Nederland en de Volkenbond. Versch vleesch if blikvleesch Verdedigersvan de democratie? EERSTE BLAD Buitenland. De toestand in Abessynië. Belangrijkste Nieuws DINSDAG 5 MEI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 182 (Jitg.N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Biircaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. *De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertenticn 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De Volkenbond heeft door de gebeur tenissen in Abessynië onmiskenbaar een slechte beurt gemaakt. Het vertrouwen in dezen Bond, dat toch al niet zoo groot was, is zeker niet versterkt. En er zijn dan ook niet zoo weinigen, die reeds tot de conclusie gekomen zijn, dat de Volkenbond bewezen heeft geen recht van bestaan te hebben en dat Ne derland verstandig zou doen, per eerste gelegenheid zijn lidmaatschap op 'te zeg gen. Deze conclusie schijnt ons wel wat al te voorbarig. Zij, die zoo spreken, geven blijk onvol doende rekening te houden met de wer kelijkheid, met de feitelijke verhoudingen. In verband hiermede kan het nuttig zijn in herinnering te brengen de wijzi ging van het program der Anti-revolutio naire partij in 1933. Tot dien tijd bevatte het Program geen uitspraak inzake de internationale ver houdingen. Daarin 'kwam toen verandering door de opname van het volgende artikel: „Voor de betrekkingen met de andere naties leert zij, dat ook deze 'beheerscht worden door de ordinantiën, die God over de volken gesteld heeft; dat mitsdien, met ongerepte handhaving der eigen natio nale zelfstandigheid, krachtig is mede te werken aan de ontwikkeling van het recht der statengemeenschap en daardoor aan de vreedzame oplossing van geschil len tusschen de volken, zoomede aan we ring, desnoods met de sterke 'hand, van alle onrechtmatig geweld en aan den op bouw van een samenleving en samenwer king der naties, die aan recht en gerech tigheid beantwoordt en de geestelijke en stoffelijke belangen der volkeren bevor dert." Ter toelichting werd er 'toen op ge wezen, dat door de gewijzigde omstan digheden geheel nieuwe toestanden zijn ontstaan op internationaal gebied. „In de periode vóór den oorlog werd het internationale leven geheel beheerscht door de politiek der groote mogendheden en hadden de kleine staten niet veel meer te doen dan toe te zien, en te passen op hun eigen belangen, voor zoover het in hun macht stond. Zij hadden geen stem in het kapittel, of juister nog, er was 'heelemaal geen internationaal kapittel. Slechts 'bij gelegenheid kwamen de groote mogendheden eens in congres of confe rentie saam, om enkele bepaalde groote politieke vraagstukken af te doen. Door de stichting van den Volkenbond is dat alles geheel veranderd. Het inter nationale politieke leven heeft daardoor een begin van regelmatige or ganisatie ontvangen. Elk jaar komt er een vergadering van den Volkenbond saam, waarin afgevaardigden van de over- groote meerderheid der Staten aanwezig zijn, om de aangelegenheden der interna tionale politiek te bespreking. Een klein en minder talrijk orgaan, de Raad van den Volkenbond, komt jaarlijks enkele malen saam, om voorbereidend of uitvoe rend, of meer dringend politiek werk op internationaal gebied te verrichten. Naast deze beide algemeene organen van den Volkenbond staan andere voor bijzondere doeleinden als de economische vraagstukken, de financiën, het verkeer en nog veel andere meer. In al deze verschillende organen heb ben thans óók de kleine volken stem en invloed. Hoe aanvankelijk onvolledig en gebrekkig heel deze internatio nale organisatie nu ook nog is, het groote onderscheid tusschen voorheen en thans is dit, dat er 'toen niet. en thans wel een regelmatige staatkundige organisatie be staat, en dat elk land, ook een klem land, aan dat organisatorisch internatio naal politiek leven deel heeft en geroepen is, mede daarop invloed uit te oefenen. Ook Nederland is lid van den Volken bond. Het zendt elk jaar in September zijn afgevaardigden naar de vergadering te Genève, het heeft enkele jaren zitting gehad in den Raad van den Volkenbond en