EERSTE BLAD ZATERDAG 25 APRIL 1938 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 508 JAARGANG tv3. 1T4 De S. D. A. P. en de klassenstrijdleer. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Oud-Minister de Geer over het Kabinet-Colijn. Binnenland Belangrijkste Nieuws CJitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" tor exploitatie van het blad „De Zeeuw", Dureaux Lange Vorststraat 70, Goo», Telefoonnummer 11, Postchöquc en Girorekening Wk55 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middolburg, Goes en Vlissingon 10,20, -- Losse nummers 5 csnt, Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.35. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het goud wordt in het vuur beproefd. Dit geldt ook van het goud der begin selen. In dezen zwaren crisistijd, nu verderfe lijke machten alle middelen aanwenden om vat op ons volk te krijgen, kan de Antirevolutionaire partijl b 1 iji v e n doen, wat ziji steeds gedaan heeft: opwekken tot aanvaarden van en vasthouden aan hare beginselen, omdat die beginselen kracht geven voor alle tijden en onder alle om standigheden. Ueheel anders is het met de S.D.A.P. Er heerscht in sociaal-democratische kringen verklaarbare onrust. Toen de stormen van het fascisme opstaken en de waterstroomen van het nationaal-so- cialisme het marxisme begonnen te beu ken, is gebleken dat het geen fundament had, sterk genoeg om de stormen te door staan. Het is daaraan toe te schrijven, dat de S.D.A.P. in ons land het roer gaat wen den en met loslating van veel dat vroeger met zooveel kracht verdedigd werd, haar invloed hij de massa tracht te versterken. De nationale ontwapening is in begin sel reeds losgelaten. Ten opzichte van het Vorstenhuis, het nationale lied en de na tionale vlag wordt een andere houding aangenomen. De dwaasheid van het in uitziobt stellen van kosteloos staatspen sioen wordt openlijk toegegeven. En nu is men en dat is van veel meer belang ook begonnen, welbewust de marxis tische leer van den klassenstrijd den rug toe te keeren. In zijin boek over het Plan van den Arbeid, betoogt Prof. Diepenhorst dat de beteekenis van het Plan z.i. vooral hierin schuilt, dat het zich keert tegen de Marxistische gedachtensfeer, waaraan de Nederlandsche sociaal-democratie tot dusverre haar kraohten wilde ontleenen. Volgens de leer van den klassenstrijd, die de oorlogsverklaring aan de „kapita listische maatschappijl" en hare instel lingen bevat, splitst de maatschappijl zich hoe langer hoe sterker in twee groote vijandelijke legers, die een kamp op leven en dood aangaan. De steeds bitter wordende klassenstrijd laat geen andere uitkomst, dan opeenho ping van kapitaal bij enkelen en opeen hoping van ellende bij bijna allen; saam trekking van bedrijven en kapitaal door de toenemende en scherper wordende crises. Geen ideëele overwegingen aan godsdienst of moraal ontleend, geen wet ten kunnen dat onbarmhartige spel ver storen, geen moreele bedenkselen kunnen den strijd temperen. Volgens deze Marxistische en door de S.D.A.P. beleden opvatting, is de crisis niet een vijandelijke maoht die bestreden dient te worden. Zij past volkomen in het socialistische stelsel en kan slechts dienen om de groote ineenstorting van het kapitalisme, waaruit de socialistische heilstaat geboren zal warden te ver haasten. Volkomen verklaarbaar is dan ook de houding door verschillende socialistische voormannen tegenover het crisisgebeuren aangenomen. De vorige voorzitter van de S.D.A.P., de heer Oudegeest, verklaarde in de Eerste Kamer dat de sociaal-demo craten aan de ontwrichting van dezen tijid part nog deel hebben en dat zij ook niet tot medewerking aan het herstel ge roepen zijn. Met zeker leedvermaak, ge mengd met bitterheid, zoo betoogde hij, kan de S.D.A.P. op de crisisellende neer zien. Maar nu is er plotseling een omkeer gekomen. De klassenstrijd-theorie zoo schijnt het althans wordt losgelaten. Men richt zich niet alleen tot de ar beiders, maar ook de middenstanders, de boeren enz. worden opgeroepen achter het roode vaandel, waarnaast nu ook de nationale vlag een plaats kan krijgen, mee te