DE ZEEUW ALS DE LIEFDE RIJPT TWEEDE BLAD Handelsverdrag met Amerika. Gehakt in hlik voor de werkloozen. De verstandige weg. Uit de Provincie FEUILLETON Neem 'n AKKERTJE VAN DINSDAG 12 MEI 1936, Nr 188. Belangrijke uitvoer van melkpoe der. Uitvoer van overige artike len nog niet sterk verbeterd. In de laatste maanden is er een belang rijke uitvoer ontstaan van melkpoeder uit ons land naar de Vereen. Staten. De N. R. Gt. vernam dat ook voor ge condenseerde melk, zij bet dan voor an dere bestemming! dan de Vereen. Sta ten, de uitvo-ermogelijkbeden gunstiger zijn geworden. Vooral de Friescbe coöpe ratieve fabrieken voeren thans melkpoe der naar de Vereen. Staten uit. Deze uit voer heeft de positie verbeterd. Naar be kend is zijn de prijzen van melkpoeder be langrijk gestegen. De uitvoermogelij'khe- den hebben ook mee het gevolg gehad dat de regeling inzake de gedwongen te ruglevering van ondermelk aan de boeren met ingang van Maandag tijdelijk buiten werking is gesteld. Nu het nieuwe handelsverdrag met de Vereen. Staten sinds eenigen tijd van kracht is, moet worden vastgesteld dat de verovering van de Amerikaansche markt voor de meeste Nederlandsche ar tikelen niet gemakkelijk valt en dat er van uitbreiding van handelsverkeer nog weinig te bespeuren valt. Door den lagen prijs, waartoe het arti kel hier was gedaald en door den nog steeds niet herstelden achteruitgang van den veestapel in de Vereen. Staten, als ge volg van de droogte in vorige jaren, heeft melkpoeder een gunstige kans. Wij hooren echter van fabrikanten en exporteurs van andere artikelen, die de Amerikaansche markt hebben bewerkt, dat men daar terdege moet kunnen con- curreeren. Men vraagt ginds allereerst naar den prijs. Nederland is echter niet een der landen waar de industrie op lage bedrijfskosten kan bogen. Ondanks de moeilijkheden, voortsprui tende uit ons hooge kostenpeil, worden hier en daar toch wel eenige vorderin gen gemaakt. In de voorstellen die Hitier heeft ge daan tot de Locarno-mogendheden komt ook voor een -aanbod voor Nederland, om toe te treden tot een garantiepact. Een verdrag, waarin de verzekering ge geven iwordt, dat men elkander niet zal aanvallen. Dit lijkt op het eerste gezicht wel mooi, maar men moet niet vergeten, dat ook in zulk verdrag een plicht wordt aanvaard om zich tegen een aanvaller te keeren, naar welken kant hij ook zijn bo-ozen opzet richt. Wat -dus beteekent, dat wiji in de politiek der groote mogendheden worden -ingeschakeld, zooals België er steeds tusschen zit. Welnn, aldus de „N. Pr. Gr. Crt.", ons vol-k -heeft steeds -dit standpunt ingeno men, dat het niet van plan is iemand aan te vallen, maar dat het zich ook niet in gevaarlijke verdragen steekt, die gevaar lijke verplichtingen opleggen. Het wil zijn zelfstandigheid en neutraliteit zelf hand haven. Dat i-s gebleken voor een klein volk als het onze de beste weg te zijn. De we reldoorlog van 1914 heeft ons dit -duide lijk geleerd. En zoo moet het voor het vervolg ook blijven. Alleen, wij moeten dan o-o-k in staat zijn om ons te verweren en wel z,oo-, dat geen mogendheid er belang bij heeft ons tot zijn tegenstander te maken. Alleen, wij moeten dan ook zorgen, dat wij niet zelf de oorzaak zijn, dat men o-p ons gebied den strijd wil gaan uitvech ten. Wij hebben den plicht om den waarborg 1.) Uit het Engelsc'h. HOOFDSTUK I. Grauw en vaal viel op -dien Octoberdag de avond over -de doodsche -hei-de en het verdord gebladerte van het West-Riding- sche