zal daar na verloop van tijd wel eens meer zitting krijgen. Het heeft zijn leden in 'tal van organisaties van den Bond voor bijzondere doeleinden. Nederland kijkt niet meer door een klein raam uit op de internationale markt, maar het staat 'thans zelf in het marktgewoel en heeft daar een 'taak en een roeping te vervullen. Het gedrag aldaar moet door vaste principieele richtlijnen worden 'be paald, en van die richtlijnen heeft zich ierhalve elke staatkundige partij in Ne- lerland rekenschap te geven omdat, zij mede de verantwoordelijkheid draagt voor wat namens Nederland in de internatio nale politieke organisaties geschiedt." Wij 'hebben enkele woorden onder streept, waarop ook nu nog alle nadruk moet vallen. Een internationale rechtsorde stel dat dit doel zal worden bereikt, kan niet op slag of stoot worden gevestigd. Even min als dit het geval is geweest met de nationale rechtsorde. In de toelichting van het nieuwe pro gram-artikel werd dan ook zeer terecht gesproken van een begin van regel matige organisatie, die aanvan kelijk nog onvolledig is en gebrek kig. Wie dit goed in het oog houdt zal, hoezeer hij overigens ook het falen van den Volkenbond betreurt zich voor het maken van al te voorbarige gevolgtrek kingen wachten. De vlucht van den Negus. Keizer Hailé Selassie, de keizerin en hun kinde ren hebben zich te D' jiboe- ti aan boord van den Brit- schen kruiser „Enterprise" ingescheept met bestem ming naar Haifa. Gisteravond om half acht is de kruiser vertrokken. Hij wordt Vrijdag te Haifa verwacht. Naar de Engelsche minister Eden gis teren in 'het Lagerhuis verklaarde, werd den Britschen gezant te Addis Abeba in den avond van 1 Mei door den secretaris van den keizer medegedeeld, dat hij van de leiding der zaken afstand had gedaan en deze aan zijn ministerraad had toe vertrouwd, en dat hij met zijn familie naar Palestina wilde vertrekken. De Britsche regeering was van gevoe len, dat zij dit verzoek moest inwilligen en, voor zoover dit in haar vermogen was, de reis naar Jeruzalem moest vergemak kelijken. Bijgevolg stelde de Britsche re geering zich in verbinding met de Fran- sche regeering, die zich bereid verklaarde te voldoen aan de wensehen, die de Ne gus te kennen zou kunnen geven met be trekking tot zijn reis. D'e Britsche regeering gaf derhalve aan het oorlogsschip „Enterprise" opdracht naar Djiboeti te gaan, en den keizer en zijn gevolg naar Haifa te vervoeren. Natuurlijk verwacht men van den kei zer, dat deze tijdens zijn verblijf in Pales tina op geen enkele wijze aan de voort zetting der vijandelijkheden zal deelnemen Uit Jeruzalem meldt Reuter, dat de Ne gus en zijn gezin in Palestina zeker kun nen zijn van een hartelijke ontvangst bij alle groepen der bevolking, die veel sym pathie gevoelt voor de Ethiopische zaak. De Negus zal vermoedelijk zijn intrek ne men in het Ethiopische consulaat of in het Abessynische klooster aan den Jor- daan, dicht bij de plaats waar, volgens de overlevering, Jezus is gedoopt. D'e Abessijnsche gezant te Londen ver klaarde, dat te Jeruzalem, waar de Negus zich heen begeeft, een uitgebreide Kopti- sohe kolonie bestaat. De gezant zeide ver der, dat, gezien de ineenstorting van zijn rijk, de Negus zich aan het gebed zal wij den; het is echter niet onwaarschijnlijk, dat 'hij zich vervolgens1 met den erfprins in Engeland zal vestigen. De gezant heeft de vereischte maatregelen getroffen, opdat de tweede zoon van den keizer, prins Ma- konnen te Londen zou kunnen school gaan. D'e prins zal de gast zijn van een Engelsche pair, wiens naam niet wordt medegedeeld. Men den'kt. dat het gaat om Lord Cecil, den president der Volken- bondsvereeniging. De situatie te Addis Abeba ernstig. Hoewel gisteren te Rome bekend werd gemaakt, dat de Italianen Addis Abeba reeds bereikt hadden, zijn de Italiaansche troepen in werkelijkheid nog op eenige kilometers afstand van deze plaats. Te Addis Abeba zelf is men in de verschil lende legaties niet op de hoogte van de bewegingen van de Italianen. Men hoopt, alleen, dat de troepen zoo spoedig moge lijk zullen komen, opdat zij een einde zul len kunnen