Kunst en Wetenschap Land- en Tuinbouw Ingezonden Stukken. WEEK-ABONNEMENTEN Telegrammen. Burgerlijke Stand Marktber.chten Advertentiën. 1 NECORUS Afloop Verkoopinp en Aanbestedingen Storing in de electri- c i t e it s v o o r i e n i n g in en o m Leiden, Gistermiddag omstreeks vier uur ontstond te Leiden in de elec- triciteitsfabriek een storin™ in de stroom- levering. Na 1520 minuten werd de stroom weer op volle spanning geleverd. Een groot gebied, gelegen tusschen de Noord-flollandsohe grens, de zee, Was senaar, Voorschoten, Waddinxveen en Boskoop, omvattende 33 gemeenten, werd door deze storing, welke gelukkig niet lang duurde, getroffen. i Tweehonderd vliegvel den in Engeland. In Engeland trachten op het oogenblik niet minder dan tweehonderd gemeenten een eigen vliegveld te krijgen. Volgens bestaande plannen zouden alle vliegvelden in den loop van weinige jaren gereedkomen, vooropgezet dan, dat de Britsche regee ring tenminste een deel van de kosten voor haar rekening zal nemen. Op het oogenblik bezitten in Engeland slechts 27 steden een licentie om een vliegveld te mogen onderhouden. Zij wer ken meestal met een verlies, dat gemid deld per stad 25.000 gulden per jaar be draagt. De regeering beperkt er zich tot nog toe slechts toe, de stedelijke vliegvel den van een radiostation te voorzien. Fi- nancieele hulp ontvangt geen vliegveld, j Op het oogenblik onderzoekt eohter een regeeringscommissie verschillende moge lijkheden en het is niet uitgesloten, dat de regeering, die veel voor het luchtverkeer doet, tot steun aan provinciale vliegvel den zal besluiten. Bij het genoemde aantal van tweehon derd vliegvelden heeft men natuurlijk slechts te doen met civiele vliegvelden. Het aantal velden, dat de militaire vlie gerij dient, is niet nauwkeurig bekend. HOE HET COMMUNISME DE LEUGEN HANTEERT. Een priester die een geheime Sovjet agent bleek. In 'het „Handelsblad" vertelt een in woner van Baarn de ervaring door hem opgedaan met een „Russischen priester", waarmee hij correspondeerde. Hij ver telde van 'die correspondentie aan een Russischen emigrant. We knippen „Wat zegt u? En hoe is het adres? Zegt u dat ook eens!" Ik schreef het adres op een briefje, Prof. Denissov las het, en vroeg wat de drie letters CCO op het adres beteeken- den. Het was mij onbekend. „Dan zal ik het u vertellen. U bent een paar jaar lang bedrogen. Die letters zijn een merk- teeken voor de censuur, dat deze brief niet geopend moet worden. Uw priester is een gewone Sovjet-agent!" Begrijpelijkerwijze schrok ik even. Maar ik had een foto van hem in vol ornaat en vertelde voorts, hoe mijn cor- respondentie altijd schreef: opgetogen, van vervolging geen sprake, hoewel de priesters zich wel veel meer in acht moes ten nemen, dan voor den oorlog. Berich ten over vervolgingen in de Nederland- sche pers vertaalde ik voor hem en als antwoord schreef hij, dat hij' één en al verbazing was. Het was beslist niet waar. Prof. Denissov verklaard de situatie. Sovjet-agenten worden aangesteld als propagandisten voor het buitenland. Fo to's in ornaar zeiden niets, die waren te kust en te keur te vinden in de godloo- zenmuseau. Priesters waren het in het geheel niet. Ze vertelden allerlei schoon schijnende dingen, die echter geheel en al fictief zijn. Uiteraard was ik nogal ontnuchterd hierdoor, daar onze correspondentie al een