heuvellandschap rondom -de beroem de fabrieksstad Leather-gate. Tegen den rood-ros-sen nagloed van de -dalen-de zon, teekenden zich een honderdtal 'hooge schoorsteenen af, die nu nog slechts dun ne rookpluimen uitlieten. De lange rijen verlichte vensters verleenden de ruige fa brieken een romantisch uiterlijk, hetwelk men er overdag vergeefs zoc-ht. Heel spoedig zou het gegons van werktuigen ophouden en zouden -de ruwe en rauwe stemmen verstommen, als -de wevers en spinners naar buiten kwamen en -huis waarts keerden. En wanneer de ijzeren wielen stil stond-en, zou Leat'hergate op leven. Maar -daarboven in -de vale duisternis van 'het stervend -gebladerte, waar de geur van -den en varen de lucht vervulde, drong al dat rumoer slechts door, getem perd als het werd door den verren af stand. te geven, dat wij zullen doen wat wij kun nen om onze grens te verdedigen. Eh wij moeten het offer, daartoe noo- dig, willen dragen. „NEHALENNIA" BESTAAT 25 JAAR. De heer C. A. van Woelderen heeft als waarnemend voorzitter van Nehalennia gisteren zijn groot leedwezen uitgespro ken, dat de voorzitter, -de heer Van Voort- huysen kortgeleden plotseling ernstig ziek is geworden. Hij sprak de beste wenschen uit voor een volledig herstel. Reeds des morgens is den zieken voorzitter een hul de gebracht in den vorm van een mand bloemen. Daarvoor is een telegram van hartelijken dank ingekomen met weder- keerigen gelukwensch. De aanwezigen vereenigden zich -met het voorstel van den heer Van Woelderen om den heer Van Vo-orthuysen nu ook e-en telegram te zen den met gelukwensehen voor zijn 25-jarig voorzitterschap -en met de beste wenschen voor een spoedig herstel. De Commissaris der Koningin, J h r MrQuarlesvanUfford, het woord nemende, zeide gaarne de tentoonstelling te willen openen. Spr. ving aan met de Vere-eniging en het bestuur zijn hartelijke gelukwensehen aan te bieden met het jubileum. Het wil spr. voorkomen, dat de Vereeniging met groote voldoening kan terugzien o-p haar afgelegden levensweg. D'e talrijke en belangrijke resultaten, wel ke zij in den loop der jaren heeft bereikt, stemmen tot groote dankbaarheid en do-en de hoop koesteren, dat de Vereeniging, de oudste, welke hier in Zeeland werkzaam is tot behoud van de schoonheid in stad en platteland, ook in -de toekomst haar sympathieke -doeleinden met succes zal blijven nastreven. Spr. acht het een voor recht en een groote eer het eere-voorzit- terschap van een dergelijke vereeniging te mogen aanvaarden. Een -woord van groote hulde en dank 'bracht spr. voor al wat de voorzitter, de heer Van Voorthuysen, die helaas deze plechtigheid niet kan bijwonen, voor de vereeniging heeft gedaan en is geweest. Spr. stemde ook gaarne in met de hulde, gebracht aan den heer Von Brucken Fock, thans e-er-eli-d, die de vader der veree niging is genoemd. Van deze gelegenheid maakte spr. gaar ne gebruik de Vere-eniging de hartelijke gelukwensehen aan te bieden van haar jongste zustervereeniging, n.l. de- onlangs opgerichte stichting „Het Zeeuwsche Landschap", dat tot doel heeft het behoud van -het natuurschoon in Zeeland. Spr. is overtuigd, dat er steeds een nauwe samen werking tusschen bei-de vereenigingen zal -bestaan. In de derde plaats biedt spr. de ■gelukwensehen aan namens het bestuur van het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen. Het denkbeeld om het 25- jarig jubileum te herdenken door het .hou den van een tentoonstelling van afbeel dingen en schilderijen van kerken