EERSTE BLAD VRIJDAG 1 MEI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG No. 179 Naar „St. Jorh" op 8 Mei. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Binnenland Criminaliteit in 1935. Uitsluiting uit de advocatuur in Ouitschland. Belangrijkste Nieuws (Jitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van hot blad „De Zeeuw". Bureaux Luugc Vorststruat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL ,T. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, wcokabonncmcnton voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcnticn 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het belooft een belangrijke vergadering te worden die a.s. Vrijdag 8 Mei te Mid delburg zal worden gehouden. Be heer Dr K. Huizenga te Middelburg hoopt dan te spreken over „De Christe lijke onderwij'zer". Van de verschillende verhoudingen waarin de Christelijke onderwijzer leeft, zullen de volgende behandeld worden: le die tot het bestuur der school (vereeni- ging, ouders); 2e die tot de Overheid (in spectie); 3e die tot de collega's (aan de zelfde school en aan andere scholen); 4e die tot de kinderen. Hieruit blijkt wel, dat deze verhande ling niet alleen van belang is voor de onderwijzers (die uit den aard der zaak zoo ongeveer zonder uitzondering aanwe zig zijn) maar eveneens voor de besturen en de ouders. Verwacht mag dan ook worden dat velen zullen trachten dezen dag vrdji te maken, teneinde deze vergadering te kunnen bijwonen. Vooral ook in verband met het onder werp, hetwelk door Ds J. Barbas te Hen- geloo, voorzitter van den Schoolraad, zal worden behandeld: „De belangstelling ider ouders voor het onderwijls in de school met den Bijbel". De volgende punten zullen hierbij' wor den behandeld: Waarom de naam: School met den Bijbel?; De verslapping der belangstelling; De oorzaken hiervan; Wa.t te doen om de belangstelling te ver levendigen? De klacht wordt meermalen gehoord en niet ten onrechte dat er vaak zoo weinig band is tusschen ouders en school. Wiji zijn nog zoo ver verwijderd van het ideaal: De school aan de ouders. Er is over en weer soms verslapte belangstel ling. Daarom verdient het toejuiching dat ook dit onderwerp aan de orde komt. Wij twijfelen dan ook niet of het zal „vol" worden in „St. Joris". Laat ons Zeeuwsche volk de mannen èn de vrouwen toonen dat het nog be lang stelt in de „School met den Bijbel". De Negus te Addis Abeba. De Negus is gisteren op de hoogten rond Addis Abeba aangekomen. Hij1 ont ving verschillende stamhoofden en trok te vier uur in den middag de stad binnen. Hij verklaarde aan de pers, dat de Ita- liaansche opmarsch, hoewel die aanzien lijk is, nog geen overwinning beteekent. Over de verblijfplaats van den negus zijn nog steeds geen definitieve berichten voorhanden, doch van wel-ingelichte zijde wordt verzekerd, dat de keizer in de na bije omgeving der hoofdstad vertoeft en met de regeeringsinstanties in voortdu rende verbinding staat. De laatste nog beschikbare manschap pen zijm inmiddels in de hoofdstad bijeen geroepen en naar het Noorden gezonden, den vijand tegemoet. In alle kerken van de hoofdstad wordt voortdurend om regen gebeden in de hoop, dat een verandering van het weer het doel der Italianen zal verijdelen. De val van Addis Abeba spoedi t te verwachten. Te Rome wordt de val van Addis .'be ha reeds vandaag verwacht. Dit bliikt uit een aan a'le fascistische organisaties gerichte verordening, waarin wordt bepaald, dat alle leden dezer orga nisaties zich in uniform moeten gereed houden. Deze verordening beteekent een herha ling van de geweldige proefmobilisatie in geheel Italië, zooals die bij het begin van den oorlog, op 2 October van het vorig jaar is uitgevoerd. Deze proefmobilisatie zal onmiddellijk beginnen na het bekend worden van den val van de Abessynsche hoofdstad. Sirenes, kerkklokken en stoomfluiten zullen de tijding van de verovering van Addis Abeba door het geheele land ver spreiden. Zoodra het bericht van de bezetting zal zijn binnengekomen, zal op alle scholen de schooljeugd vrij moeten worden gege