jaar of twee duurde. Met Faschen schreef de „priester" mij altijd een kaart om „naar landsgebruik mij den kus te 'bieden en te zeggen: de Heer is waarlijk opgestaan, Halleluja!" Alles fantasie om het Westen rijp te maken voor de naas ting hij het (Sovjet-wereldrijk. Na afloop van mijn gesprek schreef ik terstond een brief aan mijn Russischen correspondent, waarin enkele strikvragen. Het is nu al eenige maanden geleden en nog wacht ik het antwoord Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. Vereeniging voor Instrumentale muziek te Middelburg. Solist: Henk van Wezel, violoncel. Een avond van Fransche kunst. Aller eerst stond op het programma: Sympho- nie no. 2 van Camille SaintSaëns. Al wordt deze componist niet direct tot de modernen gerekend, al is hij een be- heersc'her van den klassieken vorm, hij versmaadt de moderne middelen niet en geeft aan zijn muziek een echt Fransch accent. Wat een beweeglijkheid en charme. Een componist van onbetwist bare genialiteit. Trouwens eer en roem is hem genoeg ten deel gevallen in tegen stelling met vele componisten van naam. Modht hij het zelf niet 'beleven, dat een standbeeld te zijner eere werd onthuld? In het concert no. 1 op. 33 hoorden we Henk van Wezel, de solo-violoncellist van het Concertgebouw-orkest. Wat een genot dezen kunstenaar op zijn instru ment te hooren spelen. Technische moei lijkheden schenen niet meer te bestaan. De solist gaf duidelijk passagespel, getui gend van echte kunstenaarszin in zijn fijne voordracht, spel van hooge kwaliteit. Na de pauze allereerst Gabriel Fauré. Deze leerling van Saint-Saëns wordt be schouwd als een „inleider" van de groots omwenteling in de muziek, die Debussy zou brengen, Toont Fauré zijn meester schap vooral op melodisch gebied en componeert hij vele liederen, ook zijn overige muziek waaronder deze scène- muziek bij Maeterlincks Pelleas et Méli- sande, die later als orkest-suite ver scheen, is de moeite waard aan te hoo ren en geeft een idee van zijn streven naar helderheid van gedachte en sober heid en zuiverheid van vorm. Ten slotte Concert op 20 van Eugen d'Alhert. Deze componist, even vermaard als pianist, geboren in Engeland, stu deerde in Weenen en werd later wel de grootste leerling van Liszt te Weimar. Wat een kracht van uitdrukking, wat een hartstochtelijke muziek: d'Alhert is trou wens vooral schepper van dramatische muziek. Henk van Wezel had hier volop gelegenheid zijn kunnen te toonen, maar ook een woord van lof voor Caro, den knappen dirigent, die zijn orkest aan voerde en die de partituur volkomen in zijn macht had. Trouwens de Instrumen tale, aangevuld met leden der Arnhem- sohe Orkestvereeniging, leverde goed werk. 't Was een genot de verschillende instrumenten iederen keer op den voor grond te hooren treden, bij het overne men der thema's. De aanwezigen toon den aan het einde van de uitvoering dan ook veel waardeering voor dit concert te bezitten door een langdurig applaus. De solist liet den dirigent en het koor daar in deelen. Verplichte stierenkeuringen. We kennen, zoo schrijft de heer Zwa german in het „Z. Landbouwblad", in Zeeland sedert vele jaren de verplichte hengstenkeuringen. Zij bedoelen te zijn een steun aan de houders van betere hengsten en tevens een middel ter verbe tering van den paardenstapel. Sedert on geveer een jaar is in Zeeland ook het