Het rechte besef ontbreekt EERSTE BLAD Met ziet U beter ZATERDAG 9 MEI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 186 Mr Goseling fractie-leider. Buitenland. Het lot van Abessynië. Nationaal fonds voor bijzondere nooden. Belangrijkste Nieuws Lange Vorststraat 49, Goes LJitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolofoonnummor 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, wockabonncmcntcn voor Middelburg, Goes en Vlissingcn 10.20, Losse nummers 5 cont. Advertentiön 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het kan niet worden ontkend, dat in den afgeloopen winter de politieke ver gaderingen slecht werden bezocht. Bijna algemeen was de klacht, dat er zoowel voor de gewone huishoudelijke vergaderingen als voor de openbare ver gaderingen als regel weinig belangs Lelling was. Dit verschijnsel deed zich voor bij alle partijen. Ook bij de Anti-revolutionaire partij. De partij, die zulke hooge idealen na streeft, en bij wie het niet alleen gaat om de behartiging van stoffelijke belangen, maar die ook de propageering en de toe passing van de eeuwige beginselen van Gods Woord in haar program schrijft! Hoe dit verschijnsel te verklaren? Meermalen is de opmerking gemaakt, dat er misschien teveel vergaderd wordt in onzen tijd en dat dus de weinige be langstelling niet behoeft te verwonderen. Want dan zouden ook filmvoorstellin gen, zanguitvoeringen e.d, deze klacht moeten slaken. Maar dat is als regel niet het geval. Op zulk avonden is er altijd wel een betrekkelijk groot publiek dat tijd be schikbaar heeft en dat voor één avond zonder bezwaar meer aan entree betaalt, dan de contributie van een kiesvereeni- ging over een geheel jaar. De oorzaak moet dus ergens elders ge zocht worden. En wel hier, dat de rechte waardeering, 'het rechte inzicht' ontbreekt. Dat men de vraag naar welke beginse len 's lands belangen moeten worden be hartigd, een vrij onverschillige zaak acht, van niet genoegzaam belang om er een paar avonden in den winter voor vrij te maken; dat men een zanguitvoering of een filmvoorstelling van meer beteekenis acht dan het bespreken van vraagstukken van politieken aard en het georganiseerd pogen om de Christelijke grondslagen van ons volksleven door middel van de staat kunde te behouden en te versterken. Het behoeft, voor wie rustig nadenkt, geen betoog, dat dit een geheel verkeerde, een niet te verdedigen houding is. Het gaat toch in den politieken strijd om vraagstukken van diep-ingrijpenden aard. Het gaat om de handhaving en de.be vestiging van het gezag, maar ook om het behoud van de rechten en vrijheden van het volk. Het gaat om de 'beveiliging van gezin en huwelijk, om de vrijheid van kerk en school. Het gaat om de vraag, of God de Heere zal worden geëerd en gediend, of ook in de staatkunde met de Goddelijke ordinan tiën zal worden gerekend, dan wel of de 'beginselen van hen, die zich hierbij uit sluitend door het licht der menschelijke rede willen laten leiden, tot toepassing zullen worden gebracht. Dat zijn toch werkelijk geen vraagstuk ken van ondergeschikten aard, maar pro blemen van de hoogste orde. Op de vraag, hoe het komt, dat er voor onze politieke vergaderingen vaak zoo weinig belangstelling is, kan dus geen an der antwoord gegeven worden dan dit: dat óf het rechte inzicht ontbreekt, dat niet verstaan wordt welke groote belangen hier op het spel staan, óf dat er is een betreurenswaardige en nooit goed te pra ten onverschilligheid ten onzichte van deze dingen. En 't is zeker wel gewenscht, dat onze mannen en vrouwen zich eens ernstig gaan bezinnen en zich voor de vraag stel len of zij, door zich afzijdig te houden te genover land en volk, meer nog tegenover God, die hen ook op dit gebied een taak gaf, wel verantwoord zijn. Het is toch niet toevallig, dat ons volk de gelegenheid werd geschonken om op 's lands zaken invloed uit te oefenen. Wij hebben daarin te zien Gods be stel. En alleen wie met dat bestel Gods niet rekent, kan onverschillig staan