ZUINIG EN SMAKELIJK Binnenland Kerknieuws. Zoeklichtjes. Onderwijs. Gemengd Nieuws OPHELDERING GEWENSCHT De „Arnhorasche Courant" had gemeld, dat een Arnhemsch H.B.S.-leeraar op reis met zijn leerlingen een kijkje waa gaan nemen „in het Antwerpsche nacht leven, dat met zeer gemengde gevoelens werd gewaardeerd". Onze „Rotterdam mer" teekent hierbij aan: „De ouders de zer leerlingen zullen het bericht zeker ook met zeer gemengde gevoelens hebben ge lezen; het komt ons echter zóó ongeloof lijk voor, dat we liever aannemen, dat hier sprake is van een scheef bericht dan van een scheef gedrag van een opvoeder der jeugd. Ware immers de mededeeling juist, dan zou geen rechtgeaard ouder hem zijn kinderen toevertrouwen." ONGEWENSCHTE UITLATINGEN OVER HET OPENBAAR ONDERWIJS? Vragen van het Kamerlid Vervoorn. Het Tweede Kamerlid Vervoorn heeft aan den Minister van Justitie de volgen de vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat de maatregelen tot het tegengaan van exces sen bij het houden van politieke redevoe ringen niet overal wordt toegepast? Is het den minister bekend, dat groote groepen der bevolking, en met name de onderwijzers bij het openbare onderwijs, zich gekwetst gevoelen door de beleedi- gende wijze waarop de voorstanders van het bijzonder onderwijs zich over hen uit laten? Is de minister bereid een onderzoek in te stellen naar hetgeen op een vergade ring der anti-revolutionaire kiesvereeni- ging Nederland en Oranje te Sliedreoht op of omstreeks 18 Maart j.l. door een op die vergadering optredend spreker is ge zegd, n.l. dat de openbare scholen zouden zijn verworden tot broedplaatsen van so cialisme en communisme? Wil de minister bevorderen, dat te de zer zake proces-verbaal wordt opgemaakt en de voorstanders en onderwijzers van het openbaar onderwijs op dezelfde wijze worden beschermd tegen aantasting hun ner eer, als zij, die tot andere groepen der bevolking behooren? DE STEUN AAN DE KLEINE VISSCHERS. Naar gemeld wordt zal de door de re geering toegezegde steunregeling voor de kleine visschers in den loop van deze maand afkomen. WERKLOOSHEID ONDER DE JEUGD. Beteekenis van de werkkampen. De minister van Sociale Zaken, Mr M. Slingenberg, heeft bij gelegenheid van de opening van het werkkamp „Baast" te Oostelbeers (N.-B.) op het landgoed van den heer Van der Mortel, burgemeester der gemeente Noordwijk, een rede uitge sproken, waarin hij wees op het groote belang der bestrijding van de werkloos heid onder de jeugd. Ten aanzien van de werkloosheid onder de jongeren is de overheid niet het eerst opgetreden. Zij reikte de helpende hand, toen uit het volk zelf, door middel van tal van vereenigingen van de meest uiteen- loopende richtingen, het noodige was ge daan om aan de werkloosheid onder de jeugd tegemoet te komen. De landsregee- ring vervulde ook hier een taak op onbe krompen wijze, omdat zij begreep, dat de verschillende organisaties, die zich aan deze taak gaven, slechts in staat waren een deel van de kosten te dragen. Dat thans in ongeveer 18 kampen re gelmatig meer dan 1200 jongeren telkens gedurende 68 weken een verkwikking krijgen en zich kunnen opheffen uit de neerdrukkende sfeer van de werkloosheid, is een zaak, welke niet genoeg te waar- deeren valt. De Nederlandsche regeering is zich baar plicht ten deze volledig be wust en zal gaarne helpen zooveel als in haar vermogen is. Het