strijden. In het in 1933 uitgebracht Rapport van de Herzieningscommissie der S.D.A.P. werd er reeds op gewezen, dat het ge- wenscht zou zijn, als het program vast stelde, dat het socialisme niet slechts wegens het arbeiders-producentenbelang geboden is, maar ook wegens het belang van de verbruikers van de producten der kapitalistische voortbrenging. In verband daarmee werd gewezen op de wenschelijkheid, dat de richtlijnen voor de politiek der partij op het gebied van de middenstandsvraagstukken scher per worden getrokken en dat een pro gram van maatregelen op middenstands- gebied zou worden ontworpen. Tot een wijziging van het beginsel program is het nog niet gekomen. Maar ,wel is in de practijk het roer omgewend. Men heeft ontdekt, dat de bestaande maatschappelijke orde nog zoo slecht niet is en dat alles wat mogelijk is gedaan moet worden om een algeheele ineenstorting te voorkomen, Geen wonder, dat de principiëele Mar xisten over dezen draai slecht te spreken zijn en dat men de S.D.A.P. verwijt, dat zij blijkens het Plan begeert: „veiligstel ling van de winst van den ondernemer", een „systeem van klassenharmonie" en „herstel van winstmogelijkheden vooreen bepaalde groep kapitalisten ten koste van de massa". De critiek is niet mis. Maar van Mar xistisch standpunt volkomen juist. De vraag komt op wat ons dit alles te zeggen heeft. Wij zouden met Prof. Diepenhorst kun nen zeggen: „In zekeren zin is deze omme keer verheugend, al rijst de gedachte aan het woord, dat eenmaal Dr Mees in de Tweede Kamer sprak: „Ik verheug mij over iederen zondaar die zich bekeert, maar het oogenblik der bekeering is mij niet onverschillig"." Deze aanhaling is hier volkomen op haar plaats. Het is toch duidelijk als de dag, dat hier gehandeld wordt onder den drang der omstandigheden. Dat de vrees om den invloed bij de kiezers te verliezen hier een rol speelt. De frontverandering is niet in de eer ste plaats toe te schrijven aan princi piëele, maar aan practische over wegingen. Intusschen is dit alles toch niet zon der beteekenis. Er blijkt uit, dat de S.D.A.P. het met hare beginselen niet aan durft, dat zij van de deugdelijkheid er van niet overtuigd is. Hoe geheel anders dan de Antirevolu tionaire partij, die staat op het vaste en onwankelbare fundament van het Woord Gods. En hoe duidelijk blijkt uit dit alles, dat de verbreiding en de toepassing van die beginselen als een nationaal belang kan worden gezien, dat die beginselen waard zijn, dat er voor geworsteld en ge streden wordt. De val van Sasa Baneh aanstaande. Uit Home wordt gemeld: De val van Sasa Baneh op het Zuide lijk front kan elk uur worden verwacht. Men verwacht verder, dat Jijiga in het begin van de volgende week door de Ita- liaansche troepen zal worden bezet. Men heeft namelijk vernomen, dat aan het Somali-front reeds een gemotoriseerde colonne gereed staat, om onmiddellijk na dat de Abessyniscbe tegenstand bij Sasa Baneh zal zijn overwonnen, in allerijl op te rukken naar het Noorden. Gelijktijdig met den opmarsch naar Sasa Baneh en Jijjga rukken de Italiaan- sche troepen ook op langs de grens van Britsch Somaliland. Ook wanneer de spoorlijn Djiboeti Addis Abeba zal zijn bereikt nabij den grenshoek van Abessynië, Fransch en Britsch Somaliland zal, de grensposten linie, naar verluidt, langs de grens van Fransch Somaliland worden voortgezet, totdat een keten gevormd zal zijn met de uit bet Zuiden van Eritrea oprukken de troepen. In dat geval zullen de Abes- syniërs spoedig geheel van iederen toe voer uit bet Oosten worden afgesneden. De spanning aan het Zuidelijk front neemt dus toe. Dat de Italianen hier on danks de bijzonder slechte weersomstan digheden vorderingen maken, bewijst, dat ze het van bijzonder veel beteekenis achten om Harrar en Dredawa spoedig te bezetten. Of generaal Nassiboe nog langen tijd tegenstand kan bieden, staat te bezien. Zijn positie wordt gevaarlijk. Aan 'het Noordelijk front zijn de Ita lianen genoodzaakt geweest een anderen weg te kiezen om Addis Abeba te berei ken. Reeds is de bezetting van Wo-rra Hailoe gemeld. Deze weg biedt veel groo- ter moeilijkheden en het is dus wel zeker, dat de Abessijnen er in korten tijd in geslaagd zijn, den weg naar Anko'bar van een goede verdediging te voorzien. Over de plaats waar de Negus zich bevindt is nog altijd niets bekend. 