ven. De voorhoede der Italiaansche troepen zou nog slechts tachtig kilometer van de hoofdstad zijn verwijderd. In wel-ingelichte Italiaansche kringen wordt echter de aandacht erop gevestigd dat de opmarsch methodisch en zonder overhaasting wordt doorgevoerd. Nog een aantal dagen, men spreekt zelfs van een week, zouden kunnen ver- loopen, alvorens de Italianen de Abes synsche hoofdstad zullen bezetten. Uit Addis Abeba wordt gemeld: Het gerucht van de nadering van de Italiaansche troepen heeft een paniek te weeg gebracht onder de Europeesche in woners van Addis Abeba, die zich naar de respectievelijke legaties spoedden. De burgemeester van Addis Abeba blijft met een duizend politiemannen in de stad tot de Italianen aankomen. Hij> heeft van verscheidene legaties de verzekering ontvangen, dat hij zich dan weer bij' de regeering van Abessynië zal kunnen voe gen. Hlet schijtat, dat de Italianen op hun weg naar Addis Abeba geen tegenstand zullen ontmoeten. De strijd in het Zuiden. De val van Sasa Baneh komt als een verrassing na de berichten over den krachtigen tegenstand der Abessynen on der Nassihoe. Blijkbaar is er een wen ding in den strijd gekomen. De strijd ten Zuiden van Sasa Baneh is wel bijlzonder hevig geweest. Volgens een Italiaansch bericht is ook reeds Dagahoer bezet. Van Abessynsche zijde is nog geen en kel bericht over den strijd in het Zuiden verschenen. DEVALUATIE IN DUITSCHLAND? Wilhelm Keppler, de vertrouwensman van Hitier voor economische problemen, heeft gisteren de leiders van de Duitsche export-industrie bijeengeroepen. Goering was in uitoefening van zijn nieuwe funU- tie bij de beraadslagingen aanwezig, ter wijl Schacht, wiens meeningsverschillen met Keppler bekend zijn, de vergadering niet bijwoonde. De beraadslagingen hadden betrekking op het probleem van -den buitenlandschen handel, met name op de „dumping-bij drage", welke geheven zal moeten wor den van de geheele Duitsche industrie ter bevordering van den verkoop van Duit sche goederen in het buitenland. In de vergadering van thans hebben de industrieelen een levendige oppositie tegen dit regeeringsplan te kennen gege ven. Ziji verklaarden dat deze heffing de industrie zoo zware lasten zal opleggen, dat de export op een substantieel verlies zal neerkomen. Voorts verzekert men, dat in den loop der besprekingen een zeer krachtige strooming ten gunste van de valuatie van de Mark naar voren kwam. De besprekingen hebben geen enkel re sultaat opgeleverd. In economische krin gen is men van meening, dat over een tiental dagen de kwestie wederom aan de orde zal worden gesteld. In kringen, die in nauw contact staan met dr Schacht blijift men intusschen volstrekt vijandig staan tegenover iederen devaluatie-maatregel. Na de besprekingen van gisteren doen dan ook in economische kringen te Ber lijn geruchten de ronde, volgens welke de positie van Schacht zeer bedreigd zou zijn. DE ROODE TERREUR IN SPANJE Hotels gedwongm te sluit n. De bond van hoteleigenaars te Madrid publiceert een verklaring, waarin op de onhoudbare toestanden wordt gewezei welke zijn ontstaan door de bedreigingen en inmengingen der Marxistische arbei- derssyndicaten in de interne aangelegen heden van het hotelbedrijf. Sedert enkele dagen verschijnen bij de bij den bond aangesloten ondernemingen vertegenwoordigers van de soc.-dem. vak- vereeniging U.G.T. en van de syndicalis tische G.N.T., die eischen, dat de onge organiseerde employé's en zij, die geen personae gratea zijn, onmiddellijk zullen ontslagen worden; wijl zij anders ..dwang maatregelen zullen treffen''. Op grond van deze dreigementen zagen eenige hoteleigenaars zich reeds genoopt 'hun zaken te sluiten. Niettegenstaande dringende protesten bij de ministers van arbeid en van bin nenlandsche zaken, alsmede bij den direc teur-generaal der Spaansche politie, is tot dusver niets gedaan, om verandering in dezen onhoudbaren toestand te bren gen. De kellners van een groot café hebben zich van dit etablissement meester ge maakt en een uit arbeiders samengestel- den raad van beheer gevormd, om