en bui ten-plaatsen op Walcheren heeft de- vo-lle sympathie van spr. en hij twijfelt er ook niet aan of -deze tentoonstelling zal zich ook in een groote belangstelling niet al leen van de Walchersche ingezetenen, maar ook van velen daar -buiten mo-gen verbeugen. Tal van Walchersc-he buitenverblijven ■en kasteel-en zijn helaas 'door sloopers- hand gevallen, maar toch kan men nog steeds in meerdere deelen van het eiland de pracht en het natuurschoon van ver scheiden buitenverblijven aanschouwen. Walcheren is voorts, behalve door baar monumentale stadskerken bekend om haar meer intieme dorpskerkjes, die nog de poëzie van het verleden ademen. Ook van vele -dier kerkjes zal -de tentoonstel ling een beeld geven. Met den wensch, dat deze tentoonstel ling een succes zal mogen zijn, zoo-wei ma terieel als in financieel opzicht, verklaar de spr. baar voor geopend. De heer Van Woelderen bracht den Commissaris dank voor zijn woorden. De heer C. D o e t s, mede-oprichter der vereeniging en vroeger bestuurslid, wilde een -klein stukje geschiedenis op-halen en wijzen o-p den eersten tijd der vereeniging en wel op het streven om van de platte landstimmerlieden gedaan te krijgen, dat Een roodborstje zong in -het schijnsel van bet late licht, tusschen het klimop, dat de muren van het grijze huis bedekte. Zijn zang was het eenige geluid, dat klonk door het -gebladerte en over het grasperk naar de langwerpige, ouderwe-t- sche ramen, waarachter ouderwetsche gordijnen prijkten. Binnen, in de studeerkamer, zat Phi lippa Yeoman alleen in een lage stoel voor het 'knetterende vuur, een boek opengeslagen op haar knie. Het hout knapte lustig en de vlammen speelden een dartel spel in den -hoogen haard met -zijn -glanzende knoppen. Alles rondom het meisje, dat daar zoo rustig neerzat, a-dem-dOj een geest van echt-ouderwetsche behagelijkheid en gaf blijk van een onbe kommerd en gemakkelijk leventjei, een onbezorgde toekomst, -en een bepaald in- tellectueele sfeer, welke pasten -bij het leven van -den ge-goeden middenstand in dat -dee-1 van Engeland. De wind huilde rondom het -huis over de heuvels en joeg de verdorde bladeren warrelend en -dansend voor zich uit over -den langen witten weg, maar dat ver hoogde slechts -de knusse intimiteit -daar binnen. Pbilippa sloeg -de bladen van het boek langzaam om, terwijl de zilveren pen dule op -de eikenhouten schoorsteenman tel traag tikte. Zij wadbtte op de thuiskomst van 'haar vader, die de vergadering bijwoonde van zij zou-den koinen tot een natuurlijken hui zenbouw. Spr. wenschte de vereeniging hartelijk geluk znet haar jubileum. Spr. meent, dat er ook in -den komenden tijd nog intens te strijden zal zijn vooral te gen het al te zakelijke in den bouw. Men moet werken aan bet behoud van de mooie kleuren. De burgemeester van Middelburg, de heer M. F e r n h o u t zeide, dat het wel jammer is dat -hij door de economische toestanden verplicht is met ledige han den te komen en alleen met woorden dank en hulde kan brengen voor alles wat -de jubileerende vereenigin-g 'heeft bereikt, speciaal voor Middelburg. Niet alleen in zake de Kuiperspoort, maar ook voor an dere gebouwen als dat van het Leger des Heils, en de medewerking aan restauratie en behoud van de Steenrotse en de Gou den Zon. Aangenaam was steeds en zal o-ok zeker in de toekomst blijven de sa menwerking van het gemeentebestuur met Nehalennia. 