4 De S. D. A. P. en het „Wilhelmus". Kerknieuws. Onderwijs. Rechtszaken Land MAAIks£?E3S3&EEL SH JNOIE. Wordt daar voorloopig nog aangehouden. Uit officieele bron verneemt Aneta, blij kens een telegram uit Batavia, dat de onlangs genomen maatregelen om perso neel van de marine, dat daarvoor ir aan merking kwam, geleidelijk weer te laten thuisvaren, voorloopig moeten worden opgeschort, in verband met ernstig per soneelstekort, zoomede met het oog op deu nog altijd onzekeren, politieken toestand ONZE SCHEEPSBOUW. Naar men verneemt heeft de Ko ninklijke Paketvaart Maatschappij aar. de scheepsbouwwerf van Gebrs. Pot te Bol nes opdracht verstrekt voor den bouw van een motorvracht- en passagiersschip. Het schip, dat 950 ton zal meten, zal worden uitgerust met een Werkspnor- Motoreninstallatie. De voornaamste afme tingen van het vaartuig zijn 57 en 10.06 en 4.60 meter. DE REISBELASTING EN HET INTER NATIONAAL TOERISME. De Gonseil central du toerisme inter national, die thans te Rome vergadert cn waarin Nederland o.a. vertegenwoordigd is door den A.N.W.B., heeft in zijn gis teren gehouden vergadering het in Ne derland aanhangig gemaakte ontwerp tos invoering van een reisbelasting bespro ken en als resultaat van die besprekin gen een motie aangenomen, tegen iedere belemmering van het vrije internationale verkeer. De vergadering sprak haar liedwezen uit over de mogelijkheid van de invoe ring van een reisbelasting in Nedetlaud, welke een ernstige belemmeriug zou zijn van het vrije, internationale toeristenver keer waarvoor sedert vele jaren door de toeristische organisaties van alle landen krachtig geijverd wordt. Notariaat. Te Roermond is, 57 jaar oud, overleden notaris Van Koolwijk, plaatsvervangend lid van den Raad van Toezicht op notaris sen en candidaat-notarissen in Limburg. LUCHTVAART-GARNIZOEN TE AMSTERDAM. Jachtvliegtuig-afdeeling, van Soesterberg naar Schiphol. De reeds geruimen tijd geleden aan gekondigde overplaatsing van een ge deelte der Militaire Luchtvaart Afdeeling van Soesterberg naar de Amsterdamsche vlieghaven Schiphol zal definitief per 1 Juni a.s. geschieden. Hoewel aanvankelijk van een tijdelijke detacheering sprake was, staat het thans vast, dat tot definitieve overplaatsing zal worden overgegaan, en wel van de zoo genaamde „Java", de jachtvliegtuig-af deeling, die bestaat uit de meest ervaren en geroutineerde militaire vliegers van de L.V.A., zulks met het oog op de vei ligheid in de lucht boven het drukke Schiphol, waar jongere en minder erva ren vliegers, die regelmatig oefenvluch- ten moeten maken, misschien wel eens moeilijkheden voor het normale burger- luchtverkeer zouden kunnen veroorzaken. De naar Amsterdam overgaande jacht vliegtuig-afdeeling beschikt over 20 25 jachtvliegtuigen en bestaat uit 40 a 50 man personeel. Zij staat onder commando van den bekenden Indië-vlieger kapitein H. van Weerden Poelman. Op het oogenblik zijn er al een paar jachtvliegers op Schiphol, maar als aan het einde van Mei de geheele afdeeling over is zij moeten er op 1 Juni zijn dan zullen er ongeveer 30 jachtvlieg tuigen op Schiphol aanwezig zijn, die daar dan regelmatig hun oefeningen zul len gaan houden. De „Java" heeft de be schikking over Fokkervliegtuigen van een typt C 5, D 16 en D 17, die alle naar Schiphol zullen gaan. Dit is een begin van de decentralisatie van de luchtvaartafdeeling van Soester berg. Het ligt in de bedoeling, om die nog verder door te zetten. Er bestaan plannen voor het stichten en inrichten van een geheel nieuw militair vliegveld. Waar, is nog niet vastgesteld, maar het is zeker, dat zoodra mogelijk ook nog andere onderdeelen van onze zich steeds uitbreidende