Men stelle zich eens voor.... Politieke goochelaars. Staten-Generaal Buitenland. De toestand in Abessynië. Belangrijkste Nieuws Rheumaf iek WOENSDAG 6 MEI 1936 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 183 aai" U toch wrijven akkers Kioosferbalsem Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" tor exploitatie van hot blad „Do Zcouw". Bureaux Lango Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middolburg, Goes en Vlissingcn 10.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Goochelaars hebben vaak een belang stellend gehoor. Met spanning worden hun handelingen door het publiek gevolgd en aan toejui chingen ontbreekt het niet. Zoo gaat het ook met de politieke goo chelaars. Mr Marchant heeft ze eens naar aan leiding van het optreden van Prof. Ver aart aldus geteekend: „Als wij den heer Veraart aan het werk zien, denken wij aan een paar andere pro fessoren: Bas en Mullens. Zij zijn ook be roemd geworden. Zij leenden een rijks daalder van een welwillende toeschouwer uit het geachte publiek en gingen daar mede aan het werk. Overal kwamen dan nieuwe rijksdaalders te voorschijn, totdat zij uit hun neus een hoogen hoed vol'sno- ten met rijksdaalders. Er was toen ook „donderend applaus". De welwillende man uit >het geachte publiek kreeg alleen den geleenden rijksdaalder terug". Met de politieke goochelaars gaat het niet anders. "Wat dit betreft geven de communisten, nationaal- en andere socia listen, C. D. U.-ers enz. elkaar niets toe. Zij werken met staatspensioen, verlar ging van belastingen, verdwijning van crisiszorgen, en wat al meer. De gekste beloften worden gedaan. Men speelt met de millioenen als de goochelaars met de rijksdaalders. Aan applaus geen gebrek. En de stem men karnen er ook. Maar als de voorstelling is afgeloopen gaat het „geachte publiek" met leege han den naar huis. TWEEDE KAMER. Diverse ontwerpen. Indische financiering. De Kamer kwam gisteren bijeen onder leiding van den heer J. J. G. van Dijk. Zonder veel bespreking werd een aan tal wetsontwerpen behandeld en aangeno men. De wet op de Openbare Vervoermidde len werd aangevuld met de volgende be paling: „Motorrijtuigen en vaartuigen met an dere bestemming worden voor de toepas sing van den bij artikel 10 bedoelden alge- meenen maatregel van bestuur mede als openbare middelen tot vervoer van per sonen beschouwd, indien zij ingericht zijn of gebezigd worden voor vervoer van voor zooveel motorrijtuigen betreft ten minste acht personen buiten den be stuurder en voor zooveel vaartuigen betreft van ten minste dertig personen buiten de bemanning. Op militaire mo torrijtuigen en vaartuigen is dit lid niet van toepassing." Verder werd z.h.st. aangenomen een wijlziging van art. 855 e.v. van hetWef- bo-ek van Burgerlijke Rechtsvordering. Hoofdbeginsel van deze wijlziging, die mede bezuiniging beoogt en reeds in 1932 door minister Donner werd ingediend, is, dat voortaan aan degenen, die kostelooze procedure verzoeken, inplaats van een be wijs van onvermogen overlegging kan worden gevraagd van een duplicaat van bet aanslagbiljet in de belastingen of een verklaring van de belastingadmini stratie, dat men niet is aangeslagen. Minister Colijn kreeg er na korte ge- dachtenwisseling zijn voorstel door, den bestaanden Surinaamschen landsvaartui- gendienst, die met een jaarlijksch verlies van een ton werkt, in een gemengde on derneming te veranderen. De Kamer is vervolgens begonnen aan bet veel besproken wetsontwerp tot op richting van een N.V. Maatschappij voor Industrie-financiering Doel van deze vennootschap is het ver strekken van credieten op langen termijn aan-, het deelnemen in het kapitaal van en het verleenen van bemiddeling voor het verstrekken van financieelen steun aan bestaande of nieuw op te richten in- dustrieele ondernemingen, voorzoover daardoor werkverruiming en behoud van werkgelegenheid in onze industrie kan worden bevorderd. Voorts kan de N.V. steun verleenen aan erkende regionale industrie- en bedrijfsbanken en medewer ken