508 JAARGANG *do. 1?B Koninklijk bezoek aan de Zuid-Holl. Eilanden. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Steun van Nederland aan Indië. De lotgevallen van de Nederlandsche Ambulance. MAANDAG 27 APRIL 1936 DAQBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg. Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto fO.Sb. Bij contract belangrijke korting. mji u A aa Met veel enthousiasme door de bevolking begroet. Voor Goeree en Overflakkee was het Zaterdag een feestdag en overal wappe ren de vlaggen van woonhuizen en open bare gehouwen, als welkomstgroet aan de hooge bezoeksters, die hier werden ont vangen. Het was de eerste maal dat de Koningin en de Prinses een bezoek aan het eiland brachten. Achtereenvolgens werd een bezoek ge bracht aan Middelharnis, Sommelsdijk, Den Bommel, Achthuizen, Oude Tonge, Dirksland en Stellendam. De bevolking van het eiland komt niet gemakkelijk los en geeft niet gauw uiting aan haar gevoelens, maar ditmaal heeft het enthousiasme het toch van de aange boren kalmte gewonnen. Juist de eenvoud van het bezoek gaf daaraan zijn hartelijkst karakter. Ook deze landbouwstreek, die overal de sporen van zijn bloei draagt, is door de crisis zwaar getroffen, en derhalve was het op wensoh van de Koningin zelf, dat van 'grootsche feesten en ontvangsten is afgezien. Maar juist de eenvoudige wijze, waarop overal de bevolking der dorpen de vorstelijke bezoeksters ontving, gaven de zen tocht over het eiland grootere charme dan eerepoorten en parades hadden kum- nen doen. Bijna overal ging de ontvangst op dezelfde wijze en niettemin ging ner gens bet eigen karakter verloren. Het vertrek van Stellendam heeft op allen, die het hebben bijgewoond, een zeer diepen indruk gemaakt. De visschers hadden al hun botters en andere scheep jes gemeerd. 'Op de havendainmen, die hoog oploo- pen aan beide kanten van het in de diepte gelegen haventje, wachtte een menigte van eenige honderden. Het leek of alle bewoners van Goeree, welk eiland H. M. niet kon bezoeken, naar hier waren ge komen om te getuigen van 'hun aanhan kelijkheid aan het Huis van Oranje. Nauwelijks waren de Vorstinnen gear riveerd of de meni'gte begon spontaan het „Wilhelmus" te zingen. Zij zongen, de eenvoudige visschers met hun stemmen, gewoon om uit te klinken hoven den gie renden wind. H. M. werd niet moede naar alle zijden te danken en liet de autoriteiten ontbie den, blijkbaar om dezen Haar ingenomen heid te betuigen. Reeds lag de motor-barkas gereed om H. M. naar den oorlogsbodem, waar mede Zij was aangekomen, terug te 'bren gen, toen H. M. de bemanning ontwaarde van de reddingsboot „Koningin Wilhel- mina". H. M. wilde ook deze flinke mannen toespreken, doch daar hierop niet was gerekend, was een bruggetje door een aantal belangstellenden bezet. Inderhaast werd dit ontruimd, wat nogal eenig over leg en oponthoud kostte. Eindelijk was de baan vrij. H. M. had het tooneeltje glimlachend gadegeslagen. Zij sprak de mannen toe en vroeg hoe zij aan de vele onderscheidin gen waren gekomen. Hierna onderhield ook de Prinses zich nog even met hen. Daar in verband met de minder gun stige weeromstandigheden de terugreis niet buiten om kon geschieden en de ont scheping te Hoek van Holland geen door gang kon vinden, kwam géheel onver wacht de politiekruiser Zaterdagavond met de beide vorstinnen aan boord voor Vlaardingen aan. 'Om acht uur precies meerde de kruiser aan deii steiger van de Bataafsche Pe troleum Maatschappij, waarna de Konin gin en de Prinses met gevolg in auto's plaats namen met bestemming .voor de residentie. Het bezoek was zoo onverwacht, dat hiervan nagenoeg niets bekend was ge worden, zoodat slechts enkelen getuige waren van aankomst en vertrek der vors telijke personen. Na aankomst in de residentie hebben Koningin en Prinses haar intrek geno men in den „Ruigenhoek" te Scbevenin- gen. Een drledaagsche bloedige veldslag. Drie dagen lang hebben verwoede ge vechten plaats gevonden aan het Zuider front, waar de troepen van generaal Graziani in drie colonnes, van het