Nederlandsche volk zal echter de centrales krachtdadig ter zijde moeten blijven staan, wamt het is niet mogelijk en ook niet wensehelijk, dat de regeering alles doet. Veren te Dordrecht. Toen het nachttarief aan het veer WillemsdorpMoerdijk werd opgeheven verzocht de K.N.A.G. het gemeentebestuur van Dordrecht dit ook voor het veer te Zwijndrecht te doen. B. en W. stellen thans den raad voor aan dit verzoek te voldoen, niet alleen voor het veer doch ook voor de overige veren, te weten naar 's Gravendeel, Papendrecht en Werken dam. Dó derving aan inkomsten door de afschaffing van het nachttarief ramen zij op 6500 gulden per jaar. BELGISCHE OPVATTINGEN OVER NEDERLANDSCHE NEUTRALITEIT. Onze V.P.B.-correspondent te Brussel schrijlft ons: In België heeft men besloten, dat een „gemengde legercommissie" het militaire •vraagstuk) onder de loupe zal nemen, d.w.z. dat een twintigtal parlementsle den met een dozijntje hoogere officieren tweemaal per week zullen confereeren, om dan op schrift te stellen, wat de ge neraals aan de gekozenen van het volk als de technische volmaaktheid terzake van de veiligheid hebben aangeprezen. De belangrijkste gebeurtenis van de laatste dagen was wel de rede, door mi nister Devèze bij' de aanstelling van de „gemengde commissie" uitgesproken. Nooit heeft een lid der regeering tijdens de uitoefening van zijn ambt moorden ge sproken, die zoo kwetsend, zoo kleinee rend klinken ten overstaan van nabuur- staten, als de heer Devèze thans sprak. De heer Devèze heeft gezegd, dat te gen de steeds gevaarlijker en met den dag zekerder wordende waarschijnlijkheid, vap een verrassing zoowel te lande als in de lucht, van de schending der Neder landsche neutraliteit, het vraagstuk van de verdediging der Belgische noordgrens diende te worden opgeworpen. Twee veronderstellingen dus, die door den mi nister niet als hypothesis maar als een bijna onafwendbare zekerheid, wer den geuit: le. in tegenspraak met alle verklarin gen van Hitler zal Duitschland België aanvallen en wel via Limburg en Noord- Brabant; 2e. het Nederlandsche leger zal den aanvaller niet afslaan, dus a) hetzij par tij kiezen voor dezen aanvaller, of b) een schijwverdedigmg voeren. Zoo men de redeneering van den heer Devèze leest en zij verscheen in alle groote couranten in extenso dan stelt men vast, dat er geen andere politieke in terpretatie van deze rede mogelijk is, dan de hierboven geschetste. Ware Til burg, Breda en Terneuzen Duitsch rijks gebied, de heer Devèze zou niet anders ■hebben kunnen spreken. Let wel: de heer Devèze spreekt over de verdediging van Antwerpen en van Gent tegen een Duit- schen inval via Nederland. Men kijk© nu even op de landkaart na en zie welk een afstand er ligt van Emmerik, Kleef en Gogh tot Neuzen, Selzaete en Gent, om de schromelijke overdrijving van de klak- kelooze bewering aan te voelen, dat de Duitsche bedreiging van Antwerpen en Gent de Scheldelinie door een over val uit het Noorden (dus de overtocht van de Schelde langs de lijn Hansweert Walsoorden) werkelijkheid zal worden Zoo men de redeneering van minister De vèze streng en logisch doorziet, kan het immers niet anders: zoo Gent en Antwer pen dienen paraat te zijn vanwege een dreigende Duitsche schending van Neder- Iandsch grondgebied, dan impliceert zulks, dat de Nederlandsche defensie alle andere militaire hulpverleening af wijkend