het bediijf verder voor eigen rekening te ex- ploiteeren. Civiele garde gTeep in: de roode be- drijfsraad werd aan de deur gezet. De eigenaar heeft besloten om zich niet aan represailles bloot te stellen, het café te sluiten. Stijgende opwinding in Palestina. De toestand in Palestina is nog steeds kritiek. De opwinding in de provincie plant zich naar het Noorden voort. Op verschillende plaatsen worden automobie len aangevallen. Te Jaffa werden Woensdag door Ara bische demonstranten diverse bommen geworpen. Niemand werd daarbij" ge wond, doch een Joodsche auto-zaak werd vernield. Voortaan zullen alle schepen, die Jood sche emigranten aanvoeren, deze te Haifa aan land zetten. Woensdagavond demonstreerde een menigte van 150 Arabieren buiten de poort van Damascus. Op een bevel tot uiteengaan antwoord den de Arabieren door de politie met stee- nen te gooien. Hierop was de politie genoodzaakt te vuren. Twee Arabieren moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De sta king der Arabieren houdt in het geheele land nog steeds aan. Uitbreiding der Amerikaansche vloot. Admiraal Emeryland legde Donderdag voor de begrootingscommissie van het Huis van Afgevaardigden een verklaring af over den tegenwoordigen vlootbouw in de Vereen. Staten. Op het oogenblik zijtii 68 oorlogsschepen op stapel gezet. N.l. 3 vliegtuigmoederschepen, 3 groote kruisers, 9 lichte kruisers, 13 groote tor pedojagers, 14 lichte torpedojagers, 16 duikbooten en 2 kanonneerbooten. Met het oog op den politieleen toestand in de wereld, wil de admiraliteit het vol gende jaar nog 12 torpedobootjagers en 6 duikbooten op stapel zetten. De tweede chef van den vlootstaf, vice- admiraal Taussig, was duidelijker. Hij verklaarde, dat alle vragen, welke Sovjet- Rusland gelden in het licht van hun eind doel, de wereldrevolutie, verklaard moe ten worden. De leden der Derde Interna tionale zijin in de Ver. Staten zeer actief. De door hen ontworpen wereldrevolutie voorziet ook de omverwerping van den huldigen regeermgsvorm in de Ver. Staten. De leider der vlootluchtvaart verklaar de, dat de marine op 1 Maart 1311 vlieg tuigen bezat. Hiji bepleitte dan den aan bouw van 333 nieuwe vliegtuigen in het volgende jaar, waarvan 273 ter vervan ging van verouderde eenheden. De Amerikaansche millionairs sterven uit. In de Vereen. Staten is een statistiek gepubliceerd, waaruit blijkt, dat het aan tal personen met meer dan 1 millioeu inkomen per jaar van 46 in het jaar 1933 tot 32 in het jaar 1935 is gedaald. Voor den staat is dit geen verheugend feit. Pierpont Morgan, die het wel weten moet, zeide eens, als millionair werkt men voor 65 pet. voor den staat en ook ovei de rest kan men niet naar eigen goed dunken beschikken. Korte Berichten. De Belgische regeering heeft beslo ten ongeveer 3000 man, die op 28 Mei met groot verlof zouden gaan, onder de wapenen te houden. - In de senatoriale financiën-commis- sie van de Vereen. Staten voorspelde Mor- genthau een tekort van 5.966 millioen dollar voor het belastingjaar, dat einde Juni ten einde loopt. De Grieksche Kamer heeft een wets ontwerp tot invoering van de evenredige vertegenwoordiging met 155 tegen 123 stemmen aangenomen. BELANGRIJKE SCHENKINGEN AAN MUSEA. Naar het A. N. P. meldt, heeft Sir Henry Deterding aan het Mauritshuis te 's-Gravenhage en aan het Museum Boy mans te Rotterdam prachtige meester- werken uit zijn schilderijenverzameling ten geschenke gegeven. Het Mauritshuis ontvangt drie schilderijen, n.l. het be roemde oesteretende vrouwtje door Jan Steen, vroeger in de verzameling Six, voorts een fraai kabinetstukje van Frans van Mieris, voorstellende een heer en dame bij een oestermaai en tenslotte een groot zeestuk van Jan van de Gappelle, dat algemeen geldt als diens meesterwerk. Het Museum Boymans ontvangt een superieur werk ran Gerard Dou, één der meest complete en grootste werken van den meester, voorstellende een dame voor haar kaptafel, alsmede een fraai schil derij van David Teniers den Jonge, voor stellende een dorpsfeest. MFER VEROORDEELINGEN WEGENS ECONOMISCHE