Vrouwenhanden PUROL Europa's booze droomen. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Binnenland Het heengaan van Gouverneur Van Slobbe. Bglangrïjkjtg Ulmm Uit de Provincie. WOENSDAG 29 APRIL 1936 DAGBLAD VOOR DE ?R?VINR|E ZEELAND 53e JA*"QAE" N?, CJitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emorgo" tor exploitatie van hot blad „Do Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tcloloonnummcr 11. Postchöque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg- Go?? es VMssingcn f 0,20, Logge summers 5 sasA Advertentiën 30 cent per regel ïngetenben mededeelingen SO cent per regel. Süeine Adverientiën Dinsdags en Vrijdags iö.75f bij vooruitbetaling. Onder letter of motto t ö.So. Bij contract belangrijke korting. De bekende Amerikaansche journalist H. R. Knickerbocker, geeft in het A1 g. iHidbï. belangwekkende beschouwingen over de gevaren die Europa bedreigen. Op grond van door hem gedane onder zoekingen wijst hij' er op, dat Europa de laatste jaren vijfmaal vlak voor den af grond van een grooten oorlog heeft ge staan en hoe thans opnieuw allerlei booze droomen gedroomd worden. A(l deze droomen en verwachtingen staan naast elkaar, vloeien in elkaar, zijn met elkaar in tegenspraak, maar geen van de droomen is absurd. Speciaal wordt daarbij gewezen op de volgende gevaren: Ten eerste: Oostenrijk wordt nationaal- socialistisch, met het gevolg dat Italië dit land binnenrukt om Duitschland er buiten te houden. Duitschland mobili seert tegen Italië, Frankrijk tegen Duitschland: de oorlog is ei. Ten tweede: De drie millioen Duitschers in Tsjecho-Slowakije, die vlak bij1 de Xju^sche grens wonen), verklaren zich onafhankelijk en vragen aansluiting bij het nationaal-socialistische Duitschland. Een burgeroorlog ontbrandt. De Duitsch- gezinden roepen de hulp van Berlijn in, Praag doet een beroep op Parijs en Mos kou: de oorlog begint. Ten derde: Het komt tot een gewapend conflict tusschen Groot-Brittannië en Ita lië, waarbij1 tenslotte ook Duitschland en Frankrijk betrokken worden. En eindelijk: De oorlog in het Verre Oosten ontbrandt; Duitschland maakt van de gelegenheid gebruik een inval te doen in de Oekraine, Frankrijk is verplicht de Russen te helpen en Polen is weer met Frankrijk verbonden. Dit zijin booze droomen. Ja, maar, aldus Knickerbocker: in elk geval is er op het oogenblik geen conflict tusschen twee landen denkbaar, dat niet onafwend baar voert tot een algemeenen oorlog. Nu is er ongetwijfeld de mogelijkheid dat een conflict vermeden kan worden. Maar de booze droomen worden gevoed door het feit, dat in het afgeloopen jaar in 'Europa meer dan twee millioen man nen meer onder de wapenen zijn geko men. En het gevolg is, dat ons werelddeel "-als verstijfd is van angst, dat die angst den economischen bloedsomloop vergiftigt en dat het gif den geest van een geheele ge neratie benevelt. Het is geen opwekkend beeld dat hier door den bekwamen schrijver geteekend wordt. Maar wie durft op goede gronden zeg gen, dat het met de waarheid in strijd is? Van Italiaansche zijde wordt uit As mara gemeld, dat de gemotoriseerde co lonne en de Èritreesche colonne, die van D'essié uit oprukken in de richting van Addis Abeba, langzaam vorderingen maken. Dfe colonne van generaal Agostini is na Oenagado te hebben ingenomen, opge rukt langs een karavaanweg in het dal van de Gerrer in de richting van Boel- lale. Gerucht te Londen. De Londensche. correspondent van 'het „Vad." meldt: Een deputatie van de League of Nation Union, zal a.s. Maandag bij Eden op verscherping der sancties tegen Italië aandringen. Op het hoofdkwartier van de Union schijnt men geenszins van meening te zijn dat een nieuw Engelsch initiatief in deze richting niet meer te verwachten is. Men meent zelfs te weten, dat Eden de vorige week met concrete voorstellen tot toepassing van een olie-embargo en slui ting van havens voor Italiaansche sche pen naar Genève was gereisd, en dat al leen de aan de raadszitting voorafgaande bespreking met de Fransche delegatie hem had doen besluiten deze voorstellen voorloopig nog in portefeuille