werkloozen in verband met de beëindiging van de distributie van blik vleesch, welke op het oogenblilk nog plaats vindt. D-e minister heeft daarbij medegedeeld, dat hier sprake is van een proef met een beperkte hoeveelheid en dat als deze proef slaagt de departementen van Landbouw en Visscherij en van Sociale Zaken zoo spoedig mogelijk zullen over leggen of deze proef in een definitieve re geling zal kunnen worden omgezet, waar bij dan ook de andere vleeschfabrikanten zouden worden betrokken. D'e vertegenwoordigers der gemeentebe sturen spraken er unaniem hun waardee ring over uit, dat de regeering zoo spoedig reeds de no-odige activiteit heeft getoond en het mogelijk heeft gemaakt, dat deze proef wordt genomen. De heeren werden in de gelegenheid ge steld, het nieuwe product te keuren. Zij waren vol lof over den buitengewoon goe den smaak en betwijfelden dan ook niet of het nieuwe gehakt zal een dankbaar onthaal vinden. Alle gemeentebesturen zegden volgaarne toe, de volle medewerking voor een sla gen der proef te zullen verleenen. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat het der regeering is gelukt, den prijs van 35 cent per bus te handhaven DE MARGARINE-PRIJZEN. Verzoeken om verlaging. Die Nederlandsche bond van margarine- handel heeft den minister van landbouw en visscherij een telegram gezonden, waarin de bond verzoekt de verlaging van margarine-prijzen zooveel doenlijk te be spoedigen daar de toestand voor den han del thans onhoudbaar is. Het Nederlandsch verbond van vak- vereenigingen heeft een adres gezonden aan den minister van landbouw en vis scherij waarin de aandacht wordt geves tigd op de ongewenschte gevolgen, welke de heffing op margarine voor de werken de en werklooze arbeiders heeft. Adressant meent, dat de oplossing van de moeilijkheden niet moet worden ge zocht in een nog verdere verhooging van de prijzen van spijsvetten, maar in een sterke verlaging van de heffing op de margarine. NED. CHRISTEN VROUWENBOND. Gisteren werd te Utrecht de algemee-ne vergadering van den Nederl. Chr. Vrou wenbond gehouden onder leiding van Mevr. M. M. Havelaar-van Beek Calkoen. Van de 118 afdeelingen waren er 110 vertegenwoordigd. Aan den vooravond werd een huishou delijke vergadering gehouden ter behan deling van -de interne bondszaken. Uit de uitgebrachte jaarverslagen bleek dat 1935 een jaar van bloei en vooruit gang was. Het aantal afdeelingen steeg van 104 tot 118. Het ledental vermeerderde met 971. Een voorstel van het hoofdbestuur tot wij-ziging van de statuten werd aangeno men. De naam van den bond zal voortaan zijn: „Nederlandsche Christen-Vrouwen Bond, Centraal Verband van Gewestelijke Christen Vrouwenbonden, en is gevestigd te Amsterdam". De doelstelling werd aldus geformu leerd: ,,D'e Bond stelt zich ten doel: a. De vrouw meer bewust te maken van haar roeping en haar door voorlichting heter toe te rusten voor haar taak. b. Telkens wanneer zulks noo-dig blijkt op te treden naar buiten ter verdediging en bevestiging van de Christelijke grond slagen van ons volksbestaan". Vastgesteld werd, dat de Bond het ter rein der practische politiek di-ent te ver mijden. Een commissie van onderzoek ingesteld. De minister van sociale zaken heeft een commissie ingesteld, aan welke wordt op gedragen een onderzoek in te stellen naar den gezondheids- en voedingstoestand van de werkloozen in Nederland en hem terzake rapport uit te brengen. Tot lid, tevens voorzitter van deze com missie is benoemd de heer R. N. M. Eijtkel, arts, hoofdinspecteur van de volks gezondheid te 's Gravenhage. Tot leden zijn benoemd de heeren dr S. A. ten Bokkel Huinink, te Rotterdam, dr G. G. E. Berger, arts ie Eindhoven, L. Hjo-ejenbos, directeur van den gemeen telijken dienst van maatschappelijk hulp betoon te 's Gravenhage, G. "W. F. van Hoeven, hoofdinspecteur voor de steunre geling te 's Gravenhage, H. L. Heijer- mans, arts, directeur van -den gemeente lijken geneeskundigen- en gezondheids dienst te Amsterdam, R. Hornstra, arts te Nij'eveen, dr H. P. J. Koenen, kinder arts te Maastricht, dr F. M. G. van Wal- sem, directeur van den gemeentelijken dienst van maatschappelijk hulpbetoon te Rotterdam, prof. L. K. Wolff te Utrecht. EERSTE KAMER. De Indische begrooting. In de Eerste Kamer kwam gisteren aan de orde de Indische begrooting. De heer M e n d e 1 s (S.D.) betoogde, dat de Regeering te weinig doet voor de stoffelijke en de moreele belangen van de Indische bevolking. D'e heer de Savornin Lohmaa (G.H.) bracht warme hulde aan den schei denden gouverneur-generaal. Er is op fi nancieel gebied in Indië veel bereikt. Spr. drong aan op versterking van de Indische weermacht. Eën weerloos Indië beteekent een bedreiging van den vrede in het Oosten. D-oo-r den beer Schoemaker (R.K.) werd schrapping bepleit van Art. 177 van bet Indisch regeeringsreglement, welk ar tikel ten nadeele van de zending wordt toegepast. De heer Knottenbelt verdedigde de