tegen over den politieken strijd. Het is God, die ons hier een taak heeft gegeven. Daarom moet de onverschilligheid, waarvan velen 'blijk geven, als een ernsti ge fout worden gezien en geoordeeld. Wij belijden, 'dat het God de Heere is, die alle dingen regeert en bestuurt. Maar Hij wil daarbij gebruik maken van den dienst der menschen. Dus past hier geen laksheid en traag heid en onwil. Wij hebben te zijn een gewillig volk, bereid om met heel ons hart en met al onze gaven en krachten onzen God ook op dit terrein te dienen en Zijnen Naam groot te maken. De verkiezing van Prof. Mr Aalberse tot president van de Tweede Kamer vindt algemeene instemming. Mr Aalberse is een van de leidende fi guren in het Parlement, die bij een pre sidentskeuze als vanzelf op den voorgrond treedt. Toch is het niet onmogelijk dat bij de aanwijzing van Mr Aalberse als candi- daat voor het presidentschap ook andere factoren hebben gegolden. Er zijn in de R.K. Kamerfractie ver schillende stroomingen. Een deel van deze fractie steekt het niet onder stoelen of banken dat zijl met het huidige kabinet weinig ingenomen is en dat zij gaarne zou zien dat een andere koers werd inge slagen. En de meening is uitgesproken dat bij het in 1935 uitgebroken conflict met het kabinet, Mr Aalberse niet alleen fungeerde als fractieleider, maar dat hij daarbij ook door de meer onstuimige frac- tiegenooten geleid werd. Mr Aalberse is niet alleen Rijksbemid delaar bij1 loonconflicten, maar hij' zou ook in de politiek neiging hebben om tusschen kabinet en fractie bemiddelend op te tre den om conflicten te vermijden. En de vraag komt op, of met het op treden van Mr Goseling als fractieleider niet een andere koers zal worden inge slagen. De Maasbode, die steeds een zeer gematigd standpunt heeft ingenomen, schrijft een artikel over Mr Goseling als fractieleider, waarin als wijl ons niet ver gissen, eenige ongerustheid doorstraalt. Na hem geteekend te hebben als een scherpzinnig jurist van ongewoon for maat, vervolgt het blad: „Met dezelfde scherpzinnigheid zal hiji als politiek leider de eischen van dezen tijd èn de bijzondere moeilijkheden, die hij met zich brengt, weten te peilen, èn rekening houdend met alle omstandighe den, elke consequentie en elke mogelijk heid of onmogelijkheid doorschouwend, met het verantwoordelijkheidsbesef en het doorzicht van den waren Staatsman, zijn voor partij! en land zoo zwaarwichtig werk weten te verrichten." Dit lezende krijigt men den indruk, dat de Maasbode in den vorm van een stellige uitspraak een wensch neer schrijft, waarvan ze dringend hoopt dat deze door den nieuwen fractieleider ter harte zal warden genomen. Bij dezen wensch sluiten wij ons gaarne aan. Wij leven ook politiek in een veelbewo1- gen tijd. Niet alleen voor de R.K. Kamerfractie maar voor geheel ons politieke leven is het van het grootste belang, dat Mr Gose ling met het verantwoordelijkheidsbesef en het doorzicht van den waren Staats man zijn zoo belangrijke taak als fractie leider vervult. De Negus te Jeruzalem aan gekomen. De Negus is te Jeruzalem Vrijdagmid dag met familie en gevolg in een extra- trein aangekomen. Toen de negus te Haifa van boord ging speelde de kapel van de „Enterprise", terwijl soldaten de eerbewijlzen brachten. Een vertegenwoordiger van de Palestij'n- sche regeering was ter begroeting aanwe zig. Twee uur nadat de negus van boord was gegaan, was men nog bezig met het uitladen van de goederen, die uit Abes synië waren medegenomen, o.a. bestaan de uit tapjjitstoffen en een groot aantal met goud gevulde koffers. De gezamenlijke op de kade opgestapelde koffers besloe gen een lengte van vier meter en reikten tot manshoogte; zij werden streng door de politie bewaakt. De Negus dankte treurig glimlachend voor de toejuichingen. Het gevolg van den Negus woont in een hotel dicht bij' hotel David, waar de Negus zijn intrek heeft genomen. Alvorens zich ter ruste te begeven heeft de Negus een delegatie van priesters en zijn minister van