aan de uitvoering van rijkssteunrege lingen ten behoeve van de industrie. Het ontwerp werd door de leden die gisteren bet woord voerden met weinig enthousiasme ontvangen. Toch zal het wel met flinke meerderheid worden aan genomen. Vandaag wordt de behandeling voort gezet. ADDIS ABEBA BEZET. Gistermiddag om vier uur, plaatselij ken tijd, zijn de eerste Italiaansche troe pen, bestaande uit de voorhoede van de vrachtauto-colonne en inlandsche solda ten Addis Abeba binnengerukt. Het laatste gedeelte van den opmarsch werd nog bemoeilijkt door den regen, doch de Italianen wisten de moeilijkheden te overwinnen en in een snel tempo werd de opmarsch naar Addis Abeba voltooid. De eerste die aan het hoofd van de divisie-Sabauda de stad binnentrok, was Bottai, dé gouverneur van Rome, die als vrijwilliger naar Oost-Afrika was vertrok ken. Omtrent den intocht der Italianen te Addis Abeba wordt vernomen, dat hier mede een einde is gemaakt aan de onge regeldheden van de laatste dagen. Ook de branden zijn grootendeels gebluscht. Het is nog niet mogelijk zich een juist beeld te vormen van de plunderingen, ook het aantal dooden staat nog niet vast. De leider van de Britsche Roode Kruis- ambulance in Abessynië, dr Melly, is gis teravond op de Britsche legatie overleden. Dr Melly was 37 jaar oud. Tijidens den intocht vlogen 20O Ita liaansche bommenwerpers boven de stad en daalden op bet vliegveld. De vice-consul van de Vereen. Staten die de legatie te Addis Abeba weer heeft betrokken, deelde draadloos mede, dat gisteren tegen den avond opnieuw een fusillade op het gebouw was geopend. Het personeel van de legatie beant woordde het vuur. Het Italiaansche hoofdkwartier zond op verzoek twee officieren met 50 man ter hulp. Hot ministerie van buitenlandsche za ken te Washington beeft van de Italiaan sche regeering de verzekering ontvangen, dat het leven en de bezittingen der vreem delingen in Abessynië volgens de regelen van den oorlog beschermd zullen worden door de Italianen. Geestdrift in Italië. Om 5.50 wur gistermiddag loeiden te Rome de sirenes, om het sein te geven vo>or de algemeene mobilisatie der bur gerij In geheel Italië, van de Alpen tot Sile- cië, begonnen de klokken te luiden, ter wijl fabrieken en schepen bun sirenes deden loeien. Op de pleinen en in de straten der groo- te steden waren luidsprekers opgesteld, die het geloei der sirenes en het gelui der klokken versterkt weergaven. Dit signaal „adunata", d.w.z. de alge meene oproep aan de bevolking, veran derde in een oogwenk het stadsbeeld. In alle stadsdeelen sloten de winkels, en overal werd de vlag uitgestoken. Groote vreugde maakte zich van de bevolking meester. De Italiaansche bladen hadden opdracht gekregen, het bericht van den intocht in de Abessynische residentie niet te pu- bliceeren, omdat Mussolini zelf de eerste wilde zijn, die den volke de bezetting der stad zou mededeelen. Het algemeen appèl kwam geheel on verwacht." Niemand had het algemeen ap pèl zoo vroeg verwacht en iedereen had gemeend, dat het leger van Badoglio niet eerder dan vandaag de Abessynsche hoofdstad zou binnenrukken. Binnen een half uur waren alle leden der fascistische organisaties op de ver schillende plaatsen bijeen, teneinde op tochten te formeeren, om door de straten te trekken. Binnen enkele oogenblikken tijlds was de« stad in een vlaggenzee herschapen. Rede van Mussoiini. De rede welke Mussolini van het balcon van het Palazzo Venezia af tot het saam- gestroomde volk hield, was naar het ge bruikelijke recept. Er werd zelfs" vanwege het succes in Abessynië nog een schepje op gedaan. Zwarthemden van de revolutie, mannen en vrouwen van heel Italië, Italianen en vrienden van Italië aan gene zijde der bergen en der zeeën, luistert, aldus de dictator. Maarschalk Badoglio telegrafeert: „He den, 5 Mei om 4 uur 's middags ben ik, aan het hoofd der overwinnende troepen, Addis Abeba binnengerukt." In de dertig eeuwen zijner geschiedenis heeft Italië talrijke gedenkwaardige ston den beleefd, maar die