duldt, dat het Duitsche leger een „militaire wandeling" maakt van Kleef tot Bergen op Zoom, met een over tocht van de Schelde beneden de Zeeuw- sche eilanden. De redevoering van den heer Devèze is de herhaling van het praatje op groo- ter formaat intusschen van de wande ling van het Duitsche leger door Limburg in 1914, of het militaire argument om de annexatie van Roermond tot Maas tricht te eischen. Nog haast grievender dan het Duitsche Hitlergevaar, dat De vèze openlijk profeteert, klinkt zijn sma lende uitlating over de Nederlandsche neutraliteit, waarin hij slechts een kansje ziet voor het Duitsche leger, om over de geheele breedte van het Nederlandsche rijksgebied, „wandelingetjes te maken". Doch het is ook mogelijk den heer De vèze, mutatis mutandis, andersom te vol gen. Toen na 7 Maart de Duitsche regee ring er aan dacht, forten te bouwen, die een Franschen inval in het Rijngebied zouden stuiten, evenals het Fransche for tenstelsel een Duitsche invasie in den El- zas stuit, bleek het, dat Frankrijk wel het recht opeischte, Rijnland als door- marschgebied te behouden, waarhij' Parijs kennelijk rekening hield met een even- tueele hulpverleening aan Sovjet-Rus land. Als men nu overweegt, dat België en ook Van Zeeland weigert te ver klaren, wat er zal gebeuren, zoo Frank rijk Duitschland moest aanvallen (of nu het conflict in het Oosten uitgelokt wordt door Duitschland of Rusland doet niets ter zake: in alle gevallen moet Frankrijk Duitschland langs de westgrens aanval len) dan wordt het minder onwaarschijn lijk, dat er ook andere plannen bestaan en wel een Belgisch-Fransche opmarsch naar het Rijnland toe, van Gent en Ant werpen uit via Bergen op Zoom, Breda en Tilburg. Nederland dient thans te eischen: le. een onomwonden Belgische verkla ring over de eventualiteit, dat Frankrijk door België en door Nederland offensief Rusland ter hulp snelt; 2e. de herinvoering van de Belgische neutraliteitsverplichtingen van 1839. Provinciale Staten. Gedep. Staten hebben de opening van de eerste gewone zitting der Provinciale Staten van Zeeland bepaald op Dinsdag 23 Juni, des nam. 2 uur. Middelburg. Mi(ddelburgsch) Mu(ziek) Co(rps). Nog een paar dagen slechts1 en de Mimuco opent haar poorten. Het P.T.T.-personeel, de gym nastiekverenigingen Achilles en Wilhel- mina en de Funny Band, hebben evenals verleden jaar de hoofden bij elkaar ge stoken om weer iets te geven, dat de kas van het Middelburgsoh Muziekkorps zou kunnen stijven. Men heeft het aangedurfd er een drie- daagsch lentefeest van te maken. Dit kreeg den naam Mimuco. In de groote zaal van het Schuttershof zijn nu verschillende personen begonnen met het gereed maken van tenten en an dere attracties voor het feest en Donder dagavond zal het Middelburgsoh muziek korps een muzikale wandeling door de stad maken met het Schuttershof als einddoel. D'aar zal intusschen de offi cieel© opening van het feest hebben plaats gehad. Als het korps te 8 uur het eind doel bereikt, gaan ook de deuren voor het publiek open. Het streekplan voor Wal cheren. Naar aanleiding van het reeds eerder vermelde streekplan voor Walche ren, wijzen B. en W. er op, dat de be doeling ervan drieërlei is en wel 1. het scheppen van behoorlijke verkeerswegen; 2. het scheppen van zgn. natuur-reser- vaten, waardoor gebieden, bekend om hun natuurschoon, vrij van bebouwing kun nen blijven; en 3. het