buitenlandsche zaken ontvangen. Voor het hotel, waar hij. logeert, staat een Britsche schildwacht met de bajonet op het geweer. De Negus heeft verklaard, dat hij' nie mand kon ontvangen, doch vandaag zal hij de journalisten ontvangen. De inwoners van Addis Abeba keeren terug. Te Addis Abeba begint zich op het oogenblik een dergelijke levensmiddelen- nood te openbaren, dat de Italiaansche autoriteiten zich genoodzaakt hebben ge zien tot rantsoeneering over te gaan. Tegelijkertijd valt een geweldige prijs stijging der voedingsstoffen waar te ne men. Doch afgezien hiervan nemen de ver houdingen in de hoofdstad langzaam weer hun normaal aanzien, 'zoodat ook het vooruitzicht bestaat, dat de levensmidde lenverzorging spoedig weer beter functio- neeren zal. De spoorlijn heeft eveneens het bedrijf weer hervat, onder leiding van de mili taire autoriteiten. De eerste door de Ita lianen uit Addis Abeba afgezonden trein werd door soldaten met machinegeweren bewaakt, met het oog op het nog voort durend gevaar van overvallen. Voorloopig mogen de treinen des nachts op geen en kel station halt houden, daar plunderen de benden van een dergelijk oponthoud maar al te graag gebruik maken. Reeds heeft op een afstand van 20 km. buiten de 'hoofdstad een verwoed vuurge vecht plaats gehad tusschen Abessijnsche muiters en een Eranschen Senegaleeschen politietroep. D'e in lompen gekleede Abessijnsche krijgers lagen in het kreupelhout langs de spoorbaan verscholen en openden plot seling het vuur, toen de uit Addis Abeba komende trein in zicht kwam. De Senegaleesche soldaten die dezen trein bewaakten en vrijwel de eenige pas sagiers vormden, beantwoordden onmid dellijk de schoten. Hoe het gevecht is af geloopen is tot dusver nog niet bekend, wijl de trein niet werd opgehouden, doch in versneld tempo het traject verder af legde. Van de passagiers werd echter nie mand gedood. Kleinere mogendheden te Genève bijeen. Vertegenwoordigers van kleinere mo gendheden, waaronder voor Nederland Jhr. mr A. G. D. de Graeff, minister van buitenlandsche zaken, zijn te Genève aan gekomen. Ze zullen vandaag gemeenschappelijke besprekingen over den internationalen po litieken toestand en in het bijzonder over de taak van den volkenbond in de toe komst houden. Men verwacht in wei-ingelichte krin gen, dat vooral twee onderwerpen zullen worden behandeld: de kwestie van de sancties tegen Italië en de kwestie van de hervorming van den Volkenbond. Intusschen gelooft men niet, dat de ministers morgen reeds tot een beslis sing zullen komen. De ministers zullen vermoedelijk eerst willen kennis nemen van de beslissingen van den vanavond bij- eenkomenden Italiaanscben ministerraad. Daarom neemt men aan, dat de belang rijkste besprekingen tusschen deze vijf ministers eerst a.s. Zondag zullen worden gehouden en misschien ook nog Maandag zullen worden voortgezet. Uit de beboschte heuvelen rond de Abes- synsche hoofstad keeren de inlanders al lengs naar 'hun haardsteden terug. In grooten getale bieden zij den Italianen bun onderwerping aan. Er zijn echter ook halsstarrigen, die op eigen gelegen heid den oorlog tegen den indringer wen- söhen voort te zetten. En deze francti- reurs zullen nog langen tijd een ernstig ge vaar vormen in het land en de hoofdstad. Volgens een bericht uit Asmara zou Ras S-yoem, de bekwame Abe-ssynsche aanvoerder uit bet Noorden, zich bij het opperbevel van het derde legercorps in de streek van Sokota, 100 K.M. bezuiden Makallé, hebben aangemeld. Een „samenzwering" tegen Baldwin? In de gelederen van de Engelsc'he con servatieve partij zou een machtige revo lutionaire beweging tegen minister-presi dent Baldwin geleid hebben tot een ware „samenzwering", welke ten doel heeft, de nationale regeering te vervangen door een kabinet, dat uitsluitend is samengesteld uit leden van den rechtervleugel der Tor- gypar'tij. Samuel Hoare zou minister van finan ciën worden en Neville Chamberlain eer ste minister. Baldwin en Eden zouden geen deel van het kabinet