WOENSDAG 13 MEI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 189 Buitenland. Conflict tusschen Italië en den Volkenbond. Vestigingseischen voor den Middenstand. Binnenland Belangrijkste Nieuws Nationaal fonds voor bijzondere nooden. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraut 70, Goes. Tolofoonnummor 11. Postchóque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losso nummors 5 cent. Advertcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De Volkenbond handhaaft zijn standpunt. De Ethiopische kwestie blijft op de agenda. Handhaving van de sancties voorloopig tot 15 Juni. De gisteren ingetreden verscherping van het geschil tusschen den Volkenbond en JtaJlië heeft nog sneller dan aanvankelijk werd vermoed, zulk een ernstigen vorm aangenomen, dat een opzegging van het lidmaatschap van den volkenbond door Italië thans meer nabij schijnt, dan ge durende het geheele vorige verloop van het Italiaansch-Abessynische geschil. Mussolini schijnt geheel verrast te zijn geweest over dien tegenstand, welken Ailoisi in den Volkenbondsraad heeft on dervonden ten aanzien van het Italiaan- sche verlangen, dat de Volkenbondsraad zich bij het voldongen feit van de Itali- aansche militaire overwinning zou neer leggen en de inlijving van Abessynië bij het Itaiiaansche rijk zou erkennen. T'e gesprekken der Itaiiaansche regee ring met buitenlandsche diplomaten te Rome hebben blijkbaar Mussolini doen gelooven, dat Aloisi te Genève gemakke lijk spel zou hebben. Des te ernstiger is dus de ontstemming van den Duce over het gisteren door den Volkenbondsraad genomen besluit, dat punt 18 van de agen da (geschil tusschen Abessynië en Italië) op de agenda gehandhaafd blijft en dat Wolde Mariam als vertegenwoordiger van Abessynië nog wordt erkend. Mussolini heeft dan ook tegenover den volkenbond een scherpere gedragslijn aan genomen dan hij tot dusverre in vorige geschillen had gevolgd. Aloisi kreeg, zooals reeds gemeld, de opdiacht onmiddellijk met alle leden der Itaiiaansche delegatie Genève te verlaten, zoodat de Itaiiaansche zetel in den vol kenbondsraad ditmaal ledig zal blijven niet alleen bij de besprekingen inzake Abessynië (dit was reeds vaker gebeurd), doch ook bij de besprekingen over de an dere niets met de Abessynische kwestie uitstaande punten der agenda. Tot dus verre hadden de Italianen aan de behan deling van deze onzijdige kwesties' nog steeds deelgenomen. Toen Aloisi aan Avenol mededeelde, dat (hij in opdracht van Mussolini met alle leden der Itaiiaansche delegatie Ge nève verlaten moest, heeft Avenol ge vraagd, wat de beteekenis van dit ver trek ten opzichte van de verdere betrek kingen tusschen Italië en den volkenbond was. Alaisi antwoordde, dit zelf niet te weten. De instructie van Mussolini was uiterst kort, doch zeer stellig geweest. Zoowel Italië als de Volkenbond blij ven dus in hun stellingen. De internatio nale toestand blijft daardoor gespannen De Itaiiaansche legatie werd voor haar vertrek van alle kanten bestormd met vragen naar de beteekenis van haar on verwacht vertrek. Zij antwoordde niet te kunnen zeggen of zij definitief dan wel slechts tijdelijk de volkenbondsstad ver liet. Niettemin leeft in Üe omgeving van hen, die den laatsten tijd met Aloisi in aanraking zijn gekomen, den indruk, dat het vertrek der delegatie spoedig gevolgd zal worden door het opzeggen van het lid maatschap van den Volkenbond. De Negus toont zich voldaan. De Negus heeft tegenover een vertegen woordiger van Havas verklaard, dat hij met voldoening kennis had genomen van de weigering van den volkenbondsraad om Aloisi te erkennen als den vertegen woordiger van Italië èn van Abessynië. Wat zijn verdere plannen aangaat, zeide de Negus, dat deze nog niet vast stonden en overigens niet bekend gemaakt zou den worden voordat de uitvoering ervan begonnen was. DE EXPLOITATIE VAN ABESSYNIE. Medewerking der Duitsche industrie? De koloniale exploitatie van Ethiopië zal, naar uit Rome gemeld wordt, onder nomen worden volgens de fascistische be ginselen. De natuurlijke rijkdommen van dat land zullen niet in beslag genomen worden door een