MISDRIJVEN EN WEGENS MISDRIJVEN TEGEN DE ZEDEN. De criminaliteit in ons land bleef in 1935 toenemen. Volgens de indexcijfers betreffende de onherroepelijke veroordee lingen wegens rechtbankzaken (zonder de Rijks'belastingO'Vertredingen), berekend en gepubliceerd door de afdeeling gerechte lijke- en armenzorgstatistiek van het Cen traal Bureau voor de Statistiek was de stijging in totaal in 1935 echter minder sterk dan die in 1934. In absolute cijfers bedroeg T aantal on herroepelijke veroordeelingen van straf rechtelijk meerderjarigen zonder de rijks'- 'belastingovertredingen voor 1935 18.958 in 1934 of 388 meer (stijging van 2.1 pet., 1934 6.5 pet.). Onder andere waren hoo- ger de aantallen veroordeelingen wegens economische misdrijven (1935 7754, 1934 7256) en wegens zedenmisdrijven (resp. 1425 en 1306). De vermeerdering van het aantal on herroepelijke veroordeelingen van straf rechtelijk minderjarigen was naar ver houding veel sterker, n.l. van 2081 in 1934 tot 2477 in 1935 (stijging van 19 pet., 1934 bijna 13 pet.). De toeneming werd vooral veroorzaakt door de vermeerdering van het aantal onherroepelijke veroordeelin gen wegens economische misdrijven (1934 1546, 1935 1814). Bedrijfsraad schoenindustrie. Bij Kon. Besluit is ingesteld een be drijfsraad voor de schoenindustrie. Blij kens dit besluit worden geacht te behoo- ren tot de schoenindustrie de onderne mingen of gedeelten van ondernemingen, waar de vervaardiging van schoenen, laarzen en pantoffels machinaal ge schiedt. Het aantal leden en plaatsvervangende leden van den bedrijfsraad zal acht be dragen. Bedrijfssteun voor den tuinbouw. Bij Kon. besluit zijn ingesteld bedrijfs- raden voor het tuinbouwbedrijf in Noord en Zuid-Holland. Het aantal leden en plaatsvervangende leden van beide raden zal 6 bedragen. Ontslag aangezegd aan personeel van de „Leerdam". Gisteren is aan het geheele kantoor personeel en aan alle fabriekschefs der glasfabriek „Leerdam" tegen 15 Juni a.s. ontslag aangezegd. De nog in dienst zijn de arbeiders zijn aangenomen met een opzegtermijn van een week. Alles wijst er dus op, dat tenzij' alsnog een oplos sing gevonden wordt de fabriek zal worden stopgezet. Wat in D'uitschland geschiedt, zegt de „Nederlander", verdient onze belangstel ling, omdat wij daardoor een inzicht krij gen in de consequenties voor het maat schappelijke en cultureels teven, verbon den aan de biologische en naturalistische levensbeschouwing, die in f afstammings- beginsel hoogtij viert. In het „Nederlandsch Juristenblad" van 18 April 1936 wordt ons een merk waardig staaltje medegedeeld van de hui dige beschouwingen, welke gelden ten aanzien van de stands-eer van den ad vocaat. Een arische advocaat was in Juni 1935 met een Jodin in het huwelijk getreden. Dit huwelijk had dus plaats gevonden vóór het tijdstip, waarop de z.g. Neuren- Lurger Wetten ten aanzien van de positie der Joden tot stand waren gekomen, D'oor den plaatselijk, bevoegden eete- raad, die blijkbaar dezelfde functie ver vult als in Nederland de orde der advo caten, was hij wegens grove schending van de plichten van een Duitschbloedig advocaat veroordeeld tot uitsluiting uit de advocatuur. Deze uitspraak is thans door den eereraad bij de Rijkskamer van advocaten bekrachtigd. Dit is hierom van principieele beteeke- nis, omdat tot dusverre het bestaan van een gemengd huwelijk geen reden vormde om de toelating tot de advocatuur te ver bieden en evenmin het aangaan van een dergelijk huwelijk een grond vormde om een eenmaal bestaande toelating in te trekken. Niettegenstaande dus de wettekst tot dusverre geen beletsel vormde en de Neu- renburger Wetten op het oogenblik van het huwelijk nog niet tot stand waren ge komen, vond intrekking der toelating plaats m.a.w. het beginsel, dat een wet of een verordening alleen voor het toekom stige verbindt en geen terugwerkende kracht 'heeft, wordt hier volledig verlaten. De omstandigheden welke ten aanzien Binnenland. Het ontwerp-crediet voor werkverrui ming. De criminaliteit in 1935. Géén 40 miljoen eieren uit de