Besrefotiiis ihr U Is Lews van Nljeniteln, In allen eenvoud is, naar do „N. H. Ct," meldt, gistermiddag te Groningen op de oude Zuiden-begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van jhr U. E, Lewe van Nijenstein oud-burge meester van 's Heer Arendskerke, ridder in de orde van Oranje Nassau. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door den tegenwoordigen burgemeester van 'sHeer Arendskerke, den heer A. A. EJonhaas, een bestuurslid van de vereeni- ging van burgemeesters en secretarissen op Noord- en Zuid-Beveland, den heer A. v. d. Poest Clement, burgemeester van Nisse, den president-commissaris van de Zuid-Bevelandsche waterleiding maat schappij, den heer J. Pilaar, voorts een twintig vrienden van den overledene uit Groningen en Zeeland. Aan de geopende groeve, die door tal rijke kransen was overdekt, sprak de te genwoordige burgemeester van 's Heer Arendskerke, de heer A. A. Elenbaas, woorden van afscheid tot zijn overleden voorganger. Spr. zei dat jhr Lewe gedurende meer dan 40 jaar burgemeester van 's Heer Arendskerke was geweest, Veertig jaar lang stond jhr Lewe met heel zijn per soonlijkheid steeds op de bres om de be langen van zijn gemeente, die hem zoo lief was geworden, te behartigen. Ik weet aldus spr. dat de heer Lewe voor 's Heer Arendskerke een goed burge meester is geweest. Dat wijlen de heer Lewe tijdens zijn. burgemeesterschap gedragen werd door de liefde van de bevolking kwam wel het mooist tot uiting bij de herdenking van zijn 40-jarig ambtsjubileum. Het Lewe- doip, een deel van de gemeente, dat zijn troetelkind was en dat naar hem werd genoemd zal de naam van den overledene in 's Heer Arendskerke voor altijd in dankbare herinnering bewaren. Hij was een goed burgemeester hij ruste in vrede. Namens de vereeniging van burgemees ters en secretarissen op Noord- en Zuid- Beveland sprak de burgemeester van le gemeente Nisse, de heer A. v. d. Poest Clement. Spr. wees erop, dat de over ledene gedurende tientallen jaren hel voorzitterschap van de vereeniging had waargenomen en hoe hij in deze funcl'o vooral op het gebied van de drinkwater voorziening zeer belangrijk werk had ver richt. De president van de Zuid-Bevelandsche waterleidingmaatschappij, de heer J. Pi laar, oud-notaris te Goes bracht den over ledene dank voor hetgeen hij voor de drinkwatervoorziening op de Zeeuwsche eilanden had gedaan. Spr. merkte op, dat toen de maatschappij in 1910 werd opge richt, wijlen jhr Lewe direct tot presi dent werd benoemd. Twintig jaren achter een vervulde hij deze functie om tenslotte om gezondheidsredenen te moeten bedan ken. De waterleidingmaatschappij zal jór Lewe altijd dankbaar herdenken, de Zuid- Bevelandsche bevolking aldus spr. voor wie hij dat moeizame doch dankbare werk allemaal deed, zal hem nimmer ver geten. Een broer van den overledene dankte de belangstellenden voor de eer aaa de nagedachtenis van den overledene bewe zen. Bij de talrijke bloemstukken bevonden zich o.a. kransen van het gemeentebe stuur, secretaris en ambtenaren van 's H. Arendskerke. Inbrekers maken f100 en f 15.000 aan effecten buit. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft men ingebroken in de woning van de 80-jarige alleenwonenden S. van den Berge te Bruinisse. Door het opschuiven van een raam heeft men zich toegang tot de woning ver schaft waarna men een kast heeft opengebroken. Hieruit is een kistje ont vreemd inhoudende ongeveer f 100 in contanten en circa f 15000 in effecten. De oude man is stokdoof en heeft van den diefstal niets bemerkt. Ook Vrijdags toen bij zag dat een en ander overhoop was gehaald en aan de kast was gebro ken schijnt 't niet tot hem te zijn door gedrongen wat er gebeurd was. Eerst Za terdag toen hij geld noodig had bemerkte hij dat hij bestolen was. De politie heeft de zaak in onderzoek doch tot dusver ontbreekt van de daders ieder spoor. (Midd. Gt.) Stand der werkloosheid. Overzicht van den stand der werkloos heid in bet district der districts-arbeids- beurs te Middelburg per 30 April 1936: Middelburg 935, Vlissingen 770, Aagte- kerke 14, Arnemuiden 196, Baarland 35, Biggekerke 13, Borsselen 29, Colijnsplaat 84, Domburg 43, Driewegen 13, Elle- woutsdijk 23, Goes 250, 's Gravenpolder 54, Grijpskerke 14, 'sH. Abtskerke 3, 's H. Arendskerke 70, 's Heerenlioek 60, Heinkenszand 60, Hoedekenskerke 46, Ierseke 230, Kapelle 57, Kats 15, Kat- tendijke 1, Kloetinge 13, Kortgene 12, Koudekerke 93, Krabbendijike 32, Krui- ningen 113, Meliskerke 12, Nieuwland 21, Nisse 0, Oostkapelle 28, Oudelande 34, Ovezande 43, Rilland 13, Ritthem 10, Sohore 18, Serooskerke 20, St. Laurens 7, Souburg 209, Veere 22, Vrouwenpolder 10, Waarde 19, Wemeldinge 48. West- kapelle 242, Wissenkerke 102, Wolfaarts- dijik 35, Zoutelande 27, Totaal stonden per 30 April als werk zoekenden ingeschreven 4219 personen, Zeeuwsche Vereeniging voor Dialect onderzoek. Zaterdag j.l. had, dit maal te Goes, de jaarvergadering plaats van de Zeeuwsche Vereeniging van Dialectonderzoek. De rekening sluit met een klein batig saldo. Hierin zijn niet begrepen de onkosten van 't laatst verschenen Vereeniglngsnleuws. Dit in aanmerking genomen, overtreffen de uitgaven van dit jaar de inkomsten met een kleine f 14. De secretare»sse deelt in haar jaarver slag mede, dat, hoewel het resultaat der circulaire ter werving van nieuwe leden gunstig mocht heeten, de vooruitgang in financieel opzicht niet groot was, daar het uittreden van verschillende leden hiertegenover stond. Aangaande de werkzaamheden der ver- eoniging bleek, dat in de 0 lijsten, dit jaar uitgegeven, gecontroleerd werden 779 Zeeuwsche woorden en uitdrukkingen, zoodat er thans 4435 zijn gecontroleerd, Het aantal invullers was gemiddeld 60, iets minder dan verleden jaar, wat voor al een gevolg is van de verminderde werkzaamheid op SchouwenDuiveland. Het bestuur hoopt hierin verbetering te brengen. Met de controle is men thans genaderd tot in de letter K. Het aantal in kaart gebrachte woor den en uitdrukkingen voor het Zeeuwsc'h Woordenboek bedraagt thans 1305. De aftredende bestuursleden mej. Dr H. C. M. Ghijsen en mej. K. van de Putte en de heer L. Beaurdoux werden met alg. st. herkozen. Booten omhoog gevaren. Tengevolge van de mist zijn gisteravond en vannacht verschillende schepen op de Westerschelde omhoog gevaren. Het Engelsche stoomschip Umona is nabij Walsoorden aan den grond geraakt en heeft daar eenige uren gezeten, waar na het is vlot gekomen. Toen bleek echter dat het roer defect was geraakt. Sleep- booten zullen het schip, dat met stukgoe deren is geladen en 3753 bruto register- ton meet, naar Antwerpen slepen. Het; eveneens voor Antwerpen be stemde Fransöhe stoomschip Aurillac is nabij Borsselen omhoog gevaren. Sleep- booten uit Terneuzen, die ter assistentie waren uitgevaren, konden het schip nog niet vlot trekken. Nog enkele andere schepen liepen ook omhoog, maar geraakten vlot. 