oos ten, het westen en het zuiden uit een aanval hebben gedaan op Sassabaneh. De Italianen zijn er door het hardnekkig verzet der Abessijnen nog niet in geslaagd zich van de plaats meester te maken. De positie der verdedigers is echter wan hopig. Zij worden van idle zijden inge sloten, maar zouden hebben verklaard liever te sterven dan de wijk te nemen. De oorlogscorrespondent van het Duit- sche Nieuwsbureau seint, dat in het Ita- liaansche hoofdkwartier in Dessie op het oogenblik alle voorbereidingsmaatregelen genomen worden voor den opmarsoh naar Addis Abeba. Langs de weg MakalleDessie, die tot dusverre niet meer dan een woest berg pad was, doch die thans een voor het autoverkeer in orde gebrachte weg is ge worden, regelen colonnes vrachtauto's het aanvoeren van de oorlogshenoodigdheden en de levensmiddelenverzorging. Men gelooft er op te kunnen rekenen, dat de vijandelijkheden op zijn laatst on getwijfeld half Mei beëindigd zullen kun nen worden. Deze laatste veronderstelling is geheel voor rekening van den oorlogscorrespon dent van het Duitsohe Nieuwsbureau. Abessijnen vertellen wedervaren. Sinds twee dagen keeren gewonde en door den oorlog afgematte Abessijnsche soldaten, die uiit Addis Abeba met de legers van Dedjasmats Makonnen en Ras Moeloegeta naar het noordelijk front ge trokken waren, naar de hoofdstad terug, in groepen van zes, acht of tien man. Voor het grootste deel gewond, deels zon der wapenen, deels in volkomen uitgeput- ten toestand, want enkelen hunner heb ben een marsch van 700 km. achter zich, trekken zij naar hun woonplaatsen. Men schat het aantal terugkeerenden, waarvan het meerendeel in Addis Abeba thuis hoort, op 2000 tot 4000 man. Op vragen over het verloop van den oorlog in het noorden, antwoorden zij zonder uitzondering, dat de gevechten zelf niet zoo verschrikkelijk zijn en hen ook niet zoo uitgeput hebben. Ook zijn de verliezen door de Italiaansche bombarde menten en gasaanvallen in het geheel niet zoo vreeselijk geweest. Veeleer moe ten de groote terugtrekkende bewegingen van de Abessijnsche legers uit 'het lang gehandhaafde front TakazzeMakalle Amba Aladji naar Dessie geweten wor den aan de volgende omstandigheden: de Raia-, Aahoe- en Gallastammen, die van oudsher bekend staan als de onbeschaafd ste en roofzuchtigs'te stammen, hebben, telkens wanneer de Abessijnen in gevecht waren met de Italianen, hen in den rug aangevallen en 'hun kampementen ge plunderd. Deze stammen werden voortdurend door Italiaansche aviateurs voorzien van uitgebreide geldmiddelen en van de mo dernste wapenen, munitie en ook tacti sche instructies. Bijna alle plunderingen moeten op hun rekening gesteld worden. Het zijn ook deze stammen geweest, die de verovering ^an Dessie door de Italia nen mogelijk hebben gemaakt. De verkiezingen in Frankrijk. Het Ministerie van Binnenlandsche Za ken publiceerde kort na middernacht de volgende statistiek: Gekozen moeten worden 618 afgevaar digden. Bekend zijn 287 uitslagen. Hiervan werden 88 direct gekozen, ter wijl 199 herstemmingen moeten plants vinden. Uit de 88 verkregen resultaten blijkt het volgende: winst verlies communisten socialisten s.f.i.o. 1 4 soc. unie onafh. soc. 2 rad. soc. 2 2 onafh. radicalen 1 3 links republikeinen 2 2 volksdemocraten 1 union rep. democr. 6 conservatieven 2 Uit deze uitslagen is voorloopig nog weinig positiefs op te maken. Tal van herstemmingen zullen moeten plaats vin den. Tot nu toe valt van groote verschui vingen nog niets te bespeuren. De eindstemming op Zondag a.s. ech ter kan het resultaat van de eerste stem ming volkomen wijzigen. Rumoer in Palestina. Aigemeene staking duurt voort. De aigemeene staking duurde gister morgen in geheel Palestina nog voort. 