Italië annexeert Abessynië. MAANDAG 11 MEI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 167 Minister Gelissen over devaluatie. Buitenland. Victor Emanuël keizer van Ethiopië. Maarschalk Badoglio vice-koning. Gehakt met melkpoeder voor werkloozen? Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, woekabonnomcnton voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Bij de behandeling van het wetsontwerp inzake Industriefinanciering, herinnerde Minister Gelissen aan een vroeger door hem gedane uitspraak, dat elk pogen tot verdere werkverruiming weinig kans op succes heeft, zoolang het kosten- en lastenniveau, waarop wij ons thans be vinden, niet wordt verlaagd, hetzij door herwaardeering der waarden, hetzij door devaluatie. Na er dan verder op gewezen te heb ben, dat het er met onze aanpassing niet zoo slecht voorstaat als sommigen mee- nen, vervolgde de Minister: „Overigens, voor wat het bedrijfsleven zélf betreft, gezien vooral de financiëele structuur daarvan, speelt voor het be drijfsleven als zoodanig het probleem der vaste lasten lang niet die rol, die de loonen spelen; immers de vaste lasten bedragen, ondanks de steeds toenemende kapitaalintensiviteit van de nijverheid nog altijd een geringer gedeelte en nu spreek ik in het algemeen van den kostprijs dan de loonen. Ik geloof dan ook, dat men beter deed, indien men over devaluatie spreekt, te zeggen, dat men vooral met de devalua tie twee dingen wil bereiken: in de eer ste plaats een verlaging van de loonen en in de tweede plaats een verkleining van de marge tusschen groot- en klein handelsprijzen en wel ten bate van de groothandelsprij zen. Als wij het Belgische voorbeeld bezien, dan blijkt, dat de loonen daar van 1929 af tot het begin der devaluatie niet zoo veel verlaagd zijn als gedurende de de valuatie zelf; ik meen, dat in de eérste periode, rekening houdende met het in dexcijfer, een verlaging van 10 pet. heeft plaats gehad en in de tweede periode een verlaging van 12 pet. Laat men dan ook eerlijk tegen onze men- schen zeggen: het is te doen om de loonen; wij willen de loonen omlaag krijgen en dat willen wij door devaluatie be reiken; laten wij niet alleen naar het probleem der vaste lasten zien, die voor de nijverheid tel quel lang niet die rol spelen. Hetzelfde geldt ook ten aanzien van den middenstand en den groothandel; laten wij dan tegen den mid denstandzeggen: strak swordt voor u de marge lager, zie maar naar België." Het volk van Rome was Zaterdagavond bijeengeroepen om te luisteren naar de beslissingen van den grooten raad, welke Mussolini persoonlijk aan de burgers der stad zou meedeelen. Troepen van land- en zeemacht en van de militaire luchtvaart namen in oorlogs tenue aan de plechtigheid deel. De troe pen van het garnizoen van Rome stonden opgesteld. D'e zitting van den fascistischen Raad duurde niet langer dan tien minuten, de ministerraad vorderde niet langer dan drie minuten. Of er ook veel beraadslaagd isl Omstreeks 10 uur (Italiaansche tijd) verscheen Mussolini op het balcon van bet Palazo Venezia om zijn bekendmakin gen te doen. D'e Ddce zei o.a.: Alle knoopen worden doorgehakt door ons blinkend zwaard. D'e Afrikaansche overwinning blijft in de geschiedenis des vaderlands heel en ongeschonden. Italië heeft tenslotte zijn imperium. Ziehier dan de Italiaansche wet, waar mede een periode van onze geschiedenis besloten wordt en welke een andere opent als een deur, die wijd openstaat voor alle mogelijkheden der toekomst. Ie De gebieden en volken, die tot het Ethiopische rijk behcoren, werden onder volle en algeheele souvereimteit van het koninkrijk Italië geplaatst. De titel van keizer wordt aangenomen door den kee ning van Italië voor hemzelf en vo<or zijn opvolgers. 