kleine groep kapitalis ten. De exploitatie zal onder één centraal beheer staan. Mussolini heeft graaf Volpi ontvangen, den voorzitter van den bond van industri- eelen, wien hij opdroeg studie te maken van de Ethiopische hulpbronnen. Het werk zal onder leiding staan van vertegen woordigers der corporaties en der minis ters. De eerste algemeens vergadering van de verschillende studie-comité's zal reeds over een dag of tien plants vinden. Italië verwacht in Ethiopië goud te vinden, platina, ijzer, zwavel, mica, ni traten en wellicht olie. Het is waarschijnlijk, dat de Duitsche industrie zal deelnemen aan de economi sche exploitatie van Abessynië. Het ge brek 'aan voldoende materiaal in Italië, met name op het gebied der mijnexploita- tie dwingt Italië hulp in het buitenland te zoeken. De verlengde reis van den Ita- liaanschen minister van landbouw Ros- 'soni in Duitschland, waar hij' een groot aantal ondernemingen bezocht, had ze ker niet uitsluitend ten doel, de politieke nationaal-sociali'stische organisatie te be- studeeren. DE BALANS VAN DEN OOST- AFRIKAANSCHEN OORLOG. Een gesneuvelde Itaiiaan tegen 20 dito Abessynen. Onze U.P.-V.P.B.-correspondent meldt uit Rome: Indien er nog een bewijs voor de supe rioriteit der moderne oorlogstechniek noo- dig zou zijn, dan heeft de balans van den Oost-Afrikaanschen oorlog dit wel op overtuigende wijze geleverd. Uit een lijst van de sinds het begin van het conflict gepubliceerde oorlogsberichten der Italia nen blijkt, dat Abessynië voor iederen in den strijd gevallen man van het invasie leger met niet minder dan twintig men- schenlevens heeft moeten betalen men- schenlevens, die als slachtoffers vielen van de moderne wapenen, zooals vlieg tuigen, tanks, machinegeweren en vlam menwerpers. Terwijl het aantal aan Ita iiaansche zijde gevallenen in totaal slechts ongeveer tweeduizend beliep, zijn volgens officieele taxaties veel meer dan veertigduizend krijgslieden van Haile Se lassie bij de hopelooze poging, den „stoomwals" van maarschalk Badoglio tot stilstand te brengen, om het leven ge komen, terwijl het aantal Abessynsche ge wonden, eveneens op grond van officieele gegevens, op ongeveer honderdduizend wordt geschat. In zeven maanden tijd verloor het betrekkelijk kleine leger van den negus door dood of verwonding dus niet minder dan 140.000 man. Het meerendeel van deze Abessynsche menschenlevens is ten offer gevallen aan de luchtbombardementen, het geschut, de machinegeweren en de bajonetten van de Itaiiaansche troepen, doch vele duizenden zijn ook gedood of gewond in den strijd tegen hun eigen landslieden, die of tegen den „Leeuw van Juda" rebelleerden of in het verloop van den veldslag naar de Italianen overliepen en van moderne wa pens voorzien, tegen hun eigen keizer in het veld gestuurd werden. Tot dezen be haoren natuurlijk in de eerste plaats de aanhangers van ras Haile Selassie Goeg- sa, den neef van den negus, die door ge neraal de Bono na zijn verraad tot ras van Tigre benoemd werd en duizenden van zijn menschen in het leger der Italia nen deed dienst nemen; verder de troepen van den sultan Olol Dinlo, die aan het zuidelijk front zijl aan zij met de divi sies van generaal Graziani streden en ten slotte nog de wilde Azobo-Gallakrijgs- lieden, die in hun loyaliteitsbetuigingen tegenover de Italianen zoo ver gingen, dat zij vele uren voor de troepen van generaal Biroli Dessie binnenrukten. De grootste verliezen aan het Noordelijk front. Volgens de officieele gegevens leden de Abessynen tusschen 3 en 9 Maart, toen het noordelijk leger van Badoglio de le gers van ras Kassa en ras Seyoem op het Tembienplateau letterlijk vernietigde, ter wijl tegelijkertijd het leger van ras Im- meroe in de nabijheid van Sjire eveneens geslagen werd, de grootste verliezen. Een bijna even groot bloedbad werd in een week tijds aangericht in den slag bij de Ganale Loria. En in den slag bij' Enderta, toen het leger van den Abessynschen mi nister van Oorlog ras Moeloegheta versla gen werd en het bergmassief van den \mba Aradam in Itaiiaansche handen viel, bedroeg het aantal dooden en gewon den aan Abessynsche