firootsche buldigini van Prinses iüiiana te Amsterdam. volg de M'S'S* gewoonte EERSTE BLAD Onze Prinses verjaart. Buitenland. De oorlog in Abessynië. DONDERDAG 30 APRIL 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG No. 178 M.S.S.-cachets: Maken Schoon Schip 'f Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Eincrgo" ter exploitatie van het blad „Do Zeeuw". Ilureuux Lange Vorststruut 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL ,T. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Vandaag verjaart Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana. En dus is er blijdschap bij: het Konink lijk gezin, blijdschap en dankbaarheid ook biji breede kringen van ons volk. In 1909 heeft ons volk de geboorte van het Prinsesje met uitbundige blijd schap gevierd. Als klein kind reeds mocht zij zich ver heugen in de warme sympathie van het Nederlandsche volk en dat is bij, haar opgroeien niet veranderd. Hoe kon het ook anders. Prinses Ju liana heeft toch steeds getoond de schoone tradition van het Huis van Oranje niet te willen verloochenen. Met grooten ernst heeft zij zich toe gelegd op de voorbereiding voor de ont zaglijk zware taak die haar misschien in de toekomst wacht. Als wijlen haar Vader, die zij' als voor zitster van 't Nederlandsche Roode Kruis opvolgde, interesseert zij1 zich voor alles wat lijdend is en hulp van noode heeft. En evenals haar Koninklijke Moeder geeft zij telkens weer blijk warme be langstelling te hebben voor alies wat met de belangen van land en volk in verband staat. Aan H. K. H. Prinses Juliana bieden wij op dezen haren verjaardag onze har telijke gelukwenscben. Moge bet God behagen haar nog vele jaren te sparen voor hare Moeder, onze geëerbiedigde Vorstin en voor land en volk. Worde bet haar gegeven om als een echte Oranjetelg te rijpen tot een strijd ster voor den Godsdienst en de vrijheid, ons volk tot heil, Gode tot eer. TIENDUIZENDEN IN EN BUITEN HET STADION. Op initiatief van het comité, waarin de vertegenwoordigers van de verschillende nationale en Oranje-vereenigingen in Am sterdam zitting hebben, is op den voor avond van dien verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana in bet Olympisch stadion een grootsche hulde-betooging aan Hare Koninklijke Hoogheid georganiseerd. Tuinduizenden Amsterdammers hadden aan den oproep van 'dit comité gevolg ge geven en vulden tegen half negen de bree de tribunes van (het stadion met een fees telijk gestemde menigte. De groote licht masten van het stadion wierpen bun schel wit licht in breede bundels over de dicht bezette tribunes en over het glanzende grasveld daartusschen, waar verschillen de muziekkorpsen stonden opgesteld. Buiten bet stadion had zich eveneens een vele tienduizenden xnensoben tellende menigte opgesteld die althans van de aan komst van H. K. H. Prinses Juliana in het Stadion getuige wilde zijn. Een luid gejuich, dat van ver weerklonk, kondigde de nadering van de hofauto', waarin H. K. H. Prinses Juliana in gezelschap van een hofdame had plaats genomen, aan. Te ruim half negen openden zich de hekken van de groote Marathonpoort en terwijl een geestdriftige ovatie van alle tribunes tegelijk losbarstte, reed de auto, die Hare Koninklijke Hoogheid vervoerde langzaam 'het middenveld op. In een zeer matig tempo maakte de hofauto een ronde door 'het Stadion. Met 'kleine oranje vlag getjes, 'hoeden en zakdoeken wuifde de menigte de Prinses een hartelijk welkom toe. Na het geheele stadion te hebben rond gereden, naderde de hofauto' dwars over het middenveld de eere-tribune. Voor de eeretribune werd H. K. H. verwelkomd door den voorzitter van het eere-comité, den