van heden is zeer zeker een der plechtigste. Ik verkondig aan het Italiaansche volk en aan de wereld, dat de oorlog is ge ëindigd. Ik verkondig, dat de vrede is hersteld. Abessynië is Italiaansch." Abessynië is Italiaansch de facto, om dat het door onze zegevierende legers be zet is, Italiaansch de jure, omdat met den Romeinschen adelaar de cultuur triom feert over de barbaarschheid, de gerech tigheid over de wreede willekeur, de ver lossing over de duizendjarige slavernij!! De stamhoofden en rassen, die versla gen en gevlucht zijn, tellen niet meer en geen macht ter wereld zal ooit ze weer tot gelding kunnen brengen. Biji het generale appèl van 2 October heb ik plechtig beloofd, dat ik al het mo gelijke zou doen om te verhinderen, dat het Afrikaansche conflict zou uitgroeien tot een Europeeschen oorlog. Ik heb die belofte gehouden. Meer dan ooit ben ik van meening, dat bet verstoren van den Europeeschen vrede den ondergang van Europa beteekent. Ik moet daaraan dadelijk toevoegen, dat wij! bereid zijn, onze schitterende overwin ning met dezelfde vastberadenheid te ver dedigen, als waarmede wij haar bevochten hebben. De honderdduizenden soldaten, die in een,veldtocht van zeven maanden presta ties hebben volbracht, welke de bewonde ring der wereld afdwingen en de hon derdduizend arbeiders, die in een boven- menschelijk rhythme gewerkt hebben, verdienen den dank van het vaderland. Mannen en vrouwen van geheel Italië aldus besloot Mussolini een etappe op onzen weg is afgelegd. In vrede zet ten wiji den opmarsch en den arbeid voort tot vervulling van de taken, die wijl met onzen moed, ons geloof en onzen wil op ons zullen nemen. Leve Italië!" Aan het einde zijner rede braken einde- looze toejuichingen los. „Leve de duce, leve Italië!" riep het geestdriftige volk. De duce heeft bevel gegeven, dat de vlaggen in geheel het land drie dagen geheschen zullen blijven ter viering van de overwinning in Oost-Afrika. De Negus straks naar Londen en Genève. In een interview met den correspondent van de „United Press" te Jeruzalem ver klaarde de Abessynsche consul,dat de ne gus waarschijnlijk ongeveer zes weken in Palestina zal vertoeven. Daarna zal de keizer zich naar Engeland begeven. Na een oponthoud van ongeveer veer tien dagen in de Engelsche hoofdstad, zal de Negus persoonlijk naar Genève reizen, om aldaar de onderhandelingen tusschen de mogendheden te kunnen bijwonen en aanwezig te zijn in de zitting van den Volkenbondsraad. DE RUSSISCH-JAPANSCHE VERHOU DING BLIJFT GESPANNEN. In den nieuwen Japanschen landdag heeft Arita, minister van buitenlandsche zaken, een rede over de buitenlandsche politiek van Japan gehouden. Japan, aldus de minister, verlangt nor male en vreedzame betrekkingen tusschen Japan en Mandsjoekwo1 aan de eene en Sowjet-Rusland aan de andere zijde. Het is niet noodig te zeggen, dat Japan en Mandsjoekwo geen agressieve bedoelingen hebben. Het is daarom betreurenswaar dig, dat zooveel incidenten hebben plaats gehad aan de grens tusschen Mandsjoe kwo en Rusland en Mandsjoekwo en Bui- ten-Mongolië. De Japansche regeering heeft er steeds op gewezen, dat dit voor een groot deel te wijten is aan het feit, dat de grens niet nauwkeurig is afge bakend. Het Japansche voorstel om aan de Oostelijke grens te beginnen met het nauwkeurig afbakenen van de grens, is door Sowjet-Rusland aanvaard, zoodat de minister hoopt dat binnenkort met de afbakening zal worden begonnen. Ten aanzien van de betrekkingen tus schen Japan en Sowjet-Rusland verklaar de de minister nog, dat deze niet al te best zijn. De reden hiervan is, dat de Rus sische staatslieden de positie van Japan m het Verre Oosten niet voldoende be grijpen en ongegronde vrees en verden king koesteren. Het feit, dat de Sowjet- Unie aan de ver verwijderde voorposten in het Verre Oosten uitgebreide bewape ningen onderhoudt, vormt een gevaar voor den vrede in dit deel van de wereld," aldus Arita. „Ik wensch er hier nadruk kelijk op te wijzen, dat Japan, in zijn ver langen naar