EERSTE BLAD De zaak dringt. Buitenland. De oorlog in Abessynië. De voorgenomen Grondwetsherziening. De havens van Rotterdam en Antwerpen. Binnenland DINSDAG 28 APRIL 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG Ro. 178 lala a Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststruat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden .9 mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.8b. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Jhr. Mr de Geer heeft in -de algemeene vergadering van de Chr. Hist. Unie de aandacht gevestigd op het ontstellende feit, dat het in een onzer groote steden is voorgekomen, dat in een jaar meer echtscheidingen voltrokken wer den dan huwelijken gesloten. En terecht werd er daarbij op gewezen, dat we hierbij niet te doen hebben met een blijk van incidenteel verval, maar van loswrikking van eeuwenoude normen. Een droevig verschijnsel. En dat temeer, omdat dit verlaten van de Christelijke zedewet in de hand wordt gewerkt door de houding van de Over heid, die het stilzwijgend toelaat, dat met de ten opzichte van huwelijk en echt scheiding bestaande voorschriften op ergerlijke wijze wordt gesold. Ten opzichte van de echtscheiding neemt onze wet een wat wij zouden kun nen noemen, gematigd standpunt in. Aan de eene zijde heeft men de strenge leer, die oordeelt, dat alleen de dood een huwelijk kan ontbinden en waarbij elke echtscheiding is verboden. Dit is het standpunt van de R.K. Kerk, die het huwelijk beschouwt als een sacrament, dat niet verbroken kan worden. Vandaar dat naar Roomsch Katholieke leer, alleen een priester (die de sacra menten bedient) en niet dé ambtenaar van den Burgerlijken Stand een huwelijk mag voltrekken. Bij ons is in zooverre rekening gehou den met de gevoelens van onze Roomsch Katholieke landgenooten, dat in ons Bur gerlijk Wetboek bepalingen zijn opgeno men voor de scheiding van tafel en bed, waarvan de R.K. wel gebruik mogen maken. Aan de andere zijde heeft men de zeer moderne leer, die het huwelijk beschouwt als een contract. Elke overeenkomst, zoo als koop, huur, enz. kan met onderling goedvinden der contractanten ontbonden worden. Welnu, dan moet men ook een huwelijk met gemeen overleg kunnen ont binden! Onze wet neemt een standpunt in ge legen tusschen deze beide uitersten. Aan de eene zijde laat zij echtscheiding toe, doch aan de andere zijde verbiedt zij de echtscheiding dooronderlinge toestem ming (art. 263 B. W.) De rechtbank kan alleen de echtschei ding uitspreken op een der vier gronden in de wet genoemd: le overspel, 2!e kwaadwillige verlating, 3e veroordeeling tot een vrijheidsstraf van minstens 4 jaar en 4e levensgevaarlijke mishandelingen. Een zeer afkeurenswaardige practij'k heeft echter het wettelijk verbod van echt scheiding met onderlinge toestemming ge heel illusoir gemaakt. Men heeft er n.l. dit op gevonden, dat bijl onderlinge afspraak een der echtge- nooten den ander van overspel beschul digt, en dat deze beschuldiging in strijd met de waarheid wordt erkend. Het feit wordt dan geacht vast te staan en de rechter wij'st dienovereenkomstig vennis. Het is jammer dat aan deze algemeen bekende weerzinwekkende practijk door den wetgever nooit een einde is gemaakt en dat zoo feitelijk het loslaten' van de goddelijke zedewet door de Overheid ge- sanctionneerd wordt. En wij blijven nog altijd hopen, dat het huidige crisiskabinet aan dit sollen met de huwelijkswetgeving een einde zal maken en het doorwerken van dit ont bindingsproces zal trachten te stuiten. Dat is zeker niet minder noodig dan de versterking van de militaire defensie en dan een herziening van de Grondwet. Er is hier periculum in mora; de zaak dringt! In het Zuiden. Het Ahessynsche legerbericht meldt, dat de Italianen, nadat hun offensief van 14 tot 17 April met bloedige verliezen voor den vijand was afgeslagen, den 24sten opnieuw, met inzet van al hun beschikbare strijdkrachten tot den aanval in de richting van Sasa Baneh