luchtvaartafdeeling naar een ander vliegveld zullen worden overge bracht. De school evenwel zal onder alle omstandigheden op Soesterberg worden gehouden. BEZOLDIGING LEDEN RECHTER LIJKE MACHT. Het afdeelingsonderzoek van de Eerste Kamer. Volgens het afdeelingsonderzoek van de Eerste Kamer inzake het ontwerp van wet tot nadere wijziging van de rege lingen, houdende vaststelling van de be zoldiging van leden van den Raad van State, de Alg. Rekenkamer, de rechter lijke macht en de militair-rechterlijke macht, achtten verscheidene leden de voorgestelde regeling, wat betreft de sala- riëering van de rechterlijke en de mili tair-rechterlijke macht het noodlottige gevolg van het streven van de regeering naar nivelleering. Deze leden waren namelijk van mee ning, dat de leden van de rechterlijke en militair-rechterlijke macht een uitzonder lijke positie in het ambtenarencorps in nemen, zoodat zij niet met die rijksamb tenaren, op wier traktementen reeds bij Kon. besluit een "srmindering is toege past, mogen wc a gelijkgesteld. De bijzondere d van de plichten, hun opgelegd, en de shoefte aan hun vol komen onafhankeb kheid, ook tegenover de ?egi-0?ing, wettlgea near het gevoelen van de hier aan het woord zijnde leden het maken van een exceptie op dit stuk volkomen. Wordt, zoo verklaarden de leden, hier aan het woord, dit ontwerp tot wet ver heven, dan zullen zonder twijfel tal van begaafde jonge krachten, bij verbetering van de conjunctuur, de voorkeur er aan geven, hun toekomst elders dan bij de zittende en staande magistratuur te gaan zoeken, ten detrimente van onze rechter lijke macht. Vele andere leden verklaarden, zich met deze opmerkingen slechts ten deele te kunnen vereenigen. Eenigen erkenden, dat de salarissen van de leden der rechterlijke macht ten onzent niet hoog kunnen worden genoemd, met name niet die, welke worden gegeven aan magistraten, werkzaam in colleges, gerangschikt in de tweede en derde klasse. Niettemin waren alle de hier aan het woord zijnde leden van oordeel, dat het wetsontwerp moet worden aanvaard, uit overwegingen van billijkheid tegenover die rijksambtenaren, wier traktementen bij Kon. besluit zijn vastgesteld. De heer Henri Polak adviseert de oude traditie los te laten, het Volkslied te zingen en eerbied te toonen voor het wettige Hoofd van den Staat. Dr Henri Polak geeft in „Het Volk" een beschouwing over bet „Wilhelmus". Het is een fraai en indrukwekkend ge dicht van Marnix van St Aldegonde (een schitterende figuur uit de aanvangsjaren van den strijd tegen Spanje, de rechter band van Willem dien Zwijger, magistraat staatsman, veldheer, geleerde en dichter). Hij voert dten Prins van Oranje spreken de in: „Wilhelmus van Nassau we ben iok van Duytschen bloet" en laat hem verkla ren waarom hij, die den Koninok van Hispangiën „altyd beeft gheëert", er toe kwam zich tegen dezien soeverein te keeren op te komen voor volks- en gewetensvrij heid, te strijden tegen „de tyranny", die hem het „hert doorwont". De melodie is mooi en indrukwekkend. Het Wilhelmus mag zonder twijfel het schoonste aller volksliederen worden genoemd. De mu ziek steekt verre uit boven die van audero volksliederen, het Deutschlandlied, dat op een melodie van Haydn wordt gezongen niet uitgezonderd; en de tekst is een plechtig gedicht, van historische waarde en beteekenis. Er is zeker geen reden om het Wilhel mus als lied beschouwd, te veronachtza men. Er is evenmin reden om 't als volks- lied links te laten liggen. Want het is het zinnebeeld van den grootsten strijd, dien ons volk heeft gevoerd voor zijn onafhan kelijk bestaan, voor de vrijheid van gewe ten, voor het verdrijven van de tirannie. Het ia