beletten, dat een ieder bouwt, waar hij wil. Tevens zal met zoo'n streekplan kun nen bereikt worden, dat de uitbreidings plannen der verschillende gemeenten aan elkander passen. Inderdaad moet in hoo- ge mate worden betreurd, dat in de laat ste jaren met ontsierende bebouwing is voortgegaan, weshalve B. en W. de tot standkoming van een Walchersch streek plan ten zeerste zullen toejuichen. Gaarne stellen B. en W. dan ook den Raad voor zich in beginsel uit te spreken voor de wenschelijkheid der samenstel ling van zoo'n streekplan. Zij adviseeren tevens over te gaan tot aanwijzing van twee vertegenwoordigers der gemeente in de commissie van voorbereiding. In het rapport van de heeren Ir D. Roosenburg en Ir J. de Ranitz wordt voor elke Walchersche gemeente een bedrag geraamd van de kosten, verbonden aan de medewerking van het streekplan. Voor Middelburg is daarbij f2250 ge raamd. Uit den aard der zaak is die ra ming niet anders dan een schema. Op gemelde som zal eventueel een niet onbelangrijk bedrag in mindering kun nen worden gebracht, omdat het uitbrei dingsplan voor de kom der gemeente kan worden opgemaakt en geteekend door den dienst van gemeente-werken in overleg met de ontwerpers van het streek plan. Vlissingen. Werkloosheid. Het aantal werkloozen daalde van 770 tot 756, van wie 77 bij de werkverschaffing- zijn geplaatst. Aan de haven kreeg gisteren een sleeper uit Middelburg een zwaar voor werp op zijn teenen. Met een paar ge broken teenen is hij naar zijn woning te Middelburg per auto vervoerd. i Diefstal. Inbraak is gepleegd in het kleedlokaal van het tennisveld achter Britannia. Een en ander wordt vermist. De politie stelt een onderzoek in. Goes. De havenwerken. De minis ter van Sociale Zaken heeft thans het gemeentebestuur gemachtigd om de aan besteding der grondwerken voor het Ha venplan te houden. Dit zal een publieke zijn. koken op gas, wordt U getoond in de voordrachten met demon straties, welke worden gehouden in de benedenzaal van St. Joris, Balans, op Woensdag 6 Mei 1936, 's namiddags 3 uur en 's avonds 8 uur 15. In de avondvoordracht zal speciaal de bereiding van eenvoudige maal tijden behandeld worden. Tot de kostelooze bijwoning van deze demonstraties noodigen wij belangstellenden gaarne uit. Gemeentebedrijven - Middelburg Maandagavond sprak in het Schut tershof alhier overste Bierman, comman dant der brandweer te Middelburg, over: „De taak der Brandweer bij' luchtbescher ming". Als eerste onderdeel van zijn causerie begon spr. met een beschrijving te geven van de brandbommen, die de brandweren te bestrijden zullen krijgen. Na er op ge wezen te hebben, dat de branden, veroor zaakt door brandbommen, die in groote hoeveelheden naar beneden worden ge worpen, tot de grootste gevaren behooren die de burgerbevolking in oorlogstijd kun nen treffen, daar zij zeer moeilijk te be strijden zijn, gaf spr. een uitvoerige be schrijving van de samenstelling van ver schillende soorten brandbommen, hun uitwerking op verschillende doelen en het blussohen der ontstane branden, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat alle tot nu toe bekende en gebruikte brandbluschmiddelen onbevredigend zijn in hun uitwerking. Soms wordt de brand niet door water gebluscht, maar aange wakkerd. Zand is het beste middel tegen kleine brandbommen, althans in het be gin. Later kan men water gebruiken. In