zijn over gegaan. Ofschoon de vijand alle strijdmiddelen, waarover 'hij beschikt, in het vuur brengt, duurt de slag reeds drie dagen voort, zonder dat de Italianen erin geslaagd zijn, Sasa Baneh, of zelfs de posities ten Zui den van deze stad, te bereiken. Gisteren is de stad Goba door Italiaan- sche vliegtuigen met talrijke brandbom men en granaten gebonmbardeerd. D'e Ahessynsche generaal Nasiboe heeft medegedeeld, dat zijn troepen met scherp geschut vijf Italiaansche vliegtuigen, waaronder een zware bommenwerper, naar beneden hebben geschoten. Wat den toestand op het Zuidfronl betreft, hebben de Abessyniërs nieuwe hoop geput uit berichten van Italiaan sche zijde, welke door deserteurs zijn overgebracht, volgens welke de troepen van generaal Graziani ernstig met wa tergebrek te kampen hebben. De watertoevoer uit het woestijnachtige gebied van Ogaden is maar zeer schaarsch. In het Noorden zetten de Italianen hun offensief krachtig voort. Ook langs den keizerlijken weg rukken de Italiaansche troepen weer op. Den Sjolameda-pas heb ben zij echter nog niet bereikt en het is waarschijnlijk, dat de kracht van het Ita liaansche offensief in dezen pas gemeten zal worden. Van tegenstand der Abessyniërs is nu nog nauwelijks sprake. Slechts eenmaal kwam het tot een treffen tusschen de uit Askari's bestaande voorhoede der Ita liaansche strijdkrachten en een afdeeling slecht uitgeruste Abessynische manschap pen. Na een korten strijd sloegen de Abessyniërs op de vlucht, met achterla ting van 14 dooden en gewonden. D'e As kari's verloren drie dooden en 10 gewon den. Dochter van den Negus doet beroep op Herriot. Herriot beeft een ontroerend telegram ontvangen van de zeventienjarige doch ter van den Negus, prinses Tsahai, uit naam van de Ahessynsche vrouwen. „Wij wenden ons smeekend tot U, mijn heer Herriot; Gij zijt voor ons het sym bool van een betere menschheid, van de menschheid van morgen, waarvan wij zouden willen, dat zij de menschheid van heden was. Het mechanisme van Genève is traag en de oorlog zal nog wel langen tijd duren voordat het heilig karakter der verplichtingen tenslotte overwint. Maar Gij' kunt Uw gezag aanwenden, dat het gruwelijk gebruik van gifgassen op houdt. Uw hart kan niet ongevoelig blij ven voor het lijden van onze kinderen, die zich moeten laten slachten in een ongelijken strijd voor de onafhankelijk heid en de vrijheid, die hun goed recht zijn." Herriot heeft een antwoord-telegram gezonden aan de prinses van Abessynië, waarin hij haar de- ontvangst van haar aandoenlijk schrijven meedeelt, dat zijn volle aandacht heeft en waarop hij de regeering van Frankrijk opmerkzaam heeft gemaakt. De Prinses heeft eveneens een beroep gericht tot de heele wereld en de wereld pers, waarin zij er op aandringt, dat men Italië dwingt, de gifgassenaanvallen op te geven en den oorlog te staken. DE VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK Groei van het communisme. Het ministerie van binnenlandsche za ken deelt mede: Van de 618 kiesdistricten is thans van 616 de uitslag bekend. Van deze uitslagen zijn er 183 defini tief, terwijl 433 herstemmingen noodig zijn. A.s. Zondag wordt dus eigenlijk pas de gro'ote slag geleverd. Het resultaat is thans: Conservatieven 4, winst 2, verlies 0; Christ, democraten 12, winst 0, verlies 2, Unie-republikeinen 40, winst 11, verlies 2; Links-republikei nen (Franklin, Bouillon en Flandin) 33, winst 5, verlies 5; onafh. radicalen 11, winst 2, verlies 3; radicalen 23, winst 2, verlies 7; Republ.