'De laatste spreker, de heer W. B e r d e- nis van Berlekom, voorzitter van de Vereeniging tot in stand houding van oude gebouwen te Middelburg wees er op, dat de doelstelling van -bei-de vereenigingen parallel loopt. Beide voeren strijd tot behoud Van de kostbare schatten, -die de voorvaderen ons hebben nagelaten. Het is in dezen tijd zeker een zware strijd, maar rijk aan voldoening, hoeveel men in harmonie en sympathie heeft mogen bereiken. Wat heeft men sa men niet bereikt. In 1913 -de herbouw der Zuidzijde der onvolprezen Kuipers- poort; in 1915 de gevel Segeerstraat H 74; in 1918 de zoo populair geworden Vrijman in de -Giststraat; in 1931 het ge- houw van het Leger des Heils. En geza menlijk heeft men den grooten broer Hen- drick de Keijser gesteund inzake -de Steenrotse en Gouden Zonne. Spr. stelt de vraag, waarom vereenigingen als deze twee niet op veel gro-oteren en aigeme-e- ner steun mogen rekenen. Financieel kan -het bezwaar niet zijn, daarvoor zijn de contributies te ge-ring. De vijand heet; on verschilligheid. Het is eien droevig feit, dat het steeds weer hetzelfde kringetje is, dat -zich voor de cultureele instellingen interesseert en dat voo-ral de jongeren -zich afzijdig houden. Spr. hoopt, dat de nieuwe periode, die Nehalennia thans in treedt zich op -dit gebied zal onderschei den. De -heer V'an Woelderen hee-ft de drie laatste sprekers dank gebracht. Hierna werd een verfrissching aange boden en -begonnen de aanwezigen zich te verlustigen in wat te zien was. Waterleiding-Maatschappij „Schouwen en Duiveland". Zaterdagmiddag vergaderden te Zierik- zee de aandeelhouders der N.V. Water leiding-Maatschappij „Schouwen en Dui- veland". Voorzitter de heer Gerritsen. Na voorlezing der presentielijst volgde de vaststelling van de Balans en Verlies en Winstrekening over 1935. D'e balans vermeldt aan activa en pas siva f2064287,69, met een post Verlies en Winst aan de creditzijde van f 15064,08. Overeenkomstig den wensch van den Minister van Sociale Zaken stelt de voor zitter voor -de annuïteitsafschrijvingen van een 57-jarige te brengen op een 50-jarige. Aanvankelijk had de Raad van Beheer zich hiertegen verzet, omdat de opzet van de vennootschap op de 57-jarige was gebaseerd; maar dit standpunt heeft het bestuur verlaten, nu van de winst meer beschikbaar wordt gesteld voor afschrijf ving. D'e vergadering besluit aan het ver langen van den minister te voldoen, wat een versteviging van de positie van de vennootschap beteekent. Overeenkomstig het voorgaande stelt de voorzitter voor de gewone afschrijving te bepalen op f 13631,01, waarna f 2875,80 rechtlijnige en f 10755,21 annuïteitsaf schrijving, welk voorstel wordt goedge keurd, evenals -dat tot toevoeging aan hot fonds waterdebiteuren van f 1000 en tot extra-afschrijving o-p- de machines het estant van f 433,07. De winst over 1935 ad f 15064,08 was iets later dan over 1934, hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit, dat de tariefs- het personeel der school, waarvan hij reeds hoofd geworden was, toen zijn dochter nog een slank, en reeds moeder loos schoolmeisje was, met groote begeer ten ën verlangens in haar jonge hart. Die tijd scheen voor Philippa van avond heel lang geleden en vergeten, ter wijl ha-ar -boek -daar doelloos lag op haar knie en zij zat te staren in de spelende vlammen. Het was vandaag haar verjaardag. Ze was nu 25 jaar geworden. Ze was een slanke, jonge vrouw, forsch gebouwd, of schoon met tengere ledematen en gaf den indruk vroeger voller te zijn geweest. Be halve haar ronde wangen en haar