te houden. DE KONING IS DOOD, LEVE DE KONING! Egypte heeft weer een koning. Kroonprins Faroetk. is tot koning van Egypte uitgeroepen. De prins vertrekt vandaag uit Londen naar Venetië, vanwaar hij per stoomschip „Victoria" de reis naar Egypte zal aan vaarden. Zondag 3 Mei wordt hij te Cairo verwacht. De jonge prins vertoeft sedert verleden jaar October in Engeland, om zich voor te bereiden tot het toelatingsexamen voor de koninklijke militaire academie te Woolwich. Te Cairo en Egypte werd het overlijden van koning Foead per radio medegedeeld. Stad en land getuigden overal van diepe ontroering en rouw. Volgens inlichtingen van officieuze zij de blijft de ministerraad voorloopig per manent in zitting, teneinde de grondwet te bestudeeren in verhand met het regent schap. Kroonprins Faroek immers is nog slechts 16 jaar. Naar verluidt, hebben de laatsten tijd de politieke spanningen, welke Egypte doormaakt, den koning meer aangegrepen dan hij uiterlijk blijken liet. In politieke kringen vreest men, dat zijn overlijden een tijdperk van onrust in de Egyptische verhoudingen zou kunnen inleiden, hetgeen, in verband vooral met de Engelsdh-Egyptische onderhandelingen over een nieuwen status van het konink rijk aan den Nijl, nationaal en internatio naal de ernstigste gevolgen zou kunnen hebben. Moskou's plannen in Frankrijk. Vernomen wordt, dat reeds gisteren in bet district Gastres-Albi de aangekondig de geheime revolutionnaire bijeenkomst begonnen is, waaraan verscheiden agen ten van de Komintern, vertegenwoordi gers van het Spaansohe volksfront en af gevaardigden der Fransche communisten deelnemen. Naar verluidt, is het doel van de agen ten onder bolschewistische Komintern, de Fransche communisten er toe te brengen, den loop der gebeurtenissen te bespoedi gen en 'hen over te halen een zelfde actie te voeren als de Spaansohe communisten. De Fransche communistische partij zou hebben besloten, van 1 tot 4 Mei haar ge weldige electorale overwinning te vieren. Wat wil Duitschland met Oostenrijk? De toestand in Oostenrijk en de Hit- leriaansche voornemens veroorzaken in Britsche politieke kringen een duidelijke vrees. Dit gevoel is gegrond op de in drukken uit Weenen overgebracht door zekere Britsche persoonlijkbeden en op de wees, dat Hitler zal trachten zijn doel met Oostenrijk te verwezenlijken vóórdat het einde van de Abessynsche campagne aan Mussolini toe zou staan zijn troepen naar Italië over te brengen. Te Weenen kwam men tot de ontdek king, dat Nazi's en communisten er in geslaagd waren zich van een zeker aantal schooljongens te bedienen als propagan disten voor de verspreiding van verbo den geschriften en insignes. Verscheidene scholieren zijn verhoord. Uit Boedapest wordt gemeld: In het dorp Kishunhalas Janoshalma zijh 18 nationaal-socialistische leiders: gearres teerd. Zij worden beschuldigd een com plot te hebben gesmeed. Engeland ongerust over Hitler's plannen? In Britsche politieke kringen koestert men, naar Reuter meldt, bezorgdheid ten aanzien van 'den toestand in Oosten rijk en de plannen van Hitier. Deze on gerustheid is gegrond op de indrukken, door sommige Britsche persoonlijkheden uit Weenen meegebracht en op de vrees, dat Hitier de „Anschluss" (aansluiting van Oostenrijk bij bet Dnitsche Rijk) zal trachten te verwezenlijken, voordat de beëindiging van den veldtocht in Abes synië Mussolini de gelegenheid zal heb ben gegeven, zijn troepen naar Italië terug te brengen Korte Berichten. Naar vernomen wordt, beeft de Roemeensche regeering een order voor 70 tanks geplaatst bij een Tsjechoslo- waaksche fabriek in Morawska. Volgens het dagblad „Az Est" fa- briceeren de Krupp-fabrieken thans een kanon van een type, dat nog machtiger is dan de fameuse D'ikke Bertha's. Op grond van de gegevens, verkre- gen bij de jongste volkstelling, heeft de Weenscbe statisticus prof. Hecke bere kend, dat Oostenrijk het laagste geboor tecijfer heeft van alle landen ter wereld. Het geringe aantal geboorten is vooral opvallend in den middenstand. Te Mersina (Turkije) zijn zeventien menschen, die de wacht hielden bij een doode, door den inzakkenden vloer ge vallen. Eenigen hunner werden gedood, de overigen gewond. GROOT VERLOF DIENSTPLICHTIGEN. Dë minister van Defensie heeft bepaald, dat de maatregel van het langer in wer kelijken dienst houden niet zal worden toegepast op de dienstplichtigen van de hieronder vermelde groepen of onderdee- len der weermacht, voor wie de eerste oefening op 1 of 2 Mei a.s. eindigt: 1. Zeemacht. 