DE ZEEDW De Dochter van den Opperrechter Nederland en Indië. Onze ambulance in Abessynië. Zoeklichtjes. Ni itnvi m 'j IjPgÉÉÉiÉjlg^g-l^^. TWEEDE BLAD De vetvoorziening van ons volk. Uit de Provincie FEUILLETON. de Gr. Markt alhier, aanvang 's avonds 8 uur. Het programma vermeldt: 1. a. „Oud Wilhelmus"; b, „Hollands Vlag", marsoh; 2. „Martha", ouverture sur l'opera, Flotow; 3. „Im Walzertraum" walzer, 0. Strauss; 4. „Neerland en Oranje", fantasie; 5. „Tibère", ouverture Dramatique, Furguot; 6. „Intermezzo uit Gavaleria Rusticana", Mascagni; 7. „Spa- nische Rhapsodie", F. Ricbardy; 8. „Ernst en Luim", potpouri; 9. „Napolita", marsoh, G. Delmonte. De nummers 1 b, 2, 3, 4, 5, 6, 8 en 9 zijn voor harmonieorkest bewerkt door dhr G. G. Govaarts, dir. van Hosanna. Hansweert. De verplaatsing van den kommies der directe belastingen enz. J. F. Bogaert van IJzendijke naar Hans- weert is ingetrokken. D'eze wordt met gelijken datum overgeplaatst naar Koe wacht. lerseke. Wedvlucht Postduivenvereen. „Stormvogels", van Arras, 168 km. Los 8.20 uur. 1, 8, 13, 18 Jan Vette, 2, 9, 12, 15, E. Everse; 3, 5, 10, 17, 19, 21 W. v. Haver, 4, A. de Wee, 6, 16, M. Bom, 7, A. Boone, 11, W. J. Murre, 14, P. Dron- kers, 20 D, v. Boven. Ie overduif J. Goeman, le duif 10.42.45 u.; laatste 11.16.24 u. Wedvlucht Zaterdagvliegers van Lier. 1, 9, 19, P. v. Oosten; 2, 11, 14 P. J. Kloosterman, Biezelinge; 3, 4 M. de Koever, 5, G. Pekaar, 6 G. J. van Es, 7, 8 Pb. van Os; 10, 16 P. de Koeij'er, 12, 18 A. Zoeteweij, 13 J. Zoeteweij', 20 A. Pols, 21, 22, 23 J. v. Vrede, Krabbendijke. Los 1.30 u. le duif 2.25.28 u.; laatste 2.44.37 u. Serooskerke (W.) Gemeenteraad. Maandagmiddag vergaderde 'de Gemeen teraad. De voorz. deelde mede, dat alle aangelanden aan den Wilgenhoekweg, voorzoover de Raad heeft besloten, een sloot te dempen en te vervangen door rioleering, hun medewerking hebben toe gezegd, doch dat de polder „Walcheren" nog geen toestemming heeft verleend. In gekomen was een verzoek van den brie venbesteller J. G. Sturm te Gapinge, om te bevorderen dat het gemeentebestuur een verhoogd voetpad aanlegt, vanaf de hof stede van dhr Joh. Gideonse tot aan de Kookerheulweg. Dit wordt aangehouden voor nader onderzoek. Art. 51 der Alg. Politieverordening wordt gewijzigd in dier voege, dat slui ting der café's ook gelast kan worden op de dagen waarop dienstplichtigen in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere bui tengewone omstandigheden, moeten op komen. De wenschelijkheid van de samenstel ling van een streekplan op Walcheren wordt na uiteenzetting van den voorz. uit gesproken met 6 tegen 1 stem, (die van dhr Melis), terwijl in de commissie die voor de belangen der gemeente in dat streekplan zal zitting nemen worden aangewezen de voorz. en de heer W. Jobse. Naar aanleiding van een ontvangen schrijven van Ged. Staten, stellen B. en W. voor om de op 2 Maart j.l. vast gestelde verordening houdende voor schriften tot het in exploitatie brengen van grond als bouwgrond door particulie ren, in te trekken en opnieuw, gewijzigd, vast te stellen. Z.h.st. goedgekeurd. In de commissie voor verdeeling der graskanten worden aangewezen weth. Wondergem en de heeren L. Gornelisse en Adr. Melis. Bijl de rondvraag vraagt de heer P. Melis