vrede in het Verre Oosten, niet onverschillig kan blijven voor dit feit.." Met China worden onderhandelingen gevoerd. Noodig is echter, dat de Chinee- sehe autoriteiten een breeden blik krijgen op den toestand in het Verre Oosten. Het is te betreuren, dat China totnutoe nog geen definitieve beslissing heeft genomen. Aangezien bet evenwel van belang is, dat fceide landen tot overeenstemming ko men, zal Japan er bij de Chineesche re geering op aandringen, een besluit te nemen. Verder let de Japansche regeering op den communistischen invloed in het Verre Oosten, aangezien de mogelijkheid be staat, dat het Roode Leger elk oogenblik naar het Noorden oprukt. In verband met de werkloosheid schreef „De Banier", het orgaan van de S. G. P., in Juni 1933 Men stelle zich eens voor wat het be- 'teekent om naar den steun te moeten, ter wijl men vroeger met het verdiende loon in het onderhoud vein zichzelf en zijn gezin kon voorzien. Gewis, zooiets moet doorleefd worden om recht te beseffen, welk leed gedragen moet worden, wan neer men in deze omstandigheden ver keert." Wat hier wordt opgemerkt is vol komen juist. Het is voor velen een zware gang naar den steun. Daarom valt het ook toe te juichen, dat de werkloosheidsverzekering in zoo breede kringen ingang heeft gevonden. En daarom is het zoo onbegrijpelijk, dat er van de zijde der S.G.P. nog altijd tegen dit instituut gewaarschuwd wordt en dat er op dit punt nog steeds zooveel tegenwerking is. Men stelle zich eens voor Ja, als dat gedaan werd, dan zou het met de tegenstand tegen de werkloos heidsverzekering spoedig gedaan zijn. Arita sprak de hoop uit, dat de vriend schappelijke betrekkingen tusschen Ja pan en Engeland zouden groeien. Ten aanzien van de Japansch-Ameri- kaansche vriendschap verklaarde de mi nister, dat deze de sleutel is voor den vrede in den Stillen Oceaan. De minister verklaarde zijn best te zullen doen, de betrekkingen met Amerika nog te ver beteren. Aangezien Japan alleen kan leven bij het invoeren van grondstoffen en het uit voeren van fabrikaten, zal het blijven aandringen op afschaffing van de econo mische wapenen. Indien dit evenwel niet zal helpen, zal Japan andere maatregelen moeten zoeken. ROOSEVELT BESCHERMT ZIJN LAND TEGEN STORM EN DROOGTE. Een „Chineesche muur" van 40 millioen hoornen. Met de voorbereidende werkzaamheden van het reusachtige project van Roosevelt om ter bescherming van de praeriestaten in bet Westen van Amerika een soort „Ghineesche muur" uit 40 millioen beo- men „aan te planten", is thans een aan vang gemaakt. Dit gigantische aantal boomen zal met de reeds 6 millioen aangeplante boomen een woudgordel vormen van 160 kilome ter breedte en ongeveer 2200 km. lengte-, die zich over de staten Noord-Diakota, Zuid-Baikota, Nebraka, Kansas en Okla homa zal uitstrekken. De aanleg van dezen reusachtigen bosch muur vindt 'zijn oorzaak in de verschrik kelijke droogte van het jaar 1934, toen het er naar uitzag, alsof groote landstre ken voor altijd door zandstormen en ero sie voor de bebouwing verloren zouden gaan. Roosevelt hield zich toen persoon lijk oogenhlikikelijk bezig met de gedachte, deze gebieden te beschermen en zijn plan nen droegen binnen korten tijd de goed keuring van het geheele Amerikaansche volk weg. Hoe wel de meening van de deskundigen er over uiteen loopt, in hoever deze groo te „windvang" uit boomen een verande ring van het klimaat met Zich zal bren gen, is men het er toch algemeen over eens, dat de 'bosschen de reusachtige farms met bun rijke oogsten en de groote kudden in den zomer tegen de te warme winden en in den winter tegen de ijskou de blizzards zullen beschermen. Hand in band' met het bebosschings- plan gaat de uitvoering van een ander programma, dat zich ten doel stelt, reus achtige streken weer van een grasdek te voorzien. De nieuw te scheppen prairie gebieden zullen ten westen van den woud gordel liggen, daar, vanwaar de gevrees de „Zwarte" sneeuwstormen, die zoo hee- ten, omdat de sneeuw met stofwolken vermengd