heer Jan ter Haar, alsmede door den burgemeester van Amsterdam, Dr W. de Vlugt, die 'haar, terwijl bet volkslied int een daverenden massa-zang weerklonk, tusschen de muren van het stadion, bege leidden naar de voor haar gereserveerde loge op de eere-tribune. Nauwelijks waren de laatste tonen van het """ohe1 mus", verklonken, of opnieuw "ar't'fe van.ef alle tribunes een luid ge- JHR MR J. W. QUARLES VAN UFFORD Morgen, 1 Mei, zal Jhr Mr J. W. Quarles v. E fford zijn 3e lustrum als Gomimis'siaa'is van de Koningin in de Provincie Zeeland mogen berdenken. De overgroote meerderheid van de be volking van dit Gewest vereenigt zich in den wensch, dat bet den Commissaris ge geven mag zijn nog vele jaren de belangen van deze Provincie en bare inwoners te bevorderen en Hare Majesteit de Konin gin in dit Gewest te vertegenwoordigen. juich los, dat vergezeld ging van een ent housiast zwaaien met oranje vlaggetjes, waarvan de meeste bezoekers zich had den voorzien. Vriendelijk wuivend dankte de Prinses voor dit even sponttan als hartelijk huldebetoon. De daarna gehouden toespraken van de beeren Jan ter Haar, Minister Deckers en en Dr I. H. Vos, werden telkens weer door geestdriftig gejuich onderbroken. Vervolgens werd voor de eere-tribune een fakkel ontstoken, die haar licht wel dra mededeelde aan de honderden fakkels die door de l'eden van de padviodersbe weging en van de verschillende Oranje jeugdbonden en andere organisaties wa ren meegevoerd. Terwijl de groote lichten, die tot dan toe het Stadion hadden be schenen, uitdoofden, zag men een bree- den stoet van fakkeldragers 'het terrein opmarcheeren en zich verspreiden. De laaiende lichten van de fakkels voerden een fantastischen dans uit op het midden veld van het Stadion, waar zij vurige let ters vormden. D'e stafmuziek van de Koninklijke ma rine stelde zich daarop in 'het. midden van het veld op en voerde een kleine taptoe uit, waarbij' zij verschillende oud-vader- landsche liederen en andere zeer bekende volksmelodieën, ten deele door het publiek met enthousiasme meegezongen, ten ge- hoore bracht. Middelerwijl was ook op de Marathon- toren het Oranjevuur ontstoken; de laai ende vlammen, die uit het bekken boven op den toren sloegen, zetten heel het Sta dion in een fantastischen vuurgloed. Omstreeks tien uur was de taptoe ge ëindigd, en onder daverende toejuichin gen van het publiek verliet H. K. H. de eere-tribune. Hierna formeerde zich rond het Sta dion een viertal fakkeloptochten, gevormd door de leden van de jeugd- en Oranje- vereenigingen, bij' wie zich talrijke bezoe kers van het Stadion aansloten. Met laai ende fakkels trokken deze stoeten naar den D'am, het Muzenplein, het Alexander- plein en bet Columbusplein. NATIONAAL CRISIS-COMITE. Laatste vergadering van het werkcomité. Het Nationaal Grisiscomité deelt mede: Gisteren is de laatste vergadering ge houden van het werkcomité van het Na tionaal Grisiscomité. Het dagelijksch bestuur is thans belast met de liquidatie der stichting, waarna rekening en verantwoording zal moeten worden afgelegd aan het algemeen co mité, welks goedkeuring ter décharge van bet bestuur wordt gevorderd. Ingevolge art. 7 der stichtingsakte zal t z.t. bet saldo der rekening hetwelk uit den aard der zaak gering zal zijn, aan den minister van Binnenlandsche Zaken wor den overgedragen, teneinde daaraan een bestemmig te geven, zooveel mogelijk be antwoordend aan het doel der stichting. FELLE STRIJD IN ABESSYNIE Krachtige tegenstand der Abes synen in het Zuiden. Zooals men weet, pakken de Italianeu de Abessynen op twee plaatsen tegelijk aan. Vanuit het Noorden maroheeren ze i in langzamer tempo dan ze wellicht