De Dochter van den Opperrechter Nederland en de Volkenbond. Binnenland FEUILLETON Staten-Generaal Uit de Provincie Minister Deckers en de kleine boeren. a - - GIFT VAN H. M. DE KONINGIN. H. M. de Koningin zond aan het hoofd bestuur van het centraal genootschap voor kinderherstellings- en vacantieko- lonies na ontvangst van het jaarverslag over 1935 een belangrijke gift, die met grooten dank aanvaard werd. MINISTER DE WILDE OVER RECLASSEERING. Van oroot moreel nut voor de Gevangenen De minister van Binnenlandsche Zaken mr J. A. de Wilde heeft gisteravond voor dt, N.C.R.V.-microfoon een korte opwek king gesproken tot steun aan het doel van den nationalen reclasseeringsdag op Zaterdag 9 Mei a.s. De minister wekte hierbij de luisteraars op om naar mate van ieders financieelen welstand steun te geven aan een edel en echt christelijk streven. Ook de gevangene, ook de naar recht gestrafte, blijft mensch, onze medemensch, geschapen naar het beeld Gods, bestemd voor een eeuwig leven. Straks, na zijn straftijd volbracht te hebben keert hij weer in de maatschappij terug, en dan mogen wij ons niet van hem afmaken. Tot ons komt een stem, die ons aan spoort het verlorene te zoeken, het neder- gebogene op te richten en degenen, die in de gevangenis zuchten, van ons medelij den te doen blijken, door troost te bren gen en uitzicht op levensherstel te ope nen. Natuurlijk kunnen wij dat niet allen doen, want die troost, dje steun, die op beuring, dat pogen om weer licht te brengen in de duisteris vereischen een groote mate van wijsheid, ervaring en voorzichtigheid. Men vergete niet aldus de minister dat het voor wie eenmaal veroordeeld werd, zoo uitermate moeilijk is, zich weer een sociale positie te verschaffen. En dat is in vele gevallen de oorzaak van reci- dieve, van een terugvallen in de misdaad. Het Nederlandsche volk toone, dat het dezen reclasseeringsarbeid waardeert. Moge de collecte van den reclasseerings dag op Zaterdag 9 Mei bewijzen, aldus de minister, dat duizenden het groote nut ervan begrijpen en, door liefde tot den naaste bewogen, offers brengen, die de krachtige voortzetting van het reclassee- ringswerk mogelijk maken. KOLONIALE STATEN VAN SURINAME VERWERPEN DE BEGROOTING. De Koloniale Staten van Suriname hebben de begrooting verworpen, als pro test tegen het hun voortdurend negeeren in belangrijke aangelegenheden. Zij hebben een telegrafisch verzoek aan de Staten-Generaal gezonden om het wetsontwerp op de reorganisatie van den vaartuigendienst in Suriname, waarover zij niet zijn gehoord, aan te houden tot dat de Koloniale Staten in de gelegen heid zijn gesteld hun oordeel over deze kwestie kenbaar 'te maken. De Koloniale Staten beschouwen deze reorganisatie als nadeelig voor de Nederlandsche finan ciën en voor Suriname. ((Dit wetsontwerp is gisteren door de Tweede Kamer aangenomen en zal op dringend verzoek van den minister Dins dag a.s. in de afdeelingen van de Eerste Kamer worden onderzocht.) DE LANDBOUW-HYPOTHEEKWET. Een adres tegen het ontwerp. De Broederschap der Notarissen in Ne derland, de Coöperatieve Centrale Boe renleenbank te Eindhoven, de Coöpera tieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, de Nederlandsche Spaarbankbond te Amersfoort, de Nederlandsche Vereeni- ging ter Bevordering van bet Levensver zekeringswezen, en de Vereeniging van Directeuren van Hypotheekbanken heb ben gezamenlijk een uitvoerig adres ge zonden aan de Tweede Kamer naar aan leiding van het ontwerp van wet houden de bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende landbouwhypotheek- en pachtovereenkomsten. Adressanten zijn er vast van overtuigd, dat het belang der landbouwende bevol king, als geheel gezien, verwerping van het ontwerp eischt, en op grond van deze 110.) o— „Maar deze Trelawny liegt, hij is een spion," riep Jeffreys uit. „Als gij vlucht, zal hiji het door de gansche stad bekend maken." „Ik ben noch