een- voud'ig-opgemaakte, doch rijke -blonde haarpracht was er weinig jong-meisjes- aohtig meer aan Philippa te hespeuren. Sedert haar 18e jaar had-den zelfs haar eigen kennissen haar meer -beschouwd als een vrouw dan een meisje, en met een enkele uitzondering waren al haar vrien dinnen steeds veel ouder geweest dan zij zelf. „Wat vraag ik van het leven en wat durf ik God te vragen," zei Philippa langzaam, terwijl ze de handen op haar knie legde. En toen, ze wist zelf niet waarom, en zooals ze het niet gewoon was, sprongen haar oogen vo-1 tranen en beefden aan haar -lange wimpers. Zij stond op en leunde met haar -hoofd tegen den schoorsteenmantel, het boek nog in baar hand. „Wanneer men reeds 25 jaar verlaging zich in laatstgenoemd jaar maar over de helft deed gelden, doch in 1935 over het geheele jaar. De verlaging der tarieven is in 1934 ingevoerd en duurt tot Juli 1937. Dan is de tijd aangebroken den Minis ter te vragen of de verlaging gehand haafd kan worden. De periodiek aftredende leden van den raad van beheer, de heeren S. Hage en W. G. Boot worden met algemeene stem men herkozen. Ro n d v r a a g. De heer G. A. Boogerd vestigt de aandacht op het fonds waterde biteuren, dat hij tot zorgenkind der ven nootschap bestempelt. Wanneer spr. na gaat, in hoeverre -de gemeenten in gebreke zijn gebleven om aan hunne verplichtin gen te voldoen, dan maken Zierikzee en Bruinisse geen goed figuur. De eerst genoemde heeft een achterstand van 10 pet., de laatste van 15 pet, Spr. herinnert aan de toezegging, 't vorig jaar gedaan, dat hiertegen maatregelen zouden worden genomen. Spr. vraagt welke die maatre gelen zijn geweest, D'e voorzitter zegt, dat men die ach terstand moet splitsen in twee deelen; vóór 1 Juli 1933 en daarna. 1 Juli 1933 is bes-loten, dat de -huiseigenaren aan sprakelijk worden gesteld voor de water- leidinggelden. Sindsdien is, wat te verwachten was, een sterke achteruitgang in den achter stand ingetreden. Voo-r dien tijd (1 Juli 1933) is een vrij groote achterstand. Daarvan is heel moeilijk wat in te halen. Besprekingen zijn gehouden met de diverse armbesturen om een regeling te treffen, waarhij alle gemeenten, behalve Noo-rdgouwe, zich hebben aangesloten. Nu wordt bij de vervolging van ach- terstalligen niet de grootste snelheid be tracht, maar gemeente voor gemeente wordt afgewerkt. D'e achterstand bedraagt 1 pet. In den regel neemt men -daarvoor 2 a 3 pet. aan, zoodat deze vennootschap gunstig afsteekt. De heer van Zuijen ontvangt van den directeur technische inlichtingen op zijn vraag of men een motorbrandspuit aan de waterleiding mag aansluiten. Het is niet gewenscht, want de buizen der wa terleiding zijn hier niet op berekend. D'e heer Roelvink informeert of de kwestie van aansluiting voor het weide gebied in Schouwen nog aanhangig is Be voorzitter antwoordt, dat hiervoor te weinig belangstelling bestaat. D'an informeert de -heer Roelvink of de watertoren en het po-mpstatio-n ook be schermd zullen worden tegen luchtge- vaar? De Raad van Beheer heeft zich tot Defensie gewend over -deze aangelegen heid. Bescherming van -het pompstation zou f40.000 vragen! Afwachten lijkt den voorz. het beste, want het is te duur. (Z. Nsb.) (Makkelijker reizen voor Zeeuwsch Vlamingen. D'e bijzon dere vacantiekaarten, welke dezen zomer door de Nederlandsche Spoorwegen wor den ingevoerd, krijgen ook voor reizigers van en naar Zeeuwsch-Vlaanderen be- teekenis. D'eze vacantiekaarten worden n.l. aan de kantoren van den