MAANDAG 4 MEI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG No. 18! De Indische begrooting. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Belangrijkste Nieuws Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. De algemeene economische toe stand constant gebleven. Samen werking tusschen Nederland en Indië. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van Nederlandsch-Indië voor 1936 is het vol gende ontleend:. D'e minister schaart zich aan de zijde van de vele 'leden, die van waardeering deden blijken voor het beleid van den gouverneur-generaal. Hij kan allerminst toegeven, dat gedu rende het bewind van den huidigen land voogd het recht op vrije meeningsuiting en dat van vereeniging en vergadering noodeloos streng zouden zijn beperkt. In dië mag, wat de „aanpassing" betreft, aan Nederland ten voorbeeld worden ge steld. Met dat al kan kwalijk ontkend worden, dat op het stuk van bezuiniging op ver schillende punten de uiterste grens is be reikt, zoo zij hier en daar al niet over schreden is. Het leger heeft door betere materi eels uitrusting aan innerlijke kracht ge wonnen, terwijl de bescherming van de belangrijkste kwetsbare punten thans haar voltooiing nadert. Dë marine heeft thans de in de grondslagen vastge stelde sterkte en heeft nog nimmer op zoo'n hoog peil gestaan als thans, al is versterking van de zeemacht onvermijde lijk. De personeelsvoorziening biedt hier echter groote moeilijkheden. Ten aanzien van 'het luchtwapenende verdere vlootplannen, ook in verband met het rap port der Commissie-Kan, vertrouwt de minister nog voor het einde van het zit tingsjaar zijn plannen te kunnen kenbaar maken. Nopens het vooruitzicht voor 't verkrij gen van een sluitende 'begroo ting voor 1937 kunnen nog geen mede deelingen worden gedaan. Het verleenen van financieele hulp door bet moederland ter verdere verlichting van de defensie- lasten van Indië maakt een punt van ernstige overweging uit. D'e minister meent ook thans niet te moeten overgaan tot 'n hernieuwde ver dediging onzer monetaire poli tiek. Naarmate de tijd voortschrijdt, wordt die politiek steeds meer gerecht vaardigd en van de regeering kan niet worden verwacht, dat zij buitengewone omstandigheden daargelaten haar wel overwogen standpunt zal prijsgeven. De verarming der inlandsehe bevolking op zichzelf wordt niet ontkend, maar wel dat deze een gevolg zou zijn van de mone taire politiek der regeering. De op de begrooting drukkende pen sioenlast bedraagt netto niet f 63.5 millioen, maar rond f 49 millioen, welk bedrag beslag legt op 17 pet. van de hui dige middelen. Ook naar het oordeel van den minister kan deze verhouding op den duur niet gehandhaafd blijven. De algemeene economische toestand in Ned.-Indië is, blijkens de telegrafische berichtgeving van de hoofden van gewestelijk bestuur, in het eerste 'kwartaal 1936 constant gebleven en hier en daar iets gunstiger geworden. De afgekomen oogsten waren bijna overal gunstig tot overvloedig. De voedseltoe stand was over 'het algemeen gunstig tot goed, zoodat de voedselyerstrekking zich tot vijf streken kon beperken. Ook de minister is van oordeel, dat de eenigen tijd geleden in Indië heerschende ontstemming tegenover het moederland in vele opzichten op misverstand moet hebben berust. Men is echter thans in Indië gaan inzien, dat het moederland al het mogelijke doet om Indië in dezen tijd bijstand te verleenen. Tijdens het bezoek dat de directeur van economische zaken onlangs aan Neder land heeft gebracht, is deze doordrongen geworden van het 'besef, dat de middelen, die het moederland in dezen tijd ter be schikking staan om Indië te steunen, uitermate beperkt zijn. Omgekeerd hebben de betrokken instantie® in Nederland van Mr Hart recente en gedetailleerde inlich tingen verkregen over de moeilijkheden, waarmede men in Indië te kampen heeft. De minister is met zijn betrokken amht- genooten in overleg getreden over de in stelling van een commissie, die tot taak zal hebben de regeering te adviseeren no pens concrete uitbreiding van de e c o- nomische