'Ie Jeruzalem trekken patrouilles met automobielen door de ontvolkte straten. Aan den rand der oude stad Jeruzalem is een zware brand uitgebroken. Op een vergadering van de leiders der Arabie ren is besloten tot het nemen van krach tige maatregelen om de staking te doen naleven: Het in brand steken van win kels die open zijn en het sluiten van de scholen. Uit Beisan wordt gemeld, dat zich daar ongeregeldheden hebben voorgedaan. Het hooge nationale comité, dat onder voorzitterschap van den heer groot- mufti hijeen is gekomen, heeft de Arabi sche eischen gepreciseerd. Deze zijn: on middellijke stopzetting der Joodsche im migratie; verbod van het verkoopen van grond; een nationale Arabische regee ring. De talrijke brandstichtingen in het ge heels land, wijzen op een radicaliseering der beweging. De troepen en de politie worden' in het geheele land voortdurend gereed gehou den voor alarm, daar het gevaar voor bot singen nog steeds niet is geweken. Een voorbarig overlijdensbericht. Biet bericht, dat de koning van E'gypte Foead is overleden, is onjuist. Wel is zijn toestand ernstig. Azana handhaaft den alarm-toestand. Die Spaansche iegeering heeft op het laatste oogenblik haar gisteren genomen besluit, om den alarmtoestand en de cen suur in het geheele land met het oog op de a.s. verkiezingen op te heffen, gewijd zigd. Zij heeft besloten, ondanks de eischen van de pers, den uitzonderingstoestand en derhalve ook de censuur op de pers te handhaven. Korte Berichten. i Het gerucht gaat, dat Goering bin nenkort de functie van vice-kanselier zou gaan bekleeden. Hij zou in zekeren zin permanent gedelegeerde van den Fü'hrer worden, die hem een deel van het regee- ringswerk zou toevertrouwen. DE TWEEDE KAMER. D'e Tweede Kamer is tegen Dinsdag 5 Mei te één uur bijeengeroepen in open bare vergadering. Aan de orde is trekking der afdeelin- gen en regeling van werkzaamheden. De waarnemende voorzitter zal voor stellen, in deze vergadering een aanvang te maken met de beraadslaging over ver schillende wetsontwerpen en conclusies van verslagen van commissies, o.a. de wetsontwerpen tot wijziging en aanvul ling van de nijverheidsonderwijswet, wij ziging van de wet op de openbare ver voermiddelen, herziening van de voor schriften nopens de toelating om koste loos te procedeeren, verhooging van de begrooting van het staatsbedrijf der ar tillerie-inrichtingen voor 1935 (aanschaf fing en aanmaak werktuigen, enz.) en op richting van een n.v. Maatschappij voor Industrie-financiering. PROF. AALBERSE TWEEDE KAMER-VOORZITTER? Waarschijnlijk de eerste op de nominatie. De waarnemend voorzitter der Tweede Kamer, de heer J. J. G. van D'ijk, zal hij den aanvang der vergadering van de Kamer op Woensdag 6 Mei, des namid dags te één uur, voorstellen om over te gaan tot het opmaken van een nominatie voot het voorzitterschap, welke aan H. M. de Koningin zal worden aangeboden. Naar gemeld wordt, is het zeer waar schijnlijk, dat Prof. Mr P. J. M. Aalberse Minister van Staat en leider van de R. K. fractie in de Tweede Kamer, als eerste op de voordracht zal worden geplaatst en een eventueele benoeming tot opvolger van wijlen Jhr Mr Gh. J. M. Ruys de Reeren- brouck zal aanvaarden. In dat geval zal een nieuwe fractie voorzitter gekoizen moeten worden. De „Telegraaf" vernam, dat dan een beroep tot aanvaarding dezer functie gedaan zal worden op Mr G. M. J. F. Goseling, 'den voorzitter der R. K. Staatspartij. Wanneer Prof. Aalberse Kamervoorzit ter wordt, komt ook vacant de 'betrekking van Rijksbemiddelaar in 't vierde district, omvattende de provincies Limburg, N. Brabant, Zeeland en Gelderland bezuiden de Waial. JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK De f 100.000 binnen! De perscommissie van de Centrale voor werklooaenzorg meldt, dat de stand der collecte thans f 101.977,22% is1. Hierbij dilent opgemerkt te worden, dat in dit bedrag een gift van f 10.000 begre pen is en 'het overige opgebracht werd door de activiteit der plaatselijke comité's. Nog 78 plaatselijke comité's moeten hun opgaven inzenden en op verschillende plaatsen, waar tot dusver niets gedaan werd, worden inzamelingen voor „Jong Holland" voorbereid, izoodat het verdere verloop van de landelijke financieele actie aanleiding geeft tot 'hoopvolle verwach tingen. NIEUWE VERKEERSREGELS IN DEN LOOP VAN MEI IN WERKING? Voorbereiding nagenoeg gereed. Naar