verbetering van een wisselplaats aan den Vrouwenpoldersche straatweg bij de hofstede „Korenbloem". De voorz. zal de commissie voor dien weg daarop wij zen. De heer A. Melis feliciteert namens den Raad, den voorzitter met zijtn herbenoe ming als burgemeester. De voorzitter dankt voor deze woorden en hoopt dat de zeer goede samenwerking mag blijven be stendigd. Aagtekerke. Zondag verrichtten de koster en de klokluider der Ned. Herv. Kerk te Aagtekerke voor de laatste maal hun werkzaamheden als zoodanig. D'e heer A. Bimmel was sedert 1 Febr. 1887 als koster werkzaam, terwijl de heer F. Jongepier in de vergadering der kerk- De nieuwe gouverneur-generaal. De „Maasbode" maakt met ingenomen heid melding van het besluit der Regee ring om een bedrag van 25 millioen gul den als steun aan Indië te geven. Het blad merkt in verband hiermede verder op: „Aan deze zaak zit ook een politieke zijde vast. Het regiem-De Jonge loopt ten einde. Er zal zeer spoedig over een nieu wen landvoogd moeten worden gedacht. Het wil ons voorkomen, dat daarbij niet het minst moet worden gelet op de psy chologische zijde van deze benoeming. Er worden verschillende namen genoemd; daaronder ook van mannen, die Indië niet kennen. In gewone omstandigheden zou dit kunnen. Maar nu is het een be zwaar. Men hoort ook namen van „papa- biles", die geen inzicht hebben, althans geen ervaring, van budgetaire en econo mische vraagstukken. In de huidige om standigheden schijnt ons dit niet zonder gevaar. Ons Indië verkeert in geheel an deren toestand dan Britsch-Indië. Wiji moeten nu in Indië een Landvoogd hebben, die hier en ginds in breeden kring vertrouwen wekt om zijn kennis van Nederland, van Indië, van de politie ke, economische en mondiale structuur van ons geheele rijk. Er zijn niet veel zul ke mannen, maar ze zijn er. Eén van hen mèt de 25 millioen en minister Colijm maakt zich verdienstelijk voor het Ko ninkrijk." voogdij van 20 D'ec. 1901 als klokluider werd benoemd. Na afloop der prediking richtte zich Zondagmorgen de predikant D's G. Panhuise tot beide scheidende func tionarissen. Spreker noemde het een niet alledaagsch feit, dat de een gedurende bijna 50 en de andere ongeveer 35 jaar zijn werkzaamheden voor de Ned. Herv. Kerk had verricht. Hij gewaagde van groote trouw en toewijding, waarmede zij dit alles hadden gedaan. Na de toespraak zong de gemeente op verzoek van den predikant beiden toe Ps. 134: 3. Korfbal. lerseke. De korfbalvereeniging „Vol harding" speelde Zaterdag tegen Zeelan- dia van Hansweert op het terrein der eerste vereeniging te lerseke. Einde 22. Voetbal. Rilland-Bath. Zaterdag trok „Rilland" met een combinatie naar Waarde, om daar een club van dien naam in een vriendschappelijken wedstrijd te gaan be kampen. Ruststand 31 voor Rilland. Eindstand 8—2 voor Rilland. Chr. Ned. Voetbalbond afd. XIII. Uitslagen van de voor de competitie gespeelde wedstrijden: Klasse I: K.V.V. I—Olympia I 5—2; Rohda IUnitas I 50. Klasse H: V.I.O.S'. I—S.D.O. II 1—3; D.S.C. I'Nieuwdorp I 13. Programma 2 Mei: I klasse: S.D.O. I—K.V.V. I; Rohda IOlympia I. II klasse: Unitas IIV.I.O.S. I; Nieuw dorp I—S.D.O. II. De brengers der Romeinsche beschaving. „Volk en Vaderland" schreef een ar tikel over de Nederlandsche ambulance n bes-iynië, van welks uitzending - naar het N.S.B.