maken aan de vreeseiijke too- neelen die zich in de stad afspelen. De stad is nog steeds in handen van roovers en muitende soldaten. De plunderingen en schietpartijen du ren onverminderd en met groote hevig heid voort. Naar uit verschillende telegrammen van Bodard, den Franschen gezant te Addis Abeba blijkt, trekken gewapende vracht auto's van de legatie door de stad om ge wonden op te nemen. Tegen den middag is een Italiaansch vliegtuig over de stad gevlogen. D'e stad is 'bezet door troepen muitende soldaten, die met mitrailleurs gewapend zijn. De inboorlingenwijk is vrijwel geheel door hen geplunderd. Daarna hebben ze zich op de legaties geworpen. De Amerikaansche legatie bezet. De Amerikaansche gezant heeft een telegram naar Washington gezonden, waarin hij het ministerie van bu i t en1 andsche zaken dringend verzoekt om de hulp van de Britsche re geering in te roepen voor de bescherming van zijn legatie. Later wordt gemeld, dat de Amerikaansche legatie onhoudbaar is geworden en dat het gezantschaps gebouw aan de muiters moest worden overgege ven. Al degenen, die hun toevlucht in het gebouw van het gezantschap hadden ge zocht, zijn naar de Britsche legatie over gebracht, terwijl ook de Zweedsche on derdanen daarheen zijn vervoerd. Men acht de positie van den Ameri- kaanschen gezant uiterst gevaarlijk. Het Amerikaansche ministerie vanbui- tenlandsche zaken heeft nader medege deeld, dat de Amerikaansche legatie te Addis Abeba door bandieten is overval len. Het personeel van de legatie was er toen in geslaagd den aanval af te slaan. Later is men echter voor het geweld der muiters gezwicht. In totaal zijn bij de ongeregeldheden der laatste dagen 12 Europeanen om het leven gekomen, terwijl het aantal gewonde Abessyniërs ongeveer 300 bedraagt. D'e toestand van D'r Melly, den leider ■der Britsche Roode Kruis-ambulance, die bij de onlusten door een kogel in de lon gen werd gewond, is nog steeds zeer ern stig. De Fransche legatie omsingeld. De Fransche legatie is door de plunde raars omsingeld. De levensmiddelenvoor- raad begint op te geraken en de gezant heeft opnieuw te Djiboeti om hulp ver zocht. In de legatie hebben 2000 personen hun toevlucht gezocht. Om de veiligheid der legaties te waar borgen, had de Negus eenige maanden geleden aan elke legatie de beschikking over een aantal geregelde soldaten ge geven. Onder deze soldaten zijn er echter, .die verraad hebben gepleegd en gis ternacht op de Fransche legatie heb ben geschoten. D'e daders van derge lijke overvallen zullen worden gefusil leerd. Volgens een mededeeling van den Brit schen gezant hebben plunderaars op de reddingseolonnes geschoten, die door de legaties waren uitgezonden, voor het in veiligheid brengen van vreemdelingen. Het geheele personeel der Turksche lega tie is naar de Britsche legatie overge bracht. Verschillende gebouwen staan nog in brand. De meeste huizen hebben een witte vlag uitgehangen. Of de hoop van de buitenlanders te Addis Abeba, dat de Italianen de stad zullen bezetten vandaag reeds vervuld zal worden lijkt aan eeni'gen twijfel onderhe vig, hoewel het niet onmogelijk is. Te Rome houdt men er echter rekening me de, dat eerst Woensdag de bezetting van P ddis Abeba zijto beslag zal krij'gen. De Italiaansche Kamer bijeen. Gistermiddag om vier uur is de zitting van de Italiaansche Kamer geopend. Alle leden van de regeering en alle afgevaar digden, voor zoover zij zich niet in Oost- Afrika bevinden, waren aanwezig. De pu blieke tribunes en die van het diploma tieke corps, de pers en de militaire auto riteiten waren stampvol. In de Kamer heerschte een groote druk te. Het was duidelijk te merken, dat de leden van de Kamer verwachtten, dat Mussolini een belangrijke verklaring zou afleggen. De rede van den Duce werd op de openbare pleinen door luidsprekers bekend gemaakt. Daar heerschte een ge weldige opwinding. Bij zijn binnenkomst in de Kamer kwam er schier geen einde aan het applaus en de toejuichingen. Het was een voortdu rend geroep van Duce, Duce, dat zich af en toe verloor in vreugdekreten en ap plaus. De president, graaf Ciano, vervolgens