4 EERSTE BLAD Vestiging nieuwe midde .standszaken. Buitenland. De oorlog in Abessynië. De suppletoire Defensie- begrooting voor 1935. VRIJDAG 24 APRIL 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG Jo. 173 idelaren TIËN NTEN angenomen mg, raming e en Zn. te ■mg, raming lippe te Vlis- Paap is gis- Dcht: Nieuwendijk dhr A. Meer- :eewalerstraat Kooper dhr q. voor f 530. aan de Em- .onderlijk ver- de Oranje- groot 5 A. Vlommaas q.q. Blaupot ten geveild: een Kanaalstraat is, Kanaalstr. .03 A.; kooper voor f1730; [en Bermweg; Vlissingen, A. Ithuijsen, Kou- .22 A. of 1 G. jorstraat, koo- ■g, voor f 1000. rerd door d»n em te Krui- rbouwen van r J. D. Wou- Jonge, Bieze- Sande, Krab- orn, Krabben- vijn, Waarde endijke f2735; f 2660; Molet, dergem, Krui- verk: Penne, Kruiningen i f425; G. v. 370. Loodgie- 4; J. de Dreu, Klooster, Goes m. RBERICHT. 24 April 1936: r weer toene- tijdelijk opkla- regen, waar- er overdag, dag 3 u. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Eincrgo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststruut 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening Wt55 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg. Goes en Vlissingen f0.20, Losse nummers 5 cent. Advertcntiön 30 cent per regel ïngeacnderi mededeeiingen 60 cent. per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.7-5, bij vooruitbetaling. Onder letter of rnotto fü.35. Bij contract belangrijke korting. y 3 u.: 754. tsen: Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het wetsontwerp inzake vestigings- eischen voor den Middenstand wordt niet met onverdeelde instemming begroet. Er zijn er die bezwaar maken omdat het ontwerp niet ver genoeg gaat, aange zien bet behoefte-element verwaarloosd werd en er zijn anderen die meenen dat hier gevaar dreigt voor vertrapping van het kleine, doch levenskrachtige. Zoo maakt b.v. het Chr.—Historische orgaan „Land en Volk'' o.m. de volgende opmerkingen: „Wanneer de wetgever zich mei het maatschappelijk leven bemoeit, dan grtfpt die in den regel dieper in dan een paar simpele wetsartikelen zouden doen ver moeden, en wij kunnen ons niet onttrek ken aan de vrees, dat dit ook bij de uit voering van deze wet zal blijken. Wij vreezen dat bet dan zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk wordt, dat iemand van den platten grond zich zal kunnen opwerken tot ondernemer of tot zelf standige bandels- en zakenman. Op deze wijze toch is er groote kans dat perso nen met buitengewoon energieken aan leg, zich nooit tot zelfstandige onderne mers kunnen ontplooien. Dit zou allerminst in het belang van de maatschappij zijn, want het zou ons niet moeilijk vallen om ook in Nederland tal van groote ondernemers en flinke handels- en zakenlieden aan te wijzen, welke zich geheel zelfstandig tot dit peil hebben opgeworsteld. Wanneer dergelijke krachten in de maatschappelijke samenleving bevriezen en dus beneden nul blijven, dan is dit ab soluut in het nadeel van ons oeconomisch leven. Bovendien achten wij bet niet in het belang der samenleving wanneer ieder lid, dat nu eenmaal op den laagsten trap staat in financieel opzicht, ook gedoemd wordt daar te blijven, want op deze wijze kan er veel energie gesmoord worden, welke anders tot het algemeen welzijn tot ontplooiing zou kunnen komen. Het is té hopen, dat de wetgever er voor zorgt, dat het daartoe niet komt en bij heeft dit ook met bedoeld wetsont werp, wanneer dit tot uitvoering mocht komen, nog wel in de hand, doch men kan ons niet kwalijk nemen, dat we in dit opzicht niet zonder vrees zijn, omdat op deze wijze toch ook de weg geopend wordt tot het binnenhalen van het ge vaar waarop we wezen." In het onlangs verschenen boekje van