EERSTE BLAD DINSDAG 12 MEI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG No. 188 Onderwijs-bevrediging. Buitenland. Binnenland Overheid en volkswelvaart. Belangrijkste Nieuws gezagshandhaving bij stelsel matige gezagsondermijning. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lnngo Vorststraat 70, Goos. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44155 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In de buitengewone vergadering van de Vereeniging „Volksonderwijs" die a.s. Za terdag te Utrecht gehouden wordt, zal gehandeld worden over het rapport van een door die organisatie ingestelde be vredigingscommissie. D'e door deze commissie voorgelegde conclusies luiden: Met alle kracht moet worden gepoogd de Openbare School (Algemeene Volks school) te behouden en haar positie te versterken. D'it pogen kan'gepaard gaan met het mogelijk maken van een behoorlijke ver zorging van niet-openbaar onderwijs. Handhavende het beginsel van de fi nancieels gelijkstelling en de grondwette lijk gewaarborgde vrijheid van het onder wijs moet aangedrongen worden op wijzi ging in de organieke wet, waardoor: a. de voorwaarden, waaronder de stich ting van bijzondere scholen mogelijk is, verzwaard worden; b. een werkelijke gelijkstelling, en daar door een ware schoolvrede, wordt verkre gen. D'e houding van Volksonderwijs'' ten aanzien van het principe der financieels gelijkstelling dient voorloopig niet gewij zigd te worden. Een erg bevredigende indruk maken deze bevredigingsconclusies niet. D'e positie van de Openbare school moet worden versterkt. Maar voor het bijzonder onderwijs moet een behoorlijke verzorging mogelijk wor den gemaakt terwijl de voorwaarden waaronder de stichting van bijzondere scholen mogelijk is verzwaard dienen te worden. Wij zullen het rapport en de bespreking daarvan dienen af te wachten. Maar deze conclusies wekken den in- diuk dat hier de uitspraak van den heer Wirtz op zijn plaats is: onbevredi gende bevrediging. DE VOLKENBOND WIJKT NIET VOOR ITALIAANSCHE PRESSIE. Het geschil tusschen Italië en den Volkenbond aanzienlijk verscherpt. De Völkenbondsraad heeft gistermiddag een beslissing genomen, welke van groote beteekenis voor de verdere ontwikkeling van den internationalen politieken toe stand zal kunnen zijn, en welke het ge schil tusschen den Volkenbond en Italië aanzienlijk verscherpt heeft. Bij de bespreking Van de agenda dezer 92ste raadszitting verklaarde Aloisi, een opmerking te willen maken met betrek king tot punt 18 der agenda, dat aldus luidt: „Geschil tusschen Italië en Abes- synië". Overeenkomstig de traditie noodigde de raadsvoorzitter, Eden, onmiddellijk den vertegenwoordiger Van Abessynië uit, aan de raadstafel te willen zitting nemen, het geen Wolde Mariam dan ook deed. Dit leidde even onmiddellijk tot een pro test van Aloisi. Aloisi verklaarde niet te kunnen dul den, dat een zoogenaamde vertegenwoor diger van Abessynië aan de raadstafel plaats nam, waar in Abessynië zelfs niet meer de schijn van een organisatie van een zelfstandigen staat bestaat en w'aar alle souvereiniteit over Abessynië thans in handen van Italië is. Aloisi ging zelfs nog verder dan men had verwacht en trok de consekwenties uit de Italiaansche opvatting tot het uiter ste, door dat hij verklaarde, dat, met het oog op het ontbreken van een souverein Abessynië thans ook iedere verdere be spreking van het zoogenaamde geschil tussohen Italië en Abessynië zonder eenig doel is geworden, zoodat Aloisi hieraan niet meer zal kunnen deelnemen. Aloisi meende dus, dat het geheele punt 18 van de agenda zal moeten worden ge schrapt. Na dit te hebben gezegd, verlieten Aloisi en alle andere leden van de Itali aansche delegatie de raadszaal. Voorzitter Eden wees er hierna op, dat de volkenbondsraad thans te beslissen 'heeft, of punt 18 op de agenda zal moe ten gehandhaafd blijven. Eden voegde hieraan terstond toe, dat, naar zijn meening deze vraag bevestigend moet worden beantwoord. De twee leden van de conferentie der