houden van dekbokken gereglementeerd. Van verplichte stierenkeuringen was ruim 30 jaar geleden reeds eenmaal spra ke. Er is toen echter niets van gekomen. Dit vraagstuk is thans weer aan de orde gesteld door den Kring West Zeeuwsch- Vlaanderen van deVereeniging ter ver betering van het rundvee in Zeeland. De vereeniging plaatste het op de agenda van haar 8 Mei te houden algemeene ver gadering. De verplichte stierenkeuringen zijn in drie provincies, n.l. Noord-Brabant, Lim burg en Gelderland, ingevoerd. In Lim burg reeds sedert 1890. De verplichte stierenkeuringen zijn ge regeld bijP rovinciaal-enniet bij R ij k s reglement. De groote vraag is: zou het mogelijk zijn door verplichte keuringen, naar het voorbeeld van Brabant of Limburg en Gelderland, in Zeeland te komen tot een aanmerkelijk kleiner getal dekstieren van veel beter kwaliteit? Deze vraag zal op 8 Mei op de alge meene vergadering ernstig onder het oog moeten worden gezien. Van belang zijn de volgende vragen: 1. Wat zal de verplichte keuring koeten. Moeten de hiervoor noodige middelen af van het tegenwoordig voor rundveeverbe tering beschikbare bedrag? 2. Kan men zoover gaan als in Brabant waar ook het eigen vee alleen door goed gekeurde stieren mag worden gedekt? Is dit redelijk controleerbaar in een provin cie, waar veel stieren worden gemest? 3. Zal als men Gelderland en Limburg volgt, het aantal personen, dat zelf een stier gaat houden om de eigen koeien te laten dekken nog meer toenemen? 4. Zal de invoering der verplichte keu ringen het fo'kvereenigingswezen in Zee land een zoodanige uitbreiding geven, dat de groote massa bekend stierenmateriaal uit de eigen omgeving kan betrekker? Kring Walcheren der Gewestelijke Tarwe-organisatie. Vrijdagavond hield bovengenoemde knng onder voorzitterschap van den heer G. Franse te Kleverskerke een algemeene vergadering, 'die ook werd bijgewoond door Ir. Dorst, secretaris der gewestelij ke tarwecentrale. Door den kringsecretaris, den heer G. Jongepier te Koudekerke, werd het jaar verslag uitgebracht. Hieruit bleek, dat door 2139 verbouwers van een oppervlakte van 2241 H.A. zijn geleverd: 7.811.085 kg tarwe, waarvan 5.197.913 kg. in klasse A, 2.582.872 kg. in klasse B en 20.300 kg. in klasse G. Ir Dorst gaf op deze cijfers een duide lijke en uitvoerige toelichting. Tot vertrouwensmannen naar de alge meene vergadering te Goes werden 'be noemd de heeren K. Janse te Oostkapelle, J. Kodde te Souburg, J. Lampert te Ga- pinge en A. A. van Nieuwenhuizen te N.- en St Joosland. Buiten verantwoordelijkheid der Redactip Weer Breede Watering Bewesten Yerseke Mijnheer de Redacteur, In uw verslag van de vergadering van ingelanden, van den Polder de Breede Watering Bewesten Yerseke van 23 April 1.1. las ik onder meer dat zij ons weder met een belasting willen verrijken. Nu men wordt er zachtjesaan gewoon aan. Zagen wij' verleden week, dat liefhebbers van een hondje en zij' die op hun beurt de zorgeu des levens eens op zij willen zetten, door een vermakelijkheid bijl te wonen, ook een beurt krijgen, zoo kan deze, al is het ook dat zij den belas- tingbeker wenschen te doen overloopen, er nog wel bij'. Dat het gewraakte punt met bijna al gemeene stemmen zou worden aangeno men, zal wel niemand bevreemden, doch dat de financieele commissie, bij monde van haar voorzitter, haar dankbaarheid te kennen