-socialisten 4, winst 1, verlies 0; Onafhankelijk socialisten 1, winst 0, verlies 3; Socialisten (S.F.I.O.) 21, winst 2, verlies 6;' Communisten 6, winst 3, verlies 0. Opmerkelijk duidelijk is reeds geworden de groei van het communisme. Volgens de Humanité zijn de commu nisten te Parijis van 92.000 tot 160.000 vooruitgegaan. In het departement van zijl ongeveer 100.000 de Seine wonnen stemmen. Goering's macht versterkt. Met betrekking tot het door ons reeds gisteren gemelde gerucht, volgens het welk Goering binnenkort de functie van vice-kanselier zou gaan bekleeden, wordt nader uit Berlijn gemeld, dat aan Goe ring is opgedragen, toezicht te houden op de grondstoffen- en deviezenkwesties. In een officiëel communiqué dienaan gaande wordt verklaard: „Nu talrijke autoriteiten van staat en partij moeten samenwerken tot regeling van de grondstoffen- en deviezenkwes ties, heeft (Je „Führer" en rijkskanselier den minister-president van Pruisen be last met de studie en ordening van alle noodige maatregelen. De minister van economische zaken, Dr Schacht, had eenigen tijd geleden reeds, toen de bekende meeningsverschil- len tusschen hem en andere instanties zich voordeden, voorgesteld, dat een bij zondere commissie zich met de economi sche kwesties zou bezig houden, daar deze aangelegenheden in kabinetszittin gen niet steeds regelmatig konden worden besproken. De kabinetszittingen waren namelijk toch reeds van langen duur. Schacht had daarom de instelling van een commissie voorgesteld, welke uit zes of zeven ministers zou bestaan. Thans is een dergelijke commissie onder voorzit terschap van Goering benoemd. Tot de commissie behooren o.a. de minister van financiën, Krosigk en de ministers Kerll en Schacht. Betreffende de nieuwe functie van Goe ring verneemt de Berlijnsche correspon dent van de „Daily Telegraph" uit ge meenlijk welingelichte bron, dat Goering door Hitier tevens benoemd is tot bijzon deren commissaris voor de rijksministe ries, die nog niet onder beheer staan van leden der nationaal-socialistische partij. Op 3 Mei zullen onlusten uitbreken in Frankrijk. Naar uit Genève vernomen wordt, zal op 29 en 30 April a.s. in een stad in het Zuid-Westen van Frankrijk, een ver gadering worden gehouden, waaraan be halve de voorzitter van de communis tische partij in Frankrijk, de gedelegeer den van de komintern, die op het oogen- blik in Tsjecho-Slowakije, dichtbij de Roemeensche grens vertoeven en de voor naamste kopstukken der Spaansche com munisten zullen deelnemen. De komintern hebben order gegeven om te zorgen, dat 1 Mei zoo 'kalm moge lijk zal verloopen. Maar vanaf 3 Mei 's avonds of 4 Mei 's morgens, zullen on- lusten uitbreken in Frankrijk, speciaal in Marseille en in R ij s s e 1, terwijl ook de Spaansohe revolutionnaire actie zal worden uitgebreid. De „Zepp" opnieuw naar Zuid-Amerika. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is gis teravond om 19.25 uur M.E.T. voor de tweede maal van dit jaar naar Zuid- Amerika gestart. Bevelvoerder is kapitein von Schiller. Het luchtschip neemt wederom de noor delijke route over Nederland. Een opmerkelijke inbeslagneming te Berlijn. De Duitsche pers, welke steeds in haar geheel als geïnspireerd mag worden be schouwd, houdt zich in den laatsten tijd weer meer bezig met Oostenrijk dan zulks een tijd lang het geval is geweest. Op zich zelf is dit niet te verwonderen, want de gebeurtenissen en de spanning in Oos tenrijk maken niet alleen in Duitschland maar ook in de geheele wereld verhoogde belangstelling gaande. Opmerkelijk is echtqr, dat het nummer van de Temps, waarin er op gewezen wordt, dat de Duitsche pers op de mogelijkheid van een Habsburgsche staatsgreep zinspeelt, en dit als een afleidingsmanoeuvre wordt bestempeld, onmiddelijk in beslag is ge nomen. Leve de vrijheid Erwin Oehl, een schilder uit Thalmas- sing in Frankenland, is uit Duitschland verbannen, omdat hij op 29 Maart bij de Rijksdagverkiezingen tegen Hitier stemde. Op den dag na de verkiezingen kwam de politie bij Oehl thuis, toonde hem zijn stembiljet, en zeide hem aan binnen een maand Duitschland te verlaten. Eenige dagen geleden is Oehl in 'Straatsburg aangekomen. Men gelooft dat de plaat selijke autoriteiten, die vermoeden dat Oe'hl anti-Hitler was, het stembiljet dat hij kreeg van een teeken hebben voorzien, zoodat men het later kon terugvinden. Dit schijnt het eerste geval te zijn, dat iemand, die gerekend werd