kleinere staten sloten zich onmiddellijk bij het oordeel van Eden aan en daar niemand tegen sprak, werd overeenkomstig het voorstel van voorzitter Eden besloten, punt 18 op de 'agenda te laten staan. De Volkenbondsraad zal zich dus on danks de Italiaansche weigering om hier over in verdere discussies met den Vol- kenbomdsraad te treden, blijven bemoeien met de beslissingen tusschen Italië en Abessynië. Deze beslissing heeft in Italiaansche kringen groote ontstemming gewekt. De ze ontstemming is nog des te grooter, wijl het hier de laatste dagen reeds ge bleken is, dat 'de voorstanders van een opheffing der sanctie-bepalingen tegen Italië veel geringer zijn, dan men in de eerste dagen n'a de vlucht van den negus meende te moeten aannemen. In kringen der Engelsche delegatie verklaarde men, dat uit de talrijke ge sprekken gebleken was, dat algemeen de wil bestaat, om de sancties tegen Italië nog voort te zetten. Intusschen loopen hardnekkige geruch ten van een aanstaand initiatief van Chili ten gunste van een spoedige opheffing der sancties. Ook gaan er geruchten, dat Mussolini zou hebben besloten, erin te berusten, dat de sancties neg gedurende één maand zullen voortduren, doch dat Italië het lid maatschap van den Volkenbond zou op zeggen, indien de sancties na half Juni nog zenden worden gehandhaafd. Inmiddels zal de raad waarschijnlijk morgen een resolutie aannemen, waarin op grond van het demissionaire karakter van de tegenwoordige Fransche regeering de bespreking over punt 18 van de agenda zal worden uitgesteld tot een nieuwe raad bijeenkomt, die op een nog nader overeen te komen dag tusschen 15 en 20 Juni zal beginnen. Men verwacht, dat dan gelijktijdig ook de nieuwe besprekingen tusschen de Lo- carno-mogendheden hier zullen plaats vinden. De Fransche en Britsche belangen in Ethiopië. „Met de BritsChe en Fransche belangen in Abessynië zal Italië zich pas kunnen bezig houden na de opheffing der sanc ties", verklaart de „Popoio di Roma". Sanctie beduidt bestraffing, maar iemand, die gestraft wordt, kan toch be zwaarlijk onderhandelen met degenen, die straffen. De Westelijke mogendheden kunnen be raadslagen en overleg plegen zoo lang ze willen, het zal hun niets anders opleveren dan een kostbaar verlies van tijd. Wij daarentegen hebben geen haast Het pro bleem dat ons interesseerde, hebben we opgelost. Thans kruisen we de armen en wachten af". De „Giornale d'Italia" schrijft: „Het Italiaansche „fait accompli" kan niet meer ongedaan worden gemaakt; dat feit laat geen discussie of verandering meer toe. Het Abeasijnsehe verleden is defini tief geliquideerd. De negus doet geen afstand. Uit de omgeving van den Negus ver luidt, dat de keizer van Ethiopië geen afstand van zijn rechten op den troon heeft gedaan. Het staat nog niet vast, of Haile Se lassie een reis naar Genève of naar Lon den zal maken. Hij voert dagelijks tele foongesprekken met den Abessijnschen gezant te Londen, Martin. In zijn telegram aan den Volkenbond' verzoekt de negus geen gebiedsuitbrei ding of uitoefening van souvereiniteit te erkennen, die verkregen is door het on wettig gebruik van geweld en schending van internationale verplichtingen. De geruchten, die de ronde hebben ge daan, dat de gezondheidstoestand van den negus ongunstig zou zijn, worden in de omgeving van den keizer tegengesproken. D'e keizer heeft Zondag weliswaar een lichten hartaanval gehad, doch thans is zijn gezondheidstoestand weder bevre digend. In het Lagerhuis werd gisteren niet minder dan een twintigtal vragen gesteld inzake de houding van Groot-Brittannië jegens Abessynië. Bij de beantwoording werd opgemerkt, dat Baldwin over den negus sprak als: „Zijne Majesteit". Verder bepaalde Bald win zich in 'hoofdzaak tot de verklaring, dat hij niet vooruit kon loopen op de be slissingen van Genève. Gaan koning en duce naar Oost-Afrika? Het gerucht gaat te Rome, dat koning Victor Emanuël en Musisolijii naar Abes synië zouden gaan en dat de koning in ■de „heilige stad" Aksoem tot keizer zal