'Gebrek aan drinkwater in Zeeuw scb-Vlaanderen. Er bestaat in Zeeuwsch-Vlaanderen op verschillende plaatsen gebrek aan goed drinkwater, voornamelijk in de arbeiders gezinnen, wier huizen van kleine of slech te regenbakken zijn voorzien. Enkele kerkgenootschappen verschaffen hun le den gratis drinkwater uit de kerkebakken. Te Axel rijdt van gemeentewege een wa tertank door de straten, om in de behoefte aan drinkwater te voorzien. Men kan het water dan koopen voor enkele centen per emmer. Middelburg. De politie maakte proces- vei baal op tegen een bakker die voor 10 uur versch brood, bet beruchte, versche kadetje afleverde. Vli ssingen. Het aantal werkloozen is de afgeloopen week gestegen van 756 tot 780, van wie 74 bij' de werkverschaffing zijn ondergebracht. i Een geslaagde oefening. Gisteravond is in het centrum der stad een verduisteringsoefening gehouden, waaraan alle betrokkenen bijna zonder uitzondering volle medewerking verleen den. Kloetinge. Donderdagavond vergadert de raad dezer gemeente. Aan de orde komen: Voorstel tot verbetering der ron de ligging van den Tervatenscheweg. Voorstel tot verbetering van den blik semafleider op den toren op te dragen aan den heer A. P. W. Brood. Voorstel om van gemeentewege in de Nieuwstraat naast den rijweg klinkers te leggen, indien deze rijweg door het Rijk wordt bestraat. Voorstel aangaande het aan Gedep. Staten van Zeeland uit te brengen ad vies ingevolge art. 161 der Gemeentewet. Wemeldinge. Het echtpaar van Weele- Bouwens herdacht gisteren zijn 25-jarige echtvereeniging. Het muziekgezelschap 0. K. K. bracht de jubilarissen een sere nade. Door den voorzitter van het muziek gezelschap, Dr Gnirrep, werd 'het echt paar namens het gezelschap geluk ge- wenscht; terwijl spr. tevens memoreerde dat Van Weele jaren een trouw en ijverig bestuurslid is van O. K. K. Hij hoopte dat 'hij. dit nog tal van jaren zal blijven. Menige vroolijke marsch werd ten ge- hoore gebracht, waarna een muzikale wandeling door de gemeente volgde. Een en ander bracht veel publiek op de been. De collecte voor den nationalen reclasseeringsarbeid heeft in deze ge meente ruim f30 opgebracht. (Belange loos bericht.)' Hansweert. Gisteravond werd hier een bijeenkomst gehouden in verband met de luchtbescherming. Burgemeester de Mul deelde mede, dat de wet op den luchtbe schermingsdienst 'thans is afgekondigd, zoodat men nu verpMcht is de bevelen van den burgemeester en het hoofd van den luchtbeschermingsdienst op te volgen. Bij niet voldoende deelname zal aan sommige personen opgedragen worden deel te ne men aan de oefeningen, Spr. hoopt ech ter, dat er zich voldoende vrijwilligers zullen aanmelden. Het hoofd van den luchtbeschermings dienst, de heer F. V. de Grooff hield vervolgens een lezing over doel en wer king van de luchtbescherming. Spr. wees er op, dat Hansweert in geval van oorlog wel in de eerste plaats aan een aanval zal bloot staan, gezien de waterstaats werken en de sluizen. Er meldde zich een voldoend aantal vrij willigers aan, om een luchtbeschermings dienst in te richten. Ierseke. Naar wij vernemen heeft het Comité, dat destijds gelden heeft ingezee- meld om bij gelegenheid van de ver- assching van Dr Kinkenberg kransen of bloemen te koopen, door de vele giften die spontaan gegeven werden, gelden over Het ligt in het voornemen om daarvoor een blijvend aandenken aan te brengen, b.v. in het plantsoentje op den Dam te genover de Openbare School. Maandagmiddag is onder veel be langstelling ter aarde besteld de overleden directeur der Boerenleenbank alhier, dhr E. de Jonge. Bij het kantoorgebouw der Bank sloten zich de leden der Boeren leenbank bij den stoet aan. Aan het graf spraken D's Engelsma, dhr J. Schipper voor de Boerenleenbank en burgemeester Gunning. Kruiningen. Ged. Staten