zijde volgens de of ficieele gegevens tusschen de 5 en 6 dui zend. In den eersten slag op het Tem bienplateau tenslotte verloren ras Kassa en ras Seyoem aan dooden en gewonden ongeveer 6000 man. In het communiqué, dat betrekking heeft op den slag bij: het Asjangimeer werd verklaard, dat op het oogenblik dat de keizer het bevel gaf op Quoram terug te trekken, de Abessynen 7000 dooden, waaronder zich vele manschappen van de Europeesche gedrilde keizerlijke garde bevonden, te betreuren hadden. Verder schat men, dat de tientallen kleinere gevechten aan beide fronten de Abessynen in totaal 10 tot 15.000 doo den gekost hebben, terwijl ongetelde hon derden het leven verloren tengevolge van de Itaiiaansche luchtaanvallen. Deze verschrikkelijke cijfers toonen de superioriteit van gemoderniseerde en ge- getechniseerde troepen, indien deze staan tegenover dappere, maar primiteif bewa pende tegenstanders, wel zeer duidelijk aan. (Nadruk verboden.) MEER DAN 1300 GEVALLEN VAN VERGIFTIGING. Vele schoolkinderen ziek. Te Hamatsoe (Japan) deden zich bij vele personen na het eten van gebak, dat ter gelegenheid van een schoolfeest uitge deeld werd, ernstige vergiftigingsver schijnselen voor. Tot nu toe zijn er op de school vijf ge vallen met doodelijken afloop, terwijl vijf tig personen, onder wie het hoofd van de school, ernstig ziek zijn. Bovendien werden nog 60O minder ern stige gevallen geconstateerd. Verder hebben zich buiten de school 700 gevallen, waaronder bij 32 soldaten, dezelfde verschijnselen voorgedaan. BESCHULDIGING VAN LEVERING DUM DUM-KOGELS. Engeland zal er binnenkort op antwoorden. Naar aanleiding van de Itaiiaansche mededeeling aan den Volkenbond, welke de Britsche regeering ervan beschuldigt dumdum-kogels aan de Abessynische le gers te hebben geleverd, wijst men er in bevoegde Britsche kringen op, dat Enge land eerstdaags op die beschuldigingen zal antwoorden. B'it antwoord, zoo geeft men te verstaan, zal waarschijnlijk eenige vrij' sensatio neels onthullingen bevatten, waarvan men den aard nog niet nauwkeurig wil om schrijven. Vriendelijke ontvangst. Bij aankomst van den Duitschen krui ser „Einden" te Montreal is het tot groote communistische demonstraties gekomen. De communisten verwelkomden de be manning van den Duitschen kruiser met een fluitconcert en noemden den „Ein den" een „piraten schip", den .afgezant van den oorlog en het fascisme. Dë demonstratie nam een steeds groo teren omvang aan, zoodat bereden politie in actie moest komen, welke verscheidene malen tegen de communisten chargeerde. Acht leiders der demonstranten werden gearresteerd. De staking in Griekenland. Zooals reeds bekend is, zou vannacht in geheel Griekenland de algemeene sta king worden afgekondigd bij wijze van protest tegen het gebeurde in Saloniki. In Athene zijn reeds eenige groepen arbei ders in staking gegaan, o.a. de bakkers en typografen. Vandaag zullen de kranten niet verschijnen, met uitzondering van het officieele orgaan der communistische par tij. Dë regeering heeft maatregelen getrof fen ter handhaving van de orde. De regeering heeft het spoor- en tram wegpersoneel gemobiliseerd, alsmede het personeel van het arsenaal. Militairen zullen de electrische centra les van Athene en Piraeus bewaken. De „Hindenburg" op terugreis. Maandagavond om 23 uur 27 min. heeft het luchtschip „Hindenburg" met 48 pas sagiers, 56 manschappen, 1751 pond post stukken en 2394 pond ijlgoederen aan boord de terugreis naar Duitschland aan vaard. Het weer is goed. Dr Eckener denkt, dat het luchtschip, daar men den wind mee heeft, in minder dan zes-en-veertig uien, dus vanavond nog, Halifax aan de Iersche kust zal bereiken. Korte Berichten. In de stad Saklai (Lithauen) is een hevige brand uitgebroken, waardoor reeds dertig huizen in de asch zijn gelegd. Het vuur, dat door een feilen wind wordt aangewakkerd, bedreigt de militaire op slagplaatsen. Verschillende menschen zijtn in de vlammen omgekomen, terwijl velen ernstige brandwonden hebben opgeloo- pen. Het aantal werkloozen in het Ver- eenigd Koninkrijk bedroeg 27 April j.l. 1.801.230. Dit is 50.301 minder dan 23 Maart. Op