worden gekroond. Het is op het oogenblik evenwel niet mogelijk bevestiging van dit bericht te verkrijgen. In de naaste toekomst schijnt er echter van de verwezenlijking dezer voornemens nog geen sprake te zijn. FRANKRIJK WIL HET DUITSCHE ANTWOORD AAN ENGELAND BESPOEDIGEN. Op verzoek van de Fransche regeering zullen de vertegenwoordigers der Locarno- mogendheden binnenkort, waarschijnlijk vandaag reeds, bijeenkomen om den stand der diplomatieke besprekingen te over wegen, die gevolgd zijn op de schending door Duitschland van het verdrag van Locarno. Paul Boncour heeft aan Eden en Van Zeeland uiteengezet, dat de Fransche re geering van zeer nabij de ontwikkeling wenscht te volgen van den toestand, die ontstaan is uit de schending van Locarno. Zonder twijfel heeft zij er zich rekenschap van gegeven, dat er geen vruchtbaar be sluit kan worden genomen, vóór de Duit- scbe regeering de Britsche vragenlijst beantwoord heeft, maar zij is overtuigd, dat de Locarnomogendheden er belang bij hebben, om een zoo spoedig mogelijk ant woord uit te lokken en niet den indruk te wekken, dat zij bereid zijn te berusten in een verdaging der aangelegenheid. Dten vertegenwoordiger van Italië zal verzocht worden de bijeenkomst bij te wonen. De indruk te Genève is, dat bij het uit blijven van het officieels Duitsche ant woord op de Engelsche vragen de bespre king van deze politieke kwestie, door den Raad verdaagd zal worden, evenals die van de Italiaansch-Abessynsche kwestie, tot de buitengewone vergadering, welke tegen half Juni gehouden zal worden. Toestand in Saloniki blijft gespannen. Hoewel zich Maandag geen nieuwe botsingen tusschen politie en stakers heb ben voorgedaan, blijft de toestand toch ge spannen. De universiteit van Saloniki is gesloten. Het is mogelijk, dat ook de academie te Athene zal worden gesloten. Talrijke communisten zijn gearresteerd. De minister van justitie heeft zijn ontslag ingediend. Nog steeds verschijnen de bla den niet. Er rijden slechts enkele trams. D'e staking van 24 uur in Athene en den Piraeus is slechts gedeeltelijk ge slaagd. Korte Berichten. i Een autobus, waarmede een anatal deelnemers aan een anarcho-syndicalisti- sche demonstratie naar huis te Saragossa terugkeerde, is op den Col Pamiza ver ongelukt, waarbij vier inzittenden om bet leven kwamen en 26 werden gewond. In de nabijheid van Riga is een auto bus, waarin 25 arbeiders hadden plaats genomen, omgeslagen, daar de wagen te snel reed. Vier der inzittenden werden ge dood, vijf ernstig geownd. VAN HET HOF. Vorstelijke gast op Het Loo. De Prinses von Erbach beeft dezer da gen voor eenige dagen haar intrek geno men in het paleis Het Loo, als gast van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana. LEERDAM NOG NIET GESLOTEN. Nog twee weken werk. Naar verluidt zal het bedrijf der N.V. Glasfabriek „Leerdam" nog gedurende twee weken worden voortgezet. Een 50- a 60-tal arbeiders is weer in dienst geko men om een aantal orders die afgeleverd moesten worden, klaar te maken Hierdoor zijn op dit moment weer 425 arbeiders in het bedrijf werkzaam. Na deze twee weken zal een beslis sing worden genomen omtrent de even- tueele stillegging. DE STAKING IN DE WIERINGER- MEER. Maatregelen worden niet ingetrokken zoolang er gestaakt wordt. Op de vragen van het Tweede-Kamer lid Sneevliet in verband met de staking van te werk gestelden in de Wieringer- meer en inhoudingen op de loonen van te werk gestelden, beeft de minister van Sociale Zaken geantwoord, dat het hem bekend is, dat de invoering van het rou- leeringsstelsel bij de tewerkstelling van werkloo'ze arbeiders op enkele plaatsen eenige ontvredenheid heeft gewekt, vooral bij hen, die voorheen continu in werkver schaffing waren geplaatst en nu ten be hoeve van hun mede-werkloozen perio diek moeten terugtreden in de steunver- leening. D'e zoogenaamde „staking" in den Wieringermeerpolder is naar de meening van den minister mede een gevolg van deze gemoedsstemming, die door enkele onverantwoordelijke elementen