SPOOR's MOSTERD WITKAM'S GESCHENKEHKUIS Spoor's gestampte Muisjes De begrooting van Defensie voor 1935. Uit de Provincie Uw huiskamer gezelliger Kerknieuws. Zoeklichtjes. Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws ia thi-LS ii goedkeuring ma dan minis ter van Waterstaat verkregen van de uit breiding der eleotrisohe tractie bij de Ned Spoorwegen. locals indertijd is gemeld, betreffen de hier bedoelde plannen de baanvakken Amsterdam-Arnhem, Den Haag-Utrecht, Rotterdam-Gouda en Utrecht-Eindhoven, De bouw en levering ervan zal zooveel mogelijk geschieden door de Nederland- eohe industrie, waarmede ter zake reeds verschillende voorloopige overeenkomsten zijn getroffen. De uitvoering beteekent voor de kamende twee jaar een zeer be langrijke werkverruiming. De bedoeling is n.l. den electrischen dienst op bovengenoemde lijnen in te doen gaan met de nieuwe dienstregeling van 1638. De kosten van materiaal en aanleg ko men op ongeveer f 30 millioen. Er worden 37 treinstellen van drie en 53 treinstellen van twee rijtuigen gemaakt, welke naar behoefte kunnen worden samengevoegd. De Dieseltreinen die vrijkomen, zullen gebruikt worden voor de verbindingen van de groote plaatsen met Groningen, Leeuwarden, Twenthe en Maastricht, waardoor deze verbindingen zullen wor den verkort. Daar de buitenlandsche treinen natuur lijk tusschen den uursdienst, met gewoon materieel moeten blijven loopen, wordt overwogen, daar electrische beweegkracht voordeeliger zal uitkomen, in de toekomst electrische locomotieven voor deze treinen aan te schaffen. Als bijzonderheid geldt nog, dat de rij tuigen van elk stel onderling harmonica- vormig worden verbonden en dat daarin een kleine restauratie zal zijn. In dit verband verdient nog vermelding dat de Kon. fabriek van rijtuigen en spoorwagens v.h. J. J. Beynes N.V. te Haarlem, thans definitief opdracht kreeg van de spoorwegen voor de levering van 74 motorrijtuigen bestemd voor de nieuw te electrificeeren trajecten. Deze opdracht,waarvan de aanneem- som ongeveer f 3.5 millioen bedraagt, is de grootste, welke ooit als één bestelling aan deize onderneming is verstrekt. NEDERLANDS GROOTSTE VRACHTSCHIP NAAR ITALIË? Qnder voorbehoud van inspectie verkocht. Naar wij vernemen is het grootste vrachtschip van ons land, de ruim 14.500 bruto register-ton metende Amsterdam van de Kon. Ned. Stoomboot Mij., onder voorbehoud van inspectie, verkocht aan een Italiaansche reederij, welke te Napels gevestigd is. De Amsterdam is in 1921 te Glasgow gebouwd voor de vaart op Chili, met wel ke bestemming het schip tal van reizen in dienst van de K.N.S.M. heef't gemaakt. Na het in scherpe mate optreden van de crisis, was er voor dit schip, met zijn groote tonnenmaat, weinig of geen em plooi te vinden, zoodat het de laatste ja ren, behoudens een aantal reizen, vrij ge regeld opgelegd is geweest. Thans echter is de Amsterdam weder in de vaart. De pogingen om de Amsterdam te ver- koopen zijn reeds geruimen tijd gaande. Enkele maanden geleden is ook met Duit- sche belanghebbenden onderhandeld, die het schip wilden inrichten als moeder schip voor de walvischvaart, doch deze onderhandelingen zijn afgesprongen, om dat geen overeenstemming bereikt 'kon worden over de betalingsvoorwaarden. Daar het schip in uitstekenden s'taat verkeert, mag thans verwacht worden, dat de verdere exploitatie eerlang onder Italiaansche vlag zal geschieden. SCHEEPVAARTINSPECTIE. Bijt Kon. besluit is aan den heer C. Fock, inspecteur-generaal voor de scheep vaart oo zijn verzoek eervol ontslag als zoodanP verleend, met dankbetuiging voor r oelangrijke in die betrekking be wezen msten. De nieuwe inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer P. S. van 't Haaff, die met ingang van 17 Juni a.s. den heer Fock zal opvolgen, kwam in 1902 bij het Koninklijk Instituut voor de Marine en werd in 1906 adelborst eerste klasse. Eenige jaren daarna werd hij1 bevorderd tot luitenant ter zee 2e klasse en in 1916 verliet hij den zeedienst. In December 1920 werd hij benoemd tot inspecteur voor de scheepvaart in algemeenen dienst, welke laatste functie hij' thans verwisselt voor die van inspecteur-generaal. De aanschaffing van pantserwagens en en gasmaskers. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsont werp tot wijziging en verhooging van de begrooting van Defensie voor 1935, wordt bij art. 25 opgemerkt, dat, hoewel de behoefte aan pantserwagens reeds lang was gevoeld, eerst besloten werd tot aanschaffing over te gaan op een oogen- blik, waarop de regeering meende niet langer hiermede te mogen wachten. Zoo spoedig mogelijk, nadat gebleken was, dat de kosten van deze en andere aan schaffingen niet geheel uit de betrokken artikelen, doch vermoedelijk wel uit de bij de begrooting toegestane gelden kon den worden bestreden, is overgegaan tot het samenstellen van het onderwerpelijke wetsvoorstel. Het contract tot aanmaak der pantser wagens Is gede d 28 December 1934. De twaalf pants, /agens voor het eska dron pantserwaf .s waren op 1 April 1930 inderdaad vezig. Voor hat bij art. 87 aangevraagde be drag zijn uitsluitend complete gasmas kers en onderdeden daarvan, besteld, De onderscheidene onderdeelen, waaruit een compleet gasmasker bestaat, worden hier te lande in verschillende fabrieken vervaardigd, terwijl het samenvoegen van die onderdeelen bij de Artillerie-inrichtin gen aan de Hembrug geschiedt. Aangezien het aanschaffen van gasmaskers tot de mobilisatie-voorbereiding behoort, heeft de Minister er bezwaar tegen te vermel den welke aantallen gasmaskers in 1935 en 1936 voor het leger zijn, resp. zullen worden aangeschaft. Hij acht het voorts niet in overeenstem ming met het defensie-belang, te vermel den, welke fabrieken bij de gasmasker- fabricage zijn betrokken. Voor zooveel den minister bekend, zijn er in ons land 4 fabrieken, vanwaar men in Nederland vervaardigde, complete gasmaskers kan betrekken. Als gevolg van de gewijzigde interna tionale omstandigheden worden aan de grensbeveiliging eischen gesteld, welke, bij ontstentenis van geoefende dienst plichtigen, uitbreiding van het korps politietroepen noodzakelijk hebben gemaakt. Het geheel of ten deele doen overnemen van laatstgenoemden dienst door dienst plichtigen en de in verband daarmede tot stand te brengen wijzigingen in de Dienst plichtwet, maken nog één punt van studie en overweging uit. Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging. Op initiatief van het bestuur der afd. Groene Kruis te Stavenisse had Vrijdag middag in de zaal van mej. Hoek al hier, een gecombineerde vergadering plaats van de verschillende Groene Kruis- afdeelingen op het eiland Tholen. Ook waren tegenwoordig de burgemees ter van Tholen, verschillende doktoren en ■kerkelijke autoriteiten. De leiding der bijeenkomst berustte biji den! heer Hanssens, 'burgemeester van Stavenisse. Deze 'besprak in een zakelijk betoog het doel dezer vergadering, n.l. te geraken tot een gemeenschappelijke ver eeniging voor geheel het eiland Tholen en St. Filipsland voor ziekenhuisverpleging en operatiekosten. Hij wees verder op de goede resultaten welke zijn 'bereikt te St. Maartensdijk en Poortvliet, en meende, dat vooral in dezen tijd een vereeniging als deze vooral voor de minder gesitueer den, onmisbaar is. Plaatselijke vereeni- gingen acht spr. wel nuttig en mooi, doch beter acht hij het, dat gezamenlijk elkanders lasten worden gedragen. Een sterke organisatie kan ook invloed uit oefenen op de tarieven van ziekenhuis en operatiekosten enz. Nadat verschillende sprekers over deze kwestie het woord hadden gevoerd, werd door de afgevaar digden toegezegd, zoo spoedig mogelijk hierover een buitengewone algemeene ledenvergadering te houden van de afd. Groene Kruis en over 4 weken weeT sa men te vergaderen om het resultaat on derling te bespreken, terwijl dan tevens