uitmaken, evenmin als Aus ten Chamberlain, die evenwel welwillend tegenover de nieuwe combinatie zou staan D'e „News Chronicle" voegt hieraan nog toe, da!t het tegenwoordige kabinet ern stig verdeeld zou zijn ten aanzien van de sanctie-kwestie. Eden en de jonge con servatieve ministers blijven trouw aan de sanctie-politiek en de collectieve veilig heid, terwijl de nationaal-liberale minis ters en de „oude garde" der conservatie ven geen bijzonder enthousiasme voor den volkenbond aan den dag leggen. Nieuw Duitsch plan tot herstel van de wereldcrisis. Naar te Parijs uit Berlijh wordt ver nomen is de Duitsche regeering voorne mens, het politieke vredesplan te vervol maken door er een economisch plan aan toe te voegen, dat een ontspanning moet brengen, niet alleen op politiek terrein, doch ook op economisch-monetair gebied. De desbetreffende diensten van het mi nisterie van economische zaken hebben derhalve opdracht ontvangen, een pro- H. M. de Koningin beschermvrouwe. Maandag a.s. zal ten overstaan van notaris Kraft te 's-Gravenhage, de op richtingsakte worden verleden van de stichting Nationaal Fonds voor Bijzon dere Nooden, welk fonds in 'de plaats zal treden van het Nationaal Crisis-Comité. H. M. de Koningin is Beschermvrouwe van de nieuwe stichting, terwijl H. K. H. Prinses Juliana het eere-voorzitterschap heeft aanvaard. Het 'dagelijksch 'bestuur van bet fonds is als volgt samengesteld: Mr A. J. A. A. baron van Heemstra, oud-gouverneur van Suriname, thans onder-voorzitter van het Nationaal Crisis^Comité, voorzitter; Mr Dr K. J. Frederiis, secretaris-generaal aan het departement van BinnenlancLsche Zaken, thans algemeen secretaris van het Nationaal 'Crisis-Comité, onder-voorzitter; Mr E. S. Menten, thans penningmeester van het Nationaal 'Crisis-Comité, pen ningmeester; Mr H. M. L. H. Sark, secretaris van den armenraad te 's-Gra venhage, secretaris; Jhr Mr M. A. Bee- laerts van Blokland, thans adjunct-secre taris van het Nationaal Crisis-Comité, adjunct-secretaris. Het ligt in de bedoeling dat het dage lijksch bestuur met nog een lid zal wor den uitgebreid. gramma tot hervorming van de wereld economie uit te werken, waarin, in sa menwerking met de leiders van de Duit sche industrie, het rijk middelen aanwijlst tot herstel van de wereldcrisis, waarbij vooral rekening wordt gehouden met den toestand van Duitschland. Aan dit programma wordt met koorts achtige haast gewerkt en men hoopt het over veertien dagen aan Hitler voor te leggen. Indien deze het aanvaardt, zal het aan de overige groote mogendheden worden voorgelegd. Korte Berichten. Havas meldt uit Berlijn, dat de averij aan de Graf Zeppelin (waardoor het luchtschip over Frankrijk moet vlie gen) 'bestaat uit een beschadiging van de metalen bewapening, waardoor het om hulsel scheurde. Te Rio de Janeiro kon de schade niet worden hersteld. Dat kan eerst te Frie- drichshafen gebeuren. Het luchtschip „Hindenburg", kan indien het weer zoo blijft zooals het thans is, vandaag 14 uur M.E.T. in New-York worden verwacht. Te Lemberg zijn 10.000 bouwvak arbeiders in staking gegaan. Ernstige sociale verwikkelingen hebben zic'h in die stad onlangs voorgedaan. Men vreest voor nieuwe onlusten. Het gaat om een loon- confliot. Naar uit Münc'hen gemeld wordt, is de bekende Duitsche schrijver Dr Oswald Spengler, de schrijver van „Der Unter- gang des Abéndlandes", 'gisteren aldaar op zes en vijftig jarigen leeftijd over leden. GEMEENTEN EN WERKLOOSHEIDS- SUBSIDIEFONDS. De Vereen, van Nederl. Gemeenten heeft naar aanleiding van het wetsont werp strekkende o.m. tot verlenging van den geldigheidsduur van het werkloos- heidssubsidiefonds een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin wordt geconstateerd, dat de vrees moet opko men, dat de regeling inzake dit fonds, welke aanvankelijk als zeer tijdelijik is gedacht, in feite een meer duurzaam ka rakter heeft gekregen. Nu, meer nog dan voor eenige jaren, moet worden verwacht, dat de werkloos heid als nationaal