Prof. Diepenhorst: „Het Plan van den Arbeid" wordt terloops ook aan deze kwestie aandacht geschonken. „De afkeer van het laat-maar-waaien- stelsel, aldus Prof. D., mag niet verleiden tot een met pak en zak ovêrloo- pen naar het kamp dergenen, die den ster ken staatsarm begeeren tot dunning van de middenstandsgelederen. Uitwassen wil len wij bannen, maar daarbij moet wel worden toegezien dat niet gezonde levens kiemen worden verstikt. In het klein- bedrijf worden gaven ont wikkeld, die tot staling van de volkskracht niet weinig kunnen bijdragen. Veel van hetgeen groot is op industrieel en commercieel gebied, bereikte zijn was dom in de harde leerschool van het klein bedrijf. De ontwi'kkelingshistorie van zaken als die van Gerzon, de Bijenkorf, Vroom Dreesrnann, de Erven van Nelie is in dit opzicht leerzaam. Van Albert Hein was evenals van Piet Hein niet slechts zijn naam klein, maar ook zijn eerste kruide nierswinkel. In Oss tierde rondom sinis tere figuren niet slechts de misdaad, maar dijde een klein margarinezaakje uit tot een wereldbedrijf. Het gevaar van vertrapping van het kleine, doch levenskrachtige is bij ambte lijke overwoekering niet denkbeeldig. In de handen van den staatsambtenaar, van het gemeentebestuur te leggen de beslis sing over de vraag, of het behoefte-ele ment de oprichting van nieuwe bedrijven gedoogt is een maatregel, dien wij niet durven verdedigen. Voor ambtelijke wille keur, die niet slechts de belangen van ge dupeerde beginnelingen, maar van ver schillende categorieën van burgers schaadt wordt op die wijze de deur geopend. Anders staat het, indien het euvel van overbezetting door onbekwame en niet- credietwaardige elementen wordt bestre den door het stellen van objectieve ver- eischten van bekwaamheid en van cre- dietwaardigheid, wier voldoening onder controle der overheid, voorwaarde der vestiging is. Wanneer dit geschiedt op initiatief van, in nauw overleg met den georganiseerden middenstand, wanneer concrete vereisohten worden omschreven, de overheid zich beperkt tot controleeren- de en sancionneerende medewerking, dan kan biervan een zuiverende werking uit gaan, welke leidt tot verheffing van den middenstand en bezwering van heillooze concurrentie". Hieruit blijkt, dat Prof. Diepenhorst, al ontkent hij niet, dat hier zekere gevaren dreigen, deze bezwaren niet overwegend acht, wanneer, zooals wordt voorgesteld, ■de georganiseerde middenstand ten nauw ste bij de uitvoering wordt betrokken. De hoofdstad voorloopig niet neembaar? Na de zware nederlagen der Abessy- niërs gedurende de laatste weken, schijnt de positie der Ethiopiërs op beide fron ten zich gunstiger te ontwikkelen, meldt „Un. Press". Goed uitgeruste troepen, deels afkom stig uit de militaire opleidingsinstituten, deels uit gewone militairen verworven, bezetten de strategisch gunstige stellingen in de aan spelonken en ravijnen rijke bergplateaux, langs den weg DessieAd dis Abeba. Dagelijks arriveeren in de hoofdstad duizenden Abessynische krijgers. Daar worden zij van een nieuwe uitrusting voorzien en in verschillende regimenten ingedeeld. Na korten tijd verlaten ze dan weer de residentie, om hun posities op de bijna loodrecht staande hellingen ten Oosten en Westen van den weg Dessie Addis Abeba in te nemen. De voorbereidingen, welke door de Abessyniërs worden getroffen, zijn zoo omvangrijk, dat do meening begint post te vatten, dat het den Italianen slechts zal gelukken, de bergposities der Abessyniërs in te nemen, wanneer zij aanzienlijke ver sterkingen zullen hebben gerequireerd en ook dan eerst na langdurige en hevige gevechten. Het wordt voor vrijwel onmogelijk ge houden, dat de Italianen de bijna on neembare vestingen der