Provincialen Stoomhootdienst te Breskens, Terneuzen en Walsoorden verkrijgbaar gesteld. Met -een geringe verhooging van den prijs om vatten zij dan zoowel de boot- als -de trein reis, terwijl voor de tusschenliggende ver voermiddelen (tram Hoedekens-kerke Goes en autobus Hansweert-Station Krui- ningen-Ierseke) niet extra behoeft te wor den betaald. Door deze regeling wordt voor de eerste maal bereikt, dat de inwo ners van Zeeuwsch-Vlaanderen met één reisbiljet, dat zij in de plaats van vertrek nemen, de geheele boot- en treinreis kun nen maken. De Provinciale Zeeuw sche Schoonheidscommis sie. 'Ge-d. Staten van Zeeland wekken de gemeentebesturen met aandrang op de bij hun colleges ingediende bouwplannen ter beoordeeling over te leggen aan de Provincia-le Schoonheidscommissie en al dus mede te werk-en tot het aan -die com missie gestelde doel, de bevordering van de schoonheid van stad en land in Zee land. •—De Zeppelin boven Zee land. Gisteravond laat is de Gr'af Zep- is," zei ze nog hardo-p sprekend, „be hóórt men te weten wat 'het leven voor een mensc'h inhouden zal, en dient men er mee tevreden te zijn. Ach, ik ben van avond erg pessimistisch gestemd. „0, God, geeft mij niet dat heerlijke, als het niet duurzaam, als het niet echt is." Met een snik hief Philippa haar be wogen gelaat van de harde eikenhouten schoorsteenmantel en ging naar het ven ster. Ze schoof het gordijn weg en blikte uit in den stormachtigen, donkeren nacht. Zij was geen vrouw, wier gemoedsstem ming afhing van wisselenden wind en vluchtende zonnestralen. Maar vanavond scheen het alsof de huilende storm en de druipende regen storend op haar zenu wen werkten. Ze keerde daarom weer naar haar plaatsje -bij den haard terug. Ze was vermoeid van 'het lezen, en ter wijl ze zich over het vuur boog, scheen het 'haar of de kolen uiteenvielen en twee paar vurige o-o-gen haar aanstaarden. Het eene was zeer -duidelijk en vol van stra lend leven, het andere slechts wazig en somber. Een zachte blos kleurde haar wangen, daar zij het gelaat wel meende te kennen, dat haar daar aanstaarde. Dat levendige oo-g was van Paul Scriven's gelaat, en ze verwachte heimelijk, dat Paul vanavond nog zou komen. Ze ging weer -zitten en -gaf zich over aan hare mijmeringen en herinneringen die haar bestormden -dezen avond. Ze peinsde over toekomstbeelden, die voor haar oo-g uit Voorlooplg 60 ton per week met 50 man personeel. Over de fabrikatie van gehakt in blik voor „Sociale Zaken" ter distributie aan werkloozen, vernamen wij nog, zegt bet H d b 1., dat de te IJmuiden ingerichte fabriek, waarschijnlijk reeds over een week zou kunnen gaan werken. De in richting is ondergebracht in de leeg staande gebouwen van de zeevisscherij- maatschappij „Oceaan" en met 50 men- schen zal de fabrikatie van het gehakt in blik beginnen. Er wordt met zooveel spoed gewerkt, dat in elk geval per 1 Juni de distributie kan beginnen. Het be drijf wordt opgezet -door de N.V. Ned. Vleeschindustrie-Mij. i.o. waarvan de heer H. de Bruin te Sanpoort direc teur i-s. Naar wij hoorden, was het plan tot vestiging van deze industrie al eerder ge maakt, dan toen de distributie van haar product aan werkloozen ter sprake kwam. De opzet zou geweest zijn de stichting van een vleeschconservenbedrijif voor ex portdoeleinden. Toen de mogelijkheid zich voordeed, de distributie van het pro-duet voor werk loozen ter hand te nemen, beeft de direc teur zich tot den minister van Sociale Za ken gewend met een proef