samenwerking tusschen Nederland en Ne derlandsch-Indië. In de c u 1 t u r e s, waarvoor van re- geeringswege maatregelen worden getrof fen dan wel de uitvoermogelijkheid werd vergroot, is inderdaad eenige verbetering ingetreden. Herstel over de geheele linie zal echter slechts mogelijk zijn na het wegvallen van de in vele landen bestaan de invoerbeiemmeringen en bij stijging van de wereldmarktprijzen. De officieel® onderhandelingen tusschen Nederland en Japan over de regeling van de handelsbetrekkingen tus schen laatstgenoemd land en Neder landsch-Indië zijn tot dusver niet hervat. Hoezeer de minister de noodzaak van de bezuiniging op uitgaven voor mis sie en zending betreurt, is hij van meening, dat deze vergelijkenderwijze niet te ingrijpend is geweest. De Negus naar Djiboeti ge vlucht. Gaat hij naar Pales tina? Wanordelijkheden te Addis Abeba. Het zag er na de gebeurtenissen van de laatste dagen voor Abessynië niet best uit, maar dat de ineenstorting van dit land zóó spoedig komen zou en zóó sen sationeel zou zijn, had wel niemand ver wacht. De Negus is Vrijdagnacht uit Addis Abeba vertrokken, of, wil men, gevlucht. Hij begreep dait voor hean lallee verloren was. Na de nederlaag aan het Tigre-front en de val van Dessie, wilde hij nog trach ten den weg naar Addis Abeba te ver sperren. Hij kwam echter tot de bevin ding, dat de manschappen vermoeid en gedemoraliseerd waren, de soldaten wa ren in lompen gehuld en keerden zonder wapenen naar Addis Abeba terug. De Negus ondervond zulke moeilijkheden bij het formeeren van een leger om den weg te versperren, dat hij moest besluiten er vanaf te zien. In de provincie Salole, ten Noorden van Addis Abeba werd hij herhaaldelijk met geweerschoten ontvangen. Na zijn 'terugkeer in de hoofdstad be sloot 'hij met zijn familie naar Djiboeti te vertrekken De Italiaansche troepen hebben nog slechts gedemoraliseerde benden voor zich, zonder leider, zonder samenhang, en men kan derhalve rustig zeggen, dat Badoglio zijn weinig eervolle taak met succes heeft volbracht. De leden der Abessijnsche regeering hebben de hoofd stad Zaterdagochtend even een sverlaten. Zij zijn met een auto in westelijke richting vertrokken met medeneming van 'de keizerlijke archieven. De Negus gevlucht, de Abessijnsche legerorganisatie ineengezakt, de regeering verdwenen, de Italianen meester in het land, aldus de situatie in Abessynië. Het beteekent een driedubbel échec: een échec voor den Negus, een échec voor den Vol kenbond en een voor het Brit- sc'he Rijk. In Djiboeti. De Negus, die Zondagmiddag te Dji boeti met zijn gezin en gevolg arriveerde, weigerde een verklaring af te leggën. Vanmorgen zou de keizerlijke familie zich inschepen aan boord van den Engelschen torpedojager 549, die bet gezelschap naar Palestina zou brengen. Alle autoriteiten van Djiboeti stonden aan het station. Overigens waren betrekkelijk weinig be langstellenden gekomen, tengevolge van de groote hitte. De keizerin stapte het eerst uit, gevolgd door den Negus. Daar na verscheen de kroonprins. Naar eerst thans bekend woidt heeft de negus zich in de dagen voor zijn laat ste bezoek aan Addis Abeba verborgen gehouden in een klooster op enkele kilo meters ten zuiden van Sokota, dus in het door de Italianen reeds lang bezette ge bied. Italiaansche vei kenners waren er in ge slaagd deze schuilplaatsen te ontdekken. Desondanks slaagde de keizer, die zeer vertrouwd is met het terrein er in in ver scheidene nachtelijke marschen de hoofd stad te bereiken. De toestand in Addis Abeba. Onmiddellijk nadat de negus de hoofdstad had verlaten, is daar een opstand uitgebro ken, gepaard gaande met moordpartijen. Een groot ge deelte derstad is in brand ge stoken. Onophoudelijk hoorde men schieten. De vreemdelingen moedigden de vernieling aan. Alle Abessynsehe autoriteiten hebben de stad verlaten. De buitenlandsche lega ties verkeeren in staat van beleg en voort durend komen er vluchtelingen binnen. 