2e. Het keizerrijk wordt geregeerd en vertegenwoordigd door een gouverneur- generaal, die den titel draagt van vice- koning en van wien eveneens de gouver neurs van Eritrea en van Scmaliland af hankelijk zijn. In een tweede decreet wordt maar schalk Badoglio benoemd tot gouverneur- generaal van Ethiopië met den titel en volmachten van onderkoning. Legionnairen, heft in deze opperste ze kerheid uw insignes, uw wapenen en uw harten omhoog, om na vijftien eeuwen het weder verschijnen van het keizerrijk op de heilige heuvelen van Rome te begroe ten. Zult gij u dit waardig toonen? Een eindelooze menschenmassa ant woordde als uit één mond: So (ja). Uw kreet, zoo besloot Mussolini, is als een heilige eed, die u bindt voor God en voor de menschen voor het leven en voor den dood. Op voorstel van Mussolini is generaal Grazioni benoemd tot maarschalk van Italië. Wat doen de anderen? Uit Parijls wordt gemeld, dat de Fran- sche regeering te goeder tijd de Italiaan sche regeering gewaarschuwd heeft, dat zoji alle voorbehoud maakte ten aanzien van de annexatie van Abessynië. In officieele Engelsche kringen wordt, naar de diplomatieke correspondent van Reuter meldt, geen commentaar geleverd op het uitroepen van de koning van Ita lië tot keizer van Abessynië. Te Londen is men van oordeel dat de kwestie nog steeds in handen is van den Volkenbond. Hoewel in officieele kringen in Ame rika nog niets is medegedeeld, gelooft men, dat de Vereenigde Staten zullen vasthouden aan de leer van Stimson en de nieuwe status in Abessynië, welke door geweld tot stand is gebracht, niet zullen erkennen. De Washingtonsche correspondent van de „Work Times" deelt mede, dat het waarschijnlijk wordt geacht, dat spoedig een einde zal komen aan het financieels en wapenembargo. Naar wordt vernomen, heeft Italië zijn voelhorens uitgestoken bij Frankrijk en Engeland tot bet verkrijgen van de ver zekering van een ongehinderd gebruik van het Suez-kanaal. In bevoegde kringen in Londen is geen bevestiging van dit bericht verkregen. Consult van Nederland, Dene marken, Finland, Noorwegen en Zweden. De Ministers van buitenlandsche zaken van Nederland, Denemarken, Finland, Noorwegen, Zweden, Zwitserland als mede de vertegenwoordiger van Spanje, de Madariaga, hebben gisteren een nieu we bijeenkomst gehouden en na afloop daarvan het volgende communiqué uitge geven: „De vertegenwoordigers van de 7 sta ten hebben eenstemmig hun gehechtheid aan het werk van den Volkenbond op nieuw bevestigd. Zij' zijn overgegaan tot een gedachtenwisseling over de gevolg trekkingen, die met betrekking tot de or ganisatie en de functioneering van den Volkenbond uit de tegenwoordige gebeur tenissen zijin af te leiden." Ook hebben de ministers gisteren de vraag behandeld, welk land in September in naam van deze vijlf staten zijn candi- datuur zal stellen voor het lidmaatschap van den volkenbondsraad ter opvolging van Denemarken, waarvan de drie-jarige zittingsperiode met September zal zijn verstreken. Zweden en Nederland komen voor deze vacature in aanmerking. Zweden, omdat dit land eigenlijk aan de beurt is en bo vendien Nederland, omdat onze regeering door'een samenloop van omstandigheden den eenigen keer, dat ons land in den raad was vertegenwoordigd, slechts twee inpla"ts van drie jaar heeft zitting ge had, terwijl Zweden tevoren vier jaren achtereen lid van den volkenbondsraad is geweest. De toestand in Abessynië. Op het oogenblik bevinden zich 30.000 man Italiaansche troepen in en om Ad dis Abeba. 