geeft, dat de Kroon de gelegen heid laat, als het noodtg is, die belasting tot 1% pet. te heffen, begrijpt men niet. Nu kan men aannemen dat men voor zdjta lastgever tracht zooveel mogelijk geld in 't laadje te brengen, doch wanneer men aanneemt, dat zulke personen toch zoo goed met de plaatselijke toestanden op de hoogte zijn, zou men toch mogen verlangen, dat men het niet tracht te halen waar het absoluut niet te halen is, te meer nog daar alle grond om het toe te passen ontbreekt, noch te hooge lasten voor onbebouwd (want er kan f 1 af), noch voordeel voor de kleine bezitters, doch enkel voordeel voor de groote en buitenlandsche eigenaars. M. de R. Aller oogen zijn dus weder ge vestigd op het College van Gedep. Staten; zij kennen op en top de zware toestanden der middenstanders en kleine burgers der omgeving; laten wij dus de hoop koesteren dat zij hun medewerking voor deze onge motiveerde belasting alsnog zullen ont houden. Bij voorbaat mijn dank voor de plaat sing. Een Abonné. In alle plaatsen waar agen ten van „De Zeeuw" geves tigd zijn worden ook week abonnementen aangenomen. Neen, een echte bruut is meneer Janssen (met twee „essen") niet. Maar hij „staat" op z'n recht. Verleden week moest meneer Janssen op de fiets den drukken Rijksweg kruisen. Hij kwam van rechts, stak z'n hand voor zich uit, en reed door. Natuurlijk (vond-ie) want hij had immers recht van voorrang! Zijn toestand is nu weer redelijk wel— De koning van Egypte overleden. CAIRO. De Egyptische koning Fuad I is na een korte, doch ernstige ziekte hedenmorgen overleden. Luchtalarm te Addis Abeba. ADDIS ABEBA. In de stad is het luchtalarm gegeven, in verband met een luchtraid, die naar men zegt, op han den is. Handhaving van den alarmtoestand in Spanje. MADRID. De regeering heeft op het laatste oogenblik het gister genomen be sluit den alarmtoestand en de censuur in 'het geiheele land op te 'heffen, met het oog op de a.s, verkiezingen gewijzigd. Zij heeft 'besloten den uitzonderingstoe stand en derhalve ook de censuur op de pers te handhaven. AANTAL LEERLINGEN EN AANTAL ONDERWIJZERS. Circulaire van den minister. Dé minister van Onderwijs heeft den inspecteur van het lager onderwijs een brief gezonden, waaraan wij het volgen de ontleenen: Bij een belangrijken groei van het aan tal leerlingen verzuimt het gemeente- of schoolbestuur niet mij ten spoedigste om toepassing van het tweede lid van art. 56 der L.O.-wet te verzoeken; zelfs bereiken mij dergelijke verzoeken reeds voor een groei welke nog verwacht moet worden. In tegenstelling daarmede berei ken mij bij het terugloopen van het aantal leerlingen wel zeer sporadisch verzoekschriften om toepassing van het achtste lid van art. 28. Toepassing van deze bepaling werkt, indien daarmede gewacht moet worden, totdat mij de teruggang van het leerlin gengetal uit bij mijn departement berus tende gegevens blijkt, uit den aard der zaak eerst geruimen tijd nadat de inzin king is ontstaan, zoodat de uit deze be paling voortvloeiende mogelijke 'bezuini ging onnoodig verschoven wordt. Met het oog op den nood der schatkist en tevens om een juistere verhouding te verkrijgen bij de toe-passing van de beide genoemde correctie-bepalingen der wet, acht ik 'het wenschelijk, zoo spoedig mo gelijk in 'kennis te worden gesteld met de gevallen, waarin voor toepassing van het 8ste