aansluiting hierop kwam spr. aan het tweede deel van zijn lezing, „De in richting van huisbrandweren en wijk- brandweren"., welke inrichting noodza kelijk is door het niet geheel voldoen van de bestaande brandbluschmiddelen. Zoo ver mogelijk doorgevoerde decentralisatie der brandbeveiliging die het best wordt verkregen door een eigen hulporganisatie van de burgers, is noodzakelijk, De brand weer kan biji vele branden niet overal te gelijk zijn. Elk huis moet de eerste brandbestrijl- ding zelf uitvoeren en met eigen hulp middelen een kleine huisbrandweer in richten, welke huisbrandweren weer kun nen worden samengevoegd tot wijikbrand- weren. Verder dient de plaatselijke brandweer op de meest doelmatige wijze over de gemeente verdeeld te worden, zoo dat de commandant uit een centraal punt alles kan regelen. Verwijderen van brand baar materiaal van de zolders en het in voorraad hebben van brandbluschmidde len en verschillend materiaal (gereed schap) is wel in de eerste plaats gebo den, Reeds in vredestijd moet daaraan worden gedacht, De decentralisatie der brandweer is noodzakelijk, waarbij spr. de brandweer van Middelburg als voorbeeld nam. De oefeningen dienen zoo goed mogelijk plaats te vinden, waarbij de bevolking zoo volledig mogelijk wordt ingelicht en het verbindingsstelsel (telefoon, ordonnansen enz.) tot in alle onderdeelen goed dient te functionneeren. Verder moet 't brand- bluschmateriaal in goeden staat en zoo uitgebreid mogelijk zijn, terwijl het perso neel volkomen voor zijn taak berekend dient te zijin. Een motorspuit en de kleine handspui ten moet men intact laten, en elk jaar wat aanschaffen als de financiën niet toelaten zulks dadelijk te doen. Ook op de hofste den moet men oefenen voor eigen hulp. Niet zeggen: het kan niet. Het móét, zegt spreker. Van de gelegenheid om vragen te stel len werd een dankbaar gebruik gemaakt. Het was een leerzame avond die door zeer vele autoriteiten en brandweerlieden van Zuid- en Noord-Beveland werd bijge woond. Borsselen. Visch aangespoeld. Bij de directiekeet alhier is aangespoeld een visch, lang 1.50 M„ breed 0.60 M. en een bekwijdte van 0.40 M. In de bek zitten veel tanden. Volgens deskundigen is het een zeeduivel. Grijpskerke. In den boomgaard van de fam. Bierens op 't Munnikenhof, had al hier plaats de rundveekeuring voor de Prov. Commissie, bestaande uit de heeren Zwagerman, van Waes en Kleinepier. Uitslagen: Oude stieren: Wodan Frans 15, 83 punten, le pr. met verhooging voor aangevoerde klasse afstammelingen, van de Stierenvereen. te Grijpskerke. Jonge stieren: Excellent 3, van J. M. Houterman, Middelburg, 76.1 p. le pr.; Wiepkes Alexander, van J. C. Cevaal te Grijpskerke, 75.5 p. le pr.; Frans Max., van P. Wisse te Meliskerke, 74 p. 2e pr.; Dora's Wodan, van L. Vos te Grijpskerke 74 p. 2e pr. Koeien van le kalf: 1. Flora, C. Lou- werse te Grijpskerke; 2. Frida, van Gebr. Bierens te Grijpskerke; 3. Koos, van W. de Wolf 'te Grijpskerke; 4. Starre, van idem; 5. Trui, van Gebr. Bierens; 6. Star re, van C. Louwerse; 7. Mina, van Gebr. Bezuijen. Koeien van 2de kalf: 1. Bontje, van K. Poppe te Grijpskerke; 2. Bles, van idem; 3. Nellie, van idem; 4. Bontje, van Gebr. Bezuijen: 5. Willy, van Gebr. Bierens; 6. Gerda 31, van W. de Buck te Meliskerke; 7. Dora, van W. de Wolf; 8. Witkop, van J. H. 