2. Onderofficieren-administrateur, uit gezonderd degenen, die zijn ingedeeld bij de bij sommige regimenten gevormde 5de compagnie en zijn aangewezen, om voor loopig bij het regiment aanwezig te blij ven. 3. Ziekenverplegers. 4. Cavalerie, oppassers en verzorgers. Deze dienstplichtigen zullen op den in de indeelingsbeschikking bepaalden da tum in het genot van groot verlof worden gesteld, voor zoover zij niet om een an dere bijzondere reden in werkelijken dienst moeten blijven. Gelegenheid om krachtens art. 35 der Dienstplichtwet vrijwillig in werkelijken dienst te blijven, bestaat voor hen niet andèrs dan voor zooveel dit hun naar de gewone regelen of bij afzonderlijke minis- terieele beschikking mocht zijn toege staan. AFNEMENDE WERKLOOSHEID. Sedert eind Januari ruim 46.000 minder. Blijkens een mededeeling va.n het Cen traal bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal werkloozen eind Maart j.l. 429.046 tegen 465.463 eind Febr. en 475.890 eind Jan. In het bouwbedrijf heerscht de werkloosheid het ergst. Eind Maart j.l. waren er in dit bedrijf 83.683 werkloozen tegen 95.339 eind Febr. en 98.365 eind Januari. Na het bouwbedrijf volgen de ong. fabr. en a. arb. met resp. 65.385, 67.978 en 68.165; het landbouwbe drijf met resp. 60.891, 74.899 en 79.517; en de metaalnijverheid met resp. 50.165, 50.815 en 51.388. Dr F. M. WIBAUT. t Hedenmorgen is te Amsterdam in den ouderdom van 76 jaar overleden dr F. M. Wibaut. Dr Wibaut is 23 Juni 1859 te VI is- s i n g e n geboren. Hij was oud-wethou der van de gemeente Amsterdam en de eerste Soc.-Dem. wethouder in ons land. Vele jaren is dr Wibaut lid geweest van de Frov. Staten van Noord-Holland en van 1922 tot 1935 lid van de Eerste Kamer. Voorts was hij tal van jaren lid van het partijbestuur van de S.D.A.P. waar hij een vooraanstaande plaats innam. HANDELSBETREKKINGEN MET IERLAND. D'e heer A. Th. Lamping, directeur der handelsaccoorden van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, zal zich in den loop der volgende week naar Dublin begeven ten einde met de Ieische regeering besprekingen te voeren over de handelsbetrekkingen tusschen beide landen. Het 's Zondags varen van booten op Harderwijk. Het verzoek van Ged. Staten van de provincie Gelderland aan den raad der gemeente Harderwijk tot intrekking van de wijziging der politieverordening, waarbij het varen der booten op Zondag is verboden, is destijds, zooals men zich zal 'herinneren, niet ingewilligd. Thans hebben Ged. Staten aan het ge meentebestuur bericht gezonden, dat zij het besluit van den raad om de wijziging in de politieverordening te handhaven, aan de Kroon ter vernietiging zullen voordragen. Personeeltekort bij de Marine. Naar verluidt, ligt het in de bedoeling, dat de torpedobooten Z. 7 en Z. 8, die zich te Nieuwediep bevinden, voorloopig buiten dienst zullen worden gesteld, tot dat voldoende zal zijn voorzien in de be hoefte aan marinepersoneel. Staking in de Wieringermeer. Het lid der Tweede Kamer, de heer L. H. H. de Visser, heeft den minister van" Sociale Zaken naar aanleiding van de staking in de Wieringermeer schrif telijk verzocht, aan de verlangens der ar beiders te voldoen en de werkgelegenheid voor de werkloozen aldaar te verruimen door afschaffing van het rouleerstelsel, ook al ware dit slechts voor de zomer maanden. Tevens verzoekt de heer De Vis ser intrekking der genomen maatregelen, welke o.a. inhouden het terugbrengen van de ondersteuning tot een „sobere hulp in natura". Korting op de Rijkspensioenen. Naar gemeld wordt zal zeer spoedig een wetsontwerp worden ingediend, be treffende het toepassen van een korting van maximaal tien procent op