aan de orde zal komen, wat het voordee- ligst is; een plaatselijke vereeniging of een voor het geheele eiland, of trachten aan te sluiten bij Goes of Schouwen- Duiveland. Middelburg. Landbouwweek. De Kring Walcheren der Z.L.M. ontvangt de zen zomer de algemeene vergadering te Middelburg. Het is de gewoonte, dat aan zulk een ontvangst eenige festiviteiten verbonden worden. Men heeft zich het ge heel als volgt gedacht. Dinsdag 16 Juni heeft in den middag de vergadering van het D'ag. Bestuur plaats. Des avonds ontvangt de Burgemeester het hoofdbestuur officieel ten stadhuize, waarop de vergadering van het hoofdbe stuur volgt in het Stadhuis, waartoe B. en W. welwillend gelegenheid geven. Na afloop van de vergadering heeft een sou per plaats. De Vereeniging Handelsbelang is bereid bevonden in de week van deze landbouw- samenkomsten een étalage-wedstrijd te organiseeren met muzikalen rondgang. Vermoedelijk zal zoon rondgang op dien Dinsdagavond plaats hebben. Op Woensdag 17 Juni wordt des och tends de algemeene vergadering van do Z.L.M. gehouden, gevolgd door een kof fiemaal, 's middags heeft een rijtoer over Walcheren plaats. Des avonds zullen de beide nieuwe films van het Trekpaard Stamboek en van 'het Rundveestamboek vertoond wor den, terwijl op de markt de stemming verhoogd zal worden door de overname van de nieuwe muziektent door de ge meente, welke tent op dien avond inge wijd zal worden door een concert van het Middelburgsch Muziekkorps. Op Donderdag 18 Juni zal een fokvee- dag gehouden worden op het gemeente terrein aan den Singel naast den Grif fioen; daar zal men paarden, koeien, varkens, geiten en pluimvee kunnen be wonderen, terwijl er pogingen worden aangewend om des middags aldaar trek- proeven van paarden te doen plaats heb ben voor den remrosmolen, uitgedacht door prof. Visser te Wageningen, al of niet voorafgegaan door een tocht over den weg. Waarde. Namens een aantal ingeze tenen is aan Gedep. Staten een bezwaar schrift gezonden tegen de door het be stuur van het Waterschap Waarde te heffen belasting op het gebouwd. lerseke. Donderdag vergaderde onder presidium van dhr I. Willenisen de ver eeniging voor ziekenhuisverpleging in Noord- en Zuid-Beveland (afd. lerseke). De secretaris, de heer J. Ossewaarde, bracht het jaarverslag uit. 25 April 1936 bedroeg het aantal betalende leden 1877 en 212 niet-betalende, dit was in 1935 resp. 1747 en 194. In het afgeloopen boek jaar zijn opgenomen in een ziekenhuis 35 leden, Vergoeding liggelden f1661,05, bij komende kosten f 1151,00, totaal f 2813,60, De penningmeester, dhr G. W. van Oeveren, bracht zijn verslag uit. Ontvangsten f -AaiS^öl1/*, uitg. f 4296,30, batig slot f 522,21 HIn de centrale kas gestort f 3721,46. De aftredende bestuurs leden werden herkozen. Bij de rondvraag vroeg dhr W. Poley of het wenschelijk is, dat de secretaris der afdeeling niet in de gemeente woon achtig is. De secretaris verzocht ter ver gemakkelijking der administratie regel matiger betaling der leden. door zoo'n moderne klok uit de keurcollectie van L. KERKSTR. GOES lste klas fabrikaten, volle garantie, zeer lage prijzen. (Adv.) 50- jarig bestaan der Geref. school. Vrijdagmiddag hebben de schoolkinderen onder leiding van de on derwijzers feest gevierd. Ze werden ruim schoots getrakteerd. Het hoofd der school de heer J. Jonkheer zette op bevattelijke wijze den schoolstrijd uiteen. Samen spraken en voordachten door de leerlin gen werden keurig uitgevoerd. Vrijdagavond kwamen de oud-leerlingen bijeen. De voorz. de heer H. Vendeville vertelde ook aan de jongeren de geschie denis der school. Al wat bij de opening der school meestreed op ons dorp voor oprichting van de school met den Bijbel was klein en veracht. D'e kleine luyden offerden met vreugde hun penningen. Dat nu hun zonen en dochteren op hen mogen gelijken. D'e heer J. C. Cornelisse, secre taris der vereeniging, gaf een historisch overzicht