'Geschiere te Grijpskerke. Koeien van 3e kalf: 1. Moortje, van Gebr. Bezuijen; 2. Sofie, van Gebr. Bie rens; 3, Rona, van W. de Buck; 4. Flora, van W. de Wolf. Koeien 4e kalf: 1. Rona, van J. H. Geschiere; 2. Bethsie, van de Parel van W. de Buck; 3. Moortje, van Gebr. Geerse te Grijpskerke; 4. Bles, van J. H. Ge schiere; 5. Nellie, van W. de Wolf; 6. Bertha, van C. Louwerse; 7. Bontje, van J. H. Geschiere; 8. Emma, van K. Poppe. Oudere melkkoeien: 1. Juweeltje, van W. de Buck; 2. Juliana, van G. Louwerse; 3. Marie, van C. Louwerse; 4. Juffrouw, van Gebr. Bezuijen; 5. Bontje, van W. de Buck; 6. Bontje van C. Huysman te Grijpskerke; 7. Minerva, van Gebr. Bie rens; 8. Frida, van W. de Buck; 9. Lize, van C. Louwerse; 10. Freule, van W. de Buck. Kampioenen: 1. Juweeltje, van W. de Buck; 2. Sofie, van Gebr. Bierens: 3. Ju liana, van O. Louwerse. Jongvee ouder dan 1 jaar: 1. Corrie, van de Parel van W. de Buck; 2. Lena, van W. de Buck; 3. Emma, van W. de Wolf. Jongvee jonger dan 1 jaar: 1. Bertha, van J. C. Cevaal; 2. Reina, van de Parel van W. de Buck; 3. Lena, van de Parel van W. de Buck; 4. Nora, van W. de Wolf. Behalve medailles, werden ook ver schillende geldprijzen uitgereikt, welke waren beschikbaar gesteld door verschil lende organisaties en particulieren. Ned. Herv. Kerk. Viertal te Serooskerke (W.), D. J. Has pels, hulpprediker te Wijk aan Zee; F. Kooiman, cand. te Zeist; P. Kuilman te Den Haag; K. H. L. van Selms, hulp prediker te Brammen. Drietal te Veere, P. Fagel, cand. te Den Haag, P. H. Th. Stevens, cand. te Ginneken en H. van Vliet, cand. te Velsen Beroepen te Garsthuizen, K. Beks, cand. te Groningen. Te Groote Lindt, B. Baks, cand. te Vreewijk. Te Domburg, F. G. H. Nicolai te Jutfaas. Te Breskens, L. La- gerwey, cand. te Scheveningen. Bedankt voor Brainisse, G. H. J. Marsman te Urk. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Haarlem (N.), D. Venstra te Dokkum en J. Jongeleen te Apeldoorn. 't Gebeurt niet vaak, dat een socialis tisch blad argumenten bijbrengt voor het goed recht van het bijzonder onderwijs. Maar een enkele maal komt het toch voor. Toen dezer dagen de heer Kleerekoo- per in „Het Volk" trachtte aan te toonen, dat voorstanders van het bijzonder onder wijs bij het openbare niet thuis hooren, voerde 'hij o.a. dit argument aan: „Nie mand is geschikt om onderwijs te geven, dat gansch anders is dan zijn diepste levensbeginsel het hem ingeeft." De consequentie van deze uitspraak is m.i. dat communisten en socialisten evenmin als atheïsten als onderwijzers aan de openbare school, die volgens de wet moet opleiden tot alle Christelijke en maatschappelijke deugden, op hun plaats zijn. Maar in elk geval ligt in deze woor den de erkenning, dat de openbare school voor ouders, die een Christelijke opvoe ding voor hunne kinderen wenschen, on bruikbaar is. Onbedoeld gaf de heer Kleerekoper hier een waardevol argument voor hot goed recht van de school met den Bijbel. OPMERKER. Ds H. Dekker f. In den ouder dom van ruim zeventig jaar is te Zuid- horn geheel onverwacht overleden ds H. Dekker, em. pred. der Geref. Kerk te Ven- lo. Op 1 Mei 1932 werd hem om gezond heidsredenen emeritaat verleend. Emeritaat. Ds W. Bouwman, Geref. pred. te Leiden, heeft aan den ker- keraad dezer gemeente medegedeeld, dat het in zijn voornemen ligt, om tegen Oc tober-November emeritaat aan te vragen. DsH. Lanning, pred. bij de Ge ref. Kerk te Fijnaart, hoopt Donderdag 7 