de „T'elegr." verneemt is de voor bereiding van de door ons reeds uitvoerig i vermelde wijziging van het motor- en rij wielreglement zoo goed als gereed. Het De 25 millioen verdeeld over drie jaar. Naar het „Hdbl." vernam, is de vorm, waarin de 25 millioen gulden, welke be houdens de goedkeuring der Staten-Gene- raal door Nederland aan Indië als schen king zullen worden verschaft, nog niet vastgelegd. Wat den feitelijken kant van de hulp betreft, is het de bedoeling, dat Indië over het bedrag, verdeeld ovei drie jaren, zal kunnen beschikken. Het is te voorzien, dat de daartoe noodzakelijke posten, welk bedoeld ziju als uitgaven voor dringende welvaarts- werken, op de Indische begroeting wor den gebracht. Of deze bedragen zullen voorkomen op een suppletoire Indische begrooting 1936 dan wel deel zullen uit maken van de Indische begrooting 1937, staat op dit oogenblik nog niet vast. Toch geeft men de meeste kans dat de weg van een suppletoire begTooting 1936 gekozen wordt. In het tegengestelde geval zou immers de steun Indië een jaar later ten goede komen. Op welke wijze de schenking, voor zoo ver het de Nederlandsche finan cieele situatie betreft, bij de Staten-Gene- raal aanhangig zal worden gemaakt, is nog in overweging. Het schijnt b.v. niet uitgesloten, dat hiervoor een Machti gingswet zal worden ingediend, waarbij de regeering gemachtigd zou worden 25 millioen gulden aan Indië te schenken. Koninklijk besluit ter invoering van deze moderniseering kan, doen zich geen on verwachte gebeurtenissen voor, in den loop der maand Mei worden verwacht. D'eze wijziging bevat gelijk men weet, in afwachting van de totstandkoming van het nieuwe reglement, een regeling van den voorrang, van het inhalen van tiams, van het passeeren van de vlucht heuvels van het signaalgeven des nachts e.d. UITBREIDING VAN DE DIESEL- TRACTIE. Per 27 April met 35.000 treinstel kilometers. Ingaande 27 April zal de Dlesel-Elec- trisehe tractie der Nederlandsche Spoor wegen worden uitgebreid van 200.000 tot 235.000 treinstelkilometers per maand. HANDELSACCOORD MET BELGIE. Besprekingen nog niet ten einde. De Nederlandsch-Belgische onderhan delingen over de verlenging van het han- delsaceooid, dat, na reeds met drie maan den te zijn verlengd, op 30 dezer afloopt, schijnen meer voeten in de aarde te heb ben dan aanvankelijk werd aangenomen. Naar het schijnt komen de moeilijk heden grootendeels van Belgische zijde. België zou n.l., naar de Brusselsche bla den weten te melden, verlangd hebben, dat Nederland de beperkingen op den in voer van Belgische landbouwproducten (vruchten, groenten, planten, enz.) en ook dien van paarden zou opheffen en dat het een einde zou maken aan hot premie-stelsel voor den Nederlandschen export naar die buitenlandsohe markten, waar de Nederlandsche producten met de Belgische concurreeren. De toestand van dr F. M. Wibaut. Omtrent 'den toestand van dr F. M. Wibaut vernam hot „Volksblad"', dat de patiënt achteruitgaat. In de laatste da gen nemen de krachten van den zieke af. Opdracht voor de Ned. Scheepsbouw- industrie. De N.V. T. van Duijrendijk's Scheeps werf te Lekkerkerk heeft van een Londen- sche firma opdracht gekregen voor den bouw van twee sleephooten, bestemd voor den dienst op de Theems. Eén der vaar tuigen krijgt een lengte van 80 voet en een Polar Diesel-machine met een capaciteit van 525 pk, terwijl het andere, lang 68 voet, wordt voorzien van een zelfde ma chine, met een capaciteit van 325 pk. De levering van de machines geschiedt door Atlas Diesel te Stockholm. DR VEENEKLAAS DOOR R00VERS GEHEEL UITGESCHUD. Dr G. M. H. Veeneklaas heeft vanuit Addis Abeba een brief geschreven, waar in hij mededeelingen doet omtrent zijn laatste lotgevallen in Abessynië, waaraan de „Telegraaf" om. het volgende ont leent: In begin Maart trokken Dr Van Schel ven en ik dan van Dessie naar Kworam. Op een avond hoorden wij geweerschoten, wij maakten 'halt, doch er gebeurde niets. Toch was het riskant om verder te gaan, zoodat wij de tenten opsloegen. Toen de Binnenland. De steun van Nederland aan Indië. Wordt prof. Aalberse voorzitter van de Tweede Kamer? De lotgevallen der Nederlandsche am bulance te Abessynië. De ton voor „Jong Holland snakt naar werk" is reeds overschreden. Buitenland. D'e opmarsch naar Addis Abeba begon nen. De staking in Palestina. De verkiezingen in Frankrijk. morgen aanbrak 'begon echter ons avon tuur, dat ons beiden bijna het leven heeft gekost. Bij deze wederwaardigheden ben ik Dr Van Schelven al spoedig kwijt geraakt. 