in den loop van eenige tientallen jaren het volkslied geworden. Het Wien Neerlands Bloed hoort men bijna nooit meer. Wij hebben er ons weinig om be kommerd. Het werd in onze kringen nooit gehoord. Wij zongen voorheen het Vrij heidslied, later den Socialistenmarsch en tenslotte de Internationale. Ik zal de laat ste zijn om dit af te keuren. Integendeel. Zonder zelfverheffing mag ik, met trots wil ik mij een heraut van de revolutionai re 'dichtkunst, van het socialistische lied noemen. Wij zijn socialisten en wij mogen en moeten onze gevoelens vertolken in onze eigen zang. Maar wij zijn óók Neder landers en daarom dienen wij het Neder- landsdhe volkslied niet te verwaarloozen. De Katholieken hebben ook hun partij lied, het „Aan U, o Koning der Eeuwen" (ik geloof, dat het van Schaepman is); de Anti-revolutionairen zingen hun; „Zij zullen het niet hebben" (van Da Gosta); maar zij laten óók het Wilhelmus weer klinken. Waarom wij niet? Ik geef onmiddellijk toe, dat het niet gemakkelijk valt, de oude traditie te la ten varen. Ten eerste, omdat men een soort van Wilhelmus-cultus in het leven heeft geroepen, in zulk een mate, dat het schoone lied dreigt een afgezaagde, ver velende deun te worden. Als men elk uur van den dag het allegretto uit Beethoven's zevende symphonie of het slotkoor van Bach's Matthaus-Passion zou spelen of zingen, dan zouden deze beide muzieken van opperste schoonheid ten slotte ieder een de keel uithangen. Daar men bovendien het Wilhelmus ge denatureerd en verlaagd heeft tot een po litiek strijdmiddel, gericht vooral tegen ons en de N. S. B. de verheven zang van den edelen Marnix op één lijn stelt met het weerzinwekkende product van Horst Wessel, zal het ons moeilijk zijn het volks lied de eer te bewijzen, die het toekomt. Toch zullen wij verstan dig doen ons er aan te ge wennen, Hiermede wil ik niet zeg gen, dat wij onze bijeenkomsten met 'het Wilhelmus moeten aanvangen en beslui ten, noch, dat wij 'het bij alle mogelijke gelegenheden moeten ten gehoore bren gen. Maar wel bedoel ik, dat men het lied eerbiedig aanhoort, als men zich ergens bevindt waar het wordt gezongen of ge speeld; dat onze zangvereenigingen niet weigeren het te helpen ten gehoore bren gen ('hetgeen nog niet zeer lang geleden Is geschied), wanneer zij daartoe bij be paalde gelegenheden worden uitgenoo- digd; dat men er zich niet tegen verzet, als het den kinderen op school wordt ge leerd. Op dén duur komt men er dan wel toe, het, wanneer het pas geeft, mee te zingen. Men versta mij niet verkeerd. Ik begeer 1 volstrekt niet, dat men Oranjeliefde voor wendt, als men haar niet bezit. Evenmin verlang ik, dat men zich voordoet als mo narchist, indien men republikeinsch ge zind is. In het allerminst wensc'h ik ver loochening van het-socialisme. "Wij zijn en blijven, onwankelbaar en onverander lijk, democraten en socialisten. Wat ik verlang is slechts dit: 1. eerbied voor hetgeen de geschiedenis en bet wezen van het Nederlandsche volk symboliseert; 2. eerbied voor het wettige hoofd van den Staat; 3. alles doen, dat kan strekken om te doen uitkomen dat wij een deel zijn van de Nederlandsche natie alles laten, dat anderen gelegenheid zou geven ons te dringen buiten de volksgemeenscnap. De Zeppelin weer boven Zeeland. Zooals men elders in ons blad kan lezen, maakte de Zeppelin, die gister avond van Friedrichshaven naar Zuid- Amerika is vertrokken, de reis weer over Nederland. Het luchtschip werd opgemerkt te Eindhoven, Tilburg, Bergen op Zoom en Vlissingen. Uit Kruiningen schrijft mep ons: Het luchtschip passeerde om 2.10 uur hedennacht over deze gemeente. Velen, die door de radio hekend waren met het