tot de „echtè" Duitscbers te behooren, toch is verban nen. Men kan hieruit zien, welk een waarde de verkiezingsuitslag van 29 Maart 'heeft! De toestand in Palestina blijft gespannen. De toestand in Palestina blijft gespan- Indiening bij de Tweede Kamer nog voor het zomerreces? Naar de parlementaire redacteur van de Telegr. verneemt, vordert de arbeid der staatscommissie tot voorbereiding van de partieele grondwetswijziging-1937 goed. Verwacht wordt dat de commissie om streeks half Mei met haar ontwerp gereed zal zijh en dat ziji dan eind Mei haar rap port ten geleide van dit ontwerp aan de regeering zal kunnen aanbieden. Is de gang van zaken inderdaad aldus, dan vertrouwt de regeering, naar de Tel. voorts verneemt, dat ziji nog vóór het zo merreces het wij'zigingsontwerp bijl de Tweede Kamer zal kunnen indienen. Ter stond in de tweede helft van September zou dan het afdeelingsonderzoek kunnen plaats vinden, eventueel gevolgd door na der overleg met de regeering, welke dan nog voor bet einde van bet jaar haar memorie van antwoord aan de Kamer zou kunnen doen toekomen; wellicht is er voor het Kerstreces ook nog gelegenheid voor de mondelinge behandeling. Het eerste kwartaal van 1937 is dan zoo noodig beschikbaar voor de discussie in de tweede en in ieder geval voor de behandeling in de Eerste Kamer, waarna in April ontbinding van de kamers en verkiezingen volgen. Hierna kan dan nog voor den zomer een aanvang worden ge maakt met de tweede behandeling van de in eerste lezing tot stand gekomen wet, waarbijl krachtens grondwettelijk voor schrift, de overeenkomstig genoemde wet voorgestelde wijzigingen met twee derden der uitgebrachte stemmen door de nieuwe kamers moeten worden aangenomen. nen. De Joodsche handel schijnt zich te Jeruzalem weer te herstellen, doch de al gemeene staking wordt onder bedreiging gehandhaafd. In de provincie is het nog zeer on rustig. De enkele automobielen, die nog rijden, zijn genoodzaakt de hulp van de gewapende macht in te roepen, om inci denten te vermijden. Nieuw program van Roosevelt. In zijn te Baltimore en New-York ge houden redevoeringen heeft president Roosevelt de voornaamste punten van zijn niéuw verkiezingsprogramma uiteengezet en zijn New D'eal-politiek verdedigd. Het verkiezingsprogramma van Roose velt bevat de volgende punten: 1. Maatregelen tot verkorting van den arbeidstijd (korte arbeidsweek) voor per sonen in vasten dienst en behoorlijke mi- nimumloonen. 2. Invoering van een hoogeren mini mum- en een lageren maximum-leeftijd voor den arbeider. 3. Het streven naar een oplossing van economische en sociale problemen door den staat. 4. Een meer algemeene verdeeling van het verhoogde volksinkomen. 5. Handhaving van een politiek, welke ertoe bijdraagt het prijsniveau te verhoo- gen, d.w.z. een waardevermindering van den dollar tot stand te brengen in verhou ding tot de prijzen der gebruiksvoor werpen. De Belgische staatsinkomsten dalen. Ondanks de zelfvoldaanheid van minis ter De Man schrijdt de rampspoedige da ling van de zoo voorzichtig geschatte rijksinkomsten in België verder. D'e mi nister van Financiën heeft wel te veel gezegd, toen hij in 1935 verklaarde, dat zijn begrooting voor 1936 zoodanig was geraamd, dat de inkomsten de schattin gen moesten overtreffen. Het tegendeel is waar gebleken. Januari was slecht, Februari nog slechter en Maart logen straft nog welsprekender de hoogconjunc tuur. Zegt dit den voorstanders van de valuatie niets? De „uitstervende Indianen. Het roede volk, dat men nog niet zoo lang geleden uitstervend waande, ver meerdert zich sneller dan eenig ander ras in de Vereenigde Staten, D'ezer dagen verklaarde de Amerikaansche commissa ris voor Indische aangelegenheden, John Collier: „In het jaar 1935 werden 9,2 procent meer Indianen geboren dan er stierven dat is een hooger percentage dan dat der blanke of zwarte bevolking.". Korte Berichten. Volgens de telling van 1 October 1933 heeft het eigenlijke Japan een be