Abessyniërs zul len kunnen veroveren, teneinde daarmee den weg naar Addis Abeba vrij te krij gen. De Abessynische krijgers verwachten dan ook, dat de Italianen vóór het be gin der groote regenperiode de hoofdstad niet meer zullen kunnen bereiken en dat het invallen der regens bun daarna zal verhinderen, den opmarseh naar Abessy- nië's metropool voort te zetten. Gedurende de pauze zal de negus in staat zijn, een nieuw leger samen te stel len, om den strijd na den regentijd op nieuw te beginnen. Naar het heet, is het den Abessyniërs in een driedaagschen veldslag op het j Noordfront bij Warra Hailoe gelukt, de Italianen tot op enkele kilometers afstand van hun nieuwe hoofdkwartier, Dëssie, terug te werpen. Eerst toen Italiaansche versterkingen waren gezonden, zouden de Italianen hun positie hebben kunnen her stellen, doch ook in de daarop volgende bloedige gevechten, die aan beide zijden vele slachtoffers hebben geëischt, hebben zij geen overwinning kunnen behalen Volkomen uitgeput hebben beide partijen tenslotte den strijd gestaakt, zonder dat een beslissing was gevallen. Dë Abessynen hebben den Sjolameda- pas, op 120 kilometer zuidelijk van Des- sié zoo grondig vernield, naar bet schijnt, dat de doortocht van een gemotoriseerde colonne uitermate moeilijk zal zijn. Wor den de Italianen bij dezen pas inderdaad langeren tijd opgehouden, dan krijgen de Abessynen gelegenheid om Zuidelijk van den pas een verdediging te organiseeren, die bij de gebondenheid aan bepaalde we gen van de Italianen, inderdaad nog iets zal kunnen opleveren. Daar komt nog bij, dat het terrein Noordelijk van D'essié nog allerminst gezuiverd schijnt te zijn. In het Noorden schijnt de negus moei lijkheden te ondervinden met de bevol king van de streken ten zuiden van D'es sié. Men meldt, dat aldaar een opstandige beweging tegen de centrale regeering is uitgebroken. Men legt er evenwel den nadruk op, dat het niet een muiterij onder de Abes synische k r ij e r s betreft, Dezen zijn, zoo heet het, loyaal ten opzichte van den negus. Van Abessynische zijde wordt verklaard, dat de troepen van den negus in den drie daagschen veldslag bij Warra Hailoe tal rijke wapenen en 'n grooten voorraad mu nitie hebben buit gemaakt. Bovendien zijn zij er in geslaagd, twee Italiaansche vliegtuigen neer te schieten. Bë bemanning is dientengevolge om het leven gekomen. Dë Italianen melden, dat hun opmarseh aan het zuidelijk front over een afstand van 400 kilometer voortduurt. Generaal Graziani volgt de opmarcheerende afdee- lingen per vliegtuig of per auto. De vijand is door de luchtmacht gedwongen, zijn ge wone tactiek van nachtelijke marschen en verschuilen in het woud op te geven. Dë vliegtuigen laten den Abessynischen auto karavanen, 'die gedurende de laatste zware rqgens waren blijven steken en thans verder trekken, geen rust. EEN SPELONK ALS PALEIS VAN DEN NEGUS. Onze U. P.-V. P. B.-correspondent te Rome meldt: Over de vorstelijk ingerichte holen, die de Negus gedurende zijn verblijf in Quo- ram bewoonde en die na de verovering van deze plaats door de zwarthemden van de divisie Ravenna zijn onderzocht, worden thans beschrijvingen gegeven, waaruit blijkt, dat men inderdaad met een werkelijk onderaardsch paleis te doen bad. De wanden der reusachtige spelon ken waren met schitterende gobelins be hangen en een dikke laag Perzisobe ta pijten bedekte de vloeren. Voor den in gang van den hoofdspelonk, die door trappen met kleinere holen was verbon den, stonden wijf stuks luchtafweerge schut van Zwitsersch fabrikaat opgesteld. Bovendien lagen hier reusachtige hoe veelheden Fransche en Belgische grana ten opgestapeld. Ook in de spelonken zelf ontbrak het niet aan wapens. Honder den kisten