een meer in Noord-Zweden is een houtvlot omgeslagen. Van de 23 op varenden konden er zich slechts negen redden. De overige veertien verdronken. Vijf mannen, met machinegeweren' gewapend, hebben juist tegen sluitings tijd een overval gepleegd op het filiaal van de Nationale Bank te Pinebush (New York). Zij gingen er met ongeveer 12.000 vandoor. Het organisatiecomité van een te Dal las in Texas te houden groote tentoon stelling heeft den Negus telegrafisch aan geboden gedurende deze tentoonstelling zes weken naar Texas te komen tegen een vergoeding van $25.000. Verschillende wijzigingen wenschelijk geacht. De Ned. Vereen, van electroteohnische werkgevers en de Nat. Bond van R. K. electroteohnische werkgevers hebben in verband met het ingediende ontwerp ves tigingswet een adres gezonden aan den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, waarin zij eenige wijzigin gen 'bepleiten. Verlangd wordt, dat in het ontwerp zal worden opgenomen dat vestigingseischen, reeds bij onderling in het bedrijf getroffen regelingen vastgelegd, zullen worden ge ëerbiedigd en de Kroon daarvan niet zal kunnen afwijken. Aangezien het reeds bestaande systeem in strijd komt met het voorgestelde, waar bij door de Kamers van Koophandel zal worden nagegaan of de aanvrager aan de gestelde eischen voldoet, en requestran- ten van meening zijn, dat deze lichameD in dezen niet volledig bevoegd zijn tot oor- deelen, achten zij het wenschelijk, dat het wetsontwerp alsnog de mogelijkheid zou openen, dat bij Kon. besluit kan worden bepaald, dat in bijzondere gevallen gemel de beoordeeling zal worden opgedragen aan een bij dat K. B. in te stellen orgaan. In dit verband wordt aanbevolen het in stellen van beoordeelingscommissies, be staande uit vertegenwoordigers der elec- triciteitsbedrijven, de Kamers van Koop handel en installateursorganisaties. Door B. en W. van Amsterdam is be sloten ©en adres tot de Regeering te rich ten, waarin wordt verzocht het behoef- te-elementin het ontwerp te deen opnemen. Het ontbreken hiervan toch is een groo te leemte, daar het probleem van de over bezetting in het distributiebedrijf hier door allerminst tot een oplossing wordt gebracht. Meer dan duizend werklieden en hun gezinnen in Mexico zijn dakloos gewor den ten gevolge van een geweldigen brand in het plaatsje Navalato in den staat So- nora. GROOTE ORDER VAN DE SHELL? Twee en twintig nieuwe tankbooten zouden gebouwd worden. Naar volgens „De Rotterdammer" ver luidt, bestaan er plannen bij de Ko ninklijke Shell tot den bouw van 22 nieuwe tankbooten. Evenals bij vorige be stellingen, zou deze order verdeeld wor den over scheepsbouwwerven in Neder land, Engeland en Duitschland. Na informatie te bevoegder plaatse heeft men het bericht ontkend noch bevestigd. DE ZIEKENFONDSWET. De commissie tegen verplichte toetreding. Naar gemeld wordt, heeft de commis sie, door den minister van Sociale Zaken ingesteld tot het uitbrengen van een ad vies inzake een in te voeren Ziekenfonds wet, besloten, clen minister mee te deelen, dat de inwerkingstelling van artikel 50 der Ziektewet thans niet gewenscht wordt. Dit beteekent, dat de commissie een ver plichte toetreding van de arbeiders, die onder de Ziektewet vallen, tot de fondsen in de nieuwe wet, als deze tot stand komt, op dit oogenblik niet wenscht. BOMMENWERPERS VOOR INDIE. Bestelling in Amerika. De Nederlandsche regeering heeft, zOo vernemen wij, dertien bombardements vliegtuigen besteld bij de Glenn L. Mar~ tinfabrieken te Baltimore in de Ver. Sta ten. Met deze order is een bedrag van on geveer lV« millioen dollar gemoeid. Het gaat hier om vliegtuigen, die be stemd zijn voor de luchtmacht in Ned.- Indië. De order is dan ook gedaan voor rekening van de Ned.