een spion, noch een leu genaar en dat weet gijl heel goed," ant woordde de jonge man, „Denkt gij1, dat ik beproefd zou hebben om hierheen te ko men, ten einde Zijne Majesteit te waar schuwen, als ik van plan was, het bekend te maken? Wat u aangaat, Jeffreys, met u moet ik nog afrekenen." Weer viel de stilte in en opnieuw drong het geluid der menschenmassa tot hen door. „Het leger van Willem komt," schreeuwde het opgewonden volk. „Heil den nieuwen Koning en weg met de ty- rannenl" „Vlug, vlug!" riep Jakobus angstig, „of 't is te laat!" Hij verliet het vertrek, gevolgd door den Hertog van Northumberland. Trelawney was op 't punt om zich tot Jeffreys te wenden, doch begreep, dat 't tijd voor hem werd zich in veiligheid te overtuiging achten zij het hun plicht om op verwerping aan te dringen. HET WERKKAMP TE CHAAM. Door Minister de Wilde geopend. De Minister van Binnenlandsche Za ken, Mr J. A. de Wilde, heeft gisteren het Werkkamp te Chaam geopend en daarbij een rede gehouden, waarin hij wees op de belangstelling, welke de re geering reeds herhaaldelijk heeft getoond voor den arbeid van de Centrale voor Werkloozenzorg. Dat dit werk ook bij ons volk waardee ring en sympathie ondervindt, is op de meest welsprekende wijze gebleken door bet antwoord op den oproep om door milde particuliere bijdragen de voortzet ting van deze sociale taak mogelijk te maken. Een ton werd gevraagd, meer dan een ton werd gegeven. Door deze daad kan odk de regeering, die zelve met vele moeilijkheden van financieelen aard te worstelen heeft en op wier hulp van alle zijden telkens een beroep wordt gedaan, met vrijmoedigheid voortgaan de inrichting en exploitatie van kampen als dit is te steunen. Die steun is praktisch ongeveer 80 pet. van de kosten, indien men de beschikbaarstel ling van het kamp zelf daarbij meetelt Zij is derhalve niet gering te schatten, maar dubbel verantwoord, nu zoo duide lijk is gebleken, dat de publieke opinie een onderneming als deze om haar groote waarde voor de werklooze jeugd sympa thiek gezind is. Die gezindheid behoeft ons niet te ver wonderen. De druk der tijden heeft wel vele noodlottige gevolgen: hij brengt niet alleen rampspoed in het economische leven en het stoffelijk bestaan van velen, maar heeft ook nadeeligen invloed op de moreele gesteldheid des volks. Niemand zal dit kunnen ontkennen. Maar ander zijds is hij ook oorzaak van een verhoo ging van het saamhoorigheidsgevoel, en wordt de Christelijke naastenliefde er door geprikkeld. De Minister besloot met zijn waardee ring uit te spreken voor de bemoeiingen van allen, die dit werk hebben georgani seerd en voorbereid. Hij hoopte, dat dit kamp er toe zal bijdragen de nood te lenigen van bet jonge geslacht, dat onder zoo ongunstige economische omstandig heden zijn intrede moet doen in het maatschappelijk leven. De heer W. J. Hemmes, voorzitter van de Centrale, deelde mede, dat het bestuur met algemeene stemmen heeft besloten, dat bet negende kamp, dat zal worden gevestigd op de terreinen van de Woeste Hoeve bij Apeldoorn, onder leiding zal staan van en bestemd zal zijn voor de vrijzinnige groep. Ook den oud-katholie ken, die eveneens met de Centrale mee werken, is op hun verzoek gedurende het tijdperk .dat door ben noodig werd ge oordeeld een kamp ter beschikking ge steld. Voorts is op voorstel van de commissie „Vrouwencrisiszorg" van de Centrale be sloten, dat haar bemoeiingen zich thans ook zullen uitstrekken tot de zorg voor de werklooze vrouwen. Er zal worden meegewerkt aan de vestiging van inter naten tot opleiding van dienstboden. Rijkscommissie werkverruiming. Naar het „Volk" verneemt, is binnen kort de benoeming te verwachten van ir Bongaerts tot eersten secretaris van de rijkscommissie werkverruiming. De beer Bongaerts, een zoon van den oud-minis ter, is thans als civiel-ingenieur werk zaam in Spanje. TWEEDE KAMER. Financiering der Industrie. Fundamen teel