Engelsche geweerpatronen, een groot aantal Fransche gasmaskers en veldkijkers, alsmede machinegeweren en vele honderden geweren van de meest moderne constructie werden bier door de zwarthemden gevonden. In een der kleine holen bevond zich een compleet radio-zend- en ontvangtoestel van Engelscih fabricaait. Alle spelonken werden door geweldige electriscbe batte rijen verlicht en verwarmd. In een der holen, dat als lazaret dienst had gedaan, vond men een groote hoeveelheid medi camenten, medische instrumenten en Fransche verbandstoffen. Een prettige verrassing werd den zwarthemden bezorgd door een aantal kisten met de beste Fransche champagne, port, bordeaux en oude Schotsche wiskey. In den hoek van een grooten spelonk stond een electriscbe oven, waarnaast men kisten met de allerfijnste conserven vond. De Negus moet zich in dit paleis zeer wel op zijn gemak hebben gevoeld, daar hij hier tegen alle luchtaanvallen volko men beveiligd was. (Nadruk verboden.) DE TOESTAND IN PALESTINA. Nog steeds gaan Jaodsche huizen in vlammen op. Gemeld wordt, dat de politie met de wapens de orde in de steden Tel Aviv en Jaffa handhaaft. De verbindingen tus^ schen de beide plaatsen zijn practisch ver broken. Op het platte land plegen de Muzelman nen steeds weer opnieuw aanslagen op particuliere auto's. Verder strooien zij spijkers op de wegen, om het verkeer tot staan te brengen. In alle steden is men begonnen de Ara bieren, die Joden dwingen hun winkels en andere zaken te sluiten, te arresteeren. Te Jerusalem hebben zich weer tal van incidenten voorgedaan. De algemeene staking van de Arabie ren duurt overal voort. „De K. L. M. slaat ons op alle linies". In een interview met een vertegenwoor diger van de „Deli-Courant" beeft de vlie ger Jim Mollison, die reeds eerder critiek had uitgeoefend op de Imperial Airways, nogmaals zijn bezwaren herhaald. Dë vlieger zeide o.m.: „H et is niet prettig dit te moeten er kennen, maar wij worden door de K. L. M. op alle linies geslagen. Hij achtte verder de Britsche lucht vaart te langzaam, in vergelijking met de K. L. M., welke nog steeds een open oog 'heeft voor alles en steeds tijdig maatre gelen treft om sneller en beter te zijn, Het conflict Hitler-Eckener. Het conflict tusschen Hitler en Dr Hu- go Eckener is ontstaan door Ec'kener's oorspronkelijke weigering met de twee luchtschepen aan de verkiezingscampag ne deel te nemen en zijn besluit om tegen Hitler's wensch in, het nieuwe luchtschip „Hindenburg" te doopen, is thans, naar het „Hbld" meldt, tot een „oplossing" ge bracht. Ec'kener heeft zich schriftelijk veront schuldigd en blijft in functie. Het bericht in enkele Engelsche bladen volgens hetwelk Eckener ten slotte toch door minister Göring zou zijn ontvangen, is onjuist. Nadat Eckener in Berlijn enkele weken tevergeefs had getracht bij den Minister i audiëntie te verkrijgen, is hij ten slotte door diens staatssecertaris generaal Miloh De aanschaffing der pantserwagens. Volgens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over dit wetsontwerp be treurden vele leden, van wie verschei dene de noodzakelijkheid van de gedane uitgaven erkenden, dat de minister tot een bedrag van f 1.534.000 uitgaven heeft ge daan ten laste van den gewonen dienst, zonder dat de Kamers daarvan tevoren kennis droegen. In het bijzonder had deze grief betrek king op de voorgestelde verbooging van artikel 25. Deze aanvrage heeft immers zoo laat op 5 Maart 1936 de Kamer bereikt, dat het onderzoek in de afdee- lingen plaats heeft daags vóórdat het ge kochte materieel in dienst zal worden gesteld. Naar het oordeel dezer leden bad de minister het voorstel tot verhooging van dit artikel aan de aanschaffing van de pantserauto's