't Keizerlijk paleis en <de handelswijk zijn in brand gestoken. Ofschoon oorspionkelijk werd gemeld, dat geen dooden en gewonden waren te betreuren, wordt later gemeld dat er tal rijke slachtoffers zijn gevallen en dat er onder de dooden en gewonden, Zweden, Grieken, Franschen en Amerikanen zijn Uit Asmara werd gisteravond gemeld, dat de buitenlandsche gezantschappen aan het Italiaansche oppercommando een dringend telegram hebben gezonden om de hoofdstad zoo snel mogelijk te bezet ten met het oog op de anti-buitenland- sche stemming der bevolking. Gevreesd wordt, dat de inboorlingen zich zullen ketren tegen de enkele blanken die nog in Addis Abeba aanwezig zijn. Het Italiaansche oppercommando heeft in verband daarmede besloten het opruk ken der autocolonne te bespoedigen. Te Rome verwacht men, dat Addis Abeba beden zal bezet worden. Volgens de laatste berichten is reeds een niet gemotoriseerde Italiaansche co lonne voor de poorten van Addis Abeba aangekomen. De colonne is vergezeld van 150 vlieg tuigen. Badoglio wil gelijkertijd het om liggende gebied bezetten, zoodat de stad veilig zal zijn voor overvallen. Volens gisteravond te Londen ontvan gen berichten is de toestand te Addis Abeba wel eenigszins verbeterd. Het blijkt, dat de inboorlingen zich bepalen tot onderlinge twisten. Uit vrees dat zich weer nieuwe moei lijkheden zullen voordoen en vooral om dat zij het station vrij wenschen te hou den hebben de autoriteiten van Fransch Somaliland besloten twee compagniën Senegaleezen naar Addis Abeba te zen den. Het is er vreeselijk toegegaan. Vooral het centrum der stad zou één rookende puinhoop zijn geworden. Het paleis van den Negus, de openbare gebou wen en vele kerken zijn een prooi der plunderaars geworden. Ook zouden er 24 Grieken en Armeniërs zijn gedood, die hun winkels tegen de plunderaars verde digden. De buitenlanders in de Abessijnsche hoofdstad zijn in veiligheid gebracht in de diverse legaties, die door troepen wor den 'bewaakt en met prikkeldraadversper ringen zijn omgeven. De muiters, bestaan de uit verbitterde Abessijnsche soldaten, die in de hoofdstad zijn terug gekeerd, en uit duistere elementen, hebben ook de Fransohe legatie getracht aan te vallen, hetgeen echter mislukte. Voordat de Negus vertrok, gaf hij order het paleis en de munitiedepots ter be schikking van de bevolking te stellen. Weldra zag men duizenden Abessijnen meubelen en tapijten wegslepen, doch ook geweren en 'kisten met munitie, men hoorde schoten knallen en ook stonden de regee- ringsgebouwen in brand, terwijl de telefo nische verbindingen werden verbroken. Ook de groote zender van de Abessijnsche hoofdstad werd door het vuur vernield. Het Duitsche gezantschap heeft twee patrouilles op vrachtauto's door de stra ten der 'brandende stad laten rijden om achtergebleven Europeanen te zoeken. Men werkte samen met een dergelijke patrouille van de Engelsche legatie. Een aantal Europeanen kon in veiligheid ge bracht worden. Onder de dooden zijn ook eenige Zweden, Grieken ©n Franschen. Een Ethiopiër 'heeft een schot gelost op Dr Melly, den leider van de Britsche am bulance in Abessynië. Dr Melly werd in den long getroffen. Zijn toestand baart zorg. Wat zal er verder gebeuren? Het vertrek van den negus beteekent de definitieve nederlaag voor Abessynië, daar is vrijlwel iedereen van overtuigd. De Franscbe bladen geven als bun mee ning te kennen dat de tegenstand der Abessynen verdwenen is en dat het einde van den oorlog in zicht is. Er is feitelijk geen centraal gezag meer in Abessynië, zoodat de Italianen thans slechts te maken hebben met de afzon derlijke stamhoofden. Tot ernstige wer kelijke gevechten zal het thans in Abessy nië wel niet meer komen, wel wordt nog eenige guerilla-tegenstand verwacht. Misschien weten we vandaag al wat naders over de toekomst van Abessynië. Vandaag komt de Italiaansche Kamer bij een. De vreugde in Italië is groot. Het fascisme kan nog meer snoeven dan het reeds deed. Het succes is behaald. De manier waarop doet er niet toe. Voor den Volkenhond vormt het ge beurde intusschen een treurig debacle. Maanden lang heeft men willen doen ge- looven, dat de sancties de