verschil tusschen het Kabinet en de R.K. Kamerfractie. Pleidooi voor devaluatie. Bij de gisteren voortgezette behande ling van het wetsontwerp tot oprichting van 'n N.V. Maatschappij voor Industrie financiering zijn twee dingen duidelijk geworden. In de eerste plaats dat het ontwerp met groote meerderheid zal wor den aangenomen, maar voorts ook, dat er nog steeds een ernstig verschil van op stellen. Hiji kon .hem nog laten arresteeren,. De troon des Konings wankelde, maar de lord Kanselier was nog niet machteloos. Voordat Jeffreys bekomen was van den schrik, door 's Konings plotseling vertrek veroorzaakt, verliet ook Trelawney het vertrek en spoedde zich naar buiten. Dienzelfden nacht vluchtte Jakobus langs een geheime gang uit bet paleis, het Groot Zegel meenemende; ging naar Millbank, waar hiji de rivier overstak naar Vauschall, met het plan zich naar Sheerness te begeven; terwijl Bene- dictus Trelawney maatregelen nam, om Jeffreys niet uit het oog te verliezen. HOOFDSTUK XXXVI. De wagenen des Heeren. Den volgenden morgen was geheel Lon den in verwarring. Vóór de Koning ge vlucht was had hij Northumberland bevel gegeven de deuren niet te openen, vóór het dag was. Northumberland had dit be vel gehoorzaamd. De antichambre was gevuld met hovelingen, die nog altijld van meening waren, dat 't verstandig zou zijn de zijde des konings te houden en die daarom gekomen waren hem hun mor gengroet te brengen. Maar geen droefheid of angst was op vatting Is tusschen het Kahinet en de i R.K. Staatspartij. Het optreden van Minister Gelissen, van wie de R.K. zulke groote verwach tingen hadden en die bij zijn streven naar industrialisatie de volle steun heeft van het Kabinet, heeft daarin weinig verandering kunnen brengen. Volgens Mr. Kort en horst, de woordvoerder van de R.K. fractie voelt de Regeering veel te weinig voor „soli daristische welvaartspolitiek", welke de R.K. Staatspartij wenscht en beschouwt zij het optreden van den Staat ais koop man-industrieel nog veel te veel als een noodzakelijk kwaad. Natuurlijk zal de R.K. fractie voor het ontwerp stemmen, maar voor haar geldt volstrekt niet: dankbaar en voldaan. Een geheel ander geluid liet de heer Wendelaar (Lib.) hooren. Hij prefe reert de soepele organisatie van het vrije bedrijfsleven boven de logge bureaucra tie en stelt daarom als eisch, dat de Staat zich geleidelijk terugtrekke van het 'terrein, dat principieel aan bet particu lier initiatief behoort. De Staat, zoo zeide 'hij, steke zich niet nog dieper in het wespennest! De heer S m e e n k (A.R.) betoogde, dat de overheidstaak beperkter moet zijn in normalen tijd dan in een buitengewonen tijd. Het christelijk beginsel houdt reke ning met de mogelijkheid van verwar ringen. Men verwijt nu den banken, de indus trie niet genoeg te financieren, maar de banken hier zijn te voorzichtig om uit kort geld lang geld te maken. In de lan den, waar de banken anders hebben ge handeld, is het mis geloopen. Spr. verklaarde geen groote verwach tingen van het ontwerp te hebben, doch hij wil het ook niet b'agatelliseeren. De overheid heeft ten deze haar taak te ver vullen. De heer Lovink (G.H.) zeide het in hoofdzaak met den 'heer Smeenk eens te zijn. Men moet niet a tort et a travèrs industrieën willen scheppen, zooals de heer Westerman dat aanbeveelt, maar •voorzichtig te werk gaan. De minister plaatse in de commissie van toezicht practische personen. De heeren v. Voorst tot Voorst en v. d. P u 't t (beiden R.K.) verklaarden dit ontwerp te zien als een lapmiddel. Nederland had bet voorbeeld van Enge land moeten volgen en devaluatie moeten toepassen. Vandaag komt Minister Gelis sen aan het woord. De besprekingen te Geneve. De minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr A. G. D. de Graeff, heeft aan het A.N.P. verklaard, dat de bijeenkomst der kleine neutrale mogendheden in Genève j uitsluitend ten doel heeft het complex van