moeten doen voorafgaan. De Kamer zou dan in de gelegenheid zijn geweest, zich over de wensohelijkheid van de aanschaffing van pantserwagens uit te spreken zonder daarbij voor een voldongen feit te staan. Eenige leden vroegen of niet bezuini ging zou kunnen- worden verkregen door een zoodanige wijziging van de dienst plichtwet, dat. gedurende het geheele jaar voldoend geoefende dienstplichtigen aan wezig zijn, zoodat het korps politietroe- pen wederom zou kunnen worden inge krompen. Ten slotte vroegen eenige leden, of het juist is, dat voor plaatsing bij dit korps alleen in aanmerking komen Roomsch- Katholieken en Anti-Revolutionairen. Zij zouden bet betreuren, indien de minister op deze vraag een bevestigend antwoord zou moeten geven. ontvangen, die hem mededeelde, dat Z. Ex.'s houding in hooge mate Hitler's on tevredenheid bad gewekt. Eckener overhandigde daarop aan den staatssecretaris een schriftelijke veront schuldiging, die een verklaring voor zijn houding bedoelde te geven. Hij zegt daar in, dat als bekend mag worden veronder steld, dat bij vroeger geen nationaal-soci- alist is geweest en niet na de omwenteling voor „Gonjuncturretter" wilde doorgaan. Daarom had hij ook steeds geweigerd sindsdien in politiek opzicht op den voor grond te treden, maar hij heeft nu inge zien, dat dit verkeerd was, aangezien 'hel nieuwe bewind naar verzoening streeft met allen, die van goeden wille zijn. Hij zelf heeft dan ook voor Hitier gestemd. Daarop verklaarde staatssecretaris Milch, dat hij den brief van Eckener zou doorzenden en dat Eckener in zijn functie zou blijven. Het verbod aan de Duitsche pers na het uitbreken van het conflict om Eokener's naam te vermelden, is nog niet opgeheven. Kerken in Rusland worden afgebroken. Aan het in Praag verschijnende Rus sische tijdschrift „Snanamja Rossii" wordt gemeld, dat in Odessa alle kerken onder de mokerslagen der godloozen zul len verdwijnen. De Petropawlowsker-kerk is reeds opgeblazen. Op het oogenblik is men bezig met den dom van Odessa in de lucht te laten vliegen. Dan komt de Meschtschank-kerk aan de beurt. In Ros- toff aan de Don, waar vroeger 5 groote kerken stonden, is er thans nog één over gebleven. De vier anderen werden met den grond gelijk gemaakt. Het Finsche dagblad „Vapas Karjala ja Inkeri" van 2 April bevat een bericht, dat de kathedraal in Petrosawodsk met dynamiet werd opgeblazen en dat de groote puinhoopen thans nog getuigen van den godshaat der sovjets. Op de plaats, die door het opblazen van de ka thedraal is vrijgekomen, zal een plantsoen worden aangelegd, waarin een monument zal verrijzen voor den vermoorden com munistenleider Kiroff. Eerst thans is bekend geworden, dat alleen het afbreken van de beroemde ka thedraal te Moskou, een werk waarmee men meer dan een jaar bezig was, niet minder dan drie millioen roebel heeft gekost. Bierdrinkend België. De Belgen drinken gemiddeld tweemaal zoo veel bier als de bewoners van an dere landen. Iedere Belgische onderdaan drinkt ge middeld 310 pinten per jaar en dat is heel wat, daar men gevoegelijk kan ver onderstellen, dat de vrouwen en kinde ren aan dit gemiddelde ernstige afbreuk doen. Het rapport van een enquête vanwege den volkenbond, welke deze cijfers aan het licht heeft gebracht, vermeldt, dat na de Belgen de Engelschen komen mei „slechts" 128 pintjes per jaar, direct gevolgd door de Duitschers, die gemid deld 120 glazen bier drinken. Binnenland. Koninklijk bezoek aan Goeree en Over- flakkee. Aan de glasfabriek Leerdam surseance van betaling verleend. De clandestiene bereiding van margarine. Emigratie naar Zuid-Afrika. Vragen over de crisisheffing op koffie. Buitenland. De verdediging van Addis Abeba. De toestand