eerst hadden gedacht op Addis Abeba aan. De E'rithreesche colonne van generaal Pirzio bevindt zich thans op 100 K.M. afstand van Addis Abeba. De colonne rukt op langs den autoweg, welke Dessié ver bindt met de hoofdstad. D'e troepen heb ben thans het dorp Embertera bereikt Een andere colonne van 3000 wagens rukt thans langs een langeren, doch vei liger weg op en bereikte Makfoed, op 40 K.M. van Ankober. D'e voorhoede van deze colonne werd door Abessynen aangevallen, de aanval lers werden evenwel op de vlucht gesla gen. Er is niets meer bekend geworden over de eventueele bewegingen van bet leger van den negus, waarvan de positie nog altijd tot de geheimen behoort. In bet Zuiden valt het voor de Italia nen heelemaal niet mee. Het staat vast, dat de verdediging van generaal Nassiboe in bet Zuiden krachti ger is, dan men kon vermoeden. Dat Sasa Baneh nog niet gevallen is, is niet bet be langrijkste feit. Belangrijker is nog, dat generaal Graziani genoodzaakt is geweest in snelle marschen zijn reserves uit Gor- rahei en Warandab naar bet Noorden te sturen. D'it wijst op een bijzonder hefti- g't-n strijd, waarbij blijkbaar ook aan Ita- liaanschen kant gevoelige verliezen wor den geleden. Ras Nassiboe spant zijn uiterste krach ten in, om Harrar voor de Abessyniërs te behouden. Zelfs echter wanneer Nassiboe er in mocht slagen,- het nog eenigen tijd tegen de oprukkpnde Italianen uit te houden, dan nog schijnt zijn lot bezegeld op het oogenblik, waarop Addis Abeba door de Noordelijke troepen bezet zal worden. Harrar ligt op ongeveer 1800 meter bo ven den zeespiegel. Het is op een na de grootstè stad in Abessynië en heeft circa 45.000 inwoners, bijna allen muzelman nen. Harrar is een belangrijke bandels- stad, vooral voor koffie. Naar Abessynsche meening is de kracht der Abessynsche troepen, die onder com mando van Nasiboe'strijden, in geen en kel opzicht verminderd. Zelfs indien de Italianen erin zouden slagen, Daggahboer te bereiken, zouden zij op de eerste groote verdedigingslinie der Abessynen stuiten. D'e Italianen hebben zoo-veel mogelijk tanks, vliegtuigen, gemotoriseerde afdee- lingen en cavallerie in den strijd gebracht doch desniettemin zijn hun vorderingen buitengewoon gering. DE BEZORGDHEID OVER OOSTENRIJK. De Oostenrijksc'he regeëring ontkent dat aan de verplaatsing van Oostenrijk- sche troepen naar de Duitsche grens eenige 'bijzondere beteekenis gehecht moet worden. Zë zijn van zuiver technischen aard. Ook van Duitsche zijde wordt de aan wezigheid van Duitsche troepen in de Beiersche Alpen aangegeven als van zui ver technischen aard. Het zijn Alpinis- ■tentroepen, 'die daar oefenen. De ver plaatsing van Oostenrij'ksche troepen acht men te Berlijn geenszins verontrustend. Integendeel vindt men het daar volkomen natuurlijk, dat er wijzigingen in de Oos- 'tenrijksche garnizoenen plaats vinden, nn Oostenrijk den dienstplicht weer heeft in gevoerd. Er schijnt geen enkel 'bewijs te zijn van een belangrijke concentratie van Duitsche troepen in Beieren en het Oostenrijksche legioen, waarvan de effectieven geschat worden tusschen de 5000 en 15.000 man, is over verschillende deelen van Duitsch- land verspreid gebleven. Zonder twijfel 'blijft 'Starhemberg geheel trouw aan zijn anti-nationaal-socialistische politiek. Met dit al getuigen al deze berichten van een bezorgde belangstelling, die er op 't oogenbli'k 'heerscht. Bondskanselier Schusschnigg heeft de zer dagen in een redevoering gezegd: „Er hangen wolken boven het land" en ver der sprak hij' van een algemeenen aan val, dien men het hoofd moest bieden. De binnenlandsche politieke toestand in Oostenrijk is zeer gespannen. De regee ring staat voor een uiterst moeilijke taak en beeft zich voortdurend te verdedigen tegen de nationaal-socialisten, de marxis ten e.a. De Engelsche oud-minister van buiten- landsche zaken Austin Chamberlain maakt op het oogenbli'k een politieke reis door Midden-Europa. Er wordt gemom- Neem eiken Vrydag" en Zaterdag een M.S.S.