het woord nemend, zeide o.m.: „Het Abessynsche keizerrijk, dat gedu rende vele jaren de door Italië aange boden vriendschap heeft afgewezen, dat de rust in onze koloniën bedreigde, is thans overgeleverd aan de genade van het Italiaansche leger. De Negus is op de vlucht. In den loop van eenige maan den zijn de legers der slavenhouders, ondanks den moreelen en materiëelen steun van het Geneefsche anti-fascisme, het een na het ander vernietigd door de militaire macht van Italië." Van de zij'de der twee groote Slagers bonden maakt men er op attent, dat het bericht over de beschikbaarstelling van blikvleesch aanvulling behoeft. Afgescheiden van de vraag, of het niet veel beter is versch vleesch beschikbaar te stellen in plaats van eventueel door vitaminen-toevoeging bijgewerkt gecon serveerd vleesch, stellen de besturen der beide groote slagersbonden er prijls op te verklaren, dat zij ook vroeger de regee ring geadviseerd hebben, versch vleesch te distribueeren in plaats van in te blik ken. Enkele maanden geleden hebben zij op nieuw den minister gevraagd bij eventu- eele distributie van vleesch hierover van advies te mogen dienen, waarna de mi nister verzocht heeft schriftelijk advies te willen uitbrengen. Nadat dit gebeurd is, heeft de regee- ringscommissaris ir Louwes tegen Woensdag 6 Mei a.s. vertegenwoordigers van de besturen van den Nederlandschen Slagershond en den R.K. Slagershond voor een bespreking over vleeschdistributie uit- genoodigd. De bereidwilligheid om mede te werken is, aldus werd van de zijde van den Ned. Slagershond verzekerd, wel degelijk bij de slagersbonden aanwezig. Graaf Ciano hield vervolgens een lof zang op het koloniseeren. Hij zette de noodzaak van koloniseeren uiteen, om vervolgens op Abessynië te komen. Hij bracht hulde aan de troepen en schetste de onweerstaanbare kracht van de Ita liaansche legers, die met groote opoffe ringen alle moeilijkheden hebben aver- wonnen. De geheele wereld is overtuigd geworden van de kracht van Italië. Het fascistische Italië heeft gezegevierd op alle fronten. De Kamer hief vervolgens de Giovanez- za aan, het zingen werd gevolgd door een groet aan de legers, waarna de leden in nieuwe toejuichingen voor Mussolini uitbarstten. Hierna sprak Ciano woorden van her innering bij het overlijden van Koning Foead van Egypte. Mussolini sloot zich bij deze woorden aan. De duce nam opnieuw het woord en zeide: „Ik heb bevel gegeven voor een algemeen opkomen van het Italiaansche volk. Ik zal aan het Italiaansche volk datgene mededeelen, waarop gij wacht. Ik zal tot het volk spreken, zooals op 2 October". Opnieuw barstten de toejui chingen los. Men voorziet thans, dat het Woensdag a.s. is, dat het Itali aansche volk het binnenruk ken der troepen te Addis Abe ba zal vernemen. De burger lijke mobilisatie van de ge heele bevolking zal geschie den, zooals die van 2 Oct. 193 5, welke het begin beteekende der operaties in Oost-Afrika. De rede van Mussolini zal draadloos verspreid worden in 4 talen. ONGEREGELDHEDEN IN SPANJE. Weer tal van kerken en kloosters in vlammen. Vier kerken, een kapel, vijf kloosters en twee scholen zijn in Madrid en voorsteden in brand gestoken. De mobiele garde slaagde er niet in de fanatieke volksmenigte in bedwang te houden. De aanslagen op de kerkelijke gebou wen werden gemotiveerd met de bewering dat twee kinderen vergiftigd waren door caramels, die hun door fascistische agen ten zouden zijn gegeven. In verband met de algemeene staking op de Spaansche handelsmarine hebben de manschappen van 18 schepen in Bar celona hun booten verlaten, zoodat deze niet konden uitvaren. In andere Spaansche havens zijn ten gevolge van de staking 28 stoomschepen en 18 zeilschepen in de havens gebleven. In San Jeronimo en Villa Guadiamar zijn communisten met geweld de kerken binnengedrongen en hebben er arbeiders clubs in gevestigd. Korte Berichten. 