urg ingsdag. Sloten zijn. de tweede kamer over de reisbelasting DONDERDAG 7 MEI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 184 landbouw en EN HANDEL" van abonne- OORDIGERS. ;hten aan de traat 8, Haarlem OLLECTE jouden. :n van het Handels- in de Kamer van ïl en Fabrieken te zullen VRIJDAG s. na 12 uur des (m. g.) Claasse, 79 j. wedr van It. Ondertr.: 16, Fieter Iwissenkerke en Catha-- |7 j. jd. Buitenland. De toestand in Abessynië. Onze handel met België. U&ENTmNlET ZIEK,MAAR TOCH OOK NIET CjEhEEL FlT.ua U HEIM OjEEN ZIN IN UW DAQEIUK5C11 WER1W TTlaken Schoort Schift Belangrijkste Nieuws Binnenland. Buitenland. plantages M 104 inwerkende Reclas- Reclasseeringsdag dezer Gemeente werd Vergunning verleend. VAN UITVOERING. \.G 7 MEI: OPENING |ieuwe zaak in Horloges, 3arometers, Verlovings- Zeer billijke prijzen, behandeling, fd aanbevelend: j DE KAM, harkt L 23, Middelburg. jGetneenten Kortgene, Jjnsplaat, Wissenkerke rland, worden Ad ver- Abonnementen aan boor Mej. Wed. G. DE Wissenkerke. iertr.: M. Adamse, 26 j. Jannetje Korsuize 74 j. am Verburg; 18,, Janna (N. B.) Jtrouwd: 24, F. Openeer, lp Zoom en K. Jansen, I Noort, 29 j. te Vlissin- Wezel, 21 j.; 24, J. J. W. Nieuwkerk, 26 j. te G. Dorst, 29 j. en J. K. 15, Gbr. Deurloo, 23 j. JL8 j. |ob, z. v. L. M. Moerland aan; 25, Gerardus Ma- Minheere en M. L. v P. N. Knuist en G. A. Cornelia, 4 mnd., d. v. Ista. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emorgo" ter exploitatie van hot blad „Do Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon 10.20. Losse nummers 5 cont. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Het Voarlaopig Verslag. Eener- zijds bezwaren tegen de grond gedachte, anderzijds bedenkingen tegen de uitwerking daarvan. Wijzigingen wenschelijk geacht. Belangen van grensbewoners. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over 't wetsontwerp tot heffing van een reisbelasting. Vele leden waren van meening, dat het heffen van een 'belasting op huiten- landsche plezierreizen in dezen tijd in be ginsel aanbeveling verdient. Deze leden zouden zich dan ook met het wetsontwerp gaarne aanstonds vereenigen, ware 't niet dat zij tegen de uitwerking van de grond gedachte, zooals die in het ontwerp is vervat, ernstige bezwaren hadden. Die bezwaren betreffen in hoofdzaak het belasten van veel reizen, die geen ple zierreizen zijn, den last, door de wijze van heffing te veroorzaken, en den onge- lijiken druk, waartoe de heffing in den vorm, waarin die is voorgesteld, zal lei den. Bij andere leden bestond ook tegen de grondgedachte van het ont werp ernstige bedenking. Een vrij en onbelemmerd internatio naal toeristenverkeer aldus deze leden is een middel van groote beteekenis om de volken tot elkander te brengen en el kander beter te doen begrijpen en te doen waardeeren. Den meermalen voor deze belasting aangevoerden grond, dat zij verbetering zou kunnen brengen in de toestand van het Nederlandsche hotelbedrijf, meenden deze leden, hier aan 't woord, te moeten verwerpen. Wat de spoorwegen betreft, spraken dezelfde leden de verwachting uit, dat deze van de voorgestelde belas ting geen enikel voordeel, dooh wel groo- ten last zullen hebben. Tegenover deze beschouwingen werd opgemerkt, dat in 't meerendeel der ge vallen het maken van een 'buitenlandsche reis als een zekere luxe kan wor den beschouwd. Die luxe door een bijzon dere belasting te treffen, schijnt niet on rechtvaardig. Verschillende leden verklaarden, al achtten ook zij! enkele wijzigingen ge- wenscht, dit ontwerp zeer toe te juichen. Zij waarschuwden er tegen, het maken van buitenlandsche reizen voor te stellen als een levensbehoefte. De eenige werkelijk ernstige moeilijk heid, welke deze leden zagen, was gelegen in de controle. Sommige leden meenden in dit verband de toepassing van een stelsel te moeten aanbevelen, waarbij het verschuldigde be drag voor ieder individueel naar mate van zijn inkomen zou worden vastgesteld. Wie geen belastbaar inkomen heeft, wordt aldus automatisch van het betalen van reisbelasting vrijgesteld. Andere leden verklaarden tegen de uit voering van 'dit