3000 vrachtauto's en verschei dene pantserwagens zijn aangekomen. De ambtenaren te Addis Abeba hebben zich aan het Italiaansche bestuur onderwor pen en de middelen van de bank van Abessynië ten bedrage van P/2 millioen thaler zijn ter beschikking van de Itali anen gesteld. Vrijdag hebben plunderaars nog aan vallen gedaan op de Amerikaansche en Belgische legatie, doch zij werden door Italiaansche en Britsch-Indische troepen verdreven. Vele Europeesche gezinnen, die bijl het uitbreken van de onlusten uit de Abes- synsche hoofdstad zijn gevlucht, keeren thans terug. Zij vinden hun bezittingen vaak in treurigen staat. Het archief van den negus is in slech ten toestand teruggevonden, vrijwel alles is door elkaar geworpen, terwijl vele dc>- cumenten verscheurd of verbrand zijn. Men verklaart, dat Dagattaye, de neef van keizer Menelik, uit het zuiden met 120.000 man optrekt naar Addis Abeba, met de bedoeling de Italianen aan te val len en een laatste poging te wagen, voor zichzelf de keizerskroon te verwerven. Dagattaye is de doodsvijand van negus Haile Selassie. Zooals reeds gemeld, is Harrar door de Italiaansche troepen bezet. De stad heeft nog meer van de plunde ringen te lijden gehad dan Addis Abeba. Het Britsche consulaat is het eenige gebouw dat nog overeind staat. De Negus. De Negus, die Zaterdag een bezoek bracht aan den Britschen hoogen commis saris te Jeruzalem, heeft Zondag een lang communiqué aan den Volkenbond verzon den. De Negus publiceerde verder een com muniqué waarin hij mededeelde geen per-, soonlijke interviews te kunnen toestaan. Hij wilde echter toch de redenen van zijn vertrek uiteenzetten. „We verlieten Addis Abeba, omdat het moreel van onze troepen was geschokt door het gebruik van gifgas en het dus evident was, dat onze troepen dergelijke onmensohelijfce strijdwijzen niet konden weerstaan," zeide de Negus. „Onze tegenwoordigheid te Addis Abeba of eenig ander deel van Abessynië werd een ware bedreiging niet alleen voor onze eigen bevolking, doch ook voor de vreem delingen, voornamelijk in de hoofdstad. We meenden de belangen van ons volk beter te kunnen dienen door buiten het land onze pogingen voor het behoud van de onafhankelijkheid van Abessynië voort te zetten". De Negus lijdt niet aan gasvergiftiging, zooals bij geruchte verluidde. De Negus heeft zich Zaterdag naar de Abessijnsoh-Koptische kerk begeven om er een mis bij te wonen. De monniken van het klooster ontvingen den negus en zij plaatsten hem een kostbaren gouden kroon, met edelsteenen versierd, op het hoofd. Deze kroon is sedert eeuwen in het klooster bewaard. Na de mis hield de Negus een toe spraak tot de verzamelde geloovigen, ver volgens gaf hij de 'kroon terug, welke weer in de kelders werd opgeborgen bij de schatten, welke de negus uit Abessynië heeft meegenomen en welke door Britsche soldaten wordt bewaakt. De negus begaf zich hierna onmiddel lijk terug naar hotel Koning D'avid, waar hij logeert. Vertrouwen in den Volkenbond. Aan eenige journalisten verklaarde de Negus: „Een land, dat al zijn vertrouwen in den Volkenhond, waarvan het steeds lid was, heeft gesteld, kan niet gelooven, dat de Bond niet zal trachten het kwaad te herstellen, dat aangericht is door een lid, dat veroordeeld is als aanvaller". Te Londen werd officieel verklaard, dat de Ne>gus voorloopig te Jeruzalem zal blij ven. Men vermoedt, dat men den Negus heeft duidelijk gemaakt, dat een bezoek aan Londen tijdens de zitting van den Volkenbondsraqd te Genève verwarrend zou kunnen werken. Onlusten te Saloniki. 20 dooden en 152 gewonden. De onlusten te Saloniki hebben tot dus ver 20 dooden en 152 gewonden geëischt. De stakers hebben verscheidene kerken bezet, waar ze de klokken begonnen te luiden, hetgeen de opwinding der bevol king niet weinig deed toenemen. De toestand is ernstig en men vreest, dat nieuwe onlusten zullen uitbreken. In de straten van Egnetia is een ware veldslag geleverd. Het leger zorgt thans voor handhaving van de orde. 