van Zeeland hébben goedgekeurd het besluit der ver gadering van ingelanden van het water schap Kruiningen van 8 April tot heffiug van 4 pet. op het gebouwd. Wolphaartsdijk. Gemeenteraad. Maandag vergaderde de raad. Afwezig met kennisgeving weth. van Oeveren en dhr D. P. Goetheer. De voorzitter wensch- te namens den raad den heer Lindenbergh geluk met zijn herstel. Bij de ingekomen stukken was o.m. goedkeuring van Ged. Staten van de ge- meentebegrooting 1936. Op een verzoek van de Gei ten fok vereeni ging om verhooging van subsidie werd gunstig beschikt. Ze werd van f 10 op f 15 gebracht. Op een verzoek van J. C. Koert en den secretaris der tuinbouwcommissie' uit de Z.L.M. om gebruik te mogen maken van een schoollokaal voor een cursus in plan- tenziektenbestrjjding1 bij de fruitteelt, werd gunstig beschikt. Een voorstel van B. en W. tot wijziging der politieverordening, waarbij het verboden zou zijn eenden, ganzen enz. los te laten in slooten of grachten, in eigendom van de gemeente, werd na eenige bespreking verworpen (tegen dhrn Van Wel, Boot en Van der Vliet; voor weth. Snoodijk en dhr Lin denbergh). Besproken werd het wetsontwerp in zake opheffing der gemeente Kattendijke. Besloten werd Ged. Staten te verzoeken vrijgesteld te worden van een eventueele nieuwe verkiezing voor den gemeente raad, krachtens voornoemd wetsontwerp. De begrooting van het Burg. Armbe stuur 1936 werd verhoogd met een bedrag van f 350, noodig geworden wegens aan koop van een woning. Bij de rondvraag vestigde dhr Linden bergh de aandacht op don donkeren hoek van het villaterrein op den hoek bij het gebouw T.A.V.E.N.U. Dit werd verwezen naar B. en W. om prae-advies. Dhr van Wel vroeg of B. en W. nog geen voor stel hadden omtrent het één-richting-ver- keer door de Dorpstraat. De voorzitter antwoordde hierop, dat het de bedoeling van B. en W. was af te wachten tot de weg achter de kerk is verbeterd en als dan te zien of het verkeer door de Dorp straat toeneemt. Hetzelfde lid vestigde de aandacht op het minder fraaie gedeelte, dat nu ver kregen wordt met de werkverschaffing aan de Kerkgracht., daar op den hoek de gracht opeens veel smaller wordt. Weth. Snoodijk stemde dit toe, doch tegen de verwachting in beschikte men over vol doenden grond, om deze bocht te ver- breeden. Als echter de kerkvoogdij toe stemming geeft de gracht ter plaatse wat af te graven, zal het aanzicht veel beter worden. Hierna sluiting. Gapinge. Onder voorzitterschap van burgemeester J. Louwerse W'zn., werd Maandagavond in de consistorie der Ned. Herv. Kerk alhier een zeer'druk bezochte vergadering ter bespreking en toelichting van de luchtbescherming gehouden. De vergadering had tot resultaat, dal werd besloten tot oprichting van een lucht'be- schenmingsvereeniging. Staande de ver gadering traden ongeveer 50 personen tot de vereeniging toe. Koudekerke. Gemeenteraad. Gis teren vergaderde de gemeenteraad vol tallig. Ingekomen: Bericht van C. van Noppen alhier, dat hij ontslag neemt als li'd van de Commissie van toezicht op het lager onderwij's; beschikking Ged. Staten, waarbij' tot en met 31 December 1937 vrijstelling verleend wordt van de ver plichting tot het geven van onderwijs in het vak lichamelijke oefening; de door Ged. Staten vastgestelde gemeente-reke ning dienst 1934. Adres van A. Simpelaar alhier, hou dende verzoek in de verordening op de tapperijen enz. op te nemen, dat hem ge durende de Pinksterdagen vergunning wordt verleend muziek te geven in zijn dranklokaliteit. Een dergelijke vergun ning wordt door den