volgens het procédé, dat de fabriek zal toepassen. Na onderzoek door deskundigen is dit pro cédé goedgekeurd. De fabriek te IJmui den, die onder voortdurend toezicht van een Rijkscontro-leur zal staan, zal voor- loopig 60.000 kg gehakt in blik per week leveren. Het bedrijf zal dezen afzet tot 100.000 kg per week kunnen opvoeren. Blij-kt het product ook door de verbrui kers goed te worden geaccepteerd, dan is het plan om tot algemeene distributie aan werkloozen over te gaan, waardoor een productie van plm. 400.000 kg per week noodzakelijk wordt. In deze productie zal de fabriek te IJmuiden voor een quantum van 100.000 kg blij'ven deelne men, het o-verige zal over andere fabrie ken worden verdeeld. De Vereeniging van Nederlandsche ex porteurs van vleesch en vleeschproducten groep „vleesohwaren en vleeschconser- ven" heeft -den minister van Sociale Za ken een telegram doen toekomen, waarin de vereeniging er haar leedwezen Over uitspreekt, dat de regeling omtrent de verschaffing van ingeblikt vleesch aan werkloozen, is gemaakt zonder de geor ganiseerde vleeschwarenfabrikanten hier in te kennen De vereeniging protesteert er verder tegen, dat de opdracht slechts aan een leverancier is verstrekt en dringt daarom aan op herroeping van die opdracht ten einde een nieuwe regeling te maken, waarbij' alle bonafide vleeschwarenfabri kanten tot het maken van offertes in de gelegenheid worden gesteld. De vereeniging verzoekt tenslotte een audiëntie o-m deze kwestie mondeling toe te lichten. p-elin weer over Zeeland gevlogen. Ruim half 12 pas-seer-de de Zeppelin Vlissingen. Het luchtschip vloog vermoedelijk op 300 m. hoogte, maar was door den dikken mist niet te zien. Men hoorde slechts het zware gedreun der moto-ren. Het gevaarte verdween spoedig in de richting van de Noo-rdzee. Koudekerke. -Gisteravond werd alhier een -zeer druk bezochte vergadering ge houden -die het doel had de oprichting Van een luchtbeschermingsvereeniging. De vergadering stond onder leiding van den burgemeester, die, na het do-el -der vergadering uiteengezet te hebben, ver schillende vragen beantwoordde. Dhr Verschuur, gemeente-ambtenaar alhier, gaf e-en breede toelichting over de verschillende -bommen en de uitwerking daarvan. bij Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid enz. het vuur kwamen opdoemen.één voor één Jaren, jaren geleden, toen Dr Yeoman nog maar kort hoofd was van de beroem de oude school, was -daar een jongen ge weest, wel'ke woonde op de oude grijze boerderij, drie mij-len verder de heuvels o-p, -buiten het gezicht van de rook en de walm van Leat'hergate. Zijn vader was een vrome man, die steeds gaarne de wetenschap had beoefend, maar die bo venal zijn God beminde, en een open oog had voor -de schoonheid van -de wijde velden, waarin hij Gods grootheid 'bewon derde. Zijn moeder was een vrouw uit het lageland, met een hart, ruim -genoeg voor een huis vol kinderen. Paul was slechts -de eenige gebleven, die leven bracht rondom -den huiselijken haard. De begeerte van zijn moeder was van af het oogenhlik -dat zij hem in zijn lange witte doopkleed gehuld, tegen haar boezem had -gedrukt, 'hem een wetenschappelijke opleiding te laten geven. En met de hulp van Philippa's vader was zij hierin aan vankelijk geslaagd. Vanaf den eersten dag had Paul Scriven zich o-p de Latijn- sche school onderscheiden en was door het -hoofd uitgekozen voor 'de toelating tot het hooger onderwijs. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5