krijgsverrich tingen der Italianen zouden doen staken. De Volkenbond heeft deerlijk teleurge steld. Ook voor den Britschen minister van buitenlandsche zaken, Eden, die een voorstander der sanctiemaatregelen was, beteekent dit verloop van zaken een ge weldige nederlaag. DE VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK. Snelle groei van het Communisme. Gisteren hadden in Frankrijk de her stemmingen voor de Kamer plaats. De volgende uitslagen zijn bekend: BESCHIKBAARSTELLING VAN VERSCH VLEESCH? Departement van Landbouw onderzoekt technische mogelijkheid. Hot „Hbld." verneemt, dat i nu het denkbeeld, om koelhuiseieren in plaats van blikvleesoh, waarvan de voorraad uit geput is, voor de werkloozen en behoefti- gen beschikbaar te stellen, is opgegeven de mogelijkheid wordt onderzocht, om versch vleesch te distribueeren. Het de partement van Landbouw heeft althans aan de slagersorganisaties schriftelijk en mondeling advies gevraagd terzake. Hieruit volgt dus nog niet, dat er toe zal worden overgegaan, want aan het be schikbaar stellen van versch vleesch moet slachting voorafgaan en ten aanzien van rundvee heeft minister Deckers bij her haling verklaard, dat een derde afslach ting als agrarische maatregel slechts als „uiterste middel" ter hand zal worden genomen. Gezien echter de positie der markt van zware varkens zou het mogelijk kunnen zijn, dat men versch varkensvleesch zou gaan distribueeren. Communisten 72 zetels, winst 62. Afgescheiden communisten 10 zetels. Socialisten 146 zetels, winst 49. Rep. Soc. Unie 26 zetels. Onafh. Soc. 9 zetels. Rad. Soc. 115 zetels. (Deze partijen vormen samen het volks front.) Onafh. Rad. 31 zetels. Links Republikeinen 83 zetels. Volks Dem. 23 zetels. Rep. Dem. Unie 88 zetels. Conservatieven 11 zetels. (Deze vijf partijen vormen samen het nationale front, dat ver in de minderheid is.) Nog vier uitslagen ontbreken. De huidige regeering Sarraut zal tot 1 Juni blijven regeeren, aangezien de hui dige Kamer tot einde Mei zitting heeft. De overwinning van het Volksfront, die ziöh verleden Zondag reeds had afgetee- kend, is nu volkomen geworden. In dat Volksfront zijn de communisten de groote overwinnaars. In tot nu toe nog nooit ge kende massa's hebben de kiezers nu op uiterst rood gestemd. De linksche partijen beschikken in de nieuwe Kamer over een sterke meerder heid, zoodat het niet te verwonderen is, dat in de Parijsche straten het zingen der „Internationale" gisteravond heel wat va ker gehoord werd dan de „Marseillaise". Oostenrijk en Duitschland. Uit Berlijn werd gemeld: De Oosten- rijksche gezant Tausc'hitz heeft een be zoek gebracht aan den minister van bui tenlandsche zaten. Hij overhandigde den minister een document, dat de motieven voor de invoering van den algemeenen dienstplicht in Oostenrijk bevat. De Oostenrijksche regeering heeft aan de regeeringen van Italië, Frankrijk en Engeland een memorandum doen over handigen, waarin opheldering wordt ge geven over d© nieuwe wet op den ar- baidsdienstplieht en over de redenen waarom tot de instelling hiervan is be sloten. De Zeppelin weer van Rio vertrokken. Het luchtschip „Graf Zeppelin" 'heeft Vrijdag bij aankomst te Rio de Janeiro met tegenslag te kampen gehad en de op het vliegveld aanwezige personen eenige angstige ©ogenblikken bezorgd. Toen de Zeppelin wilde meren, brak als gevolg van hevige windvlagen een der stalen kabels, waarmede het luchtschip aan den landingsmast bevestigd wordt. De kabel sloeg tegen het ballonomhulsel, waardoor dit over een oppervlakte van 10 vierkante meter opengescheurd werd. Na drie uren van ingespannen arbeid gelukte het eindelijk, den luchtreus defi nitief aan den landingsmast te bevesti gen. Met de reparatie van het gescheurde omhulsel is onmiddellijk een aanvang ge maakt. De Zepp is Zaterdagavond weer ver trokken. Dreigende hongersnood. Als gevolg van maandenlange droogte wordt een groot deel der Chineesohe pro vincie Anhwei door hongersnood be dreigd. Zeven millioen bewoners van het betrokken gebied loopen gevaar van han ger te sterven. Nog steeds 12 millioen werkloozen in Amerika. In weerwil van het feit, dat de pro ductie in de Vereenigde Staten weer bijna tot het normale peil is gestegen, zijn er, naar de voorzitter van de Federation of Labor, Green, verklaarde, nog altijd 12 millioen werkloozen. Hij gaf als zijn Binnenland. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Indische begrooting. Beschikbaarstelling van versch vleesch voor werkloozen en behoeftigen? De landbouw-ontwikkelingsdag. Buitenland. De oorlog in Abessynië. De Negus naar Djiboeti vertrokken. Wanorde in Addis Abeba. De vrekiezingen in Frankrijk. Overwin ning der communisten. meening te kennen, dat men dit aantal alleen zal kunnen verminderen door een verkorting van den arbeidstijd. Een tempel van het moderne heidendom. In de laatste dagen zijn in Duitschland drie kasteelen in gebruik genomen, welke ingericht zijn tot opleidingsinstituten, waar de toekomstige leiders van de N. S. D. A. P. worden gevormd in den geest van de wereldbeschouwing van Rosenberg. Een der kasteelen, waar reués 500 cur sisten Bijn gearriveerd, ligt in het Noor den van. den Eifel» aan het Urft-meer, waar vaak ook vele Hollanders vertoeven. Bij het bezichtigen van dit, kasteel heeft men zelfs de vertegenwoordigers der ge lijkgeschakelde Duitsche pers niet toege laten tot de z.g. „Kuituurzaal". Een cor respondent van de K. W. P. wist onlangs toch in deze zaal van het kasteel Vogel sang aan het Urft-meer door te dringen en beeft daar de volgende merkwaardige ontdekking gedaan: Op de bovenverdieping ligt een groote zaal, die den vorm heeft van een kapel zonder ramen; 't licht komt uit een daar achter liggend vertrek. In deze kapel, die door de S.S.-troepen, die met de bewa king zijn 'belast, „Kuituur-zaal" genoemd wordt, staat een standbeeld van den „Düitsohen Mensch", dat drie meter hoog is. De muren der kapel zijn beschilderd met tafereelen uit de Siegfriedsage, ter wijl op het schild van Siegfried een ha kenkruis staat afgebeeld. Voor deze ka pel staat een eerewaoht van twee perso nen. Bij het bezichtigen was het uitdrukke lijk verboden een fotografische opname te maken van dezen modern-heidensohen tempel. Korte Berichten. Volgens de laatste statistiek bedroeg het aantal ingeschreven werkloozen op 1 April in Zweden 53.000, tegenover meer dan 58.000 in Febr. Het overeenkomstige cijfer voor 1934 lag meer dan 30.000 boven het huidige. Boeren hebben groote moeilijkheden om voldoende personeel te vinden. Uit Kanton wordt gemeld, dat bij een aardschok, die dezer dagen 'het dis trict Ling->Sjam in Kwantoeng heeft ge teisterd, 80 menschen zijn gedood en 200 gewond. DE EERSTE KAMER. Het ligt in het voornemen van den voorzitter de Eerste Kamer bijleen te roe pen tegen Dinsdag 12 Mei a.s., des avonds te half negen, ter afdoening van een aan tal wetsontwerpen van eenvoudigen aard. Op Woensdag 13 dezer te elf nur zal een aanvang worden gemaakt met de behan deling van de Indische begrooting voor 1936. DE LA NDBOU W-CRISIS POLITIEK. Rapport der Commissie van Loon. Naar gemeld wordt, zal het advies der door dr Deckers ingestelde com missie-Van Loon, welke tot taak heeft om na te gaan, of eü zoo ja, hoe de land- bouwcrisispolitiek, mitsgaders haar uit voering, dient te worden veranderd, onge veer over een maand gereed komen. Zooals men weet, heeft o.a. de com missie van rapporteurs uit de Eerste Ka mer in het Voorloopig Verslag over de begrooting-1936 van het Landbouwcrisis fonds op zoo groot mogelijken spoed aangedrongen met het oog op het sta dium, waarin de crisispolitiek thans is gekomen. DE BRABANTSCHE SCHOEN INDUSTRIE. Stopzetting van fabrieken. De directie van de stoomschoenfabriek der fa. Wed. J. P. van Bommel te Moer gestel heeft al haar personeel ontslagen. De fabriek wordt gesloten. De oorzaak is naar aan 't personeel is meeedeeld: de zeer slechte gang van zaken, vooral gedurende de laatste weken, waar door zoo groote voorraden zijn ontstaan, dat de directie het onmogelijk acht de productie voort te zetten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1