's Morgens klonken eerst enkele geweer schoten en wij stopten de karavaan weer. Daarop scheen men gewacht te hebben en ineens begon het lieve leven. Van alle kanten werd nu geschoten, wij zagen uit de boschjes gestalten op ons afkomen, on ze eigen troep sloeg onder het geroep: „Roovers! rooversl" op de vlucht. Het was een grenzelooze verwarring, van Dr Van Schelven zag ik niets meer, eensklaps was ik omringd van roovers, die met geweren waren gewapend. Eén hunner zette mij het geweer op de borst, den vinger aan den trekker. Op dat oogenblik begreep ik, dat het met mij afgeloopen was. Ik wist niets an ders te doen dan alles te geven wat ik had doch daarmee waren de zwarte roovers nog niet tevreden. Zij plunderden mij; al les wat ik in mijn bezit 'had, moest ik overgeven, ten slotte trokken zij mij klee- ren en schoeisel uit. Alleen een broekje mocht ik aanhouden. Zoo ging ihet eenigen tijd voort. Aldoor bedreigde men mij met het geweer. Er ontstond echter spoedig twist onder de roovers over de voorwerpen die zij mij af genomen hadden. Zij waren eerst aan het beraadslagen en daarna aan het ruzie maken over de vraag, wie al de prachtige dingen van den blanken man in zijn bezit zou krijgen. De een na den ander mengde zich er in, zoo stond ik weldra alleen en maakte van de gelegenheid gebruik om te ontvluchten. Ik verschool mij in een boschje, maar het gaf niet veel. Enkele oogenhlikken later merkten de roovers, dat ik er van door was gegaan, zij vonden mij en had den mij opnieuw weer in hun macht. Ondertussöhen maakte ik mij ook groo te zorgen over Dr Van Schelven, van wien ik niets meer gezien had. Gezien mijn er varingen kon ik niet erg optimistisch over zijn lot zijn. De roovers gingen, na mij opnieuw ge pakt te hebben, weer 'aan het praten. Zij 'beraadslaagden er thans blijkbaar over wat zij met den vreemden blanken man moesten doen. Toen zij mij allen even den rug toekeer den, dacht ik: „Nu is mijn 'kans gekomen. Heel voorzichtig sloop ik weg en het ge lukte mij inderdaad in een bosohje te raken. Hier wist ik mij beter te verstop- dien dan de eerste maal. Ik heb er een eüendigen dag doorge bracht. Voortdurend hoorde ik de roovers naar mij zoeken. Ik vernam de geluiden, die mij schrik aanjaagden. Zoo verstreek de dag vol angst en vreeze. Zonder klee^ ren lag ik daar tusschen de takken, mij tegen den grond gedrukt houdend, soms passeerden de roovers mij rakelings. Eerst toen de nacht aangebroken was durfde ik mij verplaatsen. Het was een nacht vol maanlicht, ik bedekte mijn lichaam met takken en strui ken om zoodoende mijn blanke huidskleur niet te zeer te doen opvallen. Zoo ben ik verder geloopen. Uren en uren ben ik in den nacht verder geslopen. De maan ging schuil. Het werd pikdonker en met bloote voe ten ging ik verder; eenmaal kwam ik in een doornstruik terecht, een anderen keer schoot ik plotseling in een ravijn. Ik tui melde voorover, een doodelijke schrik be ving mij, zeker tien meter diep hen ik ge vallen, 'hier en daar eenig vel achterla tend. Zoo hen ik dien nacht en de volgende dagen een zestig K.M. barrevoets en bijna geheel naakt doorgeloopen. Na 24 uur kwam ik bij een rivier, waar ik ten min ste wat ion drinken. Verder ging het weer ten slotte doemde er een soldatenkainp voor mij op. Nu was het grootste leed geleden, ben naar een dorp gebracht, waar ik den troep van v. d. Dtoes weervond. In Addis Abeba heb ik nieuwe kleeren gekocht en me weer opnieuw uitgerust. Mijin dagboek ben ik in mijn hachelijk avontuur ook kwijtgeraakt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1