-orgaan mededeelt de opzet was „onder den schoonen schijn van menschenliefde en humaniteit een anti-fascistisch getuigenis af te leggen". Na dezen hoogstaanden aanhef wraakt het blad het feit, dat H. K. H. Prinses Juliana bij de uitzending der ambulance betrokken is geweest(l), om vervolgens te constateeren dat natuurlijk is gebeurd wat gebeuren moest, uitplundering van de ambulance door de Abessynen zelf. Fel keert het orgaan zich dan tegen een Reu- terbericht, dat dezer dagen heeft gemeld, dat de Engelsche ambulance drie léden van de Nederlandsche expeditie heeft ge- Dezer dagen las ik dat te Rotterdam een bijzondere lagere school, aangesloten bij Ghr. Volksonderwijs, wordt opgeheven. Geheel vrijwillige concentratie. Të Waddinxveen handelt men anders. Er zijn daar twee scholen uitgaande van Ghr. Nationaal Schoolonderwijs. Hervormden en Gereformeerden werken hiervoor tot nu toe samen. Op initiatief van Ds L. Vroegindewey die deze samenwerking ongewenscht acbt, is nu besloten een Herv. school te stich ten. En om nu een voldoend aantal kin deren te krijgen die niet reeds een bij zondere school bezoeken,- zullen de kinde ren die straks voor het eerst naar' school gaan, op de openLare school worden ge plaatst. Via die school zullen ze dan later op de Herv. school terecht komen. Het doel kan ik althans in deze om standigheden niet toejuichen. En het middel is beneden critiek. Naar het heet hebben we hier te doen met een der eerste gev.olgen van het ,,een- heidsstreven" van Prof. H. Visscher. In dat geval wil ik hopen dat het bij deze eerste vrucht zal blijven. OPMERKER. Parkeerende auto's op rijwielpaden... pratende voetgangers en fietsers il||| op den rijweg., op die manier móeten er lm- ^|m|b| mors ongelukken gebeu- ren. Wat zoudt u hier- •rie van denken: IEDER OP JPK ZIJN EIGEN WEGI B red, die ternauwernood aan de voorhoede van het Italiaansche leger ontsnapt wa ren. „Hier wordt," aldus het N.S.B.-blad in heilige verontwaardiging „door Reu ter de misleidende voorstelling gegeven, dat de Nederlandsche ambulance van Italiaansche zijde zou zij'n bedreigd Het is wel pech voor het N.S.B.-blad, merkt de N e d e r 1. hierbij op, dat gelijk met de publicatie van zijn verheffend ar tikel, in de N. R. Ct. van 24 dezer een brief van dr van Schelven, die nog wel iets meer ter zake kundig mag worden geacht, is verschenen, waaraan wij' enkele zinnen met betrekking tot het Itali aansche gevaar voor onze ambu lance ontleenen: „Den leden van onze ambulance te Kworam was op het hart gedrukt, goed te letten op het voortrukken der Italianen; en uit voorzorg goed contact te houden met de Engelsche ambulance, daar deze nog steeds de beschikking had over een aantal vrachtauto's. Onze unit had n.l. een enorme sterfte onder haar muildieT ren gehad. Van 67 dieren waren er bij' mijn vertrek nog slechts 3 in leven! Hadden zij' bij' de nadering der Italianen niet de beschik king over een vrachtauto, dan zouden zij niet alleen niet in staat zijn, hun mate- -iaal 'n veiligheid te brengen, maar zou den ™ii' ze'fs bezwaarlijk het eigen lijf ':-nnr bergen! H.et lijkt hier in Neder land vreemd, dat men den leden van een Roode Kruis-ambulance raden moet te vluchten. En toch was dit noodzakelijk. De