der school. Vervolgens liet dhr K. Pb. Verheule, samen met eenige oud-leerlingen aan de tegenwoordige jeugd eens zien hoe vroe ger een school er uit zag. D'hr J. Jonkheer wist opnieuw de ver gadering te boeien met een causerie over den worstelstrijd onzer vaderen voor de Chr. school. D'hr Bustraan dankte den voorzitter dhr H. Vendeville voor z.ijn vele moeite en zorgen en voor zijn voortreffelijke lei ding der twee feestdagen. Met een kort slotwoord sloot de voor zitter dezen feestavond met de beste wen- schen voor de school. Zaterdagmorgen werd ihet feest besloten met 'ttracteeren van de kleuters onder leiding van Mej. Wuyckhuyse en Mej. L. Stoel. Rilland-Bath. Gisteravond hield dhr J. G. Eckhardt, volontair ter secretarie al hier een lezing voor den luchtbescher mingsdienst. De beschermingsmiddelen tegen het luchtgevaar kunnen wijl in tweeën verdeelen a. de individueele be scherming; b. de collectieve bescherming. Spreker stond uitvoerig stil bij de ver schillende strijdgassen de uitwerking daarvan op het lichaam en de bescher ming daartegen. Daarna ging hij over tot de individueele bescherming en be sprak uitvoerig de verschillende gasmas kers, waarbij 'tevens een demonstratie met een gasmasker gegeven werd, de zuurstoftoestellen en de beschermende overkleeding. Daar de tijd te beperkt was werd de behandeling van de collectieve bescherming uitgesteld tot een volgende vergadering. Spreker wekte verder de aanwezigen op zich vooral niet te laten misleiden door een defaitistischen geest, die van zékere richting dezer dagen op gedrongen wordt, want luchtbescherming is even noodig als een slot op een deur. Biggekerke. Loop der bevolking over de maand April. Ingekomen: Suzanna Pie- ternella de Bruijne in B 91 van Axel; Adrianus Johannes Boers in B 93, van Doorn. Vertrokken: Jan van Keulen, van B 16 naar Zoutelande; Pieter Lampert en gezin, van B 66 naar Koudekerke; Adri- aan Willem Kleinepier en Marinus Klei- nepier, van A 48 naar Medemblik; Mar- gritha Kleinepier van A 48 naar O. en W. Souburg. Aagtekerke. Door den Burgemeester is tot hoofd van den luchtbeschermings dienst aangewezen den heer G. Jongepier, zulks in plaats van den heer P. Faasse, die als zoodanig heeft bedankt. Door den burgemeester is tot com mandant van den burgerwacht aangewe zen den heer N. Minderhoud. Mellskerke. Brand. Gisteren ontstond brand bij den heer J. Poppe in een achter het huis staand schuurtje. Met alle macht werd het vuur bestreden door de omwonenden. De brandweer werd nog gealarmeerd en was spoedig ter plaatse, doch behoefde niet meer te blusschen. De brand was veroorzaakt door het spelen met lucifers door kinderen. Het schuurtje brandde geheel af. Kortgsne. Loop der bevolking over de maand April. Ingekomen: Adriaan v. d. Maas van Wissenkerke; Marinus Zuyd- weg en echtg, van Wissenkerke; Leendert Pieter Wolse van Haarlemmermeer; Jan Johan Willem Klop en gezin van Doe- tinchem; wed. Pieternella Martina Kluyf- hout geb. Harthoorn van Koudekerke. Vertrokken: Jan Daniël Viergever naar I Ovezande; Adriana Sara v. Oeveren naar Gouda; Geertruida Wilhelmina de Moor naar Koudekerke; Jaooba Maatje Corne lia Dorst naar Ede; Catharina Jacomina Meulenberg naar Breda. Scherpenlsse. Gisteren heeft de heer L. C. van Doorn, seoretaris dezer gemeente, den gemeentedienst met pensioen verlaten. De heer van Doorn vervulde 39 jaren deze functie, Tot zijn opvolger werd be noemd zijn zoon A. G. G. van Doorn. Colijnsplaat, Gistermiddag vergaderde alhier de Gemeenteraad, nfwezig met kennisgeving dhr A. de Pree. Vastgesteld werd opnieuw de verorde ning beffing op haven-, lig- en losgel den. Wijziging werd aangebracht in en kele artikelen der algem. politieverorde ning, als uitvloeisel van art. 66 der mobi lisatievoorschriften. Aan de orde kwam bespreking werk verschaffing. De voqrzitter deelt mee dat er een bespreking is gehouden met ge machtigden van het polderbestuur