burgemeester steeds geweigerd. Dhr Kameraad wil een proef nemen voor den 3en Pinksterdag. Dhr Sanderse steunt dit. Dhr Lorier zegt, dat de A.R. met B. en W. voor af wijzing zijn. Dhr Moens meent, dat deze kwestie bij den Burgemeester en niet bij den Raad hoort. Dhr Jasperse zegt na mens de C'hr. Historischen met het ad vies van B. en W. in te stemmen. De voorzitter merkt op, dat Souburg de kermis heeft afgeschaft en spr. wenscht bier geen gelegenheid te scheppen tot een verkapte kermis, die er ten slotte uit groeit. Dhr Sanderse wijst er op, 'dat Dom burg en Nieuw- en St. Joosland onder rechtische burgemeesters o.a. aan deze menschen gelegenheid tot hroodverdie- nen geven. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 9 tegen 2 st. Voorstel van B. en W. tot intrekking van de verordening houdende voorschrif ten voor het ln bouwexploitatie brengen van gronden door particulieren en tot vaststelling eener nieuwe verordening, als door Ged. Staten wordt verzocht. Dhr Lorier zou bij art. 3 een wijzi ging willen aanbrengen en wel een mini mum van f0.50 en een maximum van f 1.per m. Dit wordt aangenomen als mede de bedoelde verordening. Wijziging van art. 6 der verordening op de tapperijen enz. en op de openbare vermakelijkheden wordt aangenomen. Eveneens de wijziging van de verorde ning op de heffing van rechten voor het gebruik van Gemeentewerken of -bezit tingen en voor vanwege het gemeentebe stuur verstrekte diensten. Eenige perceeltjes grond ter verbree ding van den Biggekerkschen straatweg, worden aangekocht. Vaststelling eener verordening als be doeld in Art. 208 der gemeentewet, heeft plaats. Vaststelling van de kosten per leerling over 1934 op een bedrag van f 13.71, wordt aangenomen. Voorstel om den grondslag biljarten vrij te stellen van de personeels belasting met ingang van het belastingjaar 1937. Dhr Moens meent dat dit voorstel niet juist is gezien. Dhr Sanderse zou deze vermindering gaarne toestaan. Het zou hem spijten dat jongens, wanneer de biljarten zouden verdwijnen, naar een andere gemeente zouden gaan. Dhr Moens zegt, dat een biljart luxe ia. Spr. zou niet gaarne willen, dat deze verlaging ten koste van de belastingbe talers ging. B. en W. zien het zoo, zegt de voorzit ter, dat het biljart als bedrijfsmateriaal moet worden beschouwd. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Rekening B. A. dienst 1935 wordt goedgekeurd. Voorstel om B. en W. te machtigen een kweekelinge met akte aan te stellen smet ingang van den datum, waarop de op wachtgeld geplaatste onderwijzeres zal worden herplaatst in een andere betrek king, en tegen een paarlijksohe vergoe ding van f 260. Dhr de Kroo zegt 'het is voor de A.R. moeilijk om 'hier te beslissen, wijl men in Den Haag meent, dat het wel kan om de kinderen in één lokaal onder te brengen. Het is een logisch gevolg, dat ook aan de andere scholen de uitlkeering geschiedt. Wij willen het openbaar onderwijs niet bemoeilijken. De voorzitter handhaaft pertinent wat in de toelichting gezegd is. De noodige zuinigheid moet betracht worden, ook bij de besturen der bijzondere scholen. Dhr Sanderse brengt B. en W. hulde voor hun houding in deze zaak aange nomen. Spr. is ter oore gekomen, dat 8 nieuwe leerlingen de school zouden bezoe ken. De voorstanders van het bijzonder onderwijs willen dit getal reduceeren tot vier. Spr. vraagt of de geruchten juist zijln dat door B. en W. ernstige pogingen zijn aangewend om overeenstemming te krijgen. De voorstanders van openbaar onderwijs hebben geen propaganda ge voerd. Spr. wil bij' de autoriteiten