Italianen voeren n.l. al hun gevechten met behulp van Ascari's, d.w.z, gekleurde troepen onder aanvoering van blanke of ficieren. Op 200 man zwarte soldaten 1 Itali- aansch officier en enkele Italiaansche onderofficieren. De haat van deze As cari's tegen de eigenlijke Abessynen is zeer groot' en wreedheden aan beide zij den zijn niets ongewoons. Enkele eenhe den der Abessynsche troepen stonden onder bevel van Europeesche officieren. VAN DINSDAG 28 APRIL 1936, Nr 176. Verlaging van de margarineprijzen dringend noodig. In verband met door Dr Kortenhorst gestelde vragen inzake den prijs der mar garine, merkt de Maasbode o.m. op: „Het heeft ons genoegen gedaan, dat èn bij de motiveering van de verlaging van den boteraccijns, èn bij het stellen van de vraag van Dr Kortenhorst het belang van den consument eens in het centrum van de belangstelling is ge plaatst. Het belang van den producent, van den melkveehouder in dit geval, heeft tot de geheele crisiszuivelregeling aanleiding gegeven. Dit belang is groot. Maar het belang van de voedsel-, i.e. de vetvoorziening van ons volk is ook groot, Op dit punt nu zien wij zooals door Dr Kortenhorst in de Tweede Kamer is opgemerkt dat de heffing, welke nu op de margarine wordt toegepast, van dien aard is, dat de klasse van de be volking, die dit product in hoofdzaak ge bruikt en wier koopkracht steeds meer achteruitgegaan is, onevenredig zwaar in vergelijking met den daartegenover staan- den steun wordt belast. Het bewijs? De boterconsument, de meest draagkrachtige, is er een flink stuk op vooruitgegaan: hij betaalt tijdens de werking der crisis-maatregelen een be duidend stuk minder dan in de jaren daarvóór het geval is geweest. De minst- draagkrachtige, echter, de consument van de goedkoopere margarine, betaalt in de laatste jaren beduidend méér. Wat een vergelijking met vóór-oorlogsjaren be treft, deze heeft tot resultaat, dat de boter-consument er niet slechter aan toe is dan vroeger; de consument van de goedkoopste margarine de minst draag krachtige daarentegen, is tengevolge van de crisis-maatregelen wederom véél en véél duurder uit. Er is daarom reden om zich af te vragen, waarom de regeering gemeend heeft, ten behoeve van de kosten van levensonderhoud wel de boter in prijs te moeten doen dalen en niet tegelijkertijd de margarine. Wanneer men de quaestie van een consumenten-oogpunt uit beziet, dan was er voor den maatregel, zooals hij getroffen is, hoezeer wij dien ook toe juichen, niet meer dan een betrekkelijke reden aanwezig; de reden voor een gelijk tijdige verlaging van de margarineprijzen echter springt in het oog. Vanwaar dit gebrek aan toch zoo voor de hand lig gende gelijktijdigheid? Vanwaar dit aan leiding geven tot het stellen van een vraag als die van Dr Kortenhorst, die toch overbodig had behooren te zijn? Wij kunnen daarvoor slechts één oor zaak vinden en dat is deze, dat men het over de mate van prijsverlaging niet eens is. Wij veroorloven ons, erop aan te drin gen, dat men op dit punt niet te angst vallig zij. Een prijs van f 1,08 per K.G. voor een product, dat een typisch volks- voedsel is en dat men onder vrije ver houdingen zeker voor de helft van den huidigen prijs zou kunnen leveren, is zoo belachelijk hoog en doet zoo onnoeme lijk veel schade, dat een drastische ver laging o.i. niet uitblijven mag." Minister de Wilde opent het achtste werkkamp. De officieele opening van het werk kamp te Ghaam (N.