over het voortzetten der werkverschaffing aan het Schorre. De polder wil 40 pet. hier van betalen indien de gemeente voor de andere 60 pet. zorg draagt. De voorzitter zegt, dat B. en W, niet tot een beslissing konden komen. De meerderheid van B. en W. wil ieder 50 pet. laten betalen. De voorzitter meende echter ook de moreele zijde van het vraagstuk te moeten bezien en heeft daar om te kennen gegeven er voor te zijn. Werk is beter dan steun. Steun is een noodzakelijk kwaad. Spr. is overtuigd dat ook het meerendeel der arbeiders liever werkt dan steun -trekt. Gaarne wil hij ech ter dat de wethouders zich ook eens uit spreken. Weth. van Dis zet het geheel nader uit een en merkt nog op, dat hier ook nog bijkomen 60 pet. in het toezicht en 60 pet. in de sociale lasten. Hij vindt het een groote onbillijkheid van den polder dezen eisch te stellen. Weth. Dees meent hetzelfde. Met ieder de helft kan hij accoord gaan. Dhr Hartog zegt dat de polder geen verplichtingen heeft tegenover de werk- loozen, maar wel de gemeente. Hij heeft geconstateerd dat vele polders in Zeeland niets doen en sommige 25 pet. bijdragen in het uitvoeren van werkobjecten. Wat dit waterschap doet, vindt men nergens, en men moest dit werk met beide handen aangrijpen. Spr. is het volstrekt niet eens met weth. v. Dis, die berekent dat de gemeente 75 pet. betaalt. De onkosten die de polder maakt bij' werkverschaffing zijn buitengewoon hoog. Weth. Dees antwoordt hierop, dat de polder veel belang heeft bij deze werkob jecten. Al is het dit jaar nog niet noodig, het kan spoedig noodig zijn. Reeds wij len I. P. v. d. Weele heeft dit ingezien. Dhr Janse zegt, dat de polder zich niet op de gemeenschap moet werpen. Dan wordt het plukken van de gemeente. Hij bestrijdt de meening van dhr Hartog, als zou het werk in aanbesteding minder kos ten. Ook deze vindt het voorstel van den polder onbillijk en wil niet hooger dan 50 pet. Weth. van Dis gaat niet af van het gezegde, dat de gemeente 75 pet. moet betalen. Verleden jaar 100 pet. en nu 50 pet. is 75 pet. Dhr Hartog meent dat de belangen van den polder hier worde*» besproke. waar wiji toch niets mee te maken hebben. Het is steeds een wrijving tusschen den pol der en de gemeente. De voorzitter zegt, dat dit niet het geval is. Ook weth. Dees is zich niet bewust van wanverhouding tusschen polder en gemeente. Hiet voorstel van B. en W. om niet op het voorstel van den polder in te gaan wordt aangenomen met 5 tegen 1 stem, die van dhr Hartog. Voorgelezen wordt door 'den voorzitter een brief betreffende toeslag op loonen in de land- en tuinbouwbedrijven. Alle leden zijn van meening dat zulks niet goed werkt en administratief veel kosten mee brengt. Dhr van Dis vraagt voor B. en W. machtiging om te handelen indien het voorstel van den polder veranderd wordt. Aan den burgemeester wordt f 50 cre- diet verleend voor te maken onkosten bij de te houden oefening van den luchtbe schermingsdienst. Dhr Janse doet nog enkele vragen over de steunregeling. Z.i. doen er zich geval len voor die verkeerd zijn. O.a. vindt hij het vreemd, dat de commissie die verle den jaar is benoemd, sindsdien nergens meer van hoort. De voorz. zegt, dat hier van nota zal worden genomen. Hierna sluiting. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Zwolle, H. Mondt te Zelhem, M. N. U. Smit te Kerkrade en J. R. Wolf- senberger te Sneek. Beroepen te Zwolle, J. R. Wolfsenber- ger te Sneek. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Steinz (H. Doop), av. dr Schmidt van Kapelle. Wilhelminadorp, vm. ds de Vries, nm. geen dienst. Kamperland, vm ds Bons, nm. ds Tons- beek. Serooskerke, 9,30 u. dhr Middelkoop v. Middelburg, 2 u. ds J. S. Hartjes v. Vlissingen. Dat is óók een kwaad onder de zon! Dat we bij alle moeiten en zorgen van dezen tijd de oogen sluiten voor de zege ningen die God ons schenkt en voor de vele voorrechten die wij nog genieten. Onze God geeft zegen. Wie zou het durven ontkennen? Maar zoo licht komen we er toe om zelfs de rijkste zegeningen als de meest gewone en vanzelfsprekende dingen te beschouwen en de telkens nieuwe blijken van Gods gunst in ontvangst te nemen, zooals een koopman de door hem bedon gen prijs incasseert. Wij loopen gevaar al te mechanisch de onverdiende weldaden aan te nemen, in- plaats van op het: „onze God geeft ze gen," te laten volgen: „H ij zal z ij n g e p r e z e nl" OPMERKER. Ingezonden Mededeeling. q geraspte OpOOr Szwitsersche Kaas Q Specerijen iDpOOrS in strooibusjes Eindexamens H. B. S. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot des kundigen bij het eind-examen van de H. B. S. (B-afdeelingen) te Middelburg op 10, 11, 13, 14 en 15 JuliDr H. J. van Lummel, oud-leeraar bij het middelbaar onderwijs, te Doorn; Dr D. de Lange, directeur van het Em bryologisch Instituut (Hubrecht-Labora- torium) te Utrecht; mevrouw M. M. A. VerschuurSmits, oud-leerares bij het middelbaar onderwijs, te Oegstgeest. Te Goes op 22, 23 en 24 Juni; te Z i e r i k z e e op 25, 26 en 27 Juni; te Vlissingen op 7, 8, 9 en 10 Juli; te Oostburg op 11, 13 en 14 Juli; te Neuzen op 15, 16, 17 en 18 Juli: Dr J. G. Rutgers, 'hoogleeraar aan de Tech. Hoogeschool te Delft, wonende 'te 's-Gra- venhage; Dr C. Lakeman, te Heemstede Dr F. W. Stapel, privaat-docent aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, wonen de 'te 's-Gravenhage. Bij de A-afdeelmgen te Vlissingen op 1, 2, 3 en 4 Juli; te Goes op 14 en 15 Juli; te Middelburg op 16, 17 en 18 Juli: Dr C. Visser, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Delft (voor de beide eerstgenoemde scho len); J. L. van der Pauw, adjunct accountant bij de Directe Belastingen, te Hillegersberg (voor de beide laatstge- "Oioemde scholen); T. J. Bezemer, 'hoog leeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen; Dr E. E. J. Messing, docent aan de Handelshoogeschool te Rotterdam wonende te Voorburg. Geslaagd te Dordrecht voor het exa men gemeente-administratie, schriftelijk gedeelte, de heer J. W. Kuzee, volontair tor secretarie te Waarde. D r J. P o s t m a. In de Luthersche Diaconessen-inrichting te Amsterdam is gisteren na een korte ongesteldheid over leden dr J. Postma, directeur van de Handelsschool te Alkmaar. 's-Heer Arendskerke. Beslaagd voor het schriftelijk gedeelte van het examen ge meenteadministratie dhr J. Pik, volontair ter secretarie alhier. Tegenwerking bij eeD luchtbeschermingsoefe ning. Vorige week is te Hilversum e.o een luchtbeschermingsoefening gehouden De heer Van Beusekom, commissaris van politie, vertelde o.a. aan de N. R. Ct.: Wat de verduistering der stad tijdens de avondoefening betreft, hierover valt allerminst te klagen. Het forensen-kwar tier lag in het aarde-donker. Van den uitkijkpost op den toren kreeg hij' gere geld bericht waar auto's met niet-afge- schermde lichten gesignaleerd werden of uit welke huizen licht bleef stralen. Draadloos commandeerde hij er dan een motorrijder van de politie heen, en nau welijks een minuut daarna kreeg hij van den uitkijkpost het bericht te hooren, dat het gesignaleerde licht gedoofd was. Eenige gevallen hebben zich voorge daan van sabotage der verduistering door hardleersche lieden, wien nu maar niet uit het hoofd te praten is, dat dergelijke oefeningen niets te maken hebben met oorlogszuchtigheid, en ook allesbehalve flauwe, kinderachtige onzin zijn. Zoo heeft men op eenige plaatsen zoeklichten door dakramen laten schijnen. Een ver ontwaardigde dame aan den Lorenzweg had haar huis op alle verdiepingen en aan alle kanten feestelijk verlicht en de gordijnen wijd opengeschoven, om zoo te demonstreeren hoe zij, wat zij het bloed dorstige karakter van deze oefening noemde, verfoeide. Hoewel de politie niet dwingend op kon treden, is zij. er toch wel in geslaagd haar tot rede te brengen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2