vertrek, hadden het er op gewaagd eenige uren nachtrust op te offeren om de Zepp bij nacht te zien. Hun moeite werd ruim schoots beloond. Geheel verlicht, met een sterke stralenbundel naar omlaag gericht leverde het een prachtig gezicht op. De melkprijs in Zeeuwsch-Vlaanderen. Op verschillende plaatsen in Zeeuwsch- Vlaanderen bestaan thans groote ver schillen in de melkprijzen, 'die variëeren van 10 cent tot 6 cent per liter. In het centrum van deze streek is de prijs over het algemeen 8 cent per liter, doch de concurrentie onder verschillende melk- verkoopers is zoo groot, dat hier en daar de prijs per liter lager is. Zoo betaalt men b.v. te Kloosterzande slechts 6 cent per liter. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. (Slot.) Met 1 stem tegen wordt goedgekeurd het namens de Kamer verzonden adres tegen het wetsontwerp tot heffing eener Reisbelasting, welke voor Zeeuwsch- t Vlaanderen veel last en nadeel belooft, I terwijl de mogelijke voordeelen voor den middenstand niet groot worden geacht. Aan de ingediende voorstellen tot het maken van een veiligheidsleuning langs het kanaal Terneuzen-Sas van Gent wordt door de Kamer medewerking verleend. In verband met het wetsontwerp, hou dende regeling betreffende het vestigen van inrichtingen, waarin eenige tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid zal worden uitgeoefend, wordt de opmer king gemaakt, dat energie veelal van grooter waarde is dan vakkennis. Als dit wetsontwerp in alle gemeenten en voor alle bedrijven wordt ingevoerd, zal het de verantwoordelijkheid van de Kamer op ingrijpende wijze belasten. Verzet tegen den deurwaarder. Dezer dagen bevond deurwaarder D. te Hulst zich bij een inwoner te Hontenisse, ten einde een hem gegeven opdracht te vervullen. Bij aankomst in de woning wond een der huisgenooten zich op en wilde den deurwaarder te lijf. Ten slotte is de man ovei gebracht, zij het dan onder hevig verzet, naar de maréchaus- séekazerne. Proces-verbaal werd opge maakt. De Emmabloemcollecte bracht op in Wilhelminadorp f 10,35, in Kattendijke f5.40. De Emmabloem-coUecte te Kapelle- Biezelinge heeft netto opgebracht f 55,80. (Belangeloos bericht.) Middelburg. Bezichtigen Raad huis. B. en W. hebben reeds eerder aan den raad gemeld, dat de opbrengst der rechten voor bezichtiging van het Baadhuis nog voortdurend een teruggang aanwees en, naar aanleiding daarvan, bij hen een herziening in voorbereiding was. Het grondtarief van f 0,25 voor eiken be zoeker werd met ingang van 22 Juni 1920 gebracht op f 0,30, terwijl gelijktijdig werd bepaald, dat voor elk gezelschap uit 10 of meer personen bestaande, f 3 zou wor den geheven (tevoren gold de bepaling, dat voor elk gezelschap, uit 5 of meer personen bestaande, f 1 zou worden ge heven. Het komt B. en W. voor, dat het grond- tarief van f0,30 per bezoeker voor de tegenwoordige omstandigheden, niet in het minst ook met betrekking tot vreem delingen, afkomstig uit landen met ge daalde valuta, te hoog is, terwijl h.i. de vermindering, toegestaan voor gezelschap pen, eerst bij een te groot aantal per sonen begint en daarnevens een speciale vermindering voor kinder-gezelschappen van eenigszins beteekenenden omvang, welke tot heden geheel ontbrak, in ieder opzicht gerechtvaardigd is. Op die wijze zal naar het oordeel van B, en W., de gebleken teruggang kunnen gestuit wor den en het voor 1936 geraamde totaal bedrag, naar zij hopen, bereikt worden. Thans stellen B. en W. de volgende tarieven voor: van eiken bezoeker f 0,25; van elk gezelschap bestaande uit 3 of 4 personen f 0,75; 5 of 6 f 1; 7 of 8 f 1,25; 9 of 10 f 1,50; 11 of 12 f 1,75; 13 tot en met 15 f3; 16 tot 19 f2,50; 20 