denkbeeld bezwaar te moeten maken. Onder deze leden waren er, die de op lossing zouden willen zoeken in een wij ziging van het voorgestelde tarief, dat ge heel uniform ware te maken en tot b.v. 25 ct. per dag terug te brengen. Verscheidene leden waren beducht, dat de voorgestelde regeling repressaille- maatregelen van andere landen zal uit lokken. Ernstige bedenking bestond bij een groot aantal leden tegen de omstandig heid, dat ook zakenreizen onder de voorgestelde regeling zullen vallen. Wat reizen betreft welke om gezond heidsredenen worden gemaakt werd herinnerd aan de mededeeling in de me morie van toelichting, dat de regeering zich voorstelt bij' langdurig verblijf om zoodanige redenen in het buitenland (b.v. in een sanatorium te Davos) vrijstelling of vermindering van de belasting te ver- leenen. Algemeen vond dit voornemen der regeering instemming. Vrij' algemeen werd het onjuist geacht, dat ook reizen voor studiedoelein den door de voorgestelde heffing zul len worden getroffen. Ook werd de wensch uitgesproken, dat zij, die zijn te beschouwen als „t rek kers" d.w.z. die te voet of per fiets of per kano reizen en den nacht doorbren gen in kampeertenten of jeugdherbergen, niet als reizigers in den zin der wet zul len warden aangemerkt. Vele leden achtten het een fout, dat ook een reis naar een der overzeesche ge- biedsdeelen als een buitenlandsche reis wordt belast. Uitvoerige beschouwingen werden ge wijld aan het grensverkeer. Verschillende leden oordeelden, dat het gewensc'ht is, dat aan de bewoners van een groot deel der grensstreken volledige vrijstelling wordt verleend. Bijzondere aandacht werd in dit ver band geschonken aan de uitzonderlijke positie, waarin de bewoners van Zeeuwse'h- Vlaanderen zich be vinden. Ook zij zijn grensbewoners. Maar nog meer dan voor hen, die in andere grensstreken wonen, geldt voor de Zeeuwsch-Vlamingen, dat zij voor een deel in het buitenland leven. Zeeuwsch- Vlaanderen is door de breede Wester- Schelde van het overige Nederland ge scheiden. Sommige leden meenden, dat een groot gedeelte der bezwaren, vooral voorzoover die de grensbewoners betreffen, zouden kunnen worden ondervangen door reizen van korten duur, bijv. 2 maal 24 uur, buiten de belasting te doen vallen. Sommige leden spraken de veronder stelling uit, dat de opbrengst ad f 2.000.000 niet zal worden bereikt. Verscheidene leden oordeelden, dat met het oog op de reactié in het buitenland ge- wenscht is, dat een beslissing niet lang uitblijft. Mocht de regeering meenen, dat bij het voldoen aan alle of althans aan een groot deel der hiervoor geuite verlangens de belasting niet een bedrag zou opleveren, dat de moeite waard is, dan zou 'het naar de meening dezer leden aanbeveling verdienen, dat het wetsont werp zoo spoedig mogelijk werd ingetrok ken. DE INTOCHT DER ITALIANEN IN ADDIS ABEBA. Gezeten op een wit paard is de opper bevelhebber van het Italiaansche leger, maarschalk Badoglio, Dinsdagavond aan het hoofd van 25.000 man Italiaansche troepen triomfantelijk de geplunderde en igedeeltelijik tot ruïne verbrande Abes- synsche hoofdstad binnen gerukt. Zwijgend en passief zag de nog in de hoofdstad aanwezige bevolking toe, bij het binnen rukken van de lange rijen infanterie en het aanrollen, met luid ge dreun, van de talrijke met modder be dekte vracht- en pantserwagens. Alle officieren wisten, waarheen zij hun troepen leiden moesten. Nog geen uur later was er reeds het meegebrachte radio-station geïnstalleerd en kon de wereld draadloos vernemen, dat de intocht van Italië in Addis Abeba had plaats gevonden. Intusschen gaven de Ahessynsche plun derbenden hun luguber bedrijf niet op en toen de avond gevallen was, kozen zij eenige wijken, welke nog niet door de Ita lianen waren bezet, om er hun slag te slaan. Zoo had het Amerikaansche legatie- gebouw, dat na den intocht der Italianen weer door den gezant en zijn personeel betrokken was, nog een plotselingen aan val te doorstaan. De wacht had op het allerlaatste oogenblik echter den aanslui penden vijand gemerkt, zoodat deze roof- plannen konden verijdeld worden. Maarschalk