'Gistermorgen is Addis Abeba wederom bezocht door een esquadrille Italiaansche vliegtuigen. De toestellen vlogen laag over de stad, doch er brak geen paniek uit onder de bevolking. De stad is trouwens bijna leeg. De inwoners zijn voor zoover zij daartoe ook maar eenigszins- in staat zijn, naar het Noorden vertrokken om te 'helpen 'bij de verdediging van bun stad. De legaties van de vreemde mogend- heden zijn alle afgezet met prikkeldraad versperringen. DE TOESTAND IN PALESTINA. Dreigement aan het adres van Engeland De voorzitter van het Mohamedaansche comité, Faxhry Bey, die voorzitter is van de Arabische beweging, heeft tegenover een specialen correspondent van Havas een uitvoerige verklaring afgelegd om trent de onlusten der laatste dagen. Deze onlusten, zeide de Arabische lei der, zijn het uitvloeisel van een langdurig politiek misverstand, doch zij zijn noch een uiting van anti-semitisme noch een episode in den confessioneelen strijd. Alle Arabische congressen sedert 1919 hebben de afschaffing van de nationale haardstede voor de Joden en de vorming van een democratische parlementaire re geering geëischt. De onlusten worden door de niet-inwil- liging dezer eischen verklaard. Een andere grief is, dat het grondbe zit der Arabieren, als gevolg van een protest der Joden, nog steeds niet, zoo als door de Britsche mandaatregeering was toegezegd, is uitgebreid. De Arabieren hebben alle reden om te veronderstellen, dat de mandaats-regee- ring handelt onder pressie van de Jo den. Zij vreezen, dat hun land hun zal worden ontnomen en dat zij tegen wil en dank zullen moeten emigreeren. De Arabieren zullen den strijd voort zetten totdat hun eischen zullen zijn mge- wilhgd. Deze strijd zal worden gevoerd met wettige en niet-wettige middelen. Engeland moet de sympathie van het Arabische volk trachten te winnen, an ders zullen de Arabieren ophouden aan de zijde van Engeland te staan en het als hun eersten vijand beschouwen." De burgemeester van Tel Aviv, een Jood, zeide, dat de Joden naar Tel Aviv, dat de jongste stad van de wereld is, ge komen zijn, om hun oude vaderland te herstellen. Zij zijn hier thans ten getale van 150.000. Zij doen niemand kwaad en hebben on bewoonde streken in bezit genomen, welke zij door hun arbeid vruchtbaar hebben gemaakt. Tel Aviv is een bron van rijkdom zoo wel voor de Arabieren als voor de Joden. Van cultureel standpunt gezien hebben de Joden een groot werk volbracht. Hoewel onder Britsch mandaat is de stad aan alle zijden omsingeld. Dë ge beurtenissen zijd verschrikkelijk; bet is een strijd van man tegen man, van kracht tegen kracht. De slachtoffers zijn onverhoeds aange vallen en vermoord. De burgemeester zeide het verder te betreuren, dat degenen, die verantwoorde lijk zijin voor de ongeregeldheden, niet worden gestraft. Het aantal vluchtelingen te Tel Aviv bedroeg acht duizend. Te Jeruzalem bewaakt de politie alle poorten, die toegang geven van de oude tot de nieuwe stad. Men vreesde aanvankelijk, dat de Mo hammedanen na afloop van de middag oefeningen in de moskee een groote de monstratie zouden houden, doch, daar zij zulks niet gedaan hebben, is de spanning aanmerkelijk verminderd. Uit Jaffa wordt vernomen, dat deze stad op bet oogenblik den aanblik biedt van een doode stad. De stakingsorder wordt hier strikt opgevolgd en alle ver keer staat stil. De algemeene staking der Arabieren heeft zich ook tot Jeruzalem uitgebreid, waar de verkeersstaking werd afgekon digd. Onder leiding van studenten trokken vele honderden Arabieren door de straten der stad onder het uiten van verwen- scbingen aan het adres van de Joden en Engelsehen. De „Graf Zeppelin" terug te Friedrichshafen. Vrijdagavond om zeven uur is de „Graf Zeppelin" van haar eersten tocht naar Zuid-Amerika in dit jaar te Frie drichshafen teruggekeerd. Om kwart over zeven is het luchtschip bij regenachtig weer vlot geland op het terrein van