internationale vraagstukken on der de oogen te zien en in verband daar mede de gedragslijn, welke de Deensche vertegenwoordiger in den Volkenbonds raad zal volgen, vast te stellen. Uiteraard kan hierbij elk punt, geen enkel uitgezonderd, aan de orde komen. Een vast programma is tot dusverre niet opgesteld. Visschen op mosselzaad. Met betrekking tot het visschen op mos selzaad in de Waddenzee kan het vol gende worden meegedeeld: Aan in Zeeland woonachtige bij de Ne derlandsche Visscherijcentrale georgani- seerden in de groep mosselzaadvisschers en mosselzaadhandelaren zal gelegenheid worden gegeven, in enkele gedeelten van het gebied in de Waddenzee, waar het overigens verboden is te visschen met een mosselvaartuig, te visschen op mosselzaad van ten hoogste 4.5 c.m. lengte, en wel: a. aan visschers met motor- of met zeil- vaartuigen van 4 tot en met 19 Juni a.s. op de mosselbanken gelegen bij de roode tonnen 13, 12, 11 en 10 van de Oost-Meep, in de Kromme Balg en op de Friesche en Groninger Wadden beoosten de Krom me Balg; hun gelaat te lezen. Overal heerschte vreugde gepaard gaande met wilde daden van wraak tegen hen, van wie men dacht, dat ziji den vloek over 't land gebracht hadden. Wet en orde waren voor het oogenblik vergeten. De koning was heen gegaan zonder vooraf een regent te benoe men. Willem van Oranje was nog niet aangekomen. Het leger was ontbonden. 'tRijiks Zegel was weg. Eén man had 'het hoofd niet ver loren. Lord Rochester, die de zaak des konings had verdedigd, wendde zich tot Northumberland. „Roep de wacht bijeen en verklaar u voor den Prins van Oranje", zeide hij. De hertog gehoorzaam de oogenblikkelijk en vóór dat de Prins de hoofdstad binnentrok was hiji reeds het erkende hoofd van het volk. Ondertusschen werden, temidden van de plundering en verwarring, overal kre ten van „Jeffreys, waar is de bloedige Jeffereys?" gehoord. De vraag ging van mond tot mond. „Waar is Jeffreys? Laat ons hem doodenl Scheur hem uit elkaar!" Ongetwijfeld was het diepe ernst, maar niemand scheen te weten waar hiji was. Als de koning had kunnen ontsnappen onder de bescherming van de donkere schaduwen van den winternacht, dan had zijp Kanselier dat ook kunnen doen. b. aan visschers met zeilvaartuigen bo- i vendien van 4 tot en met 30 Juni a.s. op de mosselbanken gelegen op het Balgzand tusschen de Noord-Hollandsche kust, het Malzwin en het Amsteldiep. De daartoe noodige vergunningen zul len worden verstrekt door het hoofd van het 2e en 3e visscherij-district te Amster dam, die de vergunningen ter uitreiking zal toezenden aan de in de verschillende visschersplaatsen in Zeeland gevestigde agenten van het centraal verkoopkantoor van mosselen. Aan de vergunningen zullen enkele voorwaarden worden verbonden. Eén de zer voorwaarden zal zijn, dat het mossel zaad naar Zeeland zal moeten worden overgebracht me# het visschersvaartuig, waarmee het zaad zal zijn gevangen. Overlading van het gevangen mossel zaad in vrachtvaartuigen om het daar mee naar Zeeland te vervoeren zal der halve verboden zijn. Minister Deckers naar Zeeland. Dö regelingscommissie voor den te Kloosterzande te houden Zeeuwsch- Vlaamschen fokdag van koudbloedpaar- den ontving bericht, dat Minister Deckers vergezeld van den Commissaris der Ko ningin dezen fokdag met hun bezoek zul len vereeren. Het luchtschip Van Hindenburg boven Zeeland. Men meldt ons uit Biezelinge: Het luchtschip Von Hindenburg pas seerde hedennacht te ruim half twee even ten zuiden van Biezelinge, heel wat hoo- ger dan de Graf Zeppelin gewoon is te vliegen. D'e hoogte was naar schatting 800'1000 m. Het luchtschip was echter heel duidelijk te zien, dank zij den hel deren hemel en de volle maan. Te Middelburg is de Hindenburg te ongeveer kwart voor twee waargenomen, komende uit Zuid-Beveland. Het lucht schip vloog naar schatting over Ritt'hem. Te 1 uur 50 werd Vlissingen gepasseerd. Het Werkfonds 1934. Werken