'Op verscheidene punten in de stad zijn snelvuurkanonnen opgesteld. Zondagochtend is de ministerraad bij eengekomen en besloot niet toe te stem men in de eischen van de stakers. De onlusten zijn ontstaan, doordat de tabaksarbeiders hun eischen inzake loonsverhooging niet zagen ingewilligd door de werkgevers. Het Atheensc'he Telegraafagenfschap deelt mede, dat het spoorwegpersoneel te Saloniki het werk heeft hervat. De licht voorziening is verzekerd. De bakkers heb ben geopend. De Zondag schijnt rustig te zijn ver- loopen. Er gaan geruchten over een algemeene 24 uurs-staking in geheel Griekenland. Bolsjewistisch steunpunt in Tsjecho-Slowakije. Indertijd hebben wij reeds melding ge maakt van de Tsjeehisch-Russische mili taire overeenkomst, die o.m. voorziet in den aanleg van militaire werken en vlieg velden in Tsjecho-Slowakije, welke wer- Proefneming in een fabriek te IJmuiden; Veehouderijcentrale levert 2000 varkens. Inzake de beschikbaarstelling van z.g. gehakt in blik tegen lagen prijs aan werk loozen wordt vernomen, dat de heer de Bruin, directeur der Ned. Vleeschindu- strie, gevestigd te IJmuiden, een desbe treffend voorstel en procédé heeft aange boden aan de ministers van Landbouw en van Sociale Zaken. Er is ten aanzien hiervan over een proeforder overeenstemming verkregen tusschen den minister van Sociale Zaken en genoemden fabrikant-leverancier. Met de distributie van het volgens dit procédé bereide vleesch zal, zoo mogelijk nog vóór 1 Juni worden begonnen, in elk geval moet de eerste levering vóór 1 Juli plaats vinden. Van andere zijde vernam het H d b 1. dat van het verdere verloop der quaestie van beschikbaarstelling van vleesch voor werkloozen zal afhangen in hoeverre na deze proeforder nog verdere stappen zul len worden gedaan. Het procédé schijnt er op neer te ko men, dat ook nuchter kalfsvleesch en melkpoeder in het gehakt zullen worden verwerkt. Verstrekking van versch vleesch op waardebons wordt tevens nog overwogen. ken feitelijk van het land een Russisch militair steunpunt maken. Aan al deze werken wordt medege werkt door Russische officieren, die fei telijk de leiding hebben bij de uitvoering der plannen. De Slowaaksche raad heeft thans aan den Volkenbond een memorandum doen toekomen, waarin nogmaals op deze fei ten wordt gewezen en waarin tevens bewijsmateriaal wordt aangevoerd. De politieke toestand in Frankrijk. De houding der socialisten. Te Parijs is Zondag de zitting van den nationalen raad van de S.F.I.O. geopend. Paul Faure, de secretaris-generaal van de partijs, zei o.m.: De partij schrikt niet terug voor de verantwoordelijkheid van de regeering. Den anderen partijen van het volks front zal worden voorgesteld met de socialisten de regeering te vormen. In ieder geval zullen de socialis ten de verantwoord elijkheid voor de regeering, hetzij: ge deeld of totaal, aanvaarden. Zondagmiddag heeft de leider van de S.F.I.O., Leon Blum, een rede gehouden. Blum zeide hierin te verlangen, dat de communisten en de C. G. T. aan zijn re geering zullen deelnemen. Zijn regeering zal Frankrijk onkwetsbaar maken voor bet fascisme. Blum verklaarde verder te genstander van devaluatie te zijn, en keerde zich tegen de speculanten, d'ie trachtten vrees te verwekken. Tot slot zong de vergadering staande, met opgeheven vuist, de „Internationale". De Hindenburg te Lakehurst geland. Het luchtschip Hindenburg is Zater dagmorgen om 10 u. 28 (Amst. tijd) be houden te Lakehurst geland. Het luchtschip heeft den overtocht van Friedrichshafen naar New-York in den recordtijd van 62 uur volbracht. De landing verliep vlot en zonder eenige stoornis. Korte Berichten. Uit een gepubliceerd Witboek blijkt, dat de schepen van de CunardWhite Star-lijn, die de post vervoeren, op kos ten van de admiraliteit zullen worden in gericht om kanonnen van 6 inch te voe ren. Azana is met 754 van de 864 stem men gekozen tot president van de Spaan- sche republiek. Zoodra Azana het presi dentschap der republiek op zich zal heb ben genomen, zal het kabinet Barcia zijn ontslag aanbieden. TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN. Vrijzinnig-Democratische Bond. De afdeeling Dordrecht van den Vrijz.