-cachet ter inwendige zuivering. Gij kunt niet gezond blijven, als van dag tot dag zich in Uw ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge „zoo moe", „zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert! De M.S.S.-cachets zullen Uw haperende spijs vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel len, Uw met vergiftige afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen, Uw gestel opfrisschen. Ge gaat U'n ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want g Overal verkrijgbaar Dij Apothekers en Drogisten. Per 12 stuks in koker slechts i i cent. peld, dat hij als redmiddel voor Oosten rijk het idee is reeds zoo lang ge opperd zou hebben aanbevolen het herstel van Otto von Habsburg op den troon van 'Oostenrijk. Dit middel zal ech ter oo'k al niet zoo heel gemakkelijk aan gewend kunnen worden, omdat Hongarije ■daar al 'heel weinig voor voelt en omdat Zuid-Slavië dreigt, dat een Habsburger op den Oostenrijkschen troon voor Zuid- Slavië een reden kan zijn tot een oorlog met Oostenrijk. Als -grootste buitenlandsch gevaar wordt wel beschouwd de zoogenaamde „Anschluss", de aansluiting van Oosten rijk bij Duitschland. Duitschland heeft door zijn her bewapening en opzegging van 't Locarno- verdrag en daarmee verband houdende herbezetting van 't Rijnland de wereld voor een voldongen feit geplaatst zonder daarvan veel nadeel te ondervinden. Het zou dan ook lang niet onmogelijk 'zijn, dat Hitier de wereld voor 'het voldongen feit eener annexatie van Oostenrijk zou willen plaatsen. Ook de toeristen moeten in Duitschland zwijgen. Een Nederlandsche student is door de bijzondere rechtbank te Dortmund ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens „het verspreiden van leugenach tige' berichten". De beklaagde had verteld, dat een ka tholieke jongen van zestien jaar in Hoer de (Westfalen) door de Gestapo met re volverschoten was gedood. De R.K. priester, die hem de desbe treffende inlichting had gegeven, is tot tien maanden gevangenisstraf veroor deeld. De namen van de beide veroordeelden zijn niet gepubliceerd. Binnenland. De Prinses te Amsterdam gehuldigd. Instelling van een Raad voor de lucht vaart. D'e regeering tegen plaatselijke protectie. Verlaging Van den melksteun. D'e handelsbesprekingen met België. Mededeelingen over de luchtbesdher- mingsoefening op 16 Mei. Buitenland. Krachtig verzet der Abessyniërs in het Zuiden. Mislukt putschplan in Hongarije. Spanning in Oostenrijk. Mislukt Putsch-plan in Hongarije. De gendarmerie in Zuidelijk Hongarije heeft een opstandige beweging ontdekt, uitgaande van d© z.g. „Gekruiste Sikkels" onder leiding van zekeren Boszozmenyi, gewezen, lid van de Hongaarsöhe nazi- partij. Boszozmenyi maakte zich op om 'n soort marsch naar Boedapest te organiseeren met 5000 wagens, die duizenden boeren uit het gebied tusschen den Donau en Tibis'co, allen aanhangers van de bewe ging, naar de Hongaarsche hoofdstad zou den vervoeren. Gisteren had deze „marsoh naar Boe dapest" een aanvang moeten nemen en op 1 Mei zou de stad worden „bezet". D'e leiders der beweging hadden een groot aantal generaals- en andere unifor men gekocht, welke bestemd waren voor de aanvoerders1, na de 'bezetting van de kazernes te Boedapest, welke mede op bet program stond.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1