lid van artikel 28 aanleiding zou kun nen bestaan. Van 18—25 April. IERSEKE. Ondertrouwd: Abraham Hengstdijk, 21 j. jm. te Kapelle en Wil- helmina Pieternella Wisse, 24 j. jd. Gehuwd: Willem Lodewijk Harthoorn, 22 j. jm. te 's Höer Abtskerke en Maria Bom, 22 j. jd. Geboren: Jacomina, d. v. Hubrecht Slabbekoorn en Jacomina Nieuwenhuize; Jan Abraham, z. v. Martinus 'Cornells van der Jagt en Adriana Zuidweg. (I. G.) Van 1623 April. KRUININGEN. Ondertr.: Laurentius Marinus Aertssens, 24 j. en Maria The- resia van Rompu, 24 j. Getrouwd: Johannes van 'tWestende, 72 j. en Adriana Zuidhof, 69 j.; Bernardus Alexander Martens, 48 j. en Cornelia Pieterse, 41 j.; Hubrecht van den Dorpel 26 j. en Johanna Geense, 25 j. Geboren: Marinus Hubertus, zv. Jacob Nuijten en Adriana Traas. Van 1623 April. WEMELDINGE. Overleden: Abraham op 't Hof 74 j. wednr. v. Adriana Bus- traan. Huw.-aang.: Marinus Westdorp 23 j. jm. en Jozina de Rijke 25 j. jd. (I. G.) Stand van hedenmorgen 10 u.: Stand van gistermiddag 3 u.: 764. Licht op voor fietsen: Zondag 7 u. 35 min. Maandag 7 u. 37 min. ZONDER PRIJSVEnHOOGING plaatsing van advertentiën in alle bladen. Administratie „De Zeeuw". MIDDELBURG, 24 April. Op de veiling deden: Baksla 17, Snijsla 38, Molsla 1316, Spinazie 49, Postelein 2024, Zuring 3—10 Witlof 614, Koolrapen 23, Bruine Boonen 1015, Uien 45, Kroten 2 et., alles per kg.; Peen 816, Raapstelen 12,5, Prei 2—4,5, Selderie 25 Knolselderie 36, Rabarber 35, Radijs 24, Rammenas 5-6, alles per bos; Boerekool 2, Bloemkool 322, An dijvie 1'5, Kropsla 26, Komkommers 816 ct., alles per stuk; Peterselie 10 19, Zuring 812, Selderij 1822 ct., al les per chip; Bloemkoolplanten 18 et. pei 100 stuks. Bloemen: Cineraria's 10, Primula 8, Begonia's 45, Geraniums 1011, Vet- planten 4, Hortensia's 21, Cactus 2'2 ct., alles per pot; Narcis 26, Tulpen 10— 17, Blauwe Druifjes 2, Irus 67, Flieren 67, Anemoon 13 ct., aLles per bos, Madeliefjes 315, Violen 520, Primula 917, Vergeet mij niet 5, Taklelies 14 ct., alles per 10 stuks. i Op de aardappelveiling deden: Zeeuwsche Blauwe I 4652, Poters 28 42 c.t., beide per 25 kg.; Mitlothiams I nieuwe 22 ct. per kg. KAPELLE. Noteeringen van 24 April. Spinazie 1011, Snijsla 56, Witlof 13, alles per Kg.; Ajuin 1.502, Aardappe len 2, beiden per 100 Kg.; Bloemkool 6 13 per stuk; Kropsla 1.203.50 per 100 krop; Radijs 2.202.40, Rabarber 34, Prei 4.506.70, alles per 100 bos. Bloemen: Tulpen 812 per bos; Viooltjes 0.40, Zaaibegonia's 3.503.70, beiden per 100 planten. Goes. Gisteren werd alhier door de notarissen H. Jonkers te Goes en G. H. Beker te Ginneken publiek verkocht: 1. Bouwland in de gemeente Wolfaarts- dijfc en den Westerlandpolder, groot 10.92.10 H.A. aan dhr Maarten Janse te Wolfaartsdijk voor f 2200 per H.A. en voor het geheel f 24.026,20; 2. Bouwland in de gemeente 's H. Abts kerke groot 2.78.54 H.A. aan dhr Johan nes Butijn te Bergen op Zoom voor f 2100 per H.A., is voor het geheel f 5849,34; 3. Weiland in de gemeente Goes, groot 1.48.60 H.A. aan dhr Jan Nieuwenhuij'se te Batavia,voor f2010 per H.A., is voor het geheel f 2986,86. Nieuwdorp. Bij de gehouden aanbeste ding werd 26.000 kg. chilisalpeter gegund aa.n de Z. V. en Kunstmesthandel te Mid delburg voor f 6.47, 5000 kg. kalksalpeter voor f 6,12 en 8000 kg. amm on-salpeter voor f 6.12 gegund aan Johs de Koster te 