een verzoek indienen om voor Koudekerke een zeker bedrag voor vergoeding te bepa len. Hier is door het sectarisch onderwijs het onderwijs zeer duur. Eén leerkracht kan geen zeven klas sen het noodige onderwijs geven en had den de voorstanders van openbaar ouder wijs op hun recht gestaan, dan zou hier reeds lang een nieuwe openbare school gekomen zijn. De bestaande is reeds jaren geleden afgekeurd: door de Inspectie. Dhr Jasperse zegt, dat bet onjuist is dat door de Chr. schoolbesturen eenigen invloed is uitgeoefend om de 8 tot 4 leer lingen terug te brengen. Ook dhr de Kroo vraagt door wie is getracht om zelfs maar één leerling van de 8 af te trekken. Daar is niets van bekend. De voorz. verklaart voorstander te zijn van bijlzonder onderwijs, maar als burge meester is hij' geroepen om voor de open bare school te zorgen. Er is gezegd, dat Spr. aan den leiband van weth. Con tant zou loopen. Daar komt Spr. tegen op. Dat bewijs zal nooit geleverd kunnen worden. B. en W. en de schoolbesturen hebben de belofte afgelegd, om de grootst moge lijke zuinigheid te betrachten. 'Dhr de Kroo zegt: wij willen de scherpte van den strijd niet. Wij weten goed wat het beteekent om in moeilijk beden te zijn. Wel hebben wij alle denk bare vuil naar ons hoofd gekregen als voorstanders van hijzonder onderwijs. Dhr Sanderse kan een adres noemen waar iemand als lid van den Raad is geweest om over het kmd te spraken dat naar de openbare school zou gaan, doch spr. zal dit nu niet doen. Het lijikt Spr. het beste om alsnog pogingen aan te wenden om met de schoolbesturen tot een goede oplossing te komen betreffen de de geldelijke regeling. Dhr de Kroo meent dat dhr Sanderse niet de goede oplossing zoekt voor de openbare school. De voorz. zegt: In Januari a.s. zien wij de zaak nog eens ernstig onder het oog, doch spr. weigert om nogmaals met de schoolbesturen te vergaderen, tenzij het verzoek uitgaat van de schoolbesturen zelf. Dhr Lorier merkt op: De vergoeding is thans f 12 per leerling en dat zou met dezen maatregel kunnen komen tot f 19 per leerling. Dat vinden natuurlijk allen veel te hoog. Voorstel B. en W. aangeno men. Voorstel om ten behoeve van een te houden fokveedag een medaille beschik baar te stellen wordt aangenomen. DE GRONDWETSHERZIENING IN LIBERALEN ZIN. Oniwerp-resolutie van den Vrijheidsbond. Het hoofdbestuur van de liberale staats partij De Vrijheidsbond heeft naar aan leiding van het rapport betreffende Grondwetsherziening in liberalen zin de volgende resolutie voorgesteld, die Zater dag 16 Mei zal worden onderworpen aan het oordeel van de algemeene vergadering in het Jaarbeursgebouw te Utrecht: De liberale staatspartij De Vrijheids bond, te Utrecht in algemeene vergade ring bijeen op 16 Mei, kennis genomen hebbende van bet rapport van de com missie uit de partij tot herziening van de Grondwet naar liberaal inzicht, gehoord de gehouden besprekingen, betuigt haar instemming met de onver zwakte handhaving van de drukpers vrijheid en derhalve ook van het verbod van preventieve censuur, spreekt zich uit voor de handhaving van het algemeen kiesrecht, wijlst' onvoorwaardelijk af de instel ling van een economische kamer als wet gevend orgaan, omdat aan een vertegen woordiging van groepsbelangen nimmer de behartiging van het algemeen belang kan worden toevertrouwd, kant zich evenzeer tegen het toeken nen van wetgevend gezag aan bedrijfsra- den of andere corporaties van belangheb benden, stelt als haar meening vast, dat bij1 de voorgenomen Grondwetsherziening-1937 moet worden gestreefd naar: a. uitsluiting van het actief kiesrecht van maatschappelijk ongeschikten, van in staat van faillissement verkeerenden en van terzake van speciaal omschreven de licten veroordeelden; b. uitsluiting van het passief kiesrecht van bezoldigde vertegenwoordigers van bepaalde groepsbelangen; s. bepalingen voor vervallenverklarin gen van het lidmaatschap van een ver tegenwoordigend lichaam van den revo lutionairen volksvertegenwoordiger d. instelling van een adviseerenden rijksraad. Verhooging van de jaarwedde van den gemeente-opzichter met f 100. Aange nomen. Schoonheidscommissie. Dhr de Rijke zegt, dat bij de A.R. fractie wel eenige bedenking is gerezen. Zoo pas besloten we het salaris van den bouwopzichter te ver- hoogen, wat o.i. niet meer dan billijk is. Nu zal de schoonheidscommissie het werk gedeeltelijk moeten overnemen. Bovendien zullen den bouwer meerdere lasten wor den opgelegd. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat Ged. Staten meer hebben gerekend met de schoonheid van de streek, dan wel met de belangen van hen, die willen bouwen. De A.R. fractie kan niet meegaan met het voorstel tot wijziging van de legesver- ordening. De voorz. merkt op, dat de overheid het recht heeft om van de ingezetenen te eischen, dat zij de kosten enz. dragen voor de wijze waarop en waar gebouwd zal worden. Dhr De Kroo meent, dat de kosten voor de gemeente moeten komen en niet voor den bouwer. Het particulier bouwen moet niet belemmerd maar bevorderd worden. Wij dienen eerst te weten wat die schoonheidscommissie beoogt eer wij ons binden. Dhr Moens is bang, dat wij aan de poppenkast van een schoonheidscommis sie worden overgeleverd. Ook die heeren zijn het vaak onderling niet eens. Weth. Contant vindt, dat de kosten moeten gedragen worden door hem, die gaat bouwen. Dhr Lorier vindt die f 3 per f 5000 te verbouwen kapitaal niet zoo erg, doch waar gaat het heen Wij nemen nu v r ij- willig op ons om de burgerij een last op te leggen en dat is niet noodig. Dhr Sanderse zegt: gezien wat reeds verknoeid is, dat de schoonheidscommis sie reeds meer dan 10 jaar terug er had moeten zijn. Dhr De Kroo meent, dat er geen chaos zal ontstaan. Daar zorgt de Raad van Koudekerke voor. Nu komt de schoon heidscommissie met duurdere pannen èn steenen èn glas in lood èn schilderwerk. Het wordt duurder bouwen en geen vrij heid om kleur of licht naar zijn idee aan te brengen. De voorz. zegt: wij moeten den chao- tischen bouw tegen gaan. Het voorstel van B. en W. om advies in te winnen bij de schoonheidscommis sie, wordt aangenomen met 6 tegen 5 st. Het voorstel om de kosten te verhalen op de Gemeente, wordt verworpen met 3 tegen 8 stemmen. Alsnu geheime vergadering. De voorzit ter zegt na heropening, dat het voorstel van B. en W. om deel te nemen aan een streekplan en tot benoeming van 2 leden voor een daarvoor in te stellen commis sie is aanvaard. Benoemd zijn tot leden der commissie: Mr Dr Graaf van Lynden en de Burgemeester. Rondvraag. Dhr Lorier spreekt over den grondslag der personeele be lasting, die met name voor 'tZand zeer hoog is. Kan deze in overleg met den Minister gewijzigd worden? Dhr Moens zegt, dat het vaak gebeurt, dat twee personen op één rijwiel rijden en de beenen van één der berij ders slingeren, wat gevaar voor andere wielrijders medebrengt. Hij zou willen bepalen, dat wanneer 2 personen op één rijwiel zitten, er steunen moeten zijn om de voeten op te kunnen zetten. Dhr de Lange verzoekt één-richting-ver keer, waar noodig, te gebieden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2