Badoglio heeft onmiddel lijk' een ordedienst georganiseerd, ver zorgd 'door de carabinieri en soldaten, die over snelle wagens beschikken. Dé plunderende elementen waren spoe dig onschadelijk gemaakt. In den loop van den nacht werd een groot deel van het paleis van den negus in brand gestoken, waarschijnlijk door aanhangers Van den negus, die ras Hai- loe wilden beletten zich daar te installee- ren. Maarschalk Badoglio was, bij zijn in tocht in de Ahessynsche hoofdstad, óók vergezeld van de Italiaansche en buiten landsche persvertegenwoordigers, tegen over wie hij uiting gaf aan zijn vreugde over het bereiken van het einddoel. Toen Badoglio, nog tientallen K.M. ver van Addis Abeba, het bericht over de chaotische verwarring in de hoofdstad ontving, trof hij onverwijld maatregelen, om in ijltempo den opmarsch voort te zetten. Ie groote vrachtauto-colonne, .die wegens de hopeloos slechte gesteldheid van den weg, slechts met de grootste moeite vooruit kwam, werd achter gela ten, en in geforceerde dagmarschen werd de tocht door de andere troepeneontin- genten voortgezet. De bezetting van Harrar vandaag te verwachten. Berichten van het Somali-front melden dat de bezetting van Harrar door de divi sies van Graziani nog heden wordt ver wacht. Terloops blijkt uit de berichten van de correspondenten, dat Jijiga, het voorma lige hoofdkwartier van ras Nasiboe en zijn adviseur Wahib Pasja, bereids door Italiaansche mdtorafdeelingen is ingeno men. Aan 'het hoofd van de oprukkende Ita liaansche troepen aan het Zuidfront be vindt zich generaal Graziani, die de be zetting van Harrar persoonlij zal leiden. Harrar is door de Abessijnsche troepen verlaten, doch nog niet door de Italianen Het telefoon- en spoorwegverkeer tus- schen Dji'boeti en Addis Abeba is gisteren om 2 uur 's middags hersteld. Waar zijn ras Seyoem en ras Nassiboe? Naar eerst thans bekend wordt, waren de berichten, dat ras Seyoem tezamen met den negus en ras Nasiboe uit Abes synië was gevlucht, voorbarig. Een reeks geruchten doen thans de ron de. Sommigen 'beweren, dat Seyoem in handen van de Italianen is gevallen en als krijgsgevangene is behandeld, andere daarentegen meenen, dat hij door ver spreide Abessynische troepen is aange vallen en vastgehouden wordt. Toen ras Nassiboe hoorde, dat de negus zich aan boord van den Britschen krui ser „Enterprise" had begeven, zou hij toornig hebben verklaard, dat het Abes synische volk is verraden. Ook dedsjas- m'atsj Makonnen verklaarde, dat de negus voor de ineenstorting van den Abessyni- schen tegenstand verantwoordelijk is. De negus kon niet op tegen de moderne wapens. „Ik 'heb mijn volk niet in den steek ge laten", zeide de negus van Abessynië tot den specialen verslaggever van de „Daily Telegraph" te Djiboeti, „het was geen vrees voor de voortzetting van den oor log", aldus de keizer, „maar ik heb inge zien, dat het onmogelijk is, het tegen de moderne wapens, in het bijzonder het gas, op te nemen. Ik ben vertrokken om ver der bloedvergieten, de vernietiging van Addis Abeba en misschien ook van de buitenlandsche legaties te vermijden". TELEURSTELLENDE REDE VAN MINISTER EDEN. Waarom het Suez-kanaal niet gesloten werd. De rede, die de Engelsche minister Eden gisteren in het Lagerhuis over de gebeurtenissen in Abessynië hield, was wel zeer teleurstellend. Eden had een scherpe rede te beantwoorden van Dr Dalton, die uit naam van de Arbeiders partij sprak. Dr Dalton zeide, dat de oppositie de regeering verant woordelijk hield voor het uit breken van den oorlog in Abes synië, dien zij had kunnen voorkomen door haar politiek om artikel 16 van het Handvest ten volle uit te voeren duide lijk openbaar te maken, en verder de re geering ten sterkste aanviel omdat zij de verplichtingen ten opzichte van het arti kel niet had doorgezet. Z ij had de Abessyniërs aangemoedigd tegenstand te bieden en hen in de meening gelaten, dat de Volkenbond hen zou bij staan enhendaarnaaanhunlotover- gelaten en, integendeel, Mus solini geholpen om hen te ver delgen door hem de voor den oorlog onontbeerlijke olie te leveren. Eden begon met te zeggen, dat de fei ten