markt. Buitenland. De val van Addis Abeba spoedig ver wacht. Devaluatie in Duitsohland? De roode terreur in Spanje. van dit huwelijk worden vermeld, maken de genomen beslissing nog pijnlijker. Im mers de tegenwoordige vrouw van den advocaat heeft hem vroeger jarenlang uit de verdiensten van haar arbeid onder steund en had hem in 1930 hij het baden het leven gered. De advocaat meende dus, dat deze feiten een zoo sterke moreel© verplichting tot het aangaan van een 'hu welijk hadden doen ontstaan, dat juist het niet sluiten van dit huwelijk een schending der standsplichten zou hehben beteekend. Niettegenstaande het fc-it, dat de eereraad deze uiteenzetting voor on- weerlegd moest houden en hst den betrok kene ten goede hield, dat deze uit zedelijk onberispelijke overwegingen had besloten dit huwelijk aan te gaan, werd toch de uitsluiting uitgesproken en thans citeeren wij letterlijk het volgende: „D'e vervulling van dezen moreelen plicht is echter niet mogelijk geweest zonder tegelijkertijd in sterke mate te overtreden den plicht die een Duitschbloedig advo caat is opgeleid om in den zin der N. S. D. A. P. mede te werken aan de groote zaak van het volk. Indien de beklaagde in een dergelijk plichtenconflict den moreelen plicht dien hij tegenover zijn vrouw heeft, boven de plichten, die hem jegens volk en beroep zijn opgelegd,, stelt, dan moet hij daarvan ook de- gevolgen 'dragen. Een advocaat aldus het vonnis van -den eereraad die in zoo sterke mate de rasprincipes van den nationaal-socialistischen staat over treedt, is voor den staat evenals voor de advocatuur onverdragelijk. De beklaagde kan zich ook niet beroepen op het feit, dat in Juni 1935 gemengde huwelijken nog niet wettelijk verboden waren. De ver plichting 'tot inachtneming der rasprinci pes van den nat.-socialistischen staat be staat voor iederen volksgenoot en in 'het bijzonder voor den advocaat als orgaan der rechtspleging. En deze verplichting is geheel onafhankelijk van de mate, waarin de staat 'het wenschelijk acht, op deze ras beginselen door wettelijke verboden d^n nadruk te leggen". Wij behoeven hier geen commentaar aan toe te voegen. Alleen zouden wij deze zaken onder de ernstige aandacht willen brengen van -die Christenen, welke van meening zijn, dat hun Christelijke levens- en wereldbeschouwing zich verdraagt met het nationaal-socialisme naar Duitsohen trant, waarbij de volksverbondenheid zoo zeer op den voorgrond staat. Hef RECHT VAN DEN VERDACHTE. Moet hij al dan niet verplicht zijp te antwoorden? Aan het verslag van de vaste commissie der Tweede Kamer voor privaat- en strafrecht, betreffende het wetsontwerp tot wij'ziging van artikel 29 van het Wet boek van Strafvordering, ontleenen wij: In de Memorie van Toelichting worden over de vraag, of de verdachte tot ant woorden verplicht behoort U. zijn, eenige beschouwingen gegeven, welke niet tot een duidelijke conclusie leiden. De regee ring verklaart niet positief, dat naar haar meening voor den verdachte een plicht tot antwoorden behoort te worden geschapen, doch tegelijkertijd voert zij argumenten aan ter bestrijding van de heerschende en tot nu toe in de wet neergelegde opvatting, ,dat zulk een plicht niet bestaat. Naar het oordeel der commissie behoort het rechtsbeginsel, dat de verdachte niet tot antwoorden verplicht is, in de wet te worden gehandhaafd. Voorts vragen eenige leden, of het niet mogelijk is, de mededeeling, dat -de ver dachte niet behoeft te antwoorden welke mededeeling blijkbaar tot bezwaren aanleiding geeft te vervangen -door een eenigszins andere mededeeling, welke, zonder een onjuisten indruk te vestigen, den verdachte eveneens op zij'n rechten opmerkzaam zou maken. De betreffende volzin van het eerste lid van artikel 29 zou, zoo meenden eenige leden, bijv. kunnen luiden als volgt: voor het verhoor wordt, behalve in het geval van behandeling zajher zaak ter terecht zitting, den verdachte medegedeeld, dat hij als verdachte wordt gehoord en dat al hetgeen hij' antwoordt als bewijsmiddel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1