in de provincie Zeeland. Op een Persconferentie inzake 't Werk fonds 1934 welke te Don Haag gehouden is, werd medegedeeld, dat in deze provin cie voor de volgende werken reeds credie- ten beschikbaar zijn gesteld: Plan 279, Terneuzen. Kanaalbaven R. W. f506.467,65. Plan 351 I, Kruiningen-Schore. Weg R.W. f 32.900. Plan 500. Prov. Zeeland. Weg Middel burg-Vlissingen f 70.000. Plan 504. Gem. Koewacht. Weg Koe- wac'ht-St Jansteen f 35.886. Plan 512, Polder Walcheren. Gemaal Ritt'hem f6'5.500. D'e navolgende werken zijn in voorbe reiding en zullen nog aan de ministerieels Commissie ter goedkeuring worden voor gelegd: Plan 492. Veere-Vrouwepolder. Weg. Plan 617, Middelburg. H.B.S.-verbou- wing. Plan 876. 's-Heerenhoek. Wegen. Plan 946. Middelburg. Abattoir. Plan 966, Domeinen. Isa'bellakanaal. Plan 1157, Krabbendijke. Haven. Plan 1274. Biervliet. Wegen. Bovendien worden nog andere plannen nader onderzocht. Middelburg. De herbaalde uitvoering van de De Ruytercantate, getoonzet door den Middelburgschen componist A. Lijsen, werd gisteren gegeven door de volkszang- school, uitgaande van de vereeniging Uit het Volk voor het Volk, onder leiding van dhr A. Bosdijk. De overgroot© belangstel ling bleek wel uit het feit, dat de geheele zaal weer was uitverkocht. D'aar verleden week reeds een uitgebreid verslag van de uitvoering werd opgenomen, kan volstaan worden met de aanvullende mededeeling, dat behalve Mej. T'. v. d. Garde als solisten optraden de heeren A. H. Verbeek en P. B. Hamel. Bij het einde der uitvoering werden aan de dames bloemen aangebo den en moest dhr Bosdijk een krans in ontvangst nemen, met een geweldig ap plaus. Natuurlijk ging de sympathie uit naar de jeugdige solisten, Michiel en zijn matroos. Ook deze laatsten ontvingen een ge schenk als blijvend aandenken. Vlissingen. Baldadige jeugd. Het onderzoek dat de politie instelde naar de inbraken in de 'tinfabriek en in het abat- 't Grauw schreeuwde van woede toen men begon te vreezen, dat bij' nog zou ont snappen. Misschien had Jeffreys, toen hiji op 's Konings bevel dezen bet Groot Zegel bracht, en wist dat de Koning van plan was te vluchten, ook al plannen voor de toekomst gemaakt. Hoe 't zdj, Trelawney bad nog maar weinige uren 't koninklijke paleis verlaten, toen een man in een grij zen mantel gebuid en een pelsmuts op 't hoofd, 't huis van Jeffreys verliet. Hij1 had een matrozen halsdoek om. Hij! bad geen wenkbrauwen. Hij liep met een wag gelenden en toch haastigen tred naar 't Oosten. Bij' iederen boek van de straat zag hij vreesachtig in 't rond en scheen zeer opgewonden, toen hij1 een man zag in zijn onmiddellijke nabijheid, die hem scheen te volgen. Een paar keer lachte de man, terwijl hij" voortliep: een wreede, woeste lach, maar spoedig werd de lach verdrongen door een angstigen blik. Toen het begon te dagen bereikte hij Wappling en de kade rondziende, zag hij een kolenschip liggen. ^Waarheen gaat de reis, kapitein?" vroeg hij aan den schipper. „Hamburg," antwoordde de man. „Wanneer vertrek je?" „Zoodra de vloed hoog genoeg ie." De toestand onzer boeren beter dan in andere landen. De Minis ter hoopt den strijd van den kleinen boer te kunnen verlich ten. Minister Deckers die gisteren de jaar vergadering van de Goöp. Roermondsche Eiermijn bijwoonde, heeft daar enkele oogenblikken het woord gevoerd. Spr. betoogde dat de pluimveehouderij een wezenlijk onderdeel is van het Land bouwbedrijf, zoodat zijn belangstelling uiteraard ook naar de pluimveehouderij uitgaat. De bloei en de opbrengst der producten dalen den laatsten tijd af, maar dit is geen reden om den moed te verlie zen. Het vertrouwen in de Goddelijke Voorzienigheid zal men zich niet laten ontrooven. Er zullen wel eens maatregelen door de Regeering getroffen zijn, die ontstemming wekten, maar men bedenke, dat de Regee ring, alle maatregelen, ook voor de pluim veehouders toetsen moet aan het alge