instelling van een Rijksraad van ad vies. De grondwettelijke bevoegdheden van Kroon en Staten-Generaai behoeven er niet door te worden veranderd. En zoo'n instelling bindt tot niets. Zij moet bestaan uit deskundigen op het gebied van han del en industrie. Inzake de defensie sloot spr. zich in het algemeen aan bij den heer De Savor nin Lobman. D'e heer Janssen (R.K.) sloot zich aan bij de hulde aan -den gouverneur- generaal gebracht. Bewonderenswaardig is, wat is gedaan om de financiën in even wicht te brengen. Tegen voortgezette be zuiniging echter valt een groeiende ont stemming waar te nemen, vooral ten op zichte van loonen en salarissen. D'e heer de Marchant et d'An* sembourg (N.S.B.) verklaarde, hoe wel hij- wel bezwaren heeft, voor de be grooting te zullen stemmen. Vandaag komt de Minister vein Kolo niën aan bet woord. NEDERLANDS STRATEGISCH- POLITIEKE POSITIE IN EUROPA. Luitenant-Generaal b. d. H. A. E. G. van Ermel Scherer sprak gisterenavond voor de leden van bet Comité Middelburg en Omstreken van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid en van de Algemee- ne Vereeniging van Nederlandsche Re serve-officieren, afd. Zeeland over boven genoemd onderwerp in St Joris te Mid del-burg. Spr. wilde belichten de sleutelpositie van Nederland in Euro-pa, waar die in Oost-Azië reeds is besproken. Op die sleutelpositie heeft het Comité voor Nationale Veiligheid sedert ruim een jaar steeds -de aandacht gevestigd. Spr herinnerde aan de gebeurtenissen, die hebben plaats gehad als het vastloo- pen van de ontwapeningsconferentie, de herbewapening van Duitschland, het Fransch-Russisch militair verdrag, het stranden der vlootconferentie, die s-lechts een zeer matig resultaat had, waar Japan buiten bleef, het optreden van Japan in -China, van Italië in Ahessyrië, waar de langzame werk wijze van den Volkenbond en het matig resultaat van sancties, als men niet -bereid is tot het uiterste te gaan gebleken is en ten slotte het opheffen van de de-militarisatie van het Rijnland met als gevolg daarvan de uiteindelijke aanleg van versterkingen in dat gebied, de herbewapening van Oostenrijk en de opheffing van de demilitarisat.ie der Dar- danellen. Men voelt wel, -dat er in Euro-pa allesbehalve veiligheid en rust heerschen. ER ZUN TUDEN DAT CjE U STEEDS n0EENlU5TElOO5 CjEVOELT.... NEEM DAN IEDEREN VRUDACjeN ZATERDAG) 1of2ri.5.S.CA01ET$ EN 'S ZONDACiS Z'JT <qE WEER FRISOI EN F10NTER. Gij kunt niet gezond blijven, als van dag tot dag zich ln Uw ingewanden vergiftigs afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U „zoo moe", „zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen en last ta krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert I Neem eiken Vrijdag en Zaterdag een M.S.S.-cachet ter inwendige zuivering De M.S.S.-cachets zullen Uw haperende spijs vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel len, Uw met vergiftigde afvalstoffen gevulds darmen zacht ledigen, Uw gestel opfrisschen. Ge gaat U 'n ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want: M.S.S.-cachets Maken „Schoon Schip" Per 12 stuks in koker slechts 60 cent. Binnenland. Dé Eerste Kamer over de Indische be grooting. Onderzoek naar den gezondheids- en vo-e- dings-toestand van de werkloozen. Verzoeken om verlaging van margarine- prijzen. De fruitvoo-ruitzichten voor 1936. Buitenland. D-e zitting van den Volkenbondsraad ver daagd tot 16 Juni a.s. Plotselinge wijziging in de O'ostenrijksche regeering. D'e relletjes in Palestina duren nog steeds voort. Treedt het Belgische kabinet af? Leden van de lijfgarde van Hitier gear resteerd? Allerlei nieuwe combinaties zijn mogelijk. Redenen voor conflicten zijn er te over. Kan Nederland daarbuiten blijven? J a, mits wij er wat voor over b e b -b e n. Aan de hand van de kaart toont Spr. aan, hoe Nederland met zijn sterke po sitie achter de groote rivieren en met -de vesting Holland als réduit, in Gelderland Oost van den IJssel en Overijsel en an derzijds- in Noord-Brabant en Limburg gelegenheid vindt om met zijn veldleger elke schending van ons grensgebied met een gevaarlijke flank- en rugstoot te be antwoorden, en daardoor een operatie over ons grondgebied uiterst moeilijk voor den tegenstander te maken. Immers, deze -zal altijd slechts een deel van zijn strijd macht daartoe kunnen gebruiken en -dan is het Nederlandsche leger mits paraat - een niet te verwaarloozen factor. Ook -gaat spreker na, hoe ons grondgebied, in dien het ontzien moet worden, een groo- ten invloed uitoefent op den luchtoorlog in West-Europa en zoowel Engeland als Duitschland voor belangrijke gedeelten tegen aanvallen -dekt, evenals hoewel in min-dere mate Frankrijk. Beschouwt men daarbij de Duitsch-Fransch-Belgi- sche grens, dan blijkt inderdaad, dat Ne derland, mits behoorlijk bewapend, een sleutelpositie inneemt van groot belang voor den vrede in West-Europa.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1