-Br.), dat o.m. be stemd is voor de jeugdige werkloozen uit Zeeland, bet achtste van de Cen trale voor Werlcloozenzorg, zal op Woensdag 6 Mei plaats hebben door den 103.) _o— „Wel, gisteren was bet de laatste dag van de terechtzitting over de zeven Bis schoppen en de jury beeft den gebeelen nacht beraadslaagd over bet vonnis en vanmorgen om tien uur zal bet uitgespro ken worden. Wij zijn juist op weg naar Westminster Hall. Maar dit zeg ik u, mijnheer, als de Bisschoppen veroordeeld worden, wordt Monmouth weer levend." „Om tien uur", zei Trelawney, „wel, het is nu acht uur." „Ja. Misschien heeft de jury al uren geleden beslist. Eenigen hadden reeds hun besluit genomen, vóórdat de zitting begon. Zij waren omgekocht door de Je- zuieten, om het „schuldig" uit te spre ken. En ik vrees nog, dat het er van komen zal. Zij hebben ons een Prins van Wales bezorgd en zullen nu ongetwijfeld de Bisschoppen, die trouw zijn aan de Protestantsche religie, veroordeelen en ophangen. Maar de Koning moet voor zichtig zijn en Gastlemaine en Jeffreys en de overigen." Aangekomen in de Fleetstraat, stalde Trelawney zijn paard in een herberg en begaf zich naar Westminster Hall. Toen hij Whitehall bereikte, kon hij zich Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr J. A. de Wilde. Voorts zullen het woord voeren de Directeur van het Staatsboschbeheer, E. D. van Dissel, Burgemeester J. A. J. Jansen, van Zwijndrecbt en de voorzit ter van het Provinciaal Comité voor Noord-Brabant, D's G. C. Postma. Middelburg. Gevonden voorwerpen. Gevonden en te bevragen aan het Bu reau van Politie Heerenrijwiel, Huissleu tel, Kamer- en Closetborstel en vervol gens bij particulieren: Belastingmerk, A. Kerkhove, Brigdamme 144; Metalen Me ter, Jo Visser, Heerenstraat H 145; Zak mes, Gor Vader, Rozemarijnstr. W 247; Muts, K. Wolf, Wal B 76; Heerenport. met inh., Leijnse, Vlissingsohestr. I 175; Kinderport. met inh., F. Jongepier, Ne- derstr. O 202; Pakje met jnh., Deist, Teerp.straat P 32; Lipssleutel, Postkan toor, Postzegelloket; Gentuur van man tel, J. den Boer, Lombardstr. G 69; Twee sleuteltjes aan ring, J. Schotel, Molen burg H 86; Belastingmerk, Jo van Meer, Dwarsstraat O 205; Wandelstok, Bak kerij' Blok, L. D'elft; Papier inh. Kamper blokjes, Gabriëlse, Vlasmarkt L 25; Broche, A. S. Kath, Noordweg B 53z; Rozenkrans, J. v. d. Berge, Hendrikstr. W 69; Riem van bagagediager, R. Her cules, Vliss.straat K 48: Foto-album, Jongepier, K. Heerengracht M 275; Schroevendraaier, Jozdasse, Koningstr. E 2'; Belastingmerk, Leijnse, Noordsingel R 55; Tabaksdoos, de Rijke, Gravenstr. I 256; p. Glacé Handschoenen, een dames Glacé Handschoen, Bioscoop Markt; Fransdhboekje, J. v. Langeraad, Segëersingel V 83; Kinderport. met in'h., N. Holthuizen, Seisweg R 185; Zakmes, Jo den Hollander, N. Oosterschestr. N 96, Zadeldekje rijwiel, Hubregtse, Werfstraat P 254; Heerenrijwiel, H. Dólst, Teerp.straat P 32. Indien een voorwerp bij een der par ticulieren wordt afgehaald, melde men dit aan bet Bureau van Politie. Goes. Gisteravond vergaderde voor de laatste maal in deze campagne bet