in verkeer de banen geleid wordt. D'e minister kan het systeem van rou leering niet laten varen. Hij is echter be reid, om, indien hen aannemelijk wordt Bij de behandeling van het wetsontwerp inzake Industriefinanciering heeft de heer Smeenk enkele beschouwingen gewijd aan het vraagstuk van de Overheid en de volkswelvaart. Hij zeide daarbij o.m.: Tot hetgeen de Overheid heeft te doen in verband met de volkswelvaart behoort ongetwijfeld ook, dat zij door haar so ciale wetgeving tracht af te snijden mis standen en dat zij, zij het indirect, een gunstige invloed gaat uitoefenen op de verdeeling van de arbeidsopbrengst. Ook, en daarop moet in den loop der tijden steeds meer de nadruk worden gelegd, be hoort de Overheid te steunen de goede re gelingen, die door het bedrijf zelf worden gevonden en vastgesteld. D'aarbij behoort ook, dat zij controle oefent op hetgeen in die bedrijven gebeurt, omdat er bij het vaststellen van allerlei regelingen zoo groot gevaar is voor misbruik en groeps egoïsme. In bepaalde omstandigheden kan het ook noodzakelijk zijn, dat de Overheid belangrijke bedrijven, die voor het gan- sche volk van groote beteekenis zijn, b.v. bedrijven van monopolistischen aard, neemt in eigen exploitatie. Waar precies de grenzen liggen van de Overheidstaak, kan niemand zeggen. Hot Christelijk beginsel laat ruimte voor een meer beperkte Overheidstaak in den eenen tijd en voor een meer uitgebreide Over heidstaak in den anderen tijd. Natuurlijk zal daarbij ook van groot belang zijn, te leiten op hetgeen in de verschillende lan den elders gebeurt. Menige Overheidsbe moeiing ten onzent vloeit op het ©ogen blik hieruit voort, dat men ook in alle an dere landen de Overheid ziet optreden soms met maatregelen, die op zichzelf hebben een zeer bedenkelijk karakter. gemaakt, dat de toepassing niet juist zon geschieden, hiernaar een onderzoek in te stellen. Zoolang de „staking" in den Wieringer meerpolder niet volkomen beëindigd is, kan de minister er niet aan denken, eenigen maatregel in te trekken. Het fi- nancieele nadeel dat de stakers ondervin den hebben zij uitsluitend aan zichzelf te wijten. BELANGRIJKE GIFT VOOR DE RECLASSEERING. Van de firma Verkade. Naar we vernemen heeft de fa. Verkade te Zaandam ten bate van het reclassee- ringswerk, waarvoor j.l. Zaterdag een Nat. reclasseeringsdag gehouden werd, een gift van tienduizend gulden geschon ken. De N.C.R.V. in 1936. Ondanks dreigende „Reisbelasting" wier onzeker lot vele pennen in beweging beeft gebracht en ver buiten de grenzen van ons vaderland beroering wekt gaat de Ned. Gbr. Reisvereen. voort haar Reisprogrammaboek 1936 aan belangstel lenden door te geven. Het boekwerk 192 pagina's gaat dagelijks in flinke zendingen de wereld in, en nóg voortdurend regent bet aan vragen t.a.v. dit bijzondere aanbod. Immers gratis en franco wordt het aan belangstellenden toegezonden op een sim-' pele aanvrage aan bet Centraal Bureau der N.C.R.V. te 's Gravenhage, Wetering kade 22a. Vermelding verdient nog de uitgave van een fraai verzorgd „Interlaken"-nummer van „Ons Reisblad" 28 pagina's dat evenzeer kosteloos aan belangstellenden wordt toegezonden. Het is vrijwel geheel gewijd aan de groote Interlakenreis van 28 Juli tot 6 Augustus onder leiding van de hoofdbestuursleden Mr dr J. van Bruggen, Tj K. Roosjen e.a. Voorts bevat het 't volledig programma van een reis naar Canada en de Vereen. Staten van N.