vrijmoedig onder de oogen moeten worden gezien. Het zwakke punt der sancties, aldus Eden, is dat zij niet on middellijk doeltreffend konden zijn. Slechts één sanctie had on middellijk doel kunnen tref fen: sluiting van het Suezka- naal voor de Italiaansche schepen. Deze sanctie zou echter on vermijdelijk tot militaire actie hebben moeten leiden. Men kan het Suezkanaal niet met papieren booten sluiten. Dat de regeering niet op militaire sancties aan dringt, komt omdat zij een afschuw heeft van den oorlog. Italië zou sl u i t i n g van het Suez-kanaal zeker met een oorlogsverklaring beantwoord hebben. Nadat Eden erop had gewezen, dat ar tikel 1 van de Suez-kanaalconventie be paalt, dat het Suezkanaal zoowel in oor- logs- als in vredestijd steeds open moet blijven, verklaarde hij, dat het volkomen duidelijk was, dat het kanaal niet ge sloten kon worden, tenzij door een actie van den Volkenbond. Eden stelde daarop de vraag, of de oppositie, gezien de hou ding van verscheidene regeeringen ten aanzien van de sancties, werkelijk ge loofde, dat de Volkenbond met algemeene stemmen een resolutie had kunnen aan nemen om het Suezkanaal te sluiten. Aan den Volkenbond was volgens Eden een zware slag toegebracht, doch zonder schroom diende hieruit de les te worden getrokken. Wat de toekomst betreft zei de Eden, dat het duidelijk is, dat de Volkenbond moet blij- ven voortbestaan. In de heden- daagsche wereld is hij volstrekt onont beerlijk voor de organisatie der interna tionale aangelegenheden. Iedere regeering, in den Volkenbond vertegenwoordigd moet voor zichzelf zorg vuldig de conclusies overwegen, die uit Contingenteeringsovereenkomst mei een jaar verlengd. De sedert eenigen tijd afwisselend te Brussel en te 's-Gravenhage gevoerde be sprekingen tusschen Nederland en de BelgischLuxemburgsche Economische Unie hebben er toe geleid, dat de tus schen. 'beide landen bestaande, tot 30 April j.l. verlengde, contingenteeringsovereen- komst van 7 Maart 1935 aan een herzie ning is onderworpen. Bij de aldus gewij- .zigde regeling, die gisteren is ondertee kend, werd van weerszijden een aantal contingenten aan de sedert de sluiting van de vorige overeenkomst gewijzigde om standigheden aangepast. Bij deze gele genheid zijn tevens uit den weg geruimd enkele moeilijkheden die in de afgeloopen periode waren gerezen. De gewijzigde re geling geldt van 1 Mei 1936 tot 30 April 1937. De onderteekening geschiedde van Ne derlandsche zijde door den heer Lamping directeur vau de handelsaccoorden en van Belgische zijde door den heer Suetens, directeur-generaal, belast met de gene rale directie van den buitenlandschen handel. de ervaring van de laatste zeven maan den getrokken kunnen worden, en moet vervolgens aan den Volkenbond haar mee ning kenbaar maken, en dit organisme moet als één geheel zijn toekomstige ge dragslijn vaststellen. De Volkenbond had weliswaar den oor log niet verhinderd, maar, aldus Eden, hij heeft de voortzetting van den oorlog moeilijker en kostbaarder gemaakt. Eden besloot met te wijzen op de ge varen van het oogenblik, nu overal actief bewapend wordt. Hij zeide, dat de Brit- sche regeering een belangrijke rol zal hebben te spelen, en deed een beroep op het Lagerhuis, matig te zijn in zijn critiek. Dalton zeide in zijn rede, dat de her bewapening van Duitschland in snel tem po en op dreigende wijze voortgaat. De liberale leider Sinclair verklaarde onder applaus van de oppositie, dat de Volkenbond naar zijn meening nog niet was gestrand, omdat de quaestie tusschen den Volkenbond en Italië nog niet is ge regeld. Deze afgevaardigde drong aan op verscherping van de sancties. Austen Chamberlain bestreed het nut hiervan. Een actie van de vloot in den aanvang had kunnen slagen, maar zou tot een oorlog' leiden, indien zij morgen beproefd werd. Er zou geen druppel bloed in Abessynië door gespaard worden, en het oude bewind zou er niet door her steld worden, aangezien dit is ineenge stort. Geen Duitsche militairen in uniform binnen 5 K.M. van de grenzen. Verschenen is een order van den Duit- schen minister van oorlog, von Blomberg, gedateerd 1 