- Dem. Bond beeft als candidaten voor de Tweede Kamer aangewezen: 1. Tb. M. Ketelaar; 2. Mevr. B. Bakker- Nort; 3. D. Kooyman; 4. F. E. H, Ebels; 5. G. J. Goster; 6. E. E. Meursing; 7. K. J. Hondius; 8. A. can Kaalte; 9. G. L. P. Warburg; 10. A. Groenveld; 11. P. J. Oud; 12. A. M. Joekes. Met de samenstelling van deze lijst heeft de afdeeling zoo duidelijk mogelijk tot uitdrukking willen bréngen, dat de strijd tegen de wapenindustrie en de voor- Binnenland. D'e invoering van den zomertijd. Gebakt met melkpoeder voor werkloozen' De bijzondere maatregelen t.o.v. land- bouwhypotheek- en pachtovereenkom sten. Verlaging melktoeslag. Buitenland. Abessynië door Italië geannexeerd. De koning van Italië keizer van Ethiopië, maarschalk Badoglio onderkoning. De kleine Volkenbond-mogendheden ver gaderen. Onlusten in Griekenland. bereiding van den totalen oorlog en vóór de nationale ontwapening de onmisbare voorwaarden zijn om te komen tot den opbouw van de internationale rechtsorde. Tweede Kamer-vacature. Naar wij vernemen blijft Prof. Dr Rome bij zijn voornemen om zijn be noeming tot lid van de Tweede Kamer niet te aanvaarden. Werkloozenzorg. Zaterdag hadden de heeren E. Kupers en H. Lindeman, bestuurders van het N.V.V., een langdurig onderhoud met den Minister van Sociale Zaken, waarbij ook eenige hoofdambtenaren aanwezig waren. In deze conferentie werden van de zijde van de vertegenwoordigers van het N.V.V. een aantal punten inzake het geheele vraagstuk van de werkloozenzorg ter sprake gebracht. D'e minister zegde een nauwgezet on derzoek toe van de verschillende punten. Tevens zal zeer binnenkort de contact commissie uit de Vakcentrale bijeen wor den geroepen, waar verschillende van deze zaken onder oogen zullen worden gezien. De omzetbelasting op luxe brood. De Ned. Bond van Protestantsch-Chris- telijke Werkgevers in de Voedingsbedrij ven beeft zich naar aanleiding van do mededeeling, dat met ingang van 15 Mei a.s. alle luxe opgemaakte broodjes (met uitzondering van het kadetje), aan de om zetbelasting zullen zijn onderworpen, met een adres gewend tot den Minister vau Financiën, waarin wordt verzocht, den aangekondigden maatregel weder in te trekken en zich te houden aan de oor spronkelijke steeds gehuldigde opvatting, dat brood in het algemeen, dus ook hol klein-brood, vrijgesteld is van de omzet belasting. Gewezen werd ook op de eigenaardig heid, dat wel het kadetje, doch niet an dere soorten klein-brood, welke goedkoo- per en van eenvoudiger bewerking zijn, van omzetbelasting zijn vrijgesteld. Tenslotte wijst het adres op de moei lijkheden, welke tengevolge van de heffing zullen ontstaan met betrekking tot den verkoop van het z.g. retourbrood, dat bet volksbrood bij uitnemendheid gewor den is. Notariaat. Te Bergen op Zoom is, 79 jaar oud, overleden de heer W. J. van Gruting, no taris te dezer plaatse. Duitsche critiek op onze witte achter spatborden. Uit Berlijn wordt gemeld, 'dat Regie- rungsrat dr Schoor, sprekende in de be- stuursacademie te Berlijn, als zijn mee ning heeft te kennen gegeven, dat de re sultaten van het wit verven der achter- spatborden van fietsen in Nederland niet volkomen aan de verwachtingen hebben voldaan. Volgens spr. zou een brandend rood achterlicht, ook voor fietsen, de juiste oplossing wezen. Burgemeesters. De burgemeester van Workum, de neer G. E. van Koetsveld, zal wegens het over schrijden van den 65-jarigen leeftijd niet meer voor een herbenoeming in aanmer king komen. De ambtsperiode van den heer van Koetsveld eindigt op 20 Mei. De staking in de Wieringermeer. Het comité van actie te Hoorn heeft Zaterdagmorgen besloten de staking in de werkverschaffing te eindigen. Er zal nu moeten worden afgewacht of de minister de schorsing van de stakers op zal hef fen. Brug bij Sliedrecht drie meter omhoog. Naar gemeld wordt, ligt het in de be doeling der spoorwegen de bestaande spoorbrug over de Merwede bij Sliedrecht ten behoeve der scheepvaart ca. 3 m. om hoog te brengen en dat werk in eigen be heer uit te voeren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1