de Zeppelin-werf. Aan boord bevonden zich negentien passagiers. De conferentie van Boedapest. De politieke besprekingen tusschen den Poolschen Koscialkowski en Goemboes zijn geëindigd. Koscialköwski beeft gisteravond tegen over de internationale pers een verkla ring afgelegd, waarin hij zeide, diep ge troffen te zijn door de bijzonder harte lijke ontvangst, welke hem ten deel is gevallen. D'e band, die sedert eeuwen tusschen Polen en Hongarije bestaat, aldus de Poolsche minister, kan niet slechts ber innering blijven. De moreele en geestelijke band tus schen het Poolsche en bet Hongaarsehe volk is de bron voor een verdieping der i vriendschappelijke betrekkingen. Aan criticasters ontbreekt het niet in dezen tijd. Mensohen, die nog nooit iets van be teekenis op publiek terrein hebben gepres teerd, spreken over het werk van de Re geering met de grootste geringschatting. Daar deugt nu letterlijk niets van. Oud-Minister De Geer, een gezaghebbend man' met een eervolle staatkundige loop baan, oordeelt anders. In de algemeene vergadering van de Ghr. Hist. Unie zeide hij o.m.: „Met rusteloozen ijver is zij voortge gaan op den weg van verzachting van het leed der werkloosheid, steun aan de zwaarst getroffen doelen van het bedrijfs leven, afsluiting van handelsverdragen om van het internationale ruilverkeer te redden, wat gered kon worden, aanpas sing der Staathuishoudkunde aan de da lende inkomsten en tenslotte het schep pen van de voorwaarden, voor zoover dit althans voor een regeering mogelijk is, waaronder ook de volkshuisvesting zich zal kunnen aanpassen". De heer De Geer waarschuwde verder tegen de tactiek van hen, die zelf geen en kel constructief denkbeeld aangevende, al het leed van dezen tijd benutten tot roekelooze aanvallen op 't huidig Staats bestel en de fungeerende bewindslieden. „Wanneer", zoo merkte hij op, „men sohen, die niets tastbaars in bun mars blijken te hebben, hun kracht zoeken in ijle negatie, redeloos afbreken, onwaar dige speculatie op den nood waarin thans velen verkeeren, dan wenden wij ons met weerzin af". Zeer juist! Er wordt veel te veel naar de criticas ters van den koudon grond geluisterd. Veel te veel wordt toegestemd, dat er misschien wel een element van waarheid in die critiek schuilt. Wij moeten ons met weerzin afwenden van de dwaze criticasters. En God danken, dat Hij ons in zulk een zwaren tijd, zulk een Kabinet heeft geschonken. i Korte Berichten. Litchfield, de president van de Goodyear Tire Rubber Company (wel ke maatschappij ook luchtschepen bouwt), heeft in een gesprek met een vertegen woordiger van United Press aangekon digd, dat do'or zijn maatschappij1 plannen zijn ontworpen voor den bouw van een reusachtig Amerikaanscb lucht schip, dat nog grooter zal worden dan de „Hindenburg". i Alsof er geen Mei in aantocht was, is het in het Oostelijk deel van het Erts gebergte sinds enkele dagen weer volop winter. De bosschen rond Kipsdorf zijn met een dikke laag sneeuw bedekt. TWEEDE KAMERVOORZITTER. Zal prof. Aalberse den zetel van wijlen jhr Ruijs de Beerenbrouck bezetten? Naar „De Tijd" mededeelt, bestaat er in de R.-K. fractie een ernstige stroo ming, om prof. mr P.J.M. Aalberse te ver zoeken zich beschikbaar te stellen als opvolger van wijlen jhr. mr Cbr. Ruys de Beerenbrouck, voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer. De Msb. voegt aan dit bericht toe, dat men ook in verschillende andere parle mentaire kringen boort verluiden, dat vooralsnog prof. Aalberse de meeste kans heeft om door de Kamer als eerste ge plaatst te worden op de nominatie, welke aan H. M. de Koningin zal worden aan geboden ter benoeming van den nieu wen voorzitter. Men neemt aan, dat het vaststellen de zer nominatie in de vergadering van 6 Mei zal geschieden. ZWARE LASTEN OP DE KOEK- INDUSTRIE. Nederlandsche koekfabrikanten in vergadering bijeen. Te Utrecht is de algemeene jaarverga dering der organisatie van Nederlandsche koekfabrikanten gehouden. Uit de besprekingen viel waar te ne men, dat vele leden naar Utrecht waren gekomen om krachtig te protesteeren tegen de zware lasten, die de regeering op de