volking van 69.254.148 zielen, hetgeen 4.804.143 of 7,5 procent meer is dan in 1981. Een groote Amerikaansche vloot, bestaande uit 150 oorlogsschepen van alle categoriën, van pantserschepen tot duik- booten, is uitgevaren voor het houden van zesweeksche manoeuvres in den Stil len Oceaan. Zij wordt vergezeld van 450 vliegtuigen, die door de schepen zelf en door vliegkampschepen worden vervoerd. Binnenland. De komende^grondwetsherziening. Luchtvaart-garnizoen te Amsterdam. D'e toepassing van het Hypotheekcommis siebesluit. De staking in de Wieringermeer. Buitenland. De strijd om Addis Abeba. Nieuw program van Roosevelt. De verkiezingen in Frankrijk. Dó Kaap-provincie is door groote branden geteisterd. Een groote brand, die over een opper vlakte van zes vierkante mijlen heeft ge woed heeft den moeien Paarl-berg in een dorre woestenij herschapen. Ook bij de Mossel-baai werd door de vlammen over een uitgestrektheid van tien mijlen in den omtrek vruchtbaar land in een woestenij herschapen. België niet bereid op Nederlandsche verlangens in te gaan. Naar gemeld werd heeft een delegatie van het Antwerpsche gemeentebestuur, bestaande uit burgemeester Huysmans en de heeren Baelde en Morter, onder scheidenlijk wethouder van de havenbe drijven en van financiën, gistermiddag haar opwachting gemaakt bij den heer van Langenhoven, secretaris-generaal van het Departement van Buitenlandsche Zaken, ten einde, verontrust door de be richten omtrent stappen, die de Neder landsche regeering heeft ondernomen met het doel een afschaffing van de surtaxes d'entrepots ook voor Rotterdam te be werkstelligen, nog eens met nadruk de aandacht van de Belgische regeering te vestigen oip het vitale belang, dat Ant werpen bijl deze quaestie heeft. Een gelijkstelling van de beide concur- reerende havens op het stuk van de sur taxes d'entrepots zou voor Antwerpen een zeer zware slag beteekenen en burge meester Huysmans drong er dan ook met klem op aan, dat de Bëlgische regee ring alles in het werk zal stellen om te verhinderen, dat de Nederlandsche regee ring in haar opzet zou slagen. Antwerpen eischt, dat de status quo op het gebied van de surtaxes d'entrepots integraal zal worden gehandhaafd. Naar men ons mededeelt, heeft de heer Van Langenhoven de Antwerpsche heeren in dit op'zdcht volledig gerust gesteld. NIEUW LID TWEEDE KAMER. Ir C. J. M. Felier is afgetreden. Naar gemeld wordt heeft Ir L. J. M. Feber (R.-K.), die reeds eerder had mee gedeeld, dat hij het wethouderschap van Den Haag niet met het lidmaatschap van de Tweede Kamer zou blijven combinee ren, ontslag genomen als lid van de Tweede Kamer. Naar wij vernemen zal Prof. Mr C. P. M. Romme, die in de plaats van Ir Feber zal worden benoemd, deze benoeming niet aanvaarden. Op de candidatenlijst volgt nu de naam van den heer H. E. van den Brule te Rotterdam, hoofdbestuurslid van de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze", van wien verwacht kan worden, dat hij de be noeming tot lid van de Tweede Kamer zal aannemen. DE VASTE BRUG TE DEVENTER. Minister stelt persoonlijk onderzoek in. Gisterenmiddag kwam de minister van Waterstaat jhr van Lidth de Jeude te D'eventer om kennis te nemen van de kwestie der vaste brug-verbinding aldaar over den IJssel. Ten stadhuize liet de minister zich over een en ander voorlichten om daarna ter plaatse langs de rivier een onderzoek iD te stellen. DE INVOER VAN PAARDEN. Als slachtpaard geïmporteerd, als werkpaard verkocht? Blijkens het afdeelingsonderzoek door de Eerste Kamer van. het ontwerp van wet tot regeling' van den invoer van paar den merkte een aantal leden O" dat paarden, die als slachtpaarden worden ingevoerd, vaak weer als werkpaarden worden verkocht, zulks ten nadeele van de binnenlandsche fokkerij1. Zij' achtten het daarom gewenscht, dat de slacht paarden van de grens af in verzegelde wagens worden verzonden naar de abat toirs, waarvoor ze zijn bestemd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1