be stuur van den Chr. Besturenbond met de besturen der aangesloten organisaties. Besloten werd aan B. en W. te verzoeken in de nieuwe commissie, die in de plaats van commissie A van het crisis-comité zal komen, ook gedelegeerden van de be sturenbonden op te nemen. Verder werd medegedeeld, dat de inza meling voor „Jong Holland snakt naar werk', te Goes en in de dorpen, die tot den Besturenbond behooren, thans in totaal heeft opgebracht f 1295.4272, wat aanmerkelijk meer is dan het vorig jaar. Sinds de laatste verantwoording is nog ingekomen van Wemeldinge f 108, van Hoedekenskerke f 3.75 en van Heinkens- zand f 61.50, terwijl nog een bedrag uit Nieuwdorp wordt verwacht. D'e voorzitter wekte de aanwezigen op ieder in eigen organisatie de jeugdige werkloozen aan te sporen zich op te ge ven voor het kamp te Ghaam (N.-Br.), dat 6 Mei a.s. zal worden geopend. D'e secretaris rapporteerde vervolgens, dat de Goesche organisaties aan haar werklooze leden (hoofden van gezinnen en kostwinners) een gift in natura had den doen toekomen tot een totaal bedrag van pl.m. f 110. Het rapport inzake de met Pasohen gehouden huisvlijttentoonstelling luidde, zeer gunstig. Deze tentoonstelling is in alle opzichten geslaagd. Aan de werk looze inzenders werd een extraatje toege zonden. Hartelijke dank werd gebracht aan commissie, helpers en helpsters en jury. Nadat het werk in de studieclubs wes besproken werden de aftredende bestuurs leden D. Koster en G. Blomaard, beiden te Kloetinge, herkozen. Archivaris voor Goes en Hulst. In overleg' met het gemeente bestuur van Hulst is voor de benoeming van een archivaris dier gemeenten de volgende aanbeveling samengesteld: 1. Mej. S. M. van Zanten Jut te D'en Haag en 2. de beer Mr W. G. D1. Murray te Rotterdam. Ter gelegenheid van den jaardag van H. K. H. Prinses Juliana, op a.s. Donderdag 30 April, hoopt de harmonie „Hosanna" een volksconcert te geven op slechts met moeite een weg banen door de menschenmenigte. Van alle kanten klonken bedreigingen en verwenscbingen tegen de Jezuieten, den Paus en de Roomscben in het algemeen. De menigte scheen zeer opgewonden. De afkeer tegen den opstand van Mon mouth was geheel geweken. Alleen mede lijden werd gevoeld voor de slachtoffers van Jeffreys' wreedheid. „Is het mogelijk in Westminster Hall te komen?" vroeg de jonge Gornishman, toen hij ten laatste naderbij gekomen was. „In de Hall komenI" was het antwoord. „Gij zoudt nog gemakkelijker in 's Ko- nings vertrekken kunnen doordringen. Duizenden menscben hebben al uren ge leden bet gebouw gevuld." „Is de Koning er ook?" „Neen, hij durft niet. God geve, dat bij niet lang meer Koning zij." Geen notitie werd van deze naar hoog verraad zwemende woorden genomen. Die ze hoorden, stemden er mee in. Tre lawney gevoelde, dat Willem van Oranje gelijk had, toen deze zeide, dat het voor hem niet langer gevaarlijk was, om naar Engeland te gaan. Onderwijl bespraken de menschen, hoe de uitspraak zou zijn, terwijl de wijzers der klok steeds nader kwamen tot het oogenblik, waarop de uitspraak van de jury bekend gemaakt zou worden. Toen eindelijk de klok tien uur sloeg, werd het doodstil onder de menigte. Zou den de Bisschoppen worden vrijgespro ken of niet? De menigte gevoelde, dat op dit oogenblik de