Mei a.s. te herdenken, dat hij 25 jaar geleden te Baarland in het ambt werd bevestigd. Benoemd tot leerares in vasten dienst aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Neuzen, mej. G. W. Nanninga, thans tijdelijk leerares aan die school. Vrijstelling betaling van examengeld hoofdakte. Bij Kon. besluit is aan den Minister van Onder wijs, K. en W. bevoegdheid veileend om in bijzondere gevallen candidaten voor het hoofdakte-examen gedeeltelijk vrij te stellen van de betaling der daarvoor ver schuldigde examen-gelden. Verzoeken daartoe moeten met opgave van redneen, zoo spoedig mogelijk tot dien Minister worden gericht. Gecommitteerden eind examens Middelbare Han delsdag- en Avondschool. Het bestuur der vereeniging voor Han delsonderwijs te Middelburg benoemde onder nadere goedkeuring van den minis ter van O1., K. en W„ tot gecommitteer den bij de in 1936 af te nemen eindexa mens der Middelbare Handelsdagschool met 4-j. cursus: Ir H. C. Ghijsen, jhr F. Beelaerts van Blokland, majoor G. Berghuijs, J. A. van Doorninck, mej. dr H. G. M. Ghijsen te Domburg, ir 0. G. Heldring te Vlissingen, mevr. dr G. M. KooimanVan Midden dorp, dr B. D. H. Teilegen, mr M. W. G. van der Veur, A. van Westreenen. Het bestuur benoemde tot gecommit teerde bij de in 1936 af te nemen eind examens der Middelbare Handelsavond school 5 j. c.: M. H. Boasson, ir A. A. Brevet, mr W. K. H. Dieleman, mr H. Doorenbos, M. C. van Hall, mr L. J. A. van der Harst, J. M. Harthoorn, J. Mondeel, mr J. M. Pilaar en mr G. W. A. de Veer. DE Z.G. WILDE STAKING IN DE WIERINGERMEER. Antwoord van minister Slingenberg. In antwoord op door den heer L. de Visser gestelde vragen inzake de wilde staking bij de werkverschaffing in den Wieringermeerpolder 'heeft Minister Slingenberg o.m. geantwoord, dat, wanneer tewerkgestelde georganiseerde arbeiders van oordeel zijn, dat bepaalde regelingen wellicht op enkele punten wij ziging behoeven, zij hiervan aan de over heid mededeeling kunnen doen op een wijze, die in overeenstemming is met dat gene, wat ordelievende arbeiders wen schen, n.l. behandeling door bemiddeling van gemeentebesturen of vakcentralen. Deze vakcentralen toch werken, voor wat de werkloozenzorg betreft, geregeld met •het departement van Sociale Zaken sa men. Wanneer tewerkgestelden echter, gelijk in de Wieringermeer het geval is, tot een z.g. wilde staking overgaan, dan ligt het voor de hand, dat de overheid daartegen over slechts de meest strenge maatregelen kan nemen, gelijk thans ook is geschied. Deze gedragslijn zal ook onverzwakt in de toekomst worden voortgezet. Tenslotte zegt de minister nog, dat, wanneer de 'heer De Visser het waarach tig belang van de werkloozen wil dienen, hij hun dan openlijk duidelijk moet ma ken, dat hij het optreden van de leiders bij die wilde staking afkeurt en dat hij de werkloozen in overweging geeft, de over heid mede te deelen, dat zij hun handel wijze in 'hooge mate betreuren en dat zij verzoeken, op de bestaande voorwaarden aan het werk te gaan. Smokkelen van radiotoe stellen. Korten tijd geleden werden te Venlo verscheiden radiotoestellen in be slag genomen. Het betrof hier frauduleus ingevoerde Telefunkentoestellen, die zon der 'dat daarvoor de vereischte invoer rechten waren betaald en zonder dat aan 1 de bepalingen van de octrooiwet was vol-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2