-Indische regeering Alvorens tot bestelling werd overge gaan zijn geruimen tijd proeven gedaan, die omstreeks een half jaar in beslag heb ben genomen. Ten slotte is enkele weken geleden de keuze gevallen op het type van de Glenn Martin-fabrieken. Met den bouw der toestellen is inmiddels in de fabriek een aanvang gemaakt. ONZE UITVOER NAAR TSJECHOSLOWAKIJE. Moeilijkheden voor den invoer van kunstzijde garens? Den laatsten tijd doen geruchten de ronde, dat de Tsjechoslowaaksche regee ring voornemens zou zijn den invoer van kunstzijden garens uit Nederland te be moeilijken. Ondanks geruststellende be richten, welke belanghebbende importeurs van dit artikel zouden hebben verkregen, nemen de geruchten toe, dat de Tsjecho- Binnenland. Nat. Fonds voor bijzondere nooden. Groote branden te Gouda en Nijmegen. Vestigingseischen voor den middenstand. Invoering zomertijd. Buitenland. Conflict tusschen Italië en den Volken bond. De exploitatie van Abessynië. slowaaksche autoriteiten inderdaad voor nemens zijn bepaalde verplichtingen, wel ke de regeering te Praag tegenover Ne derland óp zich genomen heeft, niet ver der na te komen en den verderen invoer van bedoelde garens stop te zetten. Bij navraag ter bevoegder plaatse kon geen uitsluitsel worden verkregen, doch men erkent, dat met de beëindiging van den ongehinderden uitvoer van deze ga rens een der voornaamste pijlers, waar op het evenwicht in de handelsbetrekkin gen met Tsjechoslowakije rust, aan het wankelen zou worden gebracht. HET VASTE LASTEN-ONTWERP IN DE TWEEDE KAMER. Naar de „Telëgr." verneemt, is bet de bedoeling, dat de Tweede Kamer, die 26 Mei weer bijeenkomt, nog in die week een aanvang maakt met de behandeling van het vaste-lastenontwerp en het ont werp betreffende de landbouwhypotheken Eerst zullen nog eenige andere aange legenheden de aandacht der Kamer vra gen, zoodat het lang verwachte debat zeel' waarschijnlijk Donderdag den 28sten zal aanvangen. Na de Pinksterdagen wordt de discussie dan Woensdag 3 Juni voort- GIFGASSENGEBRUIK IN ABESSYNIE Mededeelingen van Dr van der Does. In een vraaggesprek met den „Handels- blad"-redaeteur K. D. Koning voor de Phohi-zenders, heeft de onlangs uit Abes synië teruggekeerde Dr Van der Does het volgende over het gebruik van gifgassen in den oorlog in Abessynië gezegd: „Bijna alles was huidaantastend gas, dat uit de vliegtuigen van de tegenpartij in heel fijne druppeltjes als het ware uit een gieter werd verpreid. Door deze ver spreiding werden er veel meer menschen door de vloeistof getroffen, dan in den oorlog met het gas het geval was. Mos terdgas of één der aanverwante gassen, dat een analoge uitwerking heeft, kwa men dus veel voor, chloorgas werd er niet gebruikt. H. K. H. PRINSES JULIANA WOONT DE EERSTE VERGADERING BIJ. Gisteren heeft in het departement van Binnenlandsche Zaken de eerste verga dering plaats gehad van den Raad van Bestuur van de Stichting „Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden". Deze vergadering werd bijgewoond door H. K. H. Prinses Juliana. De voorzitter, Baron Van Heem stra, hield een rede, waarin hij een overzicht gaf van de tot stand koming van het fonds en het doel dat men wil bereiken, uiteenzette. De Raad van Beheer gaat zijn taak aanvaarden zulks onder bescherming van de hoogste in den lande Met erkentelijkheid gewaagde Spr. van het feit, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd als Beschermvrouwe te willen optreden. „Dat U, Koninklijke Hoogheid zoo vervólgde Spr. die in gelijke waardig heid in het Nationaal Crisiscomité Uw sporen heeft verdiend, Eëre-voorzitster van deze nieuwe stichting heeft willen worden, strekt ons tot groote verheugenis. Uw warme belangstelling in de hande lingen van de „Nederlandsche Vereeni- ging voor Armenzorg en Weldadigheid" en Uw bezielend voorgaan in het Natio naal Crisis-Comité, geven ons thans reeds den moed om, onder Uw hooge en tevens zoo uiterst sympathieke leiding, de zware taak aan te vatten, welke ons ten deizen wacht. Het zij ons vergund, reeds aanstonds in onze samenkomst, Uwe Koninklijke Hoogheid zeer ©erbiediglijk dank te zeg gen, dat zij hare rijke gaven van hoofd en hart ook aan dit werk van nationale naastenliefde zal willen wijden en wij zijn hierbij overtuigd, dat Uwe Koninklijke Hoogheid de eerste zal wezen, die zich hartelijk zal verheugen, wanneer deze, onze arbeid, eenige vruohten zal afwer pen ten gunste van onze in nood verkee- rende landgenooten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1