-Amerika van 22 Juli tot 18 Aug. onder leiding van Dr A. van Deursen, algemeen voorzitter der N.C.R.V. Mede valt op de publicatie van eene, in verband met de Reformatie-herdenking, georganiseerde reis naar Genève, de stad van Calvijn. De bedoeling is, dat de bezoekers van het Calvinistisch Congres, dat van 1518 Juni te Genève zal worden gehouden, zich voor deelname aan deze reis zullen op geven, om daardoor de kosten zooveel mogelijk te drukken. Tenslotte wordt ons nog verzocht mede te deelen, dat de beduidend vergroote op lage van het speciaal aan de „Sibajak"- reis naar de Noorsche Fjorden van 25 Juli 1 Aug. a.s. gewijde nummer van „Ons Reisblad" spoedig na de verschijning bleek „uitverkocht". Er is dus wel aan leiding om op de hernieuwde gratis-aan bieding van het thans verschenen mooie nummer van 6 Mei spoedig te reflecteeren, wil men teleurstelling voorkomen. Binnenland. De Goudsche kaarsenfabriek door brand verwoest. Groote hoeveelheden doorgedraaide groen ten. Buitenland. De verhouding tusschen Italië en den Volkenbondsraad verscherpt. De Ita liaansche gedelegeerde verlaat de zitting en is naar Rome teruggeroepen. Frankrijk wil bet Duitsche antwoord be spoedigen. De toestand in Griekenland blijft gespan nen. DE PRIJS VAN DE MARGARINE. Antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Kortenhorst. Op de vraag van bet Tweede Kamerlid KoTten'horst: Zijn de ministers, in verband met de reeds ingevoerde verlaging van den ac cijns op boter, 'bereid, ook 'den prijs der margarine aan te passen aan de vermin derde 'koopkraobt van breede groepen der 'bevolking? hebben de ministers van landbouw en vis'scherij en van handel, nijverheid en scheepvaart geantwoord De ondergetee'kenden zijn niet in staat zich reeds op dit oogenblik uit te spre ken over de aangelegenheid, welke in de aan hen gestelde vraag onder hun aan dacht wordt gebracht. Wel kunnen zij mededeelen, dat deze aangelegenheid on langs op korten termijn in studie is ge nomen, zoodat 'binnenkort een beslissing dienaangaande verwacht kan worden. Als onbetrouwbaar, onbekwaam, kwaad willend worden onze regeerders slag op slag uitgekreten. In een nationaal-socialistisch pamflet van niet zoo ouden datum werd in een groven uitval tegen het Kabinet-Colija gewaagd van „onze nationale schande door een Kabinet van onbekwame en on welwillende onbevoegden geregeerd te worden." Wij begrijpen, aldus de „Standaar d" niet hoe de handhaving van het gezag, waarop het nationaal-socialisme roem draagt, gepaard kan gaan met de stelsel matige ondermijning van het gezag door gestagen hoon op de gezagsdragers. Wij verstaan niet hoe bij de voortdu rende onwaardige persoonlijke aanvalleD op de magistraten kan passen een gebed, waartoe alle Ohristenen geroepen zijn, voor degenen die in hoogheid gezeten zijn Naar Groen van Prinsterer verwijzen thans de nationaal-socialisten met ze kere voorliefde. Welnu, laat hun in de ziel geprent zijn het beeld der Ohristenen, die gebukt gin gen onder liberale dwingelandij in School en Kerk, maar van wie niettemin Groen getuigde: „dat zij, nauwgezet in de pligt- betrachtig jegens den Staat, alleen dat gene verlangden, met bescheidenheid en ernst, met eenvoudi'heid en volharding, wat ter nauwgezette pligtbetraebting, je gens den 'hoogsten Wetgever en Weldoe ner, niet kon worden ontbeerd"; „man nen, van wie men geene manifestatiën en demonstratiën zou te duchten gehad hebben; die geen schrijvers noch lezers waren van oproerige geschriften; die niet gewoon waren, ook niet in de binnenka mer de Overheid te vloeken, maar die ge beden voor baar opzonden, ook wanneer zij bet slagtoffer waren van baar veron gelijking''. In vrijheid gesteld. Zekere W., woonachtig te Middelburg, die een dezer dagen ter beschikking van de Justitie te Middelburg werd gesteld, als verdacht van diefstal, is thans weder om in vrijheid gesteld. Valsche botermerken. Eenige dagen geleden ontdekte een controleur van de Landbouwcrisiswet in een melklokaal te St. Jansteen en nader hand ook bij verschillende melkventers, dat gebruik was gemaakt van botermer ken, die blijkbaar vervaischt waren. Een verder ingesteld onderzoek deed van de juistheid van dat vermoeden blijken. Ten slotte leidde het onderzoek naar een land bouwster te Axel die de merken op door baar in distributie gebrachte boter bad aangebracht. De valsche merken bleken in België te zijn gediukt en genummerd. Ze werden in boekjes van 100 stuks uit gegeven en de verdachte bleek ongeveer 200 merken te hebben verbruikt. Een na der onderzoek wordt ingesteld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1