meen belang en dat de Regeering over meer gegevens beschikt dan anderen. Over de bijzondere felicitaties van pluimveehouders met Nieuwjaar, is hij niet zoo geschokt geweest. Hij kreeg eenige duizenden kaartjes met een „eisch" er op, zooals dat tegenwoordig heet. De postzegels heeft hiji eraf laten scheuren voor de Missie en het papier heeft hij gestort in het fonds van het Liefdewerk Oud Papier! (Applaus en hilariteit). Ver volgens prijst de minister de deskundig heid en den ijver van den heer Tukker bij' de uitoefening van diens werkelijk niet gemakkelijke taak. Zorg voor de pluimveehouderij, betee- kent zorg voor den kleinen boer, die door de crisis gehaald moet worden met zo>o klein mogelijk verlies, al is dit gauwer gezegd dan gedaan. Ook hier moeten de maatregelen echter getoetst worden aan het algemeen belang. Hij hoopt echter eenige maatregelen te kunnen nemen, die den strijd van den kleinen boer zullen verlichten. Niet alle crisismaatregelen zijn voor treffelijk, ook aan dit menschenwerk kle ven fouten, maar in 'l algemeen hebben zijl in de laatste jaren goed effect gesor teerd. De toestand onzer boeren steekt dan ook gunstig af bij: dien der boeren in andere landen. Als we het doel willen, moeten we ook de middelen willen. Men moet de crisismaatregelen eerlijk meehel pen uitvoeren, anders komt er weerzin tegen de maatregelen bij andere groepen der bevolking en wordt het steeds moei lijker zulke maatregelen te kunnen ne men. Controleurs, die ook maar het min ste oneerlijk zouden zijn, zal hij' direct ontslaan. Hij' hoopt dan ook, dat men de zen wenk, dien hiji als goed vriend geeft, ter harte zal nemen. Met vertrouwen op God, eerlijk m han del en wandel, eendrachtig en trouw aan het bestuur, moge men de toekomst tege moet gaan. (Applaus.) De vergadering rees daarop spontaan op om den minister op hartelijke wijize een „Lang zal hij' leven" toe te zingen. toir, hebben een wel verrassend resultaat opgeleverd. Het blijkt n.l. dat bet hier niet inbraken betreft, doch louter bal dadigheid van een 5-tal jongens van 810 jaar. Goes. „Jong Holland snakt naar w e r k". De inzameling door den Chr. Besturenbond voor „Jong Holland snakt naar werk'' gehouden, is thans be ëindigd. Met een gift van der jeugd organisatie te Kloetinge ad f 2.25 en een tweede bedrag uit Nieuwdorp ad f29.35, is thans in totaal uit Goes en de tot den Chr. Besturenbond behoorende dorpen een bedrag van bruto f 1327.02V2 bijeen gebracht. Dit resultaat overtreft zeker de meest optimistische verwachtingen. Er is mild gegeven. De luchtbeschermings oefening. Heden is aan de burgerij een ciculaire met begeleidend schrijven van den burgemeester uitgereikt, waarin de meest volledige medewerking wordt ver zocht in verband met de lucbtbescher- mingsoefening op 16 Mei a.s. Vanaf des avonds half tien tot dat klokgelui om- „Btoelang duurt dat nog?" „Ongeveer twee uren." „Kan je mijl aan boord nemen?" „Ik heb geen werk voor meer handen." „Ik betaal, en een flinke som ook." „Hoeveel?" „Vijf pond." „Zeg tien pond," zei de schipper, „en gij kunt meevaren." „Aangenomen," sprak de man. „Ik kan nu dadelijk zeker wel aan boord gaan?" „Neen, dat gaat niet. Eerst over een uur. Maar ga zoo lang naar de „Roode Koe", ze hebben daar goed bier, zooals ik uit ervaring weet." 'De man verzocht dringend dadelijk aan boord te mogen gaan, maar de kapitein weigerde beslist, waarop de ander vrees achtig om zich been keek. Toen bij! nie mand zag, die op hem lette, begaf hiji zioh naar het bierhuis de „Roode Koe". Er was niemand in de gelagkamer dan alleen een werkmeid, die den vloer schrobde. „Geef me een pint bier," zei de man. De meid bracht 't, en daarop verliet ze hem, daar zijn blik haar niet aanstond. Nauwelijks had zdj* de gelagkamer ver laten of een ander kwam binnen, die de deur achter zich sloot. „Een sombere morgen, mijnheer!" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2