in Palestina ernstig. Een geestelijke, die niet gestemd heeft. Een der meest vooraanstaande gees telijken uit het Saargebied Pastoor dr Bungartner, de voormalige voorzitter van de Gentrumspartij in het Saargebied is onlangs door de politie in Schutzhaft genomen, „daar de verontwaardigde Hitier jeugd en leden van den bond der Duitsche meisjes een grootscbe betoo ging tegen dezen priester hadden georga niseerd, waarbij zich ernstige ongeregeld heden hadden voorgedaan". Deze mani festatie was bedoeld als een protestbetoo- ging tegen het feit, dat Pastoor Bun gartner op 29 Maart j.l. niet gestemd had. E'en socialistisch arbeider, die tegelij kertijd met Pastoor Bungartner in de ge vangenis vertoefde, doch thans op vrije voeten is gesteld, beeft een en ander me degedeeld over de mishandelingen, waar aan bedoelde geestelijke van de zijde der Hitlerjeugd heeft blootgestaan. „Als de gevangenen gelucht werden, konden wij constateeren, dat Pastoor Bungartner's gelaat met brandwonden overdekt was, die veroorzaakt waren, doordat een der leden der Hitlerjeugd Fveits genaamd, (de zoon van een win kelier in levensmiddelen uit Saarbrüken- Malstatt) den pastoor een brandenden pekfakkel in het gezicht had geworpen. Men lette er op, hoe de Nazi's in Düitschland de dingen omkeeren. Niet de kwajongens etc. die de relletjes veroorza ken worden in arrest gesteld, maar de man, die bet slachtoffer is van die rel letjes! Ernstige aardbeving in Kwantoeng. Uit Kanton wordt gemeld, dat het Zuid-Westen der provincie Kwantoeng gisteren door een ernstige aardbeving is geteisterd. Verscheidene dorpen zijn vol komen verwoest. Het aantal dooden zou zeer groot zijn. Duizenden bewoners zijn dakloos. „Mein Kampf", huwelijksgeschenk. De Duitsche minister van Binnenland- scbe Zaken beeft de volgende verorde ning uitgevaardigd: Het is gewenscht, dat de ambtenaren van den Burgerlijken Stand voor zoover de financieele toestand der gemeenten, die de lasten voor het beheer van den Burgerlijken Stand dragen, die toelaat, bij bet huwelijk, aan ieder echtpaar de volks editie van het boek van den Führer „Mein Kampf" overhandigen. Dit mag slechts geschieden als niet een der in het huwelijk tredende Jood is, ter wijl de echtgenoot de Duitsche nationali teit bezit. De kosten voor bet aanschaffen van het werk moeten als kosten van den Burgerlijken Stand worden beschouwd, die ten laste van de gemeenten komen. Weer onlusten te Belfast. De laatste dagen is het te Belfast weer tot ongeregeldheden gekomen, die haar oorzaak hebben in de tegenstelling tus schen protestanten en roomsch-katholie- ken. In een drukke straat losten vier mannen verscheidene schoten, welke ech ter niemand troffen. De daders konden onherkend ontkomen. Later werd door gepantserde wagens gepatrouilleerd. In een andere wijk moest de politie met den gummistok tegen de menigte optreden, daar deze zich verzette tegen de arres tatie van een man. Twee agenten werden gewond. Korte Berichten. Onderstaatssecretaris Lord. Cran- borne beeft in bet Engelsche Lagerhuis verklaard, dat uit een onderzoek is ge bleken, dat de bewering, als zouden Brit sche firma's aan de Abessynsche regee ring dum-dum-kogels voor oorlogsdoel einden hebben geleverd, volkomen onge motiveerd is. Een menigte werkloozen heeft het parlementsgebouw van New Yersey be trokken, nadat het Huis zijtn zitting op geheven had en heeft het plan aangekon digd niet eerder dan Maandag weg te gaa.n De werkloozen willen aldus profes- teeren tegen het feit, dat het parlement geen werkloozen-ondersteuning heeft gevoteerd. Te Weenen woedde gisteren een orkaan, die gepaard ging met een sterke temperatuursdaling.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1