is, komen. Het aanleggen van dezen woudgordel en'prairiegebieden beteekent voor duizen den en nog eens duizenden Amerikanen, die reeds lang werkloos waren, arbeid en daardoor 'brood voor zich en hun families. (Nadruk verboden.) Dimitroff beveelt. Dimitroff, een van de voornaamste be klaagden in het rijksdagprocesi, thans de rechterhand van Stalin en secretaris van de derde internationale heeft aan de com munisten, leden van buitenlandsche par lementen, de aanwijzing gezonden, niet tegen de maatregelen betreffende de na tionale defensie te stemmen. Dimitroff heeft verklaard, dat ze in be paalde gevallen zelfs voor deze maatrege len moeten stemmen, echter steeds onder de conditie, dat de burgerlijke regeerin gen, die op deze wijze door de commu nisten worden gesteund, een „anti-fascis tische politiek'' zullen voeren. Binnonland. Prof. Aalberse voorzitter der Tweede Ka mer. Gaat minister de Graeff been? De varkenscentrale door den grossiers- bond gedagvaard. Het luxe brood komt onder de omzetbe lasting. Jhr. U. E. Lewe van Nijlenstein overleden. Buitenland. Addis Abeba door de Italianen bezet. Rede van Mussolini. De Negus naar Genève. De nieuwe Franscbe Kamer. De verhouding tusschen Rusland en Japan. Laat U niet kwellen door rheumatische pijnen, die U oud maken vóór Uw tijd. met den geneeskrach- ligen Kloosterbalsem die ze snel verdrijft. dringt tot diep in de weefsels doorl Deze aanwijzingen zijn blijkbaar voor de Fransehe communistische partij be stemd. De nieuwe Fransehe Kamer. Het ministerie van binnenlandsche za ken maakt de volledige verkiezingsuitsla gen voor de nieuwe kamer bekend. Be 618 zetels zijn als volgt verdeeld: Zetels Beh. Gew. Verl. Communisten 72 10 62 0 Dissidente comm. 10 9 1 2 Socialisten 146 73 73 24 Gematigde soc. 20 22 4 23 Onafh. soc. 11 8 3 14 Rad.-soc. 116 92 24 67 Onafh. rad. 31 24 7 42 Links rep. 84 56 28 43 Volksdemocraten 23 18 5 5 Rechts rep. 88 58 30 19 Conserv. en onafh. 11 4 7 2 Totaal 618 374 244 241 Er zijn in totaal drie zetels meer gewon nen dan verboren, aangezien drie nieuwe kieskringen gevormd waren. Be leden van de commissie, die het volksfront leidt, zijn tot overeenstemming gekomen, om géén ander ministerie toe te laten dan een, hetwelk het volksfront- program vertegenwoordigt. Be communisten zullen daarbuiten blij ven, doch 't nieuwe ministerie geen moei lijkheden in den weg leggen en bij de za ken, die het volksfrontprogram betreffen, de regeering steunen. Uit wel ingelicht bron verluidt, dat mi nister-president Sarraut in den kabinets raad van gisteren 'den leden beeft ver zocht, bun functie te blijven waarnemen tot het einde van de tegenwoordige wet gevende periode, d.w.z. tot 1 Juni. Na afloop der zitting verklaarde Reg- nier desgevraagd, dat de regeering geen buitengewone maatregelen beraamt. „De geruchten daaromtrent zijn van allen grond ontbloot", zeide bij. „I k 'b 1 ij f den f ranc verdedigen even als voorheen. Be bank van Frankrijk beschikt over alle middelen, die daartoe kunnen diene n". De „Hindenburg" start vanavond naar Noord-Amerika. De start van het luchtschip „Hinden burg" voor de eerste proefvaart naar N. Amerika zal vanavond vermoedelijk tegen 20 uur in Friedrichshafen plaats hebben. Het commando berust bijt dr Eckener en kapitein Lehmann. De passagebiljetten voor deze eerste Noord-Atlantische vlucht waren reeds se dert weken uitverkocht en ook voor de volgende reizen naar Noord-Amerika be staat reeds drukke vraag. Vijftig passagiers zal het luchtschip op zijh eersten tocht over het noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan vervoeren eq bovendien aanzienlijke hoeveelheden poststukken. De roode terreur in Spanje. Uit de berichten uit Spanje blijkt, dat de door Sovjet-Rusland geleide ter reurdaden voortduren. De spoorwegsta king duurt voort. Te Sevilla heerscht als 'tware een staat van beleg. Tal van fa brieken zijln door de arbeiders bezet. In verscheidene dorpen zijn landgoederen overvallen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1