Kerk voor de vrij heden des volks in de bres stond en als gevolg daarvan werden de Bisschoppen toegejuicbd en bemind. Eenige krachtig gebouwde mannen uit Gornwallis, die de verre reis uit hun va derland naar Londen hadden onderno men, mompelden onder elkander, toen de klok ophield met slaan: „Als Sir John Trelawney iets kwaads overkomt, maken we Londen met den aardbodem gelijk." Een minuut later hoorde Trelawney een geweldig leven, maar of het vreugdekre ten waren dan wel kreten van droefheid, kon bij niet dadelijk onderscheiden. HOOFDSTUK 34. De Raadsvergadering. Hij bleef niet lang in twijfel. De kreet, die uit duizenden harten opsteeg, was een kreet van vreugde. De zeven Bis schoppen, die de wet hadden durven handhaven en den toorn des Ko- nings trotseeren, waren vrijgesproken van opstand en verraad. Zij hadden slechts de nationale vrijheden en de rechten des volks gehandhaafd. „Vrijgesproken!" 't Woord ging als een loopend vuurtje van mond tot mond, gevolgd door een luid gejuich. Zoo'n tooneel was nog nooit gezien in de nabijheid van Westminster Hall; sedert de dagen van de vernieti ging der Spaansche Armada had er zoo'n groote vreugde niet in Londen geheerscht. Toen degenen, die de Bisschoppen had den willen veroordeelen, verschenen, werden zij met gejouw en gesis ontvan gen, doch toen eindelijk de Bisschoppen en de jury zich aan het volk vertoonden, scheen er aan het gejuich en de hulde betuigingen geen einde te komen. De ker ken werden geopend en deze vulden zich met dankbare scharen. ,,'t Is een belofte van vrijheid, van recht", riep men overal. Maar toch konden deze betuigingen den twijfel niet wegnemen uit veler hart. „Maar Jakobus is nog Koning", werd er door dezulken gezegd. „Hij zal om één mislukking zijn plannen niet opge ven". „Dan moeten wij een anderen Koning hebben", durfden sommigen zeggen, doch nog slechts fluisterend. De band, die hen jaren onderdrukt bad, was nog niet ver lamd. Wat Jakobus II betreft, hij bezocht dien morgen bet kamp te Hounslow- Heath, en hij was in de tent van Favers- ham, toen de beslissing hem bekend ge maakt werd. „Wat!" friep bij uit, „vrijgesproken? Hoe is 't mogelijk!" „Ja, Sirel" „En wat zegt bet volk?" „Het kan zich niet langer bedwingen en juicht luide." „Zooveel te erger," siste hij tusschen zijn tanden door. „Voor wie zooveel te erger> Sire?" vroeg lord Faversbam. „Voor iedereen," antwoordde de Ko- uing toornig. Het verliet bet kamp en reed naar Lon den. Nauwelijks was hij heengegaan, of de soldaten hieven een luid gejuich aan. „Wat is dat?" vroeg bij. „Niets," werd er geantwoord. „De sol daten uiten alleen hun vreugde over de invrijheidsstelling der bisschoppen." „En noemt gij dat niets?" snauwde de Koning. „Zooveel te erger voor ieder een!" voegde hij er aan toe. Dien avond nam het vreugdegejuich des volks nog toe. Vuurpijlen en vreugde vuren werden overal ontstoken. Een groote stapel takkebossen werd vlak voor Whitehall in brand gestoken, terwijl an dere stapels brandden voor de buizen der Roomsche lords. „God zegene de Reformatie!" „Weg met den Paus, de oorzaak van alle onze moeiten en zorgenl" „En weg met de tyrannenl" De Koning hoorde dit alles in bet pa leis en zijn gelaat betrok. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5