Mei, en luidende als volgt: „Onder verwijzing naar mijn beschikking van 19 Maart verbied ik tot nader order aan alle soldaten en militaire functiona rissen, in uniform zich te begeven in de zone tot op 5 kilometer afstand van de Fransche, Belgische en Tsjechische gren zen Deze order zal niet van toepassing zijn voor de streek, waar de Rij;n de Fransche grens vormt, het gebied van Kehl. Het is aldaar echter verbaden zich op de Rijnbruggen te begeven. De „Hindenburg'' naar Noord-Amerika vertrokken. Het luchtschip „Hindenburg" is gister avond om 21.30 uur gestart voor zijn eer ste vlucht naar Noord-Amerika. Duizenden menscnen hadden zich op het vliegveld verzameld, om van het ver trek van den luchtreus getuige te zijn. Een groote hoeveelheid vrachtgoed wordt vervoerd. Een en vijftig passagiers nemen aan dezen eersten tocht naar Lakehurst deel. Het is een internationaal gezelschap, be staande uit onderzoekingsreizigers, ge leerden, journalisten, touristen, lucht- vaarders enz. Een ontvoerder veroordeeld. Tot een van de fraaie methodes, waar van men zich in Duitschland bedient om tegenstanders van het Nazi-regiem in handen te krijgen en onschadelijk te ma ken, behoort ook het middel van ontvoe ring. Zoo is voor de rechtbank te Ziirich de zaak behandeld tegen zekeren Wesemann, iemand, die echter weer in dienst van anderen, die zich schuil houden, stond. W. heeft den journalist Jacob in een café door iets in zijn wijn te doen bedwelmd en hem daarna per auto over de grens gebracht. Bij het verhoor werd o.m. opgemerkt, dat in Zwitserland ver blijvende Duitschera, wel zeer voorzichtig BECjIN DAN A-S- VRIJDAG) en 2ATERDAQ EEN5 MET 'T INNEMEN VAN I OF Z ^CACHET' EN <qE KNAPT HEELEMAAL OP, WANT. DE cache; GU kunt niet gezond blijven, als van dag tot dag zich ln Uw Ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U „zoo moe", „zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen en last ta krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert 1 Neem eiken Vrijdag en Zaterdag een M.S.S.-caehet ter inwendige zuivering De M.S.S.-cachets zullen Uw haperende spijs vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel len, Uw met vergiftigde afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen, Uwgestel opfrisschen. Ge gaat Un ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker f risch en opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want: ALS.S.-cachets Maken „Schoon Schip" Per 12 stuks ln koker slechts 60 cent. Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de reisbelasting. Dte Tweede Kamer behandelt het wetsont werp industrie-fianciering. Het kamp voor jeugdige werkloozen te Chaam geopend. Minister Deckers en de kleine boeren. Onze handel met België. Bijzonderheden over den intocht der Ita lianen in Addis Abeba. Teleurstellende rede van minister Eden. moeten zijn bij het maken van auto tochtjes in de grensstreek. Gisteren is Wesemann wegens ontvoe ring van Jacob tot drie jaar tuchthuis veroordeeld met aftrek van de voorloopige hechtenis sedert 26 Maart 1935, en tot vijf jaar verlies van burgerrechten. Verder moet hij aan Jacob een bedrag van frs. 5.000 betalen als schadevergoeding. Bij het ministerie van justitie is voorts een verzoek ingediend tot uitwijzing van den verdachte na afloop van de straf. Het O. M. had twee jaar gevangenis straf geëischt. Hoe een Sovjetstad er uit zietl Dat de toestand in sommige Sovjet steden nog steeds niet is, zooals hij. zijn moet, blijkt weer eens uit een bericht in de „Bakinskij Rabortsjij": „De electrische centrale en de water leiding' werken met onderbrekingen. Het eenige stadspark lijkt op een woestenij, bloemen zijn er niet en de boomen wor den nooit gesnoeid. De straten worden niet geveegd, hoewel de saniteitsbelasting trouw wordt geïnd. Slecht ingericht is ook het eenige hotel. Dé bedden zijn ge broken en de logeerkamers zijn vuil. In het bouwen zit geen voortgang. Aan den bouw van een badhuis is men reeds vijf jaar bezig en een nieuw schoolgebouw is na drie jaren nog niet gereed.'' Commentaar overbodigl

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1