de pen sioenen van die rijksambtenaren, odie se dert 1921 zijn gepensionneerd. Provinciale advies-commissies voor werkverschaffing. D'e minister van Sociale Zaken 'heeft zich tot de provinciale besturen gewend met het verzoek, over te gaan tot de op richting, in elke provincie, van een ad vies-commissie voor de werkverschaffing Een 'dergelijke commissie bestaat reeds in Noord-Holland, Zuid-Holland, Gelder land en Noord-Brabant. In Groningen is nu ook tot de oprichting besloten. De andere provincies zullen, naar verwacht mag worden, spoedig volgen. CURACAO ZIET HEM NOODE VERTREKKEN. Bij het bericht, dat de gouverneur B. W. Th. van Slobbe aan H. M. de Konin gin ontslag heeft gevraagd als gouverneur van Curasao schrijft de „Amigoe di Cu rasao" van 8 April j.l. o.rn.: Zonder tegenspraaïk verliest Curasao in Gouverneur van Slobbe een zijner beste Gouverneurs. Hoezeer Curasao, en vooral het Curar saosöhe volik, dezen Gouverneur noode ziet vertrekken, het begrijpt, dat er een tijd is van komen en gaan. Het begrijpt vooral, welke offers Gouverneur van Slobbe gebracht heeft aan zijn persoon, en aan zijn gezin, en niet het minst zijn eohtgenoote, die in deze zes bestuursjaren hem trouw ter zijde stond en een steun was, waarvan ingewijden zouden kunnen spreken. Zij heeft vooral voor Curasao groote offers gebracht in het gemis van een deel van haar gezin. Maar het volk weet deze offers te waar- deeren en vooral het Curasaosbhe volk weet dankbaar te zijn, niet het minst ook voor het schitterend voorbeeld, dat de fa milie van Slobbe gegeven heeft aan chris telijke, 'zedelijke deugden. We weten wel, dat de Gouverneur zelf als eerste hierop zeggen >zou, dat dit voor leiders niet anders dan plicht is. Maar wanneer in een samenleving dat helaas nog wel eens vergeten wordt, mogen .wij eens gerust van dit 'voorbeeld hier mel ding maken. We mogen verder het vaste vertrouwen hebben, dat Curasao in den oud-Gouver neur van Slobbe, een goeden raadgever hebben zal bij de Nederlandsche regee ring, die nog in de toekomst door wijze adviezen veel zal kunnen bijdragen tot bloei van Curasao en heil van Nederland. DREIGT EEN TEKORT AAN RUNDVLEESCH? Wenschen van veeweiders en mesters. De vereeniging van veeweiders en mes- teia verzoekt het volgende te melden: Er is een bespreking gehouden tus schen een door de vereeniging van vee weiders en mesters gekozen commissie en den regeeringscommissaris, den heer Louwes. in deze bespreking heeft de com missie zich beijverd, aan te toonen, dat, indien er geen maatregelen worden ge nomen, het gevaar dreigt, dat binnen twee jaar bier te lande een tekort aan rundvleesoh zal ontstaan en ons volk op invoer van buitenlandsch vleesch zal zijn aangewezen. Verder werd overhandigd een nota, be helzende de wenschen van de leden der vereeniging en waarin er op wordt gewe zen, dat de Moei, welke in den landbouw heeft geheerscht, slechts schijnbaar is geweest en gepaard is gegaan met het uit- leenen van milliarden guldens aan het buitenland. Hierdoor zijn volgens de nota de binnenlandsche consumptieprijzen ab normaal gestegen. Op de vraag van den regeeringscommissaris, boe over de ex port van varkensvleesch wordt gedacht, antwoordde de commissie, dat de ver eeniging tegenstandster van de varkens export is, indien deze niet rendabel voor den landbouw en economisch niet verant woord is. D'e regeeringscommissaris heeft goed gevonden, dat tot de veeweiders, die steun gullen ontvangen, ook die categorie zal worden gerekend te behoor en, die droog drachtig vee (fokvee) heeft geweid. PENSIOEN VOOR EEN VEROORDEELDE. Veroordeelde wethouder krijgt ruim 1800 pensioen per jaar. „Overeenkomstig de wet". De gemeenteraad van Groningen heeft gisteravond een mededeeling van B. en W. behandeld over het verleenen van pen sioen aan den gewezen wethouder voor de bedrijven, den heer N. de J., die, zoo als bekend, onlangs door de Groningsche rechtbank wegens verduistering tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld werd. Tijdens 'zijn voorarrest verzocht de heer D'e J. een medisch onderzoek naar zijn