's-Gravenpoïder. Franco bij de leden. Wluankarke. Vrijdag werd voor de polders Onrust, Jacoba en Anna Friso aanbesteed herstel, vernieuwing en on derhoud der waterkeerende werken aan bovengenoemde polders, dienstjaar 1986 '37. Ingeschreven werd door: Alf. Warrens en Kindt te Ossenisse f5837; A, A, de Mol te Kamperland f 5842; J, de Maagd te Hontenisse f 5839; J. Verheijke te Ellewoutsdij'k f 5868; L. Zoetemeijer te Briele f5877; J. La Gasse te Koudekerke f 5870; H. Bolier te Scherpenisse f 5900; H. Klaasen te Z-aamslag f 5900; A. van Boven, Elle- woutsdijk f 5920; P. Dekker, te Veere f6000. D.V. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Groot ouders, ANDRIES LORIER en PRIENA LORIER— GROENENBERG, op 30 April a.s. hun 50-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat de Heere hen nog menig jaar moge sterken is de wensch van hun Dankbare Kinderen, Be huwd- en Kleinkinderen. Souburg, Kanaalstraat. BBiSEliS! ffl hope D.V. Donderdag 30 April a.s. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd-, Groot- en Overgroot ouders, CORNELIS VOGEL en JOHANNA VAN SLUIJS, hun 5G-]arlge Echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is ons aller wensch. Oostkapelle, April 1936. Heden overleed, zacht en kalm, na een langdurige ziek te, onze geliefde Vader en Behuwdvader, de heer LEENDERT KLAASSE, Wedn. van P. L. Klaassei Braam, in den ouderdom van 79 jaar. A. DE PAGTER— KLAASSE. N. DE PAGTER. Ritthem, 25 April 1936. Voor de vele blijken van deel neming, ondervonden vóór en na het overlijden van onze geliefde Dochter, Zuster en Behuwdzuster, JANNA, betuigen wij onzen oprechten dank. Familie HAGE. Kinderen en Kleinkinderen. Colijnsplaat, 24 April 1936. Allen, die iets te vorderen heb ben van-, verschuldigd zijn aan- of borgtochten of andere bescheiden onder hunne berusting hebben, be treffende de nalatenschap van wij len den heer MAARTEN VAN HARMELEN, in leven directeur van de Oestermaatschappij „De Een dracht", gewoond hebbende te Yer seke en aldaar op den 14 April 1936 overleden, wordt verzocht daar van vóór 1 Juni 1930 opgave, be taling of afgifte te doen ten kan tore van Notaris J. C. KRAM te Kapelle. Allen, die iets te vorderen heb ben van-, verschuldigd zijn aan- of borgtochten of andere bescheiden onder hunne berusting hebben, be treffende de nalatenschap van wij len den heer JELIS GIJSBERT VAN KLINKENBERG, in leven arts, gewoond hebbende te Yerseke, en aldaar op 11 April 1936 overleden, wordt verzocht daarvan vóór 1 Juni 1936 opgave, betaling of af gifte te doen ten kantore van No taris J. C. KRAM te Kapelle. is het Nederlandsch Comité tot Steun der Christenen in Rusland. (Voorzitter: Prof. Dr F. W. Gros heide, Secretaris: Jhr M. C. T. van Lennep). Dit comité zal gaarne Uw giften tot leniging van den grooten nood Uwer vervolgde geloofsgenooten doorzenden. In Necorus werken samen het Ned. Comité v. d. Baltischen Rusland- Arbeid en de Ned. afdeeling van „Licht in 't Oosten". Het beheer der gelden staat onder toezicht van een commissie, be staande uit de H.H. Mr B. de Gaay Fortman, Rechter te Amsterdam, Mr G. P. Haspels, Burgemeester van Nieuwer-Amstel en D. G. J. Baron van Heemstra, Commissionnair in effecten te Amsterdam. Adres voor toezending der giften: G. STREITHORST, Penningmeester Necorus, Giro 247372, Weosp,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 3