verschijnsel in den huidigen, helaas nog steeds toenemenden omvang, niet na verloop van enkele jaren tijds en zeker niet voor 1 Jan. 1940 zal zijn verdwenen, is het volgens adressante thans het oogenblik, onder het oog te zien, of niet andere maatregelen kunnen worden getroffen. Want blijft de regeering de taak van het rijk ten aanzien van deze lasten zien als een aanvullende hulp, dan schijht de vrees maar al te zeer gegrond, dat de om standigheden, welke in 1935 een bijzon dere inperking van het gemeentelijk be lastinggebied noodzakelijk hebben ge maakt, in afzienbaren tijd nog niet zul len ophouden te bestaan. De vereeniging spreekt de hoop uit, dat de Kamer bijl de behandeling van het be treffende ontwerp met haar opmerkingen rekening zal willen houden. Binnenland. De nieuwe schoolgeldregeling. Nationaal fonds voor bijzondere nooden. Gemeenten en werkloosheidssubsidie- fonds. Minister Deckers naar Zeeland. Vragen over stijging van pachtprijzen. Buitenland. Do Negus te Jeruzalem. De besprekingen der kleine mogendheden te Genève. DE EXTRA UITKEERING AAN WERKLOOZEN. De heer Steinmetz heeft aan den minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld; 1. Kan de minister meedeelen hoe het t'hans staat met de besteding der gelden, welke zijn toegestaan voor extra-verstrek king aan werkloozen ter voorziening van kleeding, dekking, huisraad, waarom trent gebleken is uit de toelichting op het ontwerp van wet tot wijziging van het tiende hoofdstuk A der rijksbegrootiug 1934 en uit hetgeen de minister op 17 Dec. 1935 bij gelegenheid van de open bare behandeling van voornoemd wets ontwerp gezegd en op 5 Maart 1936 be vestigd heeft, dat van de oorspronkelijk, toegestane f 2 millioen slechts ongeveer 2 ton verbruikt was? 2. Kan de minister meedeelen, waarom tot op heden, ruim vier maanden na be handeling van het wetsontwerp, nog niet de toegezegde aanschrijving aan de ge meentebesturen is verzonden, meedeelen- de, „dat er in dit opzicht iets gedaan kan worden?" GEHAKT VARKENSVLEESCH MET RUNDVLEESCH. Distributie in blik tegen 1 Juni a.s. Reeds is medegedeeld, dat weldra, wel licht 1 Juni a.s., weder een aanvang zal worden gemaakt met het verstrekken van goedkoop vleesch in blik aan werkloozen. Nader vernemen wij, dat gedistri bueerd zal worden gehakt, vervaardigd van varkensvleesch, vermengd met rund- vleesch. Gelijk wij reeds meldden wordt gebruik gemaakt van de omstandigheid, dat de varkensprijzen op het oogenblik laag zijn, waardoor eenerzijds het te verwerken vleesch goedkoop verkregen kan worden, anderzijds de prijzen gestimuleerd wor den, door deze aankoopen. Men heeft dus niet uitsluitend te doen met een socialen, doch zeker ook met een agrarischen steunmaatregel. D'e kosten worden dan ook bestreden uit het Landbouwcrisisfonds. NIEUWE RIJKSWEG UTRECHT-VIANEN. D'e A. N. W. B. meldt, dat den 26sten Mei a.s. door den rijkswaterstaat zal wor den aanbesteed den aanleg van de aar- debaan van den Rijksweg no. 26, gedeelte Utreoht-Vianen, onder de gemeenten Jut faas en Oudenrijn. Met het reeds in aanleg zijnde gedeelte van den weg onder de gemeente IJssei- stein, Jutfaas en Vreeswijk, waarvan de aanbesteding reeds op 12 Augustus 1935 heeft plaats gehad, is thans de geheele weg van de nieuwe brug bij Vianen af tot de aansluiting aan den rijksweg Har- melen-Utrecht 1.5 km. ten westen van het Merwedekanaal in uitvoering genomen. De normale kruisbreedte van de aarde- baan bedraagt 28.5 m., terwijl twee rijba nen zijn ontworpen, elk breed 6 m., welke gescheiden zijn door een middenberm van 4.5 m. Met de uitvoering van dit werk zal on geveer een jaar gemoeid zijn. DE STIJGING DER PACHTPRIJZEN. De heer Van der Sluis heeft aan de ministers van Justitie en van Landbouw en Vissoherij de volgende vragen gesteld: 1. Is het den ministers bekend, dat de pachtprijzen van boerderijen en los land sterk omhoog loopen (voor los land hier en daar zelfs met 40 pet.) en dat dit ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1