lichamieilijfcen toestand, tengevolge waar van hij werd afgekeurd. Hij vroeg toen direct ingaand pensioen, dat f 1812,50 per jaar zou bedragen. Op grond van de betreffende verorde ning meenen B. en W. dat aan deze pen sioenaanvrage moet worden voldaan. De heeren Kolthek en Sterringa be toogden, dat aan deze aanvraag formeel niet is te tornen, doch dat zeker niet is gehandeld volgens den geest van de be treffende verordening. Het kan nooit de bedoeling zijn geweest direct ingaand pen sioen te verleenen aan een wethouder, die een misdrijf heeft gepleegd. Wethouder Visser zette uiteen, dat B. en W. de zaak volkomen objectief beke- Binnenland. Groot verlof van dienstplichtigen. Die mist belemmert het luchtverkeer. Dreigt een tekort aan rundvet? Buitenland. De oorlog in Abessynië. De troonswisseling in Elgypte. blijven ondanks alle huishoudelijke arbeid gaaf, zacht en blank door ken hebben en geheel overeenkomstig de wet gehandeld hebben. Ten slotte werd de mededeeling van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. INTERNATIONALE COKES CONVENTIE. Regeling van uitvoer en prijzen. Uit Essen wordt gemeld, dat tusschen de voornaamste Europeesche landelijke organisaties van cokesproducenten onder handelingen gaande zijn om te komen tot overeenstemming aangaande den uitvoer van cokes. Aan deze onderhandelingen 'hebben tot nu toe de Duitscbe, Engelsche, Nederlandsche en Belgische producten- groepen deelgenomen. Den laatsten keer hebben eenige weken geleden te Brussel onderhandelingen plaats gehad, waarbij naar het schijnt, de opvatting de over hand heeft gekregen, dat het niet alleen gewenscht. schijnt een prijzenconventie aan te gaan, doch ook dat overeenstem ming moet worden verkregen betreffende den uitvoer van cokes. Voorts werd opgemerkt, dat geen Pool- sche delegatie aan de besprekingen heeft deelgenomen, hoewel de Polen waren uit- genoodigd. Daarom heeft men nog geen besluiten kunnen nemen. Bepaald is dat de verschillende landelijke groepen ver dere onderhandelingen zouden voeren. Het blijkt, dat de voornaamste cokes producenten in Europa het vaste voor nemen hebben tot overeenstemming te ge raken aangaande den uitvoer van cokes, doch slechts wanneer de nieuwe overeen komsten aldus zullen worden geredi geerd, dat zij een betere ordening in den handel in cokes zullen nastreven. DE MIST EN HET LUCHTVERKEER. Haamstede en Vlissingen onbereikbaar. Een onverwacht opkomende, dikke mist heeft gisteravond de Zuidelijke vliegha- vens dichtgelegd. Rotterdam, Haamste de en Vlissingen waren plotseling versta ken van hun luchtverbindingen. Passa giers en post bereikten zoodoende niet hun plaats van bestemming. Omstreeks halfzes steeg van Schiphol de P.H.A.E.F., een klein K.L.M.-toestel, op, dat de laatste vliegverbinding vormt met Zeeland. Aan boord bevond zich een vrijt groote hoeveelheid post. Toen het toe stel op Waalhaven landde, was er nog geen spoor van mist te bekennen. Op het Rotterdamsche vliegveld bevonden zich nog enkele passagiers met bestemming Vlissingen. Het vliegtuig vervolgde zijin weg naar Haamstede, dat echter reeds dicht lag. Ook te Vlissingen was landen niet mogelijk. Tien minuten voor half- acht meldde de verkeerstoren de P.H.- A.E.F. weer boven Schiphol. Waalhaven was niet meer te bereiken geweest. De passagiers zouden vandaag hun vlucht voortzetten. Eervol ontslag burgemeester L. W. B. A. Mulder. Bij Kon. Besluit van 28 April 1936 ia aan den 'heer L. W. B. A. Mulder op zijn verzoek met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Ovezande en Drie wegen. Nieuwe glaswattenfabriek te Sas van Gent De Ned. Spiegelglasfahriek te Sas van Gent heeft besloten naast haar bestaan de bedrijven een fabriek op te richten van fibreso (glaswatten). Deze Nederlandsche industrie, die in normale tijden aan meer dan 1000 ar beiders werk verschaft, werd, als zoo vele bedrijVen, gedwongen onder den druk der tijden haar bedrijf in te krimpen. Na grondige studie in het buitenland heeft de directie besloten tot oprichting van een glaswattenfabriek.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1