1 Bij de gehouden verkiezingen voor de Egyptische Kamer hebben -de Wafdis- ten, de uiterste nationalisten, verreweg de meerderheid verkregen, zooals ook ver wacht werd. Zij hebben 163 zetels bezet van de 232. In Kairo is alles kalm, alleen in Opper-Egypte zijn enkele ongeregeld heden voorgekomen, waarbij doo d en en gewonden vielen. In het Engelsche Lagerhuis beeft Chamberlain, kanselier van de Schatkist, in antwoord op een vraag medegedeeld, Binnenland. De steun aan de kleine visschers. Coupondagen vallen niet onder de wet op de uitverkoopen. De wilde staking in de Wieringermeer. Buitenland. De Negus van Abessynië naar Palestina vertrokken. De situatie te Addis Abeba ernstig. De onrust in Spanje. Vergadering der Italiaansche Kamer. dat er een rechterlijk college zou worden ingesteld om een onderzoek in te stellen naar het uitlekken van begrootmgsgehei- rnen. —i Tengevolge van storm en hoog water is de Emsdijk bij Rbede doorgebroken, waardoor c.a. 100 ha. land onder water staan. Alle verbindingswegen zijn verbro ken. Vele vruchten en kunstmeststoffen zijn verloren gegaan. Men schat, de schade op c.a. een half millioen mark. Na een langdurige ziekte is overleg den de gepensionneerde Duitsche gene raal Dr H. G. Ludiwig von Falkenhausen, een bekend figuur uit den wereldoorlog. Van April 19'17 tot aan het einde van den oorlog was generaal von Falkenhausen gouverneur van Bel'gië. Dó sociaal-democraten gaan er prat op dat zij echte democraten zijn en zij stel len het voor alsof met de S.D.A.P. de de mocratie staat of valt. Vooral in dezen tijd nu de democratie van zoovele kanten be dreigd wordt, voeren de socialisten een groot woord. Hunne betuigingen vinden echter niet zonder meer geloof. Nog kort geleden heeft Prof. Josephus Jitta er in de „Groene Amsterdammer'' op gewezen, dat er nog wel eenigen grond is voor wantrouwen en dat het de vraag is of wij hier niet te doen hebben met een conjunctuurverschijnsel, zooals wij dat ook zien in verband met andere punten. D'e heer Albarda, de leider van de roode Kamerfractie is hiertegen opgekomen. Hij verklaarde dat bet wel degelijk ernst is als de S.D.A.P. voor de democratie het pleit voert. „Wij laten nu buiten beschouwing de wordingsgeschiedenis onzer Partij, die zich in 1894 niet een sociaal-democrati sche partij zou hebben genoemd, als do democratie niet tot baar beginselen en doeleinden zou hebben behoord. Wij willen ons tot enkele uitspraken uit de twintigste eeuw bepalen. Zelfs in de hevig bewogen tijd, die op bet einde van den wereldoorlog volgde en waarin bet zoo woelde in 'de gemoederen en in de hoofden, bleef de S.D.A.P. zich van haar democratische roeping bewust. „D'e Partij verwerpt dictatuur en schrik bewind en handhaaft het democratisch beginsel, dat zij ook in het sociale leven wil toepassen. Niet slechts volgt dit uit het wezen der sociaal-democratie, maar het zal ook alleen op die wijze mogelijk zijn het economisch leven, waarvoor elke partij, die de macht in banden heeft, de verantwoordelijkheid draagt, in stand te houden en in socialistische richting te ontwikkelen.'' Deze woorden zijn ontleend aan de congresresolutie van 19191'' Dat klinkt niet slecht. Alleen, er is ook een les der historie. Wiji herinneren ons nog altijd het jaar 1918, toen de heer Troelstra een greep naar de macht poogde te doen, en toen het niet de Sociaal-democraten waren, die in ons land het democratisch beginsel hebben gehandhaafd. Wij' denken ook aan het gebeurde met de „De Zeven Provinciën" toen de S.D. A.P. niet alleen een anti-nationale, maar ook een anti-democratische houding heeft aangenomen. Nu blijft bet spreken over democra tie een moeilijke zaak, omdat aan dit woord een zoozeer verschillende uitleg wordt gegeven. De communisten noemen zich ook de mocraten, evenals de nationaal-socialis- ten, hoewel bij beide stelsels van den gezonden volksinvloed niets, maar dan ook niets overblijft. Democratie in den goeden zin van bet woord is een zaak van groote beteekenis. En wij! mogen ons gelukkig prij'zen dat er andere partijen zijn dan de S. D. A. P. die voor die democratie op de bres staan. Was dat niet bet geval dan zouden de partyen die er op uit zijn onze demo cratische volksinstellingen te vernie tigen, een al te gemakkelijke taak hebben.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1