tot 24 f3; 25 tot 29 f3,50; 30 tot 34 f4; 35 tot 40 f4,50; 40 tot 50 f5. Bij bezichtiging op deze wijze door een aantal van ten minste 20, tot één gezel schap behoorende kinderen wordt de helft van het genoemde gezelschapstarief ge heven, met dien verstande, dat de ge leider of geleidster vrij is van betaling, ook als er meer geleiders of geleidsters zijn. Nog stellen B. en W. voor de koste- looze bezichtiging te beperken tot twee achtereenvolgende door hen te bepalen uren van den eersten Zondag van elke maand en zulks, zooveel mogelijk, voor ieder, die zich op een der vorige dagen ter gemeente-secretarie van een gratis toegangskaart heeft voorzien. De taak van de brand weer bij luchtaanvallen. Gisteravond had in de bovenzaal van de Vergenoeging een bijeenkomst plaats, waaraan een 100-tal personen uit alle gemeenten van Walcheren, vertegenwoor digers van de gemeentebesturen, de brandweren en de luchtbeschermingsdien sten, deelnamen en welke bijeenkomst stond onder het presidium van den bur gemeester van Middelburg. De heer Fernhout hield een inleiding en zeide, dat de Commissaris der Konin gin aan den Zeeuwschen Brandweerbond heeft verzocht genoemde takken van dienst nog eens goed te doen voorlichten over de taak van de brandweer bij lucht aanvallen. Het Bondsbestuur verzocht den heer H. Bierman, commandant van de Middelburgsche brandweer zich daar mede te belasten en deze was daartoe be reid. De heer Bierman heeft in een duidelijke uiteenzetting er op gewezen wat de plaatselijke brandweren hebben te doen bij een luchtaanval en welke resultaten bij goed werken te bereiken zullen zajh. Van de gelegenheid om vragen te stellen hebben verschillende aanwezigen gebruik gemaakt. Dit gaf den spreker aanleiding op' enkele onderdeelen nog nader in te gaan. Woensdag spreekt de heer Bierman over hetzelfde onderwerp te Zierikzee, en vóór 16 Mei volgen dan nog Goes, Axel en Oostburg. (Tholen is reeds op een bijeenkomst te Roosendaal voorgelicht.) Vlissingen. Het aantal werkloozen daalde van 810 tot 770, van wits 80 bij de werkverschaffing te werk zijn gesteld. De opening van de Pier. De vereen. „Gemeenschappelijk Belang" besloot in haar gisteravond gehou'den vergadering pogingen aan te wenden om alsnog verandering te verkrijgen in den dag bestemd voor de opening van de pier. Men achtte Zaterdag 30 Mei, den dag voor Pinksteren, zeker niet geschikt voor een feestdag, zulks met het oog op de belangen der winkeliers. Goes. Het N. S. B.-p a m f 1 e t. In de jongste zitting van den gemeenteraad kwam naar men weet, een in deze ge meente verspreid N.S.B.-pamflet ter spra ke. De voorzitter zei toen, dat hij een onderzoek naar de verspreiders had in gesteld, wat geen succes opleverde. De heer J. D. heeft thans een brief aan den raad gericht waarin hij schrijft een der verspreiders te zijn en met gerustheid alle maatregelen tegemoet te zien. Tot agent van politie alhier is be noemd de heer M. Franke, thans mare chaussee te Terneuzen. Kruiningen. De werkman L. v. d. H. 'had het ongeluk bij het koppelen van kip karren op het werk aan den aan te leggen verbindingsweg, zijn rechterhand te klemmen, waardoor de middelvinger ge deeltelijk verpletterd er hij neer hing. Westkapelle. De opbrengst van de al hier gehouden collecte met de Emma- bloempjes bedraagt f 29,05. (Bel. bericht.) Arnemuiden. Ter secretarie dezer ge meente is gedeponeerd en worden inlich tingen verstrekt betreffende een gevonden bankbiljet van f 10. (Belangeloos.) Geref. Kerken. Drietal te Valthermond, R. D'ouma, cand. te Hardienberg; T. de Haan, cand. te Buitenpost en H. de Moor, cand. te Zeist. Beroepen te Poortugaal, A. de Groot, cand. te Naaldwijk:. i Ds H. Smelt, van 1903 tot 1911 pred. te Wissenkerke, heeft Zon dag wegens bekomen eervol emeritaat afscheid genomen van de Nederl. Herv. Gemeente te Druten. Emeritaat. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland verleende eervol emeritaat, met ingang van 1 Juni 1936, aan D's W. de Leeuw, predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Groote- Lindt. Dr J. R. C a 11 enbac h, die van 1893 tot 1879 de Ned. Herv. Gemeente te I e r s e k e diende, heeft Zondag wegens bekomen eervol emeritaat, afscheid geno men van de Ned. Herv. gemeente te Rot terdam, met een predikatie over 2 Oor. 13 vs. 13. Oud-Vossemeer. Vrijdagavond j.l. her dacht de Geref. Kerk haar 100-jarig be staan in haar tegenwoordige openba ring. Ds G. A. V r e u g d e n h i 1, de pas tor loei, sprak naar aanleiding van Ps. 48 vs. 10 en gaf een historisch overzicht. Dr S. O. Los, van Den Haag, zoon van Ds O. Los, die deze kerk diende van 1890 1897, releveerde verschillende persoon lijke herinneringen en sprak over de be ginselen van Afscheiding en Doleantie. Een sohriftelijke gelukwensch van Ds J. W. Gunst, van Oegstgeest, kleinzoon van een der stichters der kerk, werd voorge lezen, daar Z.Eerw. door hoogen ouder dom verhinderd was het samenzijn bij1 te wonen. Verder voerde nog een lange rij van sprekers het woord. Ds van Herwij nen, van Rilland-Bath, namens de Glas- sis Tholen; Ds Spoelstra, van Anna Jacoba Polder, namens de naburige kerken; br. Haverhoek namens de kerk van Krab- bendijke; br. Korvink namens de kerk van Poortvliet; br Haverhoek namens de kerk van Bergen op Zoom en br Kramer namens de kerk van Tholen. De pastor loei bracht al deze sprekers dank en sprak nog een ernstig slotwoord, waarna door hem het samenzijn besloten werd met dank aan God voor dezen kostelijken her denkingsavond. Bedenkelijke mentaliteit. Naar we in „De Christ. Onderwijzer" lezen ontving een onderwijzer, die als hoofd van een Chr. school in Den Haag wilde solliciteeren en bij zijn vraag om inlichtingen meedeelde, dat hij aan een 5-jarige H.B.S. opgeleid in militairen dienst de officiersopleiding volgen moest, van het schoolbestuur een antwoord, waaraan we het volgende ontleenen: „Dat de mogelijkheid elk jaar eenigen tijd in actie ven militairen dienst te worden op geroepen, waardoor de arbeid aan de school wordt onderbroken, onzerzijds een onoverkomelijk bezwaar vormt een solli citant die tot een dergelijken plicht wordt geroepen, voor de benoeming tot hoofd aan een onzer scholen in aanmerking te' laten komen". DE STAKING IN DE WIERINGER- MEER. Het drijven van onverantwoordelijke elementen. Omtrent de staking in de Wieringer- meer vernemen wiji het volgende; Het aantal arbeiders dat staakt bedraagt on geveer 130, een 100 tal werkloozen dat door het rouleeringssysteem tijdelijk van werk wordt uitgesloten heeft zich bij de stakers aangesloten. Zijl hebben geweigerd te stempelen, slechts een 30-tal heeft beloofd met stem pelen door te gaan. De geheele actie is door slechts een 40- tal revolutionaire elementen doorge voerd; anderen zouden het werk wel weer willen hervatten, doch dit is hun door Rgeeringsmaatregelen belet, ook durven zij niet goed uit vrees voor molestatie. Bij een werkwillige werden de ruiten in geslagen. Een 25 arbeiders werken onder politietoezicht door. De politie te Wierin- ,gen heeft assistentie gekregen uit de omliggende plaatsen. De stakers trachten voortdurend aan sluiting te verkrijgen met werkwilligen uit andere gemeenten. Gisteren heeft men ge tracht Medemblik en Enkhuizen te berei ken. Door het persoonlijk optreden van burgemeester Peters uit Medemblik is hun den doorgang echter belet. De