koekindustrie gelegd heeft en die niet langer opgebracht kunnen worden. Als een groote onbillijkheid werd het algemeen aangevoeld, dat de steun aan den landbouw ten koste gaat van een bepaald deel der Nederlandsche industrie. Er werd een telegram aan den minister van Landbouw en Visscherij gezonden, waarin om een audiëntie werd verzocht Binnenland. De contingenteering van steenkolen. Koninklijk bezoek aan Goeroe en Over- flakkee. Het voorzitterschap der Tweede Kamer. Buitenland. Dé ooTlog in Abessynië. Activiteit der Ita lianen in bet Zuiden. Gespannen toestand in Palestina. voor een commissie uit de suiker- en meelverwerkende industrie. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd het geheele bestuur herkozen, ter wijl tot voorzitter werd herkozen de heer J. Stuurop, directeur der N.V. Biscuit fabriek Meursing te Amersfoort. S. D. A. P. en N. S. B. De heer Koos Vorrink, voorzitter van het hoofdbestuur van de S.D.A.P. heeft gisteravond voor een stampvolle zaal te Noordwijk-Binnen de verklaring afgelegd, dat de partij als zoodanig niet zal de- batteeren met de N.S.B., gelijk door deze laatste was verzocht, voor en aleer Mus- sert de uitdaging van Albarda heeft aan genomen van 1933 tot het voeren van een onderling debat met gelijken spreektijd, geen zoogenaamd driehoeksdebat, gelijk door den laatste was aangeboden. De S.D.A.P. zal de redevoeringen op haar kosten stenografisch laten vastleggen en in een brochure verkrijgbaar stellen. AANTAL RADIO LUISTERAARS IN NEDERLAND. Op 1 April 1936 bedroeg het aantal aangegeven radio-ontvangtoestellen in Nederland 602.839, terwijl het. aantal aangeslotenen aan radiodistributie-cen- trales 349.934 bedroeg. In totaal bedraagt het aantal luiste raars derhalve 112 per 1000 inwoners. DE CONTINGENTEERING VAN STEENKOLEN. Gunstig gevolg voor de Nederlandsche mijn-industrie. Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van den invoer van steenkolen, ter bekrachtiging van het Kon. besluit van 30 Maart 1936 waarbij met ingang van 1 April 1936 de beperking van den in voer van steenkolen voor een jaar wordt verlengd. Blijkens de memorie van toelichting heeft een onderzoek uitgewezen, dat de invoerbeperking haar uitwerking niet heeft gemist. Weliswaar nam de totale productie der Limburgsche mijnen ook in 1935 weer af en kwam de teruggang der werkgelegenheid, mede in verband met de nog steeds voortschrijdende rationalisatie niet tot stilstand, doch het aandeel van de Nederlandsche steenkolen in het te- ruggeloopen gebruik hier te lande is ge stegen, daar de invoer tn sterkere ma.e is verminderd dan de binnenlandsche af zet der mijnen. Bovendien verbeterde de verhouding tusschen kostprijs en op brengst. FABRICAGE VAN WAPENEN DOOR PARTICULIEREN. De Minister van Justitie heeft ter grif fie van de Tweede Kamer doen deponee- ren, ter inzage door leden, het rapport houdende een samenvatting van de resul taten van het onderzoek nopens de fabri cage van wapenen en munitie door parti culiere ondernemingen. De Nederlandsche Christ. Reisvereeniging naar Palestina. De vorige week vertrok de Monta Rosa van de Hamburg-Sued met een groot aan tal toeristen naar het heilige land. Ook een Nederlandsche groep een dertig leden van de Nederl. Chr. Reis vereeniging bevindt zich aan boord. Leiders zijn: prof. dr F. M. Th. Böhl uit Leiden en ds W. F. M. Lindeboom uit Serooskerke. De inmiddels uitgebroken onlusten in Palestina, die een vrij: ernstig karakter dragen, maakten een wijziging van het programma noodzakelijk. Men zou Donderdag in Haifa geland zdjh, maar een Donderdagavond ontvan gen radio-telegram doet mededeeling van het feit, dat men in verband met de troebelen naar Beirut (Syrië) koers zet. Alles is wel aan boord. Bijzonderheden ontbreken. De toestand van de glasfabriek Leerdam. De minister van Sociale Zaken, Mr M Slingenherg, heeft gister op hun verzoek een onderhoud toegestaan met de bewind voerders van de N. V. Glasfabriek Leer dam. Dezen verzochten gedurende enkele maanden het bedrijfsverlies voor reke ning van het rijk te nemen, waardoor de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1