politie heeft rake klappen uitgedeeld en de be- toogers uiteengedreven. Van Amsterdam hebben de stakers be richt ontvangen dat zij op steun kunnen rekenen. De Wieringer stakers hebben besloten de geheele Nederlandsche arbeiderswe reld tot strijd op te wekken. Alom in het land zijn gisteren circulaires verspreid om financieelen steun. Men is vast beslo ten vol te houden. Gisteren had te Alkmaar, aldus meldt het A.N.P., een bespreking plaats tus- schen mr M. Singenberg, minister van Sociale Zaken, en de burgemeesters van Medemblik, Hoorn en Wieringen, de hee- ren Peters, Leemhorst en Kolff, terwijl voorts daaraan deelnamen de heeren Meyer de Vries, hoofdinspecteur van de werkverschaffing in algemeenen dienst en Kikkert, rijksinspecteur van de werk verschaffing in het district Medemblik. Besproken werd de toestand in de ge noemde gemeenten en speciaal in "Wie- ringen. De door den heer Peters, burge meester van Medemblik genomen maatre gelen konden de goedkeuring van den minister wegdragen. Staande de conferentie werden maatre gelen genomen om den heer Peters een tiental marechaussee's ter beschikking te stellen, waarmede deze de bewaking van de geheele Wieringermeer dus ook van de niet bijl Medemblik behoorende ge meenten op zich zou kunnen nemen. Besproken werden nog de ten aanzien van de stakers te nemen maatregelen. Zij worden voor ombepaalden tijd van de werkverschaffing uitgesloten en ontvan gen in die tijd een minieme ondersteuning in natura, waarvan de omvang in onder ling overleg werd vastgesteld. Verbetering. In het nr van Za terdag j.l. komt een verslag voor van een rechtszaak, voor de rechtbank te Middel burg behandeld, betreffende een oplich ting. Daarin wordt o.a. genoemd N. Bruin- ooge te Kruiningen, dit moet zijn N. Bruinooge Sr te Wemeldinge. Met den koopman Meijaard te Wemeldinge is be doeld J. Meijaard te Oudelande. Ook het gewicht der wortelen is niet juist. In plaats van 18000 K.G. was er slechts 14.700 K.G. aanwezig. RECHTE In do „Rc lating van t Mr Feith, af loos man hel tot (zijn) ee en toen de i steun moest Feith dit mt dermans beu Naar aanl tusschen „vj Dr Arts in Het schijn vatting te zi, ters, dat zij zoo maar vl gen over hui dat zij altijd altijd za geval zijn keurende wa in humorist! een extra waarvan wij zeker niet at Wij hebbei direct na he vóór het ond< een president beklaagde, iemand, niet geheele verlo zeggen. Ons van macht, i niet wordt g' Nog geen kost een abi Abonnemen Weekabonn STAL- EN Twee derde Jhr. L. J. voorzitter va. scherming va „üp de in ring van afg eenigingen in gens dieren w naar het voc een wet veria beschermt, we nog eens na t stalbranden, daarom verzo fende persinf' Aan dit ve onzen hijzondi zijden stroom moet. Maar 1 weesit, zoo di overvloedig w komst is wedi In 30 dage 37 branden hoornvee, 121 honden, 2 ap tezamen 1217 vielen. Ten minste scheidene br voor vermeld: komen. Men 1 deeling; alle Maar het zoo oppervlakl onze aandacht op 23 Maart den, in dien in dien van 1 Ons brand-sta ten wij, dat aan of volgent plaats hadder (62 pot.!) in Was er 15, zonders aan d lij't, drank en gelukkigerwijz in de stallen g pen, datde door strengere aan weten te Vereen, van oi De Vereenig: Landbouwcurs Vlaanderen hi gewone algem ter was de hee mededeelingen bestuur reeds voorgenomen i De bedoeling van Juni per a Maastricht, on te brengen aar naar Luik om je te nemen 1 verder eenige te bezoeken. Nadat defii excursie was ring voortgezei inleiding door de voeding va band hiermed instellen van Goedgevonde stuur een corr wezen, die zal tische boeren een studiegrot Door den h pauze een ca' over het paart

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2